Νέα

Η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδος. Ψηφοφορία

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Η πιο όμορφη πόλη της Ελλάδος (Ψηφίστε ελεύθερα όσες πόλεις θέλετε και θεωρείτε όμορφες)

  • Ορεστιάδα

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Αλεξανδρούπολη

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Κομοτηνή

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Ξάνθη

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Καβάλα

    Ψήφοι: 15 6,3%
  • Δράμα

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Σέρρες

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Κιλκίς

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Πολύγυρος

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 37 15,4%
  • Κατερίνη

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Γιαννιτσά

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Έδεσσα

    Ψήφοι: 8 3,3%
  • Βέροια

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Νάουσα

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Κοζάνη

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Πτολεμαίδα

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Γρεβενά

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Καστοριά

    Ψήφοι: 15 6,3%
  • Φλώρινα

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Γιάννενα

    Ψήφοι: 26 10,8%
  • Ηγουμενίτσα

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Άρτα

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Πρέβεζα

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Λάρισα

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Τρίκαλα

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Καρδίτσα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Λαμία

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Λειβαδιά

    Ψήφοι: 7 2,9%
  • Άμφισσα

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Αγρίνιο

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Καρπενήσι

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Χαλκίδα

    Ψήφοι: 6 2,5%
  • Θήβα

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 33 13,8%
  • Κόρινθος

    Ψήφοι: 3 1,3%
  • Ναύπλιο

    Ψήφοι: 53 22,1%
  • Άργος

    Ψήφοι: 1 0,4%
  • Τρίπολη

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Σπάρτη

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Πάτρα

    Ψήφοι: 9 3,8%
  • Πύργος

    Ψήφοι: 2 0,8%
  • Καλαμάτα

    Ψήφοι: 20 8,3%
  • Χανιά

    Ψήφοι: 33 13,8%
  • Ρέθυμνο

    Ψήφοι: 11 4,6%
  • Ηράκλειο

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Άγιος Νικόλαος

    Ψήφοι: 5 2,1%
  • Βόλος

    Ψήφοι: 21 8,8%
  • Μεσολόγγι

    Ψήφοι: 4 1,7%
  • Ιεράπετρα

    Ψήφοι: 4 1,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    240

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
Jean αν εχεις καταγωγη απο Λεοντιο εισαι πιθανοτατα αρβανιτης/σουλιωτης η και βλαχος.

Βλάχοι στην Αχαία?

Δύσκολο.
Αρβανίτες έχει σκόρπιους οι οποίοι ακόμα και την εποχή της επανάστασης Ελληνικά μιλούσαν(μετά το 1300 κατέβηκαν)καθώς είχαν Ελληνοποιηθεί πλήρως.
Όπως Αρβανίτικα δεν μιλούσαν ούτε στα ελάχιστα Αρβανίτικα χωριά της Αρκαδιας(Δάρας,Ράπτης και 3-4 ακόμα),της Μεσσηνίας στα Σουλημοχώρια και στην περιοχή Νιάτων Λακωνίας αλλά μονάχα στην Αργολίδα και σε κάποιες περιοχές της Κορινθίας και της Ηλείας.
Οι ονομασίες χωρίζουν δεν αποδίδουν και την καταγωγή των κατοίκων.
Πολλά τα παραδείγματα.
Λάλας Ηλείας πχ.Καθαρα Αλβανικό όνομα το χωριό αυτό,το οποίο εκαθαριστηκε πληρως από τους Τουρκαλβανούς,είτε με μαχες ειτε με την φυγή τους.
Άλλοι κάτοικοι αλλά ίδια ονομασία.
Στην Μάνη έχουμε κάποια χωριά που φέρνουν σε αρβανίτικες ονομασίες αλλά ποτέ ιστορικά δεν είχε καταγραφεί η κάθοδος Αρβανιτών στην περιοχή.
Ούτε και Σλάβων.Εκτος του Ταυγέτου.
Και η Αρεόπολη λεγόταν Τσιμοβα(πόλη του Διαβόλου)χωρίς να υπάρχει η παραμικρή απόδειξη για παρουσία Σλάβων στην περιοχή.


Μαθε να διαβαζει man.

Στις αρχές του 18ου αιώνα αναφέρονται ότι ήρθαν στην περιοχή κάτοικοι από την Ήπειρο και ιδιαίτερα από τα Τζουμέρκα και το Σούλι.Tα Τζουμερκα ειναι βλαχοι(αρομανοι).Το τι ηταν οι αρβανιτες και οι βλαχοι δεν εχει μεγαλη σημασια.Αυτο που μετραει ειναι οτι αν δεν ηταν αυτοι επανασταση δεν θα γινοταν.Ρουμελη και Πελοποννησος σε μεγαλο βαθμο ειχαν αρβανιτες και μας αρεσει η οχι ηταν απο τα πρωτοπαλικαρα.Για Μανη που λες,εχω δει γενετικα τεστ απο εκει και εχουν ερθει σε μιξη με σλαβους οπως και τα αλλα τμηματα της πελοποννησου.Ξανα αναφερω οτι αρκετα τοπωνυμια τα αλλαξαν με την ιδρυση του ελληνικου κρατους.Ιδιως η περιοδος Μεταξα εκανε τρομερες αλλαγες σε χωρια και μικρες πολεις που ειχαν αρβανιτικα,βλαχικα και σλαβικα τοπωνυμια.Το ιδιο εγινε και στην βορεια Ελλαδα σε μεγαλο βαθμο και μερικα αντικατασταθηκαν απο αυτα που εφεραν οι μικρασιατες.

Δεν είναι το θέμα μας εδώ και το γαμησαμε αλλά επειδή έχω δει και εγώ γενετικά τεστ,πρόσφατα μάλιστα, δεν προκύπτει αυτό που λες.
Η περιοχή της Σκάλας Λακωνίας και πέριξ ναι,η έξω Μάνη ναι.
Ένα χωριό με αρβανίτικη(επί Οθωμανών πήραν αυτές τις ονομασίες)ονομασία πιθανώς να προσδιορίζει και τον άρχοντα της περιοχής(οι Αλβανοί διέπρεψαν σαν στρατιωτικοί κυριως επί Οθωμανών,ειδικά μετά τον θάνατο του Σουλεϊμάν όπου και άρχισαν να μαλθακόποιούνται οι κατεξοχήν Τουρκοι)και όχι την σύσταση του πληθυσμού.
Η αλβανική γλώσσα γιατί δεν ομιλούνταν παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές(Αττικοβοιωτίας,νότια Εύβοια,Βόρεια Άνδρος,Αργολίδα,Κορινθία,Ηλεία,παραλιακή Φθιώτιδα)?
Γενικά αυτή η κουβέντα μόνο στην Ελλάδα γίνεται.Τι σημασία έχει η καταγωγή αφου όλοι οι λαοί έχουν προσμιχτει.
Πήγαινε πες σε έναν Άγγλο ότι είναι Γερμανός Σαξωνας με ψήγματα Ρωμαίου,Κέλτη,Σκανδιναβού και αν δεν σε πάρει για τρελο έλα πεσμου....
Η σε έναν Ισπανό ότι είναι Γερμανός και λίγο Εβραίος-Αλγερινός...

Ποια τεστ ειδες?Απο πελοποννησο οτι gedmatch kit h G25 coordinate εχω πιασει στα χερια μου σκοραρει slavic οπως η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων της ηπειρωτικης Ελλαδας.Μην ξεχνας οτι οι σλαβοι ειχαν την Ελλαδα για 2 αιωνες υπο κυριαρχια τους.

Φίλε Μάρκο δες εδώ
Αυτό που με ρώτησες αφορά έρευνα του πανεπιστημίου Washington/Seattle

Υπάρχει άλλο θέμα να γράψουμε εκεί τις απόψεις μας?
Αναφέρθηκε για τους Ρουμάνους παραπάνω.Το αρχικο τους φύλο είναι το Δακικο αν δεν κάνω λάθος.



Ειναι η μελετη του σταματαγιανοπουλου.Τα δειγματα του υπαρχουν και τα εχουμε δει.Τα δειγματα απο Μανη και Τσακωνια ειναι λιγοτερο Slavic σε συγκριση με αλλα μερη της Πελοποννησου.Ενταξει ο σταματαγιανοπουλος δεν το γραφει ξεκαθαρα.Ειπαμε κανενας γενετιστης δεν θα κατσει να γραψει ακριβως πως εχουν τα πραγματα και τα μπαλωνει λιγο πολυ.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Επειδη μου αρεσουν οι πολεις που βλεπουν θαλασσα ψηφισα Ναυπλιο,Βολο και Χανια αλλα θα ηθελα να προσθεσω και την Ερμουπολη που κατ εμε λειπει απο τον καταλογο.

Ειπα να μη βαλω νησια (πλην Κρητης) γιατι η λιστα θα εβγαινε διπλασια (Ροδος, Κερκυρα, Μυτιληνη, Κως, Λευκαδα, κλπ συν πολλα μικροτερα θα γινοτανε χαμος)
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Πουθενά στην επαρχία δεν αντέχεις πάνω από 1 χρόνο αν είσαι νέος

Καλά σε πολλά μέρη δεν αντέχεις ούτε βδομάδα,μην πω και μέρα
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.326
Κριτικές
112
Like
18.544
Πόντοι
20.686
η ερμούπολη είναι όμορφη. και πολλα άλλα νησιά έχουν χώρες πολύ όμορφες.
αλλά ρε παιδιά έχει ζήσει ποτέ κανείς πάνω από 1 χρόνο σε νησί (εκτός κρήτης) να δει τη γλύκα?
δεν μιλάμε στα 60 και στα 70+....
να είσαι νέος, έστω και 40ρης
Οι πολεις καποιων νησιων οπως ειναι η Ερμουπολη,η η Ροδος η Κερκυρα δεν πιστευω οτι υστερουν σε κατι απο μικροπολεις της στερεας Ελλαδας.Δεν ειναι φυσικα ουτε Αθηνα η Θεσ/νικη αλλα εχουν τις δικες τους χαρες.
Αλλωστε ο ανθρωπος δεν ειναι φτιαγμενος για να ζει μονο στις μεγαλουπολεις.
 

dxounia

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
971
Κριτικές
39
Like
2.617
Πόντοι
6.745
πρεπει να μπουν και πρωτευουσες νησιωτικών νομων. Δεν μπορεί να λείπει η Ρόδος ή η Κερκυρα απο τη λίστα.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
Πουθενά στην επαρχία δεν αντέχεις πάνω από 1 χρόνο αν είσαι νέος

Καλά σε πολλά μέρη δεν αντέχεις ούτε βδομάδα,μην πω και μέρα

Αν εισαι με οικογενεια ειναι μια χαρα.Μακρια απο την σαβουρα της πολης...
 

FrischgeduschT

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2020
Μηνύματα
107
Like
136
Πόντοι
1
η ερμούπολη είναι όμορφη. και πολλα άλλα νησιά έχουν χώρες πολύ όμορφες.
αλλά ρε παιδιά έχει ζήσει ποτέ κανείς πάνω από 1 χρόνο σε νησί (εκτός κρήτης) να δει τη γλύκα?
δεν μιλάμε στα 60 και στα 70+....
να είσαι νέος, έστω και 40ρης

Ψαχνουμε μια ομορφη πολη,
Η Ερμουπολη εχει κίνηση και κουλτουρα, αρκετες εκδηλωσεις και στέκια για μια μικρή πολη στις κυκλαδες
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
22.985
Κριτικές
8
Like
32.015
Πόντοι
6.536
Jean αν εχεις καταγωγη απο Λεοντιο εισαι πιθανοτατα αρβανιτης/σουλιωτης η και βλαχος.

Βλάχοι στην Αχαία?

Δύσκολο.
Αρβανίτες έχει σκόρπιους οι οποίοι ακόμα και την εποχή της επανάστασης Ελληνικά μιλούσαν(μετά το 1300 κατέβηκαν)καθώς είχαν Ελληνοποιηθεί πλήρως.
Όπως Αρβανίτικα δεν μιλούσαν ούτε στα ελάχιστα Αρβανίτικα χωριά της Αρκαδιας(Δάρας,Ράπτης και 3-4 ακόμα),της Μεσσηνίας στα Σουλημοχώρια και στην περιοχή Νιάτων Λακωνίας αλλά μονάχα στην Αργολίδα και σε κάποιες περιοχές της Κορινθίας και της Ηλείας.
Οι ονομασίες χωρίζουν δεν αποδίδουν και την καταγωγή των κατοίκων.
Πολλά τα παραδείγματα.
Λάλας Ηλείας πχ.Καθαρα Αλβανικό όνομα το χωριό αυτό,το οποίο εκαθαριστηκε πληρως από τους Τουρκαλβανούς,είτε με μαχες ειτε με την φυγή τους.
Άλλοι κάτοικοι αλλά ίδια ονομασία.
Στην Μάνη έχουμε κάποια χωριά που φέρνουν σε αρβανίτικες ονομασίες αλλά ποτέ ιστορικά δεν είχε καταγραφεί η κάθοδος Αρβανιτών στην περιοχή.
Ούτε και Σλάβων.Εκτος του Ταυγέτου.
Και η Αρεόπολη λεγόταν Τσιμοβα(πόλη του Διαβόλου)χωρίς να υπάρχει η παραμικρή απόδειξη για παρουσία Σλάβων στην περιοχή.


Μαθε να διαβαζει man.

Στις αρχές του 18ου αιώνα αναφέρονται ότι ήρθαν στην περιοχή κάτοικοι από την Ήπειρο και ιδιαίτερα από τα Τζουμέρκα και το Σούλι.Tα Τζουμερκα ειναι βλαχοι(αρομανοι).Το τι ηταν οι αρβανιτες και οι βλαχοι δεν εχει μεγαλη σημασια.Αυτο που μετραει ειναι οτι αν δεν ηταν αυτοι επανασταση δεν θα γινοταν.Ρουμελη και Πελοποννησος σε μεγαλο βαθμο ειχαν αρβανιτες και μας αρεσει η οχι ηταν απο τα πρωτοπαλικαρα.Για Μανη που λες,εχω δει γενετικα τεστ απο εκει και εχουν ερθει σε μιξη με σλαβους οπως και τα αλλα τμηματα της πελοποννησου.Ξανα αναφερω οτι αρκετα τοπωνυμια τα αλλαξαν με την ιδρυση του ελληνικου κρατους.Ιδιως η περιοδος Μεταξα εκανε τρομερες αλλαγες σε χωρια και μικρες πολεις που ειχαν αρβανιτικα,βλαχικα και σλαβικα τοπωνυμια.Το ιδιο εγινε και στην βορεια Ελλαδα σε μεγαλο βαθμο και μερικα αντικατασταθηκαν απο αυτα που εφεραν οι μικρασιατες.

Δεν είναι το θέμα μας εδώ και το γαμησαμε αλλά επειδή έχω δει και εγώ γενετικά τεστ,πρόσφατα μάλιστα, δεν προκύπτει αυτό που λες.
Η περιοχή της Σκάλας Λακωνίας και πέριξ ναι,η έξω Μάνη ναι.
Ένα χωριό με αρβανίτικη(επί Οθωμανών πήραν αυτές τις ονομασίες)ονομασία πιθανώς να προσδιορίζει και τον άρχοντα της περιοχής(οι Αλβανοί διέπρεψαν σαν στρατιωτικοί κυριως επί Οθωμανών,ειδικά μετά τον θάνατο του Σουλεϊμάν όπου και άρχισαν να μαλθακόποιούνται οι κατεξοχήν Τουρκοι)και όχι την σύσταση του πληθυσμού.
Η αλβανική γλώσσα γιατί δεν ομιλούνταν παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές(Αττικοβοιωτίας,νότια Εύβοια,Βόρεια Άνδρος,Αργολίδα,Κορινθία,Ηλεία,παραλιακή Φθιώτιδα)?
Γενικά αυτή η κουβέντα μόνο στην Ελλάδα γίνεται.Τι σημασία έχει η καταγωγή αφου όλοι οι λαοί έχουν προσμιχτει.
Πήγαινε πες σε έναν Άγγλο ότι είναι Γερμανός Σαξωνας με ψήγματα Ρωμαίου,Κέλτη,Σκανδιναβού και αν δεν σε πάρει για τρελο έλα πεσμου....
Η σε έναν Ισπανό ότι είναι Γερμανός και λίγο Εβραίος-Αλγερινός...

Ποια τεστ ειδες?Απο πελοποννησο οτι gedmatch kit h G25 coordinate εχω πιασει στα χερια μου σκοραρει slavic οπως η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων της ηπειρωτικης Ελλαδας.Μην ξεχνας οτι οι σλαβοι ειχαν την Ελλαδα για 2 αιωνες υπο κυριαρχια τους.

Φίλε Μάρκο δες εδώ
Αυτό που με ρώτησες αφορά έρευνα του πανεπιστημίου Washington/Seattle

Υπάρχει άλλο θέμα να γράψουμε εκεί τις απόψεις μας?
Αναφέρθηκε για τους Ρουμάνους παραπάνω.Το αρχικο τους φύλο είναι το Δακικο αν δεν κάνω λάθος.



Ειναι η μελετη του σταματαγιανοπουλου.Τα δειγματα του υπαρχουν και τα εχουμε δει.Τα δειγματα απο Μανη και Τσακωνια ειναι λιγοτερο Slavic σε συγκριση με αλλα μερη της Πελοποννησου.Ενταξει ο σταματαγιανοπουλος δεν το γραφει ξεκαθαρα.Ειπαμε κανενας γενετιστης δεν θα κατσει να γραψει ακριβως πως εχουν τα πραγματα και τα μπαλωνει λιγο πολυ.

Ήταν σοβαρός επιστήμονας Μάρκο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.192
Κριτικές
62
Like
44.824
Πόντοι
9.297
Μετα τον εγκλεισμοΠΑΝΤΟΥ θα ειναι σαν φαντασματα οι πολεις Van Basten...
Για την Καβαλα κατι...οσο εξωφρενικο και αν ακουγεται οι Καβαλιωτες για νυχτερινη ζωη πανε Δραμα!
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.365
Like
4.538
Πόντοι
456
αραγε το ποσο ζωντανη ειναι μια πολη, αποτελει παραγοντα ομορφιας?
καλη η ρυμοτομια, καλες οι φυσικες ομορφιες, εχω γυρισει σε ΟΛΕΣ τις πολεις της Ελλαδας ομως η ομορφια βρισκεται σε πολλους παραγοντες. θαρρω πως ουτε με τη θαλασσα ειμαστε αγκαλια ολη μερα, ουτε με τα αρχαια, τα μνημεια, τα μπαρακια, τα μπουζουκια και ολα τα υπολοιπα, αλλα με ανθρωπους. ειναι πολυ σχετικη λοιπον η απαντηση και δικαια να εχει ο καθενας τις προτιμησεις του.
επισης η σχετικοτητα πηγαζει απο την ηλικια και την οικογεν.κατασταση του καθενος. αλλο 20, αλλο 30, 40, 50, 60 και παει λεγοντας.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.137
Πόντοι
2.356
Πύλος
Καρπενήσι
Περτούλι
Ιωάννινα
Βόλος

Συμφωνώ με john100 ότι η Ελλάδα έχει μοναδικό κλίμα στον πλανήτη. Πιο συγκεκριμένα η Αθήνα, έχει απίθανο κλίμα. Πραγματικά.

Διαφωνώ όμως ότι είναι ωραία σαν πόλη η Αθήνα. Έγινε καραμπουρδέλο μετά το 90, όπως πολλές άλλες πόλεις τις Ευρώπης. :S
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Διαφωνώ όμως ότι είναι ωραία σαν πόλη η Αθήνα. Έγινε καραμπουρδέλο μετά το 90, όπως πολλές άλλες πόλεις τις Ευρώπης. :S

Τόσο καραμπουρδέλο δε νομίζω να υπάρχει αλλού στην Ευρώπη

Ακόμα και οι χειρότερες πόλεις έχουν καλύτερη ποιότητα ζωής



 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Όλοι οι ... οικισμοι στην ελλάδα , έχουν ένα φοβερό μειονέκτημα .

ΠΑΡΚΙΓΚ.

Δύσκολο για αυτοκίνητα παντού.

Ακόμη και σε χωριά.

Σε πάρα πολλές χώρες είναι πολύ καλύτερα.

Τεράστιο μειονέκτημα που έχει προκύψει τελευταία τα ΣΚΥΛΟΣΚΑΤΑ.

Παντού. σκυλόσκατα .

Πάρκα, πλατείες, παιδικές χαρές , πεζόδρομοι .... ΣΚΥΛΟΣΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
κανατε ψηφοφορια ,βαλατε ενα σωρο χωρια μεσα και καταφερατε να αφησετε απ εξω την πιο ομορφη και ευρωπαικη πολη της Ελλαδας,τη Κέρκυρα :2funny:
πως φαινεται οτι ειναι πολυταξιδεμενοι οι μπουρδελιαρηδες NOT:2funny:




 
  • Like
Αντιδράσεις: wicket

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
Jean αν εχεις καταγωγη απο Λεοντιο εισαι πιθανοτατα αρβανιτης/σουλιωτης η και βλαχος.

Βλάχοι στην Αχαία?

Δύσκολο.
Αρβανίτες έχει σκόρπιους οι οποίοι ακόμα και την εποχή της επανάστασης Ελληνικά μιλούσαν(μετά το 1300 κατέβηκαν)καθώς είχαν Ελληνοποιηθεί πλήρως.
Όπως Αρβανίτικα δεν μιλούσαν ούτε στα ελάχιστα Αρβανίτικα χωριά της Αρκαδιας(Δάρας,Ράπτης και 3-4 ακόμα),της Μεσσηνίας στα Σουλημοχώρια και στην περιοχή Νιάτων Λακωνίας αλλά μονάχα στην Αργολίδα και σε κάποιες περιοχές της Κορινθίας και της Ηλείας.
Οι ονομασίες χωρίζουν δεν αποδίδουν και την καταγωγή των κατοίκων.
Πολλά τα παραδείγματα.
Λάλας Ηλείας πχ.Καθαρα Αλβανικό όνομα το χωριό αυτό,το οποίο εκαθαριστηκε πληρως από τους Τουρκαλβανούς,είτε με μαχες ειτε με την φυγή τους.
Άλλοι κάτοικοι αλλά ίδια ονομασία.
Στην Μάνη έχουμε κάποια χωριά που φέρνουν σε αρβανίτικες ονομασίες αλλά ποτέ ιστορικά δεν είχε καταγραφεί η κάθοδος Αρβανιτών στην περιοχή.
Ούτε και Σλάβων.Εκτος του Ταυγέτου.
Και η Αρεόπολη λεγόταν Τσιμοβα(πόλη του Διαβόλου)χωρίς να υπάρχει η παραμικρή απόδειξη για παρουσία Σλάβων στην περιοχή.


Μαθε να διαβαζει man.

Στις αρχές του 18ου αιώνα αναφέρονται ότι ήρθαν στην περιοχή κάτοικοι από την Ήπειρο και ιδιαίτερα από τα Τζουμέρκα και το Σούλι.Tα Τζουμερκα ειναι βλαχοι(αρομανοι).Το τι ηταν οι αρβανιτες και οι βλαχοι δεν εχει μεγαλη σημασια.Αυτο που μετραει ειναι οτι αν δεν ηταν αυτοι επανασταση δεν θα γινοταν.Ρουμελη και Πελοποννησος σε μεγαλο βαθμο ειχαν αρβανιτες και μας αρεσει η οχι ηταν απο τα πρωτοπαλικαρα.Για Μανη που λες,εχω δει γενετικα τεστ απο εκει και εχουν ερθει σε μιξη με σλαβους οπως και τα αλλα τμηματα της πελοποννησου.Ξανα αναφερω οτι αρκετα τοπωνυμια τα αλλαξαν με την ιδρυση του ελληνικου κρατους.Ιδιως η περιοδος Μεταξα εκανε τρομερες αλλαγες σε χωρια και μικρες πολεις που ειχαν αρβανιτικα,βλαχικα και σλαβικα τοπωνυμια.Το ιδιο εγινε και στην βορεια Ελλαδα σε μεγαλο βαθμο και μερικα αντικατασταθηκαν απο αυτα που εφεραν οι μικρασιατες.

Δεν είναι το θέμα μας εδώ και το γαμησαμε αλλά επειδή έχω δει και εγώ γενετικά τεστ,πρόσφατα μάλιστα, δεν προκύπτει αυτό που λες.
Η περιοχή της Σκάλας Λακωνίας και πέριξ ναι,η έξω Μάνη ναι.
Ένα χωριό με αρβανίτικη(επί Οθωμανών πήραν αυτές τις ονομασίες)ονομασία πιθανώς να προσδιορίζει και τον άρχοντα της περιοχής(οι Αλβανοί διέπρεψαν σαν στρατιωτικοί κυριως επί Οθωμανών,ειδικά μετά τον θάνατο του Σουλεϊμάν όπου και άρχισαν να μαλθακόποιούνται οι κατεξοχήν Τουρκοι)και όχι την σύσταση του πληθυσμού.
Η αλβανική γλώσσα γιατί δεν ομιλούνταν παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές(Αττικοβοιωτίας,νότια Εύβοια,Βόρεια Άνδρος,Αργολίδα,Κορινθία,Ηλεία,παραλιακή Φθιώτιδα)?
Γενικά αυτή η κουβέντα μόνο στην Ελλάδα γίνεται.Τι σημασία έχει η καταγωγή αφου όλοι οι λαοί έχουν προσμιχτει.
Πήγαινε πες σε έναν Άγγλο ότι είναι Γερμανός Σαξωνας με ψήγματα Ρωμαίου,Κέλτη,Σκανδιναβού και αν δεν σε πάρει για τρελο έλα πεσμου....
Η σε έναν Ισπανό ότι είναι Γερμανός και λίγο Εβραίος-Αλγερινός...

Ποια τεστ ειδες?Απο πελοποννησο οτι gedmatch kit h G25 coordinate εχω πιασει στα χερια μου σκοραρει slavic οπως η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων της ηπειρωτικης Ελλαδας.Μην ξεχνας οτι οι σλαβοι ειχαν την Ελλαδα για 2 αιωνες υπο κυριαρχια τους.

Φίλε Μάρκο δες εδώ
Αυτό που με ρώτησες αφορά έρευνα του πανεπιστημίου Washington/Seattle

Υπάρχει άλλο θέμα να γράψουμε εκεί τις απόψεις μας?
Αναφέρθηκε για τους Ρουμάνους παραπάνω.Το αρχικο τους φύλο είναι το Δακικο αν δεν κάνω λάθος.



Ειναι η μελετη του σταματαγιανοπουλου.Τα δειγματα του υπαρχουν και τα εχουμε δει.Τα δειγματα απο Μανη και Τσακωνια ειναι λιγοτερο Slavic σε συγκριση με αλλα μερη της Πελοποννησου.Ενταξει ο σταματαγιανοπουλος δεν το γραφει ξεκαθαρα.Ειπαμε κανενας γενετιστης δεν θα κατσει να γραψει ακριβως πως εχουν τα πραγματα και τα μπαλωνει λιγο πολυ.

Ήταν σοβαρός επιστήμονας Μάρκο.


Eκανε καλη μελετη αλλα ενταξει ειναι πατριωτης και δεν θελει να γραψει αληθειες που ισως ενοχλουν.Δεν τον κραζω...απλα αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα εχει γραψει.Συγκρινει τους σλαβους της ανατολικης Ευρωπης και οχι τους Σλαβους στα βαλκανια που ειναι πιο κοντα γενετικα με τους Ελλαδιτες.Αλλα anyway τωρα οποιος θελει να βρει την αληθεια...μπορει να την ψαξει.Αρκει να ασχοληθει.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Τεράστιο μειονέκτημα που έχει προκύψει τελευταία τα ΣΚΥΛΟΣΚΑΤΑ.

Παντού. σκυλόσκατα .

Πάρκα, πλατείες, παιδικές χαρές , πεζόδρομοι .... ΣΚΥΛΟΣΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ.

Αφού έχουμε γεμίσει...σκυλόφιλες





 

pacwman

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Νοε 2005
Μηνύματα
382
Κριτικές
104
Like
570
Πόντοι
6.280
Φιλοι μου μενω Αθηνα με την ευρυτερη εννοια . και μου αρεσει και δεν μου αρεσει . Εξηγουμαι : απιθανη παραλιακη ζωνη ελλεινο καταθλιπτικο κεντρο . Απο Πειραια μεχρι Βαρκιζα ειναι super γειτονιες να ζεις και να βολταρεις. Βορεια προαστεια δεν λενε τιποτα ... το πιο κρυο σημειο της πολης . Δυτικα προαστεια παραμελημενα αλλα τοσο ζωντανα !
Η δυστυχια σ αυτη την πολη ειναι η πολυκοσμια , παραλληλα αυτη δινει και την ομορφια της. Δεν θα βρεθουμε οι ιδιες φατσες σε ολα τα αξιολογα μαγαζια , δεν θα με ξερουν οι μισοι οταν θα βολταρω Φυλης η οταν θα μπω σε ενα γαμιστρωνα. Στα συν φυσικα η αφθονια απο επιλογες διασκεδασης.
Καπως αντιφατικα εε?
Θα μου αρεσε να ζω σε καποια μικρη πολη η κωμοπολη κοντα στην Αθηνα με δυνατοτητα ευκολης προσβσης για διασκεδαση η υπηρεσιες υγειας . Δεν εχεις αλλο λογο να βρισκεσαι εδω εκτος βεβαια απο την εργασια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
Φιλοι μου μενω Αθηνα με την ευρυτερη εννοια . και μου αρεσει και δεν μου αρεσει . Εξηγουμαι : απιθανη παραλιακη ζωνη ελλεινο καταθλιπτικο κεντρο . Απο Πειραια μεχρι Βαρκιζα ειναι super γειτονιες να ζεις και να βολταρεις. Βορεια προαστεια δεν λενε τιποτα ... το πιο κρυο σημειο της πολης . Δυτικα προαστεια παραμελημενα αλλα τοσο ζωντανα !
Η δυστυχια σ αυτη την πολη ειναι η πολυκοσμια , παραλληλα αυτη δινει και την ομορφια της. Δεν θα βρεθουμε οι ιδιες φατσες σε ολα τα αξιολογα μαγαζια , δεν θα με ξερουν οι μισοι οταν θα βολταρω Φυλης η οταν θα μπω σε ενα γαμιστρωνα. Στα συν φυσικα η αφθονια απο επιλογες διασκεδασης.
Καπως αντιφατικα εε?
Θα μου αρεσε να ζω σε καποια μικρη πολη η κωμοπολη κοντα στην Αθηνα με δυνατοτητα ευκολης προσβσης για διασκεδαση η υπηρεσιες υγειας . Δεν εχεις αλλο λογο να βρισκεσαι εδω εκτος βεβαια απο την εργασια.

:confused: :glasses: Mέσες-άκρες, .....σωστόςςςςςςςSSSSSSS :thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom