Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 55 άτομα (1 μέλη και 54 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.091
Like
72.158
Πόντοι
12.756
Και εγώ απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου είμαι
Αλλά όταν πέρασε στο πανεπιστήμιο υπήρχε η βάση του 10
Χούφταλο της σκέψης
:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:

η εισοδος του αμφιθεάτρου σου

%25CF%2586%25CF%2589%25CF%2584%25CE%25BF%2B3%25CE%25B7%25CF%2582.jpg



βρε αει στο διάολο απο εδω βρε τενεκε που μου έχεις και πτυχιο μαλάκα
με τα βίας μπορεις να συντάξεις πανω απο 2 γραμμες ηλιθιε αυτιστικε
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Το άρθρο μιλά κυρίως για εξυπηρέτηση επιχειρηματικών συμφερόντων. Την παρέμβαση οι Αμερικανοί την έκαναν στο φόρουμ των Δελφών επισήμως και πριν από αυτό ανεπισήμως. Τα οποία προηγήθηκαν του άρθρου του Κοττακη. Δε χρειάζονται λοιπόν μυθιστορηματα για να περάσουν τις θέσεις τους.
Με πολυκομματική κυβέρνηση θα περάσουν ένα μύδι οι Αμερικανοί κι αυτό είναι γνωστό, γιατί η συνοχή της είναι ισοδύναμη τριχας κατσαρης. Η μονοκομματική, με άνετη πλειοψηφία, περνάει πανευκολα τα πάντα. Και είναι κάτι που έχει αποδειχτεί. Κανείς δε μπορεί να μας πιέσει να δεχτούμε κάτι που δε θέλουμε, ειδικά έναντι μίας εξαιρετικά ασταθούς ως προς το δυτικό της προσανατολισμό Τουρκίας.
Ο τρόπος που χειρίστηκαν την άρνηση της Κυπρου στο σχέδιο Ανάν είναι χαρακτηριστικός και ενδεικτικός. Ουτε πιέσεις ουτε καταστροφές ούτε τίποτα. Πλέον παραμέρισαν τους Άγγλους που τους επηρέαζαν φιλοτουρκικα και κάνουν παιχνίδι μόνοι τους. Αν η Τουρκία δεν αλλάξει ροτα, που δεν όποιος και να βγει, έχουν έτοιμες τις εναλλακτικές. Αρμενία, Κύπρος, Κουρδιστάν δουλεύονται ταυτόχρονα. Αν γίνει και η βάση στο Μαρί, μάλλον θα έχει αποφασιστεί να τρέξουν άμεσα τα σχέδια.
Καταγράφεται και η δική σου ανάλυση. Θα δούμε τις εξελίξεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Επειδή σε προηγούμενη ανάρτηση έγραψα για "προσκήνιο και παρασκήνιο".
Ένας φιλοκαραμανλικός, εντός των "τειχών" δημοσιογράφος μεταφέρει πληροφορίες και αγωνίες/ανησυχίες του "συστήματος" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΛΥΣΕΙΣ. Αφορμή δυο συναντήσεις "πέριξ τῶν πολυτελῶν οἰκιῶν δύο κορυφαίων ἐπιχειρηματιῶν τῆς χώρας, στήν Ἐκάλη καί στήν Κηφισιά" την περασμένη Τετάρτη, 26/04/2023:

Στην συνάντηση της Εκάλης "προσκεκλημένος κορυφαῖος ὑπουργός τῆς ΝΔ, στό πλαίσιο τῆς προεκλογικῆς του ἐκστρατείας".
Στην συνάντηση της Κηφισιάς "προσκεκλημένο ἦταν κορυφαῖο στέλεχος τοῦ ΣΥΡΙΖΑ, πιστό στόν Ἀλέξη Τσίπρα".
Συμμετέχοντες σε αμφότερες: "κορυφαῖα στελέχη τοῦ ἐπιχειρηματικοῦ κόσμου: Ἀπό τόν κόσμο τῆς ναυτιλίας, τῶν ἐξαγωγῶν, τῆς φαρμακοβιομηχανίας, τῶν κατασκευῶν, τοῦ τουρισμοῦ, τῶν ἐπιχειρήσεων digital καί ἄλλων"

Η ανησυχία : "γιά τίς ἐπερχόμενες πολιτικές ἐξελίξεις καί γιά τό εἶδος τῆς διακυβέρνησης πού πρόκειται νά ἔχει ἡ χώρα" διότι ναι μεν "η ΝΔ διατηρεῖ τά ἰσχυρότατα ἐρείσματά της στήν διαπλοκή, τά ὁποῖα οἰκοδόμησε μέ περισσή ἐπιμέλεια στήν διάρκεια τῆς τετραετίας (τώρα ὑπόσχεται μείωση τοῦ φόρου συγκέντρωσης κεφαλαίων στίς χρηματιστηριακές συναλλαγές)," ἀλλά "ἡ πρωτοφανής ρευστότητα πού ἐπικρατεῖ ἀναγκάζει τμῆμα τῆς κοινότητας (διάβαζε: του συστήματος) νά κρατᾶ ἀνοικτή τήν πόρτα της στόν Ἀλέξη Τσίπρα καί τούς συνεργάτες του".

Τα σενάρια:
1) "Στήν πρώτη συνάντηση, τῆς Ἐκάλης ὁ ὑπουργός ἄφησε σύξυλους τούς ὑποστηρικτές του – τούς ἔπεσαν τά πηρούνια – μέ τήν πρόβλεψή του γιά τίς ἐκλογές: « Δέν πρόκειται νά γίνουν δεύτερες ἐκλογές. Θά συγκροτηθεῖ κυβέρνηση συνεργασίας ἑνός ἔτους μέχρι τίς εὐρωεκλογές, γιά νά προχωρήσουν τά θέματα μέ τήν Τουρκία, καί μετά θά λύσουμε τίς διαφορές μας»"
Στο ίδιο μήκος κύματος: "τά πολιτικά καί δημοσιογραφικά γραφεῖα τῶν Ἀθηνῶν κατακλύζονται ἀπό φῆμες πού λαμβάνουν καί μορφή δημοσίων δηλώσεων, σύμφωνα μέ τίς ὁποῖες δέν μπορεῖ νά ἀποκλειστεῖ τό σενάριο – εἴτε μετά τίς ἐκλογές τῆς 21ης Μαΐου εἴτε μετά τίς ἐκλογές τῆς 2ας Ἰουλίου – νά συγκροτηθεῖ κυβέρνηση βραχύβιας διάρκειας ἕως τίς εὐρωεκλογές, προκειμένου νά ἐπιλυθοῦν κορυφαῖα θέματα καί ἐκκρεμότητες".

2) "Ὁ συνταγματολόγος Νῖκος Ἀλιβιζᾶτος, ὅπως ἔχει ἀποκαλύψει ἡ «Ἑστία τῆς Κυριακῆς», μετά δυσκολίας κρύβει τίς φιλοδοξίες του νά ἡγηθεῖ μεταβατικῆς κυβέρνησης ἕως τίς εὐρωεκλογές". Ο καθηγητής "προέβλεψε ὅτι σέ περίπτωση ἀδιεξόδου μετά τίς πρῶτες κάλπες, «ἰδανικό θά ἦταν ἕνα σχῆμα εὐρείας συναίνεσης δύο ἤ τριῶν κομμάτων τύπου 1989, γιά νά λύσει ἐκκρεμῆ θέματα μέχρι τόν Μάιο τοῦ 2024, μῆνα στόν ὁποῖο θά μετατεθεῖ ἡ τιτανομαχία»".

3) Οι επιθυμίες των επικυρίαρχων (κυρίως ΗΠΑ και - κατ' ακολουθίαν - Γερμανίας κλπ.): "Ὁ πρέσβυς Τσούνης, ἐπιβεβαιώνοντας πλήρως τό ρεπορτάζ τῆς «Ἑστίας τῆς Κυριακῆς», ἀπέφυγε (σ.σ.: στο φόρουμε των Δελφών) νά ὑμνήσει τήν Κυβέρνηση, ὅπως τοῦ εἶχε ζητήσει ὁ Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, κράτησε ἀπόσταση ἀσφαλείας ἀπό τά πεπραγμένα τοῦ Πρωθυπουργοῦ. Ἡ οὐδετερότης του ἀπέναντι στόν Πρωθυπουργό καί στόν κ. Τσίπρα ἦταν αὐστηρά. Τό βασικό θέμα πού ἔθεσε στήν παρέμβασή του ἦταν ἡ ἐπίλυση τῶν ἑλληνοτουρκικῶν διαφορῶν μετεκλογικῶς". Εδώ, επίσης, ένας παίκτης-μπαλαντέρ, ο Ευάγγελος Βενιζέλος. Ενώ "η Πρόεδρος τῆς Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου ἀπολάμβανε στόν «Βάκχο» μέ τήν παρέα της προβατίνα κοκκινιστή μέ χυλοπίττες, σέ ἄλλη αἴθουσα τοῦ Συνεδριακοῦ Κέντρου τῶν Δελφῶν ὁ Εὐάγγελος Βενιζέλος ἀπέρριπτε ἐκ νέου τό φλέρτ τοῦ Πρωθυπουργοῦ στό πρόσωπό του. Τόν χαρακτήρισε «ἀνιστόρητο», ἐξ αἰτίας τῆς ἐπίθεσης πού ἐξαπέλυσε κατά ΣΥΡΙΖΑ γιά τό σχέδιο «Δήμητρα», ἔπλεξε τό ἐγκώμιο Τσίπρα «γιά τίς μεταρρυθμίσεις πού ἔγιναν» καί κάλεσε τόν κ. Μητσοτάκη νά εἶναι «εὐγενικός ἀπέναντι στό ΠΑΣΟΚ». Μέ τίς θέσεις δέ πού ἐξέφρασε γιά τά ἑλληνοτουρκικά, ἔδειξε ὅτι θέλει νά ἐπανέλθει δυναμικά στό παιχνίδι."

4) Και η περίπτωση αλλαγής ηγεσίας πριν από επόμενες εκλογές. (Εδώ κάποια συμπεράσματα μπορούν, ΕΜΜΕΣΩΣ, να βγουν από παλαιότερη δήλωση Μητσοτάκη περί μεταβατικής πρωθυπουργίας. Για τέτοια περίπτωση, υπάρχουν, έως τώρα, δύο δελφίνοι: Δένδιας, Γεωργιάδης): "οἱ Νεοδημοκράτες θά πάρουν μέ τίς πέτρες ὅσους μέ ἀμφισβητήσουν καί διεκδικήσουν μεταβατική πρωθυπουργία», ἡ ὁποία πρωθυπουργία μάλιστα, σύμφωνα μέ τό νέο καταστατικό, εἶναι λόγος ἀποκλεισμοῦ κάποιου ἀπό τήν κούρσα γιά τήν ἡγεσία."

Ολόκληρη η ανάλυση, με αλατοπίπερο γλαφυρών περιγραφών Μανώλη Κοττάκη εδώ:
Τι μαλακίες ειναι αυτες?
Οταν θα αποδειχθουν ολα παραμυθια θα ζητησει συγνωμη ο ευφανταστος σεναριογραφος?
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.566
Like
6.195
Πόντοι
2.356
Υπήρχαν κάποιες αμφιβολίες για σένα. Τις διέλυσες. Μας έπεισες. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία τώρα.
Τι αμφιβολίες είχες; Πότε έγραψα εγώ υπέρ της ακρας δεξιάς; Όπως κράζω τα λάθη της αριστεράς, κράζω και της δεξιάς. Πάνε πολλά χρόνια που τα δίπολα τα έχω αφήσει πίσω μου. Το χω γράψει πολλές φορές. Ψηφίζω με βάση την τσέπη μου. Γι'αυτό και συμφωνώ με πολλά από όσα γράφεις. Μας γάμησαν οι προηγούμενοι, μας γάμησαν και αυτοί.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Το άρθρο δε λαμβάνει υπόψη το πιο βασικό, που το αναφέρει στην αρχή κιόλας. Αν ο Μητσοτάκης πιάσει 34% την πρώτη Κυριακή, έχει την αυτοδυναμία στο τσεπακι του στη δεύτερη. Προφανώς και κάποιος, που έχει αποδειχτεί πιο εφταψυχος και από τη γάτα του Σατανά, δε θα πετούσε την Πρωθυπουργία, για να ικανοποιήσει τους μυχιους πόθους των από κάτω του. Όποιος τολμήσει να τον αμφισβητήσει μεταξύ των δύο Κυριακών τερμάτισε πολιτικά.
Ακριβως.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Ο κοττακης σε ποιουνου το payroll ειναι και μας πριζει τα αρχιδια καθε τοσο?
Ξερετε ποιος εχει παρει την εστια?
Αντί να αναρωτιέσαι από ποιον πληρώνεται, να επικεντρωθείς στην ουσία όσων ισχυρίζεται και να πάρεις θέση υπέρ κατά ή ό,τι άλλη. Ένας αντιστράτηγος ε.α., ο Κωνσταντίνος Λουκόπουλος, έκανε την δική του ανάλυση για σχετικα θέματα. Θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι ποιος τον πληρώνει κι αυτόν ή ποια είναι η ουσία όσων λέει;

βλ. εδώ:
Πιέσεις για «εφ' όλης της ύλης» μετεκλογικό διάλογο στα ελληνοτουρκικά | Liberal.gr
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.267
Like
3.520
Πόντοι
1.706
Μάλλον, εσύ ΔΕΝ λαμβάνεις υπ' όψιν ότι αυτό που υπονοεί το άρθρο είναι η επιθυμία/παρέμβαση (πολύ διακριτική...) του ξένου παράγοντα με όλους τους εντός συμμάχους του. Αμερικανοί (και λοιποί σύμμαχοί τους εκτός και ΕΝΤΟΣ) ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ/ΚΑΝΟΥΝ σενάρια για κάθε περίπτωση εκλογικού αποτελέσματος. Αυτό κατά βάθος είναι η ΟΥΣΙΑ του άρθρου και όχι φυσικά οι τουαλέτες των κυριών, οι λιμουζινες ή ο κόκορας κοκκινιστός με χυλοπίτες της κας προέδρου.
Το πρόβλημά τους ξεκινάει εάν ΔΕΝ συμβεί η υπόθεση και άλλων αλλά και δική σου ("Αν ο Μητσοτάκης..." κλπ.). Για την καλύτερη προώθηση των συμφερόντων τους ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΝ όχι αμιγώς κυβέρνηση ΝΔ, αλλά ειδικού σκοπού, μόνο και μόνο για να περάσουν όσο πιο ανώδυνα τον προωθούμενο από αυτούς συμβιβασμό Ελλάδας-Τουρκίας (σε πακέτο: μοίρασμα ενεργειακών πόρων/διευθέτηση ζωνών-ΑΟΖ και εν τέλει πακτωμένη ΝΑ πτέρυγα).
Φυσικά, υπάρχει πάντα και ο "κυρίαρχος λαός". Αλλά το τί σημαίνει αυτό ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ είναι ένα ζήτημα...
Σου απαντώ σε αυτό το πόστ που γράφεις για υπόνοια διακριτικής παρέμβασης.
Το θέμα δεν είναι αν θα είναι διακριτικοί ή όχι οι σύμμαχοι στο να απαιτήσουν διαπραγμάτευση. Αυτοί ζητούν ότι τους κατέβει.
Το πρόβλημα είναι ποιός και πως θα το παρουσιάσει στην κοινή γνώμη. Διότι καθόμαστε και λέμε πως ο Έλληνας είναι κοιμισμένος και φοβισμένος και στα σρχίδια του όλα και και και........
Την ώρα όμως που θα του το σερβίρεις κάτι μου λέει πως σε πήρε και σε σήκωσε.
Μου έχει κάνει εντύπωση σε αυτές τις εκλογές τα αυτογκόλ που βάζουν όλοι της αντιπολίτευσης. Όλοι προσπαθούν να πάρουν όσο μικρότερο ποσοστό μπορούν ή και να αποφύγουν την είσοδο στη Βουλή.
Ωραία και η καλή η θεωρία πως η χούντα του Κούλη εκμεταλλεύεται την απλή αναλογική για να ξεπετάξει τους μικρούς αλλά και οι μικροί από την μια μαλακία στην άλλη το πάνε. Σα να λένε, εδω είμαστε αλλά για να μην μπείτε στον πειρασμό να μας ψηφίσετε και γίνει το ατύχημα να εκλεγούμε.....δεν είμαστε εδω, στις επόμενες εκλογές και βλέπουμε.
Ο Μητσοτάκης γνωρίζει πολύ καλά πως αν πάει σε μια τέτοια διαπραγμάτευση τα κουκκιά του είναι μετρημένα.
Όπως και ο Τσίπρας γνωρίζει το ίδιο.
Εκτός αν γίνει κάτι χοντρό.
Που εκεί δεν έχουν το χρόνο οι Τούρκοι για να κάνουν κάτι.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Ό
Τι μαλακίες ειναι αυτες?
Οταν θα αποδειχθουν ολα παραμυθια θα ζητησει συγνωμη ο ευφανταστος σεναριογραφος?
Όπως αντιλαμβάνεσαι, αδυνατώ να απαντήσω. Αν έχεις δυνατότητα απευθείας επαφή, μπορείς να του απευθύνεις το ερώτημα.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Σου απαντώ σε αυτό το πόστ που γράφεις για υπόνοια διακριτικής παρέμβασης.
Το θέμα δεν είναι αν θα είναι διακριτικοί ή όχι οι σύμμαχοι στο να απαιτήσουν διαπραγμάτευση. Αυτοί ζητούν ότι τους κατέβει.
Το πρόβλημα είναι ποιός και πως θα το παρουσιάσει στην κοινή γνώμη. Διότι καθόμαστε και λέμε πως ο Έλληνας είναι κοιμισμένος και φοβισμένος και στα σρχίδια του όλα και και και........
Την ώρα όμως που θα του το σερβίρεις κάτι μου λέει πως σε πήρε και σε σήκωσε.
Μου έχει κάνει εντύπωση σε αυτές τις εκλογές τα αυτογκόλ που βάζουν όλοι της αντιπολίτευσης. Όλοι προσπαθούν να πάρουν όσο μικρότερο ποσοστό μπορούν ή και να αποφύγουν την είσοδο στη Βουλή.
Ωραία και η καλή η θεωρία πως η χούντα του Κούλη εκμεταλλεύεται την απλή αναλογική για να ξεπετάξει τους μικρούς αλλά και οι μικροί από την μια μαλακία στην άλλη το πάνε. Σα να λένε, εδω είμαστε αλλά για να μην μπείτε στον πειρασμό να μας ψηφίσετε και γίνει το ατύχημα να εκλεγούμε.....δεν είμαστε εδω, στις επόμενες εκλογές και βλέπουμε.
Ο Μητσοτάκης γνωρίζει πολύ καλά πως αν πάει σε μια τέτοια διαπραγμάτευση τα κουκκιά του είναι μετρημένα.
Όπως και ο Τσίπρας γνωρίζει το ίδιο.
Εκτός αν γίνει κάτι χοντρό.
Που εκεί δεν έχουν το χρόνο οι Τούρκοι για να κάνουν κάτι.
"Ο Μητσοτάκης γνωρίζει πολύ καλά πως αν πάει σε μια τέτοια διαπραγμάτευση τα κουκκιά του είναι μετρημένα.
Όπως και ο Τσίπρας γνωρίζει το ίδιο."
Γι αυτό ακριβώς έγραψα ότι "θα προτιμούσαν κυβέρνηση ειδικού σκοπού", γιατί δεν μπορεί να αναλάβει ΕΝΑ μόνο κόμμα τέτοια "διευθέτηση".
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.566
Like
6.195
Πόντοι
2.356
τύπε το στράτευμα ήταν στα όριά του, σχεδόν σκορποχώρι από πλευράς διαθεσιμοτήτων των μέσων, και όντως σε απίστευτα μικρό χρονικό διάστημα (ελέω μητσοτάκη και απόφασης των δυτικών) έφτιαξε.
στα λέει κάποιος που γνωρίζει.

το 2019 ο ερντογάν τέσταρε τα πάντα. κυβέρνηση και στράτευμα. σε ένα βαθμό και λαό.
η κυβέρνηση στάθηκε όχι στο ύψος των περιστάσεων, αλλά και δυο σκαλιά πιο πάνω.
ομοίως και το στράτευμα που με πορδές έβαψε αυγά επιτυχώς μέχρι να γίνει δουλίτσα από τον μητσοτάκη, τους αμερικανούς και τους γάλλους στα ΟΣ.
για ερευνητικά μην ακούω μαλακίες, ήταν στιγμή που έπρεπε να "παίξουμε" άμυνα για χίλιους λόγους που αν δεν αντιλαμβάνεσαι δε φταίω.

η διάθεση του λαού να υπερασπιστεί τη χώρα είναι από τα λίγα αδύναμα σημεία μας. σιγά τη διάθεση.
κάνε το σταυρό σου (πάλι) που με χ,ψ,ζ τρόπο ο μητσοτάκης και η κυβέρνηση (πάλι) έβαλαν τα κανάλια να κάνουν ψυχολογικές επιχειρήσεις.
κανονικές-κανονικότατες. πως τους "έπεισαν" σε αυτό το βαθμό δεν ξέρω, αλλα πάλι καλά. για πρώτη φορά στα 51 μου χρόνια, είδα τα βοθροκάναλα (ΟΛΑ) να είναι υπέρ πίστεως και πατρίδος. γιατί αν συμπεριφέρονταν όπως επί σημίτη, ακόμα θα τρέχαμε...
Θα διαφωνήσω, αλλά θα μπούμε σε συζήτηση που έχουμε ξανακάνει και δε βλέπω το λόγο, αφού και τότε συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε.
Για το ποιός γνωρίζει και ποιός όχι, με ρώτησες τότε ψιλοειρωνικα. Αν και δεν είμαι στρατιωτικός, σου απάντησα πως ξέρω αρκετά πράγματα, καθώς έχω στενούς συγγενείς στο στρατό. Και ανωτερους και ανωτάτους. Η εικόνα που μου έδιναν και μου δίνουν είναι διαφορετική από τη δική σου και δεν είναι κανείς τους αριστερότερα της ΝΔ ιδεολογικά. Το αναφέρω ξανά, για την κουβέντα και μόνο. Ούτε εσύ ούτε εγώ θα αλλάξουμε άποψη.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.267
Like
3.520
Πόντοι
1.706
"Ο Μητσοτάκης γνωρίζει πολύ καλά πως αν πάει σε μια τέτοια διαπραγμάτευση τα κουκκιά του είναι μετρημένα.
Όπως και ο Τσίπρας γνωρίζει το ίδιο."
Γι αυτό ακριβώς έγραψα ότι "θα προτιμούσαν κυβέρνηση ειδικού σκοπού", γιατί δεν μπορεί να αναλάβει ΕΝΑ μόνο κόμμα τέτοια "διευθέτηση".
Μα τότε και οι 2 "εξαφανίζονται".
Ειδικά σε μια τέτοια κυβέρνηση.
Ωραίο είναι το σενάριο, να ανοίξουμε και καμιά φιάλη για να το μελετήσουμε, αλλά να.......μα για τόσο μαλάκες τους έχεις???
Δεν είναι.
Και οι δυο.
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.175
Κριτικές
26
Like
11.110
Πόντοι
4.746
Οτι τους συμφερει στην ελιτ νουδουλα . Εχουν φτιαξει ενα δικο τους περικλειστο κοσμο οι πολιτικοι και ολα νομιζουν οτι στρεφονται γυρω τους και τα μαγειρευουν οπως θελουν .
Καλα δεν ψηφιζω Συριζα αλλα εδω εχει ενα δικιο .Να γραψω και την αληθεια στα αρχιδια μου το Ελλαδισταν με αλλα προτυπα μεγαλωσαμε και γαλουχηθηκαμε γι αυτο ψιλοασχολουμαστε εστω και απο τον καναπε αλλα και αυτο πολυ ειναι .

 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.550
Πόντοι
8.846
Θα διαφωνήσω, αλλά θα μπούμε σε συζήτηση που έχουμε ξανακάνει και δε βλέπω το λόγο, αφού και τότε συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε.
Για το ποιός γνωρίζει και ποιός όχι, με ρώτησες τότε ψιλοειρωνικα. Αν και δεν είμαι στρατιωτικός, σου απάντησα πως ξέρω αρκετά πράγματα, καθώς έχω στενούς συγγενείς στο στρατό. Και ανωτερους και ανωτάτους. Η εικόνα που μου έδιναν και μου δίνουν είναι διαφορετική από τη δική σου και δεν είναι κανείς τους αριστερότερα της ΝΔ ιδεολογικά. Το αναφέρω ξανά, για την κουβέντα και μόνο. Ούτε εσύ ούτε εγώ θα αλλάξουμε άποψη.
δεν θυμάμαι πότε την κάναμε αλλά έτσι κι αλλιώς ξεχνάω το όνομά μου...
στην επόμενη συζήτηση μπορεί να νομίζω ότι είμαι αριστερός και να τραγουδάω στιχάκια του ΕΛΑΣ :confused:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: resp

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Μα τότε και οι 2 "εξαφανίζονται".
Ειδικά σε μια τέτοια κυβέρνηση.
Ωραίο είναι το σενάριο, να ανοίξουμε και καμιά φιάλη για να το μελετήσουμε, αλλά να.......μα για τόσο μαλάκες τους έχεις???
Δεν είναι.
Και οι δυο.
Δες το βίντεο και τι λέει για τα σχετικά θέματα ο αποκαλούμενος πατέρα της ΑΟΖ (Θ. Καρυώτης), για να αντιληφθείς το πλαίσιο και τις όποιες αμερικανικές "πρωτοβουλίες", για τις οποίες όχι μόνο στο άρθρο του Κοττάκη έγινε υπαινιγμός, αλλά αναφέρονται και από άλλους αναλυτές. Φυσικά, το ότι το προσπαθούν οι Αμερικανοί κάτι, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα συμβεί οπωσδήποτε και μάλιστα όπως ακριβώς θέλουν. Εμείς απλώς παρακολουθούμε και διαβάζουμε τις πληροφορίες και τις τάσεις και προσπαθούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.835
Like
4.116
Πόντοι
506
Τώρα που η ΝΔ θα καταργήσει τα τεκμήρια οι ελληνες δε θα χρειάζεται να καταφεύγουν σε κομπινες πχ να κυκλοφορουν με πλαστες πινακίδες. Ονοματα δε λεμε.
ΛΙΑΠΗΣ
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.594
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Και εγώ απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου είμαι
Αλλά όταν πέρασε στο πανεπιστήμιο υπήρχε η βάση του 10
Χούφταλο της σκέψης


Δεν μου απαντάς γέρο .
Πόσοι σύμβουλοι , γενικοί γραμματείς, υπουργοί και υφυπουργοί
ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ;;;


Μήπως δεν καταλαβαίνεις κάτι στην ερώτηση ;

Αντιμετωπίζουν τους αποφοίτους των ελληνικών πανεπιστημίων σαν παρίες, υποδεέστερους, πολίτες όχι Β' αλλά ..... Ε' κατηγορίας ;;;;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.594
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Τι αμφιβολίες είχες; Πότε έγραψα εγώ υπέρ της ακρας δεξιάς; Όπως κράζω τα λάθη της αριστεράς, κράζω και της δεξιάς. Πάνε πολλά χρόνια που τα δίπολα τα έχω αφήσει πίσω μου. Το χω γράψει πολλές φορές. Ψηφίζω με βάση την τσέπη μου. Γι'αυτό και συμφωνώ με πολλά από όσα γράφεις. Μας γάμησαν οι προηγούμενοι, μας γάμησαν και αυτοί.


Αν λες ότι για τη Μ.Ασία φταίει ... η Δεξιά ....

δεν πιστεύω ότι έχει νόημα οποιαδήποτε κουβέντα μαζί σου ......

Δεν υπάρχει ελπίδα δηλαδή .....
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.705
Like
1.498
Πόντοι
266
Δεν μου απαντάς γέρο .
Πόσοι σύμβουλοι , γενικοί γραμματείς, υπουργοί και υφυπουργοί
ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ;;;


Μήπως δεν καταλαβαίνεις κάτι στην ερώτηση ;

Αντιμετωπίζουν τους αποφοίτους των ελληνικών πανεπιστημίων σαν παρίες, υποδεέστερους, πολίτες όχι Β' αλλά ..... Ε' κατηγορίας ;;;;
Και πού να το ξέρω εγώ αυτό;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom