Νέα

Κύπριος στρατιώτης κάνει καταδρομική σε τουρκικό φυλάκιο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ιπταμενος_2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 386
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Ι
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Ο βενιζέλος ήταν κάθετος στην εισβολή στη Σμύρνη??? Που παρακαλούσε στο Παρίσι να μπει στη Σμύρνη? Αυτός δεν ήταν πρωθυπουργός όταν έγινε η εισβολή??? Άμα ήταν αντίθετος , ποιος την έκανε την εισβολή?? Ποιος το αποφάσισε? Ποιοι Άγλλοι? Οι Γάλλοι και οι Ιταλοί κυρίως κάναν τα προσκόματα! ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ της εισβολής! Με το που πάτησε το πόδι του ο πρώτος Έλληνας στρατιώτης! Οι Άγγλλοι θαρρείς υπολογίζουν ποιος είναι πρωθυπουργός ή ποιο είναι το συμφέρον τους? Οι βασιλικοί μπήκαν πιο βαθιά ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΟΙΩΣΟΥΝ αποφασιστικά τον πόλεμο. Μη ξεχνάμε από την άλλη μεριά υπήρχε ένα αντάρτικο των Ποντίων που ο Βενιζέλος ΑΡΝΗΘΗΚΕ να συνδράμει. Σήμερα ίσως να μην υπήρχε τουρκικό κράτος αν το είχε κάνει, ή να ήταν κάτι σα το Αζερμπαιτζάν. Και ο Βενιζέλος να ήταν πρωθυπυργός, η εισχώρηση βαθιά στη Μικρά Ασία ήταν επιβεβλημένη για να μη συνγριβούν οι ελληνικές δυνάμεις. Τελικά αυτό απεφεύχθει. Έγινε μια ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ υποχώρηση από το μέτωπο του Σαγγάριου, όταν είδαν ότι δε τους έπερνε. Άμα είχε μείνει ο στρατός στη Σμύρνη καθηλωμένος, ίσως να είχε συντριβεί. Βέβαια μετά οι μικρασιατικοί πληθυσμοί γνώρισαν τη μήνι των Τούρκων. Αλλά ΔΕ ΞΕΡΙΖΩΘΗΚΑΝ τότε!! Ούτε έγινε καμιά μαζική σφαγή τους! Μόνο οι ακρότητες ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΣΤΗ ΣΜΥΡΝΗ! Ο μικρασιατικός ελληνισμός ξεριζώθηκε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΞΓΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ!

ΥΓ. Δεν είμαι "βασιλικός ή δεξιός" Απλά βλέπω τα πράγματα χωρίς παρωπίδες

ΥΓ 2 Θαυμάζω το Βενιζέλο και γενικότερα έκανε καλό στη χώρα και την εκσυγχρόνισε. Αλλά ας λέμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως μας αρέσουν.

Οπα, μισο.
Ξεριζώθηκαν οι Μικρασιατες, εγινε μαζική γεγονοκτονία σε ολη τηΔΥτική Μικρα Ασια, μαζεψαν τους αντρες και τους πηγαν σε ταγματα εργασιας οπου πεθαναν απο την εξόντωση, γεμισαν τα φαράγγια απο πτώματα ολων των ηλικιών. Δεν ηταν μονο στη Σμύρνη που εγινε το αισχος. Ναι, οκ, ξεριζωθηκαν εντελως με την ανταλαγή, αλλα δε λεει και πολλα αυτο. Θα τους ειχαν εξοντωσει οικονομικα σα τους Ελληνες της Πόλης στην τελική.
Αυτος ο ενας χρόνος απραξίας απο τον Αυγουστο του 1921 μεχρι τον Αυγουστο 1922 έδωσε την ευκαιρία στους τουρκους να ενισχυθούν και να ανασυνταχτούν. Για μένα ηταν το λάθος που μας κόστισε αυτο το αποτέλεσμα, πιο σημαντικό απο ολα τα αλλα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
κανεις μαλακια που διαχωριζεις τους ελληνες.με τη λογικη σου αυτη,και οι επτανησιοι ειναι ιταλοι,και δυτικοι μακεδονια ειναι σκοπιανοι,και αρα ελληνας δεν υπαρχει.

διάβασες τι έγραψα;
οι ελλαδίτες κάνουν το διαχωρισμό.
όσο για αυτό
"και αρα ελληνας δεν υπαρχει."
κάνε ένα κόπο να δεις τι θεωρούσαν οι Αρχαίοι Αθηναίοι, οι Θηβαίοι, οι Πλαταιείς, οι Αργείοι, οι Σπαρτιάτες και το ξανανσυζητάμε......
θα ήθελα πολύ να δω την αντίδραση κάποιων από αυτούς όταν θα τους έλεγες ότι τους θεωρείς όλους ίδια φάρα........
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Οπα, μισο.
Ξεριζώθηκαν οι Μικρασιατες, εγινε μαζική γεγονοκτονία σε ολη τηΔΥτική Μικρα Ασια, μαζεψαν τους αντρες και τους πηγαν σε ταγματα εργασιας οπου πεθαναν απο την εξόντωση, γεμισαν τα φαράγγια απο πτώματα ολων των ηλικιών. Δεν ηταν μονο στη Σμύρνη που εγινε το αισχος. Ναι, οκ, ξεριζωθηκαν εντελως με την ανταλαγή, αλλα δε λεει και πολλα αυτο. Θα τους ειχαν εξοντωσει οικονομικα σα τους Ελληνες της Πόλης στην τελική.
Αυτος ο ενας χρόνος απραξίας απο τον Αυγουστο του 1921 μεχρι τον Αυγουστο 1922 έδωσε την ευκαιρία στους τουρκους να ενισχυθούν και να ανασυνταχτούν. Για μένα ηταν το λάθος που μας κόστισε αυτο το αποτέλεσμα, πιο σημαντικό απο ολα τα αλλα.
αφού ξέρεις ιστορία γιατί ορισμένες φορές εσκεμμένα τη σοδομίζεις;
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
εμένα πάντως από μικρός που ήμουν μου άρεσε η ιστορία. Το να έχεις βιώματα είναι θετικό αλλά και μερικές φορές δυσκολεύουν κάποιον να δει τα πράγματα καθαρά. Είναι αναπόφευκτο και φυσιολογικό. Το θέμα εδώ όμως δεν είναι η Σμύρνη που σαφώς έγινε Η καταστροφή και ο πόνος ήταν Τεράστιος (και είναι) αλλά ο εθνοφρουρός που έκανε την καταδρομική.
Νομίζω μπήκε σε άδειο φυλάκιο πάντως και όχι σε επανδρωμένο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Ο βενιζέλος ήταν κάθετος στην εισβολή στη Σμύρνη??? Που παρακαλούσε στο Παρίσι να μπει στη Σμύρνη? Αυτός δεν ήταν πρωθυπουργός όταν έγινε η εισβολή??? Άμα ήταν αντίθετος , ποιος την έκανε την εισβολή?? Ποιος το αποφάσισε? Ποιοι Άγλλοι? Οι Γάλλοι και οι Ιταλοί κυρίως κάναν τα προσκόματα! ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ της εισβολής! Με το που πάτησε το πόδι του ο πρώτος Έλληνας στρατιώτης! Οι Άγγλλοι θαρρείς υπολογίζουν ποιος είναι πρωθυπουργός ή ποιο είναι το συμφέρον τους? Οι βασιλικοί μπήκαν πιο βαθιά ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΟΙΩΣΟΥΝ αποφασιστικά τον πόλεμο. Μη ξεχνάμε από την άλλη μεριά υπήρχε ένα αντάρτικο των Ποντίων που ο Βενιζέλος ΑΡΝΗΘΗΚΕ να συνδράμει. Σήμερα ίσως να μην υπήρχε τουρκικό κράτος αν το είχε κάνει, ή να ήταν κάτι σα το Αζερμπαιτζάν. Και ο Βενιζέλος να ήταν πρωθυπυργός, η εισχώρηση βαθιά στη Μικρά Ασία ήταν επιβεβλημένη για να μη συνγριβούν οι ελληνικές δυνάμεις. Τελικά αυτό απεφεύχθει. Έγινε μια ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ υποχώρηση από το μέτωπο του Σαγγάριου, όταν είδαν ότι δε τους έπερνε. Άμα είχε μείνει ο στρατός στη Σμύρνη καθηλωμένος, ίσως να είχε συντριβεί. Βέβαια μετά οι μικρασιατικοί πληθυσμοί γνώρισαν τη μήνι των Τούρκων. Αλλά ΔΕ ΞΕΡΙΖΩΘΗΚΑΝ τότε!! Ούτε έγινε καμιά μαζική σφαγή τους! Μόνο οι ακρότητες ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΣΤΗ ΣΜΥΡΝΗ! Ο μικρασιατικός ελληνισμός ξεριζώθηκε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΞΓΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ!

ΥΓ. Δεν είμαι "βασιλικός ή δεξιός" Απλά βλέπω τα πράγματα χωρίς παρωπίδες

ΥΓ 2 Θαυμάζω το Βενιζέλο και γενικότερα έκανε καλό στη χώρα και την εκσυγχρόνισε. Αλλά ας λέμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως μας αρέσουν.
δεν ηταν η πρωτη ανταλλαγη πυθησμου.Ειχαν προηγηθει το 13-14 και 19 με τους Ελληνες της Βουλγαριας και το 24 δεν υπηρχε αλλη λυση πλεον για τους Ελληνες της Μικρας Ασιας
για την αρνηση του Βενιζελου να υποστηριξει την ποντιακη αντισταση υπαρχη η λογικη της αποστασης
εαν και με το εαν δεν μπορεις ασφαλως να διαβασεις την Ιστορια,αλλα εαν ειχαμε μεινει στην Σμυρνη και φροντιζαμε να τα εχουμε καλα με τους Αγγλους,Ιταλους συν τα αμυντικα εργα που θα μπορουσαν να γινουν συν η ανυπαρκτη τουρκικη στρατιωτικη μηχανη λογικα θα ειχαμε αποφυγει την καταστροφη
για τους τσετες τωρα ηταν Κουρδοι που τους παραπλανησε ο Κεμαλ
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
διάβασες τι έγραψα;
οι ελλαδίτες κάνουν το διαχωρισμό.
όσο για αυτό
"και αρα ελληνας δεν υπαρχει."
κάνε ένα κόπο να δεις τι θεωρούσαν οι Αρχαίοι Αθηναίοι, οι Θηβαίοι, οι Πλαταιείς, οι Αργείοι, οι Σπαρτιάτες και το ξανανσυζητάμε......
θα ήθελα πολύ να δω την αντίδραση κάποιων από αυτούς όταν θα τους έλεγες ότι τους θεωρείς όλους ίδια φάρα........

αυτες για μενα εινα ξεπερασμενες αντιληψεις.ενοτητα χρειαζετε πλεον.απο κατι τετοιες μαλακιες,αρχιζουν ολοι μετα να μιλανε για μειονοτητες,και εδαφικες διεκδικησεις απο την  ελλαδα.οσου για τους αρχαιους καλα εκαναν οτι εκαναν,αλλα οι καιροι εχουν αλλαξη.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εμένα πάντως από μικρός που ήμουν μου άρεσε η ιστορία. Το να έχεις βιώματα είναι θετικό αλλά και μερικές φορές δυσκολεύουν κάποιον να δει τα πράγματα καθαρά. Είναι αναπόφευκτο και φυσιολογικό. Το θέμα εδώ όμως δεν είναι η Σμύρνη που σαφώς έγινε Η καταστροφή και ο πόνος ήταν Τεράστιος (και είναι) αλλά ο εθνοφρουρός που έκανε την καταδρομική.
Νομίζω μπήκε σε άδειο φυλάκιο πάντως και όχι σε επανδρωμένο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

εδώ συζητάμε και κάτι άλλο αγαπητέ....
Πώς από μια απλή μαλακία ενός μπορεί να γίνει της πουτάνας.
και εν πάση περιπτώσει, εάν είναι ηρωισμός να γίνεται της πουτάνας για έναν μαλάκα και μάλιστα χωρίς οργανωμένο πλάνο και προετοιμασία, αυτό λέγεται βλακεία και κατάντια.
Οταν κάνεις κάτι θα πρέπει να το κάνεις σωστά......
Λ.χ. εφόσον είσαι προετοιμασμένος να προκαλέσεις αντίδραση οργανωμένα κάντο σωστά....
Λ.χ. δε νομίζω να θεωρείτο ήρωας ένας μαλάκας γιαπωνέζος που θα έπεφτε σε μια φρεγάτα στο περλ χάρμπορ.....
Η οργάνωση αυτής της πράξης και το συνολικό ισοζύγιο απωλειών που ήταν τεράστιο στην αντίπερα όχθη έχρισε τους συγκεκριμένους ήρωες.
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
εμένα πάντως από μικρός που ήμουν μου άρεσε η ιστορία. Το να έχεις βιώματα είναι θετικό αλλά και μερικές φορές δυσκολεύουν κάποιον να δει τα πράγματα καθαρά. Είναι αναπόφευκτο και φυσιολογικό. Το θέμα εδώ όμως δεν είναι η Σμύρνη που σαφώς έγινε Η καταστροφή και ο πόνος ήταν Τεράστιος (και είναι) αλλά ο εθνοφρουρός που έκανε την καταδρομική.
Νομίζω μπήκε σε άδειο φυλάκιο πάντως και όχι σε επανδρωμένο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

ευτυχως που μπηκε σε αδειο
κ δεν ηταν περισσοτερο βλακας να μπει σε επανδρωμενο



περσονα... να σου πω την αληθεια πλεον δεν καταλαβαινω κ γιατι θελουμε να διωξουμε τους εποικους γενικα απ τη κυπρο (οχι μονο απ τα σπιτια  μας κ τη περιουσια μας)
αφου η κυπρος εχει γεμισει με ολες τις φυλες του ισραηλ.. οι εποικοι μας χαλανε δλδ?
γενικα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απ το 90 γιατι το 90 δεν ειχαμε κ τοσους ξενους.. ειμασταν εμεις κ εμεις.. τωρα? εχουμε γινει πολυ ανεκτικοι... ποιον να διωξεις κ ποιον ν αφησεις..? εδω ετσι οπως παμε θ  αποτελεσουν μειονοτητα οι ασιατες.. τι τ/κ με λες? *P
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
αυτες για μενα εινα ξεπερασμενες αντιληψεις.ενοτητα χρειαζετε πλεον.απο κατι τετοιες μαλακιες,αρχιζουν ολοι μετα να μιλανε για μειονοτητες,και εδαφικες διεκδικησεις απο την  ελλαδα.οσου για τους αρχαιους καλα εκαναν οτι εκαναν,αλλα οι καιροι εχουν αλλαξη.

για να δούμε λοιπόν τη σύγχρονή σου αντίληψη.
Ο μουσουλμάνος της Θράκης που είναι έλλην υπήκοος τι λογίζεται για σένα;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ευτυχως που μπηκε σε αδειο
κ δεν ηταν περισσοτερο βλακας να μπει σε επανδρωμενο



περσονα... να σου πω την αληθεια πλεον δεν καταλαβαινω κ γιατι θελουμε να διωξουμε τους εποικους γενικα απ τη κυπρο (οχι μονο απ τα σπιτια  μας κ τη περιουσια μας)
αφου η κυπρος εχει γεμισει με ολες τις φυλες του ισραηλ.. οι εποικοι μας χαλανε δλδ?
γενικα τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απ το 90 γιατι το 90 δεν ειχαμε κ τοσους ξενους.. ειμασταν εμεις κ εμεις.. τωρα? εχουμε γινει πολυ ανεκτικοι... ποιον να διωξεις κ ποιον ν αφησεις..? εδω ετσι οπως παμε θ  αποτελεσουν μειονοτητα οι ασιατες.. τι τ/κ με λες? *P

μαζί σου....
ότι θα βρω στη νήσο περισσότερους ρώσσους από ότι στην ελλάδα ρωσσοπόντιους ουτε θα μπορούσα ουδέποτε να το φανταστώ.......
το μόνο καλό με την νήσο είναι ότι δεν έχει καθόλου αλβανούς οι οποίοι δεν κουβαλάνε καμμιά κουλτούρα καμμιά παιδεία και καμμιά αρχή......
Ο άνθρωπος που μεταναστεύει κουβαλάει και συνήθειες...
ας πούμε οι αλβανοί δεν έχουν κανένα σεβασμό, καμμιά οδική και περιβαλλοντική παιδεία.
Είναι αδιανόητο για ένα πολιτισμό να κάνει σε μια νύχτα μεσοαστό έναν τζομπάνη.....
Και ευτυχώς συτό δεν το συναντάς στο νησί.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
για να δούμε λοιπόν τη σύγχρονή σου αντίληψη.
Ο μουσουλμάνος της Θράκης που είναι έλλην υπήκοος τι λογίζεται για σένα;
και τον σλαβοφωνο που γιορταζει το ιλιντεν μην ξεχνας
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
για να δούμε λοιπόν τη σύγχρονή σου αντίληψη.
Ο μουσουλμάνος της Θράκης που είναι έλλην υπήκοος τι λογίζεται για σένα;

ο μουσουλμανος τις θρακης ειναι καθυστερημενος.φταιει το ελληνικο κρατος που ειναι ετσι,αλλα και η θρησκεια του δεν τον αφηνει να ξυπνηση.οσο για το τον αν ειναι ελλην υπηκοος,αυτο για μενα δεν σημαινει τιποτα.ξερω οτι αμα γινει καμια στραβη,εναντιον μου θα στραφει και αυτος,οπως και ο αλβανος ελλην υπηκοος,οπως και ο ρωσσοποντιος ελλην υπηκοος,γιατι ολοι αυτοι εχουν μισος για τον ελληνα,και καποια στιγμη,θα το βγαλουν.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Είναι αδιανόητο για ένα πολιτισμό να κάνει σε μια νύχτα μεσοαστό έναν τζομπάνη.....
ασχετο με την συζητηση αλλα στην Ελλαδα μετα τον εμφυλιο πολλοι τσοπαναρεοι γινανε μεσοαστοι
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ο μουσουλμανος τις θρακης ειναι καθυστερημενος.φταιει το ελληνικο κρατος που ειναι ετσι,αλλα και η θρησκεια του δεν τον αφηνει να ξυπνηση.οσο για το τον αν ειναι ελλην υπηκοος,αυτο για μενα δεν σημαινει τιποτα.ξερω οτι αμα γινει καμια στραβη,εναντιον μου θα στραφει και αυτος,οπως και ο αλβανος ελλην υπηκοος,οπως και ο ρωσσοποντιος ελλην υπηκοος,γιατι ολοι αυτοι εχουν μισος για τον ελληνα,και καποια στιγμη,θα το βγαλουν.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

αυτή είναι η απάντηση του σύγχρονου έλληνα περί εθνικής ταυτότητας.
και βεβαίως έχει τεράστια διαφορά και εξέλιξη από του Πελοποννήσιου που αποκαλούσε τον παππού μου τουρκόσπορο...

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Υ.Γ. 1
η μόνη σου ελπίδα να αποκτήσεις ισχυρή ταυτότητα είναι εάν ακολουθήσεις το πατέρνο του Εβραίου....
αλλως με τα μυαλά αυτά σε 20 χρόνια δε θα υπάρχεις, ή καλύτερα θα ξαναγίνεις ραγιάς........
Γκουντ νάιτ εντ γκούντ λακ.

Υ.Γ. 2
οι ελληνοκύπριοι που έχουν ξένο διαβατήριο τι ειναι;
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Μιας και ανφέρεστε στη Σμύρνη έτσι για να ξεκαθαρίσειλίγο το πράγμα,ο Βενιζέλος έστειλε στρατό μόνο στη Σμύρνη και τη γύρω περιοχή ώστε να προστατέψει τα παράλια μέχρι να περάσουν λίγα χρόνια και να επικυρωθεί για τα καλά η Συνθήκη των Σεβρών και του Νειγυ που αφορούσε τη Θράκη.Και οι 2 Συνθήκες αποτέλεσμα της Συμμετοχής της Ελλάδας στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο με τις Δυνάμεις της Αντάντ αν και επικυρωμένες ήταν εύθραυστες καθώς τέτοια εδαφική αλλαγή ήθελε χρόνο για να διασφαλιστεί.Αν προστάτευαν τα παράλια οι Έλληνες για μερικά χρόνια τότε όλα θα ταν μια χαρά.Δυστυχώς όμως ο Βενιζέλος έχασε τις εκλογές και ο Γούναρης που υποσχόταν να σταματήσει ο πόλεμος και με βάση αυτή την ανησυχία του κόσμου κέρδισε τις εκλογές αντί να σταματήσει και αντί τουλάχιστον να αφήσει το στρατό στα παράλια διέταξε εισβολή στην Τουρκία!!Εισβολή χωρίς σχέδιο,χωρίς πολεμοφόδια και τροφές.Γι'αυτό μας νίκηαν τελικά..
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ρε συ 1personanongrata βλέπω ότι επαναλαμβάνεις αυτό το "Τουρκόσποροι". Κι εμένα μου κάθεται εδώ. Και αυτοί που το έλεγαν, τόσο ήξεραν τόσο έλεγαν οι άνθρωποι. Ξέχασέ το. Έχουν περάσει τρεις γενιές πια. Έχω κι εγώ να διηγηθώ περιστατικά όπου οι Πελοποννήσιοι πρόγονοί μου δεν ήθελαν τους Μικρασιάτες. Τί θα βγει με αυτό; Είναι σαν να αναμοχλεύουμε τον Εμφύλιο Πόλεμο. Τί θα βγει; Καλώς ή κακώς (κακώς) έγινε ό,τι έγινε. Ευτυχώς (να λέμε) είχε το αποτέλεσμα που είχε και παπαλα η υπόθεση. Δεν πρέπει να αναμοχλεύουμε μίση του παρελθόντος. Μια χαρά δεν είσαι τώρα; Σε ενοχλεί κανείς; Σε προσβάλλει; Σε αποκαλεί έτσι;
Δεν πιστεύω...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε συ 1personanongrata βλέπω ότι επαναλαμβάνεις αυτό το "Τουρκόσποροι". Κι εμένα μου κάθεται εδώ. Και αυτοί που το έλεγαν, τόσο ήξεραν τόσο έλεγαν οι άνθρωποι. Ξέχασέ το. Έχουν περάσει τρεις γενιές πια. Έχω κι εγώ να διηγηθώ περιστατικά όπου οι Πελοποννήσιοι πρόγονοί μου δεν ήθελαν τους Μικρασιάτες. Τί θα βγει με αυτό; Είναι σαν να αναμοχλεύουμε τον Εμφύλιο Πόλεμο. Τί θα βγει; Καλώς ή κακώς (κακώς) έγινε ό,τι έγινε. Ευτυχώς (να λέμε) είχε το αποτέλεσμα που είχε και παπαλα η υπόθεση. Δεν πρέπει να αναμοχλεύουμε μίση του παρελθόντος. Μια χαρά δεν είσαι τώρα; Σε ενοχλεί κανείς; Σε προσβάλλει; Σε αποκαλεί έτσι;
Δεν πιστεύω...

πλάκα κάνεις;
έχεις δει συμπεριφορές σε ρωσσοπόντιους παλλινοστούντες;
σε βορειοηπειρώτες;
σε ποιά χώρα ζούμε; σε διαφορετική;
ο ορισμός που σου έδωσε ο αρκάνς δε σου φτάνει να καταλάβεις;

αστο να πάει στο διάλο... ίδια σκατά είναι η νοοτροπία της πλειοψηφίας.
δεν αλλάζει.......είναι θέμα παιδείας και όσο περνάει ο καιρός γίνεται χειρότερο....

Υ.Γ.
δεν έγινε μόνο το 22 αυτό...
τουρκόσπορους έλεγαν και τους Κωνσταντινουπολίτες μετά το 55 και την τελευταία μικρού βεληνεκούς ανταλλαγή πληθυσμών.
είσαι βαθειά γελασμένος εάν νομίζεις ότι έχει αλλάξει το αρρωστημένο αυτό κλίμα.....
 
OP
OP
Ι
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Ειναι αλήθεια οτι η συμπεριφορα στους Έλληνες του Πόντου ή της Βορείου Ηπείρου ειναι τουλάχιστον ηλίθια και απαράδεκτη. Αντι να καλωσορίσουμε τους ομοεθνείς μας και να τους φερόμαστε καλά και ζεστά, διοτι το θεωρω αυτονόητο επειδη ειναι ομοεθνείς μας, τους λεμε αλβανους τους βορειοηπειρωτες και ρωσοποντιους τους ποντιους και τους αντιμετωπιζουμε σα να ειναι κατι διαφορετικο απο εμας. ΔΕν ειναι, ειμαστε οιδιος λαος, το ιδιο εθνος το ιδιο αιμα. Και ετσι ειχε γινει και το 22 με τους Μικρασιατες, τουρκομεριτες και τουρκοσπορους τους ελεγαν. Ποσο ηλιθιος κολοβλαχος μπορει αν ειναι καποιος, ποσο γαϊδούρι για να λεει ετσι και να φερεται ετσι σε καποιον ομοεθνή του που ηρθε σαν προσφυγας και επαθε ολα αυτα?
τρισαθλια μαλακισμενη νοοτροπια, εμετικη.
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
περσονα οτι και να λες οι ελληνες ενωμενοι.κατι κουμουνια σαν εσενα ζουνε στο δικο τους κοσμο εδω και χρονια,και ετσι θα πεθανουν.μην ανακατευεις την ιστορια,με το πως ειναι η ελλαδα τωρα.Ο ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ παρτο χαμπαρι,στο κολημενο σας μυαλο υπαρχει μονο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom