Νέα

Κύπριος στρατιώτης κάνει καταδρομική σε τουρκικό φυλάκιο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ιπταμενος_2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 386
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
περσονα εισαι ενα σκουπιδι και τιποτα αλλο.οσο για αυτα που λες εγω τα γραφω στα αρχιδια μου.προοδευτικους μαλακες σαν εσενα εχει η ελλαδα πολλους,και γιαυτο καταντησε ετσι.αλλα αν σου γαμισει καμια κορη κανενας πακιστανος,η αλβανος,ελα να μας ξαναπεις την γνωμη σου.
αμα σου την έχει γαμήσει εσένα δικαιολογείσαι.
αλλιώς είσαι άλλος ένας μαλάκας στην πολυπληθή συλλογή της σύγχρονης ελλάδας που έχουν μπουκώσει από τις πούτσες και μυαλό δε βάλανε ακόμα....
Οσο για τα σκουπίδια και τα λοιπά στα επιστρέφω στη μούρη...
ούτως ή άλλως τόση η μπόχα στο μυαλό που δεν καταλαβαίνεις και που βρίσκεσαι...

και καλά ρε μαλέα...
κάθε μέρα ψάχνεις να βρεις στο αστυνομικό δελτίο αλλοδαπούς που κάνουν παρανομίες;
εδώ ρε γκασμά σε κυβερνάνε νόμιμα τα μεγαλύτερα παράνομα καθίκια που θα μπορούσες να επιλέξεις και συ ασχολείσαι με βούλγαρους που εξαπατούν άλλους βούλγαρους.
μα πόσο μαλάκας περισσότερο μπορείς να γίνεις.....
συνέχισε να εκτίθεσαι.
με διασκεδάζεις αφόρητα.
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
ρε περσονα μηπως εισαι ροσσωποντιος?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ρε περσονα μηπως εισαι ροσσωποντιος?

αμα θες να ου γνωρίσω κανένα παλλικάρι ευχαρίστως...
και ρώσσο και ρωσσοπόντιο και γεωργιανό .....
να τα πεις αυτά από κοντά.......

ρε μαλέα κατάλαβέ το....
δε σου φταίνε οι ξένοι για το χάλι σου....
η μαλακία που σε δέρνει σου φταίει.......
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
+1
Τα' λεγε ο Μεταξάς από τότε...
Η στρατιωτική κατοχή των Μικρασιατικών παραλίων ήταν στρατιωτικά ανέφικτη και αργά ή γρήγορα οι τούρκοι θα ξαναέφτιαχναν στρατό - λαός με τόσο πρόσφατο αυτοκρατορικό παρελθόν συνδυασμένο με εθνικιστικό μένος δεν γονατίζει τόσο εύκολα...
Η προέλαση μέχρι την Άγκυρα ήταν μέγιστο στρατιωτικό λάθος αλλά από τη στιγμή που όσο υπηρχε Κεμάλ δεν θα "ριζώναμε" είχε κάποια λογική...
Το θέμα ήταν να μην πηγαίναμε στη Σμύρνη...
Άπαξ και πήγαμε, το καυλί ήταν θέμα χρόνου...
Με τη μαλακία που μας δέρνει, το φάγαμε πολύ πιο γρήγορα και έντονα...
Β. Ήπειρος, Α. Θράκη και όσο το δυνατόν περισσότερα νησιά στο αιγαίο ήταν ο μόνος ρεαλιστικός στόχος...
μην κρινετε τα γεγονοτα με γνωμονα την σημερινη κατασταση
τοτε η Μικρα Ασια ειχε περιπου 11 εκατ.πληθυσμο με περιπου 2,5 εκατ.Ελληνες και 6-7 εκατ.Τουρκους.
για ολοκληρη την Μικρα Ασια μιλαω
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
τοτε εισαι εξελιγμενος ρωσσοποντιος.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Παλι καλα που υπάρχει και ενα ξύπνιο λιοντάρι που δε λυγίζει το φρόνημα του και ξεφτίλησε τους τουρκους.

δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αν δουλεύεις η αν είσαι φοιτητής η δημόσιος υπάλληλος (πρόσεξε σε παρακαλώ το σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε αυτούς που δουλεύουν και σε αυτούς που είναι δημόσιοι υπάλληλοι)

Αν πιστεύεις αυτό που γραφεις, είσαι για τα πανηγύρια
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να εντάσσομαι σε μια ομάδα στην οποία
1.
είμαι ανεπιθύμητος ως ίωνας και αποκαλούμαι τουρκόσπορος
και
2.
ποτε δεν κατάλαβα την έννοια της συλλογικής ευθύνης για μαλακίες συγκεκριμένων......
ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΣ δεν την επέλεξα άρα δεν την θεωρώ ΜΑΣ. Τις μαλακιες ΣΑΣ όμως καλούμαι να τις πληρώσω εγώ και άλλοι εγώ.
πώς αλλιώς να στο εξηγήσω το σκεπτικό μου;
απλά πράματα.

Ο δικός μου παππούς γεννήθηκε οθωμανός υπήκοος...
Και πολέμησε στη Μ. Ασία...
Και σε αντίθεση με ό,τι γράφεις, ο ΕΣ ούτε τους ίδιους τους στρατιώτες του δεν μπόρεσε να σώσει- ελάχιστες μονάδες υποχώρησαν συντεταγμένα - οι περισσότερες διαλύθηκαν και οι στρατιώτες τους γνώρισαν την τουρκική φιλοξενία...
Οι Ίωνες αντιμετώπισαν την ίδια κομπλεξική τοπικιστική συμπεριφορά με την οποία αντιμετωπιζε ο μωραϊτης τον στερεοελλαδίτη, ο στερεοελλαδίτης το θεσσαλό, ο επτανήσιος τον ηπειρώτη κοκ- απόδειξη ότι λίγα άλλαξαν στην ελλάδα από τότε που είμασταν πόλεις -κράτη...
Ωστόσο μέσα σε μια δεκαετία οι "τουρκόσποροί" που κάποιοι κρετίνοι προσπαθούν να εξομοιώσουν με τα πάκια και τα αφγάνια ενταχθηκαν στην ελληνική κοινωνία και συνέβαλαν ουσιαστικά στον εκσυγχρονισμό της, μεταφέροντας αστική κουλτούρα (η σμύρνη έκανε ουκ ολίγες ελληνικές πόλεις να μοιάζουν με προϊστορικούς οικισμούς) , μόρφωση, πολιτισμό κτλ...
Και κανείς σοβαρός άνθρωπος ήδη από το ' 50 δεν διενοήθη να αμφισβητήσει την ελληνικότητά τους..
Όσο για τους δικούς σου, σε μια σχεδόν γενιά έγιναν ευηπόληπτοι πολίτες...
Η θλιβερή αντιμετώπιση που είχαν στην αρχή, έσβησε πολύ γρήγορα...
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αν δουλεύεις η αν είσαι φοιτητής η δημόσιος υπάλληλος (πρόσεξε σε παρακαλώ το σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε αυτούς που δουλεύουν και σε αυτούς που είναι δημόσιοι υπάλληλοι)

Αν πιστεύεις αυτό που γραφεις, είσαι για τα πανηγύρια

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Καλώς τον! Και ό,τι θα ρωτούσα πού είσαι ρε συ Enforcer! Είχα καιρό να σε δω στις επάλξεις.
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
οι κυπριοι μισουνε ολους τους ελληνες,διοτι νομιζουν οτι φταινε για την κατοχη της κυπρου,αλλα ξεχνανε οτι ριχναν τα αεροπλανα με τον ελληνικο στρατο απο την ελλαδα που ερχοταν για βοηθεια.αληθεια τοσα χρονια σκλαβωμενοι γιατι δεν κανουν πολεμο;διοτι ειναι αδερφες ολοι οι κυπριοι.ο ελληνας εκανε την επανασταση του και απελευθερωθηκε απο τον τουρκικο ζυγο,αλλα οι ελληνες ειναι αντρες και οι κυπριοι αδερφες.

Αν και δεν μου αρέσουν ακραίοι χαρακτηρισμοι ωστόσο οι Κύπριοι που τους βλέπω και στην Αγγλία έχον όντως κομπλεξισμό.Έχουν μια ψυχροπολεμική στάση απέναντι στους Έλληνες και αυτά πέρι 74 είναι φθηνή δικαιολογία.Ο λόγος που αντιπαθούν έτσι τους Έλληνες είναι γιατί δεν μπορούν αν χωνεψουν πως μπορούμε να μαστε ελεύθεροι ενώ εκείνοι έχουν μισό νησί.Τους τη σπάει επίσης που δεν πάνε Έλληνες για τουρισμό στην Κύπρο και δεν τους αφήνουμε φράγκα.Η γιαγιά μου πάντα έλεγε "Κυπραικο γιαδούρι" μιας και συτοί είναι τελείως άξεστοι στη συμπεριφορά τους.Υπάρχουν και κάποια καλά παιδιά,όμως γενικά είναι σκατά άνθρωποι.Επειδή στην αρχή με ενοχλούσε αυτός ο πόλεμος και η στάση που έχουν απεναντι στους Έλληνες που είναι εκεί και σε Έλληνες φοιτητές στην Αγγλία και είχα μπλέξει και με μια καργιόλα ευτυχώς για λίγο πλέον τους γράφω στα αρχίδια μου.Και μερικούς μαλάκες που ξέρω αν τυχόν μου μιλήσουν και με ρωτήσουν τι κάνω,τους απανταω κοφτά "Καλά".

Μην ασχολείστε μάγκες.Τόσες φορές κινδυνέψαμε εξαιτίας τους.Και το 74 είχαμε 300 νεκρούς από τους Τούρκους στον πόλεμπο χωρίς αυτούς που μας σκοτωσαν οι μαλάκες που τους στείλαμε με τα αεροπλάνα.Ποτέ δεν ζήτησαν ούτε μια συγγνώμη για αυτό!Ποτέ όμως!Και ποτέ δεν τίμησαν τους τάφους των Ελλήνων πεσόντων στην Κύπρο,παρα η κυβέρνησή τους αφήνει για τα μάτια 1 στεφάνι.Τα μνημόσυνα όμως και οι τιμές αποδίδονται μόνο στους Κύπριους.

Τέλος να σας πω ότι φίλη μου από Καλαμάτα σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (τι το θελε)και της κάναν τη ζωή κόλαση.Σπούδαζε Μαθηματικά και επειδή ήταν καλη μαθήτρια της βγάζαν κακία.Επειδή ήταν Ελληνίδα δεν είχε φίλους και μια φορά κατι κωλοΚύπριοι συμφοιτητές της παραλίγο να τη βιάσουν 1 βράδυ,μιας και είναι ωραία γκόμενα και δεν τους καθόταν,και ευτυχώς άλλοι φώναξαν και έφυγαν.

Εγώ η καλύτερη απάντησή μου είναι ότι είμαι με Τουρκάλα δείχνοντάς τους πόσο χεσμένους τους έχω.Και βλέπω πόσο ενοχλούνται και χαίρομαι.Και την τσικνοΠέμπτη ήταν παρέα Κύπριοι σε ελληνικό εστιατόριο που κάναν η Hellenic Society event με μπουζούκια και κάθονταν κοντά σε μένα και την κοπέλα μου και λεει 1 μαλάκας "Που την κονόμησες τη γκομενα καλαμαρα;;" πήγα να μαλώσω όμως η κοπέλα μου του λέει "Where ru from?" απαντά αυτός Κύπρο για να του πει η κουκλα μου "Turks and Cypriots have lots in common,afterall we have the same father!!!!" εκεί τους τέλειωσε και σηκώθηκαν και φύγαν νευριασμένοι και είπαν και μια βλασφήμια για τους Έλληνες που ήταν εκεί.

Εν τέλει μην ασχολείστε!!Χαμένα κορμιά είναι.Κάντε τη δουλειά σας και αφήστε τους.Και αν σας γυαλίσει καμια καργιόλα Κύπρια κάντε πως τη θέλετε να την παντρευτήτε και να δείτε πως θα σας κάτσει!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
μην κρινετε τα γεγονοτα με γνωμονα την σημερινη κατασταση
τοτε η Μικρα Ασια ειχε περιπου 11 εκατ.πληθυσμο με περιπου 2,5 εκατ.Ελληνες και 6-7 εκατ.Τουρκους.
για ολοκληρη την Μικρα Ασια μιλαω

Το πρόβλημα δεν ήταν η όποια ζώνη κατείχε ο ΕΣ αλλά η ενδοχώρα...
Εκεί οι πληθυσμιακές αναλογίες ήταν διαφορετικές και τότε δεν υπήρχε ανεπτυγμένη αεροπορία ή ταχυκίνητες μονάδες να κάνουν εκκαθαριστικές επιχειρήσεις όπως τις εννοούμε σήμερα...
Και στην ενδοχώρα, οι τούρκοι έφτιαχναν στρατό, ο οποίος μοιραία θα υπερείχε κάποια στιγμή του όποιου ελληνικού στρατού κατείχε τη Σμύρνη...
Ο οποίος ΕΣ ανεφοδιαζόταν αποκλειστικά από τη θάλασσα ενώ ο ελληνικός θύλακας ήταν περικυκλωμένος από παντού...


Άσχετο: Ξέρει κανείς εάν προσπαθήσαμε ποτέ να κάνουμε κάποια συμφωνία με τους κεμαλικούς όσο είχαμε το πάνω χέρι;
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Ωστόσο μέσα σε μια δεκαετία οι "τουρκόσποροί" που κάποιοι κρετίνοι προσπαθούν να εξομοιώσουν με τα πάκια και τα αφγάνια ενταχθηκαν στην ελληνική κοινωνία και συνέβαλαν ουσιαστικά στον εκσυγχρονισμό της, μεταφέροντας αστική κουλτούρα (η σμύρνη έκανε ουκ ολίγες ελληνικές πόλεις να μοιάζουν με προϊστορικούς οικισμούς) , μόρφωση, πολιτισμό κτλ...
Και κανείς σοβαρός άνθρωπος ήδη από το ' 50 δεν διενοήθη να αμφισβητήσει την ελληνικότητά τους..
Όσο για τους δικούς σου, σε μια σχεδόν γενιά έγιναν ευηπόληπτοι πολίτες...
Η θλιβερή αντιμετώπιση που είχαν στην αρχή, έσβησε πολύ γρήγορα...
αυτη ειναι μια προπαγανδα της Ελλαδας για να γλυκανει το πικρο χαπι της μικρασιατικης καταστροφης
οτι και καλα ναι μεν φαγαμε την πουτσα στην Μικρα Ασια αλλα ηρθαν οι αστοι απο απεναντι και μας κανανε ανθρωπους
σχεδον ολοι οι προσφυγες ηταν αγραμματοι αγροτες
η ριζα του προβληματος για την σταση του Ελληνα της παλια Ελλαδας,απεναντι στους προσφυγες,κυριως στην επαρχια,ηταν οι περιουσιες που αφησαν πισω τους οι Τουρκοι που πιστευαν οτι θα καρπωθουν οι ιδιοι και αντ'αυτου ηρθαν καποιοι που πολλοι δεν μιλουσαν καν Ελληνικα να παρουν τα χωραφια τους
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
αυτη ειναι μια προπαγανδα της Ελλαδας για να γλυκανει το πικρο χαπι της μικρασιατικης καταστροφης
οτι και καλα ναι μεν φαγαμε την πουτσα στην Μικρα Ασια αλλα ηρθαν οι αστοι απο απεναντι και μας κανανε ανθρωπους
σχεδον ολοι οι προσφυγες ηταν αγραμματοι αγροτες
η ριζα του προβληματος για την σταση του Ελληνα της παλια Ελλαδας,απεναντι στους προσφυγες,κυριως στην επαρχια,ηταν οι περιουσιες που αφησαν πισω τους οι Τουρκοι που πιστευαν οτι θα καρπωθουν οι ιδιοι και αντ'αυτου ηρθαν καποιοι που πολλοι δεν μιλουσαν καν Ελληνικα να παρουν τα χωραφια τους

Δεν ξέρω αν είναι ελληνική προπαγάνδα - τότε άλλωστε έπαιζαν πολλές προπαγάνδες όχι απαραίτητα ελληνικές...
Ιδίως από κάτι τυπάκια που μέχρι το 1922 δεν αναγνώριζαν την ύπαρξη ελλήνων στη Μ. Ασία και θεωρούσαν το όλο εγχείρημα ιμπεριαλιστικό και έκαναν ότι μπορούσαν να το σαμποτάρουν και όταν πλάκωσαν οι πρόσφυγες προσπαθούσαν να τους προσεταιριστούν...
Ωστόσο η ένταξη των προσφύγων (που οι περισσίτεροι ήλθαν από την ανταλλαγή πληθυσμών που προέβλεψε η συνθήκη της Λωζάννης) σε ένα ρημαγμένο κράτος τόσο γρήγορα ήταν ένα μικρό θαύμα...
Και τα όποια κομπλεξ ξεπεράστηκαν σχετικά γρήγορα...
Όσο για τα κτήματα, οι μικρασιάτες πήραν πολύ λίγα...Τα περισσότερα συνέχισαν να τα έχουν όσοι τα είχαν και επί τουρκοκρατίας...Με πρώτη και καλύτερη την εκκλησία...
 

Επισκέπτης
Επ; Καλώς τον Υπερμύ. Τοποθετήσου κι εσύ εάν θέλεις για τις (ομολογουμένως off-topic) δημοσιεύσεις περί ενώσεως της Κύπρου με την Ελλάδα και περί της αντιμετωπίσεως των Μικρασιατών από τους παλαιο-Ελλαδίτες στην έλευσή τους στον Ελλαδικό χώρο. Περιμένω με ενδιαφέρον.

Φυλήςυχος Πολίτης
Το παρακατω(οχι-και-τοσο-ασχετο)ποστ με καλυπτει υπερπληρως θα ελεγα:
ασχετο με την συζητηση αλλα στην Ελλαδα μετα τον εμφυλιο πολλοι τσοπαναρεοι γινανε μεσοαστοι
Kαι εξηγουμαι:Οι Παλαιοελλαδιτες αντιμετωπισαν τους Μικρασιατες με τον ρατσισμο που εχει ο μεσοαστος για τον προλεταριο.Γιατι οι Μικρασιατες προσφυγες ηταν το πρωτο πραγματικο προλεταριατο στην Ιστορια της νεωτερης Ελλαδας.

Καθε ομοιοτητα με τον τροπο που οι Ελληνες αντιμετωπιζουν σημερα τους οικονομικους μεταναστες-"με χαρτια"η"χωρις χαρτια"-ειναι τελειως συμπτωματικη...

Υ.Γ.Συγνωμη για την ελαφρα καθυστερηση της απαντησης.
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Αν και δεν μου αρέσουν ακραίοι χαρακτηρισμοι ωστόσο οι Κύπριοι που τους βλέπω και στην Αγγλία έχον όντως κομπλεξισμό.Έχουν μια ψυχροπολεμική στάση απέναντι στους Έλληνες και αυτά πέρι 74 είναι φθηνή δικαιολογία.Ο λόγος που αντιπαθούν έτσι τους Έλληνες είναι γιατί δεν μπορούν αν χωνεψουν πως μπορούμε να μαστε ελεύθεροι ενώ εκείνοι έχουν μισό νησί.Τους τη σπάει επίσης που δεν πάνε Έλληνες για τουρισμό στην Κύπρο και δεν τους αφήνουμε φράγκα.Η γιαγιά μου πάντα έλεγε "Κυπραικο γιαδούρι" μιας και συτοί είναι τελείως άξεστοι στη συμπεριφορά τους.Υπάρχουν και κάποια καλά παιδιά,όμως γενικά είναι σκατά άνθρωποι.Επειδή στην αρχή με ενοχλούσε αυτός ο πόλεμος και η στάση που έχουν απεναντι στους Έλληνες που είναι εκεί και σε Έλληνες φοιτητές στην Αγγλία και είχα μπλέξει και με μια καργιόλα ευτυχώς για λίγο πλέον τους γράφω στα αρχίδια μου.Και μερικούς μαλάκες που ξέρω αν τυχόν μου μιλήσουν και με ρωτήσουν τι κάνω,τους απανταω κοφτά "Καλά".

Μην ασχολείστε μάγκες.Τόσες φορές κινδυνέψαμε εξαιτίας τους.Και το 74 είχαμε 300 νεκρούς από τους Τούρκους στον πόλεμπο χωρίς αυτούς που μας σκοτωσαν οι μαλάκες που τους στείλαμε με τα αεροπλάνα.Ποτέ δεν ζήτησαν ούτε μια συγγνώμη για αυτό!Ποτέ όμως!Και ποτέ δεν τίμησαν τους τάφους των Ελλήνων πεσόντων στην Κύπρο,παρα η κυβέρνησή τους αφήνει για τα μάτια 1 στεφάνι.Τα μνημόσυνα όμως και οι τιμές αποδίδονται μόνο στους Κύπριους.

Τέλος να σας πω ότι φίλη μου από Καλαμάτα σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (τι το θελε)και της κάναν τη ζωή κόλαση.Σπούδαζε Μαθηματικά και επειδή ήταν καλη μαθήτρια της βγάζαν κακία.Επειδή ήταν Ελληνίδα δεν είχε φίλους και μια φορά κατι κωλοΚύπριοι συμφοιτητές της παραλίγο να τη βιάσουν 1 βράδυ,μιας και είναι ωραία γκόμενα και δεν τους καθόταν,και ευτυχώς άλλοι φώναξαν και έφυγαν.

Εγώ η καλύτερη απάντησή μου είναι ότι είμαι με Τουρκάλα δείχνοντάς τους πόσο χεσμένους τους έχω.Και βλέπω πόσο ενοχλούνται και χαίρομαι.Και την τσικνοΠέμπτη ήταν παρέα Κύπριοι σε ελληνικό εστιατόριο που κάναν η Hellenic Society event με μπουζούκια και κάθονταν κοντά σε μένα και την κοπέλα μου και λεει 1 μαλάκας "Που την κονόμησες τη γκομενα καλαμαρα;;" πήγα να μαλώσω όμως η κοπέλα μου του λέει "Where ru from?" απαντά αυτός Κύπρο για να του πει η κουκλα μου "Turks and Cypriots have lots in common,afterall we have the same father!!!!" εκεί τους τέλειωσε και σηκώθηκαν και φύγαν νευριασμένοι και είπαν και μια βλασφήμια για τους Έλληνες που ήταν εκεί.

Εν τέλει μην ασχολείστε!!Χαμένα κορμιά είναι.Κάντε τη δουλειά σας και αφήστε τους.Και αν σας γυαλίσει καμια καργιόλα Κύπρια κάντε πως τη θέλετε να την παντρευτήτε και να δείτε πως θα σας κάτσει!!!

κωστας 23

τελικα εισαι με τη τουρκαλα κ περνας καλα αλλα μας εχεις τρελανει με την κυπρια
τοσο ανεξιτηλη σου εμεινε?

γιατι πηγες να τσακωθεις? για το γκομενα ή το καλαμαρα? επειδη ουτε το ενα ουτε το αλλο ειναι βρισιες

να υποθεσω ουτε εσυ εχεις παει ποτε κυπρο παντως αν πας μην ξεχασεις να πας κ εδω...





υγ: τ αλλα δεν τα σχολιαζω επειδη βγαζουν αντιπαθεια υποκειμενικοτητα κ κομπλεξισμο επισης..
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
6.997
Πόντοι
1.486
Έφυγα για ΣΚ,γύρισα και βλέπω 500 καινούργια ποστ..Τα διάβασα όλα..Το θέμα ξέφυγε από ,αν αυτό που έκανε ο φαντάρος είναι καταδικαστέο ή γενναίο και παράδειγμα προς μίμηση, στην γενικότερη Πολιτική/κοινωνική αποδοχή ενθεν κακείθεν.Η προσωπική μου άποψη, εμπλουτισμένη από κουβέντες που κανω με Κυπριους συναδέλφους αλλά και από Κυπριους μαθητές που σπουδαζουν στη ΣΝΔ και ΣΜΥΝ είναι ότι όντως δεν μας θέλουν.Μας φορτώνουν κατηγορίες εγκατάλειψης,προδοσίας τότε-το 1974- και γενικότερα επικρατεί ενα κλίμα του στυλ "καλύτερα είμαστε χωρίς εσάς".Άλλωστε,απ'ότι ξέρω και ας με διορθώσει κάποιος,η Κύπρος έχει ένα από τα μεγαλύτερα κατά κεφαλήν εισοδήματα σε όλη την Ευρώπη και η Λίρα τους είναι ψηλά στα ανταλλακτήρια.Όλα αυτά φανερώνουν ότι κι εδώ επικράτησε το Εθνικός μας σπορ:O Διχασμός....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το παρακατω(οχι-και-τοσο-ασχετο)ποστ με καλυπτει υπερπληρως θα ελεγα:Kαι εξηγουμαι:Οι Παλαιοελλαδιτες αντιμετωπισαν τους Μικρασιατες με τον ρατσισμο που εχει ο μεσοαστος για τον προλεταριο.Γιατι οι Μικρασιατες προσφυγες ηταν το πρωτο πραγματικο προλεταριατο στην Ιστορια της νεωτερης Ελλαδας.

Καθε ομοιοτητα με τον τροπο που οι Ελληνες αντιμετωπιζουν σημερα τους οικονομικους μεταναστες-"με χαρτια"η"χωρις χαρτια"-ειναι τελειως συμπτωματικη...

Υ.Γ.Συγνωμη για την ελαφρα καθυστερηση της απαντησης.

Αχ, αυτές οι μαρξιστικές αναλύσεις...
Ακόμη και αν δεχθούμε ότι οι μικρασιάτες ήταν "προλετάριοι", (με την έννοια ότι ήρθαν χωρίς κανένα από τα υπάρχοντά τους) σε λίγα χρόνια αρκετοί από αυτούς έγιναν υποδειγματικοί αστοί, όπως πάλι αρκετοί από αυτούς ήταν στα αστικά κέντρα της Μ. Ασίας...
Επίσης, συνέβαλαν στην δημιουργία της πρώτης ελληνικής αβασίλευτης δημοκρατίας από την εποχή του καποδίστρια (όχι και τόσο προλεταριακή επιλογή) η οποία επιτέλεσε τεράστιο εκσυγχρονιστικό έργο για τα δεδομένα της εποχής...
Πολιτικά δε ήταν βενιζελικοί (ο οποίος μάλλον δεν συμπαθούσε και πάρα πολύ τους προλετάριους...) ...
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Έφυγα για ΣΚ,γύρισα και βλέπω 500 καινούργια ποστ..Τα διάβασα όλα..Το θέμα ξέφυγε από ,αν αυτό που έκανε ο φαντάρος είναι καταδικαστέο ή γενναίο και παράδειγμα προς μίμηση, στην γενικότερη Πολιτική/κοινωνική αποδοχή ενθεν κακείθεν.Η προσωπική μου άποψη, εμπλουτισμένη από κουβέντες που κανω με Κυπριους συναδέλφους αλλά και από Κυπριους μαθητές που σπουδαζουν στη ΣΝΔ και ΣΜΥΝ είναι ότι όντως δεν μας θέλουν.Μας φορτώνουν κατηγορίες εγκατάλειψης,προδοσίας τότε-το 1974- και γενικότερα επικρατεί ενα κλίμα του στυλ "καλύτερα είμαστε χωρίς εσάς".Άλλωστε,απ'ότι ξέρω και ας με διορθώσει κάποιος,η Κύπρος έχει ένα από τα μεγαλύτερα κατά κεφαλήν εισοδήματα σε όλη την Ευρώπη και η Λίρα τους είναι ψηλά στα ανταλλακτήρια.Όλα αυτά φανερώνουν ότι κι εδώ επικράτησε το Εθνικός μας σπορ:O Διχασμός....

πραγματι πολλοι δεν σας θελουν
οπως κ πολλοι ελλαδιτες δεν θελουν εμας
κ η γνωμη μου ειναι οτι οι περισσοτεροι απ αυτους ειναι φανατισμενοι κ ανιστορητοι

το εθνικο σπορ :2funny: εισαι τοσο σωστος
 

Επισκέπτης
Ακόμη και αν δεχθούμε ότι οι μικρασιάτες ήταν "προλετάριοι", (με την έννοια ότι ήρθαν χωρίς κανένα από τα υπάρχοντά τους) σε λίγα χρόνια αρκετοί από αυτούς έγιναν υποδειγματικοί αστοί, όπως πάλι αρκετοί από αυτούς ήταν στα αστικά κέντρα της Μ. Ασίας...
Επίσης, συνέβαλαν στην δημιουργία της πρώτης ελληνικής αβασίλευτης δημοκρατίας από την εποχή του καποδίστρια (όχι και τόσο προλεταριακή επιλογή) η οποία επιτέλεσε τεράστιο εκσυγχρονιστικό έργο για τα δεδομένα της εποχής...
Πολιτικά δε ήταν βενιζελικοί (ο οποίος μάλλον δεν συμπαθούσε και πάρα πολύ τους προλετάριους...) ...
1)Πραγματι...οσοι γλιτωσαν απο το 1946-1949,εγιναν καποια στιγμη μικροαστοι-μεσοαστοι στην μεταπολεμικη Ελλαδα.
2)Καθε προοδος για καλο ειναι,αρα και το περασμα απο την Ελληνικου τυπου Βασιλευομενη(κυριολεκτικα!)Δημοκρατια στην Αβασιλευτη.
3)Το τι ειναι ο καθενας κοινωνικα μπορει να μην συμπιπτει απαραιτητα με το τι στηριζει πολιτικα.Και το προλεταριοι χωρις εισαγωγικα παρακαλω.

Οι θεσεις σου str8 οταν δεν ειναι ακρατα κολλημενες ειναι ελλιπεις και ανολοκληρωτες-παντα ενεκα των κολληματων βεβαιως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom