Νέα

Νέο κόμμα από τον Ηλία Κασιδιάρη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα savvass
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 103K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προβλέπεται είσοδος του νέου κόμματος στην Βουλή ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 203 54,4%
  • Οχι

    Ψήφοι: 148 39,7%
  • Δεν ξέρω , δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 5,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    373

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.233
Κριτικές
10
Like
1.821
Πόντοι
4.180
Ψηφισε Συριζα ρε τύπε, δεν σου ειπα εγω τι να ψηφισεις. Δεν εχω τετοια προβληματα. Εσεις μαλλον ξαφνικα εχετε μεγαλο πονο για τον Κασιδιαρη ξαφνικα. Ανεξήγητα μαλλον. Προφανως μιλατε ως συνταγματολογοι ή ως "αντικειμενικοι" πολιτες.
Οποιος δεν ειναι νδ ειναι συριζα? ωραιος συλλογισμος, και λες οτι εισαι και νομικος))))
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.175
Κριτικές
26
Like
11.110
Πόντοι
4.746
Δεν καταλαβαίνω ρε τύπε που είναι το κακό....στο Αμέρικα το λένε Motivation...

τα iPhone μας μάραναν εδώ...δε ξέρουμε τίποτα...
Το κακο ειναι ο αλλος να ισχυρίζεται οτι ξερει την δουλεια και στην πραξη βγαινουν αλλα .Αυτα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.433
Like
13.782
Πόντοι
3.656
Το κακο ειναι ο αλλος να ισχυρίζεται οτι ξερει την δουλεια και στην πραξη βγαινουν αλλα .Αυτα
Γιατί δεν τον δοκιμάζεις πριν τον πάρεις?

Και δεν θα τον δεις την πρώτη βδομάδα? Αν δεν την ξέρει θα τον απολύσεις. Και τι έγινε??
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
Όταν αποσπώνται στελεχη από ένα μεγαλο κόμμα
Και κάνουν ένα δικό τους
Ιδεολογία των δύο Δεν είναι ανάγκη να είναι ίδια
Τελευταίο παράδειγμα
Ο Λαφαζάνης ΛΑΕ που έφυγε από το ΣΥΡΙΖΑ

Ο Κασιδιάρης λοιπόν έφυγε από τη Χρυσή Αυγή και έκανε δικό του κόμμα
Πιστεύετε ότι η ιδεολογία της χρυσής αυγής με την ιδεολογία του κόμματος του Κασιδιάρη είναι ίδια;
Εγώ από ότι είδα πρόχειρα όχι
Ειδικά στον οικονομικό τομέα

Που η Χρυσή Αυγή είχε θέσεις σοσιαλιστικές και παρόμοιες με του ΣΥΡΙΖΑ όπως έχω γράψει εδώ επανειλημμένα και τις έχω βάλει
Ενώ ο Κασιδιάρης Δεν φαίνεται να έχει αυτές

Σε θέματα βέβαια έθνος μεταναστών και λοιπά φαντάζομαι είναι ίδιες
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Όταν αποσπώνται στελεχη από ένα μεγαλο κόμμα
Και κάνουν ένα δικό τους
Ιδεολογία των δύο Δεν είναι ανάγκη να είναι ίδια
Τελευταίο παράδειγμα
Ο Λαφαζάνης ΛΑΕ που έφυγε από το ΣΥΡΙΖΑ

Ο Κασιδιάρης λοιπόν έφυγε από τη Χρυσή Αυγή και έκανε δικό του κόμμα
Πιστεύετε ότι η ιδεολογία της χρυσής αυγής με την ιδεολογία του κόμματος του Κασιδιάρη είναι ίδια;
Εγώ από ότι είδα πρόχειρα όχι
Ειδικά στον οικονομικό τομέα

Που η Χρυσή Αυγή είχε θέσεις σοσιαλιστικές και παρόμοιες με του ΣΥΡΙΖΑ όπως έχω γράψει εδώ επανειλημμένα και τις έχω βάλει
Ενώ ο Κασιδιάρης Δεν φαίνεται να έχει αυτές

Σε θέματα βέβαια έθνος μεταναστών και λοιπά φαντάζομαι είναι ίδιες
ο κασιδιαρης δεν εφυγε οικειοθελως απο το κομμα λογω διαφωνιων οπως ο λαφαζανης, απλα.... εβαλαν το κομμα τους στην φυλακη και ολοι τους πηδηξαν εκτος καραβιου.
Τεραστια διαφορα.

Τωρα, τι οικονομικο τομεα και πιπες ρε φιλε, ενα προς ενα αν παρεις τα κομματα προεκλογικα, ολοι ιδανικα τα παρουσιαζουν. Και θα κανουμε και θα ρανουμε, και θα πατησουμε ποδι και θα καταψηφισουμε.... Να κατεβασω και γω κομμα που θα λεει οτι θα σου ανεβασω το μισθο/συνταξη 200%; θα με ψηφιζες;

Ακομα και να παρει μερος στις εκλογες, λόγο δεν θα ειχε σε καμια κυβερνηση. Αρα αυτοματα οτι "σχεδιο" κι αν εχει οικονομικα, στα παπαρια μας, κλασσικα θα τα λεει μονος του σε μια αδεια βουλη και δεν θα ασχολειται κανενας, οπως γινεται δεκαετιες τωρα με ολα τα μικρα κομματα (και τους πληρωνουμε κιολας για να μονολογουν στον τοιχο της βουλης με καποιον κοιμωμενο κυβερνητικο να βαραει νταγκλες εκει διπλα). Οι περισσοτερες θεσεις του σε ουσιαστικα ζητηματα θα ειναι ιδιες με την ΧΑ, ρυθμισμενες στα αντιστοιχα δεδομενα της σημερινης εποχης (γιατι εχουν περασει και 10 χρονια).
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Ο Κασιδιάρης λοιπόν έφυγε από τη Χρυσή Αυγή και έκανε δικό του κόμμα
Και μάλιστα απο οτι θυμάμαι σε μια παλιά συνέντευξή του (ίσως να ηταν αυτή στο πρώτο πόστ δεν θυμάμαι) είχε πει οτι δεν πρόκειται να πάρει άλλα στελέχη απο την Χρυσή Αυγή.

Λογικό βέβαια , γιατί αν για παράδειγμα έπαιρνε και την μισή ΧΑ τότε θα μιλούσαμε για την ΧΑ με καινούργιο όνομα.
 

Accountant 7

Μέγας
Εγγρ.
3 Φεβ 2012
Μηνύματα
3.986
Κριτικές
33
Like
7.752
Πόντοι
3.886
Σίγουρα ο Ηλίας θα κατέβει κανονικά στις εκλογές και θα είναι και στην Βουλή...
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.724
Like
1.498
Πόντοι
266
ο κασιδιαρης δεν εφυγε οικειοθελως απο το κομμα λογω διαφωνιων οπως ο λαφαζανης, απλα.... εβαλαν το κομμα τους στην φυλακη και ολοι τους πηδηξαν εκτος καραβιου.
Τεραστια διαφορα.

Τωρα, τι οικονομικο τομεα και πιπες ρε φιλε, ενα προς ενα αν παρεις τα κομματα προεκλογικα, ολοι ιδανικα τα παρουσιαζουν. Και θα κανουμε και θα ρανουμε, και θα πατησουμε ποδι και θα καταψηφισουμε.... Να κατεβασω και γω κομμα που θα λεει οτι θα σου ανεβασω το μισθο/συνταξη 200%; θα με ψηφιζες;

Ακομα και να παρει μερος στις εκλογες, λόγο δεν θα ειχε σε καμια κυβερνηση. Αρα αυτοματα οτι "σχεδιο" κι αν εχει οικονομικα, στα παπαρια μας, κλασσικα θα τα λεει μονος του σε μια αδεια βουλη και δεν θα ασχολειται κανενας, οπως γινεται δεκαετιες τωρα με ολα τα μικρα κομματα (και τους πληρωνουμε κιολας για να μονολογουν στον τοιχο της βουλης με καποιον κοιμωμενο κυβερνητικο να βαραει νταγκλες εκει διπλα). Οι περισσοτερες θεσεις του σε ουσιαστικα ζητηματα θα ειναι ιδιες με την ΧΑ, ρυθμισμενες στα αντιστοιχα δεδομενα της σημερινης εποχης (γιατι εχουν περασει και 10 χρονια).
βάζω ένα μήνυμα που είχα ξαναβαλλει

Ο Κασιδιάρης επίσημα ζήταγε πράγματα που εμένα μου αρέσουν αυτά που ζήταγε
Μέσα από τις διαδικασίες της χρυσής αυγής

Προσοχή

Ανάλυση όχι από δεξιό έντυπο ούτε απο φασιστικό από την εφημερίδα συντακτών

Βέβαια σωστά λες ότι ειδικά τα μικρά κόμματα δεν ξέρουμε αυτά που λένε αν θα τα εφάρμοζαν αν γινόντουσαν ποτέ κυβέρνηση που δεν θα γίνουν για αυτό είναι μικρά

Έλεγα στο μυνημα

Βρήκα μία ανάλυση από την εφημερίδα συντακτών


Δεν είναι σαφές για μένα από αυτά που λέει αν ο Κασιδιάρης επιμένει η όχι στις θέσεις της χρυσής αυγής για το θέμα το σοσιαλιστικών θέσεων του εθνικοσοσιαλισμού
Όπως η Χρυσή Αυγή

Με έκπληξη όμως είδα δύο θετικά
Πρώτον προτείνει να απορριφθεί οποιαδήποτε σχέση με φασισμό και ναζισμό και να λέει μόνο για εθνικό κόμμα
Δεύτερον να τεθούν εκτός κόμματος όλοι οι παράνομοι

Το οποίο ακούγεται ωραίο
Αλλά αφού κρίθηκε και αυτός παράνομος πρέπει να τεθεί και αυτός εκτός κόμματος;

Εκ των υστέρων
Βρήκα και τις θέσεις από άλλο link του κόμματος Έλληνες
Που στα θέματα τα οικονομικά
Σαν κυβερνητικό πρόγραμμα και όχι σαν ιδεολογία
Δεν έχουν σχέση με αυτά που έλεγε η Χρυσή Αυγή για σοσιαλισμός στο Πλαίσιο του εθνικοσοσιαλισμου

Πολλά εκ των οποίων θα υποστήριζαν τα περισσότερα κόμματα
Αρκετά γενικότητες και ευχολόγια
Και φυσικά δεν ξέρουμε το συνολικό κόστος

 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Σίγουρα ο Ηλίας θα κατέβει κανονικά στις εκλογές και θα είναι και στην Βουλή...
Στο μεταξύ και τα υπόλοιπα κόμματα που συμφωνούν με ΝΔ να τον κόψουν , παίζει κάποιοι απο αυτούς και ειδικά αυτοί με τα μικρότερα ποσοστά (αν ισχύουν αυτά των δημοσκοπήσεων) να φοβούνται οτι αν μπει στην Βουλή ο Κασιδιάρης παίζει να μείνει κάποιος απο αυτούς εκτός ;

Αν και κανονικά κατέβει δεν κατέβει ο Κασιδιάρης θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κάποια αλλαγή , και γιατί όχι αρχής γενομένης απο αυτές τις εκλογές ... τόσο ευχαριστημένοι είναι πια όλοι με τα "μεγάλα" κόμματα ;
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.435
Like
2.531
Πόντοι
456
Τύπε φυσικά η νδ και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν χέσει τα παντελόνια τους επειδή ο κασιδιάρης μπορεί να τους πηγαίνει κόντρα στη βουλή και παρασύρει με λαϊκισμούς ένα μέρος των απελπισμένων...

αλλά αυτά δεν σημαίνουν ότι ο τύπος δεν είναι νεοναζί...εσύ έχει μια σοβαρή ένδειξη ότι ο κασίδας δεν είναι ναζί και ότι η χρυσή αυγή δεν ήταν κίνημα που ξεκίνησε ως νοσταλγοί του ναζισμού?

Δεν ξέρω αν είναι ναζιστές, ο παππάς σίγουρα όπως είχε φωτογραφηθεί με τη ναζιστική σημαία είναι. Αλλά το θέμα είναι τι λένε οι ίδιοι, όχι τι λέμε εμείς. Αν οι ίδιοι λένε ότι δεν είναι πως θα αποδείξεις ότι είναι; Πρέπει να έχεις στοιχεία. Επίσης η ιδεολογία στην Ελλάδα από όσο ξέρω δεν ελέγχεται. Το να είναι ναζιστής κά΄ποιος δεν αποτελεί αδίκημα. Επίσης οι χρυσαυγίτες καταδικάστηκαν ως εγκληματική οργάνωση όχι ως ναζιστές. Ότι ει΄ναι φασίστες είναι σίγουρο, ΄όπως ήταν και η ΕΠΕΝ, όμως δεν είδα κάποιον τότε να διαμαρτύρεται, γιατί έπαιρνε 0,2% και δεν ενοχλούσε κάποιο κόμμα με τα ποσοστά του.

Αν κάποιος υποστήριζε τους κόκκινους Χμερ, είχε καταδικαστεί για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση (και η διγαμία έγκλημα είναι) χωρίς να του αφαιρεθούν τα πολιτικά δικαιώματα και συμμετείχε σε κάποιο μικροκόμμα της Αριστεράς, θα άνοιγε μύτη;
Έπιασε την κυβέρνηση ο καημός περί ναζισμού και δημοκρατίας ένα μήνα πριν τις εκλογές, ή διαπίστωσε ότι το 4-5& του κασιδιάρη της στερεί πολύτιμο εκλογικό ποσοστό; Μεγάλα παιδιά είμαστε. Ειλικρίνεια μεταξύ ενηλίκων.
Οι κασιδιάριδες της ζωής δεν με τρομάζουν. Τους καταλαβαίνω/νουμε και μπορούμε να λάβουμε τα με΄τρα μας. Οι πάτσηδες και οι μίχοι με τρομάζουν που ζουν ανάμεσά μας υπό τη σκέπη της πιο βρόμικης πολιτικής περιόδου (2009-σήμερα) που έχω ζήσει στη Χώρα.

Το είχα πεί από εχθές, Εκλογές 2023 - Τζήμερος: Η "Εθνική Δημιουργία" θα προσφύγει στον Άρειο Πάγο κατά της συμμετοχής του ΚΚΕ ο τρόπος σκέψης αυτός δεν έχει γυρισμό, ανοίγει τον ασκό του αιόλου για το σύνολο της κοινωνίας.

ΥΣ. κα΄που είχε πει ο Άλεξ για 92% αποδοχή, σήμερα φτάσαμε στο 48% Για να καταλάβει πως επικίνδυνα είναι τα αφελή συμπεράσματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.895
Κριτικές
16
Like
14.722
Πόντοι
6.515
700 εκατομμυρια χρωστάνε πασοκ και ΝΔ
Σχεδόν όλοι οι βουλευτές έχουν 15- 20 σπίτια
Αμα χρωστάει ένας πολιτης του κατάσχουν το σπίτι
Αντε, λαμογια...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.433
Like
13.782
Πόντοι
3.656
Δεν ξέρω αν είναι ναζιστές, ο παππάς σίγουρα όπως είχε φωτογραφηθεί με τη ναζιστική σημαία είναι. Αλλά το θέμα είναι τι λένε οι ίδιοι, όχι τι λέμε εμείς. Αν οι ίδιοι λένε ότι δεν είναι πως θα αποδείξεις ότι είναι; Πρέπει να έχεις στοιχεία. Επίσης η ιδεολογία στην Ελλάδα από όσο ξέρω δεν ελέγχεται. Το να είναι ναζιστής κά΄ποιος δεν αποτελεί αδίκημα. Επίσης οι χρυσαυγίτες καταδικάστηκαν ως εγκληματική οργάνωση όχι ως ναζιστές. Ότι ει΄ναι φασίστες είναι σίγουρο, ΄όπως ήταν και η ΕΠΕΝ, όμως δεν είδα κάποιον τότε να διαμαρτύρεται, γιατί έπαιρνε 0,2% και δεν ενοχλούσε κάποιο κόμμα με τα ποσοστά του.

Αν κάποιος υποστήριζε τους κόκκινους Χμερ, είχε καταδικαστεί για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση (και η διγαμία έγκλημα είναι) χωρίς να του αφαιρεθούν τα πολιτικά δικαιώματα και συμμετείχε σε κάποιο μικροκόμμα της Αριστεράς, θα άνοιγε μύτη;
Έπιασε την κυβέρνηση ο καημός περί ναζισμού και δημοκρατίας ένα μήνα πριν τις εκλογές, ή διαπίστωσε ότι το 4-5& του κασιδιάρη της στερεί πολύτιμο εκλογικό ποσοστό; Μεγάλα παιδιά είμαστε. Ειλικρίνεια μεταξύ ενηλίκων.
Οι κασιδιάριδες της ζωής δεν με τρομάζουν. Τους καταλαβαίνω/νουμε και μπορούμε να λάβουμε τα με΄τρα μας. Οι πάτσηδες και οι μίχοι με τρομάζουν που ζουν ανάμεσά μας υπό τη σκέπη της πιο βρόμικης πολιτικής περιόδου (2009-σήμερα) που έχω ζήσει στη Χώρα.

Το είχα πεί από εχθές, Εκλογές 2023 - Τζήμερος: Η "Εθνική Δημιουργία" θα προσφύγει στον Άρειο Πάγο κατά της συμμετοχής του ΚΚΕ ο τρόπος σκέψης αυτός δεν έχει γυρισμό, ανοίγει τον ασκό του αιόλου για το σύνολο της κοινωνίας.

ΥΣ. κα΄που είχε πει ο Άλεξ για 92% αποδοχή, σήμερα φτάσαμε στο 48% Για να καταλάβει πως επικίνδυνα είναι τα αφελή συμπεράσματα.
Αυτό λέω και εγώ, μεγάλα παιδιά είμαστε....αν μιλάμε με ειλικρίνεια....ισχύει ότι η χρυσή αυγή ήταν και είναι νεοναζί..και ότι η νδ το ΠΑΣΟΚ και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλουν να χάσουν ψήφους...και ότι ο καθένας προσπαθεί να εκμεταλλευτεί προεκλογικά τις θέσεις του ως προς το θέμα.

Το ότι ήταν νέο ναζί και εγκληματικά στοιχεία τους οδήγησε στο να κάνουν εγκληματικές ενεργείς επιπέδου μαφίας της νύχτας και για αυτό καταδικάστηκαν. Αυτό λέω.

Ο Τζήμερος προσπαθεί να αποσπάσει ότι μπορεί μήπως και καταφέρει να μπει στην βουλή. Το ΚΚΕ δεν μπορούν να το αποκλείσουν διότι θα ανοίξουν πόλεμο με όλα τα κόμματα της αριστεράς και γιατί θα σπρώξουν ακόμα περισσότερο κόσμο στα άκρα.

Τι σημασία έχει αν σε τρομάζει η όχι ο κασιδιάρης...αν τον ψηφίσεις έτσι και αλλιώς? Νομίζεις ότι αν μπει στη βουλή θα ενδιαφέρεται για το ότι τον κατάλαβες ότι είναι φασισταριό? Θα τσεπώνει τα 10Κ και θα πίνει και θα τρώει στην υγειά σου...όπως όλοι άλλωστε....

συμφωνώ ότι η κυβέρνηση χειρίστηκε ηλίθια το θέμα..κάνοντας παρεμβάσεις στον Άρειο πάγο και δείχνοντας ακόμα μια φορά το αντιδημοκρατικό της πρόσωπο....είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ που κατάφεραν να φανούν αντιδημοκράτες ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΝΑΖΙ. Μιλάμε για ηλιθιότητα of the highest order....
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.435
Like
2.531
Πόντοι
456
Αυτό λέω και εγώ, μεγάλα παιδιά είμαστε....αν μιλάμε με ειλικρίνεια....ισχύει ότι η χρυσή αυγή ήταν και είναι νεοναζί..και ότι η νδ το ΠΑΣΟΚ και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλουν να χάσουν ψήφους...και ότι ο καθένας προσπαθεί να εκμεταλλευτεί προεκλογικά τις θέσεις του ως προς το θέμα.

Το ότι ήταν νέο ναζί και εγκληματικά στοιχεία τους οδήγησε στο να κάνουν εγκληματικές ενεργείς επιπέδου μαφίας της νύχτας και για αυτό καταδικάστηκαν. Αυτό λέω.

Ο Τζήμερος προσπαθεί να αποσπάσει ότι μπορεί μήπως και καταφέρει να μπει στην βουλή. Το ΚΚΕ δεν μπορούν να το αποκλείσουν διότι θα ανοίξουν πόλεμο με όλα τα κόμματα της αριστεράς και γιατί θα σπρώξουν ακόμα περισσότερο κόσμο στα άκρα.

Τι σημασία έχει αν σε τρομάζει η όχι ο κασιδιάρης...αν τον ψηφίσεις έτσι και αλλιώς? Νομίζεις ότι αν μπει στη βουλή θα ενδιαφέρεται για το ότι τον κατάλαβες ότι είναι φασισταριό? Θα τσεπώνει τα 10Κ και θα πίνει και θα τρώει στην υγειά σου...όπως όλοι άλλωστε....


Συνεπώς; Αποκλεισμός κασιδιάρη ή όχι;

ΥΣ, κανένας τους δεν με ενδιαφέρει.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.433
Like
13.782
Πόντοι
3.656
Συνεπώς; Αποκλεισμός κασιδιάρη ή όχι;

ΥΣ, κανένας τους δεν με ενδιαφέρει.
Ρε τύπε...προφανώς και αποκλεισμός...ο άνθρωπος είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ εγκληματίας!

Έπρεπε όμως να αφήσουν τον μπάρμπα που έβαλε μπροστινό ο κασιδιάρης να κατέβει με το δικό του κόμμα....αν ήθελε...αλλά δεν θα θέλει και αυτός γιατί ξέρει ότι δεν έχει καμία ελπίδα.

Δεν μπορεί να κατεβάζει κόμμα ο καταδικασμένος πως να το κάνουμε? Αν αντί για τον κασίδη ήταν ο ξηρός θα ήθελες να κατεβάσει κόμμα?
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.435
Like
2.531
Πόντοι
456
Ρε τύπε...προφανώς και αποκλεισμός...ο άνθρωπος είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ εγκληματίας!

Έπρεπε όμως να αφήσουν τον μπάρμπα που έβαλε μπροστινό ο κασιδιάρης να κατέβει με το δικό του κόμμα....αν ήθελε...αλλά δεν θα θέλει και αυτός γιατί ξέρει ότι δεν έχει καμία ελπίδα.

Δεν μπορεί να κατεβάζει κόμμα ο καταδικασμένος πως να το κάνουμε? Αν αντί για τον κασίδη ήταν ο ξηρός θα ήθελες να κατεβάσει κόμμα?

Διαφωνώ. ΄Όπως είπα και στον Άλεξ, αν αθωωθεί στο β βαθμό τι θα πεις; Έχει στερηθεί τα πολιτικά του δικαιώματα; Αν το δικαστήριο έκρινε σχετικά θα έπρεπε να του είχαν αφαιρεθεί. Επίσης το κόμμα δεν είναι ατομοκεντρικό, έχει κεντρική επιτροπή και πρόεδρο. Γιατί να μην κατέβει στις εκλογές; Υπάρχει συνυπευθυνότητα; Αν ναι, θα έπρεπε όλα τα μέρη του κόμματος να είναι τώρα στα ανακριτικά γραφεία και στις δικαστικές αίθουσες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.433
Like
13.782
Πόντοι
3.656
Διαφωνώ. ΄Όπως είπα και στον Άλεξ, αν αθωωθεί στο β βαθμό τι θα πεις; Έχει στερηθεί τα πολιτικά του δικαιώματα; Αν το δικαστήριο έκρινε σχετικά θα έπρεπε να του είχαν αφαιρεθεί. Επίσης το κόμμα δεν είναι ατομοκεντρικό, έχει κεντρική επιτροπή και πρόεδρο. Γιατί να μην κατέβει στις εκλογές; Υπάρχει συνυπευθυνότητα; Αν ναι, θα έπρεπε όλα τα μέρη του κόμματος να είναι τώρα στα ανακριτικά γραφεία και στις δικαστικές αίθουσες.
Έφεση μπορεί να ασκήσει ο καθένας...ακόμα και ο Μίχος που εξέδιδε το κοριτσάκι. Θα υποστήριζες την ενασχόληση του με τα πολιτικά?

Το κόμμα το έφτιαξε αυτός μέσα από τη φυλακή ρε μαν....εσύ πιστεύεις ότι αυτοί που πήγαν μαζί του ενδιαφέρονται για την δημοκρατία? ή για τις ιδέες του ή για το χρήμα πήγαν.

Αν θέλουν να κατέβουν (γνώμη μου) είναι ότι θα έπρεπε να κατέβουν με άλλο κόμμα που δεν έχει σχέση με τον κασιδιάρη. Αλλά αυτοί θέλουν να πάρουν το cloud της χρυσης αυγης..να εκμεταλλευτούν το αντιδραστικό του πράγματος...να τους ψηφίσουν και άνθρωποι που γουστάρουν το μπάχαλο της χρυσής αυγής. Λέω κάτι λάθος?
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.435
Like
2.531
Πόντοι
456
Έφεση μπορεί να ασκήσει ο καθένας...ακόμα και ο Μίχος που εξέδιδε το κοριτσάκι. Θα υποστήριζες την ενασχόληση του με τα πολιτικά?

Το κόμμα το έφτιαξε αυτός μέσα από τη φυλακή ρε μαν....εσύ πιστεύεις ότι αυτοί που πήγαν μαζί του ενδιαφέρονται για την δημοκρατία? ή για τις ιδέες του ή για το χρήμα πήγαν.

Αν θέλουν να κατέβουν (γνώμη μου) είναι ότι θα έπρεπε να κατέβουν με άλλο κόμμα που δεν έχει σχέση με τον κασιδιάρη. Αλλά αυτοί θέλουν να πάρουν το cloud της χρυσης αυγης..να εκμεταλλευτούν το αντιδραστικό του πράγματος...να τους ψηφίσουν και άνθρωποι που γουστάρουν το μπάχαλο της χρυσής αυγής. Λέω κάτι λάθος?

Δεν είναι το υποστηρίζω εγώ, αν δεν θέλει η πολιτεία την ενασχόληση με τα πολιτικά ΄κάποιου καταδικασμένου του αφαιρεθεί τα πολιτικά δικαιώματα.

Δεν αντιλέγω, οι υπόλοιποι 300 για τι ακριβώς ενδιαφέρονται;

Όχι δεν λες. Αλλά δεν απαγορεύεται μέχρι σήμερα. Να συμφωνήσω όμως με τον κασιδιάρη, ούτε εγώ θέλω να τον βλέπω αλλά αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι αντικειμενικό. Στον αποκλεισμό του κόμματος όμως διαφωνώ κάθετα και ο τζήμερος το απέδειξε σήμερα. Θα ακολουθήσουν και άλλα, δεν είναι δημοκρατία αυτή. Αυτούς τους αντιμετωπίζεις με μια δίκαιη κοινωνία, το να κρύβεις το κακό κάτω από το χαλί δεν κερδίζεις παρά λίγο χρόνο, μέχρι να το αντιμετωπίσεις ξανά και πιο δυναμωμένο, όπως κακή ώρα.


ΥΣ. αν δεν απατώμαι στους έγκλειστους της 17 Νοέμβρη έχουν αφαιρεθεί τα πολιτικά δικαιώματα.
 
OP
OP
S

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Το κόμμα το έφτιαξε αυτός μέσα από τη φυλακή ρε μαν....
Αν δεν κάνω λάθος το κόμμα το έφτιαξε λίγους μήνες πρίν τον κλείσουν μέσα , αν και δεν αλλάζει τίποτα αν το έφτιαξέ πρίν η μετά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom