Νέα

Η κλειστοφοβο-τσατσική ελληνική παρέα - κλίκα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Palios pounai alios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 227
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
Παιδια δεν νομιζω να αλλαξει τιποτα,το συνεχιζουμε εμεις οι ιδιοι.εβλεπα σημερα στις ειδησης με τις εξετασεις του ασεπ τισ πουτανας εγινε.ολοι θελουν δημοσιο και να μην τους νοιαζει τιποτα.ειμαστε αξιοι τις μοιρας μας τελικα.αυτα ειναι που εκμεταλευονται και οι πολιτικοι και δεν μας χαμπαριαζουν καθολου.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
σέ μιά ιδιωτική επιχείρηση δέν θά πάρεις τόν άχρηστο διότι δέν θά σού βγάλει δουλειά έτσι δέν είναι...??

Όχι, αν ο άχρηστος είναι γνωστός του αφεντικού, στη δουλειά αυτός θα κάθεται και όλοι οι άλλοι θα τρέχουν...  :jerking: :jerking: :jerking:
 

arcans

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.959
Like
0
Πόντοι
16
Σε ιδιωτική επιχείρηση και κολητός του αφεντικού να είναι πρώτος θα φάει κλοτσιά αν ειναι μαλάκας.Αλλάξανε οι καιροί φίλε μου.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σε ιδιωτική επιχείρηση και κολητός του αφεντικού να είναι πρώτος θα φάει κλοτσιά αν ειναι μαλάκας.Αλλάξανε οι καιροί φίλε μου.

Αν κρίνω από το γεγονός ότι ακόμη και μεγάλες επιχειρήσεις ανακυκλώνουν τα ίδια στελέχη στις ανώτερες/ ανώτατες θέσεις, όσο σκατά και να τα είχαν πάει στο προηγούμενο πόστο, μάλλον κάνεις λάθος...
Δυστυχώς, οι δημόσιες σχέσεις, τα κολλητιλίκια, οι αλλαξοκωλιές και η αγία οικογένεια βεβαίως βεβαίως, είναι πιο σημαντικά από την ικανότητα και την αποτελεσματικότητα...
Στην τελική, νοικιάζουν μερικά δουλάκια από τη Μανπάουερ, τους τάζουν προοπτικές και μαλακίες αν "δουλέψουν σκληρά" , έχουν προσήλωση στο όραμα του ιδρυτή κτλ και αφού τους πιουν το αίμα τα τσιράκια, τους πετάνε στον κάλαθο των αχρήστων...

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν χρειάζεται να είσαι διάνοια ή κοινωνιολόγος για να καταλάβεις ότι η σημερινή Ελληνική κοινωνία δεν είναι η πιο ιδανική (τα τρελά επεισόδια που έγιναν τελευταία και που συνεχίζουν να γίνονται το αποδεικνύουν βαρβάτα αυτό).

Ιδιαίτερα για κάποιον που έχει ζήσει και σε άλλες κοινωνίες (σε χώρες της δυτικής Ευρώπης, Αμερική κ.λ.π.) υπάρχουν πολλά πράγματα μέσα στην Ελληνική κοινωνία που «χτυπάνε» έντονα. Ένα από αυτά είναι η περιβόητη Ελληνική «παρέα – κλίκα»! Όχι ότι δεν υπάρχει και σε άλλες κοινωνίες το φαινόμενο της παρέας - κλίκας, αλλά ειδικά στην Ελληνική κοινωνία το φαινόμενο αυτό έχει χτυπήσει μπιέλες.

Την ξέρουμε όλοι εδώ στην Ελλάδα τη δύναμη της παρέας. Για να σου δίνουν κάποια σημασία, για να έχεις δυο ανθρώπους να μιλήσεις πρέπει να είσαι ενταγμένος σε κάποια παρέα (διαφορετικά αν κάθεσαι μόνος σου στην καφετέρια ή αν μιλάς ξεκάρφωτα στους διπλανούς σου, στην Ελλάδα θεωρείται ότι έχεις κάψει τα λάδια σου). Γκόμενα βρίσκεις μέσα από την παρέα, δουλειά βρίσκεις μέσα από την παρέα, «συμμάχους» κάνεις – για οποιαδήποτε υπόθεση σου, ακόμη και αν έχεις άδικο – μέσα από την παρέα.

Ειδικά σε ερωτικό επίπεδο, την ίδια γκόμενα που θα σου βγάλει μία απόλυτη αρνητικότητα αν επιχειρήσεις να επικοινωνήσεις μαζί της - χωρίς να γνωριζόσαστε - σε κάποιον κοινωνικό χώρο (π.χ. bar, pub) μπορεί να τύχει να τη συναντήσεις μερικές ώρες μετά να σου χορεύει όρθια στο τραπέζι και να διακρίνεις τα μουνόχειλα της κάτω από το μίνι και το στριγκάκι της (ενδεχομένως και να γλείψεις πιο μετά τα μουνόχειλα της), αλλά τότε να μην τρέχει τίποτα επειδή «είσαι της παρέας»!

Οι Έλληνες και οι (ακόμη περισσότερο υποψιάζομαι) Ελληνίδες έχουν αναδείξει σε μεγάλη κοινωνικά "αξία" την παρέα - κλίκα. Για ποιο λόγο όμως να χρειαζόμαστε τόσο πολύ την παρέα - κλίκα παρά μόνο αν δεν πιστεύουμε στον εαυτό μας, αν δεν πιστεύουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε από μόνοι μας, αν δεν είμαστε ανασφαλείς και με "κλειστούς" ορίζοντες, αν δεν είμαστε γενικά κακοπροαίρετοι και καχύποπτοι απέναντι στο συνάνθρωπο μας και θέλουμε να έχουμε συνέχεια τους ανθρώπους και τις καταστάσεις γύρω μας υπό το δικό μας έλεγχο;       

Η έξαρση του φαινομένου της «παρέας – κλίκας» σε μία κοινωνία φανερώνει ότι η κοινωνία αυτή είναι ανολοκλήρωτη, βρεφική. Δεν είναι υγιές το να αντιμετωπίζει ένας άνθρωπος την κοινωνία του σαν εχθρική και να χρειάζεται το καταφύγιο της «παρέας – κλίκας» για να προστατευθεί. Μέχρι κάποια ηλικία είναι ίσως φυσιολογικό (μόλις βγαίνει το παιδί από τους κόλπους της οικογένειας του) αλλά από ένα σημείο και έπειτα είναι κάπως αφύσικο. Το να μην εντάσσεται γενικά ένα άτομο αυθόρμητα σε μία κοινωνία και να προτιμά να ταμπουρώνεται και να λειτουργεί αποκλειστικά μέσα από μία παρέα - κλίκα, αν μη τι άλλο δείχνει την ελλειμματικότητα και ανωριμότητα του ίδιου του ατόμου.

Και αυτό που γίνεται είναι ότι σταδιακά η εφηβική – νεανική Ελληνική παρέα μεταλλάσσεται όσο περνάνε τα χρόνια σε κλίκα. Ειδικά στη δουλειά σου (για να βρεις δουλειά στα 20κάτι – 30κάτι και το σπουδαιότερο για να επιβιώσεις σε αυτή τη δουλειά και για να φτάσεις σε κάποιο προνομιούχο πόστο, θα πρέπει να ανήκεις σε μία ΚΛΙΚΑ! Διαφορετικά σε έφαγε η μαρμάγκα. Η έννοια του «δουλεύουμε όλοι μαζί σαν οικογένεια – για το καλό όλων - και αυτοί που αξίζουν περισσότερο αμείβονται περισσότερο» που ισχύει σε μεγάλο βαθμό στα πολιτισμένα κράτη ακούγεται σαν κινέζικα στην Ελλάδα. Εδώ αμείβονται μόνο οι εκάστοτε κλίκες.

Μία τέτοια παρέα - κλίκα καθηγητών Ελληνικών Πανεπιστημίων (των οποίων δεν θυμάται κανείς πια το επίθετο)  τσιμπούκωσε γύρω στο 1920 το Δημήτρη Καραθεοδωρή, έναν από τους μεγαλύτερους μαθηματικούς της ανθρωπότητας που συμβουλευόταν και ο ίδιος ο Αινστάιν. Ο Καραθεοδωρής είχε ήδη καταξιωθεί στη Γερμανία όταν έκανε τη μαλακία (από νοσταλγία;) να επιστρέψει στην Ελλάδα για να δουλέψει στη χώρα μας και να προσφέρει τις υψηλές του υπηρεσίες εδώ. Και αντί να τον υποδεχτούν με κόκκινα χαλιά τι του έκαναν ρε παιδιά οι κλίκες καθηγητών της εποχής; Τον εξουδετέρωσαν με τον τρόπο τους (γιατί προφανώς θεώρησαν ότι τους επισκίαζε) διορίζοντας τον απλό καθηγητή γυμνασίου! Τον Καραθεοδωρή, τον μεγαλύτερο Έλληνα μαθηματικό τα τελευταία 1700 χρόνια! Και βέβαια οι Ελληνικές κλίκες των μετρίων δεν έχουν αλλάξει. Από το 1920 μέχρι σήμερα έχουν τσιμπουκώσει χιλιάδες καθηγητές, γιατρούς και άλλους άξιους Έλληνες επιστήμονες που είχαν καταξιωθεί έξω και έκαναν τη μαλακία να γυρίσουν στην Ελλάδα, για να υποβαθμιστούν εδώ από τις εκάστοτε κυρίαρχες κλίκες!

Στην τελική ποιος ζημιώνεται από αυτή την ιστορία; O άξιος Έλληνας επιστήμονας; Αυτός κάποια στιγμή θα ξυπνήσει και θα επιστρέψει στο εξωτερικό. Η πατρίδα μας  η Ελλάδα ζημιώνεται, όλοι εμείς δηλαδή! Στο όνομα του να περνάνε καλά εδώ οι τσάτσοι – μέτριοι ζημιώνεται και βουλιάζει όλο και περισσότερο μία ιστορική χώρα. Πριονίζουμε εμείς οι ίδιοι το κλαδί πάνω στο οποίο στεκόμαστε και αυτό δεν μπορεί παρά να έχει ένα και μόνο ένα αποτέλεσμα: να γκρεμοτσακιστούμε σε λίγα σχετικά χρόνια όλοι μαζί!   

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να αντιληφθώ τη σύνδεση της κοπέλας που χορεύει τσιφτετέλι με τον Καραθεοδωρή ή πώς συσχετίζεται η αναξιοκρατία στο χώρο εργασίας με το ακανθώδες ερώτημα "γιατί δεν πιάνω γκόμενα;"

Ας τα πάρουμε ένα- ένα...
Το να είσαι κοινωνικός, με χιούμορ και να έχεις μεγάλο κύκλο αυξάνει τις πιθανότητες να βρεις γκόμενα...
Κυρίως διότι αν κάθεσαι μπορστά στο pc και λιώνεις στο tube8 (λατρεμένο) δεν βγαίνεις έξω να γνωρίσεις να κόσμο ενώ αν τύχει και γνωρίσεις, δεν θα έχεις αναπτύξει τα social skills που λένε και οι αγγλόπουστες που απαιτούνται για να κάνεις κονέ...
Έτσι λοιπόν, αν η μοναδική σου έξοδος είναι στα γενέθλια του ξαδέλφου σου που έκλεισε τραπέζι στον Πετρέλη (συμπαθέστατος) και η μάνα σου παρακάλεσε την αδελφή της να πει τον γιό της να καλέσει και εσένα γιατί έχεις να βγεις έξω από την προηγούμενη Ανάσταση, είναι λογικό και επόμενο, να σου φαίνεται αδύνατο να πλησιάσεις την κοπέλα με τα μουνόχειλά έξω που κάθισε δίπλα σου και ας είστε στην ίδια παρέα, πολλώ δε μάλλον, κάποια από άλλο τραπέζι...

Από εκεί και πέρα, το ξέμπαρκο καμάκι δεν αποδίδει, τουλάχιστον όχι για τους περισσότερους (μεταξύ των οποίων και εγώ)...
Από την άλλη, δεν βλέπω κάτι κακό ή κλικαδόρικο ή άδικο, σε ένα πάρτυ/ κλαμπ/ εκδήλωση μια φίλη να φέρει μια άλλη φίλη, να μου τη συστήσει ( "βρασίδα, από εδώ η αφροξυλάνθη") και να κάνω παιχνίδι...
Ούτε και θεωρώ κακό το γεγονός ότι μια κοπέλα που βγήκε με την παρέα της να διασκεδάσει, πρέπει σώνει και καλά να είναι δεκτική στο καμάκι μου...
Όπως διαπίστωσα με τρόμο στην εφηβεία, δεν θέλουν όλες οι γυναίκες να μου κάτσουν (ακόμη δεν καταλαβαίνω το γιατί αλλά το έχω αποδεχθεί..)

Επομένως, είσαι λάθος στο ζήτημα των διαπροσωπικών σχέσεων...

Στα εργασιακά, έχεις όμως κάποιο δίκιο...
Στην Ελλάδα, ακόμη και μεγάλες επιχειρήσεις διοικούνται ωσάν οικογενειακά μικρομάγαζα ενώ ο καθένας που τυχόν βρεθεί σε μια θέση, κοιτάει να δημιουργήσει μηχανισμούς, προωθώντας κολλητούς, συγγενείς και φίλους...
Ωστόσο, αυτός δεν είναι λόγος να ποινικοποιούμε τις δημόσιες σχέσεις ή να βλέπουμε παντού συνομωσίες φαύλων...
Στην τελική, από τη στιγμή που δεν έχουμε βύσμα αλλά έχουμε κάποια αξιοπρέπεια, κάνουμε τη δουλειά μας όσο το δυνατόν καλύτερα, φροντίζουμε να γίνει αυτό γνωστό και διεκδικούμε όταν πρέπει αυτό που πράγματι δικαούμαστε (όχι αυτό που νομίζουμε ότι δικαιούμαστε)...
Δεν μας χρωστάει όλος ο κόσμος, υπάρχουν και ικανότεροι από εμάς και όχι...
Κάποιος που είναι ευγενικός και χαμογελά και θυμάται να λέει καλημέρα δεν είναι απαραίτητα τσάτσος.
 

zouzounos1

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
πόσο δίκιο έχεις ορίτζιναλ πόστερ... ακόμα και εδώ συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, όπως και σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας φυσικά

βέβαια το αν γίνεται να αλλάξει αυτό, είναι πολύ απίθανο
 
OP
OP
P

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
πόσο δίκιο έχεις ορίτζιναλ πόστερ... ακόμα και εδώ συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, όπως και σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας φυσικά

βέβαια το αν γίνεται να αλλάξει αυτό, είναι πολύ απίθανο

Δεν υπάρχει άλλος δρόμος φίλε μου!

Αν δεν αλλάξει το καρκίνωμα της κυριαρχίας των τσατσο - κλικαδόρων στην Ελληνική κοινωνία (από την καφετέρια της γειτονιάς σου μέχρι και τις δημόσιες υπηρεσίες, τα νοσοκομεία, τα πανεπιστήμια κ.λ.π. κ.λ.π.) και αν δεν αναδείξουμε γρήγορα μέσα στην κοινωνία μας τους (μη τσατσο-κλικαδόρους) άξιους τότε είμαστε απλά καταδικασμένοι σαν κράτος!   
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Πάντως φίλε "παλιέ" μάλλον σε κακή διάθεση πρέπει να ήσουν χθες.
Έβαλες στο ίδιο τσουβάλι γκόμενες και δουλειές. επειδή έχουν κοινό παρανομαστή τις γνωριμίες. Φίλε, ειδικά γκόμενα δε βγάζεις χωρίς συστατική. Κι αν βγάλεις, θα είσαι σε trial για κάμποσο.
Σε καμμία πείπτωση, η επιθετικότητα σου για όσους είναι σε μπούγιο, καλό δεν κάνει.
 
OP
OP
P

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
Πάντως φίλε "παλιέ" μάλλον σε κακή διάθεση πρέπει να ήσουν χθες.
Έβαλες στο ίδιο τσουβάλι γκόμενες και δουλειές. επειδή έχουν κοινό παρανομαστή τις γνωριμίες. Φίλε, ειδικά γκόμενα δε βγάζεις χωρίς συστατική. Κι αν βγάλεις, θα είσαι σε trial για κάμποσο.
Σε καμμία πείπτωση, η επιθετικότητα σου για όσους είναι σε μπούγιο, καλό δεν κάνει.

Εσένα φιλαράκι σε πείραξε δηλαδή το "επιθετικό" (κατά τα λεγόμενα σου) ύφος γραφής και ουδόλως το ότι υπάρχει στην Ελληνική κοινωνία ένα καρκίνωμα που οδηγεί σταθερά τη πατρίδα μας στο γκρεμό; Και εσύ όταν θίγεις ένα "κακώς κείμενο" το χαιδεύεις και είσαι και τρυφερός μαζί του; Και κάθισες και ασχολήθηκες με το θέμα όχι γιατί ανησυχείς για το φαινόμενο της Ελληνικής τσατσο-κλικαδούρας αλλά για μπεις να ασχοληθείς προσωπικά με μένα και με το ύφος γραφής μου; Έλεος ρε γαμώτο....   


Y.Γ. Τις περισσότερες γκόμενες στη ζωή μου τις έβγαλα χωρίς συστατική επιστολή, συνήθως με μία απλή βόλτα σε κάποια παμπ. Φυσικά στο εξωτερικό...
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Δε με πείραξε το επιθετικό ύφος σου, μάλλον έδειξα να το κατανοώ. Η άσχημη πορεία της πατρίδας/γένους/κοινωνίας με απασχολεί, βέβαια ίσως να μην εγκρίνεις το πώς αντιδρώ.
Τώρα αν ήθελες να γράψουν μόνο όλοι όσοι συμφωνούν 100% μαζί σου, γιατί δεν το ανέφερες από την αρχή ?
 
OP
OP
P

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
Δε με πείραξε το επιθετικό ύφος σου, μάλλον έδειξα να το κατανοώ. Η άσχημη πορεία της πατρίδας/γένους/κοινωνίας με απασχολεί, βέβαια ίσως να μην εγκρίνεις το πώς αντιδρώ.
Τώρα αν ήθελες να γράψουν μόνο όλοι όσοι συμφωνούν 100% μαζί σου, γιατί δεν το ανέφερες από την αρχή ?

Φίλε μου βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν μου αναλογούν. Προσωπικά δεν θα επιθυμούσα ποτέ να έγραφαν στο θέμα μου μόνο όσοι συμφωνούν μαζί μου. Διέκρινα όμως στη δημοσίευση σου ότι σε απασχολώ εγώ πιο πολύ από το θέμα που έβαλα. Με την ίδια ελευθερία που με κρίνεις εσύ  σε κρίνω και γω, απλό είναι...
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Εσένα φιλαράκι σε πείραξε δηλαδή το "επιθετικό" (κατά τα λεγόμενα σου) ύφος γραφής και ουδόλως το ότι υπάρχει στην Ελληνική κοινωνία ένα καρκίνωμα που οδηγεί σταθερά τη πατρίδα μας στο γκρεμό; Και εσύ όταν θίγεις ένα "κακώς κείμενο" το χαιδεύεις και είσαι και τρυφερός μαζί του; Και κάθισες και ασχολήθηκες με το θέμα όχι γιατί ανησυχείς για το φαινόμενο της Ελληνικής τσατσο-κλικαδούρας αλλά για μπεις να ασχοληθείς προσωπικά με μένα και με το ύφος γραφής μου; Έλεος ρε γαμώτο....   


Y.Γ. Τις περισσότερες γκόμενες στη ζωή μου τις έβγαλα χωρίς συστατική επιστολή, συνήθως με μία απλή βόλτα σε κάποια παμπ. Φυσικά στο εξωτερικό...

Περα απο ολα, και παρα τις παλιες μας διαφωνιες σχεδον σε ολα τα θεματα... εχεις αντιληφθει οτι την εχεις πει στο 95% των χρηστων που απαντησαν στο post σου? ( Η τελος παντων εγραψαν στο thread? )

Aντιλαμβανεσαι οτι και εσυ καπου μπορει να κανεις λαθος και να προωθεις ολο αυτο το πραγμα επειδη πολυ απλα γινεσαι ανεπιθυμητος με τις πραξεις σου απεναντι σε διαφορετικων ειδων ανθρωπους?

Δηλαδη φερεσαι το ιδιο σε εντελως διαφορετικα ατομα, με λιγα λογια εσυ τους βαζεις σε κλικες και στην ουσια υποσυνειδητα τους καλεις να σε αποκλεισουν απο την "κλικα" τους λογω της συμπεριφορας σου.

Δεν λεω να τους γλειφεις η τιποτα τετοιο, μη το παρεις στραβα, απλα πρεπει να κοιταμε και την δικη μας συμπεριφορα πολλες φορες, γιατι πολυ απλα τις περισσοτερες φορες ειναι απλα ο καθρεφτης της συμπεριφορας των αλλων απεναντι μας.

Υ.Γ. ολα αυτα το ξαναλεω, παραμεριζοντας τις οποιες μαλακιες εχουμε πει μεταξυ μας καθως εν μερη συμφωνω με το θεμα του thread ( οχι εξ'ολοκληρου αλλα στα περισσοτερα σημεια )
 
OP
OP
P

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
1) Δημοκρατία δεν έχουμε ή κάνω λάθος; Δεν γράφουμε ελεύθερα όποιο θέμα πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό εδώ; Αν δεν είναι σημαντικό δεν θα έχει ούτε αναγνώσεις ούτε σχόλια.

2) Εγώ προσωπικά την έχω πει σε όλα τα μέλη; Με είδες να μπαίνω άσχετα σε όλες τις δημοσιεύσεις για να την πω σε κάποιον; Και έχω τελικά τέτοια δύναμη χωρίς να είμαι ο "ΓΑΜΑΩ" εδώ μέσα, χωρίς να ανήκω στην κυρίαρχη κλίκα και ενώ στην πραγματικότητα είμαι ένα απλό μέλος που άπειρες φορές κάποιοι που είναι δικτυωμένοι εδώ έχουν επιχειρήσει να βγάλουν γραφικό, απλά και μόνο επειδή δεν ανήκω στη δική τους κλίκα; Δεν έχω ούτε τη δύναμη και πάνω απ' όλα τη διάθεση να "την πω" σε κανένα μέλος. Απλά υπερασπίζομαι τις απόψεις μου, όπως κάνουμε όλοι μας.

3) Πιστεύω αρκετά στον εαυτό ώστε να μη χρειάζομαι να μπω σε καμία κλίκα - ακόμη και αν ζω στην τσατσο-κλικαδορο-μάνα Ελλάδα!

4) Σιγά ρε Anal-hunter που δεν θα επιχειρούσες να "μου την πεις" εσύ επί καθαρά προσωπικού, μετά από τόσες φορές που έχεις επιχειρήσει να κάνεις το ίδιο στο παρελθόν. Το θέμα δημοσίευσης μου για άλλη μία φορά συμβαίνει να είναι δευτερεύον για σένα και ουδόλως σε απασχολεί - όσο σε απασχολώ εγώ....

Υ.Γ. Το θέμα αυτό που έγραψα φαίνεται ενόχλησε πάρα πολλούς εδώ μέσα...
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να αντιληφθώ τη σύνδεση της κοπέλας που χορεύει τσιφτετέλι με τον Καραθεοδωρή ή πώς συσχετίζεται η αναξιοκρατία στο χώρο εργασίας με το ακανθώδες ερώτημα "γιατί δεν πιάνω γκόμενα;"

Ας τα πάρουμε ένα- ένα...
Το να είσαι κοινωνικός, με χιούμορ και να έχεις μεγάλο κύκλο αυξάνει τις πιθανότητες να βρεις γκόμενα...
Κυρίως διότι αν κάθεσαι μπορστά στο pc και λιώνεις στο tube8 (λατρεμένο) δεν βγαίνεις έξω να γνωρίσεις να κόσμο ενώ αν τύχει και γνωρίσεις, δεν θα έχεις αναπτύξει τα social skills που λένε και οι αγγλόπουστες που απαιτούνται για να κάνεις κονέ...
Έτσι λοιπόν, αν η μοναδική σου έξοδος είναι στα γενέθλια του ξαδέλφου σου που έκλεισε τραπέζι στον Πετρέλη (συμπαθέστατος) και η μάνα σου παρακάλεσε την αδελφή της να πει τον γιό της να καλέσει και εσένα γιατί έχεις να βγεις έξω από την προηγούμενη Ανάσταση, είναι λογικό και επόμενο, να σου φαίνεται αδύνατο να πλησιάσεις την κοπέλα με τα μουνόχειλά έξω που κάθισε δίπλα σου και ας είστε στην ίδια παρέα, πολλώ δε μάλλον, κάποια από άλλο τραπέζι...

Από εκεί και πέρα, το ξέμπαρκο καμάκι δεν αποδίδει, τουλάχιστον όχι για τους περισσότερους (μεταξύ των οποίων και εγώ)...
Από την άλλη, δεν βλέπω κάτι κακό ή κλικαδόρικο ή άδικο, σε ένα πάρτυ/ κλαμπ/ εκδήλωση μια φίλη να φέρει μια άλλη φίλη, να μου τη συστήσει ( "βρασίδα, από εδώ η αφροξυλάνθη") και να κάνω παιχνίδι...
Ούτε και θεωρώ κακό το γεγονός ότι μια κοπέλα που βγήκε με την παρέα της να διασκεδάσει, πρέπει σώνει και καλά να είναι δεκτική στο καμάκι μου...
Όπως διαπίστωσα με τρόμο στην εφηβεία, δεν θέλουν όλες οι γυναίκες να μου κάτσουν (ακόμη δεν καταλαβαίνω το γιατί αλλά το έχω αποδεχθεί..)

Επομένως, είσαι λάθος στο ζήτημα των διαπροσωπικών σχέσεων...

Στα εργασιακά, έχεις όμως κάποιο δίκιο...
Στην Ελλάδα, ακόμη και μεγάλες επιχειρήσεις διοικούνται ωσάν οικογενειακά μικρομάγαζα ενώ ο καθένας που τυχόν βρεθεί σε μια θέση, κοιτάει να δημιουργήσει μηχανισμούς, προωθώντας κολλητούς, συγγενείς και φίλους...
Ωστόσο, αυτός δεν είναι λόγος να ποινικοποιούμε τις δημόσιες σχέσεις ή να βλέπουμε παντού συνομωσίες φαύλων...
Στην τελική, από τη στιγμή που δεν έχουμε βύσμα αλλά έχουμε κάποια αξιοπρέπεια, κάνουμε τη δουλειά μας όσο το δυνατόν καλύτερα, φροντίζουμε να γίνει αυτό γνωστό και διεκδικούμε όταν πρέπει αυτό που πράγματι δικαούμαστε (όχι αυτό που νομίζουμε ότι δικαιούμαστε)...
Δεν μας χρωστάει όλος ο κόσμος, υπάρχουν και ικανότεροι από εμάς και όχι...
Κάποιος που είναι ευγενικός και χαμογελά και θυμάται να λέει καλημέρα δεν είναι απαραίτητα τσάτσος.

:thumbsup:
 
OP
OP
P

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
BitemeIamfresh = Η Αυτοκράτειρα της τσατσο - κλικαδούρας!
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.924
Like
15
Πόντοι
66
BitemeIamfresh = Η Αυτοκράτειρα της τσατσο - κλικαδούρας!

αν δεν το καταλαβες δεν ειχα καμια διαθεση ουτε εχω να ασχοληθω με τη μανια καταδιωξης που σε κυριευει σε καθε τοπικ που γραφεις κ σε καθε διαλογο που προσπαθεις να ανοιξεις
απλα διαβασα ενα ποστ που λεει περιπου αυτα που θα εγραφα κ εγω αν ειχα ορεξη να γραφω κατεβατα κ σοβαρα στο φορουμ. αν θεωρεις οτι ειμαι κλικα κ με τον στρ8 προβλημα σου
απλο. ξεκαθαρο. ευκολο να το αντιληφθεις.
 
OP
OP
P

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
αν δεν το καταλαβες δεν ειχα καμια διαθεση ουτε εχω να ασχοληθω με τη μανια καταδιωξης που σε κυριευει σε καθε τοπικ που γραφεις κ σε καθε διαλογο που προσπαθεις να ανοιξεις
απλα διαβασα ενα ποστ που λεει περιπου αυτα που θα εγραφα κ εγω αν ειχα ορεξη να γραφω κατεβατα κ σοβαρα στο φορουμ. αν θεωρεις οτι ειμαι κλικα κ με τον στρ8 προβλημα σου
απλο. ξεκαθαρο. ευκολο να το αντιληφθεις.

Α ώστε μόνο με το str8 είσαι τσατσο-κλικαδούρα  :2funny: :2funny: :2funny:

Ευθυμήσαμε πάλι...

Και αν δεν γουστάρεις τα post μου απλά μην τα διαβάζεις, δεν είναι τόσο δύσκολο...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μπορώ να μάθω με ποιους- ποιες είμαι κλίκα σε αυτό το σάιτ, όχι τίποτε άλλο, μην τύχει και τσακωθούμε καμια φορά...

Ευχαριστώ...

Υ/γραφο: Γειά σου ρε Μπάιτ συν-κλικίτισσα!

ΥΥ/γραφο: Παλιέ, δεν φταίνε για όλα οι άλλοι...Ειδικά στην προσωπική μας ζωή.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
4) Σιγά ρε Anal-hunter που δεν θα επιχειρούσες να "μου την πεις" εσύ επί καθαρά προσωπικού, μετά από τόσες φορές που έχεις επιχειρήσει να κάνεις το ίδιο στο παρελθόν. Το θέμα δημοσίευσης μου για άλλη μία φορά συμβαίνει να είναι δευτερεύον για σένα και ουδόλως σε απασχολεί - όσο σε απασχολώ εγώ....

Υ.Γ. Το θέμα αυτό που έγραψα φαίνεται ενόχλησε πάρα πολλούς εδώ μέσα...

Ρε κολλημενο ατομο, ελεος!

Μου αρεσει που στο εγραψα και ΔΥΟ φορες κιολας!  :2funny:

Δημιουργεις ντορο γυρω απο τον εαυτο σου και τα γεματα κομπλεξ thread σου, επειδη κανεις δεν σου δινει σημασια στην πραγματικη ζωη και θελεις καπου να τα πεις, για να σου την πουν, να τους μειωσεις και να νιωσεις μεγαλος μετα!

Αυτο εισαι και αυτο κανεις, αλλα δεν το καταλαβαινεις, γιατι νομιζεις οτι κανεις κατι σημαντικο, αλλα το μονο που καταφερνεις ειναι να μεγαλωνεις την εικονα του εαυτου σου και να μειωνεις ακομα περισσοτερο τον ιδιο σου τον εαυτο.

Ζεις σε αυτο που εχεις επιλεξει για την παρτη σου το οποιο ειναι εντελως εικονικο, αλλα σε χαλαει που ο πραγματικος κοσμος σε γραφει στα παπαρια του και σε εχει στην απεξω μια ζωη, και βρηκες το bourdela να γραψεις ενα thread για κλικες, και εσυ ο ιδιος να κατηγοριοποιεις τον καθενα με τον τροπο που κατηγορεις οτι γινεται στην κοινωνια, να τον βριζεις και να λες ο,τι μαλακια πεταξει το ανεγκεφαλο κεφαλι σου μπας και καταφερεις να κερδισεις κανα λεπτο "δοξας" παραπανω. Στα δικα σου ματια παντα, γιατι στα ματια των αλλων εισαι ο μαλακας που βριζουν ολοι επι 5 σελιδες σε αυτο το thread και επι ποσες αλλες σελιδες σε ΟΛΑ τα thread.

Κοιτα λιγο πανω στον ουρανο μπας και καταλαβεις οτι δεν βρεχει αλλα οτι σε φτυνουν.
 

is2001

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
1
   Κριμα   ,  για  αυτη  την υπεροχη  χωρα  με  την  εκπληκτικη  ιστορια  ,
   τις  πανεμορφες  ακρογυαλιες  και  τον  υπεροχο  καιρο  ....

   Διαβαζω  το " εθνος " σημερα  και    παθαινω  πλακα  οταν  διαβαζω  οτι  η
   Δανια  παει  να  καλυψει   τις ενεργειακες τις ανάγκες με αιολικη -ηλιακη!!ενεργεια    σε  20 %  ..ενω εμεις  δεν  εχουμε ακομα  αρχισει!!!
   2 Δισ ευρω κολλημενα  στην γραφειοκρατεια  και την ελληνικη μαγκεια ..

   Κριμα  , διοτι  θα  μπορουσαμε  να ειχαμε οικοτουρισμο(Ελβετια-Αυστρια )
   συνεδριακο τουρισμο  κτλ  και να ειχαμε  λυσει  πολλα προβληματα ανεργειας..
   
   Κριμα  διοτι  δεν  εχουμε  Πανεπιστημιο Τουρισμου και στελνουμε τους
   άριστους των ΤΕΙ  Ροδου  στην  ...Σκωτια  για master's degree.!!!

   Κριμα  για  τις περισσοτερες Ελληνιδες   που  οχυρωνονται  πισω απο
   τις παρεες  και  ριχνουν  την προβοσκιδα  ...του Ελέφαντα οταν τους
   μιλησει κάποιος ...

   Δηλαδή  ...ο ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΕΑΣ  ...ειναι  ..ενα μηδενικο  ....

   Και  ποιος  οριζει  την  αξια  του  ατομου ...???

   Τα  μαλακισμενα (25 χρονα) που  σημερα   στο μετρο  στις  10  λέξεις  που
   ακουσα   οι τρεις ειναι ...μαλακας!!

   Δηλαδη  αμα  γλυψω  σαν  το σκυλι.... και κανω τον μαλακα  και μπω στην
   παρεα  εχω μεγαλυτερη  αξια !!!

   Ενω  αμα  μιλησω  στην Κοπεγχαγη ..σε μια Δανεζα  στον δρόμο  και βγουμε
   (εχει συμβει ..χαλαρα)  ..τοτε  αυτη ειναι  ξενερωτη ..Βόρεια!!
   (ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΕΑΣ)..

    Η παρεα  ειναι ομορφο  πραγμα  ... ομως  ..
    ας ανοιξουμε λιγο  τα ματια  μας  και ας  κοιταξουμε λιγο παραπερα..

    Ας  χαμογελασουμε  λιγο περισσοτερο ....

    Ας γινουμε λιγο πιο  προσιτοι  και  οχι να εχουμε μονιμα την μουτσουνα  κρεμασμενη ..

   

   
   
   

 


 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom