Νέα

Μπάγερν Μονάχου - Φαβορί για τελικό Αθήνας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trixotos kavliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 148
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
ναι αλλα αυτοι οι παικτες δεν εχουν προσωπικοτητα μεγαλη για να σηκωσουν στα δυσκολα την φανελα της λιβερπουλ....εγω πιστευω οτι η τσελσι εχει πραγματικα παικτες προσωπικοτητες...τεραστιου βεληνεκους(σεβα,μακελελε,ντρογκμπα,λαμπαρντ,τερρυ,τσεχ) και παικτες που κανουν τη διαφορα οπως οι εσσιεν,τζο κοουλ....βεβαια σαν φανελα η λιβερπουλ ειναι αφταστη...αλλα και η τσελσι τα 3 τελευταια χρονια ειναι μονιμα ανερχομενη δυναμη και καποια στιγμη ειναι πιθανον να κανει το μπαμ!
O ντρογκμπα....ο λαμπαρντ....ο τσεχ....κλπ την προσωπικοτητα του παιχταρα....την απεκτησαν φανταζομαι με τα 10αδες κυπελλα που εχουν κατακτησει ???

 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Να διαπιστώνω όμως ότι αυτή η φανατίλα και η νοοτροπία του ''νίκη να 'ναι, κι όπως να 'ναι'' έχει μολύνει και όσους παρακολουθούν Ch.L., αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ. Αν δε δούμε ρε λεβέντες λίγη μπαλίτσα και σε αυτή τη διοργάνωση τότε ας το γυρίσουμε καλύτερα στις τσουβαλοδρομίες.

Συναγωνιστή ξεκόλλα. Στο λέει ένας, στο λέει δεύτερος, εσύ εκεί!

Πλάκα κάνουμε. Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι και πλάκα και χαβαλές. Δεν είναι ούτε επιστήμη, ούτε τέχνη, ούτε πολύ περισσότερο η ζωή.

Αλλά προφανώς από χιούμορ δεν.......

Τα υπόλοιπα τα λέει ο Πελοπονήσιος παρακάτω.

Πως ο χαβαλές έγινε φανατισμός, μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις...

Θέαμα δεν είδες χθες? 8 γκολ έπεσαν.

Θέαμα στο Κάμπ Νου με τους κόκκινους δεν είδες? Μπάλα πάνω κάτω, συνδυασμοί με τον νου, ταχύτητα, δύναμη.

3 αγγλικές ομάδες στα ημιτελικά, δεν σημαίνει κάτι?
Είχα γράψει ότι η Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη στιγμή είναι το NBA του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Πολύ physical παιχνίδι, αυτόματη ανάπτυξη, ταχύτητα, διάρκεια. Σύγχρονο ποδόσφαιρο.

ʼσε που είναι υποκειμενική η αντίληψη για το θεαματικό ποδόσφαιρο. ʼλλος θεωρεί θέαμα τον Ροναλντίνιο, άλλος θεωρεί θέαμα το 1-2-3 και στην περιοχή πέντε παίχτες της Λίβερπουλ.

Δεν βλέπω κάποια φανατίλα πάντως. Μήπως βιάστηκες να πεις την άποψη σου?

Τέλος το αντίθετο του φανατισμού δεν είναι η ευγενής άμιλλα, είναι η χαλαρή αντιμετώπιση του ποδοσφαίρου ως αυτού που είναι: Ως ενός παιχνιδιού. Πράγμα που εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι προφανώς.
 

ivan36

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
103
Like
1
Πόντοι
1
Κανένας πετεινός από το τιμημένο Βόρειο Λονδίνο δεν υπάρχει; Tottenham Hotspur κυρίες και κύριοι, η ομάδα που έχει σαρώσει τον πιο cult θεσμό των εγχώριων διοργανώσεων, το θρυλικό FA Cup, η πρώτη Βρετανική ομάδα που έφερε ευρωπαϊκό τίτλο στο νησί το 1963, η ομάδα που πλησίασε τον Alex Ferguson πολύ πριν την Manchester, η ομάδα που το 1987 πήγε να τα πάρει όλα, με Hoddle, Ardiles, Hodge, Paul Allen, Waddle, Clive Allen, αλλά τελικά είχε την τύχη που είχε και η Leverkusen λίγα χρόνια πριν, η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο ταλέντο του Αγγλικού ποδοσφαίρου εκείνα τα πέτρινα χρόνια, τον φοβερό Gazza και την προσωπική μου συμπάθεια Gary Lineker. Αυτοί είναι σύλλογοι κυρίες και κύριοι και όχι οι νεόπλουτοι συμπολίτες και οι losers που έκαναν την ομάδα τους παράρτημα του γαλλικού ποδοσφαίρου.
Τελικα ειμαστε πολλοι Spurs(οχι San Antonio)στην Ελλαδα
 

Επισκέπτης
Καλά, ο "παππούς" κατά τα λεγόμενα σου studian, να υποθέσω ότι έγινε Liverpool βλέποντας Kenny Dalglish,Alan Hansen,Alan Kennedy,Graeme Souness και αργότερα με τον απατεώνα Bruce Grobbelaar και τους συνήθεις υπόπτους Molby,Lawrenson,Rush,Whelan,Nicol...Εσύ πως το έπαθες το κακό; Με Biscan και Djimi Traore;;
Οχι κ κακο.....
Κατ'αρχην....ολα οσα σωστα αναφερεις....τα εχω δει εστω κ σ'επαναληψη....
Επισης...κ κυριοτερο κατ'εμε....καλυτερη κερκιδα απ'της Λιβερπουλ στο νησι δν υπαρχει...
Ακομη...συνηθιζω να πηγαινω με τους ισχυρους....κ τους πολυνικες....
Τελος...ΛΙΜΑΝΙ στην Ελλαδα....ΛΙΜΑΝΙ κ στην Αγγλια....κ οχι μονο στην ομαδα....σε ολα...

Έχω δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο πως στο Νησί υποστηρίζω τους spurs.
Αλλά έχω συμπάθεια στην Τσέλσι, λόγω Μουρίνιο.

Μου αρεσει η νοοτροπια/στυλ...του...κ.Μουρινιο....αλλα γνωμη μου ειναι οτι δν ξερει απο μπαλα....οταν δν βγαινει ενα ματς....δν ξερει να στρεψει αλλου την πορεια....
Επισης....η γραφικοτητα του σε μερικα θεματα...ειναι πανω απ'τα επιτρεπτα μου ορια....

Η Chelsi θα το πάρει, δεν υπάρχει αλλη περιπτωση. Για σήμερα :  Liverpool over, Bayern X (under)

Μ'αρεσουν οι προβλεψεις σου...(περι τσελσι...).....αλλα αν δν ξερεις πως γραφεται στ'αγγλικα...καν'το στα ελληνικα....μετα συγχωρησεως...παντα...
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Αντιθέτως εγώ πιστεύω ότι η Λίβερπουλ ήταν εξαιρετική στην Βαρκελώνη.

Στα άλλα περί φανατισμού, δεν μπορώ να απαντήσω κάτι. Είναι προφανές για άλλη μια φορά ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται τα γραπτά κείμενα όπως του καπνίσει.

Να δω τον studian όμως στο ταρτάν του ΟΑΚΑ, γυμνό από τη μέση και πάνω με μπέρτα την σημαία της Λίβερπουλ, να δέρνει με το δοκάρι τους μαντσούνιανς μες στα αίματα, πραγματικά δεν το είχα φανταστεί.(Αν και νομίζω ότι ο στρατός θα την καταπιεί την Λίβερπουλ)
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Αυτά τα δύο δεν συνάδουν... Ειδικά ύστερα από την επίσημη αδελφοποίηση της μισητής Μπόκα με τον άλλο λιμενεργάτη του Πειραιά. Μία είναι η ομάδα (που παραπαίει) στην χώρα του Τανγκό(κλισέ ε? -και της μπριζόλας), Ρίβερ Πλέιτ.
Δεν συνάδουν. Αληθές. Αλλά πρώτα την αγαπήσαμε αυτή την ομάδα και αργότερα έγιναν τα ρεζιλίκια/αδελφοποιήσεις. Κάθε ομάδα τη βλέπω ξεχωριστά και ανεξάρτητα. Δε θα μπορέσω ποτέ να συμπαθήσω τη Ρεαλ όσες αδελφοποιήσεις κι αν κάνει με τον Παναθηναϊκό. Όσο για την Αργεντινή, μπορείς να την αναφέρεις και ως χώρα του ματέ, του Κορτάσαρ και του πίσκο και φυσικά μην ξεχνάμε ότι είναι η χώρα που συνδιάζει λατινοαμερικάνικη ομορφιά με ευρωπαική essence.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Τώρα που είπες Ντρογκμπά.... Καβαλάρης της Αποκαλύψεως.

Μαύρο άλογο μου θυμίζει, με αυτό τον καλπασμό και την απίστευτη δύναμη που βγάζει στο παιχνίδι. Θαύμα της φύσης, κάθε φορά που τον παρακολουθώ, μένω εκστασιασμένος.
Πωπώ ένας μαύρος...
 

Επισκέπτης
Τώρα που είπες Ντρογκμπά.... Καβαλάρης της Αποκαλύψεως.

Μαύρο άλογο μου θυμίζει, με αυτό τον καλπασμό και την απίστευτη δύναμη που βγάζει στο παιχνίδι. Θαύμα της φύσης, κάθε φορά που τον παρακολουθώ, μένω εκστασιασμένος.
Πωπώ ένας μαύρος...

Ρε γμτ....καλα ολα αυτα που λες.....εχει την σπιρταδα....αλλα δν μπορει να με πεισει οτι ειναι ''εξυπνος'' παιχτης......εχω την εντυπωση οτι λειτουργει καθαρα ενστικτωδως...
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Δεν συνάδουν. Αληθές. Αλλά πρώτα την αγαπήσαμε αυτή την ομάδα και αργότερα έγιναν τα ρεζιλίκια/αδελφοποιήσεις. Κάθε ομάδα τη βλέπω ξεχωριστά και ανεξάρτητα. Δε θα μπορέσω ποτέ να συμπαθήσω τη Ρεαλ όσες αδελφοποιήσεις κι αν κάνει με τον Παναθηναϊκό. Όσο για την Αργεντινή, μπορείς να την αναφέρεις και ως χώρα του ματέ, του Κορτάσαρ και του πίσκο και φυσικά μην ξεχνάμε ότι είναι η χώρα που συνδιάζει λατινοαμερικάνικη ομορφιά με ευρωπαική essence.

Του Περόν, του Περόν!!!
Την είδα και την Ρεάλ, από γκαλάκτικος, έχουν γίνει όλοι party animals. Αυτός ο Ρουμπέρτο Κάρλους φταίει. Ο σωματέμπορας, κοκέμπορας, τους έχει εξαρτήσει όλους εκεί. Μας πήδηξε την ομάδα ο κοντός...

Του χρόνου όμως με Μουρίνιο, Κ.Ρονάλντο, Ντρογκμπά, Εσσιέν, θα επανέλθει η Βασίλισσα.
 

Επισκέπτης
Του Περόν, του Περόν!!!
Την είδα και την Ρεάλ, από γκαλάκτικος, έχουν γίνει όλοι party animals. Αυτός ο Ρουμπέρτο Κάρλους φταίει. Ο σωματέμπορας, κοκέμπορας, τους έχει εξαρτήσει όλους εκεί. Μας πήδηξε την ομάδα ο κοντός...
Του χρόνου όμως με Μουρίνιο, Κ.Ρονάλντο, Ντρογκμπά, Εσσιέν, θα επανέλθει η Βασίλισσα.

Απο αμυνα ?????
 

gangstaXZ

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.642
Κριτικές
5
Like
27
Πόντοι
1.516
Πως ο χαβαλές έγινε φανατισμός, μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις...

Θέαμα δεν είδες χθες? 8 γκολ έπεσαν.

Θέαμα στο Κάμπ Νου με τους κόκκινους δεν είδες? Μπάλα πάνω κάτω, συνδυασμοί με τον νου, ταχύτητα, δύναμη.

3 αγγλικές ομάδες στα ημιτελικά, δεν σημαίνει κάτι?
Είχα γράψει ότι η Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη στιγμή είναι το NBA του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Πολύ physical παιχνίδι, αυτόματη ανάπτυξη, ταχύτητα, διάρκεια. Σύγχρονο ποδόσφαιρο.

ʼσε που είναι υποκειμενική η αντίληψη για το θεαματικό ποδόσφαιρο. ʼλλος θεωρεί θέαμα τον Ροναλντίνιο, άλλος θεωρεί θέαμα το 1-2-3 και στην περιοχή πέντε παίχτες της Λίβερπουλ.

Δεν βλέπω κάποια φανατίλα πάντως. Μήπως βιάστηκες να πεις την άποψη σου?
Αν τον φανατισμό τον κατανοείς μόνο ως κάτι κάφρους που έχουν την ομάδα τους πάνω απ'όλα τότε χρησιμοποίησαμε λάθος λέξη...

Φυσικά και είναι χαβαλές...γι αυτό ακριβώς πρέπει να έχουμε την ποιότητα της μπάλας που βλέπουμε πάνω απ'όλα, άλλο αν κι εγώ υποστηρίζω ίσως λίγο υπερβολικά την ομάδα μου...αυτό δεν με εμποδίζει να πω τα πράγματα όπως έχουν...

Τώρα...εμείς δε λέμε για το θέαμα αυτό καθ'αυτό αλλά για αυτούς που το υποβαθμίζουν τόσο..ούτε υπάρχει έλλειψη στο συγκεκριμένο θεσμό...συμφωνώ με όλα τ'άλλα που είπες πάντως...
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Να δω τον studian όμως στο ταρτάν του ΟΑΚΑ, γυμνό από τη μέση και πάνω με μπέρτα την σημαία της Λίβερπουλ, να δέρνει με το δοκάρι τους μαντσούνιανς μες στα αίματα, πραγματικά δεν το είχα φανταστεί.(Αν και νομίζω ότι ο στρατός θα την καταπιεί την Λίβερπουλ)

:hammer: :hammer:

Για τον Παναθηναϊκό πάντως έχω φάει ξύλο (δεν έχω δώσει) στο Swansea κάποτε. Πήγα κυριλέ να δω το ματς ανεξάρτητος μεμονωμένος και μου την πέσανε 2 χουλιγκάνια, έφηβοι τοπικοί και με κάνανε καινούργιον.  :2funny: :2funny: :2funny:

Κατά τα άλλα ούτε εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου έτσι. Προσβάλει την αισθητική μου!  :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom