Νέα

Νέο κόμμα για τα ζώα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 968
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 138
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Ειδικα για τα ελαφια, τα οποια θεωρω πολυ συμπαθητικα ζωα με ωραιο βλεμμα.
Καμία "ιστορικη" δικαιολογια και καμία φιλοσοφια δεν μπορει να με μεταπεισει απο την παγιωμένη αποψη μου, οτι αυτος που πυροβολει και σκοτωνει αυτο το υπεροχο πλασμα (και μην μιλησει κανενας για "φαγητο") ενω τον κοιταει στα ματια, ενα ζωο ηρεμο, που δεν μπορει να παλεψει (οπως π.χ. ενα αγριογουρουνο ή μια αρκούδα) ειναι ενα μεγαλοπρεπές κάθαρμα, ενα σκουπίδι, ενας παλιάνθρωπος.
Όλα τα ζώα στο οικοσύστημα είναι ανυπεράσπιστα μπροστά σε ένα νοήμον ον που τα πυροβολεί με όπλο από τα όσα μέτρα...

Η δικαιολογία του φαγητού δεν υπάρχει αφού το βρίσκεις πιο εύκολα, πιο φτηνά και πιο ανώδυνα στο σούπερ μάρκετ. Αν αντί για αλεπούδες πυροβολήσεις έναν σκύλο θα πας στο δικαστήριο....τι είναι αυτό που δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να θεωρήσει το ένα ζωναντο προστατευμένο και το άλλο ελεύθερο για σκότωμα?

Για το κυνήγι μιλάω όχι για την αναγκαία παραγωγή του κρέατος ως τροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Αν ζεις στην Φινλανδία ή στην Σουηδία όπου έχουν υπερπληθυσμό, εννοείται ότι θα τα κυνηγήσεις και με επίσημη βούλα.
Και μην νομίζεις ότι αν το δεις στα μάτια θα προλάβεις να αγγίξεις κάν την σκανδάλη.....
Αυτό μόνο στα έργα γίνεται....
Το μονο ειδος που εχει υπερπληθυσμο στον πλανητη, ειναι ο ανθρωπος. Αντε να αρχισουμε να αλληλοκυνηγιομαστε και με επισημη κρατικη βούλα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Όλα τα ζώα στο οικοσύστημα είναι ανυπεράσπιστα μπροστά σε ένα νοήμον ον που τα πυροβολεί με όπλο από τα όσα μέτρα...

Η δικαιολογία του φαγητού δεν υπάρχει αφού το βρίσκεις πιο εύκολα, πιο φτηνά και πιο ανώδυνα στο σούπερ μάρκετ. Αν αντί για αλεπούδες πυροβολήσεις έναν σκύλο θα πας στο δικαστήριο....τι είναι αυτό που δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να θεωρήσει το ένα ζωναντο προστατευμένο και το άλλο ελεύθερο για σκότωμα?

Για το κυνήγι μιλάω όχι για την αναγκαία παραγωγή του κρέατος ως τροφή.
Συμφωνω απολυτως.
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.756
Like
6.220
Πόντοι
1.406
Το μονο ειδος που εχει υπερπληθυσμο στον πλανητη, ειναι ο ανθρωπος. Αντε να αρχισουμε να αλληλοκυνηγιομαστε και με επισημη κρατικη βούλα.
Στα χωρια εχει περισσοτερα αγριογουρουνα απο ανθρωπους τυπε :cheesy:

Btw το κυνηγι ελαφιου κ ζαρκαδιου απαγορευεται
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
793
Πόντοι
81
@Saul με επιχείρημα την εξέλιξη θες να παρουσιάσεις μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων ως ζαβούς. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει η διαδικασία του κυνηγιού και του ψαρέματος αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι για το τρελάδικο.
Το αρνάκι που θα περιδρομιάσουμε το Πάσχα μια χαρά αθώο βλέμμα έχει @alex71 .
Για τα ελαφάκια στην Ελλάδα μεγαλύτερη ευθύνη έχει ο "στρατηγός άνεμος" και η περσινή φωτιά που κατέστρεψε τον βιότοπο τους ,παρά οι λαθροθήρες της Πάρνηθας γιατί ως γνωστόν η θήρα ελαφιού στην Ελλάδα είναι απαγορευμένη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Και εδω ειναι που διαφωνουμε ριζικα.

Μαζι με τη κοινωνια που τα αποφασιζει ολα, νομιζεις οτι ειναι ολα επειδη ετσι μας εμαθαν να μεγαλωνουμε.

Εαν βαλεις 10 παιδακια σε εναν χωρο στην αφρικη μονα τους θα αρχισουν να παιζουν κυνηγητο, να παιζουν ξυλο και να πετανε πετρες στα ζωα. Δε τους τα εμαθε καμια κοινωνια και κανενας μπαμπας.

Τα υπολοιπα περι πεζοναυτη με τη κορδελα στο μετωπο, χαρακια στο μαγουλο και το καυλωμενος δειχνουν την ιδεα που εχεις και την αναγκη σου για συναισθηματικη φορτιση για να ικανοποιησεις μεσα σου το επιχειρημα.

Για τη γιαγια μου ειναι πανευκολο να πελεκησει ενα κουνελι και να του βγαλει το δερμα. Σε 30 δευτερολεπτα μεσα.
Εμενα δε μου παει η καρδια.
Που διαφωνούμε ρε τύπε? Αφού σου είπα ότι μιλάω για τις δυτικές κοινωνίες....ούτε για τις χώρες στην Αφρική ούτε για παιδάκια ούτε για φυλές Ινδιάνων που δεν έχουν δει ποτέ πολιτισμό.

Δεν έχω ανάγκη να ικανοποιήσω κανένα επιχείρημα ρε τύπε...λεω κάτι που βασίζεται στην λογική....το να σκοτώνουμε ζώα για ευχαρίστηση δεν είναι σωστό...μπορείς να πεις ότι θέλεις για τους προγόνους σου, για την γιαγιά σου η για τον μπάρμπα σου στο χωριό...

σήμερα στο 2023 στην δυτική (ο θεός να την κάνει) Ελλάδα....δεν μπορείς με το ένα χέρι να κατεβάζεις apps στο iPhone και με το άλλο να πυροβολείς την Κυριακή αγριογρούρουνα λες και είσαι στον πόλεμο.

Για να μην θίξω το θέμα ότι δίνουν νόμιμα όπλα σε ανθρώπους που το χόμπι τους είναι να πυροβολούν :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
@Saul με επιχείρημα την εξέλιξη θες να παρουσιάσεις μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων ως ζαβούς. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει η διαδικασία του κυνηγιού και του ψαρέματος αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι για το τρελάδικο.
Το αρνάκι που θα περιδρομιάσουμε το Πάσχα μια χαρά αθώο βλέμμα έχει @alex71 .
Για τα ελαφάκια στην Ελλάδα μεγαλύτερη ευθύνη έχει ο "στρατηγός άνεμος" και η περσινή φωτιά που κατέστρεψε τον βιότοπο τους ,παρά οι λαθροθήρες της Πάρνηθας γιατί ως γνωστόν η θήρα ελαφιού στην Ελλάδα είναι απαγορευμένη.
Αν μπορείς εσύ να μου εξηγήσεις με λογική και επιχειρήματα τι νόημα μπορεί να έχει για έναν άνθρωπο να πυροβολήσει ένα πουλί ή να ψαρέψει 10 ψάρια και μετά να τα πετάξει στα σκουπίδια?
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.198
Κριτικές
20
Like
3.753
Πόντοι
1.446
Τα κυνηγετικά όπλα , δεν έχουν σοβαρή εξέλιξη, από την εποχή που έπαψαν να είναι εμπροσθογεμή , μέσα 19ου αιώνα .
Απεναντίας, έχουν απαγορευτεί κυνηγετικά με πάνω από 3 βολές. Λογικό για πτερωτά, ηλίθιο για μεγάλα τριχωτά όπως τα αγριογούρουνα.
OK. Δεν είμαι ειδικός...
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
793
Πόντοι
81
Αν μπορείς εσύ να μου εξηγήσεις με λογική και επιχειρήματα τι νόημα μπορεί να έχει για έναν άνθρωπο να πυροβολήσει ένα πουλί ή να ψαρέψει 10 ψάρια και μετά να τα πετάξει στα σκουπίδια?
Το να σκοτώσεις για να σκοτώσεις στο είπα και προηγουμένως είναι μπούρδα.
Προφανώς ούτε το κυνήγι ούτε το ψάρεμα, ερασιτεχνικά, γίνεται για βιοπορισμό .
Οι επαγγελματίες ψαράδες σύμφωνα με εσένα τι αποτελούν δολοφόνους?
Ή επειδή είναι επαγγελματίες είναι οκ.
Οι κρεοπώλες ?
Σε κάθε περίπτωση για να έχεις στο πιάτο σου κρέας , αφαιρείται η ζωή από κάποιο ζώο .
Για μένα το πρόβλημα σε κάθε περίπτωση είναι η διαχείριση.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Το να σκοτώσεις για να σκοτώσεις στο είπα και προηγουμένως είναι μπούρδα.
Προφανώς ούτε το κυνήγι ούτε το ψάρεμα, ερασιτεχνικά, γίνεται για βιοπορισμό .
Οι επαγγελματίες ψαράδες σύμφωνα με εσένα τι αποτελούν δολοφόνους?
Ή επειδή είναι επαγγελματίες είναι οκ.
Οι κρεοπώλες ?
Σε κάθε περίπτωση για να έχεις στο πιάτο σου κρέας , αφαιρείται η ζωή από κάποιο ζώο .
Για μένα το πρόβλημα σε κάθε περίπτωση είναι η διαχείριση.
Μιλάμε σε διαφορετική βάση. Δεν είμαι βετζετέριαν...σχολίασα το κυνήγι ως σπορ..ως χόμπι όπως θες πέστο.
 

Pookierock

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2023
Μηνύματα
127
Like
225
Πόντοι
21
Ωραίο κόμα θα το στηρίξει κοσμος…
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.187
Πόντοι
456
1. Προσδιόρισα με την λέξη ''διαμορφώνουμε'' την φύση μας. Η διαφορά είναι ότι όταν εγώ κάνω level up στο game δεν σκοτώνω η βασανίζω κάτι ζωναντό για την ευχαρίστηση μου. Εξέλιξη.

2. Μην συγκρίνεις ανομία πράγματα...εγώ δεν είπα ότι ο άνθρωπος είναι γενικότερα σε ένα υψηλό και εξελιγμένο επίπεδο...αλλά τουλάχιστον οποίος ζει στον δυτικό κόσμο με όλα τα ερεθίσματα και τις παροχές που μπορεί να βρει δεν έχει ανάγκη να βγει παγανιά στο δάσος να κυνηγήσει θηράματα.

3. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό επί της ουσίας λέμε το ίδιο πράγμα...απλά δεν μπορώ να καταλάβω που θες να καταλήξεις? Πρέπει η δεν πρέπει να κυνηγάμε? Είναι λογικό να μπαίνει νομοθεσία για τον περιορισμό του κυνηγιού ή όχι? Εν τέλη δεν θα έπρεπε όσο εξελισεται ο άνθρωπος να σταματήσει να έχει να ανάγκη να σκοτώνει κάτι ζωντανό για την ευχαρίστηση του?

1. Ναι και σου λεω δεν υπαρχει πουθενα στην επιστημη "διαμορφωνω" τη φυση μου. Δε μπορεις να διαμορφωσεις τιποτα. Ακομα και κατω υπο την απειλη του νομου δε τη διαμορφωνεις. Την καταπιεζεις και τη βγαζεις αλλου. Και αν βγαλεις το νομο η το φοβο της απειλης θα επιστρεψει εκει που ηταν με τη πρωτη ευκαιρια. Δεν "διαμορφωσες " τιποτα.

2. Οχι. Κανενα ανομοιο πραγμα. Σου λεω σημερα ο ανθρωπος που εχει εξελιχθει οταν βρει την ευκαιρια πεταει βομβες κανονικοτατα, παταει στο λαιμο, γαμαει οικονομικα και γενναει αστεγους κάθε μέρα. Εξεχον παραδειγμα του πως μετασχηματιζεται η αναγκη.

3. Γιατι θα πρεπει να καταληξω καπου; Γιατι να πρεπει ειτε να μην πρεπει; Ακομα και αυτη ειναι η οπτικη ανθρωπου που νομιζει οτι ολα τα κανει η κακια η κοινωνια και πρεπει να παρεμβει και απαγορευσει για να κανει το "σωστο" (το δικο μου). Είναι αυτό που είναι. Εσυ επηρρεαζεσαι συναισθηματικα και νιωθεις την αναγκη να αμυνθεις.

Το μονο που λεω ειναι οτι δεν εχουν προβλημα κατα τον τροπο που βολικα και ευκολα λες. Τουλαχιστον οχι διαφορετικο προβλημα που εχεις εσυ που τον παιζεις με τσοντες και πηγαινεις με βιζιτες. Το ιδιο ερμαιο των ενστικτων και γυμνος πιθηκος (που λεει και το βιβλιο) εισαι με αυτον.
 
Τελευταία τροποποίηση:

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
Η απάντηση είναι απλούστατη.
Εννίοτε οι πληθυσμοί στην φύση ξεφεύγουν, εκεί να επιτρέπεται το άθλημα.
Ανυπομονώ για την ώρα που θα πρέπει να μειωθεί ο ατιθμός μας κατά 2-3 δι;.
Μπορεί και εγω να είμαι στα νούμερα αυτά, δε γαμιέται......
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.187
Πόντοι
456
Αν μπορείς εσύ να μου εξηγήσεις με λογική και επιχειρήματα τι νόημα μπορεί να έχει για έναν άνθρωπο να πυροβολήσει ένα πουλί ή να ψαρέψει 10 ψάρια και μετά να τα πετάξει στα σκουπίδια?

Γι αυτο σου λεω οτι εισαι μπερδεμενος.

Κανενας κυνηγος δε σκοτωνει και μετα το πεταει στα σκουπιδια.

Σχεδον ολοι ψαρευουν και κυνηγουν και τα τρωνε μετα.

Αυτοι ειναι ενταξει η εχουν προβλημα?

Εχεις δει κανεναν να κυνηγαει σκυλο η αλογο?
 
Εγγρ.
18 Μαρ 2023
Μηνύματα
19
Like
27
Πόντοι
0
Η απάντηση είναι απλούστατη.
Εννίοτε οι πληθυσμοί στην φύση ξεφεύγουν, εκεί να επιτρέπεται το άθλημα.
Ανυπομονώ για την ώρα που θα πρέπει να μειωθεί ο ατιθμός μας κατά 2-3 δι;.
Μπορεί και εγω να είμαι στα νούμερα αυτά, δε γαμιέται......
Γιατί να συμβεί κάτι τέτοιο?
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
793
Πόντοι
81
Μιλάμε σε διαφορετική βάση. Δεν είμαι βετζετέριαν...σχολίασα το κυνήγι ως σπορ..ως χόμπι όπως θες πέστο.
Στο δια ταύτα διαφωνούμε.
Σε κάθε περίπτωση ομως το κρέας που έχεις στο πιάτο σου έχει προέλθει από τον θάνατο ενός ζώου.
Τον κυνηγό ή τον ερασιτέχνη ψαρά τον βαφτίζεις τρελό, τον ψαρά ή τον χασάπη τον λες επαγγελματία .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.690
Like
17.824
Πόντοι
3.656
Ειδικα για τα ελαφια, τα οποια θεωρω πολυ συμπαθητικα ζωα με ωραιο βλεμμα.
Καμία "ιστορικη" δικαιολογια και καμία φιλοσοφια δεν μπορει να με μεταπεισει απο την παγιωμένη αποψη μου, οτι αυτος που πυροβολει και σκοτωνει αυτο το υπεροχο πλασμα (και μην μιλησει κανενας για "φαγητο") ενω τον κοιταει στα ματια, ενα ζωο ηρεμο, που δεν μπορει να παλεψει (οπως π.χ. ενα αγριογουρουνο ή μια αρκούδα) ειναι ενα μεγαλοπρεπές κάθαρμα, ενα σκουπίδι, ενας παλιάνθρωπος.


1)Στην ελλάδα, δεν έχει μεγάλο πληθυσμό από ελάφια. Μικρά ζαρκάδια έχει . Κανένα δεν είναι θήραμα , απαγορεύεται το κυνήγι όλων .
2)Στην ευρώπη και στην αμερική, έχει μεγάλα ελάφια, τα οποία τα κυνηγούν . Με κανόνες.
Αν μείνει ανεξέλεγκτος ο πληθυσμός , θα καταστραφεί το οικοσύστημα.

ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ και τους ηλίθιους , ισχύει η κριτική.
Αλλά αν οι ηλίθιοι δυσφημούν το κυνήγι , πριν από όλα θα έπρεπε να τους απαγορεύαμε να έχουν σκυλιά, να οδηγούν , να χτίζουν , να καπνίζουν , να κυκλοφορούν .



Σε κανένα κυνήγι ποτέ, ελαφιού, όπου είναι νόμιμο , δεν πυροβόλησε κυνηγός ελάφι που τον κοίταγεστα μάτια.
Αν είσαι σε απόσταση που .... βλέπει τα μάτια σου και βλέπεις τα δικά του, έχει γίνει καπνός.


ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ....

δες κανά ντοκυμαντέρ να μάθεις ....


Μάλλον είδες αυτό , δεν ήταν το καταλληλότερο .
Bambi-Disney-Cinema.jpg


Συμπαθητικό , αλλά όχι ενημερωτικό και ρεαλιστικό .

Υ.Γ. Κάτι μαλάκες, που φωτογραφίζουν το καπό του αμαξιού γεμάτο τσίχλες , μου τη σπάνε. Είναι γελοίοι και κάνουν κακό στο κυνήγι.
Ανήκουν στην κατηγορία έλληνας σκατομαλάκας.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΟΜΩΣ , ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΑΝ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΠΑΣΟΚ & ΝΔ ΚΥΡΙΩΣ.

Ο κυνηγός σπόρτς - μαν , που πάει τη βόλτα του, χτυπάει μια πέρδικα/μπεκάτσα , ένα λαγό , 3 φάσες ή 10 τσίχλες , είναι μια χαρά.
Όσοι έχουν πρόβλημα μαζί του, είναι κάτι σουσοφάγοι , χλέμπουρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom