Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 11 άτομα (4 μέλη και 7 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.313
Like
13.666
Πόντοι
3.656
Αν κλεισω ενα κοριτσι απο γραφειο ολο το βραδυ που το ποσο ειναι πανω απο πεντακοσια ευρω θα μου κοψει το γραφειο αποδειξη ;;;;;
γιατί το γραφείο έχει πραγματικό γραφείο με έδρα και αφμ και αποθήκες και τιμολόγια και θα το ελέγξει κανένας?

το πρόβλημα είναι ότι εσύ θα πάρεις κάτι φτηνότερα και θα φύγεις....ενώ η εταιρεία θα κρατήσει το πρόβλημα μαζί της και θα εκτεθεί σε πιθανό έλεγχο. Οπότε για σένα αξίζει 100% αλλά για την επιχείρηση όχι και τόσο...αυτά φυσικά αν βάζει το ρίσκο ελέγχου πάνω από το να κερδίσει λίγο εφορία...

επίσης από τη μία φωνάζετε ότι οι επαγγελματίες δεν δηλώνουν τίποτα πληρώνει ο μισθωτός μόνο....και από την άλλη ζητάτε χωρίς απόδειξη με χίλιους τρόπους :confused:
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
επίσης από τη μία φωνάζετε ότι οι επαγγελματίες δεν δηλώνουν τίποτα πληρώνει ο μισθωτός μόνο....και από την άλλη ζητάτε χωρίς απόδειξη με χίλιους τρόπους :confused:
Το χαριτωμένο αλλά ταυτόχρονα τραγικό της υπόθεσης ότι αυτοί που φωνάζουν πιο δυνατά για τους "αλήτες που δεν κόβουν απόδειξη και καλά τους κάνουν" είναι συνήθως οι ίδιοι που όταν μπαίνουν στο μαγαζί και τους λες την τιμή αμέσως πετάνε την ατάκα "και χωρίς απόδειξη πόσο ? "
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.313
Like
13.666
Πόντοι
3.656
Τυπε και ομως το γραφειο εχει πραγματικο γραφειο αλλη επιχείρηση να ξεπλενει το μαυρο χρημα . Τωρα ολα γινονται και δεν τα γραφω ετσι κουτουρου τα ζω τα βιωνω και τα γραφω . Αυτα
Ναι όλοι τα ξέρουν τα κόλπα δεν είναι και επιστήμη....αλλά λίγοι ενδιαφέρονται να τα υλοποιήσουν και ακόμα πιο λίγοι έχουν ΣΥΜΦΕΡΟΝ να το κάνουν.

Σιγά μη στήσουμε και ολόκληρο δίκτυο για να γλιτώσει το φπα ο πελάτης :confused:

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι ανάλογα το μοντέλο της επιχείρησης ούτε το θέλει το μαύρο χρήμα, ούτε το χρειάζεται και πολλές φορές δεν θέλει ούτε καν τα μετρητά.

Όλα γίνονται...αλλά ξέρεις και πόσοι τα κάνουν όλα και μετά κλαίγονται όταν τους τη φοράει στον κώλο η εφορία? γιαυτό σου είπα...για σένα είναι μια αγορά...για τον άλλον είναι ένας κίνδυνος...γιατί να τον πάρει για σένα?

εσύ θα το αγόραζες αν είχες τον ίδιο κίνδυνο?
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.036
Like
72.088
Πόντοι
12.756
Δεν εννοούσα εγώ αυτό

εγώ εννόησα ότι οι μεγάλες αλυσίδες εισπράττουν άμεσα το ΦΠΑ και μετά ρίχνουν πιστόλια δεν το πληρώνουν ποτέ...

τρώγοντας το ΦΠΑ δεν είναι αλληλεγγύη μεταξύ επιχειρηματία και πελάτη....

διότι ο πελάτης κερδίζει και το παίρνει πιο φτηνά ενώ ο επιχειρηματίας ρισκάρει και θέτει τον εαυτό του σε κίνδυνο σοβαρού προστίματος αλλά και ποινικής δίωξης....

Υπαρχουν και εξαιρέσεις ... πχ εγω :coffee:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.313
Like
13.666
Πόντοι
3.656
Το χαριτωμένο αλλά ταυτόχρονα τραγικό της υπόθεσης ότι αυτοί που φωνάζουν πιο δυνατά για τους "αλήτες που δεν κόβουν απόδειξη και καλά τους κάνουν" είναι συνήθως οι ίδιοι που όταν μπαίνουν στο μαγαζί και τους λες την τιμή αμέσως πετάνε την ατάκα "και χωρίς απόδειξη πόσο ? "
όλοι θέλουν νομιμότητα αρκεί να μην αφορά τους ίδιους :confused:
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
Εκεί στην ΑΑΔΕ πρέπει να καπνίζουν ωραία πράγματα...
Δεν εξηγείται αλλιώς που σχεδόν κάθε ημέρα στέλνουν προειδοποιητικά/υπενθυμιστικά/απειλητικά μηνύματα για την ολοκλήρωση έως 30/6 της διασύνδεσης των ERP με τους νέους φορολογικούς και τα pos, την στιγμή που στην αγορά ακόμα δεν υπάρχουν διαθέσιμοι οι νέοι φορολογικοί μηχανισμοί και ούτε οι εταιρίες των εμπορικών προγραμμάτων έχουν προχωρήσει την διαδικασία αναβάθμισης και διαδικασιών σύνδεσης.... Αλλά αυτοί εκεί τον χαβά τους... :idiot::idiot:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.313
Like
13.666
Πόντοι
3.656
Τυπε ελεύθερος επαγγελματίας ειμαι αν δεν ρισκαρω δεν κερδιζω
ε ναι όπως σου είπα εξαρτάται από το μοντέλο της επιχείρησης

εγώ αν ρισκάρω έχω περισσότερα να χάσω από το να κερδίσω....αλλά επίσης δεν βασίζομαι και σε τέτοιου είδους πωλήσεις.

από την άλλη εγώ είμαι την άποψης ότι αν δεν πληρώσει κανένας τότε τον πίνουμε όλοι οι επαγγελματίες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.313
Like
13.666
Πόντοι
3.656
Το κλεινω εδω, ειτε πληρωσω ειτε δεν πληρωσω τον εχω πιει νομος αλλα αν δεν πληρωσω δεν τραβαω λουκετο .
Δεν σε κρίνω αλλά έχω διαφορετική άποψη και βιώματα σε σχέση με αυτό.

Απλά σου εξηγώ ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις επιχειρήσεων στον ίδιο δρόμο.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.567
Like
17.699
Πόντοι
3.656
Οι μαλάκες που είτε είναι μισθωτοί , είτε επιχειρηματίες ΜΕ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ
δεν καταλαβαίνουν ότι η φτωχοποιηση του πληθυσμού συνολικά πηδάει όλη τη χώρα.

Μετά το μισό μύριο λουκέτα που θα φέρει ο 5073/2023
θα διαλυθεί το σύμπαν .

Θα τη φάνε στον κώλο και οι σκατόψυχοι μισθωτοί .
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.831
Like
4.098
Πόντοι
506

Προστατευομενο ειδος οι Καμερουνέζοι.
Tι νόμιζε ο κωλομπατσος οτι επειδη έχουμε κουλη θα κανει οτι θέλει
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Το χαριτωμένο αλλά ταυτόχρονα τραγικό της υπόθεσης ότι αυτοί που φωνάζουν πιο δυνατά για τους "αλήτες που δεν κόβουν απόδειξη και καλά τους κάνουν" είναι συνήθως οι ίδιοι που όταν μπαίνουν στο μαγαζί και τους λες την τιμή αμέσως πετάνε την ατάκα "και χωρίς απόδειξη πόσο ? "
Η δεν ζητάνε καν απόδειξη ειδικά από την εστίαση γιατί ντρέπονται
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.170
Κριτικές
26
Like
11.101
Πόντοι
4.746
Ναι το προβλημα ειναι η ακροδεξιά οι εξωγηινοι οι χουθιι οι Ουκρανοι ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ

 
Τελευταία τροποποίηση:

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Ναι το προβλημα ειναι η ακροδεξιά οι εξωγηινοι οι χουθιι οι Ουκρανοι ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ

Την αλήθεια είπε. Θα χάσει το κράτος 7δις όχι ότι δεν απέδωσε στην Ισπανία το μέτρο
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.289
Κριτικές
1
Like
35.315
Πόντοι
6.256
Ποτε θα γινει η συναυλία για τον καμερουνεζο;
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.416
Like
20.238
Πόντοι
6.056
Την αλήθεια είπε. Θα χάσει το κράτος 7δις όχι ότι δεν απέδωσε στην Ισπανία το μέτρο
Tην αληθεια ειπε,θα μαζειψει το κρατος τα δις απο τον φπα και θα τα δωσει "Στοχευεμενα" εκει που θελει.Νοσοκομεια,σχολεια,ιδρυματα κλπ το καταλαβατε φανταζομαι,μην τα γραφω αδικα:coffee::coffee::confused::confused::confused:
 
Εγγρ.
27 Οκτ 2018
Μηνύματα
183
Like
251
Πόντοι
21
Μητσοτάκης VS υπογεννητικότητα!
Για να δούμε τι δεν θα κάνει πάλι η κυβέρνηση για αυτό!!!! Τα έχουμε ξανά πει :
Άδειες και επιδόματα σε εργαζόμενες αναπληρωτριες καθηγήτριες= όχι .
Είσαι λαθρομετανάστης; = Ότι λεφτά θες θα τα έχεις !

Κατά τα άλλα πατριωτικό κόμμα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom