Νέα

Lost

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Nearxos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 106K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σας αρεσε το φιναλε του Lost?

  • Οχι

    Ψήφοι: 4 21,1%
  • Ναι

    Ψήφοι: 6 31,6%
  • Μετριο

    Ψήφοι: 3 15,8%
  • Περιμενα κατι αλλο....

    Ψήφοι: 6 31,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    19

josephaek

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
226
Like
0
Πόντοι
1
Συμφωνώ με την εκτίμιση του "mou ta kanate tsourekia", νομίζω ότι προκειται για την αέναη μάχη του καλού με το κακό....κανενα από τα δύο δεν "σκοτώνεται" υπάρχουν όσο υπαρχουν άνθρωποι...
Θυμίζω ότι στην α' εμφάνιση των 2 στην παραλία, ο "κακός" ανέφερε ότι ...έτσι είναι όλοι τους κατά βάθος , διαφθείρονται , εκφυλλίζονται...εννοόντας τους ανθρώπους..
Κατά 90% πιστεύω πως πρόκειται για δοκιμασία των ανθρώπων, που καλούνται να ανταποκριθούν σε πάθη, φοβίες, λάθη του παρελθόντος...
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16
Συμφωνώ με την εκτίμιση του "mou ta kanate tsourekia", νομίζω ότι προκειται για την αέναη μάχη του καλού με το κακό....κανενα από τα δύο δεν "σκοτώνεται" υπάρχουν όσο υπαρχουν άνθρωποι...
Θυμίζω ότι στην α' εμφάνιση των 2 στην παραλία, ο "κακός" ανέφερε ότι ...έτσι είναι όλοι τους κατά βάθος , διαφθείρονται , εκφυλλίζονται...εννοόντας τους ανθρώπους..
Κατά 90% πιστεύω πως πρόκειται για δοκιμασία των ανθρώπων, που καλούνται να ανταποκριθούν σε πάθη, φοβίες, λάθη του παρελθόντος...

συμφωνω απολυτα
αλλα ειμαι "η" οχι "ο"  :P
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
σπανιο το "η" στο σαιτ...χαιρομαι ιδιαιτερως.
Παντως, επειδη ειμαι πραγματιστης, κι επειδη ειχαν υποσχεθει οι παραγωγοι σε συνεντευξεις τους να δωσουν ρεαλιστικες και λογικες εξηγησεις, θα τρελλαθω αν παει προς "καλο-κακο" η φαση.
Αλλα και που αλλου να παει? συμφωνω με σας...ετσι που τα κανανε, αντε να μου εξηγησουν πως ενας καπνος, σηκωνει εκεινον τον μαυρο (που εψαχνε τον ιερεα αδελφο του) και τον σηκωνει 20 μετρα ψηλα!!!!
Την Νταρμα, στο ντουκου θα την ξεχασουμε...τοσος ντορος γινοταν τις πρωτες σαιζον?
Οι νεκραναστασεις? ο Σαιντ?
Οι θεραπειες και οι ιασεις των παντων?
αλλα και οι ΜΗ γεννεσεις παιδιων?
ειπαμε...χιλιαδες
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16
σπανιο το "η" στο σαιτ...χαιρομαι ιδιαιτερως.
Παντως, επειδη ειμαι πραγματιστης, κι επειδη ειχαν υποσχεθει οι παραγωγοι σε συνεντευξεις τους να δωσουν ρεαλιστικες και λογικες εξηγησεις, θα τρελλαθω αν παει προς "καλο-κακο" η φαση.
Αλλα και που αλλου να παει? συμφωνω με σας...ετσι που τα κανανε, αντε να μου εξηγησουν πως ενας καπνος, σηκωνει εκεινον τον μαυρο (που εψαχνε τον ιερεα αδελφο του) και τον σηκωνει 20 μετρα ψηλα!!!!
Την Νταρμα, στο ντουκου θα την ξεχασουμε...τοσος ντορος γινοταν τις πρωτες σαιζον?
Οι νεκραναστασεις? ο Σαιντ?
Οι θεραπειες και οι ιασεις των παντων?
αλλα και οι ΜΗ γεννεσεις παιδιων?
ειπαμε...χιλιαδες

ο μονος νεκρος που ανασταθηκε ηταν ο Σαιντ κανενας αλλος
οντως ο καπνος δεν μπορω να διανοηθω πως θα μπορουσε να εξηγηθει
οι θεραπειες ειναι επειδη το νησι ειναι ιδιαιτερο ξερω γω?
αλλα γενικα τη στιγμη που το στυλ της σειρας ειναι μεταφυσικο-μυστηριο κτλ ε δεν θα παρουμε και εξηγησεις που στεκουν! απλα στα πλαισια της σειρας θα εχουν καποια υποσταση
η αντιθεση καλου-κακου παντως στεκει, δεν ειναι κατι το εξωπραγματικο ειναι κατι που παντου το συνανταμε
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
197
Πόντοι
5.775
αλλα και οι ΜΗ γεννεσεις παιδιων?

Μόλις υπέπεσε στην αντίληψή μου ότι το άγαλμα, στη σκιά του οποίου γίνεται ό,τι γίνεται,
είναι του αιγυπτιακού Θεού της γονιμότητας  ;)

Τρέχα γύρευε...
 

Επισκέπτης
Προφανώς, η έκρηξη της βόμβας στο εργοτάξιο του "Κύκνου" άλλαξε τον ρου των γεγονότων και τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά
εχουμε ξαναπει οτι οι ηρωες ζουν σε 2 διαφορετικα παραλληλα συμπαντα...

το ενα αφορα το ατυχημα τους και τη παρουσια τους στο νησι απ'το οποιο ομως δεν εχουν φυγει αφου μετα την εκρηξη απλα μεταφερθηκαν στο χρονο παντοτε ομως εντος νησιου...

στο παραλληλο συμπαν,η ζωη τους συνεχιζεται κανονικα αφου το αεροπλανο προσγειωθηκε ομαλα(μιας και δεν εγινε το ατυχημα με τον ντεσμοντ για να ριξει το αεροπλανο τους)...φαινεται οτι στο παραλληλο αυτο συμπαν δεν υπαρχει καν νησι αφου ο μπεν εμφανιζεται σαν καθηγητης ιστοριας,συνεπως ποτε δεν πηγε στο νησι!Αυτο ειναι λιγο περιεργο γιατι,οταν εγινε η εκρηξη της βομβας,ο μπεν ειχε ηδη εισχωρησει στους "αλλους"ευρισκομενος στο νησι... :think:
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16
εχουμε ξαναπει οτι οι ηρωες ζουν σε 2 διαφορετικα παραλληλα συμπαντα...

το ενα αφορα το ατυχημα τους και τη παρουσια τους στο νησι απ'το οποιο ομως δεν εχουν φυγει αφου μετα την εκρηξη απλα μεταφερθηκαν στο χρονο παντοτε ομως εντος νησιου...

στο παραλληλο συμπαν,η ζωη τους συνεχιζεται κανονικα αφου το αεροπλανο προσγειωθηκε ομαλα(μιας και δεν εγινε το ατυχημα με τον ντεσμοντ για να ριξει το αεροπλανο τους)...φαινεται οτι στο παραλληλο αυτο συμπαν δεν υπαρχει καν νησι αφου ο μπεν εμφανιζεται σαν καθηγητης ιστοριας,συνεπως ποτε δεν πηγε στο νησι!Αυτο ειναι λιγο περιεργο γιατι,οταν εγινε η εκρηξη της βομβας,ο μπεν ειχε ηδη εισχωρησει στους "αλλους"ευρισκομενος στο νησι... :think:

απ το οτι ο Μπεν ειναι καθηγητης συμπερανες εσυ οτι δεν υπαρχει νησι?
δεν ειδες το πλανο που το νησι ηταν στο πατο της θαλασσας?
Και ποιο ειναι το περιεργο? Μιλαμε για μια εντελως διαφορετικη πραγματικοτητα, δεν υπαρχουν "οι αλλοι" και ο μπεν δεν ειναι στους αλλους
 

Επισκέπτης
απ το οτι ο Μπεν ειναι καθηγητης συμπερανες εσυ οτι δεν υπαρχει νησι?
δεν ειδες το πλανο που το νησι ηταν στο πατο της θαλασσας?
Και ποιο ειναι το περιεργο? Μιλαμε για μια εντελως διαφορετικη πραγματικοτητα, δεν υπαρχουν "οι αλλοι" και ο μπεν δεν ειναι στους αλλους
επομενως μετα την εκρηξη σκοτωνονται ολοι και δεν υπαρχει νησι,σωστα?γι'αυτο ο ριτσαρντ ειπε στην κορεατισσα"i watched them all die"(κι αυτος σαν αθανατος φυσικα δεν επηρεαστηκε απ'την εκρηξη)

ομως οι ηρωες,στην πραγματικοτητα,δεν σκοτωθηκαν ποτε,αλλα μεταφερθηκαν στο μελλον που παρακολουθουμε τωρα,σωστα?

αι σιχτιρ,μ'επιασε πονοκεφαλος  :s&m_3:
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16
επομενως μετα την εκρηξη σκοτωνονται ολοι και δεν υπαρχει νησι,σωστα?γι'αυτο ο ριτσαρντ ειπε στην κορεατισσα"i watched them all die"(κι αυτος σαν αθανατος φυσικα δεν επηρεαστηκε απ'την εκρηξη)

ομως οι ηρωες,στην πραγματικοτητα,δεν σκοτωθηκαν ποτε,αλλα μεταφερθηκαν στο μελλον που παρακολουθουμε τωρα,σωστα?

αι σιχτιρ,μ'επιασε πονοκεφαλος  :s&m_3:

οχι
στη μια πραγματικοτητα υπαρχει κανονικα νησι
στην αλλη οχι
τωρα πως τους ειδε ο Ριτσαρντ να πεθαινουν αφου μετα την εκρηξη συναντιουνται παλι ολοι κανονικα δν εχω ιδεα
ισως πολυ αργοτερα καπως να πεθανουν-στη πραγματικοτητα του νησιου, οχι στην αλλη τη καινουρια εκτος νησιου

και δεν παρακολουθουμε το μελλον τωρα, στο 2004 γινονται ολα, η γενικα εκει απ οπου ξεκινησε το λοστ (2004 ηταν νομιζω)
απλα ειναι μια παραλληλη πραγματικοτητα δεν ειναι το μελλον!
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Οταν πηγαινα σχολειο, θυμαμαι τα βοηθηματα Πατακη που παιρναμε για τα μαθηματα.. :think: :think: κατι τετοιο θελω και για το λοστ...Η αληθεια ρε παιδια ειναι οτι σαν ενας μεσος τηλεθεατης δεν μπορω να συγκρατησω λεπτομερειες και γεγονοτα απο 6 ετη και 6 σαιζόν, και πανω απ'ολα χρονικες αλληλουχιες ή χρονικες ασυνεπειες...Και γι αυτο θα πρεπει η παραγωγη να δωσει απλοικες απαντησεις και πανω απ'ολα να τις ΣΥΝΔΕΣΕΙ....
που πηγε εκεινος ο παμπλουτος πεθερος του Ντεσμοντ? ο Ριτσμοντ? εκεινος τι ρολο επαιζε?
ποιος ο ρολος το Μπεν οταν γυρισε και στρατολογησε τον Σαιντ και σκοτωναν κοσμο?
Η βομβα τελικα εσκασε ή οχι?
και ξαναλεω..ειναι αδυνατον να συγκρατησω ολα αυτα....
Μετα μας βαλανε τον Φαραντει, την μανα του...αυτη? τι ρολο επαιξε εντελει?
Και θα σκασω να μαθω τι σχεση θα εχει στο τελος η αδελφοποιηση του Τζακ με την Κλερ (που ο κινεζος το ξερει!!!!! ελεος) και ολα αυτα μαζι με τον μυστηριωδη πατερα του Τζακ....
τεσπα...μη σας ζαλιζω αλλο...ας τα λεμε εδω....την Καληνυχτα μου σε ολους...τα λεμε απο αυριο παιδια.
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Να πω κι εγώ τη θεωρία μου αφού είδα και τις 5 σεζόν σερί μέσα σε 2 εβδομάδες !

Πιστευώ ότι οι σεναριογράφοι μας δείχνουν το παράλληλο σύμπαν το οποίο "τρέχει" το 2004, στο οποίο συναντιούνται με κάποιο τρόπο οι χαρακτήρες για να μας δείξουν ότι αφού όλα είναι προδιαγεγραμμένα (destiny) θα καταλήξουν ακριβώς στο ίδιο πράγμα με το σύμπαν του 2007. Κοινώς είτε υπήρχε νησί, είτε δεν υπήρχε καταλήγουμε πάντα στο ίδιο φινάλε, απλά αλλάζει ο τρόπος !
Προβλέπω θάνατο του Locke (αν και θα γούσταρα ν'αναστηθεί όπως ο Sayid) και στο παράλληλο σύμπαν...

Επίσης το να είναι ο Jacob ο καλός της υποθέσεως το παρακάνει προβλέψιμο...στην τελική δε μου φαίνεται και τόσο αγαθό πνεύμα. Ελπίζω στην ανατροπή...
 

Επισκέπτης
Οταν πηγαινα σχολειο, θυμαμαι τα βοηθηματα Πατακη που παιρναμε για τα μαθηματα.. :think: :think: κατι τετοιο θελω και για το λοστ...Η αληθεια ρε παιδια ειναι οτι σαν ενας μεσος τηλεθεατης δεν μπορω να συγκρατησω λεπτομερειες και γεγονοτα απο 6 ετη και 6 σαιζόν, και πανω απ'ολα χρονικες αλληλουχιες ή χρονικες ασυνεπειες...Και γι αυτο θα πρεπει η παραγωγη να δωσει απλοικες απαντησεις και πανω απ'ολα να τις ΣΥΝΔΕΣΕΙ....
που πηγε εκεινος ο παμπλουτος πεθερος του Ντεσμοντ? ο Ριτσμοντ? εκεινος τι ρολο επαιζε?
ποιος ο ρολος το Μπεν οταν γυρισε και στρατολογησε τον Σαιντ και σκοτωναν κοσμο?
Η βομβα τελικα εσκασε ή οχι?
και ξαναλεω..ειναι αδυνατον να συγκρατησω ολα αυτα....
Μετα μας βαλανε τον Φαραντει, την μανα του...αυτη? τι ρολο επαιξε εντελει?
Και θα σκασω να μαθω τι σχεση θα εχει στο τελος η αδελφοποιηση του Τζακ με την Κλερ (που ο κινεζος το ξερει!!!!! ελεος) και ολα αυτα μαζι με τον μυστηριωδη πατερα του Τζακ....
τεσπα...μη σας ζαλιζω αλλο...ας τα λεμε εδω....την Καληνυχτα μου σε ολους...τα λεμε απο αυριο παιδια.

εδω θα βρεις πολλες απαντησεις
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16
Οταν πηγαινα σχολειο, θυμαμαι τα βοηθηματα Πατακη που παιρναμε για τα μαθηματα.. :think: :think: κατι τετοιο θελω και για το λοστ...Η αληθεια ρε παιδια ειναι οτι σαν ενας μεσος τηλεθεατης δεν μπορω να συγκρατησω λεπτομερειες και γεγονοτα απο 6 ετη και 6 σαιζόν, και πανω απ'ολα χρονικες αλληλουχιες ή χρονικες ασυνεπειες...Και γι αυτο θα πρεπει η παραγωγη να δωσει απλοικες απαντησεις και πανω απ'ολα να τις ΣΥΝΔΕΣΕΙ....
που πηγε εκεινος ο παμπλουτος πεθερος του Ντεσμοντ? ο Ριτσμοντ? εκεινος τι ρολο επαιζε?
ποιος ο ρολος το Μπεν οταν γυρισε και στρατολογησε τον Σαιντ και σκοτωναν κοσμο?
Η βομβα τελικα εσκασε ή οχι?
και ξαναλεω..ειναι αδυνατον να συγκρατησω ολα αυτα....
Μετα μας βαλανε τον Φαραντει, την μανα του...αυτη? τι ρολο επαιξε εντελει?
Και θα σκασω να μαθω τι σχεση θα εχει στο τελος η αδελφοποιηση του Τζακ με την Κλερ (που ο κινεζος το ξερει!!!!! ελεος) και ολα αυτα μαζι με τον μυστηριωδη πατερα του Τζακ....
τεσπα...μη σας ζαλιζω αλλο...ας τα λεμε εδω....την Καληνυχτα μου σε ολους...τα λεμε απο αυριο παιδια.

οριστε το βοηθημα σου ο παμπλουτος πεθερος ακομη ψαχνει το νησι που μετακινειται
Ο ντεσμοντ ειναι ακομη μυστηριος. αληθεια που ειναι τωρα?  :think:
Ο μπεν στρατολογησε τον Σαγιντ για να εκδικηθει τον Γουντμορ που του σκοτωσε τη κορη
Η βομβα οπως ειπε και η Τζουλιετ εσκασε και δημιουργησε μια παραλληλη πραγματηκοτητα
Η μανα μου Φαραντει ειναι μια τυπισσα που ηταν στο νησι πριν χρονια,ηταν αρχηγος των αλλων και τα χε με τον Γουντμορ οπου μαζι κανανε τον Φραντει. εφυγε και μεγαλωσε τον Φαραντει εκτος νησιου, ξερει τα παντα, και οσο εκεινη ηταν στο παρελθον και ηρθε και τη βρηκε ο γιος της απ το μελλον, τον σκοτωσε. στη 5η σεζον ειδαμε οτι προσπαθουσε μαζι με τον Μπεν να τους μαζεψει ολους (τους υποψηφιους προφανως) στο νησι
Γιατι απορεις που ο Τζακ με την Κλαιρ ειναι αδρερφια? απλα ο πατερας ξενοπηδαγε
Και ειναι οντως μυστηριος ο Κριστιαν αλλα μαλλον φταιει που χει μπει μεσα του ο μαυρος, η εχει μολυνθει η κατι τετοιο...
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16
Να πω κι εγώ τη θεωρία μου αφού είδα και τις 5 σεζόν σερί μέσα σε 2 εβδομάδες !

Πιστευώ ότι οι σεναριογράφοι μας δείχνουν το παράλληλο σύμπαν το οποίο "τρέχει" το 2004, στο οποίο συναντιούνται με κάποιο τρόπο οι χαρακτήρες για να μας δείξουν ότι αφού όλα είναι προδιαγεγραμμένα (destiny) θα καταλήξουν ακριβώς στο ίδιο πράγμα με το σύμπαν του 2007. Κοινώς είτε υπήρχε νησί, είτε δεν υπήρχε καταλήγουμε πάντα στο ίδιο φινάλε, απλά αλλάζει ο τρόπος !
Προβλέπω θάνατο του Locke (αν και θα γούσταρα ν'αναστηθεί όπως ο Sayid) και στο παράλληλο σύμπαν...

Επίσης το να είναι ο Jacob ο καλός της υποθέσεως το παρακάνει προβλέψιμο...στην τελική δε μου φαίνεται και τόσο αγαθό πνεύμα. Ελπίζω στην ανατροπή...

αυτο θα ταν ενδιαφερον  :think:
 
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.022
Like
0
Πόντοι
16

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
δηλαδη μετα απο 6 χρονια καρφωμενος, θα δω ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ???? :headbang: :headbang: :headbang:
Ασφαλως και σεβομαι τους προβληματισμους και τις προβλεψεις σας, κι εντελει κι εγω καποια τετοια σπεκουλα κανω, ΑΛΛΑ το βρισκω χαζο...Δηλαδη οτι ατελεια και φαντασια ειχε το σεναριο, απλα θα μου το ριξουν σε παραλληλους κοσμους??
Παντως ΔΕΝ τιθεται θεμα να επεσε ή οχι το αεροπλάνο..δεν δειχνει κατι τετοιο. Γιατι ο κοσμος τους ειναι διαφορετικος απο οτι ηταν πριν την πτηση (παιδι ο τζακ, καθηγητης ο μπεν, τα ειπαν ο σινμπαρ και η τσουρεκια πριν)..το αεροπλανο επεσε και με καποιον τροπο αλλαξε ο ρους της ιστοριας τους...σωστα?
αντε, δυο μερες ως την Πεμπτη, να δουμε το επομενο επισοδειο....
Παντως, δεν θυμαμαι που, αλλα καπου στο ιντερνετ ειχα διαβασει εναν τυπο που "τα εβαλε κατω" με χρονους κλπ, και βρηκε πολλες ανακριβειες και στρεβλωσεις...αυτα..
Την καλημερα μου σε ολους σας
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
...κι ευχαριστω για τον Πατακη... :thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom