Νέα

Κόστος ζωής σε Ελβετία, Γαλλία?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα asia_fun
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 115
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Παιδιά έχει μείνει κανείς για δουλειά η για άλλο λόγο Ελβετία η Γαλλία  κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μου πει για το κόστος ζωής?  Μιλάω με  μια εταιρεία  για ένα μισθό 2μιση εως 3 χιλιαδες ελβετικά (2εκατο-2πεντακοσια) ευρώ.  Μου  φαίνονται  πολύ  λίγα  για Ελβετία  αλλά  οι  ίδιοι  μου είπαν ότι πολλοί στην εταιρεία μένουν σε γαλλικό έδαφος  που είναι  πολύ φτηνότερα  και πηγαινοέρχονται κάθε μέρα στη δουλειά
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Παιδιά έχει μείνει κανείς για δουλειά η για άλλο λόγο Ελβετία η Γαλλία  κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μου πει για το κόστος ζωής?  Μιλάω με  μια εταιρεία  για ένα μισθό 2500-3000 ελβετικά (2100-2500) ευρώ.  Μου  φαίνονται  πολύ  λίγα  για Ελβετία  αλλά  οι  ίδιοι  μου είπαν ότι πολλοί στην εταιρεία μένουν σε γαλλικό έδαφος  που είναι  πολύ φτηνότερα  και πηγαινοέρχονται κάθε μέρα στη δουλειά
χωρις να ξερω φανταζομαι οτι ειναι λιγα
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
για ελβετια λιγα ειναι

αλλα ελλαδα 5 κατοσταρικα δινουν κ σε λιγο ενα κουτι μπισκοτα μιραντα κ ενα κουτι σερβιετιες για οποιον εχει κ βρωμομουνο στο σπιτι


γιορ τσοις
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Παιδιά έχει μείνει κανείς για δουλειά η για άλλο λόγο Ελβετία η Γαλλία  κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μου πει για το κόστος ζωής?  Μιλάω με  μια εταιρεία  για ένα μισθό 2μιση εως 3 χιλιαδες ελβετικά (2εκατο-2πεντακοσια) ευρώ.  Μου  φαίνονται  πολύ  λίγα  για Ελβετία  αλλά  οι  ίδιοι  μου είπαν ότι πολλοί στην εταιρεία μένουν σε γαλλικό έδαφος  που είναι  πολύ φτηνότερα  και πηγαινοέρχονται κάθε μέρα στη δουλειά

αν είναι καθαρά είναι καλά, αλλά δεν είναι πολλά.... αν είναι μικτά μμμμμμμ....

ναι στην Γαλλία είναι φτηνότερα (νοίκια, ψώνια κλπ) και πολλοί Ελβετοί που είναι κοντά στα σύνορα με την Γαλλία ζούνε στην Γαλλία και πηγαινοέρχονται...

αυτό θα σου δώσει μία ένδειξη κόστους

 

Gortsos82

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
242
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Παιδιά έχει μείνει κανείς για δουλειά η για άλλο λόγο Ελβετία η Γαλλία  κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μου πει για το κόστος ζωής?  Μιλάω με  μια εταιρεία  για ένα μισθό 2μιση εως 3 χιλιαδες ελβετικά (2εκατο-2πεντακοσια) ευρώ.  Μου  φαίνονται  πολύ  λίγα  για Ελβετία  αλλά  οι  ίδιοι  μου είπαν ότι πολλοί στην εταιρεία μένουν σε γαλλικό έδαφος  που είναι  πολύ φτηνότερα  και πηγαινοέρχονται κάθε μέρα στη δουλειά

Αν το κάνεις και εσύ αυτό (δηλ. να μένεις Γαλλία και να πηγαινοέρχεσαι) ίσως είναι οκ. Τα βλέπω και εγώ λίγα χωρίς όμως να ξέρω σίγουρα. Η Ελβετία έχει πολύ υψηλό κόστος ζωής! Όλα είναι αδικαιολόγητα ακριβά! Δεν υπάρχει λόγος... Απλά τα χρεώνουν όλα όσο γουστάρουν!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αν το κάνεις και εσύ αυτό (δηλ. να μένεις Γαλλία και να πηγαινοέρχεσαι) ίσως είναι οκ. Τα βλέπω και εγώ λίγα χωρίς όμως να ξέρω σίγουρα. Η Ελβετία έχει πολύ υψηλό κόστος ζωής! Όλα είναι αδικαιολόγητα ακριβά! Δεν υπάρχει λόγος... Απλά τα χρεώνουν όλα όσο γουστάρουν!

αν είναι καθαρά και μένει Γαλλία κάτι γίνεται (όχι χλίδα βέβαια)... αν είναι μικτά τότε φτάνουν με το ζόρι ακόμη και να μένει στην Γαλλία...

αυτό δίνει μια ένδειξη για μισθούς...

 

mario46

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
33
Like
13
Πόντοι
0
το 2003-4 ελβετια  με 1800 ευρω μισθο ζουσα οπως ζω πλεον και σημερα ΣΤΕΝΑΑΑΑΑΑ......
 
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Αν το κάνεις και εσύ αυτό (δηλ. να μένεις Γαλλία και να πηγαινοέρχεσαι) ίσως είναι οκ. Τα βλέπω και εγώ λίγα χωρίς όμως να ξέρω σίγουρα. Η Ελβετία έχει πολύ υψηλό κόστος ζωής! Όλα είναι αδικαιολόγητα ακριβά! Δεν υπάρχει λόγος... Απλά τα χρεώνουν όλα όσο γουστάρουν!
ουτε το καλημερα δε ξερω στα γαλλικα (μπονζουρ :grin:) θα μενω σε καμια γαλλικη κωμοπολη (μην ειναι και χωριο)  ψιλοτραγικα  ακουγετε
 

bybloshaggi

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
30
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
συναδελφε
1ον- σε ποια πολη πας να μεινεις?
2ον-τι δουλεια θα κανεις?
3ον-ρωτα τους αν ειναι μικτα η καθαρα τα λεφτα
4ον-σου πληρωνουν ιατρικη ασφαλιση?
 

bybloshaggi

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
30
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
συναδελφε
1ον- σε ποια πολη πας να μεινεις η καλυτερα σε ποια πολη θα δουλευεις?
2ον-τι δουλεια θα κανεις?
3ον-ρωτα τους αν ειναι μικτα η καθαρα τα λεφτα
4ον-σου πληρωνουν ιατρικη ασφαλιση?
 
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
συναδελφε
1ον- σε ποια πολη πας να μεινεις η καλυτερα σε ποια πολη θα δουλευεις?
2ον-τι δουλεια θα κανεις?
3ον-ρωτα τους αν ειναι μικτα η καθαρα τα λεφτα
4ον-σου πληρωνουν ιατρικη ασφαλιση?
  γενευη-λωζανη, επενδυτικη τραπεζα, costumer service (call center or online support),  καθαρος μισθος, δε ρωτησα για ιατρικη ασφαλεια, χτες το απογευμα με πηραν μια φορα τηλεφωνο
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
βρηκατε χωρες να μεταναστευσετε.......

Γερμανία / σκανδιναβία απο ευρώπη μόνο



 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
  γενευη-λωζανη, επενδυτικη τραπεζα, costumer service (call center or online support),  καθαρος μισθος, δε ρωτησα για ιατρικη ασφαλεια, χτες το απογευμα με πηραν μια φορα τηλεφωνο

προσεχε μην σ εχουν παρει χαμπαρι στην γειτονια

παιζουν πολλα τηλ. για εργασια λωζανη, βανκουβερ και μανχαταν
 

Gortsos82

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
242
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Επειδή είναι λογικό να μην γνωρίζεις τι παίζει σε κάθε καντόνι της Ελβετίας από φορολογία (ούτε και οι ίδιοι καλά καλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται) φρόντισε να συζητάς πάντα για τα καθαρά. Net Salary. Αν πάλι δεις πως σου παρέχουν μετακινήσεις, φαγητά κτλ τότε κάνε ένα πρόχειρο υπολογισμό του κόστους ζωής που λένε και τα παραπάνω site που σου έδωσαν τα παιδιά και θα δεις αν σε συμφέρει ή όχι... btw υπάρχει και νομοθεσία για τον κατώτατο επιτρεπόμενο μισθό που πρέπει να δίνουν οι εργοδότες σε ανειδίκευτους εργαζόμενους και εφόσον τον ψάξεις και τον βρεις τότε να λάβεις υπόψην σου τα πτυχία, προυπηρεσία που μπορείς να αποδείξεις και να δεις αν το νούμερο που σου λένε είναι ΟΚ ή όχι.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
ουτε το καλημερα δε ξερω στα γαλλικα (μπονζουρ :grin:) θα μενω σε καμια γαλλικη κωμοπολη (μην ειναι και χωριο)  ψιλοτραγικα  ακουγετε

ε τι αγχωνεσαι αφου το αγγλικο το φυσας σα τυφωνας
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
η Γαλλια αυτην την στιγμη χτυπαει 25% ανεργια...γιατι την βαζετε μεσα?
 
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
ελπιζεις να μη μιλας αγγλικα στη δουλεια να υποθεσω
εχω ielts 7,5 (8 στο speaking) πιο πολυ για τα αραβικα μου ενδιαφερονται παντως απ οτι καταλαβα (εγραψα οτι ειμαι πολυ καλος,ενω δεν ειμαι)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom