Νέα

Κόστος ζωής σε Ελβετία, Γαλλία?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα asia_fun
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 115
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Τελείως φιλικά, και ελπίζω χωρίς να με παρεξηγήσεις, σού λέω ότι δεν έκανες καλά που δεν ήσουν ειλικρινής σχετικά με τις γνώσεις σου στα αραβικά. Πες ότι σε προσλαμβάνουν, τι θα γίνει τότε; Δεν θα καταλάβουν αμέσως ότι δεν ήσουν ειλικρινής;
πρεπει να ειναι αραβας ο αλλος να με καταλαβει, ενταξει στο τηλεφωνο θα συνενοηθω με καθημερινες εκφρασεις, θα στρωθω να διαβασω και ποιο οικονομικους ορους, αυτο που με τρομαζει λιγο ειναι να κανω ον λαιν τσατ σε αραβικη γραφη, (δεν ξερω αν μου το ζητησουν) α και ακομα αν ειναι φραγκατοι του ντουμπαι, καταρ, κουβειτ, σαουντι εχουν κωλοπροφορα και πολλες δικες τους λεξεις, εγω τους χανω δε τους πολυκαταλαβαινω, αυτοι με καταλαβαινουν παντως :grin:
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
ακουσε να δεις!!
φιλος με 0 προυπηρεσια (πολ μηχανικος ) εφυγε Ντουμπάι με 2.000 νομιζω!!! εκει ξεκινας σαν senior engineer ! θα εισαι σε team και στην αρχη σαν πιτσιρικας θ αβγαζεις την λαντζα του αρχιμηχανικου!!
και κουτα κουτα θα ανεβεις!
γνωστος φιλης της μανας μου! τουριστικων επαγγελματων!! ειχε κανει τα χαρτια του σε 4-5 sites (για χαβαλε)
και τον πηρανε τον καριολη με σπιτι πληρωμενο και με 1ο μισθο 2.500!!!!!!
κατεβασε την μανα του διακοπες και της λεει δεν παμε και μια Ισπανια διακοπες!! (δωρο ετσι? ολλα πληρωμενα απο τον γιο της)
σε εκεινα τα κρατη σε εκτιμανε!! σε παιρνουνε και σε <μαθαινουνε> οχι σαν εδω που παντου θελει προυπηρεσια! ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ??? ολοι αυτο λενε!
τα 2.000 στο Ντουμπάι ειναι τα 800 της Ελλαδας!!
τεραστιο θεμα
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
πρεπει να ειναι αραβας ο αλλος να με καταλαβει, ενταξει στο τηλεφωνο θα συνενοηθω με καθημερινες εκφρασεις, θα στρωθω να διαβασω και ποιο οικονομικους ορους, αυτο που με τρομαζει λιγο ειναι να κανω ον λαιν τσατ σε αραβικη γραφη, (δεν ξερω αν μου το ζητησουν) α και ακομα αν ειναι φραγκατοι του ντουμπαι, καταρ, κουβειτ, σαουντι εχουν κωλοπροφορα και πολλες δικες τους λεξεις, εγω τους χανω δε τους πολυκαταλαβαινω, αυτοι με καταλαβαινουν παντως :grin:
τι πτυχιο εχεις ρε φιλε????
με γνωση εστω και basic στα αραβικα + τα αγγλικα μπορεις να παιξεις μπαλα κατω στα Αραβικα Εμιρατα!!
για ψαξου και σκεψου το λιγο!!
 
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
οκ
για customer service ειναι καλα τα λεφτα,αν και να ξερεις οτι σε ελβετο κατω απο 3000 δεν θα εδιναν τσπ
υπολογισε κανα 800 το σπιτι με κοινοχρηστα
κανα 300 ασφαλεια ιατρικη....την πληρωνεις εσυ και αναλογα τι προγραμα διαλεγεις....απο 200 ειναι το μινιμουμ
ρευμα νερο και τηλεφωνο βαλε κανα 200 το μηνα
φαγητο.........εκει αναλογα ποσο τρως μπορει να σου φτασει και κανα 700....χωρις να υπολογισεις το τι τρως εξω....
βαλε και κανα 150 αστικες συγκοινωνιες
οσο για φορους .......οταν εγω ζουσα εκει στο καντονι Basel,τα πρωτα 5 χρονια πληρωνα 15% φορο,δεν εκανα δηλωση,απλως τα πληρωνεις καθε μηνα κατευτειαν απο τον μισθο σου και τελος
μετα απο 5 χρονια εχεις το δικαιωμα να κανεις φορολογικη δηλωση και να γευτεις οτι φορολογικη ελαφρυνση υπαρχει
αποριες?
ευχαριστω φιλε, τα ποσα που λες ειναι σε ελβετικα η σε ευρω?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
τεραστιο δεν λες τιποτα!!  ;) :2funny: :2funny:
αφου στην ελλαδα δεν υπαρχει αξιοκρατια!!

λογικο δεν ειναι!??
καποτε κοροιδευαμε τα 700 και την φουρνια των 700!!
θυμαμαι εγω ατομα που δουλευανε στα Γκουντις παλια και τους καναμε χαζι επειδη τοτε παιρνανε 600! απλα τοτε τα 600 ηταν για πλακα!!! για πλακα και ανιδεικευτος εβγαζες 800-1000!!!
τωρα πτυχιουχος αν πεις για 700 θα τσακωθεις διοτι θα σου πει τι λες ρε?
καταντησαμε επειδη γιναμε Βουλγαρια να δουλευουμε για 300-400 τον μηνα να μας φενονται τα 700 ονειρο! και για να τα παρεις πρεπει να σαι ντοκτορας!!!!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:  ΕΛΕΟΣ δλδ!!!
οπως παλια για να κοψουνε σκουπιδιαρηδες ζητουσανε ECDL !!!!  :2funny: :2funny:  ;)

παλια ξεκινουσες σαν μηχανικος 1200! ειχε υπογραψει το ΤΕΕ κατωταη μισθολογια! (τωρα δεν ξερω αν καταργηθηκε ή οχι)
οι γιατροι-ειδικευομενοι μισθο ΕΠ.ΟΠ!!!! απλα οι εφημεριες ειναι αυτες που καπως σωζαν την κατασταση ! σωζαν οχι σωζουν γτ τωρα δεν τις παιρνουν! κανουν να τις παρουν 7-8 μηνες!!

τεσπα τεραστια συζητηση!
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
τεραστιο δεν λες τιποτα!!  ;) :2funny: :2funny:
αφου στην ελλαδα δεν υπαρχει αξιοκρατια!!

λογικο δεν ειναι!??
καποτε κοροιδευαμε τα 700 και την φουρνια των 700!!
θυμαμαι εγω ατομα που δουλευανε στα Γκουντις παλια και τους καναμε χαζι επειδη τοτε παιρνανε 600! απλα τοτε τα 600 ηταν για πλακα!!! για πλακα και ανιδεικευτος εβγαζες 800-1000!!!
τωρα πτυχιουχος αν πεις για 700 θα τσακωθεις διοτι θα σου πει τι λες ρε?
καταντησαμε επειδη γιναμε Βουλγαρια να δουλευουμε για 300-400 τον μηνα να μας φενονται τα 700 ονειρο! και για να τα παρεις πρεπει να σαι ντοκτορας!!!!  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:  ΕΛΕΟΣ δλδ!!!
οπως παλια για να κοψουνε σκουπιδιαρηδες ζητουσανε ECDL !!!!  :2funny: :2funny:  ;)

παλια ξεκινουσες σαν μηχανικος 1200! ειχε υπογραψει το ΤΕΕ κατωταη μισθολογια! (τωρα δεν ξερω αν καταργηθηκε ή οχι)
οι γιατροι-ειδικευομενοι μισθο ΕΠ.ΟΠ!!!! απλα οι εφημεριες ειναι αυτες που καπως σωζαν την κατασταση ! σωζαν οχι σωζουν γτ τωρα δεν τις παιρνουν! κανουν να τις παρουν 7-8 μηνες!!

τεσπα τεραστια συζητηση!
οντως τα εμιρατα δεν ειναι κακη λυση(πολυ καλη μαλιστα)

απο την στιγμη που μπορεις να αποκτησεις προυπηρεσια πας για 2-3 χρονια και μετα πας οπου σαρεσει :rockon: :rockon:αυτα ειναι :rockon:
 

TAFTAAR

Μέγας
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
22.576
Κριτικές
13
Like
202
Πόντοι
4.525
οντως τα εμιρατα δεν ειναι κακη λυση(πολυ καλη μαλιστα)

απο την στιγμη που μπορεις να αποκτησεις προυπηρεσια πας για 2-3 χρονια και μετα πας οπου σαρεσει :rockon: :rockon:αυτα ειναι :rockon:
Θα σε δούμε και εμίρη ρε κακομοίρη  :birdman:
 
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
τι πτυχιο εχεις ρε φιλε????
με γνωση εστω και basic στα αραβικα + τα αγγλικα μπορεις να παιξεις μπαλα κατω στα Αραβικα Εμιρατα!!
για ψαξου και σκεψου το λιγο!!
δεν εχω πτυχιο στα αραβικα φιλε στο σπιτι τα μαθα, εχω παει σε χωρες του κολπου, δε μ αρεσει καθολου , η σε αναπτυγμενη ευρωπαικη χωρα η απω ανατολη
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
οντως τα εμιρατα δεν ειναι κακη λυση(πολυ καλη μαλιστα)

απο την στιγμη που μπορεις να αποκτησεις προυπηρεσια πας για 2-3 χρονια και μετα πας οπου σαρεσει :rockon: :rockon:αυτα ειναι :rockon:
κοιταξε να δεις! καποια πραγματα ειναι σχετικα!! δλδ! εγω που επαιρνα αεροπλανο να παω Αθηνα εκει επινα καφεδακι κ πετουσα με ανταποκριση ......συνολο μπορει να κανα 5-6 ωρες αλλες 7 με αναμονη μεσα!
πετας 2 ωριτσες για Κάιρο +4 ωιτσες για Ντουμπάι!!
συμφοιτητες του αδερφου του κολητου μου που ηταν στην Βιομηχανικη πληροφορικη καποιοι καναν πρακτικη (6μηνη) Γερμανια με 1800 το μηνα!! και τοτε χερεντουσαν καποιοι επειδη καναν εδω με 600 και καποιοι με 700! στα ΤΕΙ με 400!!
ειναι και το ποσο ψαγμενος εισαι ! ποσο ψαγμενους γονεις εχεις να σε συμβουλεψουν! διοτι στα 22 και ανω δεν γνωριζεις την <πιατσα>
οταν η Γερμανια συμφωνα με το Βημα λεει οτι θελει 100.000 μηχανικους και το ΤΕΕ εχει εγγεγραμενους 110.000,καταλαβαινεις!!!!ειπει ο προεδρος του ΤΕΕ....να σας στειλουμε αυριο 50.000! :cheesy:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
δεν εχω πτυχιο στα αραβικα φιλε στο σπιτι τα μαθα, εχω παει σε χωρες του κολπου, δε μ αρεσει καθολου , η σε αναπτυγμενη ευρωπαικη χωρα η απω ανατολη
και Γερμανια να πας να δουλεψεις σε εταιρια στα αγγλικα και μονο και τους πεις οτι μιλας Γερμανικα σε basic ή Elementary επιπεδο να ξερεις οτι εισαι ενα ΚΛΙΚ πιο πανω απο μενα που ειμαστε πτυχιακα το ιδιο!!
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
κοιταξε να δεις! καποια πραγματα ειναι σχετικα!! δλδ! εγω που επαιρνα αεροπλανο να παω Αθηνα εκει επινα καφεδακι κ πετουσα με ανταποκριση ......συνολο μπορει να κανα 5-6 ωρες αλλες 7 με αναμονη μεσα!
πετας 2 ωριτσες για Κάιρο +4 ωιτσες για Ντουμπάι!!
συμφοιτητες του αδερφου του κολητου μου που ηταν στην Βιομηχανικη πληροφορικη καποιοι καναν πρακτικη (6μηνη) Γερμανια με 1800 το μηνα!! και τοτε χερεντουσαν καποιοι επειδη καναν εδω με 600 και καποιοι με 700! στα ΤΕΙ με 400!!
ειναι και το ποσο ψαγμενος εισαι ! ποσο ψαγμενους γονεις εχεις να σε συμβουλεψουν! διοτι στα 22 και ανω δεν γνωριζεις την <πιατσα>
οταν η Γερμανια συμφωνα με το Βημα λεει οτι θελει 100.000 μηχανικους και το ΤΕΕ εχει εγγεγραμενους 110.000,καταλαβαινεις!!!!ειπει ο προεδρος τουθ ΤΕΕ....να σας στειλουμε αυριο 50.000!
πολυ σημαντικο.Προσωπικα πιστευω δεν εχει τεραστια σημασια ο πρωτο μισθος αλλα να αποκτησεις εμπειρια σε ολους τους τομεις(μενεις και μονος κλπ).Μετα απο 2 χρονια αρχιζεις και σκεφτεσαι
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
πολυ σημαντικο.Προσωπικα πιστευω δεν εχει τεραστια σημασια ο πρωτο μισθος αλλα να αποκτησεις εμπειρια σε ολους τους τομεις(μενεις και μονος κλπ).Μετα απο 2 χρονια αρχιζεις και σκεφτεσαι
ετσι ακριβως!
 
OP
OP
asia_fun

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
ευχαριστω οσους απαντησαν, απλα δε περιμενα να με παρουν τηλεφωνο και μπηκα λιγο στη πριζα, οικονομικα με συμφερει να μεινω ελλαδα τωρα που πεφτει και το κοστος ζωης
 

Επισκέπτης
τι να κανεις σαυτες τις σκατοχωρες πουλα οτι εχεις και πανε αγιο δομινικο παρε καμια βαρκα να
ψαρευεις θα τη βγαλεις παραδεισενια
 

Airtravel

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2012
Μηνύματα
77
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Από το 2005-2008 εργαζόμουν στη Γενεύη και πολύ πιθανόν να πάω ξανά σε 3 μήνες.Τα ενοίκια ακριβά,τα τρόφιμα τότε ίδιες τιμές με την Αθήνα,κάποια και πιο φθηνά.Τα λεφτά που σου δίνουν δεν είναι άσχημα,μπορεί να βρεις κάποιο φθηνό διαμέρισμα σε σοφίτα κυρίως,να είναι καλό και να περνάς με τα υπόλοιπα άνετα.Μην περιμένεις όμως να ζεις χλιδάτα.Το καλό είναι ότι δε χρειάζεσαι αμάξι,τα ΜΜΜ πάνε παντού.Επίσης αν γουστάρεις το ποδήλατο είναι η κατάλληλη πόλη.Η πόλη είναι πανέμορφη,νυχτερινή ζωή έχει αλλά όχι πολλά πράγματα.Πάντως είναι ανθρώπινη.Αν δεν ξέρεις Γαλλικά,ή αν δε γουστάρεις να μάθεις δε θα μπορείς να πάρεις ούτε ψωμί,οι περισσότεροι δεν μιλάνε Αγγλικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom