Νέα

Η Κομισιόν ζητά την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kazabuburas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 461
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.493
Like
21.857
Πόντοι
5.006
κανα μηνα στρατο ειναι οκ..οχι παραπανω...αλλιως καταργηστε τον να τελειωνουμε...
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
Η Γερμανια δεν εχει υποχρεωτικη θητεια.Το Γιουνανισταν ανηκει στην ομαδα τριτοκοσμικων χωρων που εχουν ακομα αυτο το "εθιμο" της θητειας.
Ειχε, πριν 2-3 χρονια το καταργησανε. 6 μηνες, μπορουσες να το κανεις σπαστα, και μπορουσες να επιλεξεις αοπλη και να σε στειλουν να δουλεψεις σε ΔΥ

 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.169
Κριτικές
1
Like
47
Πόντοι
16
Ειχε, πριν 2-3 χρονια το καταργησανε. 6 μηνες, μπορουσες να το κανεις σπαστα, και μπορουσες να επιλεξεις αοπλη και να σε στειλουν να δουλεψεις σε ΔΥ


Αδερφε ΕΙΧΕ εγραψες...Δεν εχει σου εγραψα εγω..Κανενα δυτικο κρατος δεν εχει αυτο το γελοιο πραγμα που λεγεται θητεια.Ουτε καν οι μεγαλες γεωπολιτικες και ιμπεριαλιστικες δυναμεις που πολεμουν δεν εχουν θητεια οχι το Γιουνανισταν που για να γινει ο ταξιαρχος στρατηγος πρεπει να φτιαξουμε στρατοπεδο και στην ανω ραχουλα για να "διοικει"...Το ΜΗΣΗΦΑ που εγραψες τι ειναι?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Αδερφε ΕΙΧΕ εγραψες...Δεν εχει σου εγραψα εγω..Κανενα δυτικο κρατος δεν εχει αυτο το γελοιο πραγμα που λεγεται θητεια.Ουτε καν οι μεγαλες γεωπολιτικες και ιμπεριαλιστικες δυναμεις που πολεμουν δεν εχουν θητεια οχι το Γιουνανισταν που για να γινει ο ταξιαρχος στρατηγος πρεπει να φτιαξουμε στρατοπεδο και στην ανω ραχουλα για να "διοικει"...Το ΜΗΣΗΦΑ που εγραψες τι ειναι?
μη συνταγογραφουμενα φαρμακα
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
οσο για το θεμα εγω ειμαι υπερ του να διατηρηθει και μαλιστα να αυξηθει η θητεια σε 18 μηνες και να γινει και πολυ σκληρη η εκπαιδευση μπας και σφιξουν οι κωλοι των μοσχαναθρεμμενων νεομαλακοκαυληδων ελληνοπουλων
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.890
Κριτικές
16
Like
14.713
Πόντοι
6.515
ποια θητεια ρε τυποι? Σε μερικα χρονακια δεν θα υπαρχουν ελληνοπουλα. Ποσα ζευγάρια θα τεκνοποιουν με 500 ευρω μηνιατικο και αν υπαρχει κι αυτό.
Γι αυτό τα ρεμαλια της πολιτικης των ΜΜΕ φερνουν τους μπαγκλαντες να γεμισουν τη χωρα με ταλαιπωρα ανθρωπάκια να τους κανουν τις δουλειες τους  :S
 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.169
Κριτικές
1
Like
47
Πόντοι
16
οσο για το θεμα εγω ειμαι υπερ του να διατηρηθει και μαλιστα να αυξηθει η θητεια σε 18 μηνες και να γινει και πολυ σκληρη η εκπαιδευση μπας και σφιξουν οι κωλοι των μοσχαναθρεμμενων νεομαλακοκαυληδων ελληνοπουλων

Φιλε αναπαραγεις μυθους της μεταπολεμικης Ελλαδας.Να "σφιξουν οι κωλοι"..Να πας στο στρατο "να γινεις αντρας"..Αυτα εχουν καταργηθει εδω και δεκαετιες.Το θεμα το βλεπεις καθαρα ορθολογιστικα, ως βελτιστη αξιοποιηση ανθρωπινων,υλικων πορων και χρονου.Οι ΕΔ υπαρχουν  για να διασφαλιζουν την εξωτερικη αμυνα της χωρας.Οι κληρωτοι δεν εχουν να προσφερουν κατι σε αυτο. Οταν δε, κατι το εφαρμοζεις σε ολους ανεξαρτητα του αν ειναι καταλληλοι για τη δουλεια που τους θες τοτε αυτο το κατι γινεται μπουρδελο...
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
οσο για το θεμα εγω ειμαι υπερ του να διατηρηθει και μαλιστα να αυξηθει η θητεια σε 18 μηνες και να γινει και πολυ σκληρη η εκπαιδευση μπας και σφιξουν οι κωλοι των μοσχαναθρεμμενων νεομαλακοκαυληδων ελληνοπουλων

έλα μωρέ με τους μαλάκες τους καραβανάδες καθόμαστε σα μαλάκες σούζα για την πάρτη τους

να τον κάνουν εθελοντικό και μισθοφορικό
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Φιλε αναπαραγεις μυθους της μεταπολεμικης Ελλαδας.Να "σφιξουν οι κωλοι"..Να πας στο στρατο "να γινεις αντρας"..Αυτα εχουν καταργηθει εδω και δεκαετιες.Το θεμα το βλεπεις καθαρα ορθολογιστικα, ως βελτιστη αξιοποιηση ανθρωπινων,υλικων πορων και χρονου.Οι ΕΔ υπαρχουν  για να διασφαλιζουν την εξωτερικη αμυνα της χωρας.Οι κληρωτοι δεν εχουν να προσφερουν κατι σε αυτο. Οταν δε, κατι το εφαρμοζεις σε ολους ανεξαρτητα του αν ειναι καταλληλοι για τη δουλεια που τους θες τοτε αυτο το κατι γινεται μπουρδελο...
εχει γεμισει ο τοπος μαλακισμενα ρε φιλε που θελουν να φανε τα λαχανικα τους σε θερμοκρασια δωματιου,το νερο να ειναι φιλτραρισμενο,θελουν τρεις ωρες να κανουν την κουπ ,δυο ωρες την αποτριχωση στερνου και αλλες δυο ωρες να αποφασισουν αν θα βαλουν αρμανι ή γκουτσι παντελονι,εχει γινει ο ελληνας πολυ μετροσεξουαλ με πιανεις....τους δινεις να πιασουν οπλο και το πιανουν απαλα μην σπασει σαν κοκοτες....αμα ηταν καμια πουτσα αραπικη θα την αρπαζαν ομως αμεσως
στρατος λοιπον,σκηνακια,βουνο,κρυο,κακουχιες,πεινα,επιβιωση......μπας και μαθουν και λιγο την σκληρη ζωη.....

σκεψου οτι καποτε στα μεσα του προηγουμενου αιωνα ο στρατος για εναν νεο της επαρχιας ηταν κολλεγιο  σε σχεση με τις συνθηκες στα σπιτια τους....πολλοι εκει πρωτοβλεπαν σαπουνι,τουαλετα,αλλους ανθρωπους απο αλλες περιοχες κλπ....
 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.169
Κριτικές
1
Like
47
Πόντοι
16
εχει γεμισει ο τοπος μαλακισμενα ρε φιλε που θελουν να φανε τα λαχανικα τους σε θερμοκρασια δωματιου,το νερο να ειναι φιλτραρισμενο,θελουν τρεις ωρες να κανουν την κουπ ,δυο ωρες την αποτριχωση στερνου και αλλες δυο ωρες να αποφασισουν αν θα βαλουν αρμανι ή γκουτσι παντελονι,εχει γινει ο ελληνας πολυ μετροσεξουαλ με πιανεις....τους δινεις να πιασουν οπλο και το πιανουν απαλα μην σπασει σαν κοκοτες....αμα ηταν καμια πουτσα αραπικη θα την αρπαζαν ομως αμεσως
στρατος λοιπον,σκηνακια,βουνο,κρυο,κακουχιες,πεινα,επιβιωση......μπας και μαθουν και λιγο την σκληρη ζωη.....

σκεψου οτι καποτε στα μεσα του προηγουμενου αιωνα ο στρατος για εναν νεο της επαρχιας ηταν κολλεγιο  σε σχεση με τις συνθηκες στα σπιτια τους....πολλοι εκει πρωτοβλεπαν σαπουνι,τουαλετα,αλλους ανθρωπους απο αλλες περιοχες κλπ....
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: Εχω και προσωπικα παραδειγματα αυτων που περιγραφεις...
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.493
Like
21.857
Πόντοι
5.006
εχει γεμισει ο τοπος μαλακισμενα ρε φιλε που θελουν να φανε τα λαχανικα τους σε θερμοκρασια δωματιου,το νερο να ειναι φιλτραρισμενο,θελουν τρεις ωρες να κανουν την κουπ ,δυο ωρες την αποτριχωση στερνου και αλλες δυο ωρες να αποφασισουν αν θα βαλουν αρμανι ή γκουτσι παντελονι,εχει γινει ο ελληνας πολυ μετροσεξουαλ με πιανεις....τους δινεις να πιασουν οπλο και το πιανουν απαλα μην σπασει σαν κοκοτες....αμα ηταν καμια πουτσα αραπικη θα την αρπαζαν ομως αμεσως
στρατος λοιπον,σκηνακια,βουνο,κρυο,κακουχιες,πεινα,επιβιωση......μπας και μαθουν και λιγο την σκληρη ζωη.....

σκεψου οτι καποτε στα μεσα του προηγουμενου αιωνα ο στρατος για εναν νεο της επαρχιας ηταν κολλεγιο  σε σχεση με τις συνθηκες στα σπιτια τους....πολλοι εκει πρωτοβλεπαν σαπουνι,τουαλετα,αλλους ανθρωπους απο αλλες περιοχες κλπ....
παντως εγω οταν ημουν φανταρος, οσες πουστρες μπηκαν, πουστρες βγηκαν...δεν ειδα κανεναν να γινεται ανδρας...
ειναι δυνατον να λεμε οτι ο στρατος θα μας κανει ανδρες και δυνατους και αλλες τετοιες μαλακιες.... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
παντως εγω οταν ημουν φανταρος, οσες πουστρες μπηκαν, πουστρες βγηκαν...δεν ειδα κανεναν να γινεται ανδρας...
ειναι δυνατον να λεμε οτι ο στρατος θα μας κανει ανδρες και δυνατους και αλλες τετοιες μαλακιες....
τι να δεις ρε φιλε;;;ειναι δυνατον ενα 9μηνο στα 18-30 σου,να αλλαξει το χαρακτηρα σου;;
the damage is done που λενε..

περα απο αυτο ομως,και στο θεμα της "εκπαιδευσης",εδω και δεκαετιες σε αυτη τη χωρα,
αναμασωνται οι ιδιες μικροαστικες μαλακιες που αναβλυζουν χαιρεκακια..

πως στο διαολο θα "γινεις αντρας" αν βολοδερνεις σαν το κρυαρι σε καποιο κωλοχωρι της ελλαδος τρωγοντας ντελιβερι
ή σε καμια βυσματικη θεσουλα σε κεντρικη πολη κανοντας upload via ios μονο οι ειδημονες που στηριζουν τα παραπανω μπορουν να εξηγησουν..επι της ουσιας το κρατος σε θελει χαμαλη για να μην πληρωνει μονιμο παραστρατιωτικο προσωπικο..

καμια εκπαιδευση δεν παιρνεις,κανενα εφοδιο για την υπολοιπη ζωη σου..
ο στρατος για τον κληρωτο ειναι ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ και ΜΟΝΟ...

οποιος ισχυριζεται κατι αλλο ζει στον κοσμο του μαλμπορο.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
images
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
παντως εγω οταν ημουν φανταρος, οσες πουστρες μπηκαν, πουστρες βγηκαν...δεν ειδα κανεναν να γινεται ανδρας...
ειναι δυνατον να λεμε οτι ο στρατος θα μας κανει ανδρες και δυνατους και αλλες τετοιες μαλακιες.... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Ναι φιλε δεν λεω να αλλαξει ο σεξουαλικος προσανατολισμος....να υποστει αντιξοοτητες λεω και να κληθει να τις υπερβει..να ακουσει μπινελικια και να σκυψει κεφαλι....να του την πει ο αγραμματος λοχιας και να υπακουσει....να μαθει να σεβεται ιεραρχιες και τυπους ασχετα αν ειναι βλακωδεις...

αν οι ελλεηνιδες πηγαιναν στρατο δεν θα ειχαμε καν θρεντ για αυτες πχ
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Ναι φιλε δεν λεω να αλλαξει ο σεξουαλικος προσανατολισμος....να υποστει αντιξοοτητες λεω και να κληθει να τις υπερβει..να ακουσει μπινελικια και να σκυψει κεφαλι....να του την πει ο αγραμματος λοχιας και να υπακουσει....να μαθει να σεβεται ιεραρχιες και τυπους ασχετα αν ειναι βλακωδεις...

αν οι ελλεηνιδες πηγαιναν στρατο δεν θα ειχαμε καν θρεντ για αυτες πχ
Τύπε, βάλε στο πρόγραμμα το άνοιγμα νέου τύπου "ΚΕΝ".
Αντι νεοσυλλέκτων θα λέγονται Κέντρα Εκπαίδευσης Νωντότυπων!  :rockon:
 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.169
Κριτικές
1
Like
47
Πόντοι
16
Ναι φιλε δεν λεω να αλλαξει ο σεξουαλικος προσανατολισμος....να υποστει αντιξοοτητες λεω και να κληθει να τις υπερβει..να ακουσει μπινελικια και να σκυψει κεφαλι....να του την πει ο αγραμματος λοχιας και να υπακουσει....να μαθει να σεβεται ιεραρχιες και τυπους ασχετα αν ειναι βλακωδεις...

αν οι ελλεηνιδες πηγαιναν στρατο δεν θα ειχαμε καν θρεντ για αυτες πχ

Διαφωνω καθετα...Τι ειναι ο λοχιας 20 χρονων που θα σκυψω το κεφαλι μου?Ο πατερας μου?Η το καθε δυσλεκτικο μαλακισμενο που ουτε υπογραφη δεν μπορει να βαλει σε ενα χαρτι?Αμα σου βαλει τις φωνες ο διευθυντης στη δουλεια σου τοτε θα σεβαστεις την ιεραρχια και θα προσπαθησεις να καταλαβεις τι εκανες λαθος. Εκει βρισκεσαι με τη θεληση σου. Δεν θα μειωσεις την προσωπικοτητα σου για ενα πουστρακι που μπηκε στη ΣΜΥ και νομιζει οτι επειδη βγαζει 7 κατοσταρικα επιασε τον παππα απο τα αρχιδια.Τα ιδια ισχυουν και για τα πουτανακια που βαφονται σαν τραγουδιστριες και κουνανε το κωλαρακι τους μπας και αρπαξουν κανα πουτσο και ειναι ολο φωνη και υφακι και νομιζουν  οτι ειναι και μουναρες επειδη ξερογλυφονται τα γιδοπροβατα στις μοναδες. Παρτε το χαμπαρι ο στρατος ειναι δημοσιο ειναι σαν να σε υποχρεωνουν να κανεις θητεια στα νοσοκομεια ενω δεν εχεις ιδεα πιο πολυ φασαρια δημιουργεις οταν μπλεκεσαι στα ποδια των γιατρων παρα αποτελεσμα.Αλλα ολα αυτα μεταφραζονται σε λεφτα για τις τοπικες κοινωνιες (το ιδιο εγινε και με τα πανεπιστημια,ΤΕΙ) βαθμους για τους καραβαναδες, και εξυπηρετησεις στο πελατειακο κρατος...
 

Spartan_Gr

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
2.065
Like
217
Πόντοι
16
Το σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν 3 μήνες εκπαίδευση,αλλά πραγματική εκπαίδευση!Όχι όπως είναι τώρα 1 μήνα εκπαίδευση και άλλον έναν στα ΣΠΕΝ.Όλη η υπόλοιπη θητεία είναι αγγαρία και σκοπέτα!
Επίσης πλέον κάτι το οποίο παίζει σημαντικό ρόλο είναι ότι υπερπροστατεύουν τους φαντάρους γιατί δε ξέρουν τη βύσμα μπορεί να κρύβεται πίσω από τον καθένα από αυτούς.Ένας σημαντικός λόγος που δεν είναι η εκπαίδευση όπως θα έπρεπε να είναι.Το κάθε στέλεχος φοβάται να ρισκάρει την καριέρα του για τον κάθε βουτυρο-χλεχλέ φαντάρο που μόλις χτυπήσει λίγο το ποδαράκι του θα πάρει τηλέφωνο τη μαμά και στη συνέχεια θα φτάσει στο βύσμα του.Μέχρι και σε αφαίρεση βαθμού μπορεί να καταλήξει κάτι τέτοιο,και το έχω διασταυρώσει αυτό που λέω σε συζητήσεις με στελέχη όσο υπηρετούσα!

Από εκεί και πέρα...
 

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.621
Κριτικές
6
Like
304
Πόντοι
296

Να με συγχωρείτε, αλλά εγώ τη στρατιωτική θητεία την είδα ως εκπλήρωση υποχρέωσης απέναντι στον ελληνικό λαό. Όχι ότι χάρηκα, βεβαίως, αλλά η πατρίδα υπάρχει και πρέπει να υπηρετηθεί.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Να με συγχωρείτε, αλλά εγώ τη στρατιωτική θητεία την είδα ως εκπλήρωση υποχρέωσης απέναντι στον ελληνικό λαό. Όχι ότι χάρηκα, βεβαίως, αλλά η πατρίδα υπάρχει και πρέπει να υπηρετηθεί.
το κόμα και το σοσιαλισμό τύπε!  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom