Νέα

Η Ένωση Αθέων ζητά την κατάργηση της μεταφοράς του Αγίου Φωτός ΕΛΛΑΔΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα international player
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 216
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

ναι η οχι η δεν

  • συμφωνω ,τα παντα ολα για την θρησκεια

    Ψήφοι: 17 30,9%
  • διαφωνω καθετα

    Ψήφοι: 20 36,4%
  • αδιαφορος κ ουδετερος

    Ψήφοι: 4 7,3%
  • ε τι να πω ,ας κανουν οτι θελουν ,δεν ξερω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • φοβαμαι να διαφωνησω ,φοβαμαι το αγιον πνευμα μερες που ειναι

    Ψήφοι: 5 9,1%
  • ε τοσες κ τοσες μαλακιες πληρωνω, ετσι κ αλλιως δεν εχω μια ,ας παει κ το παλιαμπελο, θα ειναι περηφ

    Ψήφοι: 9 16,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    55

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
Αν καποιος ζει στο Ιρακ και ο ισλαμισμος εχει αμεσο αντικτυπο στην ζωη του και εχει τον νου να καταλαβει ποσο βλαβερος ειναι για την ζωη του, αλλα και των συνανθρωπων του, τοτε προφανως θα στραφει εναντιων του ισλαμισμου και οχι του χριστιανισμου που βρισκεται πιο μακρυα και οι βλαβερες συνεπειες του δεν ειναι αμεσες.
Αντιστοιχα, αν καποιος ζει στην Ελλαδα και αντιλαμβανεται τις βλαβερες συνεπειες του χριστιανισμου, θα στραφει πρωτα εναντιων του χριστιανισμου και μετα κατα του ισλαμισμου του οποιου οι βλαβερες συνεπειες ειναι πιο μακρινες.
Οσοι υποστηριζουν με παθος εδω τον χριστιανισμο, θα υποστηριζαν αντιστοιχα το ισλαμ αν ειχαν γεννηθει στις χωρες επιβολης του. Ας το σκεφτουν καλα αυτο πριν ξανακανουν αναφορες περι ισλαμιστων, δηλαδη εν δυναμει ομοιων τους.
Οι υπολοιποι  δεν θα ασπαζονταν καμια θρησκεια, οπου και αν ειχαν γεννηθει.
Η θρησκεια σε καθε περιπτωση επιβαλλει την εξουσια της, χωρις να δωσει την δυνατοτητα επιλογης στους ανθρωπους.
Μεσα απο αυτο το πρισμα, ειναι κατανοητο μεχρι ενα σημειο, το μενος και οι υβρεις εναντιων της θρησκειας, απο οσους εχουν νοιωσει αυτη την επιβολη της.



 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Η Αθεϊα είναι προϊόν του Δυτικού Πολιτισμού και για αυτό δεν υπάρχει αναπτυγμένη ως κίνημα σε άλλες πολιτισμικές επικράτειες. Τόσο απλά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Η Αθεϊα είναι προϊόν του Δυτικού Πολιτισμού και για αυτό δεν υπάρχει αναπτυγμένη ως κίνημα σε άλλες πολιτισμικές επικράτειες. Τόσο απλά.
Δηλαδη κατα βαση η αθεΐα γεννηθηκε ως κινημα στις χριστιανικες κοινωνιες.
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
Η Αθεϊα είναι προϊόν του Δυτικού Πολιτισμού και για αυτό δεν υπάρχει αναπτυγμένη ως κίνημα σε άλλες πολιτισμικές επικράτειες. Τόσο απλά.
Ειναι αποτελεσμα σκεψης, γνωσης  και νοησης αλλα και ικανοτητας να ξεφυγει κανεις απο τις παρωπιδες που του φορεσαν απο την πρωτη στιγμη που ηρθε σε αυτο τον κοσμο. Ανθρωποι που εχουν αυτη την ικανοτητα υπαρχουν παντου.
Η διαφορα  στο ισλαμ του σημερα, ειναι οτι η εκφραση διαφορετικης αποψης, σημαινει πολλες φορες θανατο. Οπως και παλιοτερα συνεβαινε και στον χριστιανικο κοσμο, αρκει να χαρακτηριζοταν καποιος αιρετικος.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ανθρωποι που εχουν αυτη την ικανοτητα υπαρχουν παντου

Για να εκδηλωθούν οι ικανότητες πρέπει να συνυπάρχουν βεβαίως και οι ευνοϊκές συνθήκες που θα το επιτρέψουν.
Τέτοιες συνθήκες ευημερίας, και όχι μόνο αυτές φυσικά, προκειμένου να είναι δυνατή η ανάπτυξη του πλήρους δυναμικού ενός ανθρώπου υπάρχουν, αν και  οπισθοχωρούν βεβαίως ταχύτατα, μόνο στον δυτικό πολιτισμό.
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
Για να εκδηλωθούν οι ικανότητες πρέπει να συνυπάρχουν βεβαίως και οι ευνοϊκές συνθήκες που θα το επιτρέψουν.
Τέτοιες συνθήκες ευημερίας, και όχι μόνο αυτές φυσικά, προκειμένου να είναι δυνατή η ανάπτυξη του πλήρους δυναμικού ενός ανθρώπου υπάρχουν, αν και  οπισθοχωρούν βεβαίως ταχύτατα, μόνο στον δυτικό πολιτισμό.
Φιλε μου ειμαι υπερμαχος του δυτικου πολιτισμου. Δεν υπαρχει λογος να τον επαινω συνεχεια. Κατανοουμε τις αιτιες που στον υπολοιπο κοσμο οι φωνες λογικης, καταπνιγονται βιαια απο τους εκει πιστους.
Ζουμε ομως εδω και προσπαθουμε εδω, να βελτιωσουμε την ελευθερια της εκφρασης  καθε ανθρωπου, σε οτι και αν πιστευει.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δεν είναι θέμα επαίνου. Είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα.
Οι Μαρξιστές αν δεν κάνω λαθος το λένε πολιτισμικό κεφάλαιο.
Ε στις άλλες πολιτισμικές επικρατειες, πχ Ισλαμ, Απω Ανατολή, Αφρική δεν υπάρχει η κουλτούρα αυτή του ορθολογισμού που αιώνες τώρα υπάρχει στην Δύση.
Ενα παρομοίου περιεχομένου παράδειγμα και επιχείρημα πχ είναι ότι στην Ισλαμική επικράτεια δεν μπορεί να αναπτυχθούν τόσο έντονα όσο στην Δύση Αριστερά κινήματα.
Απλά διότι δεν υπάρχουν οι συνθήκες που θα το επιτρέψουν να συμβεί.  
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
Δεν είναι θέμα επαίνου. Είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα.
Οι Μαρξιστές αν δεν κάνω λαθος το λένε πολιτισμικό κεφάλαιο.
Ε στις άλλες πολιτισμικές επικρατειες, πχ Ισλαμ, Απω Ανατολή, Αφρική δεν υπάρχει η κουλτούρα αυτή του ορθολογισμού που αιώνες τώρα υπάρχει στην Δύση.
Ενα παρομοίου περιεχομένου παράδειγμα και επιχείρημα πχ είναι ότι στην Ισλαμική επικράτεια δεν μπορεί να αναπτυχθούν τόσο έντονα όσο στην Δύση Αριστερά κινήματα.
Απλά διότι δεν υπάρχουν οι συνθήκες που θα το επιτρέψουν να συμβεί.  
Πολυ σωστα τα λες. Και εμας αν ειμασταν εκει και λεγαμε αυτα που λεμε τωρα, προφανως θα μας ειχαν κρεμασει.
Απλα επικεντρωνω στα δικα μας και σε τι μπορουμε ο καθενας να συμβαλει, ωστε οι βλαβερες συνεπειες της εδω θρησκειας, να βλαπτουν οσο το δυνατον λιγοτερο.
 

vakis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.092
Κριτικές
8
Like
20
Πόντοι
16
θα συμφωνουσα μαζι τους μονο αν ζηταγαν και την ακυρωση της κατασκευης του τζαμιου
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
vaki σε εμενα αναφερεσαι ?  Γιατι αν μιλας σε εμενα το εχω ξανααπαντησει αυτο, σε παρα πολλους που κανουν αυτη την ατοπη τοποθετηση στο συγκεκριμμενο θεμα.
Αλλο θεμα η μη ανεγερση ναων χριστιανικων η μουσουλμανικων και αλλο θεμα η απατη με το ''θειο φως'' που το χρυσοπληρωνουμε ολοι.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Φιλε μου ειμαι υπερμαχος του δυτικου πολιτισμου. Δεν υπαρχει λογος να τον επαινω συνεχεια. Κατανοουμε τις αιτιες που στον υπολοιπο κοσμο οι φωνες λογικης, καταπνιγονται βιαια απο τους εκει πιστους.
Ζουμε ομως εδω και προσπαθουμε εδω, να βελτιωσουμε την ελευθερια της εκφρασης  καθε ανθρωπου, σε οτι και αν πιστευει.
'Αδωνι εσυ?
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Οι μονοι που ξερω οτ βαζουν το κοστος πανω απο τις ανθρωπινες αξιες ειναι οι καραμνημονιακοι ευρωπαϊστες , αδωνις, τζημερος, κλπ...  και καλυτερα ναμην ανοιξουμε την κουβεντα για το τι θα ηθελαν μειοψηφιες ή ακομη και πλειοψηφιες πολιτων να καταργηθει λογω κοστους, ας παραμεινουμε στον κομπλεξικο αντιχριστιανισμο προς το παρον
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Εγω δε προσέβαλα τις πεποιθήσεις κανενός. Δεν ανέχομαι ενας άθεος να μου πει το οτιδήποτε για τη θρησκεά μου.

Εαν ήσουν Χριστιανός και πίστευες κάπου δεν θα ήσουν μέλος σε μπουρδελοσάιτ ,θα πέσει φωτιά να σε κάψει!
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Γιατι ασχολουμαστε ακομα με αυτην την μαλακια?
Ας πληρωνει η εκκλησια και ας το φερνει και με τανκερ. Τι μας νοιαζει και ασχολουμαστε τοσο πολυ πια?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Θέλω να μην με πειράζουν, να μη πειράζουν την πίστη μου. Εξαγριώνομαι.
Κάθε αλλη κουβέντα ειναι περιτή. Εγω δε προσέβαλα τις πεποιθήσεις κανενός. Δεν ανέχομαι ενας άθεος να μου πει το οτιδήποτε για τη θρησκεά μου.
Χέσε μας ρε νταλάρα.
Εξαγριώνεσαι γιατί είσαι έτσι μαθημένος.
Δεν σε έθιξε κανείς ως άτομο, προσωπικά, ούτε σε έβλαψε σε κάτι.
Εκφράζεις μια άποψη/θεωρία. Δημόσια μάλιστα. Τη θεωρία ότι κάπου "εκεί έξω" υπάρχει ένα ον, παντοδύναμο, πανάγαθο, κλπ όλα αυτά.
Ο καθένας μπορεί να αμφισβητεί τη θεωρία σου, αν θεωρεί ότι είναι λάθος θεωρία.
Αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να εξαγριώνεσαι (αλλά εν πάσει περιπτώσει η εξαγρίωση είναι εσωτερικό σου θέμα), ΣΑΦΩΣ ΟΜΩΣ δεν σου δίνει το δικαίωμα να στρέφεσαι κατά αυτών που δεν ασπάζονται την άποψη/θεωρία σου.

Όπως είσαι εσύ ελεύθερος να τη λες, έτσι είναι ελεύθεροι και οι άλλοι να λένε την αντίθετη.

Άντε πια με τους διάφορους τζιχαντιστές εδώ μέσα:

sddefault.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom