Νέα

Νέο κόμμα για τα ζώα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 968
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 138
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Και τώρα είναι αυτά.....

αρχείο λήψης (7).jpeg


:confused:
μπερδεύεις την εξεύρεση τροφής με την ευχαρίστηση. Αλλά σήμερα θα σε κάνω πιο πλούσιο σε γνώση. ΦΥΣΙΚΑ και χρησιμοποιούσαν παρόμοια εργαλεία με αυτά που ποστάρησες οι πρόγονοι. Φτιαγμένα από πέτρα φυσικά. Αυτό για αρχή, 30.000 χρόνια πριν
29000-B.C.-Paleolithic-Stone-Phallus-Prehistory-Museum-Blaubeuren-1.jpg

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Και τώρα είναι αυτά.....

αρχείο λήψης (7).jpeg


:confused:
Κι αυτό, 28.000 χρόναι πριν. Νομίζω ότι είναι ανώφελο να συνεχίσω
ad_156616303.jpg
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.770
Like
14.419
Πόντοι
3.506
ποσο γελαω με κατι τυπους που θα λενε στα σκυλια τους "ειδες αγαπη μου το κομμα μπηκε στη Βουλη, δε χαίρεσαι;"

μιλάμε για ναυάγια που δε μπορουν να συμβιώσουν με ανθρωπους και την εχουν βρει με τα ζωα.
Καλά μην νομίζεις, τα κατοικίδια απλώς τους ανέχονται..αν μπορούσαν θα έφευγαν τρέχοντας..:confused::confused::confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Πάμε πάλι από την αρχή. Το είδος μας ανέπτυξε τον εγκέφαλό του επειδή κυνήγησε. Αυτοί είμαστε. Κυνηγοί γυμνοί πίθηκοι, είτε σου αρέσει είτε όχι. Λίγες δεκαετίες σαν υπάλληλοι, δύο αιώνες σαν εργάτες και λίγες χιλιάδες χρόνια σαν Γεωργοί δεν μπορούν να εξαλείψουν την κυνηγετική φύση μας. Και είναι φανερό το δεν θέλεις να δεχτείς τη φύση σου, επειδή κάποιοι άλλοι κάνουν τη βρώμικη δουλειά για σένα. Δεν σκοτώνεις, ούτε γδέρνεις εσύ ο ίδιος το θήραμα, όπως έκαναν οι πρόγονοί σου. Αν όμως θέλεις να ενημερωθείς από ένα Ανθρωπολόγο, ο οποίος χρημάτισε Διευθυντής του Ζωολογικού Κήπου του Λονδίνου, να η ευκαιρία
d5c0a235-addb-4250-86e4-2a5b1544cdd5.jpg
Υπάρχει και η ανάπτυξη τύπε...υπάρχει κάτι που λέγεται λογική η οποία μας διαχωρίζει από τους πιθήκους και μας έδωσε την δυνατότητα να φτιάξουμε πολιτισμό, τεχνολογία...υγεία...ξέρεις όλα αυτά που απολαμβάνεις και εσύ επειδή δεν είμαστε πήθικοι και όταν αρρωσταίνει δεν σε τρώει η αγέλη ως πιο αδύναμο.

Επίσης κάποτε στην φύση του ανθρώπου ήταν να τρώει ωμά τα ζώα χωρίς να τα μαγειρεύει..γιατί δεν το κάνεις και αυτό? Είναι στη φύση σου να θες αλάτι Ιμαλαΐων και bbq dressing?

Εν τέλη ο κόσμος προχωρά και η εξέλιξη του πολιτισμού αλλάζει τα δεδομένα. Για παράδειγμα σε μια πιο ανεπτυγμένη κοινωνία θα σκοτώνουμε μόνο όσα ζώα χρειάζεται για την επιβίωση και όχι για την καλοπέραση μας. Δεν καταλαβαίνω όμως που θες να καταλήξεις? Είναι καλό η κακό να κυνηγάει κάποιος για χόμπι? Πρέπει η όχι να υπάρχει φρένο και έλεγχος στην παρέμβαση μας στο οικοσύστημα?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Υπάρχει και η ανάπτυξη τύπε...υπάρχει κάτι που λέγεται λογική η οποία μας διαχωρίζει από τους πιθήκους και μας έδωσε την δυνατότητα να φτιάξουμε πολιτισμό, τεχνολογία...υγεία...ξέρεις όλα αυτά που απολαμβάνεις και εσύ επειδή δεν είμαστε πήθικοι και όταν αρρωσταίνει δεν σε τρώει η αγέλη ως πιο αδύναμο.

Επίσης κάποτε στην φύση του ανθρώπου ήταν να τρώει ωμά τα ζώα χωρίς να τα μαγειρεύει..γιατί δεν το κάνεις και αυτό? Είναι στη φύση σου να θες αλάτι Ιμαλαΐων και bbq dressing?

Εν τέλη ο κόσμος προχωρά και η εξέλιξη του πολιτισμού αλλάζει τα δεδομένα. Για παράδειγμα σε μια πιο ανεπτυγμένη κοινωνία θα σκοτώνουμε μόνο όσα ζώα χρειάζεται για την επιβίωση και όχι για την καλοπέραση μας. Δεν καταλαβαίνω όμως που θες να καταλήξεις? Είναι καλό η κακό να κυνηγάει κάποιος για χόμπι? Πρέπει η όχι να υπάρχει φρένο και έλεγχος στην παρέμβαση μας στο οικοσύστημα?
Ναι, πρέπει να υπάρχει έλεγχος στο Κυνήγι, όπως και παντού άλλωστε. Όμως μην μπερδεύεις το κυνήγι με βασανιστήρια. Είναι μέσα στη φύση μας, αλλά όσο περισσότερη μαλακή γίνεται η Κοινωνία μας, τόσο κινδυνεύει να την καταλάβουν άλλες φυλές, οι οποίες δεν έχουν αλλοτριωθεί
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Ναι, πρέπει να υπάρχει έλεγχος στο Κυνήγι, όπως και παντού άλλωστε. Όμως μην μπερδεύεις το κυνήγι με βασανιστήρια. Είναι μέσα στη φύση μας, αλλά όσο περισσότερη μαλακή γίνεται η Κοινωνία μας, τόσο κινδυνεύει να την καταλάβουν άλλες φυλές, οι οποίες δεν έχουν αλλοτριωθεί
Όταν κάποιος ενώ μπορεί να πάει στο μαγαζί να πάρει έτοιμο το κρέας προτιμά να βγει στο δάσος με την καραμπίνα του να το πυροβολήσει και μετά να το γδάρει για να το φάει δεν το λες και φυσιολογικό.

Ποιες φυλές ρε τύπε?
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
791
Like
2.309
Πόντοι
446
Όταν κάποιος ενώ μπορεί να πάει στο μαγαζί να πάρει έτοιμο το κρέας προτιμά να βγει στο δάσος με την καραμπίνα του να το πυροβολήσει και μετά να το γδάρει για να το φάει δεν το λες και φυσιολογικό.

Ποιες φυλές ρε τύπε?

Το κυνήγι ,σε σχέση με τις συνθήκες διαβίωσης , τις συνθήκες σφαγής κτλ των ζώων που αγοράζουμε στα κρεοπωλεία κτλ είναι άκρως πολιτισμένο , και άκρως φυσιολογικό
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.059
Κριτικές
10
Like
13.063
Πόντοι
3.846
Καλά μην νομίζεις, τα κατοικίδια απλώς τους ανέχονται..αν μπορούσαν θα έφευγαν τρέχοντας..:confused::confused::confused:
Η υστερια με τα ζωα τα τελευταια χρονια ειναι αλλη μια ενδειξη που παει η κοινωνια.
Αν παρατηρησεις αυτοι που λενε παιδια τους τα ζωα ειτε δεν εχουν παιδια ,ειτε εχουν κακες σχεσεις με αυτα ,ή συχνα δε θέλουν να κανουν παιδια. Γιατι το παιδι και θα φερει αντιρρησεις και θα κανει το δικο του και θα πει οχι. Ενω το κατοικιδιο οσο το ταϊζεις και του εξασφαλιζεις την επιβιωση απο ενστικτο προσκολλαται επανω σου. Γινεται δηλαδη υποτακτικο, του λες φαε τωρα, χεσε τωρα, κοιμησου τωρα και το κανει. Παρατηρησε οτι λενε "τι κωλοπαιδι ειναι αυτο, τι μαλακας ειναι αυτος", αλλά ποτε δε θεωρουν οτι ενας σκυλος ή μια γάτα δεν εχουν καλο χαρακτηρα. Ξεχνάνε όμως οτι αν παρουν τη γατα τους ή το σκύλο τους και τον χαρισουν σε ένα άλλο άνθρωπο τα ζωα απο την πρωτη μέρα προσκολλούνται σε άλλο αφεντικο.
Κατα βάσει μισάνθρωποι ειναι που κρύβονται πίσω απο το φιλόζωοι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Το κυνήγι ,σε σχέση με τις συνθήκες διαβίωσης , τις συνθήκες σφαγής κτλ των ζώων που αγοράζουμε στα κρεοπωλεία κτλ είναι άκρως πολιτισμένο , και άκρως φυσιολογικό
Αυτό που λες ισχύει...αλλά δεν μιλάμε για κατάργηση του ενός για να έχεις το άλλο.

Είτε κυνηγήσεις είτε όχι η βιομηχανία θα έχει αυτές τις πρακτικές. Εγώ έχω την απορία τι ευχαρίστηση μπορεί να παίρνει κάποιος από αυτό.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.494
Κριτικές
36
Like
38.187
Πόντοι
19.795
Είδα νέο κόμμα για τα ζώα και νόμισα ότι έγινε νέο κόμμα για εμάς τους παντρεμένους.

(Η γυναίκα μου, ζώο με ανεβάζει, ζώο με κατεβάζει :confused:)
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.174
Κριτικές
53
Like
6.650
Πόντοι
7.636
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Όταν κάποιος ενώ μπορεί να πάει στο μαγαζί να πάρει έτοιμο το κρέας προτιμά να βγει στο δάσος με την καραμπίνα του να το πυροβολήσει και μετά να το γδάρει για να το φάει δεν το λες και φυσιολογικό.

Ποιες φυλές ρε τύπε?
Ίσα - ίσα τύπε, το άτομο που κυνηγάει και ψαρεύει απλά εφαρμόζει την τακτική των προγόνων του
Όταν γράφω άλλες φυλές, εννοώ το Ισλάμ πεντακάθαρα τύπε. Η Δύση θηλυκοποιεί τα αγόρια της και λοιδωρεί συνεχώς τους άντρες της. Το Ισλάμ θα κυριαρχήσει στη Δύση σε λίγες γενιές, με εργαλείο Ασιάτες και Αφρικανούς
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Ίσα - ίσα τύπε, το άτομο που κυνηγάει και ψαρεύει απλά εφαρμόζει την τακτική των προγόνων του
Όταν γράφω άλλες φυλές, εννοώ το Ισλάμ πεντακάθαρα τύπε. Η Δύση θηλυκοποιεί τα αγόρια της και λοιδωρεί συνεχώς τους άντρες της. Το Ισλάμ θα κυριαρχήσει στη Δύση σε λίγες γενιές, με εργαλείο Ασιάτες και Αφρικανούς
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το κυνήγι ως χόμπι?

Εννοείς ότι θα πρέπει να μαθαίνουμε στα παιδιά να κυνηγάνε έτσι ώστε όταν έρθει ο Ταλιμπάν να μας κατακτήσει τα παιδιά να έχουν μάθει να σκοτώνουν κάτι ζωντανό?

First blood και ετσι?
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το κυνήγι ως χόμπι?

Εννοείς ότι θα πρέπει να μαθαίνουμε στα παιδιά να κυνηγάνε έτσι ώστε όταν έρθει ο Ταλιμπάν να μας κατακτήσει τα παιδιά να έχουν μάθει να σκοτώνουν κάτι ζωντανό?

First blood και ετσι?
είναι σαφή αυτά που έγραψα τύπε. Όσο μαλακώνουμε εμείς, τόσο περισσότερο ευάλωτοι γινόμαστε. Αλλά ο δρόμος που ακολουθούμε δεν έχει επιστροφή. Οι Εγγονές μας θα φορέσουν μπούρκα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
είναι σαφή αυτά που έγραψα τύπε. Όσο μαλακώνουμε εμείς, τόσο περισσότερο ευάλωτοι γινόμαστε. Αλλά ο δρόμος που ακολουθούμε δεν έχει επιστροφή. Οι Εγγονές μας θα φορέσουν μπούρκα
Εννοείται τύπε...αν κανείς μια βόλτα στο Ιράκ, το Αφγανιστάν και την Σύρια θα δεις παντού την επιρροή του μαλακού και soft πολιτισμού μας...

αν πήγαινες μια βόλτα σε θέρετρα όπως το guantanamo θα έβλεπες ενα απαλο χαδι πολιτισμου να περιβαλει ολους τους εννοίκους εκει...

η αλήθεια είναι ότι έχουμε μαλακώσει πολύ...δεν αρκεί πλέον το να χρηματοδοτούμε τους πολέμους τους για να πουλάμε όπλα και να εκμεταλλευόμαστε τα πετρέλαια τους και την θέση τους έναντι στην Ρωσία...

οι εγγονές μας θα φοράνε μπούργκα...γιαυτο ο soft and gentle πολιτισμός μας φροντίζει οι δικές τους εγκονες να φοράνε τις βόμβες των drone στο κεφάλι...:confused:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.270
Like
22.918
Πόντοι
5.506
Αυτό που λες ισχύει...αλλά δεν μιλάμε για κατάργηση του ενός για να έχεις το άλλο.

Είτε κυνηγήσεις είτε όχι η βιομηχανία θα έχει αυτές τις πρακτικές. Εγώ έχω την απορία τι ευχαρίστηση μπορεί να παίρνει κάποιος από αυτό.
Ρε τύπε, είναι χόμπι, ο καθένας έχει το δικό του, τζάμπα κολλάς.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Ρε τύπε, είναι χόμπι, ο καθένας έχει το δικό του, τζάμπα κολλάς.
Το ότι είναι χόμπι το ξέρω...για αυτό ακούω βερεσέ τα άλλα από πάνω ότι και καλά είναι στη φύση μας και τέτοια...

η ερώτηση μου είναι η εξής : Είναι φυσιολογικό να έχεις ως χόμπι το να κυνηγάς και και να σκοτώνεις ένα ζωντανό πλάσμα? Αν αντί για περιστέρια κυνηγούσαν γάτες και σκύλους θα πήγαιναν στο δικαστήριο.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.059
Κριτικές
10
Like
13.063
Πόντοι
3.846
η φύση του ανθρώπου είναι κάτι που αλλάζει. Στο Μεσαίωνα δεν υπήρχε άντρας που μέχρι τα 35 του να μην είχε πολεμήσει. Άρα αν έβλεπε έναν κλεφτοκοτά εύκολα τράβαγε σπαθί και τον καθάριζε.
Οι αλλαγές στον τρόπο ζωής μας άλλαξαν και τη φύση μας. Ο Νιγηριανός τρίτης γενιάς στις ΗΠΑ δεν εχει την ιδια συμπεριφορά με τα ξαδέρφια του στο Λάγος.

Οσο για το που βρισκει ευχαρίστηση ο καθένας, μην την ψάχνεις καθόλου φίλε. Ναι για κάποιους κυνήγι ,ψάρεμα, ψαροντούφεκο είναι ευχαρίστηση επειδή βγαίνουν στη φύση και νιώθουν ότι το φαγητό τους το κέρδισαν με τον κόπο τους. Για άλλους το να καλλιεργούν λαχανικά είναι η ίδια ευχαρίστηση γιατί τρώνε κάτι που το έφτιαξαν μόνοι τους. Αντίστοιχα αυτοί που κάνουν κεραμικά ή κατασκευές από ξύλο κτλ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.270
Like
22.918
Πόντοι
5.506
Το ότι είναι χόμπι το ξέρω...για αυτό ακούω βερεσέ τα άλλα από πάνω ότι και καλά είναι στη φύση μας και τέτοια...

η ερώτηση μου είναι η εξής : Είναι φυσιολογικό να έχεις ως χόμπι το να κυνηγάς και και να σκοτώνεις ένα ζωντανό πλάσμα? Αν αντί για περιστέρια κυνηγούσαν γάτες και σκύλους θα πήγαιναν στο δικαστήριο.
Αλλο τα θηραματα και αλλο τα κατοικιδια. Επισης μερος του χομπυ ειναι η προετοιμασια, ο εξοπλισμος, η επιλογη και η εκπαιδευση των κυνηγοσκυλων, η απειρη πεζοπορια μεσα στη φυση, η φυσιολατρεια κλπ κλπ κλπ

Ναι, αν με ρωτας και μενα που ψαρευω αραια και που, το να βλεπεις και να σε βλεπει ενα ελαφι και να πατας της σκανδαλη ειναι εκτος λογικης μου αλλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο.

Φυσικα ειναι εντελως αλλου το να κανεις το ιδιο σε ανθρωπο, μην το παμε τοσο ακραια. Και βεβαια υπαρχει η λογικη της μετεξελιξης του ανθρωπινου ειδους αλλα παραμενουν και τα αρχεγονα ενστικτα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Αλλο τα θηραματα και αλλο τα κατοικιδια. Επισης μερος του χομπυ ειναι η προετοιμασια, ο εξοπλισμος, η επιλογη και η εκπαιδευση των κυνηγοσκυλων, η απειρη πεζοπορια μεσα στη φυση, η φυσιολατρεια κλπ κλπ κλπ

Ναι, αν με ρωτας και μενα που ψαρευω αραια και που, το να βλεπεις και να σε βλεπει ενα ελαφι και να πατας της σκανδαλη ειναι εκτος λογικης μου αλλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο.

Φυσικα ειναι εντελως αλλου το να κανεις το ιδιο σε ανθρωπο, μην το παμε τοσο ακραια. Και βεβαια υπαρχει η λογικη της μετεξελιξης του ανθρωπινου ειδους αλλα παραμενουν και τα αρχεγονα ενστικτα.
Όλη η λογική της εξέλιξης είναι ότι καταφέρνεις να βάλεις στην άκρη τα αρχέγονα ένστικτα σου και να κάνεις προχωράς μπροστά και να αναπτύσσεσαι.

Αν κρίνουμε από την ζημιά που κάνει ο άνθρωπος στο οικοσύστημα δεν το λες και καλό...
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.046
Πόντοι
2.696
Ακριβως φιλε μου , μενω επαρχια και οποτε ανεβαινω αθηνα στανταρ θα πετυχω καποιο βλημα να τον σερνει ο σκυλος του . Πρεπει ΕΣΥ να δειχνεις οτι εισαι το αφεντικο στο σκυλο σου (παντα μ εξυπνους τροπους) .Επισης, στο κοματι της εκπαιδευσης δεν συμφωνω τελειως πως παντα κοστιζει πρεπει και εσυ ο ιδιος να ασχολεισαι συνεχεια για μαθει ορισμενα πραγματα (οχι δωσε χερακι και μαλακιες ) υπαρχει κοσμος που θεωρει πως με λιγη βολτα για χεσιμο το ζωο ειναι κομπλε ....λαθος μεγα λαθος !!!!
Ο κολλητός μου έχει ένα Μαλινουά.Είναι γεράκος τώρα ο σκύλος.Τον έχει κάπου 12 χρόνια.Τον πήρε από εκτροφέα Μαλινουά από την Ουγγαρία.Τον εκπαίδευσε στη βασική υπακοή και μετά στη φύλαξη.Ο σκύλος είναι σαν άνθρωπος.Δεν του έχει κατουρήσει ποτέ μέσα στο σπίτι,δεν του έχει κάνει ζημιά.Τον άφηνε μόνο του όταν πήγαινε για δουλειά και μόλις γυρνούσε τον περίμενε στο χώρο του.Είχε πληρώσει αρκετά όμως για εκπαίδευση.Άγνωστος δεν έμπαινε αν δεν ήταν παρών ο φίλος μου.Εμένα με ξέρει καλά αλλά και πάλι πήγε να με αρπάξει όταν για πλάκα έσπρωξα το φίλο μου!!!Αλλά είναι και κοινωνικός.Έρχεται στα πόδια μου τρίβεται,στο δρόμο κάθεται και τον χαϊδεύουν παιδάκια,και είναι στο πόδι του φίλου μου και τον κοιτάει στα μάτια.Αλλά επαναλαμβάνω τον έχει εκπαιδεύσει ειδικός.Ένα εξαιρετικό ζώο εν ολίγοις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom