Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

auriol

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
226
Like
2
Πόντοι
1
Του κανα ενα μαζεμα σε gif  ;)  :grin:


zx3dc0.gif



Πως μετατρεπεις το βιντεο απο youtube σε gif?
 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Καλησπερα

Το στορυ εν συντομια

Ειμαι 25 ετων με διπλωμα οδηγησης Β κατηγοριας το οποιο κατεχω τα τελευταια 5 ετη.Ειμαι πολυ εξοικειωμενος με το τιμονι και ανετος στην οδηγηση-κατι που δεν ισχυει για τις μηχανες.Απο διτροχα εχω οδηγησει μονο ποδηλατο.

Επειδη θα εργαζομαι απο Σεπτεμβρη στο κεντρο θελω να μαθω και να παρω μηχανη ωστε αφενος να μην χανω την ωρα μου στην κινηση και αφετερου να μην εχω προβλημα μονων-ζυγων.Θα ηθελα ομως η μηχανη εκτος απο εργαλειο δουλειας να ειναι και εργαλειο διασκεδασης-να μπορει να παει κανα ταξιδακι,αρα δεν ψαχνω κατι σε παπι.

Απο μια μικρη ερευνα που εκανα εντοπισα μια που μου γυαλισε...Ducati Monster 696.Υπαρχουν αλλες προτασεις?Θα χαρω να ακουσω αιτιολογημενες αποψεις και λινκ με φωτογραφιες...

Ψαχνω κατι με ταβανι τα 8000.

Cheers
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Καλησπερα

Το στορυ εν συντομια

Ειμαι 25 ετων με διπλωμα οδηγησης Β κατηγοριας το οποιο κατεχω τα τελευταια 5 ετη.Ειμαι πολυ εξοικειωμενος με το τιμονι και ανετος στην οδηγηση-κατι που δεν ισχυει για τις μηχανες.Απο διτροχα εχω οδηγησει μονο ποδηλατο.

Δύσκολο να ξεκινήσεις στα 25 σου με Ducati...  :rolleyes:
Πάρε κάτι μικρότερο, δεν είσαι και μεγάλος, αλλά να ξέρεις πως όσο περνάς τα 20, τόσο δυσκολότερα δένουν τα σπασίματα....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Καλησπερα

Το στορυ εν συντομια

Ειμαι 25 ετων με διπλωμα οδηγησης Β κατηγοριας το οποιο κατεχω τα τελευταια 5 ετη.Ειμαι πολυ εξοικειωμενος με το τιμονι και ανετος στην οδηγηση-κατι που δεν ισχυει για τις μηχανες.Απο διτροχα εχω οδηγησει μονο ποδηλατο.

Επειδη θα εργαζομαι απο Σεπτεμβρη στο κεντρο θελω να μαθω και να παρω μηχανη ωστε αφενος να μην χανω την ωρα μου στην κινηση και αφετερου να μην εχω προβλημα μονων-ζυγων.Θα ηθελα ομως η μηχανη εκτος απο εργαλειο δουλειας να ειναι και εργαλειο διασκεδασης-να μπορει να παει κανα ταξιδακι,αρα δεν ψαχνω κατι σε παπι.

Απο μια μικρη ερευνα που εκανα εντοπισα μια που μου γυαλισε...Ducati Monster 696.Υπαρχουν αλλες προτασεις?Θα χαρω να ακουσω αιτιολογημενες αποψεις και λινκ με φωτογραφιες...

Ψαχνω κατι με ταβανι τα 8000.

Cheers

Φίλε,

Δεν είναι μόνο τα σπασίματα που κολλάνε δύσκολα (πολύ απαισιόδοξος ο συνάδελφος), είναι ότι στα 25 του κάποιος δε μαθαίνει εύκολα...
Μαθαίνει, αλλά δύσκολα και αργά.
Οι περισσότεροι που κυκλοφορούμε με μηχανή (ως ενήλικες), πρωτοκαβαλλήσαμε στα 15 μας...
Η γνώμη μου:
Ξεκίνα με το παπί, κι ας μη σου γεμίζει το μάτι.
Κάνε 5-10.000 χιλιόμετρα, ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΟΥ με το χειρισμό του μηχανήματος να σου γίνει προέκταση του εαυτού σου (να μην έχεις πρόβλημα στο χειρισμό), και μετά βλέπεις, κρίνεις, και αποφασίζεις μόνος σου.
Αλλά είναι ΛΑΘΟΣ να πας από το ποδήλατο στα 600 και 800 κυβικά.
Ίσως, το πληρώσεις πολύ ακριβά, και δε μιλάω για λεφτά.
Σιγά-σιγά.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Φίλε,

Δεν είναι μόνο τα σπασίματα που κολλάνε δύσκολα (πολύ απαισιόδοξος ο συνάδελφος), είναι ότι στα 25 του κάποιος δε μαθαίνει εύκολα...
Μαθαίνει, αλλά δύσκολα και αργά.
Οι περισσότεροι που κυκλοφορούμε με μηχανή (ως ενήλικες), πρωτοκαβαλλήσαμε στα 15 μας...
Η γνώμη μου:
Ξεκίνα με το παπί, κι ας μη σου γεμίζει το μάτι.
Κάνε 5-10.000 χιλιόμετρα, ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΟΥ με το χειρισμό του μηχανήματος να σου γίνει προέκταση του εαυτού σου (να μην έχεις πρόβλημα στο χειρισμό), και μετά βλέπεις, κρίνεις, και αποφασίζεις μόνος σου.
Αλλά είναι ΛΑΘΟΣ να πας από το ποδήλατο στα 600 και 800 κυβικά.
Ίσως, το πληρώσεις πολύ ακριβά, και δε μιλάω για λεφτά.
Σιγά-σιγά.

Παπί ή σκουτερ ? Έχω την ίδια απορία.
Στα 30+ δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μάθω μυστικά της οδήγησης μοτοσυκλετας. Με δεδομένη αυτή την παραδοχή, τί να έπαιρνα απλά και μόνο για να εξυπηρετούμαι στην κίνηση ... ?
 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Σιγα ρε παιδια δεν ειναι πυραυλικη επιστημη ουτε πυρηνικη φυσικη το να μαθεις να καβαλας μηχανη...
Σιγουρα ο αρχαριος οδηγος δε συγκρινεται με την εμπειρια χρονων ενος παλιου αλλα δεν ειπα ποτε οτι θα κανω ουτε σουζες,ουτε μπερναουτ ουτε σφηνες

κατι για να τσουλαει στην κινηση θελω
 

Επισκέπτης
Παπί ή σκουτερ ? Έχω την ίδια απορία.
Στα 30+ δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μάθω μυστικά της οδήγησης μοτοσυκλετας. Με δεδομένη αυτή την παραδοχή, τί να έπαιρνα απλά και μόνο για να εξυπηρετούμαι στην κίνηση ... ?
η γνωμη μου ειναι να παρεις ενα σκουτερ 250cc που ειναι μανουλα για μεσα στη πολη δεν καιει πολυ και μπορεις να πας και λιγο πιο εξωπ.χ χαλκιδα λουτρακι. και στο λεω εγω που ειχα απο παπι μεχρι varadero για τη δουλεια που το θες ειναι το ιδανικοτερο!!
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Σιγα ρε παιδια δεν ειναι πυραυλικη επιστημη ουτε πυρηνικη φυσικη το να μαθεις να καβαλας μηχανη...
Σιγουρα ο αρχαριος οδηγος δε συγκρινεται με την εμπειρια χρονων ενος παλιου αλλα δεν ειπα ποτε οτι θα κανω ουτε σουζες,ουτε μπερναουτ ουτε σφηνες

κατι για να τσουλαει στην κινηση θελω

Και θες Ducati για να τσουλάς στην κίνηση???  :grin:
Να πάρεις φίλε ότι θες,
αλλά η μοτοσυκλέτα ειδικά μέσα στην πόλη,
θέλει πολύ πιο καλή αντίληψη του χώρου απ' ότι το αυτοκίνητο, και πιο γρήγορες αντιδράσεις.
Επίσης γενικά η μοτοσυκλέτα, όπου κι αν οδηγάς, (πόλη-ταξίδι-άσφαλτο-χώμα) χρειάζεται καλύτερη αντίληψη των οδικών συνθηκών από ότι το αυτοκίνητο, γιατί τα λάθη διορθώνονται δυσκολότερα και κοστίζουν ακριβότερα όπως είπε κι ο Stavros.
Δεν είναι το θέμα να γίνει κάποιος εξπερ, ούτε να μάθει τα μυστικά της γρήγορης οδήγησης.
Να οδηγάει και να νιώθει σιγουριά και ασφάλεια είναι το ζητούμενο.

 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
θετικον φιλε οι αποψεις σου καταγραφηκαν.
οσο για την ιταλιδα σου ειπα, να μπορει να κανει και κανενα εκτος εδρας...
καμια προταση?
 

auriol

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
226
Like
2
Πόντοι
1
http://[URL unfurl="true"]www.freedesktopwallpapers4u.com/data/media/138/Piaggio-Beverly-400ie-2007-01.jpg[/img[/URL]]



aυτο παρε
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Καλοριζικο ,ου και καλους δρομους να'χω


 

 
 

Συνημμένα

  • Suzuki-GSX1300R-Hayabusa-2008_09_12.jpg
    Suzuki-GSX1300R-Hayabusa-2008_09_12.jpg
    56,1 KB · Εμφανίσεις: 20

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.892
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Ιδου η πολεμικη μηχανη μου.(οι συστασεις περιττες νομιζω).. :ak: :ak: :ak: :ak: :headbang2: :headbang2:
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    16,5 KB · Εμφανίσεις: 22

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
παο βουλγαρια με τι μηχανη μου, για φιλιππουπολη.
 

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
με Ducati monster 696 θα ειμαι, σε 2 μερες ξεκιναο το ταξιδη προς Βουλγαρια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom