Νέα

Η Ένωση Αθέων ζητά την κατάργηση της μεταφοράς του Αγίου Φωτός ΕΛΛΑΔΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα international player
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 216
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ναι η οχι η δεν

  • συμφωνω ,τα παντα ολα για την θρησκεια

    Ψήφοι: 17 30,9%
  • διαφωνω καθετα

    Ψήφοι: 20 36,4%
  • αδιαφορος κ ουδετερος

    Ψήφοι: 4 7,3%
  • ε τι να πω ,ας κανουν οτι θελουν ,δεν ξερω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • φοβαμαι να διαφωνησω ,φοβαμαι το αγιον πνευμα μερες που ειναι

    Ψήφοι: 5 9,1%
  • ε τοσες κ τοσες μαλακιες πληρωνω, ετσι κ αλλιως δεν εχω μια ,ας παει κ το παλιαμπελο, θα ειναι περηφ

    Ψήφοι: 9 16,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    55

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Πού θα παμε τύπε  :think:
μεταξι για τραμπουκισμο πιρφορων και μετα για φαλαφελ λιοσιων. Ενδιαμεσα μπουρδελοτσαρκα στη φυλης και περιξ για ακαπωτο αλιονας και σπασιμο οστων αγαπουληδων κοντα στο γνωστο πιρφορονταντζεον  ;)
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Στο ξαναλεω. Τα ιδια τα ''θεικα βιβλια''΄ισχυριζονται αυτο. Γιατι δεν τα διαβαζεις ?
καλα, τραβα στη ΜΚΟ σου να γλυψεις καμια πακικη ψωλη και οταν ξαναερθεις να εισαι διαβασμενος
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
Οπως το ιδιο συμβαινει με το κορανι για τους μουσουλμανους. Κανενα αλλο βιβλιο δεν δεχεται ο επισημος μουσουλμανισμος. Ασχετα αν ο καθε ενας εχει γραψει τις δικες του εκτιμησεις για το τι ηθελε να πει ο ποιητης στο κορανι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
μεταξι για τραμπουκισμο πιρφορων και μετα για φαλαφελ λιοσιων. Ενδιαμεσα μπουρδελοτσαρκα στη φυλης και περιξ για ακαπωτο αλιονας και σπασιμο οστων αγαπουληδων κοντα στο γνωστο πιρφορονταντζεον  ;)
Πολυ αγριο προγραμμα για εναν δόκιμο ρε τύπε, κοψε κατι  :huh:
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Ακριβως. Εκλεψε απο τον Ελληνικο πολιτισμο και εφτιαξε μια κατωτερη θρησκεια που στην πραξη δεν λειτουργει. Αν ηταν θεικες γραφες και θεικοι νομοι γιατι δεν λειτουργησαν ?
και οχι μονο απ τους αρχαιος κλασικους, αλλα κι απ τον Ιουδαίσμό αλλα και απ τον Ζωροαστρισμο.
το υπερβατικο, μεταφυσικο στοιχειο, θεωρω οτι εισηχθει γιατι πολυ απλα ειναι τετοια η νοητικη φυση του ανθρωπου που θελει να δινει αιτιες στα πραγματα....πολυ περισσοτερο για εκεινες τις εποχες που δεν μπορουσαν να δωσουνε εξηγησεις σε πολλα πραγματα (αλλα ακομα και σημερα)...
στη βαση αυτη επισης, ο Χριστιανισμος (αλλα και γενικοτερα οι περισσοτερες θρησκειες),  επειδη δεν μπορουσε να "δικαιολογησει" (το λεω πολυ απλοϊκα), ή μαλλον καλυτερα για να κατευνασει τους πιστους απο τα δεινα της ανθρωποτητας, επλασε το παραμυθακι με τους παραδείσους και τις μεταθανατιες ζωες, δινοντας ελπιδα σε ανθρωπους που ζουσαν καταδικασμενοι....ειχε δηλαδη και ενα ψυχολογικο ρόλο...
απ κει και περα η εκκλησια χρησιμοποιησε τα ηθικα ζητηματα που εθεσε ο Χριστιανισμος και σε συνδυασμο με τον εκφοβισμο της μεταφυσικης τιμωριας για τον απιστο ανθρωπο, το εκμεταλευτηκε σε κοινωνικούς και πολιτικους σκοπους
πολυ χονδρικα
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.656
Like
5.945
Πόντοι
1.406
Πολυ καλα κανουν και το φερνουν,και ας πληρωνουμε ,για χιλιες 2 μαλακιες που οχι μονο δεν χρειαζονται αλλα κανουν και κακο πληρωνουμε καθημερινως,ας μεινει και αυτη η τελετη που εστω και κατα τους τυπους θυμιζει πραγματα πολυ παλια και ιερα

"...Τότε εν μέσω μεσονυκτίου, ανέτειλε ο ήλιος της δικαιοσύνης και το φως του τύφλωνε από την ένταση του τους μυούμενους. Ένα ζωντανό φως. Ένα φως ανέσπερο, που μέσα του γεννούσε λέξεις και υποθήκες, σ' εκείνους που κατά τη λάμψη του συναντούσε."
 

Tsarkitis

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Όταν ενας εκτός του συνόλου λέει στο σύνολο τι να κάνει αυτό ειναι φασισμός, ασχρειότητα και θράσος.
Οι άθεοι να κοιτάξουν τη δουλειά τους και να ην ασχολούνται με θρησκείες αφου ειναι άθεοι.
Που ειναι η πολιτικλι κορεκτ ανοχή που ευαγγελίζονται οι γνωστοί ανθελληνικοί κύκλοι? ειναι μόνο στα εχθρικά προς τον Ελληνισμό πράγματα και τους ξένους που επιβάλονται σε εμας. Ενάντια σε κάθε τι Ελληνικό, αυτή ειναι μια ακόμα προσπάθεια ανθελλήνων να πλήξουν ενα έθιμο/πολιτιστικο στοιχείο του Ελληνοχριστιανικού πολιτισμού, γιατι ετσι τους αρέσει.
Τους λέω το εξής: Σκασμός βρωμεροί ανθέλληνες άθεοι. Πίσω στις τρύπες σας.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Το να πιστευεις με ενα δικο σου τροπο ειναι δικη σου θρησκεια. Αν θελεις να δεις τι λεει η θρησκεια σου διαβασε τα 2 βιβλια που γραφτηκαν απο την ''θεικη παρεμβαση'' το ενα στον Μωηση και το αλλο στους Αποστολους με τα περιστερια.
Αυτα τα βιβλια αποδεχεται ο χριστιανισμος και απειλει σαν αιρετικο οποιοδηποτε γραψει βιβλια με δικες τους εκτιμησεις ως προς το νοημα των ''θεικων βιβλιων''
Ουτε ενα κομμα ουτε μια τελεια να μην προσθεσει η αφαιρεσει καποιος.
Αυτα λενε τα ιδια τα βιβλια που δεν εχεις διαβασει. Αυτες ειναι οι πηγες του χριστιανισμου και μονο αυτες αποδεχεται.

ωραία και τι με αυτό ??? σου απαγορεύει κανένας να γράψεις και τρίτο βιβλίο και να πείς αυτό συμπληρώνει τα άλλα δύο ?? τόσα και τόσα δόγματα έχει η χριστιανική θρησκεία και τόσες και τόσες παραφυάδες ... θα ενοχλήσει κανέναν ακόμη μία ??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
μεταξι για τραμπουκισμο πιρφορων και μετα για φαλαφελ λιοσιων. Ενδιαμεσα μπουρδελοτσαρκα στη φυλης και περιξ για ακαπωτο αλιονας και σπασιμο οστων αγαπουληδων κοντα στο γνωστο πιρφορονταντζεον  ;)

σιγά μεμούλη θα σκίσεις το στριγκάκι σου...
 

Tsarkitis

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Βγαίνω κι εγω και ζητάω:
Κατάργηση κομμάτων αριστεράς γιατι ειναι πολλά και κοστίζουν, να απαγορευτούν διαδηλώσεις αριστερών και κάθε εκδήλωση τους γιατι κοστίζει -αυτοί κάνουν τις περισσότερες άλλωστε και κατάργηση ΜΚΟ γιατι κοστίζουν κι αυτές.
Βέβαια οτι ολα αυτά κοστίζουν το χρησιμοποιώ σαν πρόφαση. Η πραγματική αιτία ειναι οτι δε μου αρέσουν, δε τα θέλω. Γιατι ετσι!
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
ωραία και τι με αυτό ??? σου απαγορεύει κανένας να γράψεις και τρίτο βιβλίο και να πείς αυτό συμπληρώνει τα άλλα δύο ?? τόσα και τόσα δόγματα έχει η χριστιανική θρησκεία και τόσες και τόσες παραφυάδες ... θα ενοχλήσει κανέναν ακόμη μία ??
Καθολου δεν ενοχλει εμενα. Αλλα σωστα το λες. Δογματα ειναι. Απλα ρωτησα τον συνομιλητη και οσους διαβαζουν εδω αν εχουν διαβασει ποτε τα 2 επισημα βιβλια που αποδεχεται η θρησκεια τους. Το ιδιο ρωταω και ενα μουσουλμανο αν εχει διαβασει το ενα επισημο βιβλιο που αποδεχεται η δικη του θρησκεια το κορανι.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
o χριστιανισμος εχει εξελιχθει πολυ στην ιστορια , το ιδιο και οι πιστοι του, αποτελει πλεον μια θρησκεια που εχει ξεπερασει ακομα και τον ουμανισμο και θετει πλεον θεματα ακομα και για τη συνυπαρξη με αλλα ειδη οργανισμων. Αυτο που θα επρεπε να σε ανησυχει ειναι η επιβολη της προσκολλησης στον αρχαιο εκδικητισμο που επιβαλλουν οι εξτρεμιστες ισλαμιστες απο το να ψαχνεις να βρεις μια γρια που εριξε νερα στην απο κατω για να κρινεις αμειλικτα τους κακους χριστιανους.
ουμανισμος οποιος ηταν κινημα της Αναγγενησης, οποτε ειναι φυσικο να το εχει ξεπερασει ο Χριστιανισμος, καθοτι αυτος καθοδηγειται απ την εκκλησια- οταν κατι υποστηριζεται απο ενα θεσμο δυσκολα να "πεθανει", γιατι ο ιδιος ο θεσμος το κραταει ζωντανο με νυχια και με δοντια, μεσα απο τις παραδοσεις (βλ. πχ πασχα)
ο ουμανισμος ειχε καθαρα ανθρωποκεντρικο προσανατολισμο με ΕΜΦΑΣΗ στην επιγεια ζωη, στην ανθρώπινη εμπειρια και στη φυση.....τι απο αυτα ξεπερασε ο χρισταινισμος? μηπως αλλαξαν στη πορεια οι γραφες και δεν το μαθα ρε τυπε?
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Καθολου δεν ενοχλει εμενα. Αλλα σωστα το λες. Δογματα ειναι. Απλα ρωτησα τον συνομιλητη και οσους διαβαζουν εδω αν εχουν διαβασει ποτε τα 2 επισημα βιβλια που αποδεχεται η θρησκεια τους. Το ιδιο ρωταω και ενα μουσουλμανο αν εχει διαβασει το ενα επισημο βιβλιο που αποδεχεται η δικη του θρησκεια το κορανι.
τι εγινε υπαλληλακι? δε τσουλησε το αλλο προβοκατορικο θρεντακι που ανοιξες και ξαναγυρισες εδω να πεις τις παπαριες σου? συρε γαμησου και βαλε πηγουλες αμα θες κουβεντες  :)
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
τι εγινε υπαλληλακι? δε τσουλησε το αλλο προβοκατορικο θρεντακι που ανοιξες και ξαναγυρισες εδω να πεις τις παπαριες σου? συρε γαμησου και βαλε πηγουλες αμα θες κουβεντες  :)
Ετσι να μιλας στους υφισταμενους σου. Εγω δεν εχω ουτε αφεντικα ουτε ειμαι υπαλληλος κανενος. Ουτε σε εβρισα. Αν θες συζητηση σου εχω θεσει ερωτηματα και εχω ηδη απαντησει σε ολα τα δικα σου.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Ετσι να μιλας στους υφισταμενους σου. Εγω δεν εχω ουτε αφεντικα ουτε ειμαι υπαλληλος κανενος. Ουτε σε εβρισα. Αν θες συζητηση σου εχω θεσει ερωτηματα και εχω ηδη απαντησει σε ολα τα δικα σου.
οχι απλα ειμαι προϊσταμενος σου, ειμαι και ανωτερο ειδος στη βιολογικη αλυσιδα μωρη αμοιβαδα του ελεους , αμα δε γουσταρεις να μη σε κραταμε με το ζορι  :jerking:
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
οχι απλα ειμαι προϊσταμενος σου, ειμαι και ανωτερο ειδος στη βιολογικη αλυσιδα μωρη αμοιβαδα του ελεους , αμα δε γουσταρεις να μη σε κραταμε με το ζορι  :jerking:
Δεν ειμαι στο υψος σου
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Πολυ καλα κανουν και το φερνουν,και ας πληρωνουμε ,για χιλιες 2 μαλακιες που οχι μονο δεν χρειαζονται αλλα κανουν και κακο πληρωνουμε καθημερινως,ας μεινει και αυτη η τελετη που εστω και κατα τους τυπους θυμιζει πραγματα πολυ παλια και ιερα
για αλλους ιερα και για αλλους παραμυθια τυπε ;)...και ειναι πολλοι αυτοι που πιστευουν οτιμ προκειται για παραμυθια, απλα για λογους κοινωνικης αποδοχης συμβιβαζονται
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
τι εγινε υπαλληλακι? δε τσουλησε το αλλο προβοκατορικο θρεντακι που ανοιξες και ξαναγυρισες εδω να πεις τις παπαριες σου? συρε γαμησου και βαλε πηγουλες αμα θες κουβεντες  :)
Αγριο πραγμα ο Μεμος  :o
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom