Νέα

Κόστος ζωής σε Ελβετία, Γαλλία?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα asia_fun
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 115
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Difra76

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2010
Μηνύματα
162
Like
4
Πόντοι
1
Συναδελφε παρε και μια εμπειρια ζωής για Γαλλία

Ενοικια αρκετα πιο ακριβα ειδικα αν μένεις σε μεγάλη πόλη. Στην επαρχία είναι λίγο καλύτερα.
Σουπερ μάρκετ, ντύσιμο, έπιπλα, ηλεκτρικά: τιμές Ελλάδας ίσως λίγο πιο φτηνά (εξαίρεση φρούτα-λαχανικά
τα οποία είναι και άγευστα συνήθως και θαλασσινά εκτός και αν σου αρέσουν οι προβρασμένες γαρίδες και οι
τσιπούρες ορνιθοτροφείου.)
Βενζίνη: 20 με 30 σεντ πιο φτηνά
Διασκέδαση - μετακινήσεις: ακριβά (φαγητό σερβίρισμα μέχρι τις 11 το βράδυ το πολύ, delivery
και άλλες ευκολίες πάπαλα. Το πολύ πολύ κανένα κεμπάμπ)

Η ζωή ειδικα σε μικρότερες πόλεις πολύ διαφορετική. Από τη μια υπάρχει ησυχία, τάξη, καθαριότητα
από την άλλη μετά τις εργάσιμες ώρες και το χειμώνα είναι μεγάλο πήξιμο. Μιλάμε καλοκαίρι που νυχτώνει αργά
- στα βόρεια ας πούμε κατά τις 10μιση -από τις 7μιση δεν κυκλοφορεί ψυχή. Σαββάτο βράδυ και τελείωσε.
Γιορτές ούτε κατά διάνοια σαν την Ελλάδα, αν τολμήσεις και ξεμυτήσεις θα πετύχεις καμιά γάτα και πολύ είναι.

Ενδεικτικά σου αναφέρω σε περιοχή 100χλμ από Παρίσι
Ενοίκιο σε 4σαρι-90τμ (25 ετίας, μικρά δωμάτια, τα δυο σε σοφιτα) 575 ευρώ
Ηλεκτρικό: 95 το μήνα (οικογένεια 4 άτομα , καλοριφέρ-θερμοσίφωνας, όχι γκάζι)
Τηλ - Ιντερνετ: 38 το μήνα (24 γραμμη, τηλεοραση απο ADSL, αστικές, ευρωπαϊκές κλήσεις απεριόριστες)
Νερό: 220-250 ευρώ το εξάμηνο (οικογένεια 4 άτομα)


Υπόψιν ότι οι περιοχές που γειτνιάζουν με την Ελβετία είναι ακριβότερες από άλλες περιοχές στη Γαλλία.
Αυτά

Bonne Chance
 

cgfucker

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
16
εχω ielts 7,5 (8 στο speaking) πιο πολυ για τα αραβικα μου ενδιαφερονται παντως απ οτι καταλαβα (εγραψα οτι ειμαι πολυ καλος,ενω δεν ειμαι)

Τελείως φιλικά, και ελπίζω χωρίς να με παρεξηγήσεις, σού λέω ότι δεν έκανες καλά που δεν ήσουν ειλικρινής σχετικά με τις γνώσεις σου στα αραβικά. Πες ότι σε προσλαμβάνουν, τι θα γίνει τότε; Δεν θα καταλάβουν αμέσως ότι δεν ήσουν ειλικρινής;
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
εχω ielts 7,5 (8 στο speaking) πιο πολυ για τα αραβικα μου ενδιαφερονται παντως απ οτι καταλαβα (εγραψα οτι ειμαι πολυ καλος,ενω δεν ειμαι)
μην γραφεις στοιχεια τα οποια δεν μπορεις να υποστηριξεις πολυ καλα διοτι μπορει να τα βρεις μπροστα σου!!
 

bybloshaggi

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
30
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
οκ
για customer service ειναι καλα τα λεφτα,αν και να ξερεις οτι σε ελβετο κατω απο 3000 δεν θα εδιναν τσπ
υπολογισε κανα 800 το σπιτι με κοινοχρηστα
κανα 300 ασφαλεια ιατρικη....την πληρωνεις εσυ και αναλογα τι προγραμα διαλεγεις....απο 200 ειναι το μινιμουμ
ρευμα νερο και τηλεφωνο βαλε κανα 200 το μηνα
φαγητο.........εκει αναλογα ποσο τρως μπορει να σου φτασει και κανα 700....χωρις να υπολογισεις το τι τρως εξω....
βαλε και κανα 150 αστικες συγκοινωνιες
οσο για φορους .......οταν εγω ζουσα εκει στο καντονι Basel,τα πρωτα 5 χρονια πληρωνα 15% φορο,δεν εκανα δηλωση,απλως τα πληρωνεις καθε μηνα κατευτειαν απο τον μισθο σου και τελος
μετα απο 5 χρονια εχεις το δικαιωμα να κανεις φορολογικη δηλωση και να γευτεις οτι φορολογικη ελαφρυνση υπαρχει
αποριες?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Παιδιά έχει μείνει κανείς για δουλειά η για άλλο λόγο Ελβετία η Γαλλία  κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μου πει για το κόστος ζωής?  Μιλάω με  μια εταιρεία  για ένα μισθό 2μιση εως 3 χιλιαδες ελβετικά (2εκατο-2πεντακοσια) ευρώ.  Μου  φαίνονται  πολύ  λίγα  για Ελβετία  αλλά  οι  ίδιοι  μου είπαν ότι πολλοί στην εταιρεία μένουν σε γαλλικό έδαφος  που είναι  πολύ φτηνότερα  και πηγαινοέρχονται κάθε μέρα στη δουλειά
καταρχην ξεκαθαρισε...Γαλλία ή Ελβετία??
σε ποια πολη? (παιζει τεραστιο ρολο)
μισθο γραφεις σε παρενθεση 2100-2500!! 2100? ή 2500?? μεγαλη η διαφορα!!
googlare λιγο το κοστος ζωης! βγαζει τωρινες τιμες!!
πιτευω οτι αν πας 1 ατομο για δουλεια! μπορεις να βολευτεις και σε γκαρσονιερα αρχικα!!
στην πορεια και αν μεινεις στην δουλεια πανω στον χρονο θα χεις καποια εξελιξη μισθολογικη!!
ε αν μπαινοβγαινεις Γαλλια-Ελβετια για τι αποσταση μιλαμε? μηπως την διαφορα ενοικιου την δινεις στα μεταφορικα????  ;)
βαλτα κατω και ζυγισε τα!
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
γιος συναδερφου δουλευει στο cern στην ελβετια ως μηχανικος

παιρνει 4 χιλιαρικα το μηνα (δε γνωριζω αν ειναι μεικτα η καθαρα)

για το κοστος ζωης μου εχει πει πως ειναι περιπου 30% πανω απο αυτο της ελλαδας
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
γιος συναδερφου δουλευει στο cern στην ελβετια ως μηχανικος

παιρνει 4 χιλιαρικα το μηνα (δε γνωριζω αν ειναι μεικτα η καθαρα)

για το κοστος ζωης μου εχει πει πως ειναι περιπου 30% πανω απο αυτο της ελλαδας
4 θα ειναι καινουργιος σχετικα,

 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
4 θα ειναι καινουργιος σχετικα,

περσι η προπερσι τελειωσε το πολυτεχνειο αν θυμαμαι καλα

27 χρονων νομιζω

ειναι λιγα δηλαδη τα 4 χιλιαρικα για ελβετια?

εμενα μου φανηκε πολυ ευχαριστημενος
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
περσι η προπερσι τελειωσε το πολυτεχνειο αν θυμαμαι καλα

27 χρονων νομιζω

ειναι λιγα δηλαδη τα 4 χιλιαρικα για ελβετια?

εμενα μου φανηκε πολυ ευχαριστημενος
για αρχη ειναι μια χαρα λογικα,απλα αμα κατσει 20 χρονια θα εχει οντως πολυ χρημα.

το πολυτεχνειο στα 25 το τελειωσε?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
περσι η προπερσι τελειωσε το πολυτεχνειο αν θυμαμαι καλα

27 χρονων νομιζω

ειναι λιγα δηλαδη τα 4 χιλιαρικα για ελβετια?

εμενα μου φανηκε πολυ ευχαριστημενος
4.000 μπορει να παιρνει τωρα! οχι οτι ξεκινησε με 4!!!!!
με 3 ναι!!
αν σκεφτεις οτι μια γερμανια μηχανικοι διχως προυπηρεσια ξεκιναν 2.500-2.800
με προυπηρεσια ειναι δικο σου θεμα τι ντιλ θα κανεις!!!! αλλα ναι καλα τα λεφτα! η εμπειρια που θα αποκτησει! και τα @@@@@@@ που θα χει αποκτησει αυριο μεθαυριο για να παει οπουδηποτε και να κλεισει ακομη καλυτερο ντιλ!!!!
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
για αρχη ειναι μια χαρα λογικα,απλα αμα κατσει 20 χρονια θα εχει οντως πολυ χρημα.

το πολυτεχνειο στα 25 το τελειωσε?

τωρα ειναι 27

τελειωσε πριν 1 η 2 χρονια

αρα ναι στα 25 η 26
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
4.000 μπορει να παιρνει τωρα! οχι οτι ξεκινησε με 4!!!!!
με 3 ναι!!
αν σκεφτεις οτι μια γερμανια μηχανικοι διχως προυπηρεσια ξεκιναν 2.500-2.800
με προυπηρεσια ειναι δικο σου θεμα τι ντιλ θα κανεις!!!! αλλα ναι καλα τα λεφτα! η εμπειρια που θα αποκτησει! και τα @@@@@@@ που θα χει αποκτησει αυριο μεθαυριο για να παει οπουδηποτε και να κλεισει ακομη καλυτερο ντιλ!!!!
οντως αμα περασεις απο δυτικες χωρες γαμει ολιγον μετα...

παντως αμα ξεκινανε στην γερμανια με 2500-2800 στην ελβετια σιγουρα με 3,5 και πανω...ελβετια ειναι

η ξαδερφη μου κανει phd εκει ,πρεπει να την ρωτησω ποσα παιρνει ,αλλα πιστευω κανα 2,5 με 3
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ειναι και τι πτυχιο εχει ο καθενας!! Γιατρος στην Γερμανια! ειδικοτητα οχι ειδικος! εχω 2-3 γνωστους οι οποιοι παιζουν μπαλα στα 3.500 τον μηνα μαζι με εφημεριες!!
σαν μηχανικος σιγουρα με μεταπτυχιακο (γαμας) οτι εχεις + καλο ειναι!
αλλα εμενα προσωπικη μου αποψη ειναι! καλυτερα να πεις οτι εχεις προυπηρεσια ενα Ντουμπαι Καταρ γενικα Αραβικα Εμιρατα!
πας 1 χρονακι (παραδεισος των μηχανικων) στην ξεφτυλα ξεκινας με 2.500 + σπιτι πληρωμενο!!
και γαμας και δερνεις μετα!! και σαν προυπηρεσια και μονο που το CV θα λεει π.χ. Ντουμπαι ΤΕΛΟΣ!!!
οι μηχανικοι σε αυτα τα κρατη με προυπηρεσια φτανουν τα 120.000 λιρες τον χρονο!!!!!!!!!!!
αναλογα για τι πτυχιο μιλαμε!
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
ειναι και τι πτυχιο εχει ο καθενας!! Γιατρος στην Γερμανια! ειδικοτητα οχι ειδικος! εχω 2-3 γνωστους οι οποιοι παιζουν μπαλα στα 3.500 τον μηνα μαζι με εφημεριες!!
σαν μηχανικος σιγουρα με μεταπτυχιακο (γαμας) οτι εχεις + καλο ειναι!
αλλα εμενα προσωπικη μου αποψη ειναι! καλυτερα να πεις οτι εχεις προυπηρεσια ενα Ντουμπαι Καταρ γενικα Αραβικα Εμιρατα!
πας 1 χρονακι (παραδεισος των μηχανικων) στην ξεφτυλα ξεκινας με 2.500 + σπιτι πληρωμενο!!
και γαμας και δερνεις μετα!! και σαν προυπηρεσια και μονο που το CV θα λεει π.χ. Ντουμπαι ΤΕΛΟΣ!!!
οι μηχανικοι σε αυτα τα κρατη με προυπηρεσια φτανουν τα 120.000 λιρες τον χρονο!!!!!!!!!!!
αναλογα για τι πτυχιο μιλαμε!
ναι αλλα κατευθειαν σε παιρνουν τουμπαι?και παλι εκει θα παιρνουν μηχανολογος ,πολιτικους μηχ,και αρχιτεκτονες ...τα υπολοιπα πιο δυσκολα

παντως γαμαει εκει η προυπηρεσια
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
η καλυτερη φαση ειναι μενεις Ελλαδα με λιακαδα και με τον φρεντο 4.5 ευρω και με λογαριασμους στην Ελβετια!!!!!!!!!!
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
η καλυτερη φαση ειναι μενεις Ελλαδα με λιακαδα και με τον φρεντο 4.5 ευρω και με λογαριασμους στην Ελβετια!!!!!!!!!!
τυπε οπως εχουμε πει η ελβετια πεθανε
ολοι τα βγαζουν αποκει τα λεφτα
κευμαν ή ριανονησο ειναι η λυση :rockon:
μην σας πιανουν κοροιδα
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ναι αλλα κατευθειαν σε παιρνουν τουμπαι?και παλι εκει θα παιρνουν μηχανολογος ,πολιτικους μηχ,και αρχιτεκτονες ...τα υπολοιπα πιο δυσκολα

παντως γαμαει εκει η προυπηρεσια
ακουσε να δεις!!
φιλος με 0 προυπηρεσια (πολ μηχανικος ) εφυγε Ντουμπάι με 2.000 νομιζω!!! εκει ξεκινας σαν senior engineer ! θα εισαι σε team και στην αρχη σαν πιτσιρικας θ αβγαζεις την λαντζα του αρχιμηχανικου!!
και κουτα κουτα θα ανεβεις!
γνωστος φιλης της μανας μου! τουριστικων επαγγελματων!! ειχε κανει τα χαρτια του σε 4-5 sites (για χαβαλε)
και τον πηρανε τον καριολη με σπιτι πληρωμενο και με 1ο μισθο 2.500!!!!!!
κατεβασε την μανα του διακοπες και της λεει δεν παμε και μια Ισπανια διακοπες!! (δωρο ετσι? ολλα πληρωμενα απο τον γιο της)
σε εκεινα τα κρατη σε εκτιμανε!! σε παιρνουνε και σε <μαθαινουνε> οχι σαν εδω που παντου θελει προυπηρεσια! ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ??? ολοι αυτο λενε!
τα 2.000 στο Ντουμπάι ειναι τα 800 της Ελλαδας!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom