Νέα

Μπορώ να εμφανίσω μαύρο χρήμα από Western Union χωρίς να με πιάσει η Εφορία;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MrRobot15
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 270
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Ρε εχω ξενερωσει την ζωη μου δεν μπορω να τα χαρω μηπως να τα χαρισω σε κανα μυστη να πανε στο διαολο να ησυχασω τι στα αναθεμα
 
Εγγρ.
20 Ιουν 2021
Μηνύματα
34
Κριτικές
2
Like
77
Πόντοι
0
Ρε εχω ξενερωσει την ζωη μου δεν μπορω να τα χαρω μηπως να τα χαρισω σε κανα μυστη να πανε στο διαολο να ησυχασω τι στα αναθεμα
πάνε σε καναν λογιστή η δικηγόρο ρε χυστη και ρώτα, οι περισσότεροι μαλάκες εδώ έχουν τελειώσει εξατάξιο γυμνάσιο...
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Θα μπλέξεις χειρότερα γιατί όλα τα στοιχεία πλέον καταχωρούνται ηλεκτρονικά και διασταυρωνονται. Είναι σαν να λες παιδιά κάνω κάτι παράνομο.
Δεν μιλάω για Ελλάδα μιλάμε να ανοίξει 5 διαφορετικούς λογαριασμούς σε 5 διαφορετικές χώρες
 

Tobolas

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
12
Like
7
Πόντοι
0
Ρε εχω ξενερωσει την ζωη μου δεν μπορω να τα χαρω μηπως να τα χαρισω σε κανα μυστη να πανε στο διαολο να ησυχασω τι στα αναθεμα
Γιατι το κανεις πολυπλοκο? Δε ξερω τι σου ειπαν σε εκεινο το meetup, αλλα αν παρεις τηλεφωνο 4-5 λογιστες (θα σου λεγα και το υπουργειο, αλλα παιζει να ειναι πιο ασχετοι εκει), θα σου πουν οτι σου ειπα νομιζω. Και ακομα και πες να ισχυει αυτο που λες και η φορολογια να ερθει στο 50%, θα μπορεις τουλαχιστον να τα ξοδεψεις κανονικοτατα , ενω αν πας με 'μαυρο' τροπο, και θα φας σιγουρα ενα 15-20% καπελο (μικροτερο μεν απο 50%), αλλα δε θα μπορεις να κανεις καμια μεγαλη αγορα.
 

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.598
Like
5.225
Πόντοι
1.056
Ρε εχω ξενερωσει την ζωη μου δεν μπορω να τα χαρω μηπως να τα χαρισω σε κανα μυστη να πανε στο διαολο να ησυχασω τι στα αναθεμα


σου είπα βρες money mules, για ενα μικρο χαρτζιλίκι θα τα τραβάνε αυτοί απο το western union στο όνομα τους!
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
Καλησπερα συναγωνιστες εχω καποια κερδη απο btc και θελω να τα κανω ευρο ειναι γυρω στα 100 χιλιαρικα οπως καταλαβαινεται βεβαια δεν μπορω να τα βαλω σε καποιο τραπεζικο λογαρισαμο γιατι θα με πιασει η εφορια και γενικα απο οτι ξερω η φοροληση στα κρυπτο ειναι κλαμα. Οποτε σκεφτηκα να τα μεταφερω μεσω p2p σε ενα western union λογαριασμο και να τα σηκωνω λιγα λιγα μαυρα. Ξερει κανεις αν αυτο γινεται μπορει η εφορια να με εντοπισει ετσι. Επισης ξερετε ποιο ειναι το οριο αναληψεων σε cash απο καποιο western union καταστημα? Αυτα απο εμενα αναμενω απαντηση απο την εμπειρια σας καλα γιορτες και καλη χρονια!!!!!!

Δε καταλαβαινω που ειναι το κλαμα στη φορολογηση κρυπτο. Ο φορος ειναι 15%. Πληρωνεις 15κ και εχεις τα υπολοιπα.

Εναλλακτικα βγαζεις 3-4 καρτες crypto visa και τα τρως σιγα σιγα.

Πας ντουμπαι μισο χρονο και ο φορος ειναι 0.

ΤΟ πιο ανωδυνο εαν θες να κανεις καποια αγορα ελλαδα ειναι να τα δηλωσεις κανονικα.

Western union δεν γουσταρω, καλυτερα να τα σπασεις σε 10 καρτες απο 10κ.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Δε καταλαβαινω που ειναι το κλαμα στη φορολογηση κρυπτο. Ο φορος ειναι 15%. Πληρωνεις 15κ και εχεις τα υπολοιπα.

Εναλλακτικα βγαζεις 3-4 καρτες crypto visa και τα τρως σιγα σιγα.

Πας ντουμπαι μισο χρονο και ο φορος ειναι 0.

ΤΟ πιο ανωδυνο εαν θες να κανεις καποια αγορα ελλαδα ειναι να τα δηλωσεις κανονικα.

Western union δεν γουσταρω, καλυτερα να τα σπασεις σε 10 καρτες απο 10κ.
ο φορος δεν ειναι τοσο θα σε επιβαλει η ΔΕΔ ενσταση και θα αναγκαστεις να πληρωσεις 35-45 αλλιως δικαστηρια και δεν θα βρεις το δικιο σου ποτε οπως καποιος που αγορασε προσφατα σπιτι με κερδη btc
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
Φίλε μου καμία από αυτές δεν είναι λύση. Την Ελβετία την ξεχνάς μην την σκέφτεσαι καν. Επίσης οι περισσότερες χώρες πλην μερικών που δεν είναι κοντά μας μπορεί να στα δεσμεύσουν τα χρήματα. Εμένα μου έχουν δεσμεύσει αρκετές φορές χρήματα στη Κύπρο που μπαίνουν από ΗΠΑ και αναγκάζομαι να στέλνω τιμολόγια και μαλακίες. Τα χρήματα αυτά δεν τα εμφανίζω εδώ για να καταλάβεις.
Το πρόβλημα που θα έχεις είναι για συναλλαγές άνω τον 10.000 ευρώ. Αν φέρεις στην Ελλάδα πάνω από τέτοιο ποσό θα χτυπήσουν καμπανάκια και μετά θε πρέπει να τα δικαιολογήσεις.

Η μόνη λύση είναι να βρεις κάποιον να στα ξεπλύνει και υπολόγισε ότι θα χάσεις περίπου ένα 20% στην καλύτερη.

Ε ναι. Γενικα ακους μονο μαλακιες ο αλλος ο ταβερνιαρης δηλωμενος αποτυχημενος λεει για καζινο, αλλοι λενε για οπαπ. Ουτε ταξιτζηδες δε λενε τετοιες πιπες.

Ελβετια, Κυπρο ξεχασε τα. Επισης και τα Btc atm πρεπει να κανεις kyc και νομιζω κρατανε 8-10%.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
ο φορος δεν ειναι τοσο θα σε επιβαλει η ΔΕΔ ενσταση και θα αναγκαστεις να πληρωσεις 35-45 αλλιως δικαστηρια και δεν θα βρεις το δικιο σου ποτε οπως καποιος που αγορασε προσφατα σπιτι με κερδη btc

Τι εννοεις ακριβως?

Δηλωνεις κανονικα στη δηλωση σου τα κερδη κανονικοτατα και πληρωνεις 15% επι των κερδων ακριβως σαν να εχεις μετοχες.

Ο τυπος που αγορασε σπιτι προφανως πηγε να κανει καποια πουστια για να στιψει μερικα χιλιαρικα νωμιζοντας οτι ειναι ο Ωνασης δεκαετιας 1950.

Εχω πανω απο μια περιπτωσεις που εχουν αγορασει ακινητα κανονικοτατα.
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Τι εννοεις ακριβως?

Δηλωνεις κανονικα στη δηλωση σου τα κερδη κανονικοτατα και πληρωνεις 15% επι των κερδων ακριβως σαν να εχεις μετοχες.

Ο τυπος που αγορασε σπιτι προφανως πηγε να κανει καποια πουστια για να στιψει μερικα χιλιαρικα νωμιζοντας οτι ειναι ο Ωνασης δεκαετιας 1950.

Εχω πανω απο μια περιπτωσεις που εχουν αγορασει ακινητα κανονικοτατα.
Oταν ανεβει το βιντεο στο youtube θα στο ποσταρω εδω να δεις οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα φαντασου λογιστες και δικηγοροι διαφωνουσαν μεταξυ τους σαν debate και οι ερωτησεις απο το κοινο για το πως να φορολογησουμε κρυπτο πεφτανε καργα και δεν υπηρχε απαντηση σαφης. Λιγο υπομονη
 

Tobolas

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
12
Like
7
Πόντοι
0

Αν εννοεις αυτη την υποθεση, οι πληροφοριες που δινουν δεν ειναι αρκετες, αλλα εγω καταλαβαινω οτι δεν παρεδωσε αρκετες βεβαιωσεις για να δηλωσει το ποτε εβαλε το αρχικο κεφαλαιο κλπ (αφου λεει οτι εφαγε εξτρα φορο, ειναι λογω τεκμηριου, δλδ δε μπορουσε να δικαιολογησει τοσα εσοδα), με screenshots δε γινεται δουλεια:

"δεν πιστοποιείται ούτε η προέλευση και ο χρόνος κατάθεσης του επενδεδυμένου κεφαλαίου "
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366

Αν εννοεις αυτη την υποθεση, οι πληροφοριες που δινουν δεν ειναι αρκετες, αλλα εγω καταλαβαινω οτι δεν παρεδωσε αρκετες βεβαιωσεις για να δηλωσει το ποτε εβαλε το αρχικο κεφαλαιο κλπ (αφου η φορολογια που λεει οτι εφαγε εξτρα φορο, ειναι λογω τεκμηριου, δλδ δε μπορουσε να δικαιολογησει τοσα εσοδα), με screenshots δε γινεται δουλεια:

"δεν πιστοποιείται ούτε η προέλευση και ο χρόνος κατάθεσης του επενδεδυμένου κεφαλαίου "
ωραια η τοποθετηση σου απο οσο ξερω εστειλε οπως πολυ σωστα ειπες screenshots και αρχειο excel με αναλυτικες αγορες πωλησεις που το παρειχε η Binance και παρολα αυτα δεν το δεχτηκανε τωρα κατι αλλο στο event δεν αναφερανε οτι εδωσε
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
Εαν η περιπτωση που βλεπω ειναι η παραπανω τοτε εφαγαν οπως αναμενοταν προστιμο για τη προελευση του κεφαλαιου που επενδυσαν οπως πολλοι αλλοι.

Γενικα δε καταλαβαινω τι λετε και τα 100κ δεν ειναι καν πολλα. Μπορει πολυ ευκολα να τα σπασει σε 10-20 καρτες και να βγαζει λιγα λιγα.

Εχω ανθρωπο με 7ψηφιο απο bitcoin και τα δηλωσε κανονικα και τα εφερε και εφτιαξε εξοχικες βιλλες στη Ζακυνθο.

Τωρα Ελλαδαρα ειμαστε και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και ο καθε Ελληνας ψαχνεται για πουστιες ενω δεν εχει την αντιστοιχη δυναμη γνωση και η εφορια βρισκει ευκολο θυμα να γαμησει.

Τον εναν τον πιανουν για 15κ, ο αλλος γυρναει εκατομμυρια γυρω γυρω και δεν χτυπαει τιποτα πουθενα.
Ξερω διαφορους πονηρους Ελληναραδες που δηλωνουν ανεργοι 10 χρονια κυκλοφορουν μονο με μαυρα, δεν εχουν ουτε σπιτι δηλωμενο ουτε μισο τεκμηριο και πανε να αγορασουν καλο αμαξι. Αυτον θα τον τσιμπησουν ανεξαρτητως ποσου.

Επιλογες πολλες υπαρχουν παντως ψαχτειτε με λογιστες. Αλλιως ντουμπαι μονιμος κατοικος, αλλα τα 100 ειναι πολυ λιγα γενικα για τετοιες ανησυχιες.
 

Th3W4s73d

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2019
Μηνύματα
76
Κριτικές
9
Like
247
Πόντοι
280
Δες και εδώ μια ΄άποψη για τους κωδικούς του Ε1 που θα μπορούσαν να μπουν τα ποσά αγοράς, πώλησης και υπεραξίας.

Άρθρα Κρυπτονομίσματα και φορολογία

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο ακόμη οπότε και να τα δηλώσεις, πάλι ρισκάρεις.
 

travestolagnos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Οκτ 2011
Μηνύματα
9.379
Κριτικές
25
Like
2.719
Πόντοι
3.246
Φιλε ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω.Αν δεν εχεις σοβαρο προβλημα να ρευστοποισεις τα κρυπτονομισματα ...αν χρωστας η αν υπαρχει προβλημα υγειας τοτε καντο σιγα σιγα.Εγω πχ εχω λογαριασμο σε κυπριακη τραπεζα κανω ρευστοποιησητα κερδη μου και παω στην πειραιως και τα τραβαω με το διατραπεζικο συστημα.Σ ε καμια περιπτωση δεν εχω τα λεφτα σου αλλα καθε φορα που τραβαω 1000 ευρω πληρωνω 3 ευρω προμηθεια στην πειραιως.
Αλλη λυση δεν ξερω αν εισαι αθηνα η θεσσαλονικη αλλα ξερω πολλα ατομα που εχουν πεταχτει μεχρι την βουλγαρια ανοιγουν λογαριασμους σε ευρω η σε λεβα και κανουν μεταφορες χρηματων..
 
OP
OP
MrRobot15

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
684
Κριτικές
3
Like
877
Πόντοι
366
Δες και εδώ μια ΄άποψη για τους κωδικούς του Ε1 που θα μπορούσαν να μπουν τα ποσά αγοράς, πώλησης και υπεραξίας.

Άρθρα Κρυπτονομίσματα και φορολογία

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο ακόμη οπότε και να τα δηλώσεις, πάλι ρισκάρεις.
Συμφωνω απολυτα ειπες το πιο σωστο να το βλεπουν μερικοι ειναι ρισκο
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
Απο την στιγμη που εχεις δηλωσει ηδη στην φορολογικη το ποσο επενδυσης πληρωνεις μονο 15% επι των κερδων. Εγω τουλαχιστον ετσι κανω και δεν ειχα θεμα ποτε.
Αυτο ακριβως ειναι το ισχυον σημερινο καθεστως.
Οτιδηποτε αλλο μετα απο 2-3 ερωτησεις καταλαβαινεις οτι εχει κανει πουστια που την κρυβει.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
Φτιαχνω πολλους λογαριασμους σε bybit,tap,nexo,etc σπαω το ποσο δια 4 βγαζω 4 καρτες και σηκωνω οσο μου επιτρεπει το οριο το μηναιο και περιπου σε 4-5 μηνες θα εχω σε μαυρα ολο το ποσό

παμε τωρα στην επομενη ερωτηση

Ας πουμε οτι εχεις 100κ στο στρωμα τι τα κανεις αυτα τωρα?
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.452
Like
1.469
Πόντοι
216
Ταπεινή άποψη: Αν δεν τα χρειάζεσαι άμεσα, άφησέ τα σε crypto. Ό,τι σκουπιδονόμισμα και να πάρεις, σε 1,5 χρόνο θα αξίζει πενταπλάσια λόγω του halving. Το θέμα σου όπως καταλάβαίνω δεν είναι το παραπάνω κέρδος. Απλά στο μέλλον μπορεί να έχει ρυθμιστεί πλήρως το θέμα της φορολογίας, για να μην έχεις άγχος. Κερδίζεις χρόνο και χρήμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom