Νέα

Κοινωνικές αναταραχές ή στημένη εξέγερση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα axaxouxas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 428
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
έχει μια βάση η λογική σου.
Ομως διακρίνω μια αφέλεια; Μια αγαθοσύνη; Μια άγνοια;
Πάμε λοιπόν....
Γνωρίζοντας ότι ο φρουρός στεκόταν απέναντι ακριβώς από τον πιτσιρικά, η γωνία εισόδου της σφαίρας και η κατάληξη αυτής δίδει στον ιατροδικαστή την πλήρη πορεία της. Δλδ μέσα σε 10 λεπτά μετά τη νεκροψία γνωρίζει ΠΩΣ μπήκε (από ευθεία, ή αριστερά, ή δεξιά, και από πάνω, ή κάτω). Ολα τα άλλα που καταπίνετε σα χάπια: με ιατροδικαστικές εξετάσεις που τα πορίσματα ανκοινώνονται μετά από 1 μέρα και βαλλιστικές που τα αποτελέσματα ανακοινώνονται μετά από 10 μέρες είναι για να βοσκάτε σαν προβατάκια στον ύπνο του δικαίου, όπως και η πεποίθηση που σας έχουν δημιουργήσει ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη είναι Ανεξάρτητη.... :jerking:
φιλε πρσονα γιατι να πυροβολησει ο αστυνομος στο ψαχνο??για να βρει τον μπελα του??και η οικογενεια του θανοντα ζητησε να γινει βαλιστικη εξεταση και τοτε θα δεις εαν ειναι δολοφνια η οχι η τοτε θα πεις οτι ο ιατροδικαστης της οικογενειας η αυτος που εκανε βαλιστικη για λογαριασμο της οικογενειας ειναι βαλτος?φιλε σε λυπει βαθυτατα που δεν ειναι δολοφονια αλλα  αυτη ειναι η αληθεια...και κατι αλλο σε 10 λεπτα δεν μπορει κανενας ιατροδικαστης να καταλαβει εαν η σφαιρα ειναι αλλιομενη απο εκσοστρακισμο που δυστιχως ηταν....στην αριστερη πλευρα της ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
φιλε πρσονα γιατι να πυροβολησει ο αστυνομος στο ψαχνο??για να βρει τον μπελα του??και η οικογενεια του θανοντα ζητησε να γινει βαλιστικη εξεταση και τοτε θα δεις εαν ειναι δολοφνια η οχι η τοτε θα πεις οτι ο ιατροδικαστης της οικογενειας η αυτος που εκανε βαλιστικη για λογαριασμο της οικογενειας ειναι βαλτος?φιλε σε λυπει βαθυτατα που δεν ειναι δολοφονια αλλα  αυτη ειναι η αληθεια..
προσωπικά στ αρχίδια μου εάν είναι δολοφονία.
προσωπικά στα παπάρια μου εάν γίνει η Ελλάδα τέξας.
προσωπικά στ αρχίδια μου εάν αύριο σκοτώσουν το παιδί σου "κατά λάθος" και ακούς έναν περίεργο να σου γράφει αυτά που γράφεις εσύ.
Και για τα τρία τα παραπάνω σας έγραψα όλους στ αρχίδια μου γιατί έχω σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ στη μικρή μου ζωή.
Γι αυτό και την πούλεψα από μια χώρα που αντί οι πολίτες της να ασχολούνται με το πώς θα ζήσουν όμορφα τη ζωή τους και θα προκόψουν, μαλώνουν εάν ο θάνατος 16χρονου είναι φόνος ή ανθρωποκτονία από αμέλεια.
Συνεχίστε να με διασκεδάζετε...
Εχετε καταντήσει βαμπίρ και δε το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα.
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
προσωπικά στ αρχίδια μου εάν είναι δολοφονία.
προσωπικά στα παπάρια μου εάν γίνει η Ελλάδα τέξας.
προσωπικά στ αρχίδια μου εάν αύριο σκοτώσουν το παιδί σου "κατά λάθος" και ακούς έναν περίεργο να σου γράφει αυτά που γράφεις εσύ.
Και για τα τρία τα παραπάνω σας έγραψα όλους στ αρχίδια μου γιατί έχω σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ στη μικρή μου ζωή.
Γι αυτό και την πούλεψα από μια χώρα που αντί οι πολίτες της να ασχολούνται με το πώς θα ζήσουν όμορφα τη ζωή τους και θα προκόψουν, μαλώνουν εάν ο θάνατος 16χρονου είναι φόνος ή ανθρωποκτονία από αμέλεια.
Συνεχίστε να με διασκεδάζετε...
Εχετε καταντήσει βαμπίρ και δε το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα.
μακαρι φιλε
φαντασου να ανοιγουμε τρυπα και να ξεπηδαει πετρελαιο θα κονομησουμε :2funny:
σε ποια χωρα πηγες?πηρες και το βρωμοφιδο μαζι σου?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μακαρι φιλε
φαντασου να ανοιγουμε τρυπα και να ξεπηδαει πετρελαιο θα κονομησουμε :2funny:
σε ποια χωρα πηγες?πηρες και το βρωμοφιδο μαζι σου?

το βρωμόφιδο είναι σε χειμερία νάρκη.. μόλις ξυπνήσει θα έρθει κι αυτό....
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
φιλε πρσονα γιατι να πυροβολησει ο αστυνομος στο ψαχνο??για να βρει τον μπελα του??
Καταρχην αυτος δεν ειναι ΑΣΤΥ-ΝΟΜΟΣ. Αυτος ηταν ταραξιας ραμπο. Δεν εισακουσε τις εντολες να μην εμπλακει σε επεισοδιο, γιατι ουσιαστικα δεν υπηρξε καποιο ιδιαιτερο επεισοδιο ωστε να χρειαστει να ρηξουν πρωτα βομβα κροτου και μετα να πανε να παρκαρουν, να ξαναγυρισουν και να  πυροβολησουν.
Και ερωτω εγω- ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ??? αλλα αν ο ανθρωπος ειναι σκατοψυχος τσαμπουκας, τι περιμενεις...
και η οικογενεια του θανοντα ζητησε να γινει βαλιστικη εξεταση και τοτε θα δεις εαν ειναι δολοφνια η οχι η τοτε θα πεις οτι ο ιατροδικαστης της οικογενειας η αυτος που εκανε βαλιστικη για λογαριασμο της οικογενειας ειναι βαλτος?φιλε σε λυπει βαθυτατα που δεν ειναι δολοφονια αλλα  αυτη ειναι η αληθεια...και κατι αλλο σε 10 λεπτα δεν μπορει κανενας ιατροδικαστης να καταλαβει εαν η σφαιρα ειναι αλλιομενη απο εκσοστρακισμο που δυστιχως ηταν....στην αριστερη πλευρα της ...
15 μαρτυρες(επωνυμα) ειδαν οτι το οπλο ηταν στραμμενο σε ευθεια και οχι στον αερα. Και σε μια τοσο σοβαρη υποθεση δεν λες ευκολα ψεματα.Υπαρχει και η κατηγορια της ψευδορκιας. Μαρτυρα απο τη δολοφονια του καλτεζα τον τραβουσανε στα δικαστηρια 17 ολοκληρα χρονια. Το 2002 ξεμπλεξε!!! Κανεις δεν θα θελε τετοια μπλεξιματα!!!
Αλλα τι περιμενεις οταν ο μηχανισμος λειτουργει για να προστατευει τα οργανα του. Οι ιδιοι οι αστυνομικοι βαλαν τον κουγια. Οι ιδιοι οι αστυνομικοι κανουν τις ερευνες. Εχει μπει ποτε κανεις φυλακη??? Ο Μελιστας τελικα καταδικαστηκε σε 2 χρονια και τελικα μετα απο εφεση αθωωθηκε κιολας, ενω ειχε πυροβολησει πισωπλατα στο κεφαλι του 15χρονου καλτεζα.
Μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε μηχανισμους που βαζουν δικους τους τραμπουκους-κουκουλοφορους να τα σπανε για να δικαιολογουν τις συλληψεις και τη βια???
Προχθες πιασανε εναν φανταρακο που ηταν με αδεια και εκανε βολτα με την κοπελα του στην κεντρο, τον τσακισανε στο ξυλο και τον κατηγορουν για ποσα κακουργηματα. Μαρτυρες κατηγοριας τα ιδια τα ματ!!!! τον ειδαν λεει να πετανε μολοτοφ...!!!

Τον αποστρακισμο της σφαιρας δεν τον αποκλειω. Αλλα οχι οτι δεν πυροβολισε σε ευθεια. Δεν υπαρχει το ενδεχομενο να σημαδεψε καποιον αλλον και να αστοχησε?? Να βρηκε η σφαιρα σε καποιο τοιχο πλαγια και να σφηνοθηκε κατοπιν στο μικρο??? Αυτο δεν ειναι δολοφονια δηλαδη?? ποιος εφταιγε η σφαιρα??? η μηπως ο τοιχος??
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Και αν δεν εχει σου κανει κατασχεση στο σπιτι? :helpplea:
Δες τώρα μια μορφή επιστροφής των δανεικών στην πράξη...

«Πιθανότερο είναι η Ελλάδα να αντιμετωπίσει περαιτέρω επιδείνωση του κόστους παρά πλήρη αδυναμία δανεισμού» δηλώνει στην εφημερίδα Τα Νέα ο αναλυτής του διεθνούς οίκου αξιολόγησης Fitch Κρις Πράις, συμπληρώνοντας πως η αύξηση του κόστους θα πρέπει να αντιμετωπιστεί από την κυβέρνηση είτε με αύξηση των φόρων είτε με περικοπές δαπανών, «εξελίξεις που μπορούν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα μεγάλα προβλήματα κατά τη διάρκεια μιας ύφεσης».
Το κλειδί των εξελίξεων, ανεξάρτητα από την κρίση, κατά τους διεθνείς οίκους κρατά η ίδια η κυβέρνηση. «Τα spread θα συνεχίσουν να αυξάνονται αν η κυβέρνηση δεν καταρτίσει αξιόπιστο πρόγραμμα για την άμεση μείωση του χρέους και δεν λάβει τάχιστα μέτρα για την αναμόρφωση του Ασφαλιστικού» τονίζει ο κ. Πράις και εισηγείται μάλιστα να μπει μαχαίρι στις συντάξεις.
Όλο το άρθρο
 

ekaikala

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
Δες τώρα μια μορφή επιστροφής των δανεικών στην πράξη...

«Πιθανότερο είναι η Ελλάδα να αντιμετωπίσει περαιτέρω επιδείνωση του κόστους παρά πλήρη αδυναμία δανεισμού» δηλώνει στην εφημερίδα Τα Νέα ο αναλυτής του διεθνούς οίκου αξιολόγησης Fitch Κρις Πράις, συμπληρώνοντας πως η αύξηση του κόστους θα πρέπει να αντιμετωπιστεί από την κυβέρνηση είτε με αύξηση των φόρων είτε με περικοπές δαπανών, «εξελίξεις που μπορούν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα μεγάλα προβλήματα κατά τη διάρκεια μιας ύφεσης».
Το κλειδί των εξελίξεων, ανεξάρτητα από την κρίση, κατά τους διεθνείς οίκους κρατά η ίδια η κυβέρνηση. «Τα spread θα συνεχίσουν να αυξάνονται αν η κυβέρνηση δεν καταρτίσει αξιόπιστο πρόγραμμα για την άμεση μείωση του χρέους και δεν λάβει τάχιστα μέτρα για την αναμόρφωση του Ασφαλιστικού» τονίζει ο κ. Πράις και εισηγείται μάλιστα να μπει μαχαίρι στις συντάξεις.
Όλο το άρθρο

Έτσι ακριβώς είναι. Απο τη στιγμή που η κυβέρνηση δίνει τα λεφτά φόρων στη πληρωμή των τόκων των δανείων που παίρνει, για να πληρώσει συνταξεις και μισθούς του κράτους καμία ανάπτυξη δεν γίνεται. Πληρώνει ο ιδιωτικός τις καταχρήσεις των προηγουμένων οι οποίοι συνεχίζουν να δανείζονται. Ανεργία - φόροι - κρατισμός. Για το θέμα, είναι προφάνές ότι ο συγκεκριμένος ενέργησε ως τραμπούκος και όχι ως όργανο τάξης. Δεν θα έπρεπε τέτοια άτομα να λειτουργούν. Όπως επίσης και η μη επιβολή της τάξης σε ημιπεριθωριακούς  πλιατσικολόγους που καταστρέφουν το μικρομεσαίο, κατηγορώντας, για την αθλιότητα που τόσα χρόνια συμμετείχαν και προσπόριζουν.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Διαδηλώσεις , ΜΚΟ , ΜΜΕ και «μεταμοντέρνα πραξικοπήματα».

του Μαύρου Γάτου.

Η καπηλεία της μνήμης του Αλέξη Γρηγορόπουλου ως όχημα για διεργασίες αλλαγής του πολιτικού σκηνικού στην Ελλάδα. Η εμπειρία μας από το εξωτερικό.

 

ding-dong

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2007
Μηνύματα
805
Like
0
Πόντοι
6
προσωπικά στ αρχίδια μου εάν είναι δολοφονία.
προσωπικά στα παπάρια μου εάν γίνει η Ελλάδα τέξας.
προσωπικά στ αρχίδια μου εάν αύριο σκοτώσουν το παιδί σου "κατά λάθος" και ακούς έναν περίεργο να σου γράφει αυτά που γράφεις εσύ.
Και για τα τρία τα παραπάνω σας έγραψα όλους στ αρχίδια μου γιατί έχω σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ στη μικρή μου ζωή.
Γι αυτό και την πούλεψα από μια χώρα που αντί οι πολίτες της να ασχολούνται με το πώς θα ζήσουν όμορφα τη ζωή τους και θα προκόψουν, μαλώνουν εάν ο θάνατος 16χρονου είναι φόνος ή ανθρωποκτονία από αμέλεια.
Συνεχίστε να με διασκεδάζετε...
Εχετε καταντήσει βαμπίρ και δε το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα.

Στ'αρχιδια σου εσενα, στα αρχιδια μου και μενα, αλλα και οι δυο μας θα βγουμε να κανουμε κριτικη για την χωρα και τους ανθρωπους της. Ειναι η ευκολη λυση να κρινουμε γιατι αν κανουμε κατι θα κριθουμε εμεις γι'αυτο, οποτε δε κανουμε τιποτα.
Εχεις σκεφτει οτι εχεις γινει πιο βαμπιρ απο τους υπολοιπους? Βαρεθηκα να ακουω για << σταρχιδιστες >> που απλα δε νοιαζονται. Γιατι υπαρχουν καποιοι που νοιαζονται να κανουν τον κοσμο οπως δε σ'αρεσει.. Γινεσαι λοιπον μερος των κοιμισμενων που στο τελος θα αναρωτιουνται τι εγινε και πηγαν ολα κατα διαολου?
Το αν μερικοι ενδιαφερονται για το δεντρο και οχι για το δασος (που καιγετε) ειναι θεμα παιδειας που δεν υπαρχει. Αν εισαι διαφορετικος δειχτο με διαφορετικο τροπο. Μην τσουβαλιαζεσε κι εσυ με αυτους που δεν νοιαζονται, με αυτους που απλα τα σπανε, με αυτους που βολευτηκαν και δε θελουν να ξεβολευτουν, με αυτους που δεν θελεις να τους μοιασεις..


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Οπως τα λετε ως τωρα μαγκες, ΑΝ αυτη η αναταραχη ειναι στημενη, η επομενη διαμαρτηρια θα ειναι κοινωνικη εξεργεση.
Θα πεσει πεινα και η πεινα θα εχει ως αποτολεσμα την εξεργεση.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Οπως τα λετε ως τωρα μαγκες, ΑΝ αυτη η αναταραχη ειναι στημενη, η επομενη διαμαρτηρια θα ειναι κοινωνικη εξεργεση.
Θα πεσει πεινα και η πεινα θα εχει ως αποτολεσμα την εξεργεση.
εγο αμα πινο απαγελνο ενα κοτο!!!!!!!!!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
"Σήμερα η πλειοψηφία των ανθρώπων αισθάνεται ότι έχει μεταβληθεί σε μειοψηφία, ότι βρίσκεται υπό κατοχή. Υπάρχουν δυναμικές μειοψηφίες οι οποίες επιβάλλουν την θέλησή τους με το έτσι θέλω. Δεν λειτουργεί πουθενά όρος και αρχή δημοκρατίας, να μπορεί να εκφραστεί ο κόσμος. Βέβαια αυτά είναι το αποτέλεσμα της κατάρρευσης των δυο μεγάλων κομμάτων, δηλαδή ενός πολιτικού αδιεξόδου εμφανέστατου και αν αυτή τη στιγμή η κυβερνητική παράταξη δεν αφυπνιστεί να θέσει θέμα αρχηγού, να δηλώσει την ανικανότητα που επέδειξε μέχρι τώρα η κυβέρνηση και να αναζητήσει εσωτερική της ανασυγκρότηση στον ένα χρόνο που της μένει τότε αυτή η μειονότητα που σήμερα εμφανίζεται σαν στρατός κατοχής θα αποτελέσει την μόνη πρόταση. Εάν καταρρεύσει η σημερινή κυβέρνηση, που έχει ήδη καταρρεύσει, χωρίς δυνατότητα εναλλακτική, εσωτερική μέσα από αυτό το κόμμα που κυβερνά όποιο και αν είναι ας είναι σάπιο, εάν δεν δείξει ικανότητες εσωτερικής ανασυγκρότησης θέτοντας θέμα αρχηγού, τότε το παιχνίδι είναι χαμένο για πολλές δεκαετίες".

"Και τα δύο μεγάλα κόμματα κατέστρεψαν την παιδεία αυτού του τόπου. Σε αυτά που συμβαίνουν σήμερα με τα σχολιαρόπαιδα τα 10χρονα που πετροβολάνε "μπάτσους, γουρούνια δολοφόνους", αυτό είναι η κατάληξη μιας συγκεκριμένης εκπαιδευτικής πολιτικής η οποία ξεκίνησε από πολύ συγκεκριμένα μέτρα δήθεν εκσυγχρονισμού της παιδείας και κατέληξε σε αυτό το μπάχαλο που ζούνε σήμερα τα σχολειά. Το σχολείο έχασε πλέον τον ασκητικό του χαρακτήρα. Έμαθε αυτά τα παιδιά ότι στο σχολειό δεν ετοιμάζεσαι να γίνεις πολίτης, δεν μετέχεις ως άσκηση σε μια κοινότητα όπου εκπαιδεύεσαι να μετάσχεις αύριο κρίσεως και αρχής, αλλά είσαι αυτόνομος πολίτης ήδη, είσαι μαθητικό κίνημα. Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη για το έγκλημα να βιάζεις και να ασελγείς τις ψυχές των παιδιών, διαστρέφοντας τη συνείδησή τους ότι από τα δέκα τους χρόνια είναι συνδικαλισμένα σε κίνημα; Αυτά είναι εγκλήματα κοινωνικά πελώρια, ανατριχιαστικά".


"Χρειαζόμαστε έναν Πούτιν. Χρειαζόμαστε έναν άνθρωπο ο οποίος να είναι ηγέτης και να βγει να μιλήσει με πόνο σε αυτό τον λαό. Να καταλάβει ο λαός ότι υπάρχει επιτέλους ένας άνθρωπος ο οποίος πονάει αυτό τον τόπο, ο οποίος θέλει να υπηρετήσει αυτό τον τόπο από όπου και αν είναι, από όπου και αν προέρχεται αλλά να είναι ανιδιοτελής και να επιστρατεύσει κοινωνικές δυνάμεις και να στήσει μια κυβέρνηση για να διακονήσει το λαό".

Αποσπάσματα από τη συνέντευξη του κ. Χρήστου Γιανναρά στον Άρη Πορτοσάλτε στις 19 Δεκεμβρίου 2008

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Χρειαζόμαστε ένα Πούτιν.

Ρε συ τόμιτο, πριν πόσο καιρό τα λέγαμε αυτά; Θυμάσαι;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom