Νέα

«Νέα Αριστερά» το όνομα του νέου κόμματος που συγκροτούν οι «11»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 341
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Λυπαμαι αλλά δεν επικοινωνουμε. Προσπαθησε περισσοτερο να αντιληφθεις τι γραφω. Εσυ δεν με διαβαζεις, ούτε "δουλευεις" στο μυαλο σου αυτα που γραφω, ούτε καν υποψιασμενος οτι αφου ειμαι νομικός, κάτι παραπανω μπορει να ξερω σε συνταγματικο επιπεδο.
Συμβουλη λοιπον. Οταν καποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ, σου λεει κατι, μην σπευδεις να ξεκινας να πληκτρολογεις για να γραψεις κλισεδακια ανευ ουσίας.
Προσπαθησε να αναλυσεις στο μυαλο σου τι σου γραφει. Θα ωφεληθεις. Δεν ειναι κακο.
Ας πουμε, αντι να κατσεις να διαβασεις τι εγραψα, καταληγεις οτι προτιμω την δικτατορια.
Δεν καταλαβες ΤΙΠΟΤΑ λοιπον. Εγω φταιω παλι?
Και οταν το επισημαινω οτι δεν καταλαβαινετε τι γραφω, ειμαι και αλαζονας?
Μπα...εσύ πιάστηκες ΜΟΝΟ από αυτό επειδή για όλα τα υπόλοιπα δεν έχεις κάποιο λογικό επιχείρημα.

Αντί να φας μια παράγραφο για να μου πεις ότι δεν ξέρω γιατί δεν παραθέτεις τη γνώση που έχεις εσύ ως νομικός περί του συντάγματος???

Δεν είπα ότι προτιμάς την δικτατορία...το έθεσα ως παράδειγμα. Όπως είπα πριν μη μου κάνεις τον κινέζο με κατάλαβες καλά τι θέλω να πω.


Προεκλογικά παρουσιάζουν μια εικόνα και μετεκλογικά νομοθετούν προς άλλη κατεύθυνση.

Αλλιώς να έρθει προεκλογικά ο κάθε μητσοτάκης να πει εγώ θα βγώ και θα φορολογήσω τους επαγγελματίες. Και αν βγει τότε μπράβο του και να το κάνει.

Το θέμα είναι να έχουμε εκπροσώπους ή να βάλουμε κάποιους εκεί μέσα που τους εξασφαλίζουν οι νόμοι που ίδιοι γράφουν ότι μπορούν να πας πηδάνε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Θεωρείται δημοκρατικό αλλά ακόμα και στα σχολεία μια φορά τον χρόνο ψηφίζουν οι μαθητές για πενταμελή και δεκαπενταμελη.
Επιπλέον, ειναι τουλαχιστον ΑΦΕΛΕΣ, να λεμε οτι "δεν υπαρχει δημοκρατια" στη χωρα επειδη δεν...τηρουνται στο ακεραιο οι προεκλογικες δεσμευσεις. Ειδικα σε μια χωρα, που εχει υποφέρει απο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ελλειψη δημοκρατιας στο παρελθόν.

Η Ελλαδα τα τελευταια 50 χρονια, δηλαδη μετα τη μεταπολίτευση, ζει την καλύτερη ποιοτητα δημοκρατιας της Ιστορίας της, ειτε αρεσει σε μερικους, είτε όχι.
Το οτι διαφοροι γκρινιαρηδες βρισκουν εκατο αφορμες για να πουν "δεν εχουμε δημοκρατια" ειναι εντελώς αδιαφορο. Προφανώς.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Αν πουν την αληθεια πιστευεις θα τους ψηφισει κανεις?Αν σου πει ο αλλος δεν βγαινουμε σκασε και κολυμπα,ενω ο αλλος με σπολυτηριο δημοτικου θελει να παει σε εξοτικους προορισμους και να ανεβαζει στορυ στο ινστα φλεξαροντας πλουτη και χλιδη,τι πιστευεις θα γινει?Το παιζει παραπλανημενος ο λαος ενω ξερει καλα τι τρεχει,απλα δεν θελει να το συνειδητοποιησει:coffee::confused::confused::confused:
Ας πουν την αλήθεια και ας μην βγουν ποτέ.

Αλλιώς τι τις θέλουμε τις εκλογές και την βουλή?

Ας έρθει το δντ να μας βγάλει ένα πρόγραμμα όπως του ντάιμα με 1 κονσέρβα και 3 ελιές την εβδομάδα για 270 χρόνια μέχρι να ξεχρεώσουμε.

Η βουλή είναι για να αντιπροσωπεύει αυτούς που την ψήφισαν όχι για να βρίσκει τρόπους να τους κοροιδεψει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Το θέμα είναι να έχουμε εκπροσώπους ή να βάλουμε κάποιους εκεί μέσα που τους εξασφαλίζουν οι νόμοι που ίδιοι γράφουν ότι μπορούν να πας πηδάνε?
Το "να μας πηδανε" ειναι σχετικο.
Ας πουμε, η νομοθετηση της απαγορευσης των πλειστηριασμών, είναι λαικη απαιτηση ή οχι?
Θα σου πω ευθέως, ΟΧΙ.
Μια μειοψηφια εχει προβλημα με τα δανεια, η πλειοψηφια ειναι ενταξει και οχι μονο αυτο μαλιστα, αλλά οργίζεται και με οσους πιστολιαζουν δανεια και αποφευγουν τον πλειστηριασμό.
Εκει ποιος πηδαει ποιον?
Η νομοθετηση απαγορευσης πλειστηριασμων, ειναι αντιθετη στην λαϊκή βούληση. Αρα κακώς γινεται?
Οχι, ΚΑΛΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, θα σου πω εγω, γιατι πρεπει να προστατευθουν μεχρι ενός σημείου καποιοι ανθρωποι, για το καλό και της ειρηνευσης ενός μέρους της κοινωνίας. Αρα ξαναλεω, προσπάθησε να βγαλεις τα κλισεδακια και τα κουτακια απο το μυαλο σου και ξεκινα να σκεφτεσαι λιγο πιο συνθετα.
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.363
Like
20.163
Πόντοι
6.056
Ας πουν την αλήθεια και ας μην βγουν ποτέ.

Αλλιώς τι τις θέλουμε τις εκλογές και την βουλή?

Ας έρθει το δντ να μας βγάλει ένα πρόγραμμα όπως του ντάιμα με 1 κονσέρβα και 3 ελιές την εβδομάδα για 270 χρόνια μέχρι να ξεχρεώσουμε.

Η βουλή είναι για να αντιπροσωπεύει αυτούς που την ψήφισαν όχι για να βρίσκει τρόπους να τους κοροιδεψει.
Kι ο λαος να υπακουει τους νομους,να μην προσπαθει με μεσον-βυσμα κλπ να πιασει δουελια,να σβησει κλησεις,να παρει εργολαβια,να παρει μεταθεση κ.ο.κ:confused::confused::confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.492
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Τύπε, εγω Συριζα δεν ειμαι.
Αλλά δεν ειναι ευδιακριτο οτι αυτο που συνεβη στον Συριζα ειναι ανευ προηγουμενου με το τρολ που βγηκε προεδρος?
Τι να υπηρετησουν ολοι αυτοι οι ανθρωποι? Ποιον? Τι?
Εγω τους καταλαβαινω και τους δικαιολογω απολυτα. Ειναι ισως η μονη περιπτωση στην ελληνικη πολιτικη ιστορια, που μια αποχωρηση ηταν οχι μονο δικαιολογημενη, αλλά και επιβεβλημενη για την αποφυγη του πληρους εξευτελισμου.
Υποψήφιος ευρωβουλευτής ηταν πριν διεκδικήσει την ηγεσία. Τα αποτελέσματα του καθενός δείχνουν ότι ο κομματικός κόσμος τους θεώρησε συνυπεύθυνους για τις συνεχόμενες ήττες. Και τους άδειασε.
Να υπηρετήσουν την παράταξή τους για όσο χρειαστεί. Και να έχουν υπό διακριτικό έλεγχο το νέο πρόεδρο. Αλλά η ιδιοκτησιακή λογική τους, ως προς το κόμμα, δεν τους αφησε να συνεχίσουν.
Θα δούμε σύντομα αν και τι απήχηση θα έχουν. Αφού αυτοί είναι οι "γνήσιοι" αριστεροί λογικά θα παρουν διψήφιο ποσοστό και ο Κασσελάκης μονοψήφιο και κάτω από το οριο. Αν όχι, οι πραγματικοί καραγκιόζηδες είναι αυτοί κι όχι ο Αμερικάνος
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.511
Like
17.627
Πόντοι
3.656
Δεν είπα ότι προτιμάς την δικτατορία...
Εδώ δεν προτιμά ωραίες γυναίκες τύπε ....
Κάτι φάλαινες γουστάρει , που θέλουν κρεβάτια με ποδάρια ράγες .... ΔΙΑΤΟΜΗΣ Η ... ξέρεις .....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Υποψήφιος ευρωβουλευτής ηταν πριν διεκδικήσει την ηγεσία. Τα αποτελέσματα του καθενός δείχνουν ότι ο κομματικός κόσμος τους θεώρησε συνυπεύθυνους για τις συνεχόμενες ήττες. Και τους άδειασε.
Να υπηρετήσουν την παράταξή τους για όσο χρειαστεί. Και να έχουν υπό διακριτικό έλεγχο το νέο πρόεδρο. Αλλά η ιδιοκτησιακή λογική τους, ως προς το κόμμα, δεν τους αφησε να συνεχίσουν.
Θα δούμε σύντομα αν και τι απήχηση θα έχουν. Αφού αυτοί είναι οι "γνήσιοι" αριστεροί λογικά θα παρουν διψήφιο ποσοστό και ο Κασσελάκης μονοψήφιο και κάτω από το οριο. Αν όχι, οι πραγματικοί καραγκιόζηδες είναι αυτοί κι όχι ο Αμερικάνος
Δεν ηταν υποψηφιος ευρωβουλευτης. Ηταν σε μη εκλογιμη θεση στο ψηφοδελτιο επικρατειας.
Συμφωνω οτι ολα θα κριθούν εκ του αποτελεσματος.
Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι το απολυτως λογικο ειναι να παρουν μεγαλυτερο ποσοστο απο τον Συριζα. Διαφορετικη εξελιξη δεν δικαιολογειται πολιτικα.


Υ.Γ. Και μάντεψε. Ετσι θεωρουν (και σωστα κατα τη γνωμη μου) οτι υπηρετουν την παραταξη τους
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Αλλιώς να έρθει προεκλογικά ο κάθε μητσοτάκης να πει εγώ θα βγώ και θα φορολογήσω τους επαγγελματίες. Και αν βγει τότε μπράβο του και να το κάνει.
Αν σου πω οτι με το νεο νομο για την φορολογηση των επαγγελματιων, η ΝΔ θα εχει πολιτικο οφελος και οχι πολιτικο κοστος, θα σε σοκαρω?

Οτι ΟΛΕΣ οι αλλες κοινωνικες ταξεις θα ικανοποιηθουν και θα χειροκροτησουν, περναει απο το μυαλο σου?

Ή μηπως δεν διακρινεις στην κοινωνια την αντιπαλοτητα μεταξυ των κοινωνικων ομαδων?

Αυτο που εσυ διακρινεις ως "γαμησι" ως ΕΕ, για καποιους αλλους (μαντεψε....τους περισσοτερους) ειναι απολυτως επιδοκιμαστέο επειδη "αρκετά ανεχτηκαμε τους φοροφυγαδες".

Ξαναλεω. Ξεκινα να σκεφτεσαι πιο συνθετα....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Το "να μας πηδανε" ειναι σχετικο.
Ας πουμε, η νομοθετηση της απαγορευσης των πλειστηριασμών, είναι λαικη απαιτηση ή οχι?
Θα σου πω ευθέως, ΟΧΙ.
Μια μειοψηφια εχει προβλημα με τα δανεια, η πλειοψηφια ειναι ενταξει και οχι μονο αυτο μαλιστα, αλλά οργίζεται και με οσους πιστολιαζουν δανεια και αποφευγουν τον πλειστηριασμό.
Εκει ποιος πηδαει ποιον?
Η νομοθετηση απαγορευσης πλειστηριασμων, ειναι αντιθετη στην λαϊκή βούληση. Αρα κακώς γινεται?
Οχι, ΚΑΛΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, θα σου πω εγω, γιατι πρεπει να προστατευθουν μεχρι ενός σημείου καποιοι ανθρωποι, για το καλό και της ειρηνευσης ενός μέρους της κοινωνίας. Αρα ξαναλεω, προσπάθησε να βγαλεις τα κλισεδακια και τα κουτακια απο το μυαλο σου και ξεκινα να σκεφτεσαι λιγο πιο συνθετα.
Και γιατί πιάνεις τους πλειστηριασμούς και όχι την ακρίβεια και τους φόρους κατανάλωσης???

Για κάνε μια δημοσκόπηση ή ένα δημοψήφισμα και ρώτα αν θέλει ο λαός τα πρασινοκόκκινομπλέ τιμολόγια ρεύματος...ή τον ειδικό φόρο κατανάλωσης στα καύσιμα????? ή το να έχει πάει 1.5 ευρώ η ντομάτα?????

Έπιασες εντέχνως τους πλειστηριασμούς νομίζεις είσαι πονηρός....γιατί δεν πιάνεις τις αναθέσεις και τις σπατάλες? Τις πρέσπες????

Γιατί δεν κάνεις μια έρευνα να δεις ποιος συμφωνεί με τα εκατομμύρια που μοιράζουν στα κανάλια και τις επιδοτήσεις των τεράστιων εταιρειών????

Συνέχισε να κάνεις τον τρελό....
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Kι ο λαος να υπακουει τους νομους,να μην προσπαθει με μεσον-βυσμα κλπ να πιασει δουελια,να σβησει κλησεις,να παρει εργολαβια,να παρει μεταθεση κ.ο.κ:confused::confused::confused:
Ναι αμέ....αλλά και τι να γίνει αν δεν είναι όλοι έτσι?

να πούμε και ευχαριστώ που μας δουλεύουν? :confused:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Και γιατί πιάνεις τους πλειστηριασμούς και όχι την ακρίβεια και τους φόρους κατανάλωσης???

Για κάνε μια δημοσκόπηση ή ένα δημοψήφισμα και ρώτα αν θέλει ο λαός τα πρασινοκόκκινομπλέ τιμολόγια ρεύματος...ή τον ειδικό φόρο κατανάλωσης στα καύσιμα????? ή το να έχει πάει 1.5 ευρώ η ντομάτα?????

Έπιασες εντέχνως τους πλειστηριασμούς νομίζεις είσαι πονηρός....γιατί δεν πιάνεις τις αναθέσεις και τις σπατάλες? Τις πρέσπες????

Γιατί δεν κάνεις μια έρευνα να δεις ποιος συμφωνεί με τα εκατομμύρια που μοιράζουν στα κανάλια και τις επιδοτήσεις των τεράστιων εταιρειών????

Συνέχισε να κάνεις τον τρελό....
Αρα συμφωνεις για τους πλειστηριασμους. Ενα παραδειγμα ηταν , για να σου δειξω το σκεπτικο μου.
Εσυ επιμενεις στην περιπτωσιολογια, για να μιλαμε ως το ξημερωμα.
Αν πω οτι το θεμα εξαντληθηκε, θα ειμαι παλι αλαζονας ε?
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.039
Κριτικές
9
Like
12.978
Πόντοι
3.836
Υπαρχει ενα σκεπτικο, που λεει οτι αν ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ, καλό ειναι να παραδωσεις την εδρα. Αν ομως ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ, δεν εχεις λόγο να την παραδώσεις. Ειναι μια συζητηση που μπορει να γινει.
Δε συμφωνώ. Το βουλευτή τον επέλεξε ο λαός σαν άτομο. Ο βουλευτής που αποχωρεί από το κόμμα πιστεύει ότι το κόμμα πια δεν αντιπροσωπεύει αυτό που ο ίδιος πιστεύει σαν άτομο. Γίνεται λοιπόν ανεξάρτητος και πάει κόντρα στο παλιό του κόμμα.

Εγώ είμαι υπέρ να μην παραδώσει έδρα κανείς.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Αν σου πω οτι με το νεο νομο για την φορολογηση των επαγγελματιων, η ΝΔ θα εχει πολιτικο οφελος και οχι πολιτικο κοστος, θα σε σοκαρω?

Οτι ΟΛΕΣ οι αλλες κοινωνικες ταξεις θα ικανοποιηθουν και θα χειροκροτησουν, περναει απο το μυαλο σου?

Ή μηπως δεν διακρινεις στην κοινωνια την αντιπαλοτητα μεταξυ των κοινωνικων ομαδων?

Αυτο που εσυ διακρινεις ως "γαμησι" ως ΕΕ, για καποιους αλλους (μαντεψε....τους περισσοτερους) ειναι απολυτως επιδοκιμαστέο επειδη "αρκετά ανεχτηκαμε τους φοροφυγαδες".

Ξαναλεω. Ξεκινα να σκεφτεσαι πιο συνθετα....
Ε αυτό είναι το θέμα σου


ότι σκέφτεσαι (μικρο)κομματικά και τι συμφέρει τα αφεντικά.....τι σχέση έχει αυτό? και αν πάρει πολιτικό όφελος (προσωρινά) και τι έγινε??? και θα χάσει ψήφους από τους ΕΕ.

και θα υπάρξει κάποιο όφελος στο δημόσιο συμφέρον??? θα πάνε τα λεφτά σε κάτι καλό??? στην πηγάδα θα πάνε.

σου αρέσει η αντιπαλότητα των εε με τους μυρωδιάδες γιατί σκέφτεσαι έτσι....πολιτικάντικα.

το ότι σε βάθος χρόνου μπορεί να χάσει η οικονομία και η αγορά από αυτό δεν σε απασχολεί. Ο τρόπος που το περνάνε που είναι ηλίθιος, κάθετος και χωρίς προηγούμενο (αναδρομική ισχύ με ανακοίνωση στο τέλος του έτους που θα ισχύει) δεν σε απασχολεί.


Γενικά εγώ μιλάω για τα προβλήματα γενικά ενώ εσύ μιλάς για το κόμμα σου. Που να συνεννοηθούμε μωρέ τύπε?
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.492
Like
6.128
Πόντοι
2.356
Δεν ηταν υποψηφιος ευρωβουλευτης. Ηταν σε μη εκλογιμη θεση στο ψηφοδελτιο επικρατειας.
Συμφωνω οτι ολα θα κριθούν εκ του αποτελεσματος.
Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι το απολυτως λογικο ειναι να παρουν μεγαλυτερο ποσοστο απο τον Συριζα. Διαφορετικη εξελιξη δεν δικαιολογειται πολιτικα.


Υ.Γ. Και μάντεψε. Ετσι θεωρουν (και σωστα κατα τη γνωμη μου) οτι υπηρετουν την παραταξη τους
Σωστά, στο Επικρατείας. Δεν ήταν λοιπόν κάποιος που εμφανίστηκε ξαφνικά. Τότε που δηλώθηκε η υποψηφιότητά του οι κομματικοί μηχανισμοί δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Όταν τους πήρε τη μπουκιά από το στόμα φρύαξαν.
Υ.Γ. Δε χρειάζεται μαντεψιά. Την πάρτη τους υπηρετούν και βάζουν και το φερετζέ του "πόνου για την παράταξη", μπας και ξεγελάσουν και κανέναν. Αλλά οι ρομαντικοί μας τελείωσαν εδώ και χρόνια.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Δε συμφωνώ. Το βουλευτή τον επέλεξε ο λαός σαν άτομο. Ο βουλευτής που αποχωρεί από το κόμμα πιστεύει ότι το κόμμα πια δεν αντιπροσωπεύει αυτό που ο ίδιος πιστεύει σαν άτομο. Γίνεται λοιπόν ανεξάρτητος και πάει κόντρα στο παλιό του κόμμα.

Εγώ είμαι υπέρ να μην παραδώσει έδρα κανείς.
Κι εγω ειμαι κατά των παραδοσεων των εδρων. Απλως σου λεω οτι υπαρχει και αυτη η συζητηση.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Σωστά, στο Επικρατείας. Δεν ήταν λοιπόν κάποιος που εμφανίστηκε ξαφνικά. Τότε που δηλώθηκε η υποψηφιότητά του οι κομματικοί μηχανισμοί δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Όταν τους πήρε τη μπουκιά από το στόμα φρύαξαν.
Υ.Γ. Δε χρειάζεται μαντεψιά. Την πάρτη τους υπηρετούν και βάζουν και το φερετζέ του "πόνου για την παράταξη", μπας και ξεγελάσουν και κανέναν. Αλλά οι ρομαντικοί μας τελείωσαν εδώ και χρόνια.
Εν παση περιπτωσει, για να το ληξουμε, εγω θεωρω οτι η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πρωτοφανης και δεν μπορουμε να την κρινουμε με τα συνηθη μέτρα περί αποχωρησεων.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.216
Like
13.559
Πόντοι
3.656
Αρα συμφωνεις για τους πλειστηριασμους. Ενα παραδειγμα ηταν , για να σου δειξω το σκεπτικο μου.
Εσυ επιμενεις στην περιπτωσιολογια, για να μιλαμε ως το ξημερωμα.
Αν πω οτι το θεμα εξαντληθηκε, θα ειμαι παλι αλαζονας ε?
Έχω πει 100 φορές την άποψη μου για τους πλειστηριασμούς. Είναι οργανωμένη μαφία όπως έχει καταλήξει να γίνεται. Και το συννάφι σου και οι συμβολαιογράφοι έχουν καλή δουλίτσα από αυτό.


Το θέμα μας δεν ήταν ποτέ επιμέρους κινήσεις της κυβέρνησης εσύ το πήγες εκεί. Το θέμα μας είναι η εκπροσώπηση του λαού σύμφωνα με τις προεκλογικές δεσμεύσεις και η κοροϊδία.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Ε αυτό είναι το θέμα σου


ότι σκέφτεσαι (μικρο)κομματικά και τι συμφέρει τα αφεντικά.....τι σχέση έχει αυτό? και αν πάρει πολιτικό όφελος (προσωρινά) και τι έγινε??? και θα χάσει ψήφους από τους ΕΕ.

και θα υπάρξει κάποιο όφελος στο δημόσιο συμφέρον??? θα πάνε τα λεφτά σε κάτι καλό??? στην πηγάδα θα πάνε.

σου αρέσει η αντιπαλότητα των εε με τους μυρωδιάδες γιατί σκέφτεσαι έτσι....πολιτικάντικα.

το ότι σε βάθος χρόνου μπορεί να χάσει η οικονομία και η αγορά από αυτό δεν σε απασχολεί. Ο τρόπος που το περνάνε που είναι ηλίθιος, κάθετος και χωρίς προηγούμενο (αναδρομική ισχύ με ανακοίνωση στο τέλος του έτους που θα ισχύει) δεν σε απασχολεί.


Γενικά εγώ μιλάω για τα προβλήματα γενικά ενώ εσύ μιλάς για το κόμμα σου. Που να συνεννοηθούμε μωρέ τύπε?
Παλι δεν καταλάβες. Το σκεπτικο μου ειναι οτι εφοσον οι διαφορες κοινωνικες ομαδες εχουν αντιτιθεμενα συμφεροντα, δεν νοειται γενικως "γαμήσι". Αυτο που ειναι γαμησι για σενα, ειναι ευλογια για εναν αλλον. Και οχι απαραιτητα καποιον προνομιουχο. Δεν ειναι, προφανως, κομματικη η συζητηση. Ειναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Θα μπορούσε να κυβερναει ενα αλλο κομμα και να κανει το ιδιο. Το σκεπτικο δεν αλλαζει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom