Νέα

Ιστορία της Τέχνης (πίνακες ζωγραφικής, πορτραίτα, φωτογραφίες γεγονότων κ.ά.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Borgia21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 278
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
με το χερι στην καρδια η μπλε γυναικα του πικασσο αν την ειχε ζωγραφισει τουρκος ανώνυμος οπαδος του ερντογαν θα ηταν διασημο εργο και θα υποκρινόσασταν ότι σας αγγιζει στην καρδια, στην ψυχη και άλλες τέτοιες πουτσες μπλε???? ΄λιγο ειλικρινεια δεν βλαπτει
 

KOSTASF16

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
5.264
Like
151
Πόντοι
66
Ένας γνωστός μου το είδε στο μουσείο της Νορβηγίας και είχε μείνει, μου έλεγε, αμίλητος με το στόμα ανοιχτό για 5 λεπτά μέχρι που ο υπάλληλος του εκανε νόημα πως πρέπει να κλείσουμε.
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    159,6 KB · Εμφανίσεις: 48

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.428
Κριτικές
3
Like
12.207
Πόντοι
3.506
αμα τις μουτζούρες του πικασσο τις εκανα εγω θα με λεγανε και εμενα μεγαλο ζωγραφο?
βρε αη σιχτιρ οι μισοι καλλιτεχνες με τις γνωριμίες τους εγιναν φιρμες. η τελευταια μουτζουρα τρανη αποδειξη.

Η ζωγραφική είναι πολύ εύκολη όταν δεν ξέρεις να ζωγραφίζεις και πολύ δύσκολη όταν ξέρεις.

Edgar Degas, 1834-1917, Γάλλος ζωγράφος & γλύπτης
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
με το χερι στην καρδια η μπλε γυναικα του πικασσο αν την ειχε ζωγραφισει τουρκος ανώνυμος οπαδος του ερντογαν θα ηταν διασημο εργο και θα υποκρινόσασταν ότι σας αγγιζει στην καρδια, στην ψυχη και άλλες τέτοιες πουτσες μπλε???? ΄λιγο ειλικρινεια δεν βλαπτει
Καταρχάς δεν σε προσβάλλουμε και δεν θα έπρεπε να μιλάς για μπλε πουτσες όταν εκφερουμε τη γνώμη μας.

Το συγκεκριμένο έργο του Πικάσο εάν αρέσει σε κάποιον δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για ψευτη και υποκριτή διότι οποιαδήποτε ερέθισμα (οπτικό ή ακουστικό) δεν έχει την ίδια επίδραση σε όλους μας.

Η τέχνη, όπως και η φιλοσοφία, είναι ένας διαφορετικός τρόπος σκέψης από τον επιστημονικό​ - ορθολογικό.


 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σορρυ για το πουτσες μπλε αν το θεμα μας είναι το επιπεδο, αλλα όπως εχεις εσυ το δικαίωμα να λες ότι σε αγγιξε μια μπλε γυναικα που εγω θα ζωγραφιζα καλυτερα, εχω και εγω το δικαίωμα να σε λεω ψευτη και υποκριτή διοτι αυτό αντιλαμβάνομαι όταν καποιος μου παρουσιαζει μια μουτζουρα για αριστούργημα.
 

KOSTASF16

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
5.264
Like
151
Πόντοι
66
Αν και δεν έχω σε μεγάλη υποληψη τους αγγλους ζωγραφους, γυρνωντας στα μουσεια του λονδικου μου εκανε εντυπωση ο Τζον Κονσταμπλ και τα πανεμορφα τοπια της αγγλιας
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    167,5 KB · Εμφανίσεις: 58
  • image.jpg
    image.jpg
    108 KB · Εμφανίσεις: 85
  • image.jpg
    image.jpg
    40,8 KB · Εμφανίσεις: 65

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
σορρυ για το πουτσες μπλε αν το θεμα μας είναι το επιπεδο, αλλα όπως εχεις εσυ το δικαίωμα να λες ότι σε αγγιξε μια μπλε γυναικα που εγω θα ζωγραφιζα καλυτερα, εχω και εγω το δικαίωμα να σε λεω ψευτη και υποκριτή διοτι αυτό αντιλαμβάνομαι όταν καποιος μου παρουσιαζει μια μουτζουρα για αριστούργημα.
"Η κραυγη" του Μουνκ σου αρέσει?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
η κραυγη εκφραζει εντονα από το σχημα του στοματος την απογνωση, πετυχε το αποτέλεσμα για μενα να με αγγιξει με ένα συναισθημα σαν τρομο κατι, που μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος του.

και όχι δεν μου αρεσει δεν θα την εβαζα στο σπιτι μου γιατι θα εβλεπα εφιάλτες. η μπλε γυναικα από την άλλη είναι μια χοντραδα ουτε συναισθημα εκφραζει ουτε τιποτα απλα μια μουτζουρα.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
η κραυγη εκφραζει εντονα από το σχημα του στοματος την απογνωση, πετυχε το αποτέλεσμα για μενα να με αγγιξει με ένα συναισθημα σαν τρομο κατι, που μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος του.

και όχι δεν μου αρεσει δεν θα την εβαζα στο σπιτι μου γιατι θα εβλεπα εφιάλτες. η μπλε γυναικα από την άλλη είναι μια χοντραδα ουτε συναισθημα εκφραζει ουτε τιποτα απλα μια μουτζουρα.
Σε άγγιξε η κραυγή? Είσαι ψεύτης και υποκριτής, είναι μια φιγούρα απροσδιόριστου φύλου με ενα κύκλο για στόμα. Μια μουτζούρα και μισή. Εγώ θα το ζωγράφιζα καλύτερα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
χαχαχα καταλαβες λοιπον τι διαφορα, είναι ωραιο κατι, είναι ασχημο κατι, είναι αδιαφορο και ασχημο κατι
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Αν και δεν έχω σε μεγάλη υποληψη τους αγγλους ζωγραφους, γυρνωντας στα μουσεια του λονδικου μου εκανε εντυπωση ο Τζον Κονσταμπλ και τα πανεμορφα τοπια της αγγλιας

Νομίζω πως υποτιμάς τον μέγα J. M. W. Turner, που θεωρώ ότι είναι ο κορυφαίος και αξεπέραστος Άγγλος τοπιογράφος...

1147-primary-0-740x560.jpg


http://[URL unfurl="true"]www.tate.org.uk/art/images/work/N/N00/N00476_9.jpg[/img[/URL]]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.tate.org.uk/art/images/work/N/N00/N00560_10.jpg[/img[/URL]]

[img]https://virginiaburges.files.wordpress.com/2016/07/turner-thompsons-aeolian-harp-1809-manchester-city-galleries.jpg

Bonneville%2C_Savoy_by_Joseph_Mallord_William_Turner.jpg


 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Και εμένα η μπλε γυναίκα δε μου λέει κάτι, αλλά ο Πικάσο επίτηδες τη ζωγράφισε έτσι, δεν ήταν άσχετος. Κάτι ήθελε να συμβολίσει πιθανόν που εμείς δεν μπορούμε να πιασουμε με τη μία.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
εγω σπιτι μου πχ εχω αυτό
και ωραιο είναι ως μια ξανθια γυμνη με καλες αναλογιες και σε αγγιζει συναισθηματικα διοτι απεικονιζει την υπατια όταν την βασανιζουν και την ξευτιλιζουν αδικα οι χριστιανοι.
επισης εχω και αυτό

που δεν είναι κανενος διασημου αλλα είναι πολύ σεξυ και ωραιοτερο από οσα ειδα στις 2 τελευταίες σελιδες του παροντος, χαιρεσαι να βλέπεις μια ομορφη γυναικα ελαφρα ενδεδυμενη
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Ωραία και τα δυο. Ειδικά η Υπατια. Αν και δε φαίνεται βασανισμένη...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ναι τα γδαρσιματα και οι μολωπες είναι στην πλατη και δεν φαινονται από αυτην την γωνια, σε λιγο που θα της ξεριζωσουν το δερμα και τα νυχια θα φαινεται και από μπροστα ο βασανισμος
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Sir Lawrence Alma-Tadema (1836-1912)

Ο Σερ Λώρενς Άλμα-Τάντεμα (8 Ιανουαρίου 1836 – 25 Ιουνίου 1912), Μέλος του Τάγματος της Αξίας, Μέλος της Βασιλικής Ακαδημίας, ήταν Ολλανδός ζωγράφος, ο οποίος απέκτησε τη βρετανική ιθαγένεια. Ανήκε στην Ακαδημαϊκή Σχολή ζωγραφικής και έδρασε στα τέλη της βικτωριανής εποχής στην Αγγλία. Υπήρξε πολύ δημοφιλής για τις εξιδανικευμένες και με εκθαμβωτικά χρώματα σκηνές του από την αρχαία Ελλάδα και τη Ρώμη.

Περισσότερα:
800px-1904_Lawrence_Alma-Tadema_-_The_Finding_of_Moses.jpg

77946443_ZHenschinuy_Amfissuy_1887.jpg

77946446_in__the_tepidarium_1881.jpg

77946466_Rimskiy_mecenat_1868.jpg

77979927_Skulptoruy_v_Drevnem_Rime__1877.jpg

77947133_Fidiy_pokazuyvaet_frizuy_Parfenona_druzyam_1868.jpg

77947210_Galereya___skulpturuy_1867.jpg

77947214_Galereya__zhivopisi_1874.jpg

77947745_Vakhanaliya__1871.jpg

77980097_alma14.jpg

77946560_Posvyaschenie_Bahusu_1889.jpg

3-1.jpg
 

Alex_F 73

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2017
Μηνύματα
26
Like
14
Πόντοι
0
Μια και αναφέρθηκε η "Μπλε Γυναίκα" του Πικάσο,το συγκεκριμένο έργο θα πρέπει να τοποθετηθεί στη σωστή του διάσταση.

Ποια είναι αυτή;

Η περίοδος κατά την οποία ο Πικάσο,επηρεασμένος από την αυτοκτονία του, επίσης ζωγράφου και φίλου του, Carlos Cassagemas, μέσα σε ένα γενικό κλίμα μελαγχολίας, τόσο στο Παρίσι όσο και στην Βαρκελώνη,απομονωμένος μακριά από την πόλη του φωτός,αλλάζει για μια σύντομη περίοδο 2-3 χρόνων το ύφος των έργων του.

Η περίοδος αυτή λοιπόν (1901-1903) ονομάστηκε "Η μπλε περίοδος του Πικάσο" (Picasso's Blue Period).

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom