Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 25 άτομα (0 μέλη και 25 επισκέπτες)

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
Είμαι 55 χρονών μαλάκας και ποτέ στην ζωή μου δεν θυμάμαι 1 άτομο ή ζευγάρι που να πληρώνουν ενοίκιο και να μπορούσαν να ζήσουν με 1 (έναν) βασικό μισθό... Μην μιλήσουμε αν υπάρχουν και παιδιά...
Αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια είναι ότι πλέον η επιβίωσή τους είναι οριακή ακόμα και με 2 (δύο) βασικούς μισθούς...
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.681
Κριτικές
6
Like
11.061
Πόντοι
3.936
ΝΑΙ ΒΆΛΕ ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ
Θα βαλει παλι το πανεραι απ το πανερι της s. barbara - φωτο απ το διαδικτυο- φτανει να κανει την φιγουρα του το παιιντι για ψ/χ θεραπεια- ασχετα αν ειναι το απολυτο[ 0 ] σε ολα. Με το ζορι εχει internet εκει στο βλαχοχωρι που βρισκεται και κουνιεται ο παλιατσος του μπου.κομ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Είμαι 55 χρονών μαλάκας και ποτέ στην ζωή μου δεν θυμάμαι 1 άτομο ή ζευγάρι που να πληρώνουν ενοίκιο και να μπορούσαν να ζήσουν με 1 (έναν) βασικό μισθό... Μην μιλήσουμε αν υπάρχουν και παιδιά...
Αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια είναι ότι πλέον η επιβίωσή τους είναι οριακή ακόμα και με 2 (δύο) βασικούς μισθούς...
Οχι ρε τυπε, πριν το 2019 εβγαινε ενας βασικομισθαριος με ενοικιο και εξοδα, το λενε ολοι, τα ενοικια ηταν 150€, η φετα 3 ευρω, ρευμα 20-30€ και τηλεφωνο 20€, μαζευε και για αγορα οικοπεδου.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Θα βαλει παλι το πανεραι απ το πανερι της s. barbara - φωτο απ το διαδικτυο- φτανει να κανει την φιγουρα του το παιιντι για ψ/χ θεραπεια- ασχετα αν ειναι το απολυτο[ 0 ] σε ολα. Με το ζορι εχει internet εκει στο βλαχοχωρι που βρισκεται και κουνιεται ο παλιατσος του μπου.κομ
Εμενα παντως στα μπουρδελα καποτε μου εστρωναν κοκκινο χαλι να περασω, δε με πετουσαν εξω με τις κλωτσιες για να πηδηξουν τα πακια.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Νίο

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Είμαι 55 χρονών μαλάκας και ποτέ στην ζωή μου δεν θυμάμαι 1 άτομο ή ζευγάρι που να πληρώνουν ενοίκιο και να μπορούσαν να ζήσουν με 1 (έναν) βασικό μισθό... Μην μιλήσουμε αν υπάρχουν και παιδιά...
Αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια είναι ότι πλέον η επιβίωσή τους είναι οριακή ακόμα και με 2 (δύο) βασικούς μισθούς...

Να βγουν να τοποθετηθούν εκείνα τα εκλεκτά μέλη με τα επικά

"Έχει ο θεός, πάντα τη βρίσκεις τη λύση όταν έχεις παιδιά"
"Οι γονείς μας έκαναν περισσότερα παιδιά ενώ είχαν λιγότερες ανέσεις, δεν ήταν κολωστρες σαν τους σημερινούς"
κι άλλα τέτοια νόστιμα :confused:
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.681
Κριτικές
6
Like
11.061
Πόντοι
3.936
Εμενα παντως στα τσοντοσινεμά καποτε μου εστρωναν κοκκινο χαλι με πολύχρωμα πέη να περασω, δε με πετουσαν εξω με τις κλωτσιες για να πηδηξουν τα πακια. Εμένα την ευρύπρωκτη προτιμούσαν.
:shockedeyes:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.180
Πόντοι
2.356
Να βγουν να τοποθετηθούν εκείνα τα εκλεκτά μέλη με τα επικά

"Έχει ο θεός, πάντα τη βρίσκεις τη λύση όταν έχεις παιδιά"
"Οι γονείς μας έκαναν περισσότερα παιδιά ενώ είχαν λιγότερες ανέσεις, δεν ήταν κολωστρες σαν τους σημερινούς"
κι άλλα τέτοια νόστιμα :confused:
Το καλύτερο ξέχασες.
"Η φτώχεια είναι επιλογή. Το έλεγε και μια γκόμενα που είχα". :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.306
Like
13.653
Πόντοι
3.656
Είμαι 55 χρονών μαλάκας και ποτέ στην ζωή μου δεν θυμάμαι 1 άτομο ή ζευγάρι που να πληρώνουν ενοίκιο και να μπορούσαν να ζήσουν με 1 (έναν) βασικό μισθό... Μην μιλήσουμε αν υπάρχουν και παιδιά...
Αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια είναι ότι πλέον η επιβίωσή τους είναι οριακή ακόμα και με 2 (δύο) βασικούς μισθούς...
Ανόμοια πράγματα συγκρίνεις

αν έχεις παιδί έστω και ένα δεν σε φτάνουν ούτε τα 1200 σήμερα για να του προσφέρεις όσα θα έπρεπε.

Εμείς μιλούσαμε για έναν που έπαιρνε τον βασικό μισθό το 2018-2019 δηλαδή 600 ευρώ. Και προφανώς αυτός θα περιμένεις να επιβιώσει (μόνος του) όχι να περάσει καλά.

Εσύ μπορείς να κάνεις μια πρόχειρη ανάλυση σήμερα με τον βασικό που είναι 750 ευρώ πως επιβιώνει ένας μόνος του?
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Ανόμοια πράγματα συγκρίνεις

αν έχεις παιδί έστω και ένα δεν σε φτάνουν ούτε τα 1200 σήμερα για να του προσφέρεις όσα θα έπρεπε.

Εμείς μιλούσαμε για έναν που έπαιρνε τον βασικό μισθό το 2018-2019 δηλαδή 600 ευρώ. Και προφανώς αυτός θα περιμένεις να επιβιώσει (μόνος του) όχι να περάσει καλά.

Εσύ μπορείς να κάνεις μια πρόχειρη ανάλυση σήμερα με τον βασικό που είναι 750 ευρώ πως επιβιώνει ένας μόνος του?

Όταν το ενοίκιο (γιατί με το βασικό δεν γίνεται να πάρεις σπίτι) προς τα μεικτά ξεπερνάει το 35% απλά η φάση δεν είναι βιώσιμη … οι μελέτες είναι σαφείς όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
Πρέπει να καλέσεις Κολομβία, νομίζω, για περαιτέρω πληροφορίες. Ο αρμόδιος με την ατζέντα πρέπει να "αναπαύεται" κάπου εκεί.

Α είναι αυτή η περίπτωση … πυραμίδα κατάλαβα :confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.306
Like
13.653
Πόντοι
3.656
Όταν το ενοίκιο (γιατί με το βασικό δεν γίνεται να πάρεις σπίτι) προς τα μεικτά ξεπερνάει το 35% απλά η φάση δεν είναι βιώσιμη … οι μελέτες είναι σαφείς όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:



Α είναι αυτή η περίπτωση … πυραμίδα κατάλαβα :confused:
πιο 35%....σήμερα ο βασικός είναι 750 και στην αθήνα το φτηνότερο ενοίκιο που βρίσκεις σε σπίτι που η μόνη σου απαίτηση θα είναι να μην βρίσκεται η χέστρα δίπλα στην κουζίνα....

είναι....500 ευρώ....δηλαδή σου μένουν 250 ευρώ για να φας, να πληρώσεις τους λογαριασμούς και να πιεις νερό. Βέβαια μόνο για το σούπερ μάρκετ θες 250 ευρώ τρώγοντας σκατά κοπανιστά....άρα αφήνεις απλήρωτους τους λογαριασμούς.....που έτσι και αλλιώς το ρεύμα δεν έρχεται λιγότερο από 80-100 το μήνα....

έρχονται οι επιστήμονες όμως εδώ και σου λένε αμπελοφιλοσοφίες....

και βέβαια υπάρχουν σπίτια στην αττική με 350 για παράδειγμα....απλά είναι 20τμ και την ώρα που χέζεις μαγειρεύεις κιόλας....ή είναι ένα κοντέινερ στην ταράτσα....βέβαια δεν φταίνε αυτοί φταίει το κράτος που τους επιτρέπει να τα νοικιάζουν.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
πιο 35%....σήμερα ο βασικός είναι 750 και στην αθήνα το φτηνότερο ενοίκιο που βρίσκεις σε σπίτι που η μόνη σου απαίτηση θα είναι να μην βρίσκεται η χέστρα δίπλα στην κουζίνα....

είναι....500 ευρώ....δηλαδή σου μένουν 250 ευρώ για να φας, να πληρώσεις τους λογαριασμούς και να πιεις νερό. Βέβαια μόνο για το σούπερ μάρκετ θες 250 ευρώ τρώγοντας σκατά κοπανιστά....άρα αφήνεις απλήρωτους τους λογαριασμούς.....που έτσι και αλλιώς το ρεύμα δεν έρχεται λιγότερο από 80-100 το μήνα....

έρχονται οι επιστήμονες όμως εδώ και σου λένε αμπελοφιλοσοφίες....

και βέβαια υπάρχουν σπίτια στην αττική με 350 για παράδειγμα....απλά είναι 20τμ και την ώρα που χέζεις μαγειρεύεις κιόλας....ή είναι ένα κοντέινερ στην ταράτσα....βέβαια δεν φταίνε αυτοί φταίει το κράτος που τους επιτρέπει να τα νοικιάζουν.

Πήγα σούπερ ψώνισα με 65 ευρώ … αλλά αύριο θα ξαναμαγειρεψω γιατί άρχισα να πεινάω.

Νοίκιασα σπίτι με 350 … ωραίο είναι και τελικά θα δώσω άλλα τόσα να μείνω και μετά το 15αυγουστο
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.306
Like
13.653
Πόντοι
3.656
Πήγα σούπερ ψώνισα με 65 ευρώ … αλλά αύριο θα ξαναμαγειρεψω γιατί άρχισα να πεινάω.

Νοίκιασα σπίτι με 350 … ωραίο είναι και τελικά θα δώσω άλλα τόσα να μείνω και μετά το 15αυγουστο
όποιος δεν έχει λεφτά βράζει χώμα με γρασίδι και τρώει

και αν δεν φτάνουν για ενοίκιο με 10 ευρώ παίρνεις μια κούτα και τη στήνεις στο σύνταγμα και είσαι οκ πάντα έτσι ήταν


δε μπορούμε όλοι να έχουμε επιλέξει να γεννηθούμε πλούσιοι τι να κάνουμε :coffee:
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Κικιλιας ειναι ράκος
θελει να γαμησει το γκρανι του και δεν προλαβαινει με τα μουνοπανα τους φτωχους δεξιους που πανε και καινε τα παντα
Ουτε γλειφομουνι δεν μπορει να της κανει γιατι το μουσι που αφηνει για να δειξει οτι σκοτωνεται στην δουλεια και δεν προλαβαινει ουτε να ξυριστει , της τσιμπαει τα μουνοχειλα και δεν θελει το Τζενάκη μας

ΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ
Έχει αφήσει μούσι γιατί δεν έχω εικόνα....είχα μείνει στις ανακοινώσεις χτες για τον κίνδυνο από μεγκαφαιρς....αλλά ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι θα γαμηθει το σύμπαν γιατί τόνιζαν ότι ο κρατικός μηχανισμός είναι σε ύψιστη ετοιμότητα....λογικά σήμερα θα κάψουν και τον εθνικό κήπο....το χουν φτάσει σε άλλο λεβελ το ζήτημα οι μαλακές....είδα χάρτη που κυκλοφορεί ευρέως με τις φωτιές στην Αττική από το 20 και μετά.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
όποιος δεν έχει λεφτά βράζει χώμα με γρασίδι και τρώει

και αν δεν φτάνουν για ενοίκιο με 10 ευρώ παίρνεις μια κούτα και τη στήνεις στο σύνταγμα και είσαι οκ πάντα έτσι ήταν


δε μπορούμε όλοι να έχουμε επιλέξει να γεννηθούμε πλούσιοι τι να κάνουμε :coffee:

Στεναχωρημένος στην τοποθεσία Αστέρας Βουλιαγμένης μέσα στη Mercedes :cry:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom