Νέα

Hot Ημερήσια ενημέρωση για μπουρδέλα!

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 301 άτομα (28 μέλη και 273 επισκέπτες)

jorgekavlares

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
8.103
Like
1.450
Πόντοι
546
αυτη η Βιολετα φαινεται ωραια... κανα εξτραδακι σε ακα, κωλο κανει?
 

stifler19901990

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
440
Κριτικές
25
Like
12
Πόντοι
1.225
α μπραβο, βιολετα τη λεγανε αυτη που πηρα χτες στο 66α το πρωι αλλα μου το πε περιεργα, καπως σαν βελετα και δεν ημουν σιγουρος..  αρα δουλευει διδυμου 8.. εσυ πυραυλε πως περασες?
 

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
104
Like
2.754
Πόντοι
7.783
α μπραβο, βιολετα τη λεγανε αυτη που πηρα χτες στο 66α το πρωι αλλα μου το πε περιεργα, καπως σαν βελετα και δεν ημουν σιγουρος..  αρα δουλευει διδυμου 8.. εσυ πυραυλε πως περασες?

αυτη η Βιολετα φαινεται ωραια... κανα εξτραδακι σε ακα, κωλο κανει?

Δε ρώτησα, γιατί από τις πολλές τις καύλες, ήθελα να γαμήσω γρήγορα, οτιδήποτε είχε χέρια και πόδια.

Μπήκα κουτρουβάλες στο δωμάτιο συνουσιών, είχα λυσάξει, μου τρέχανε τα σάλια και οι μύξες, σχεδόν ήθελα να γαμήσω τους κ.κ. farkeli και bakalhs...
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
69Α Μαγια πανεμορφο κοντουλικο μελαχρινο πιπινι θα τιμηθει οποσδηποτε καποια στιγμη, απλο

71Β Μπαρμπαρα κοντο σχεδον ανορεξικο πιπινι με συμπαθητικο προσωπο, ακα

84Α Δεν μπηκα αλλα λογικα η Σονια η ομορφη μελαχρινη Ιταλιδα απ την Αλβανια, απλο
Πήρα την Μάγια για 2η φορά,πολύ καύλα η γκόμενα και τώρα που την είδα πάλι δεν είναι γυφτάκι....κάτι άλλο παίζει! Την ρώτησα από που είναι και μου είπε ότι είχαν πει κάποιοι πριν μέρες (και καλά Μόσχα).... Ότι και να είναι,είναι πολύ μουνάρα............. :bigdick: :bigdick: :bigdick: :bigdick: Έκανα 69 και έκατσα μέσα 15 λεπτά....

Η Μπάρμπαρα δεν κάνει ακά......το είπαν και τα παιδιά....

Πήρα και την Σόνια....σε φάση πολύ σκληρού γαμησιού/69/πισωκολλητού......και μου έλεγε όταν έφευγα: -"Γειά σου τρελός".... :2funny: :2funny: :2funny:

Για κάποιο λόγο το Φωκαίας 22,αν και κλειστό έιχε αναμμένο φως...............!!!



Uploaded with ImageShack.us

 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Γρήγορο ντου για 2 καταθέσεις σημερα,
Φυλης 69β,Μαγια,μελαχροινακι με γλυκό πρόσωπο και προστυχιά,σώμα λαμπάδα,πεταχτό κωλαράκι,συστηθηκε μες στο χαμογελο και με χειραψια στο αδειο σαλονι,στο δωμάτιο είχε προκαταρκτικά με γλυψιματα στο στηθος,τριψιμο παιχνιδιαρικο στο ορθιο,τρομπονι εκτος κρεβατιου και αγριο καρφωμα απο πάνω και ιεραποστολικά έχοντας κρατήσει τα χέρια μου γερά,ο ρυθμός αμείωτος και δεν μάσαγε,κοκκίνισε το πρόσωπο της απο το παλουκωμα,πρωτη φορα την έβλεπα και δεν το σκεφτηκα αν θα περασω ή οχι.. Τσατσα η γνωστη του οικου που στα 10λεπτα ανεβαζει ενταση,σημερα στα 15λεπτα παραμονης ανεβασε το ραδιοφωνο με τα ηλιθια χιτακια αλλα η Μαγια δεν..Μπραβο και θα ξανατιμηθει...
Φυλης 65 η Τζουλια με την κωλαρα,αλλο εκφυλο μουνακι που καποτε ηταν μεσα στην ξυνιλα,οι εποχες αυτες πανε ανεπιστρεπτι και πλεον στο δωματιο ειναι οτι πρεπει για σκισιμο,αντεχει το γερο παλουκωμα..Ειχα κανα 2μηνο τουλαχιστον αφου ηταν afterhours,πλεον θα ειναι και απογευμα.Τρομπονι που καταβροχθιζει με στημενη την ΚΩΛΑΡΑ και στο ρινγκ αξια πλεον.
Υποτονική έως μηδαμινή η κινηση και απόψε
 

stifler19901990

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
440
Κριτικές
25
Like
12
Πόντοι
1.225
Εγω εχω ακουσει οτι και στο δωματιο μεσα με τον πελατη δεν πηδιεται,ειναι τιμιο και ηθικο κοριτσι γενικοτερα οπως και οι περισσοτερες εκδιδομενες.Ουτε ακαποτα τσιμπουκια κανουν,ουτε πρωκτικο,εκτος αν τα βρουν στα χρηματα με τον πελατη..
καλα προφανως εννοουσε οτι ποτε δεν ηταν στο προγραμμα της, τωρα το τι τυχον κανει κρυφα και πολυ περισσοτερο εκτος οικου ειναι αλλου παπα ευαγγελιο
 

orgasmo nero

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2012
Μηνύματα
3.285
Κριτικές
15
Like
33
Πόντοι
26
Δε ρώτησα, γιατί από τις πολλές τις καύλες, ήθελα να γαμήσω γρήγορα, οτιδήποτε είχε χέρια και πόδια.

Μπήκα κουτρουβάλες στο δωμάτιο συνουσιών, είχα λυσάξει, μου τρέχανε τα σάλια και οι μύξες, σχεδόν ήθελα να γαμήσω τους κ.κ. farkeli και bakalhs...
Οταν λετε οτι θελατε να γαμησετε γρηγορα οτιδηποτε ειχε χερια και ποδια θα γαμουσατε ακομα και αυτο?                                                                                                                                                                                                                                                                      
Monstersinc.jpg
 [/URL]      
 

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
27
Πόντοι
1.396
Σε τυχαιο χρονο και χωρο βρεθηκα στην....
Ακομινατου 2 ισογ.η ευγενης υπηρεσια μας εδειξε μια ρουμανα, με αδυνατο σωμα,μικρο στηθος, κοντο μαυρο μαλι και αδιαφορο προσωπο,βουβολικου υφους, ηταν ομως αρκετη ωρα στο δωματιο,και στα 10 που ηταν το εισιτηριο,ειχε ακαποτο.
Λεωνιδου 6 η τσα εδινε εγγυηση παρουσιαζοντας μας μια ευτραφη νεαρα μικρου στηθους και συσσωρευσει κιλων στην κοιλιακη χωρα,αδιαφορου προσωπου, απλανες βλεματος.
Ξαφνικα ομως και λογω ωρας,βρεθηκα στα εξωτερικα ιατρεια της Διδυμου...
8 ισογ.Βικτωρια απο μολδαβια αν ακουσα ορθα με 20ε,1,65 υψος με κανονικο σωμα και μικρο στηθος,μαυρο μαλι μακρυ,και ενα τατου ακριβως στην μεση της κωλοχαραδρας μεγαλο.
7αρ.Νατασσα ρωσις συμφωνα με τσα,1,70,με παραπανω κιλακια .
7 δεξι,1,70 με μποτες μεχρι το γονατο και αυτη γεματουλα και μικρου στηθους.
16 Νικη γκιλφ με αιθεριες κινησεις που σκοπο ειχαν να μας μαγεψουν για να περασουμε,αλλα δεν μας εδωσε να πιουμε το κρασι με το μαγικο :grin:.
Σχετικα καλο σωμα για την ηλικια της με καλο κωλο,τον οποιο μας εδειξη ανασηκωνοντας ενα σιθρου που φορουσε,φορωντας κορδονι,στηθος μικρο,νομιζω φοραγε και ασπρες ζαρτιερες.
18 Φωτεινη κλασσικα με τα πυροβολα παρατεταμενα και την πολυ καλη πιπα της ως ατου.
18 ισογ.Αλιονα με ακαποτο λαρυγγοτο.τα δωματια γεματα.
20 Νικα ειπε η τσα,δλδ.Βερονικα απο Αγκυρας αδυνατο σωμα με καλο κωλο και σιθρου απο επανω,μαλλον ειναι μοδα..
Αυτα απο την 2η βαρδεια..
 

thanoulis21r

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
282
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
1.992
παιδια να ρωτησω επειδη εγω δεν μπορω να περασω λογω αποστασης, τα μαυρακια στον κυριο άρη στη φωκαίας κανουνε ακομα βαρδιες? thanks!
 

n.smirni76

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
29 Αυγ 2010
Μηνύματα
23.462
Κριτικές
1.272
Like
226.692
Πόντοι
46.232
βόλτα 3ή βάρδια στο μετάξι μετά τις 00.00 μαζί με τον μπέμπα....

Ιάσωνος 1α μελαχρινή λεπτή άβυζι μίλφ ελαφρός χαμηλοκώλα ,απλό στα 10.
Ιάσωνος 20β Κορίνα μελαχρινή κανονικό σώμα ωραίο κώλο αλλά το πιο καβλωτικό είναι τα 2αράκια βυζιά της που οι ρόγες της είναι προς τα μέσα ,απλό πρόγραμμα.
Ιάσωνος 30α μιά ξανθιά κανονικό σώμα μικρό βυζί , τατού χαμηλά στη μέση ,απλό.
Ιάσωνος 30β Αλίνα μελαχρινή κοντή παχουλή με μεσαία ωραία βυζάκια
Ιάσωνος 31 Στέλλα μαυρούλα κοντή χοντρούλα με μεσαία βυζιά ,απλό πρόγραμμα στα 10.
Ιάσωνος 31β Τζοάννα μαυρούλα κοντή παχουλή με μεσαίο βυζί ,απλό στα 10.
Ιάσωνος 36 το μελαχρινό κοντό γκίλφ , με κώλο στα 10.
όλα τα υπόλοιπα στην Ιάσωνος ήταν κλειστά....
Κολωνού 11β Μαρία η μελαχρινή  μίλφ με το πίρσινγκ στη μύτη 2.5 πεσμένα βυζιά με τεράστιες ρόγες και κωλάρα ,απλό στα 15.
Κολωνού 27 Τζούλια μελαχρινή Ρουμάνα 23 χρονών κανονικό σώμα με κωλάρα και 2αράκια βυζία ωραίο πρόσωπο  , απλό στα 15(τιμήθηκε θα ακολουθήσει κριτική)
Κολωνού 27β υπόγειο Βίκυ μελαχρινή λεπτή με μικρό στητό στήθος ωραίο σώμα και κώλο ,απλό στα 10.(το στανταράκι μου στο μετάξι)
Κολωνού 30α Αννα το μίλφ με τα καρέ μαύρα μαλλιά ψηλή κανονικό σώμα με κωλάρα και μικρά βυζιά ,απλό στα 10.
Κολωνού 32β Καρίνα μελαχρινή κανονικό σώμα 2αρακια σιλικονάτα βυζιά απλό πρόγραμμα στα 15 και Αννα(απο Κ15) ξανθοκάστανη κατσαρομάλλα ασχημούλα αλλά με ωραίο λεπτό κορμί με 1.5 βυζί και πολύ ωραίο κώλο ,απλό στα 15 κάνουν και παρτούζα.
Κολωνού 47 κάτω μια τεράστια μελαχρινή με μεγάλα βυζία ,απλό στα 10.
Κολωνού 47 πάνω δεν ανεβήκαμε.
Κολωνού 48 Κατερίνα κοντό ξανθό μιλφογκίλφ λεπτό άβυζο ,απλό στα 10.
Κολωνού 53 Αιμιλία καστανή λεπτή κοπελίτσα μικρό βυζί και ωραίο κωλαράκι(μπήκε στα προσεχώς)απλό στα 10.
Κολωνού 11α αριστερα , 11β δεξια , 15 , 27α , 30β ,32α και 32γ κλειστά.
Μεγάλου Αλεξάνδρου 20 δεξιά μια μελαχρινή παχουλή άβυζι , με κώλο στο 10.
Μεγάλου Αλεξάνδρου 20 αριστερά , 22α , 22β , 28α ,15 ήταν ανοιχτά αλλά δεν μπήκαμε , ενώ το 17 ήταν κλειστό.
Περδίκα 3 αριστερά Σασα μαυρούλα με ξανθιά μαλλιά μικρα μικρά κοτσιδάκια καλό κορμί , μεσαίο βυζί ,απλό στα 10.
Περδίκα 3 δεξιά Αντελίνα ξανθιά μούναρος για τα στάνταρ του Μεταξουργείου κανονικό σώμα μικρό στητό στήθος ωραίο κώλο πίρσινγκ στη μύτη ,απλό πρόγραμμα.
Λεωνίδου 28 κάτω Νικόλ το ξανθό ζυμαράκι κοντούλα κανονικό σώμα μικρό στητό βυζί , απλό στα 10. ένας αρκετά νεαρός κοντά στα 18 ρώτησε για παρτούζα , η τσα τσα του απάντησε ρώτα την κοπέλα και αυτή του απάντησε με την πολύ παιδική φωνή που έχει κάνω.
αυτά καλό ξημέρωμα.  
 

thanoulis21r

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
282
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
1.992
χαθηκαν δυστυχως  :-
Φίλε το τζενάκι το αστερι μουχε πει τον ιούλιο ότι ηθελε να φυγει και να σταματησει τη δουλεια τωρα δεν ξερω τι παιζει, παντως ενας φιλος μου που περασε  τελευταια μουπε οτι ο κυρ-αρης δεν ηταν ουτε και αυτος δεν ξερω τι παιζει...
 

magaret

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.244
Κριτικές
3
Like
1.092
Πόντοι
216
Φίλε το τζενάκι το αστερι μουχε πει τον ιούλιο ότι ηθελε να φυγει και να σταματησει τη δουλεια τωρα δεν ξερω τι παιζει, παντως ενας φιλος μου που περασε  τελευταια μουπε οτι ο κυρ-αρης δεν ηταν ουτε και αυτος δεν ξερω τι παιζει...
Ο κυρ Αρης μετατεθη στο Μαγνησιας και παρουσιαζει καλλιτεχνιδα με λατιν καταβολες..το κακο με το Τζενακι ειναι,πως και στο δρομο να το δω τυχαια δε θα το αναγνωρισω,αφου δε θα μπορω να δω γυμνα τα δυο πισινα της ντεποζιτακια..
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Πήρα την Μάγια για 2η φορά,πολύ καύλα η γκόμενα και τώρα που την είδα πάλι δεν είναι γυφτάκι....κάτι άλλο παίζει! Την ρώτησα από που είναι και μου είπε ότι είχαν πει κάποιοι πριν μέρες (και καλά Μόσχα).... Ότι και να είναι,είναι πολύ μουνάρα............. :bigdick: :bigdick: :bigdick: :bigdick: Έκανα 69 και έκατσα μέσα 15 λεπτά....

Η Μπάρμπαρα δεν κάνει ακά......το είπαν και τα παιδιά....

Πήρα και την Σόνια....σε φάση πολύ σκληρού γαμησιού/69/πισωκολλητού......και μου έλεγε όταν έφευγα: -"Γειά σου τρελός".... :2funny: :2funny: :2funny:

Για κάποιο λόγο το Φωκαίας 22,αν και κλειστό έιχε αναμμένο φως...............!!!



Uploaded with ImageShack.us
Ξέχασα να πω ότι η Σόνια/Ιταλίδα-Αλβανίδα.......με το που έβγαινε από το δωμάτιο έλεγε: -"Τι κάνετε? Καυλώνετε"......??? "Εεεεεεεεεέ"....???  :2funny: :2funny: :2funny:
 

n.smirni76

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
29 Αυγ 2010
Μηνύματα
23.462
Κριτικές
1.272
Like
226.692
Πόντοι
46.232
βόλτα σήμερα το μεσημεράκι Φυλής και Μετάξι , επειδή βαριέμαι να γράψω αναλυτικά θα γράψω μόνο κάποια που μου έμειναν.
Στο Φυλής 136 δουλεύει όπως έχει γραφεί η Νταιάννα απο Αλκιβιάδου 16α σαν Τζούλια αλλά η είδηση έινα ότι ανακοινώνεται απλό πρόγραμμα.
Στο Φυλής 66α πήγα να δώ την καινούργια την κοπελίτσα που έχει έρθει , είναι μελαχρινή με μαλλί μέχρι τους ώμους μετρίου αναστήματος λεπτή με 2αράκια βυζιά , ρώτησα την τσα τσα πώς την λένε(την χοντρή που είναι τα πρωινά)και άλλη μια φορά έτσι αγενέστατη όπως είναι τις περισσότερες φορές απάντησε νευριασμένα να περάσεις μέσα να μάθεις πως την λένε....κάνω στην κοπέλα , γλυκιά μου πώς σε λένε και τις λέει η τσα τσα΄μην απαντήσεις μην απαντήσεις......συναγωνιστής που καθόταν στον καναπέ έμεινε άναυδος και ενώ είχε πληρώσει για να περάσει ζήτησε τα λεφτά του πίσω και έφυγε...εύγε μάγκα μου αν είσαι μέλος πες μας ποίος είσαι....
Γενικά Φυλής και Φωκαίας βαρούσανε μύγες....στη διάρκεια της βόλτας  ζήτημα είναι αν είδα 6-7 άτομα , καλά ρε όλοι την Μέρκελ πήγατε να υποδεχθείτε....
Έφυγα για μετάξι , και εκεί πολύ λίγος κόσμος και οι πιο πολλοί αλλοδαποί....στο Ιάσωνος 33 είχε μια κοπελίτσα λεπτή κοντή με 2αρακια βυζιά καλή περίπτωση φαινόταν...στο αριστερά δίπλα στο υπόγειο Ιάσωνος 31β είδα
αυτή την πιτσιρίκα που έχειο γραφτεί ότι είναι ανήλικη...δεν ξέρω αν είναι αλλά δεν μοιάζει για πάνω απο 16...κοντή πολύ λεπτή και άβυζι.....πέρασα με την Ντάρια στο Κολωνού 30α(θα ακολουθήσει κριτική)ξανθιά λεπτή με ωραίο κορμί και καλοσχηματισμένα 2άρια στητά βυζιά , απλό στα 10.
 

teo_gilf

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουν 2012
Μηνύματα
541
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
6
Live ενημερωση Φυλης 2η βαρδια απο ρομαντικο πακικο νετ καφε της περιοχης

Φυλης


59(κατω) Ρωξαννα καστανοξανθη ψηλη καραμουναρα απο Ουγγαρια στο τσακ ημουνα να μπω αλλα δεν με παιρνει να κλαιω αλλο 20ρικο

οντως εντυπωσιακη με σταθερη παρουσια και πολυ καλο σαλοναρισμα , που αν κ εχω ακουσει ασχημα σχολια δεν εχω δει καποια κριτικη η κανω λαθος?
εγω θα την δοκιμασω σιγουρα παντως...
 

amadeus_gr

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.649
Κριτικές
100
Like
2.078
Πόντοι
8.175
βόλτα σήμερα το μεσημεράκι Φυλής και Μετάξι , επειδή βαριέμαι να γράψω αναλυτικά θα γράψω μόνο κάποια που μου έμειναν.
.....πέρασα με την Ντάρια στο Κολωνού 30α(θα ακολουθήσει κριτική)ξανθιά λεπτή με ωραίο κορμί και καλοσχηματισμένα 2άρια στητά βυζιά , απλό στα 10.

Πρέπει να είναι η Ντάρια πό Φ.84/86 που έπαιζε πριν 1-2 χρόνια με άσχημες κριτικές . . .
 

KRITIKOS1985

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιουν 2011
Μηνύματα
9.189
Κριτικές
55
Like
371
Πόντοι
1.640
οντως εντυπωσιακη με σταθερη παρουσια και πολυ καλο σαλοναρισμα , που αν κ εχω ακουσει ασχημα σχολια δεν εχω δει καποια κριτικη η κανω λαθος?
εγω θα την δοκιμασω σιγουρα παντως...
Δοκίμασε την πάντως οι περισσότεροι δεν έχουν περάσει καλά μαζί της...
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
Στο Φυλής 66α πήγα να δώ την καινούργια την κοπελίτσα που έχει έρθει , είναι μελαχρινή με μαλλί μέχρι τους ώμους μετρίου αναστήματος λεπτή με 2αράκια βυζιά , ρώτησα την τσα τσα πώς την λένε(την χοντρή που είναι τα πρωινά)και άλλη μια φορά έτσι αγενέστατη όπως είναι τις περισσότερες φορές απάντησε νευριασμένα να περάσεις μέσα να μάθεις πως την λένε....κάνω στην κοπέλα , γλυκιά μου πώς σε λένε και τις λέει η τσα τσα΄μην απαντήσεις μην απαντήσεις......συναγωνιστής που καθόταν στον καναπέ έμεινε άναυδος και ενώ είχε πληρώσει για να περάσει ζήτησε τα λεφτά του πίσω και έφυγε...εύγε μάγκα μου αν είσαι μέλος πες μας ποίος είσαι....
Μαλακισμένη "χονδρή" τσα2..... Μου είχε κάνει και εμένα την ίδια μαλακία ένα βράδυ! Σε ερώτηση μου...."Ποια δουλεύει"....???...απάντησε με το ίδιο στυλ που λες....!!! Πήρα δρόμο και είπα σε κάτι πιτσιρικάδες να φύγουν επειδή η πουτάνα είναι μπάζο & ξεπέτα (και ας ήταν η Νικολέτα όπως έμαθα μετά από άλλους).....όπως και έκαναν!!! Respect στο ατομάκι,που πήρε τα φράγκα του πίσω....... :crazy: :headbang2:
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
οντως εντυπωσιακη με σταθερη παρουσια και πολυ καλο σαλοναρισμα , που αν κ εχω ακουσει ασχημα σχολια δεν εχω δει καποια κριτικη η κανω λαθος?
εγω θα την δοκιμασω σιγουρα παντως...
Για μια φορά είναι,δεν αξίζει γενικά........έχει κάτι το αντικαυλωτικό! Πάρ'την και εσύ,να μας πεις.....(Εγώ 1 φορά την πήρα και τώρα έχει πάρει και κιλάκια).....
 
Δείτε τα όλα τα  μπουρδέλα  και τα  studio  της Αθήνας στον κατάλογο.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom