Νέα

Μπάγερν Μονάχου - Φαβορί για τελικό Αθήνας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trixotos kavliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 148
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Κανένας πετεινός από το τιμημένο Βόρειο Λονδίνο δεν υπάρχει; Tottenham Hotspur κυρίες και κύριοι, η ομάδα που έχει σαρώσει τον πιο cult θεσμό των εγχώριων διοργανώσεων, το θρυλικό FA Cup, η πρώτη Βρετανική ομάδα που έφερε ευρωπαϊκό τίτλο στο νησί το 1963, η ομάδα που πλησίασε τον Alex Ferguson πολύ πριν την Manchester, η ομάδα που το 1987 πήγε να τα πάρει όλα, με Hoddle, Ardiles, Hodge, Paul Allen, Waddle, Clive Allen, αλλά τελικά είχε την τύχη που είχε και η Leverkusen λίγα χρόνια πριν, η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο ταλέντο του Αγγλικού ποδοσφαίρου εκείνα τα πέτρινα χρόνια, τον φοβερό Gazza και την προσωπική μου συμπάθεια Gary Lineker. Αυτοί είναι σύλλογοι κυρίες και κύριοι και όχι οι νεόπλουτοι συμπολίτες και οι losers που έκαναν την ομάδα τους παράρτημα του γαλλικού ποδοσφαίρου.
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Είναι μικρός αλλά ξέρει κι αναγνωρίζει τις αξίες!

Σαν τα αυγά Faberge ένα πράγμα. Δεν είναι ανάγκη να ξέρεις ποιός ήταν ο Faberge για να αναγνωρίσεις την αξία τους!
Έχουν κάποια σχέση με τσαρική Ρωσσία, Πάσχα και Νικόλαο Β;;
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
.....έγινε Liverpool βλέποντας Kenny Dalglish,Alan Hansen,Alan Kennedy,Graeme Souness και αργότερα με τον απατεώνα Bruce Grobbelaar και τους συνήθεις υπόπτους Molby,Lawrenson,Rush,Whelan,Nicol...

Προσωπικά μεγάλη εντύπωση μούχαν κάνει (πέρα από τους προαναφερθέντες φυσικά) και: το δεξί εξτρέμ που έπαιζε με το 9 στην πλάτη (ο Ιρλανδός Steve Heighway), ο σέντερ που έπαιζε με το 10 (ο Ουαλός John Toshack) και ο μεγάλος τερματοφύλακας της ίδιας μεγάλης ομάδας των 70'ς, ʼγγλος Ray Clemence.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Κανένας πετεινός από το τιμημένο Βόρειο Λονδίνο δεν υπάρχει; Tottenham Hotspur κυρίες και κύριοι, η ομάδα που έχει σαρώσει τον πιο cult θεσμό των εγχώριων διοργανώσεων, το θρυλικό FA Cup, η πρώτη Βρετανική ομάδα που έφερε ευρωπαϊκό τίτλο στο νησί το 1963, η ομάδα που πλησίασε τον Alex Ferguson πολύ πριν την Manchester, η ομάδα που το 1987 πήγε να τα πάρει όλα, με Hoddle, Ardiles, Hodge, Paul Allen, Waddle, Clive Allen, αλλά τελικά είχε την τύχη που είχε και η Leverkusen λίγα χρόνια πριν, η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο ταλέντο του Αγγλικού ποδοσφαίρου εκείνα τα πέτρινα χρόνια, τον φοβερό Gazza και την προσωπική μου συμπάθεια Gary Lineker.

Έχω δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο πως στο Νησί υποστηρίζω τους spurs.
Αλλά έχω συμπάθεια στην Τσέλσι, λόγω Μουρίνιο.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά. Εγώ μίλαγα για τη νοοτροπία του Έλληνα φίλαθλου, ή μάλλον για να ακριβολογούμε του Έλληνα οπαδού. Τον οποίο το ΜΟΝΟ που τον ενδιαφέρει είναι η νίκη με κάθε τρόπο, νόμιμο ή μη. Η οποία νοοτροπία τον έχει ποτίσει τόσο πολύ ωστέ την εκδηλώνει ακόμη και σε ματς χωρίς κάνενα άμεσο ενδιαφέρον(δηλαδή συμμετοχή της ομάδας του ή κάποιας άλλης ελληνικής). Προφανώς λοιπόν οι συγκεκριμένοι οπαδοί έχουν μπλέξει τον αθλητισμό, τον οποίο παρακολουθούμε για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας αν το έχεις ξεχάσει, με τον πόλεμο όπου η πάση θυσία νίκη είναι το μόνο ζητούμενο. Αυτό είπα.

Ναι έχω δει πολλά παιχνίδια όπου κερδίζει αυτός που έπαιξε χειρότερα. Αυτό όμως τι σημαίνει, ότι πρέπει να τον υποστηρίζω ή να τον επικροτώ; Εγώ φίλε δεν είμαι οπαδός καμμίας ομάδας. Όποτε παρακολουθώ κάποιον αγώνα δεν φοράω ούτε κόκκινα, ούτε πράσινα, ούτε κίτρινα γυαλιά. Ελπίζω απλώς να κερδίσει ο καλύτερος.        

OK, αλλά όλα αυτά τα είπες παραθέτωντας το δικό μου ποστ. τώρα λες ότι δεν αναφερόσουν σε εμένα αλλά στον ανώνυμο έλληνα φίλαθλο.

Μπράβο. Αλλά καλό θα ήταν όταν παραθέτουμε ένα ποστ να διευκρινίζουμε ότι το παραθέσαμε για πλάκα κι όχι γιατί θέλουμε να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε. Ότι ήταν αφορμή για σκέψεις το ποστ βρε αδελφέ!!

Μπράβο σου που είσαι και αγνός φίλαθλος του ποδοσφαίρου και δεν σε διακρίνει οπαδισμός. Εγώ σε αυτό τον κόσμο, όσον αφορά το ποδόσφαιρο, είμαι Παναθηναϊκός και μετά Λίβερπουλ. Όταν δεν παίζουν αυτοί είμαι και εγώ ένας αγνός φίλαθλος!!!!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Δεν υπάρχει θέμα προσωπικής αντιπαράθεσης. Δεν πιστεύεις όμως ότι εκπροσωπείς κι εσύ τον μέσο Έλληνα φίλαθλο;
Η αρχική σου αντίδραση πάντως (να το πάρει η Λίβερπουλ κι ας μην παίζει μπάλα) είναι η επιτομή αυτής της, λανθασμένης κατ' εμέ, νοοτροπίας που ανέφερα.

Αυτό μου θυμίζει ενα γνωστό μου, που όταν τον λέγαμε ρατσιστή, διαμαρτυρόταν και απαντούσε ως εξής: ''αγαπάω όλους τους ανθρώπους, αν εξαιρέσεις τους μάυρους, τους Εβραίους και τους Αλβανούς'' :grin:.      
1. Δεν εκπροσωπώ κανέναν παρά μόνο τον εαυτό μου.
2. Εγώ είπα να το πάρει η Λίβερπουλ κι ας μην παίζει μπάλα. Δεν είπα να το πάρει με πέτσινο πέναλτυ, εύνοια της διαιτησίας ή άλλες παράνομες μεθόδους. Γιατί εσύ αυτά είπες ή υπενόησες. Όσον αφορά το αυτογκόλ που είπες, ας το βάλει και με αυτογκόλ. Κι αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.
3. Τις πλακίτσες περί ρατσισμού και την επίδειξη political correctness στον φίλο σου και τον κάθε φίλο σου.
4. Γιατί πρώτα να μάθεις ότι όταν παραθέτουμε κάτι σημαίνει ότι το σχολιάζουμε. Και δεν λέμε μετά έκανα ένα γενικό σχόλιο, για να το πάρουμε πίσω και αυτό λέγοντας ότι εννοούσα και εσένα.

Δηλαδή πρώτα να μάθεις να κάνεις συζήτηση με τους όρους διαλόγου που έχουν θεσπιστεί παγκοσμίως από αρχαιοτάτων χρόνων και μετά να κάνεις πλακίτσες και υπονοούμενα.

Και τέλος......... ΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΒΕΡΠΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΛ!!!!!!!!!!!  :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

bombast

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
214
Like
0
Πόντοι
1
Η Chelsi θα το πάρει, δεν υπάρχει αλλη περιπτωση. Για σήμερα :  Liverpool over, Bayern X (under)
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
px75 ηρέμησε φιλαράκο. Πολύ σοβαρά το πήρες. Μην ψάχνεις για κρυμμένα νοήματα εκεί που δεν υπάρχουν

Η Λίβερπουλ θα το πάρει λέμε.

Εκτός και αν το πάρει κάποιος άλλος
 

bombast

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
214
Like
0
Πόντοι
1
ναι συμφωνω η Λιβερπουλ θα το πάρει.....σε καμια 30αρια χρονια ξανα
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Βλέπω και ξαναβλέπω τον τελικό της Κωνσταντινούπολης. Μόνη της η φανέλλα της Λίβερπουλ γύρισε το ματς και αυτό θα είναι το μεγάλο μας ατού και φέτος. Υπάρχουν πάντως παίκτες στην ομάδα που ειναι καινούριοι και έχουν δίψα για το τρόπαιο (Κράουτς, Κάιτ, Αγκερ, Μπέλαμι, Ρέινα.

ναι αλλα αυτοι οι παικτες δεν εχουν προσωπικοτητα μεγαλη για να σηκωσουν στα δυσκολα την φανελα της λιβερπουλ....εγω πιστευω οτι η τσελσι εχει πραγματικα παικτες προσωπικοτητες...τεραστιου βεληνεκους(σεβα,μακελελε,ντρογκμπα,λαμπαρντ,τερρυ,τσεχ) και παικτες που κανουν τη διαφορα οπως οι εσσιεν,τζο κοουλ....βεβαια σαν φανελα η λιβερπουλ ειναι αφταστη...αλλα και η τσελσι τα 3 τελευταια χρονια ειναι μονιμα ανερχομενη δυναμη και καποια στιγμη ειναι πιθανον να κανει το μπαμ!
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Καλά, ο "παππούς" κατά τα λεγόμενα σου studian, να υποθέσω ότι έγινε Liverpool βλέποντας Kenny Dalglish,Alan Hansen,Alan Kennedy,Graeme Souness και αργότερα με τον απατεώνα Bruce Grobbelaar και τους συνήθεις υπόπτους Molby,Lawrenson,Rush,Whelan,Nicol...

Αυτούς είδαν πολλοί τότε, και αν βάλεις και την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι Λιβερπουλαίοι...ε, δε θέλει και πολύ να δημιουργηθεί ο ΜΥΘΟΣ... :)
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Κανένας πετεινός από το τιμημένο Βόρειο Λονδίνο δεν υπάρχει; Tottenham Hotspur κυρίες και κύριοι, η ομάδα που έχει σαρώσει τον πιο cult θεσμό των εγχώριων διοργανώσεων, το θρυλικό FA Cup, η πρώτη Βρετανική ομάδα που έφερε ευρωπαϊκό τίτλο στο νησί το 1963, η ομάδα που πλησίασε τον Alex Ferguson πολύ πριν την Manchester, η ομάδα που το 1987 πήγε να τα πάρει όλα, με Hoddle, Ardiles, Hodge, Paul Allen, Waddle, Clive Allen, αλλά τελικά είχε την τύχη που είχε και η Leverkusen λίγα χρόνια πριν, η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο ταλέντο του Αγγλικού ποδοσφαίρου εκείνα τα πέτρινα χρόνια, τον φοβερό Gazza και την προσωπική μου συμπάθεια Gary Lineker. Αυτοί είναι σύλλογοι κυρίες και κύριοι και όχι οι νεόπλουτοι συμπολίτες και οι losers που έκαναν την ομάδα τους παράρτημα του γαλλικού ποδοσφαίρου.

Στα μέσα της δεκαετίας του 80, Blue, είχε ομαδάρα, αλλά ο αποκλεισμός των Αγγλικών ομάδων από τα Κύπελλα Ευρώπης της στέρησε τη δυνατότητα να φανεί εκτός νησιού και πιθανόν να διεκδικήσει ένα Ευρωπαϊκό τρόπαιο. Εντύπωση μου είχε προκαλέσει πως ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ομάδα τότε που έφυγε αήττητη από το "Σαντιάγο Μπερναμπέου" ( Οι παλιοί θα θυμούνται τί μπάλλα έπαιζε τότε η Ρεάλ στην έδρα της) και διεκδίκησε πρόκριση, έχοντας ηττηθεί στην έδρα της...Ενδεικτικά μερικά σκορ: ΡΕΑΛ-ʼΝΤΕΡΛΕΧΤ 6-1, ΡΕΑΛ-ΙΝΤΕΡ 5-1, ΡΕΑΛ-ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 4-0 κλπ
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Προσωπικά μεγάλη εντύπωση μούχαν κάνει (πέρα από τους προαναφερθέντες φυσικά) και: το δεξί εξτρέμ που έπαιζε με το 9 στην πλάτη (ο Ιρλανδός Steve Heighway), ο σέντερ που έπαιζε με το 10 (ο Ουαλός John Toshack) και ο μεγάλος τερματοφύλακας της ίδιας μεγάλης ομάδας των 70'ς, ʼγγλος Ray Clemence.

Στα "ξεκινήματα" της ομάδας και ο μέγας Kevin Keegan!!!
 

gangstaXZ

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.642
Κριτικές
5
Like
27
Πόντοι
1.516
Ο καθένας βλέπει μπάλα για δικούς του λόγους.. γιατί θέλει δει την ομάδα του να νικάει με κάθε τρόπο, για να δει καλό θέαμα η απλά για να ξεδώσει ρε παιδί μου..!!Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τοοοοσος πια φανατισμός στο champions league που έχουμε παραμερίσει το θέαμα.Ο ήδη υπάρχων στην Ελλάδα δε μας φτάνει?
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Πως ο χαβαλές έγινε φανατισμός, μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις...

Θέαμα δεν είδες χθες? 8 γκολ έπεσαν.

Θέαμα στο Κάμπ Νου με τους κόκκινους δεν είδες? Μπάλα πάνω κάτω, συνδυασμοί με τον νου, ταχύτητα, δύναμη.

3 αγγλικές ομάδες στα ημιτελικά, δεν σημαίνει κάτι?
Είχα γράψει ότι η Πρέμιερ Λιγκ αυτή τη στιγμή είναι το NBA του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Πολύ physical παιχνίδι, αυτόματη ανάπτυξη, ταχύτητα, διάρκεια. Σύγχρονο ποδόσφαιρο.

ʼσε που είναι υποκειμενική η αντίληψη για το θεαματικό ποδόσφαιρο. ʼλλος θεωρεί θέαμα τον Ροναλντίνιο, άλλος θεωρεί θέαμα το 1-2-3 και στην περιοχή πέντε παίχτες της Λίβερπουλ.

Δεν βλέπω κάποια φανατίλα πάντως. Μήπως βιάστηκες να πεις την άποψη σου?
 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
Στα μέσα της δεκαετίας του 80, Blue, είχε ομαδάρα, αλλά ο αποκλεισμός των Αγγλικών ομάδων από τα Κύπελλα Ευρώπης της στέρησε τη δυνατότητα να φανεί εκτός νησιού και πιθανόν να διεκδικήσει ένα Ευρωπαϊκό τρόπαιο. Εντύπωση μου είχε προκαλέσει πως ήταν η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ομάδα τότε που έφυγε αήττητη από το "Σαντιάγο Μπερναμπέου" ( Οι παλιοί θα θυμούνται τί μπάλλα έπαιζε τότε η Ρεάλ στην έδρα της) και διεκδίκησε πρόκριση, έχοντας ηττηθεί στην έδρα της...Ενδεικτικά μερικά σκορ: ΡΕΑΛ-ʼΝΤΕΡΛΕΧΤ 6-1, ΡΕΑΛ-ΙΝΤΕΡ 5-1, ΡΕΑΛ-ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 4-0 κλπ
Δυστυχώς οι ιστορικές συγκυρίες παίζουν ρόλο και στον αθλητισμό. Μου θύμισες και μια άλλη μεγάλη αδυναμία μου,την Borussia Monchegladbach. Όλες σχεδόν οι cult αγαπημένες μου, περνάνε άσχημα χρόνια, ανάξια της ιστορίας τους. Δίπλα στις Tottenham και Gladbach, βάλε Napoli, Boca Juniors, Παναθηναϊκό και από εθνικές Αργεντινή και όσο υπήρχε η πρώην CCCP με τη μοναδική κόκκινη φανέλα που με πόρωνε. Πάντως για να έρθω και στο θέμα του θρεντ, τελικό βλέπω Λίβερπουλ-Μάντσεστερ με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Αν όντως είναι αυτό το ζευγάρι του τελικού θα είμαστε πολύ τυχεροί, όπως ήμασταν και με το Μίλαν-Μπαρτσελόνα.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Boca Juniors, Παναθηναϊκό

Αυτά τα δύο δεν συνάδουν... Ειδικά ύστερα από την επίσημη αδελφοποίηση της μισητής Μπόκα με τον άλλο λιμενεργάτη του Πειραιά. Μία είναι η ομάδα (που παραπαίει) στην χώρα του Τανγκό(κλισέ ε? -και της μπριζόλας), Ρίβερ Πλέιτ.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Δυστυχώς οι ιστορικές συγκυρίες παίζουν ρόλο και στον αθλητισμό. Μου θύμισες και μια άλλη μεγάλη αδυναμία μου,την Borussia Monchegladbach. Όλες σχεδόν οι cult αγαπημένες μου, περνάνε άσχημα χρόνια, ανάξια της ιστορίας τους. Δίπλα στις Tottenham και Gladbach, βάλε Napoli, Boca Juniors, Παναθηναϊκό και από εθνικές Αργεντινή και όσο υπήρχε η πρώην CCCP με τη μοναδική κόκκινη φανέλα που με πόρωνε. Πάντως για να έρθω και στο θέμα του θρεντ, τελικό βλέπω Λίβερπουλ-Μάντσεστερ με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Αν όντως είναι αυτό το ζευγάρι του τελικού θα είμαστε πολύ τυχεροί, όπως ήμασταν και με το Μίλαν-Μπαρτσελόνα.

Μίλαν-Μπαρτσελόνα, εννοείς το 4-0, με "γεωμετρία επί χόρτου" από Σαβίσεβιτς; Μεγάλη ομάδα τα "υπερηχητικά" του Λομπανόφσκι, όπως και η Ντιναμο Κιέβου τότε, χαιρόσουν να τις βλέπεις... :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom