Νέα

Κοινωνικές αναταραχές ή στημένη εξέγερση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα axaxouxas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 428
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Πάρα πολύ ενδιαφέρον! Η πηγή του άρθρου? Γιατί αν το έγραψες εσύ έχουμε θέμα!  :grin:

Αααα, θα σε μαλώσω.
Τι ερωτήσεις είναι αυτές;

Δεν παρακολουθείς τις αναρτήσεις του Σαίξπηρ;
 

Επισκέπτης
Την ίδια ώρα από το βήμα της Βουλής, ο αναπληρωτής Yπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Δημόσιας Τάξης, κ. Χρήστος Μαρκογιαννάκης ζητούσε συναίνεση και εξήγγειλε τη δημιουργία ενός οργάνου που θα εποπτεύει το κέντρο της Αθήνας.
Από την πλευρά του το ΠΑΣΟΚ, έκανε λόγο για απουσία της κυβέρνησης με αποτέλεσμα οι ταραξίες να δρουν ανενόχλητοι...
Το οργανο που θα εποπτευει την Αθηνα δεν εχει σκοπο το ανταρτικο του Στρεφη,βλεπει πιο μακρια...Στην Αγγλια προβλεπουν θερμο καλοκαιρι και καταστρωνουν σχεδια επεμβασης του Στρατου,εαν ξεφυγει η κατασταση για τα καλα.
[size=15pt]Οι εξεγέρσεις ως υποσυνείδητη ομαδική τελετή ενηλικίωσης[/size]
Πολυ καλογραμμενο,οπως συνηθως απο τον Σαιξπηρ.
Η ΟΥΣΙΑ ομως δεν ηταν η προσπαθεια καποιων εφηβων να ενηλικιωθουν,εαν επικεντρωθουμε σε αυτο βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Η ΟΥΣΙΑ ομως δεν ηταν η προσπαθεια καποιων εφηβων να ενηλικιωθουν,εαν επικεντρωθουμε σε αυτο βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

Επειδή πολλοί απέχουν από την εφηβία, τελικά τι είναι οι έφηβοι της εποχής; "Δεν υπάρχει" με gay φωνούλα ή αγανακτισμένοι από την κοινωνία;
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Την ίδια ώρα από το βήμα της Βουλής, ο αναπληρωτής Yπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Δημόσιας Τάξης, κ. Χρήστος Μαρκογιαννάκης ζητούσε συναίνεση και εξήγγειλε τη δημιουργία ενός οργάνου που θα εποπτεύει το κέντρο της Αθήνας.

τι συμπτωση... αυτο θα πει συγχρονισμος!!!!
 

Επισκέπτης
Επειδή πολλοί απέχουν από την εφηβία, τελικά τι είναι οι έφηβοι της εποχής; "Δεν υπάρχει" με gay φωνούλα ή αγανακτισμένοι από την κοινωνία;
Δεν εχω παιδια στην εφηβεια και ειμαι 36 ετων,οποτε δεν εχω επαφη ουτε και εγω με τους σημερινους εφηβους.

Δεν αμφιβαλλω οτι στον Δεκεμβρη υπηρχε υποσυνειδητα ΚΑΙ η πλευρα του Σαιξπηρικου πονηματος,αλλα τελος παντων κατι τετοιο ειναι δευτερευον για μενα.
τι συμπτωση... αυτο θα πει συγχρονισμος!!!!
Θα εβρισκε αλλο λογο,ισως και κανεναν λογο:Ειπαμε το Στρεφοανταρτικο το εχουν γραμμενο,και θα ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χαρουμενοι εαν τον Δεκεμβρη οι φασαριες γινονταν μονον στο κεντρο-η εστω μονο στην Αθηνα.
Εδω πηγαν να καψουν περιπολικα στην Καστορια(!)και πλακωνοντουσαν σε Βολο,Πατρα,Λαρισα,Γιαννενα...Αλλου κοιτανε αυτοι και οχι στις βιτρινες της Σκουφα.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Δεν έχω διαβάσει γενικώς τι έχει ειπωθεί εδώ, αλλά είπα να ποστάρω κάποιες σκόρπιες σκέψεις.

Μήπως η φάση έχει ξεφύγει και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι ή απλά δε θέλει να το πιστέψει κανείς? Εννοώ ότι αφού φτάσαμε στο σημείο να βγαίνουν και να χτυπάνε αυτοκίνητα στην τύχη και στην ψύχρα, μήπως τελικά είμαστε όλοι εχθροί τους? :headbang:

Δηλ μήπως δεν είναι πια μια βεντέτα μεταξύ μπάτσων & των ατόμων αυτών όπως ήταν μέχρι πρότινος, αλλά όλες αυτές οι ομάδες εναντίον του οποιοδήποτε δεν πιστεύει τα ίδια πράγματα με αυτούς? :think:

Καλά η Ντόρα και το υπόλοιπο σκυλολόι στα αρχίδια τους, το ξέρουμε. Κυκλοφορούν με γορίλες 24/7, ζούν σε χρυσά κλουβιά - ας είναι καλά η Ελληναρία που τους ψηφίζει. :jerking:

Με όλους τους υπόλοιπους μικρομεσαίους που κυκλοφορούν γενικώς ή έχουν ένα μαγαζί τι θα γίνει? Θα είναι στόχος του οποιουδήποτε τυχαίου? :helpplea:

Νομίζω μάγκες ότι έχουμε ήδη περάσει σε άλλη φάση και εδώ χρειάζονται κοινωνιολόγοι να κάνουν καμιά ημερίδα στο Πάντειο μπας και βγει κανα συμπέρασμα δηλαδή. :think:
 

sbl

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.204
Like
2
Πόντοι
16
Σε πεδίο μάχης μετατράπηκε το κέντρο της πόλης των Ιωαννίνων, όταν δεκάδες αριστεριστές προσπάθησαν να διαλύσουν συγκέντρωση της Χρυσής Αυγής για τη Βόρειο Ήπειρο.

Τα μέλη της Χρυσής αυγής είχαν συγκεντρωθεί στο καινούργιο άγαλμα του Πύρρου για να καταθέσουν στεφάνι, ενώ μετά από λίγη ώρα άρχισαν να καταφθάνουν στην κεντρική πλατεία της πόλης μέλη της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς.

Ακολούθησε πετροπόλεμος, ενώ μέσα σε λίγα λεπτά οι δύο ομάδες συνεπλάκησαν με καδρόνια, αλλά και σώμα με σώμα.

Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής πληροφορίες τραυματίστηκαν 3 άτομα, τα οποία μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο της πόλης για τις πρώτες βοήθειες.

Τα επεισόδια έληξαν μετά την επέμβαση της Αστυνομίας, που έκανε εκτεταμένη χρήση χημικών για να διαλύσει τις δύο ομάδες
.


Ήθελαν και αντισυγκέντρωση! 15 Εθνικιστές του Πυρήνα Ιωαννίνων έτρεψαν σε φυγή 150 αναρχικούς με μολότωφ στα χέρια… Έφαγε τα μούτρα της η κόκκινη τρομοκρατία!

Ο Πυρήνας Ιωαννίνων είχε προγραμματίσει ανοικτή εκδήλωση σήμερα στην πόλη για την Βόρειο Ήπειρο. Το απόγευμα στον χώρο της συγκέντρωσης βρίσκονταν 15 Συναγωνιστές της Οργανωτικής Ομάδος για να ετοιμάσουν τα ηχητικά και τις τελευταίες λεπτομέρειες. Την ίδια στιγμή αναρχικές ομάδες έκαναν κάλεσμα σε «αντιφασιστική» πορεία - με διάθεση …σύγκρουσης (στην διάθεση έμειναν!) - όπως και έγινε. Περίπου 150 κουκουλοφόροι έκαναν απόπειρα επίθεσης αλλά την ίδια στιγμή που έγιναν αντιληπτοί από την οργανωτική ομάδα των 15 Εθνικιστών, ΤΡΑΠΗΚΑΝ ΣΕ ΑΤΑΚΤΗ ΦΥΓΗ, με την πλήρη απουσία της αστυνομίας που κατά τ’ άλλα επέτρεψε την ελεύθερη διακίνηση 150 πάνοπλων κουκουλοφόρων μέσα στην πόλη των Ιωαννίνων. Οι «μπαμπούλες» του Συστήματος παρότι είχαν στην κατοιχή τους μολότωφ (μεταξύ άλλων «εργαλίων»), έφαγαν τα μούτρα τους από την ατσάλινη αντίσταση των Εθνικιστών που έκανε πραγματικό εφιάλτη, τα …όνειρά τους για το τσάκισμα του «φασισμού».

Για ακόμα μία φορά, κάποιοι υπό την ανοχή του κράτους που απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, θέλησαν να κάνουν ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ εναντίον μας. ΑΠΕΤΥΧΑΝ.Κόσμος εμφανίζονταν κάθε τόσο προς το μέρος μας και η εκδήλωση που είχε αναλάβει να φέρει εις πέρας ο Πυρήνας Ιωαννίνων ξεκίνησε κανονικά.
Μετά τις ομιλίες των Ηπειρωτών εκπροσώπων και του Μετώπου Νεολαίας Ιωαννίνων, η αστυνομία (που εμφανίστηκε κάπως….. καθυστερημένα!) ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ την διεξαγωγή Πορείας από τους Εθνικιστές «προς αποφυγήν νέων ταραχών».

Κανένας εκ των Εθνικιστών δεν τραυματίστηκε σοβαρά, παρά την άνανδρη επίθεση των πάνοπλων κρανοφόρων όπου μάλιστα εγκατέλειψαν στον χώρο σημαίες, σφεντόνες, πέτρες και μπουκάλια τα οποία θα εμφανίσουμε σε λίγες ώρες από την ιστοσελίδα μας.

 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.520
Κριτικές
11
Like
3.367
Πόντοι
4.615
Την ίδια ώρα από το βήμα της Βουλής, ο αναπληρωτής Yπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Δημόσιας Τάξης, κ. Χρήστος Μαρκογιαννάκης ζητούσε συναίνεση και εξήγγειλε τη δημιουργία ενός οργάνου που θα εποπτεύει το κέντρο της Αθήνας.
Από την πλευρά του το ΠΑΣΟΚ, έκανε λόγο για απουσία της κυβέρνησης με αποτέλεσμα οι ταραξίες να δρουν ανενόχλητοι...
Καλά, δεν παίζονται οι άνθρωποι!!! Για να κάνει όπως πρέπει τη δουλειά της η αστυνομία και εν γένει ο κρατικός μηχανισμός απαιτείται συναίνεση!!! τι άλλο θα ακούσουμε!!!δλδ για να συλλάβει ορισμένους ταραξίες η αστυνομία θα πρέπει να συμφωνήσουν και τα 5 κοινοβουλευτικά κόμματα, και ίσως και ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών. Και τι σημαίνει τελικά συναίνεση εν προκειμένω; εγώ δεν είδα κανέναν να επικροτεί αυτές τις ενέργειες, και ιδίως η μείζων αντιπολίτευση, ούτε να τους είπε αφήστε τους να κάνουν ό,τι θέλουν. Επομένως, και αριθμητικά να το πάρεις, συναίνεση υπάρχει και είναι δεδομένη. Άρα; ποιο το πρόβλημα;
Σε σχέση με τις εν γένει ταραχές, το όλο πρόβλημα φοβάμαι ότι έχει να κάνει με την ατιμωρησία που ανέκαθεν υπήρχε στη διάπραξη εγκλημάτων από πολλούς. Το να διαπράξεις μόνος σου έγκλημα τιμωρείται, το να το διαπράξουν από κοινού πολλοί, είναι κάτι επιτρεπτό. Λ.χ. εάν πάω να σπάσω το μαγαζί του γείτονα μου με πέτρες, σε ένα δεκάλεπτο θα έχω συλληφθεί, εάν το κάνουν εκατό ''αναρχικοί'' δεν τρέχει μία. Εάν κλείσω με το αμάξι μου την εθνική οδό, θα συλληφθώ αμέσως, εάν το κάνουν 500 αγρότες δεν τρέχει πάλι μία. Εάν αποκλείσω την Ακρόπολη μόνος μου, μαύρο φίδι που με έφαγε, εάν το κάνουν εκατό συμβασιούχοι, όλα καλά!!!! Άρα, εκεί εστιάζεται το πρόβλημα κατά την άποψή μου. Επομένως το συμπέρασμα είναι ένα:εγκληματείτε αλλά όχι μόνοι σας!!!!από εκατό και πάνω και θα μείνετε ατιμώρητοι!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom