Νέα

Η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδος. Ψηφοφορία

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδος (Ψηφίστε ελεύθερα όσες πόλεις θέλετε και θεωρείτε όμορφες)

  • Ορεστιάδα

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Αλεξανδρούπολη

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Κομοτηνή

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Ξάνθη

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Καβάλα

    Ψήφοι: 15 6,3%
  • Δράμα

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Σέρρες

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Κιλκίς

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Πολύγυρος

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 37 15,4%
  • Κατερίνη

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Γιαννιτσά

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Έδεσσα

    Ψήφοι: 8 3,3%
  • Βέροια

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Νάουσα

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Κοζάνη

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Πτολεμαίδα

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Γρεβενά

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Καστοριά

    Ψήφοι: 15 6,3%
  • Φλώρινα

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Γιάννενα

    Ψήφοι: 26 10,8%
  • Ηγουμενίτσα

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Άρτα

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Πρέβεζα

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Λάρισα

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Τρίκαλα

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Καρδίτσα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Λαμία

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Λειβαδιά

    Ψήφοι: 7 2,9%
  • Άμφισσα

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Αγρίνιο

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Καρπενήσι

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Χαλκίδα

    Ψήφοι: 6 2,5%
  • Θήβα

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 33 13,8%
  • Κόρινθος

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Ναύπλιο

    Ψήφοι: 53 22,1%
  • Άργος

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Τρίπολη

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Σπάρτη

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Πάτρα

    Ψήφοι: 9 3,8%
  • Πύργος

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Καλαμάτα

    Ψήφοι: 20 8,3%
  • Χανιά

    Ψήφοι: 33 13,8%
  • Ρέθυμνο

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Ηράκλειο

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Άγιος Νικόλαος

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Βόλος

    Ψήφοι: 21 8,8%
  • Μεσολόγγι

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Ιεράπετρα

    Ψήφοι: 4 1,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    240

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.260
Κριτικές
1
Like
35.266
Πόντοι
6.256
Σιγα μη δεν ειναι το ναυπλιο το καλυτερο
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
Jean αν εχεις καταγωγη απο Λεοντιο εισαι πιθανοτατα αρβανιτης/σουλιωτης η και βλαχος.

Βλάχοι στην Αχαία?

Δύσκολο.
Αρβανίτες έχει σκόρπιους οι οποίοι ακόμα και την εποχή της επανάστασης Ελληνικά μιλούσαν(μετά το 1300 κατέβηκαν)καθώς είχαν Ελληνοποιηθεί πλήρως.
Όπως Αρβανίτικα δεν μιλούσαν ούτε στα ελάχιστα Αρβανίτικα χωριά της Αρκαδιας(Δάρας,Ράπτης και 3-4 ακόμα),της Μεσσηνίας στα Σουλημοχώρια και στην περιοχή Νιάτων Λακωνίας αλλά μονάχα στην Αργολίδα και σε κάποιες περιοχές της Κορινθίας και της Ηλείας.
Οι ονομασίες χωρίζουν δεν αποδίδουν και την καταγωγή των κατοίκων.
Πολλά τα παραδείγματα.
Λάλας Ηλείας πχ.Καθαρα Αλβανικό όνομα το χωριό αυτό,το οποίο εκαθαριστηκε πληρως από τους Τουρκαλβανούς,είτε με μαχες ειτε με την φυγή τους.
Άλλοι κάτοικοι αλλά ίδια ονομασία.
Στην Μάνη έχουμε κάποια χωριά που φέρνουν σε αρβανίτικες ονομασίες αλλά ποτέ ιστορικά δεν είχε καταγραφεί η κάθοδος Αρβανιτών στην περιοχή.
Ούτε και Σλάβων.Εκτος του Ταυγέτου.
Και η Αρεόπολη λεγόταν Τσιμοβα(πόλη του Διαβόλου)χωρίς να υπάρχει η παραμικρή απόδειξη για παρουσία Σλάβων στην περιοχή.


Μαθε να διαβαζει man.

Στις αρχές του 18ου αιώνα αναφέρονται ότι ήρθαν στην περιοχή κάτοικοι από την Ήπειρο και ιδιαίτερα από τα Τζουμέρκα και το Σούλι.Tα Τζουμερκα ειναι βλαχοι(αρομανοι).Το τι ηταν οι αρβανιτες και οι βλαχοι δεν εχει μεγαλη σημασια.Αυτο που μετραει ειναι οτι αν δεν ηταν αυτοι επανασταση δεν θα γινοταν.Ρουμελη και Πελοποννησος σε μεγαλο βαθμο ειχαν αρβανιτες και μας αρεσει η οχι ηταν απο τα πρωτοπαλικαρα.Για Μανη που λες,εχω δει γενετικα τεστ απο εκει και εχουν ερθει σε μιξη με σλαβους οπως και τα αλλα τμηματα της πελοποννησου.Ξανα αναφερω οτι αρκετα τοπωνυμια τα αλλαξαν με την ιδρυση του ελληνικου κρατους.Ιδιως η περιοδος Μεταξα εκανε τρομερες αλλαγες σε χωρια και μικρες πολεις που ειχαν αρβανιτικα,βλαχικα και σλαβικα τοπωνυμια.Το ιδιο εγινε και στην βορεια Ελλαδα σε μεγαλο βαθμο και μερικα αντικατασταθηκαν απο αυτα που εφεραν οι μικρασιατες.

Δεν είναι το θέμα μας εδώ και το γαμησαμε αλλά επειδή έχω δει και εγώ γενετικά τεστ,πρόσφατα μάλιστα, δεν προκύπτει αυτό που λες.
Η περιοχή της Σκάλας Λακωνίας και πέριξ ναι,η έξω Μάνη ναι.
Ένα χωριό με αρβανίτικη(επί Οθωμανών πήραν αυτές τις ονομασίες)ονομασία πιθανώς να προσδιορίζει και τον άρχοντα της περιοχής(οι Αλβανοί διέπρεψαν σαν στρατιωτικοί κυριως επί Οθωμανών,ειδικά μετά τον θάνατο του Σουλεϊμάν όπου και άρχισαν να μαλθακόποιούνται οι κατεξοχήν Τουρκοι)και όχι την σύσταση του πληθυσμού.
Η αλβανική γλώσσα γιατί δεν ομιλούνταν παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές(Αττικοβοιωτίας,νότια Εύβοια,Βόρεια Άνδρος,Αργολίδα,Κορινθία,Ηλεία,παραλιακή Φθιώτιδα)?
Γενικά αυτή η κουβέντα μόνο στην Ελλάδα γίνεται.Τι σημασία έχει η καταγωγή αφου όλοι οι λαοί έχουν προσμιχτει.
Πήγαινε πες σε έναν Άγγλο ότι είναι Γερμανός Σαξωνας με ψήγματα Ρωμαίου,Κέλτη,Σκανδιναβού και αν δεν σε πάρει για τρελο έλα πεσμου....
Η σε έναν Ισπανό ότι είναι Γερμανός και λίγο Εβραίος-Αλγερινός...

Ποια τεστ ειδες?Απο πελοποννησο οτι gedmatch kit h G25 coordinate εχω πιασει στα χερια μου σκοραρει slavic οπως η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων της ηπειρωτικης Ελλαδας.Μην ξεχνας οτι οι σλαβοι ειχαν την Ελλαδα για 2 αιωνες υπο κυριαρχια τους.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Αντικειμενικα η πιο ομορφη πολη της Ελλαδας ειναι το Ναυπλιο.

Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ και η Καστορια.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.
 

Μονσελας

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2020
Μηνύματα
550
Like
945
Πόντοι
86
Θα το λεγα πιο σωστα
Οι σλαβοι και οι αλβανοι ειναι μπασταρδεμενοι με Ελληνες
Γαμαμε και σπερνουμε
 

Μονσελας

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2020
Μηνύματα
550
Like
945
Πόντοι
86
Η πιο ωραια πολη της Ελλαδας ειναι η Κωσταντινουπολη
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Καβάλα κ Γιάννενα!!!
Συνδυάζουν χειμώνα καλοκαίρι κ είναι φουλ στην ζωή κ με φοιτητόκοσμος.φουλ στα μπαράκια κ ευκαιρίες για κοντινές εξορμήσεις

Για Καβάλα ενώ είναι ωραία πόλη,έχω ακούσει ότι δεν έχει ζωή.

Γιάννενα κι αυτά ωραία με φοιτήτριες κλπ,αλλά χειμώνα εκεί θα κάνει πουτσόκρυο


 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.
Το θεωρώ λογικό να υπεισέρχονται και πολιτικοί παράγοντες στην ερμηνεία αποτελεσμάτων. Άλλωστε η γενετική είναι όπλο. Έχω διαβάσει και άρθρο στο Διηνεκές, που θεωρεί ότι τα ποσοστά ποικίλουν από 5-20% αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με τον τόπο καταγωγής στον ευρύτερο ελληνικό χώρο. Γενετική έχω να κάνω από τα χρόνια του Πανεπιστημίου. Από ενδιαφέρον διαβάζω ότι μου τραβήξει το μάτι, όχι ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.
Το θεωρώ λογικό να υπεισέρχονται και πολιτικοί παράγοντες στην ερμηνεία αποτελεσμάτων. Άλλωστε η γενετική είναι όπλο. Έχω διαβάσει και άρθρο στο Διηνεκές, που θεωρεί ότι τα ποσοστά ποικίλουν από 5-20% αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με τον τόπο καταγωγής στον ευρύτερο ελληνικό χώρο. Γενετική έχω να κάνω από τα χρόνια του Πανεπιστημίου. Από ενδιαφέρον διαβάζω ότι μου τραβήξει το μάτι, όχι ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου.


Οσο πιο βορεια πας τοσο πιο ανεβασμενο ειναι το slavic admixture.Ας πουμε τα νησια ειναι πολυ λιγοτερο με τα δωδεκαννησα να εχουν καπου στο 10% το πολυ.Κρητη γυρω στο 15-20%. Αλλα βορεια Ελλαδα ιδιως Μακεδονια,Ηπειρος,Θεσσαλια και Θρακη ειναι καπου στο 40-45%.Στερρεα Ελλαδα και Πελοποννησο λιγοτερο.Αυτα τωρα που σου λεω εχουν να κανουν με δειγματα τα οποια εχουμε δει απο ατομα που κανουν τεστ.Ιδιως απο calucator του gedmatch και του G25.Απο κει και περα η γενετικη θελει χρονο και διαβασμα δεν ειναι κατι το απλο,ουτε την μαθαινεις απο την μια μερα.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.
Το θεωρώ λογικό να υπεισέρχονται και πολιτικοί παράγοντες στην ερμηνεία αποτελεσμάτων. Άλλωστε η γενετική είναι όπλο. Έχω διαβάσει και άρθρο στο Διηνεκές, που θεωρεί ότι τα ποσοστά ποικίλουν από 5-20% αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με τον τόπο καταγωγής στον ευρύτερο ελληνικό χώρο. Γενετική έχω να κάνω από τα χρόνια του Πανεπιστημίου. Από ενδιαφέρον διαβάζω ότι μου τραβήξει το μάτι, όχι ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου.


Οσο πιο βορεια πας τοσο πιο ανεβασμενο ειναι το slavic admixture.Ας πουμε τα νησια ειναι πολυ λιγοτερο με τα δωδεκαννησα να εχουν καπου στο 10% το πολυ.Κρητη γυρω στο 15-20%. Αλλα βορεια Ελλαδα ιδιως Μακεδονια,Ηπειρος,Θεσσαλια και Θρακη ειναι καπου στο 40-45%.Στερρεα Ελλαδα και Πελοποννησο λιγοτερο.Αυτα τωρα που σου λεω εχουν να κανουν με δειγματα τα οποια εχουμε δει απο ατομα που κανουν τεστ.Ιδιως απο calucator του gedmatch και του G25.Απο κει και περα η γενετικη θελει χρονο και διαβασμα δεν ειναι κατι το απλο,ουτε την μαθαινεις απο την μια μερα.
Εκείνο που μου είχε κάνει εντύπωση είναι πως στο χαμηλό ποσοστό του 5% μαζί με τους νησιώτες ήταν και οι Πόντιοι.
 

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.079
Πόντοι
3.556
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.

Μάρκο μιας και ασχολείσαι, πες μου λίγο και για την γενετική των Βλάχων, (μιας και είμαι ο ίδιος)
Όχι ότι θα αλλάξει τίποτα στη ζωή μου αν μάθω ότι κατάγομαι από Μπαγκλαντές π.χ
Αλλά έτσι για την περιέργεια ρε παιδί μου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.

Μάρκο μιας και ασχολείσαι, πες μου λίγο και για την γενετική των Βλάχων, (μιας και είμαι ο ίδιος)
Όχι ότι θα αλλάξει τίποτα στη ζωή μου αν μάθω ότι κατάγομαι από Μπαγκλαντές π.χ
Αλλά έτσι για την περιέργεια ρε παιδί μου.
Κουτσόβλαχος ή Ρουμανόβλαχος?
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.

Μάρκο μιας και ασχολείσαι, πες μου λίγο και για την γενετική των Βλάχων, (μιας και είμαι ο ίδιος)
Όχι ότι θα αλλάξει τίποτα στη ζωή μου αν μάθω ότι κατάγομαι από Μπαγκλαντές π.χ
Αλλά έτσι για την περιέργεια ρε παιδί μου.


Αδερφε δεν εχω δειγμα Βλαχου ακομα και θελω τρελα να δω(οπως και Σαρακατσανου) διοτι εχω φιλους Βλαχους και Σαρακατσανους οποτε οτι και να σου πω θα ειναι ψεμα.Εχω δει αρκετα δειγματα απο Ηπειρο και Θεσσαλια δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να θεωρηθουν οι ανθρωποι εκει ακριβως ιδιοι με τους βλαχους/αρομανους αλλα η Θεσσαλια ειχε καποτε και το ονομα η μεγαλη βλαχια.Γενικοτερα πλοταρουν ψηλα με καπου στο 40% θα ελεγα slavic.Το αλλο ειναι ελληνικο κυριως με κατι απο δυτικη ασια που το εχουν λιγο πολυ ολοι οι Ελληνες.Τωρα αν θες να σου πω για Ρουμανους κλπ,οι τυπαδες ειναι πολυ πιο northern shifted απο τον μεσο Ελληνα.Οι Ρουμανοι ειναι μισοι Σλαβοι και το αλλο μισο native balkan(dacian-thracian)αλλα κανουν clushter με βουλγαρους,μολδαβους,σερβους κλπ λαους.Κατα την ταπεινη μου γνωμη και την εμπειρια που διαθετω οι Bλαχοι στην Ελλαδα δεν θα εχουν διαφορετικα αποτελεσματα με αυτα των υπολοιπων Ελλαδιτων.Επισης οι Βλαχοι βρισκονται στον Ελλαδικο χωρο παρα πολλα χρονια οποτε σιγουρα εχουν γινει και μιξεις με ντοπιους κλπ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Η Μεγαλη Βλαχία ηταν στο Δουναβη.
Στη Θεσσαλια ηταν η Μικρή (Κιουτσουκ) Βλαχια, εξ ου και οι Κουτσόβλαχοι
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
O Tριανταφυλλίδης πάντως δε θεωρεί ότι υπάρχει τόσο μεγάλη επιρροή Σλάβων ή άλλων. Το αντίθετο μάλιστα.

Ο Tριανταφυλλίδης γραφει καθαρα με εθνικιστικες παρωπιδες.Δεν τον κατηγορω αλλα αυτα τα οποια γραφει απεχουν απο την αληθεια...και στα λεει καποιος που ασχολειται με την γενετικη για πανω απο 6 χρονια.Και ο Λαζαριδης του Harvard τα ιδια γραφει.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι αρκετα αναμιγμένοι με Σλαβους ιδιως της ηπειρωτικης Ελλαδας.
Το θεωρώ λογικό να υπεισέρχονται και πολιτικοί παράγοντες στην ερμηνεία αποτελεσμάτων. Άλλωστε η γενετική είναι όπλο. Έχω διαβάσει και άρθρο στο Διηνεκές, που θεωρεί ότι τα ποσοστά ποικίλουν από 5-20% αν θυμάμαι καλά, ανάλογα με τον τόπο καταγωγής στον ευρύτερο ελληνικό χώρο. Γενετική έχω να κάνω από τα χρόνια του Πανεπιστημίου. Από ενδιαφέρον διαβάζω ότι μου τραβήξει το μάτι, όχι ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου.


Οσο πιο βορεια πας τοσο πιο ανεβασμενο ειναι το slavic admixture.Ας πουμε τα νησια ειναι πολυ λιγοτερο με τα δωδεκαννησα να εχουν καπου στο 10% το πολυ.Κρητη γυρω στο 15-20%. Αλλα βορεια Ελλαδα ιδιως Μακεδονια,Ηπειρος,Θεσσαλια και Θρακη ειναι καπου στο 40-45%.Στερρεα Ελλαδα και Πελοποννησο λιγοτερο.Αυτα τωρα που σου λεω εχουν να κανουν με δειγματα τα οποια εχουμε δει απο ατομα που κανουν τεστ.Ιδιως απο calucator του gedmatch και του G25.Απο κει και περα η γενετικη θελει χρονο και διαβασμα δεν ειναι κατι το απλο,ουτε την μαθαινεις απο την μια μερα.
Εκείνο που μου είχε κάνει εντύπωση είναι πως στο χαμηλό ποσοστό του 5% μαζί με τους νησιώτες ήταν και οι Πόντιοι.


Οι Ποντιοι και οι Καππαδοκες ειναι σε μεγαλο βαθμο native anatolians.Δεν εχουν πολυ Greek admixture και δεν εχουν και τιποτα απο σλαβους.Τα genetics τους ειναι τερμα native.Γι'αυτο και βλεπεις οτι μοιαζουν περισσοτερο με δυτικοασιατες σε συγκριση με τους Ελλαδιτες.Επισης οι Ελληνες στα νησια εχουν και αυτοι κατι απο δυτικη ασια ιδιως απο μικρα ασια και λεβαντο(πιθανοτατα εκχριστιανισμοι/εξξεληνισμοι απο τμηματα της βυζαντινης αυτοκρατοριας).Η Κρητη και τα Δωδεκαννησα εχουν λιγοτερο slavic απο νησια βορειου αιγαιου και κυκλαδες.
 

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
Ποιά :zombie: χαμουροΣΚΑΤΙΑΡΑ :piss: αρβανίτισα :shit: ψήφησε Θήβα & Κιλκίς??? :think:

 

Συνημμένα

  • 1260-39377-pr-800x800.jpg
    1260-39377-pr-800x800.jpg
    142,9 KB · Εμφανίσεις: 19

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.079
Πόντοι
3.556
Δικηγόρε Άλεξ από Μέτσοβο είμαι, τα αρχικά -κουτσο -ρουμανο είχαν να κάνουν περισσότερο με προπαγάνδες, τέλος πάντων.
Μάρκο Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση, μικρός είχα πολύ μεγάλη περιέργεια να μάθω για τους Βλάχους, και η μεγαλύτερη πικρία μου είναι ότι ποτέ δεν έμαθα ακριβώς ακριβώς την καταγωγή τους λόγω των πολλών εκδοχών που παρουσιάζονται από διάφορους ιστορικούς.
Στο Μέτσοβο οι παλιότεροι λένε ότι καταγόμαστε από το αρχαιπ ηπειρωτικό φύλο των Μολοσσών, ( Πύρρος) άλλοι λένε ότι είμαστε επιμειξία γηγενών της Ηπείρου με Ρωμαίους στρατιώτες , άλλη εκδοχή ότι κατεβήκαμε από την Βλαχία, ένα μπάχαλο πραγματικά..
Να πω μια κρυφή αλήθεια όμως, όταν ακούω ρουμάνες στα μπουρδελα, πιάνω συζήτηση μαζί τους στα Ρουμάνικα, και καταλαβαινόμαστε..
Τώρα βέβαια γενετικά οι Ρουμάνοι ίσως είναι οι πιο μπασταρδεμενοι στα Βαλκάνια από εποχής Βυζαντίου (ουννοι Σλάβοι αβαροι σκυθες Βούλγαροι της Παναγιάς τα μάτια πέρασαν από 'κει)

 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
Δικηγόρε Άλεξ από Μέτσοβο είμαι, τα αρχικά -κουτσο -ρουμανο είχαν να κάνουν περισσότερο με προπαγάνδες, τέλος πάντων.
Μάρκο Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση, μικρός είχα πολύ μεγάλη περιέργεια να μάθω για τους Βλάχους, και η μεγαλύτερη πικρία μου είναι ότι ποτέ δεν έμαθα ακριβώς ακριβώς την καταγωγή τους λόγω των πολλών εκδοχών που παρουσιάζονται από διάφορους ιστορικούς.
Στο Μέτσοβο οι παλιότεροι λένε ότι καταγόμαστε από το αρχαιπ ηπειρωτικό φύλο των Μολοσσών, ( Πύρρος) άλλοι λένε ότι είμαστε επιμειξία γηγενών της Ηπείρου με Ρωμαίους στρατιώτες , άλλη εκδοχή ότι κατεβήκαμε από την Βλαχία, ένα μπάχαλο πραγματικά..
Να πω μια κρυφή αλήθεια όμως, όταν ακούω ρουμάνες στα μπουρδελα, πιάνω συζήτηση μαζί τους στα Ρουμάνικα, και καταλαβαινόμαστε..
Τώρα βέβαια γενετικά οι Ρουμάνοι ίσως είναι οι πιο μπασταρδεμενοι στα Βαλκάνια από εποχής Βυζαντίου (ουννοι Σλάβοι αβαροι σκυθες Βούλγαροι της Παναγιάς τα μάτια πέρασαν από 'κει)


Ρε κουφαλα μιλας βλαχικα?Μπραβο σου.Οσο για τους βλαχους οι εκδοχες ειναι 2. Η θα εχουν παρομοια results με αυτα των υπολοιπων ελλαδιτων ειτε θα εχουν παρομοια με αυτα των Ρουμανων.Οσο για Βουλγαρους,τουρκους κλπ καμμια σχεση.Δεν υπαρχει κατι απο αυτους.Πιο κοντα με δακο-θρακες,σλαβους,ελληνορωμαιους κλπ αυτη ειναι η φυλετικη συνιστώσα των βαλκανιων.Οι πουστηδες οι Σλαβοι αφησαν το στιγμα τους παντου.Ολα τα βαλκανια ετσι ειναι ακομα και οι Αλβανοι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom