Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
χμ...δεν είχα την σκέψη του εντούρο επειδή δεν έχω και γενικότρες γνώσεις-εικόνες πάνω σε αυτό το θέμα..δεν ξέρω προς τα που να κοιτάξω..θα γκουγκλάρω και θα ρίξω απορίες..

Έμπα στο forum του moto.

Πολλά παιδιά ασχολούνται εκεί μέσα με τα χώματα και τις λάσπες και θα βρεις πολύ πράμα.

Τσίμπα και κανά δυο βίντεα να ξεροχύσεις.....





 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Του κότσαρες πάνω δυο λαστιχάκια για χώμα και ούτε στο περίπτερο δε θα πηγαίνεις.... Αυτό που πόσταρες είναι supermotardοποιημένο αν δεν κάνω λάθος....

έτσι μ'αρέσει....έτσι το βρήκα και στο νετ δλδ... πάντως τα enduro δεν μου αρέσουν όσον αφορά την εμφάνιση... :(

καλά τι να σου πω..τα gas gas είναι άσχημα μπλιαχ!
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Όταν λέμε μηχανή για να ξεκινήσεις να υποθέσω ότι μιλάμε για άτομα που έχουν ξεπεράσει το στάδιο παπάκι/αυτοματάκι κλπ??? :think: :think:

Γιατί αυτό το vtr μου άρεσε πολύ αλλά η μόνη εμπειρία μου μέχρι τώρα με δύο τροχούς ήταν ένα ποδήλατο που είχα όταν ήμουν πιτσιρίκος. :2funny:

Θεωρώ ότι μια χαρά είναι για να ξεκινήσεις.

30-35 αλογάκια, ψεκαστό και με ψυγείο απ'ότι θυμάμαι, και πανέμορφο. Και πανάκριβο βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν είχα τα λεφτά μπορεί να ξεκίναγα με αυτό κι όχι με το CB400.
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Έμπα στο forum του moto.

Πολλά παιδιά ασχολούνται εκεί μέσα με τα χώματα και τις λάσπες και θα βρεις πολύ πράμα.

Τσίμπα και κανά δυο βίντεα να ξεροχύσεις.....






ωραίος..άκου τώρα...φαντάσου τα δέντρα κολώνες της ΔΕΗ και τα ανυψώματα για λακούβες..δεν χρειάζομαι πίστα για να τα κάνω αυτά!

αστειεύομαι..έτσι!!!
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
ωραίος..άκου τώρα...φαντάσου τα δέντρα κολώνες της ΔΕΗ και τα ανυψώματα για λακούβες..δεν χρειάζομαι πίστα για να τα κάνω αυτά!

Και να φανταστώ το σκιουράκι που μπορεί να σου πεταχτεί σε τέτοιο περιβάλλον ως παιδάκι που μπορεί να σου πεταχτεί σε περιβάλλον δρόμου???

Για να δεις σ'τα έβαλα αυτά. Όχι ότι θα τα κάνεις με το που ξεκινήσεις. Έχει κι άλλα, ψάξε και δες.
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.071
Like
7
Πόντοι
166
Και να φανταστώ το σκιουράκι που μπορεί να σου πεταχτεί σε τέτοιο περιβάλλον ως παιδάκι που μπορεί να σου πεταχτεί σε περιβάλλον δρόμου???

Για να δεις σ'τα έβαλα αυτά. Όχι ότι θα τα κάνεις με το που ξεκινήσεις. Έχει κι άλλα, ψάξε και δες.

***ξαναγράφω ότι αστειεύομαι...***

δεν μου κάνει και πολύ αίσθηση το εντουρο..και άντε να βρεις πίστα να ξεκαβλώσεις...
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
***ξαναγράφω ότι αστειεύομαι...***

δεν μου κάνει και πολύ αίσθηση το εντουρο..και άντε να βρεις πίστα να ξεκαβλώσεις...

Ναι ρε μαν δεν παρεξηγήθηκα! :2funny:

Οι εντουροπίστες πάντως είναι πολύ περισσότερες από τις κανονικές....
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Ξέρω τύπους που ζήσανε 20 χρόνια καβάλα και όταν σταμάτησαν δεν είχαν κανένα σοβαρό ατύχημα.
Ήξερα άλλους που σκοτώθηκαν στους 3 μήνες. Πρόσφατα σκοτώθηκε επαγγελματίας του χώρου από αδικαιολόγητη για την εμπειρία του ταρζανιά.
Ξέρω για μένα ότι 30 χρόνια επαγγελματικά κι αγωνιστικά στο χώρο το μεγαλύτερο καμάρι μου είναι ότι είμαι "ένα κομμάτι", δεν έχω σπάσει τίποτα, κι ας έχω φάει εκατοντάδες (ίσως χιλιάδες) τούμπες επί κι εκτός δρόμου.
Μερικώς θα συμφωνήσω με τον Έκτορα, ο χαρακτήρας παίζει ρόλο.
Όπως παίζει όμως και η εμπειρία και η εκπαίδευση.
Ποτέ δε θα συστήσω σε κάποιον να πάρει 600 η 750 κατευθείαν, ειδικά αν η μόνη του επαφή με τους δύο τροχούς είναι με σκούτερ. Εξαίρεση τα μονοκύλινδρα 600-650 Dual Purpose η SM. Τα 250-400 για  street είναι ιδανικά για τέτοιας κατηγορίας αναβάτες.
Δυστυχώς, πολύ περιορισμένες οι επιλογές σ αυτή την κατηγορία.
Σκέφτομαι τώρα, πόσες άραγε φορές τα' χω γραψει αυτά ξανά και ξανά.Δε βαριέσαι, αφού είμαι ακόμα ξύπνιος...

ολα παιζουν ρολο. η τοποθετηση μου ηταν καθαρα στις πιθανοτητες, οπου αναφερετε οτι μεγαλη/γρηγορη μηχανη ισουται παντα οτι θα φαει τα μουτρα του ο αναβατης. οι εμπειροι και εκπαιδευμενοι ειναι αυτοι που τρωνε στατιστικα το περισσοτερο χωμα γιατι κινουνται στα ορια που τους δινει η εμπειρια και η εκπαιδευση. ο απειρος δε θα πλησιασει αυτα τα νουμερα, εκτος και ειναι μαλακας.
ειιναι οπως με τους ψαροτουφεκαδες, καθε χρονο (φετος ειδικα γαμηθηκε γαμω) πνιγονται οι εμπειροι και οι βαθυτες, καθοτι υπερεκτιμουν το οπλοστασιο της εμπειριας τους. για παραδειγμα κανεις απειρος ορειβατης δε θα τολμησει το εβερεστ, γιατι ξερει οτι δε τοχει.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
Άκου τώρα αδελφέ, κι ας με πονάει, που ήταν η ευθύνη του Άλκη:
1) Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις. Δεν μπορεί στο σχολείο να διδάσκεις κόσμο να μην πλακώνεται στο δρόμο και να πας απο αυτό.
2) Πήγαινε υπερβολικά γρήγορα για τις οδικές συνθήκες, και το ξέρουμε κι οι δυό.
3) Φταίει-δε φταίει, πάντα ο μοτοσυκλεττιστής τραυματίζεται-σκοτώνεται. Αυτός πέφτει, αυτός είναι ακάλυπτος.
4) Ειδικά ο Άλκης, όφειλε νάχει ξεκαβλώσει και να μην τρέχει έτσι σε επικίνδυνους δρόμους.
5) Απ όσους αγωνιζόμενους έχουμε "χαιρετήσει"  όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στο χώρο, ένας μόνο πήγε άδικα χωρίς να φταίει (τρέχει) την ώρα που συνέβη το ατύχημα. Ο Μανώλης ο Πάλλης.
Αυτά τα λίγα.

ετσι ειναι. εχω καταληξει οτι στα ατυχηματα ευθυνεται 99,9% η ταχυτητα της μηχανης, καθοτι αναλογα με τη ταχυτητα που πας προλαμβανεις και τη μαλακια του αλλου. εκτος περιπτωσεων που δε μπορεις να κανεις τιποτα με οσα και να πηγαινες και που εχω υποστει.
Το μονο δεδομενο με τις μηχανες ειναι τα ατυχηματα. με καθε μηχανη. δεν υπαρχει μηχανοβιος χωρις παρασημα.
Το ζητουμενο ειναι να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για να γλυτωσουμε τα χειροτερα (εξοπλισμος, προσοχη κτλ).
ουσιαστικα με αυτα που κανουμε απλα αυξανουμε ή μειωνουμε κατα το δυνατον τις πιθανοτητες. πληρη αποφυγη δεν υπαρχει ποτε.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
ετσι ειναι. εχω καταληξει οτι στα ατυχηματα ευθυνεται 99,9% η ταχυτητα της μηχανης, καθοτι αναλογα με τη ταχυτητα που πας προλαμβανεις και τη μαλακια του αλλου. εκτος περιπτωσεων που δε μπορεις να κανεις τιποτα με οσα και να πηγαινες και που εχω υποστει.
Το μονο δεδομενο με τις μηχανες ειναι τα ατυχηματα. με καθε μηχανη. δεν υπαρχει μηχανοβιος χωρις παρασημα.
Το ζητουμενο ειναι να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για να γλυτωσουμε τα χειροτερα (εξοπλισμος, προσοχη κτλ).
ουσιαστικα με αυτα που κανουμε απλα αυξανουμε ή μειωνουμε κατα το δυνατον τις πιθανοτητες. πληρη αποφυγη δεν υπαρχει ποτε.
αγάπη άγιο είχε το παληκάρι μπροστά μου σήμερα. να προσέχεις τζουτζούκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
αγάπη άγιο είχε το παληκάρι μπροστά μου σήμερα. να προσέχεις τζουτζούκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

το διαβασα λατρεια μου. εχω φαει και γω λαδια γαμω. ναου γιου σι μι, ναου γιου ντοντ κατασταση. ουτε γιουργια δε προλαβαινεις να πεις. μια τρουπα στο ποδι για να θυμαμαι το λαδι  :boobies:
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
το διαβασα λατρεια μου. εχω φαει και γω λαδια γαμω. ναου γιου σι μι, ναου γιου ντοντ κατασταση. ουτε γιουργια δε προλαβαινεις να πεις. μια τρουπα στο ποδι για να θυμαμαι το λαδι  :boobies:
το ηλεκτρονικό παιχνίδι με το βατραχάκι το θυμάσαι? Έτσι πέρασε ανάμεσά μας ο παίχτης. Μεγάλη σούφρα. Άμα έχεις ακόμα λάδι στο καντήλι τελικά.............
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Λυκακι οταν ειπα Drz 400 εννοουσα το χωματινο και οχι το μοταρντ...

  Ταξιδευει με 110-120 ανετα (δεν λεμε να γυρισεις και τα Βαλκανια,αν και εδω που τα λεμε
  οι περιορισμοι ειναι στο μυαλο μας...),μεσα στην πολη ειναι απαιχτο καθως περναει πανω
  απο καθρεπτες των αυτοκινητων,φρεναρει καλα,κραταει καλα και το μοτερακι του ειναι σπιρτο
  για κινηση μεσα στην πολη...και οταν φτασει το Σ/Κ κανεις και μια βολτα στο
  βουνο,εξερεθνητικα στην αρχη και γυριζεις ξεκαβλωμενος και ηρεμος με γεματες μπαταριες
  στο σπιτι...

  Αξιοπιστοτατο,με ανταλλακτικα που βρισκεις και στο περιπτερο και με τιμες κοντα στα 2.500
  για ενα του '05-'06....

  http://[URL unfurl="true"]www.manualesdemotos.net/catalog/images/129_0704_01_z+2007_suzuki_drz_400e+side_view.jpg[/img[/URL]]

 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Οι εντουροπίστες πάντως είναι πολύ περισσότερες από τις κανονικές....

Δεν χρειαζεται καν εντουροπιστα...

Δασος χρεαζεται και χωματοβουνι και διαθεση για βολτα και εξερευνηση
 

ziziaek

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    8,3 KB · Εμφανίσεις: 19

ziziaek

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
εκτορ που εχει το εργαλειο τον καθρεπτη?????
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
το διαβασα λατρεια μου. εχω φαει και γω λαδια γαμω. ναου γιου σι μι, ναου γιου ντοντ κατασταση. ουτε γιουργια δε προλαβαινεις να πεις. μια τρουπα στο ποδι για να θυμαμαι το λαδι  :boobies:

 εγω πετρελαια,στο Δομοκο με το Αφρικα πριν πολλλααα χρονια
 σε δεξια ανηφορικη (τριβαλιτσος και δικαβαλος..) με καμμια 50αρια
 εφυγε ξαφνικα και απροειδοποιητα η μηχανη απο κατω μου προς το αντιθετο
 ρευμα,ενω εμεις συνεχισαμε για κανα δυο μετρα ακομα ,στην σταση που
 καθομαστε και βροντηξαμε με την δεξια πλευρα.Αρτια ντυμενοι δεν παθαμε
 απολυτως τιποτα,βοηθουντος του γεγονοτος οτι δεν κατεβαινε και κανενας
 απο απεναντι....


 Και αλλη μια φορα με το R1,ντυμενος με την ολοσωμη Alpinestars μου,σε
 επαρχιακο δρομο (Κριεκουκι-Λευκτρα για οποιον ξερει...)και νομιζοντας
 οτι πηρα εκκινηση για ΤΤ-Isle of Man,σε μια αριστερη παρατεταμενη εφυγα
 με καμμια 140αρια (μπλοκαρα τα μπροστα φρενα,στα 100 μετρα απο την
 εξοδο ενα κοπαδι προβατα  διαιπερεωνοταν απεναντι...) τρυπησα τα
 συρματοπλεγματα που οριοθετουσαν ενα οργωμενο χωραφι στην δεξια πλευρα
 του δρομου,και προσγειωθηκα μεσα στο οργωμα..... χωρις να σπασω
 απολυτως τιποτα......!!!!!!!!!!!


 Απο τοτε επαναπροσδιορισα τον τροπο με τον οποιο επρεπε να κινουμε και
 το πως οδηγουσα.....και δοξα τω Θεω μεχρι τωρα....


 Συνεση-εγρηγορση-εξοπλισμος και χαμηλες ταχυτητες μεσα στην πολη...
 Το μυαλο παντα σε εκεινους που θελουμε να ξαναδουμε....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom