Νέα

Η γρίπη των χοίρων... - Ιός της "νέας" γρίπης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 439
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Θα το κάνετε το εμβόλιο για τον ιο Η1Ν1;

  • Ναι

    Ψήφοι: 2 40,0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 3 60,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    5

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Αφού το γράφουν στην άλλη άκρη του Ατλαντικού να τρέξουμε όλοι να εμβολιαστούμε...

Και το 76' τα ίδια έγραφαν...

Ε τωρα αν δεν θελεις να παραδεχθεις ορισμενα πραγαματα τι στο καλο γραφουμε. Ας ερθει και κανενας συναγωνιστης γιατρος να μας ενημερωσει!
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.469
Like
200
Πόντοι
866

Συνημμένα

  • DR.jpg
    DR.jpg
    7,6 KB · Εμφανίσεις: 21

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Το εμβόλιο Η1Ν1 2009 περιέχει αδρανοποιημένο ιό Η1Ν1.
ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
Το εμβόλιο προκαλεί έντονη ανοσολογική διέγερση, με παραγωγή αντισωμάτων. Τα πρώτα αποτελέσματα από κλινικές μελέτες δείχνουν εξαιρετική ανοχή και ασφάλεια του εμβολίου, με λίγες παρενέργειες που περιλαμβάνουν πρήξιμο, πόνο στην θέση της ένεσης, μυϊκά άλγη, κακουχία, ελαφρό γριπώδες σύνδρομο για λίγες ημέρες μετά την ένεση. Τα πρώτα αποτελέσματα που υπάρχουν από κλινικές μελέτες δεν δείχνουν αυξημένες παρενέργειες συγκριτικά με συνήθη εμβόλια, αν και γενικώς τα εμβόλια είναι απαγορευτικά για ορισμένες κατηγορίες ατόμων (π.χ. θανατηφόρες αλλεργίες σε συστατικά του εμβολίου).
Τα παραπάνω δεδομένα σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα εμβόλια έχουν αποδειχτεί παραδοσιακά άριστο μέσο πρόληψης για τις λοιμώξεις στο δυτικό κόσμο με καλό profile ασφάλειας για τα περισσότερα άτομα, οδήγησε το FDA στις ΗΠΑ να εγκρίνει πρόσφατα το εμβόλιο H1N1 novel influenza 2009 και να υιοθετήσει μία επιθετική πολιτική εμβολιασμού τριών φάσεων. Με βάση την πολιτική αυτή προβλέπεται προοδευτικώς μαζικός εμβολιασμός του πληθυσμού. Ορισμένοι βλέπουν σε αυτήν την επιθετική πολιτική εμβολιασμών ισχυρές φαρμακοβιομηχανίες ή την υπάρχουσα οικονομική κρίση που ταλανίζει επιχειρηματικά συμφέροντα.
Στην ιστοσελίδα του CDC () ειδικότερα αναγράφεται:
ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΑΜΕΣΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ
Έγκυες
Άτομα που ζουν με παιδιά κάτω των 6 μηνών
Επαγγελματίες υγείας
Όλα τα άτομα από 6 μηνών έως 24 ετών
Άτομα 25 έως 64 ετών με προβλήματα υγείας που τους εντάσσουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου
ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΜΒΟΛΙΩΝ
Όλα τα άτομα 25 με 64 ετών
ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΣΕ ΤΡΙΤΗ ΦΑΣΗ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΜΒΟΛΙΩΝ
Όλα τα άτομα άνω των 64 ετών.
Ωστόσο, υπάρχει μία ευρεία αμφισβήτηση από αρκετούς μαχόμενους ιατρούς παγκοσμίως, αναφορικά με την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Η αμφισβήτηση αυτή δεν είναι αβάσιμη με δεδομένα ότι :
· Ο παρόν ιός ταυτοποιήθηκε τέλη Απριλίου του 2009. Οι υπάρχουσες μελέτες είναι λίγες συγκριτικά με τις μελέτες που έχουμε για τα παλιά εμβόλια και μάλιστα η διάθεση του στην αγορά είναι μάλλον πρόωρη. Αρκετές φορές απαιτούνται έξι μήνες για την παραγωγή ασφαλούς εμβολίου μετά την πρώτη ταυτοποίηση του ιού που είναι υπεύθυνος για μία πανδημία.
· Υπάρχει η αρνητική εμπειρία από την εσπευσμένη κυκλοφορία εμβολίου της γρίπης το 1976, το οποίο αφορούσε μάλιστα συγγενή ιό που έφερε γονίδια γρίπης των χοίρων. Το παραχθέν εμβόλιο που διετέθη μαζικώς για εμβολιασμό, λόγω ανάλογης επιδημίας γρίπης, σύντομα αποσύρθηκε λόγω αυξημένης συχνότητας εμφάνισης ενός σπάνιου νευρολογικού συνδρόμου, του συνδρόμου GUILLAIN BARRE.
· «Προσδοκάται» ότι το νέο εμβόλιο θα έχει το ίδιο profile ασφάλειας με το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης. Θέματα ωστόσο που αφορούν την ασφάλεια του νέου εμβολίου θα διερευνηθούν πλήρως μετά την ευρεία κυκλοφορία του, όπως εξάλλου ομολογείται ευθαρσώς και από το CDC στην ιστοσελίδα του. Ήδη το VACCINE ADVERSE REPORTING SYSTEM για το εμβόλιο Η1Ν1 στις ΗΠΑ είναι σε πλήρη ετοιμότητα.
Ο μάχιμος κλινικός ιατρός με δεδομένα τα μικρά ποσοστά θανατηφόρων επιπλοκών του ιού στην Ελλάδα είναι συχνά επιφυλακτικός στην παρούσα τουλάχιστον φάση, απέναντι σε μία επιθετική πολιτική μαζικών εμβολιασμών έναντι του Η1Ν1 2009.


Mίλα και με κανένα γιατρό,δεν μπόρει κάποιον θα ξέρεις...

 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Το εμβόλιο Η1Ν1 2009 περιέχει αδρανοποιημένο ιό Η1Ν1.


Mίλα και με κανένα γιατρό,δεν μπόρει κάποιον θα ξέρεις...

Ολα τα εμβολια ετσι παραγωνται. Με αδρανοποιημενο ιο!


Εχω ραντεβου την αλλη εβδομαδα!  ;) θα σε ενημερωσω προσωπικα.
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Τα γεγονότα του 76 δεν είναι αερολογίες αγαπητέ...

Τι να παραδεχτώ ρε φίλε???πλάκα μας κάνεις???

Το ότι "προσδοκάται" πως  το νέο εμβόλιο θα έχει το ίδιο προφιλ ασφάλειας με το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης...???

Ή το ότι το CDC που εσύ επικαλέισαι,δηλώνει πως "θέματα που αφορούν την ασφάλεια του νέου εμβολίου θα διερευνηθούν πλήρως, μετά την ευρεία κυκλοφορία του..."

καλό σου βράδυ... ;)

 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Τα γεγονότα του 76 δεν είναι αερολογίες αγαπητέ...

Τι να παραδεχτώ ρε φίλε???πλάκα μας κάνεις???

Το ότι "προσδοκάται" πως  το νέο εμβόλιο θα έχει το ίδιο προφιλ ασφάλειας με το εποχιακό εμβόλιο της γρίπης...???

Ή το ότι το CDC που εσύ επικαλέισαι,δηλώνει πως "θέματα που αφορούν την ασφάλεια του νέου εμβολίου θα διερευνηθούν πλήρως, μετά την ευρεία κυκλοφορία του..."

καλό σου βράδυ... ;)

Φιλε, εχεις μεινει στο 1976, λες και η ιατρικη τεχνολογια δεν εχει αλλαξει απο τοτε. Θα δουμε στις επομενες εβδομαδες αν θα υπαρχουν εξελιξεις με παρενεργειες!

Κοιταξε και τι γινεται τωρα! Μην φοβιζεις τα παιδια εδω.

Το συγκεκριμένο διάστημα εκτιμάται ότι περίπου 30.000.000 άτομα παγκοσμίως θα έχουν ήδη εμβολιαστεί έναντι της νέας γρίπης, γεγονός που για τους ειδικούς αποτελεί ένδειξη περί της ασφάλειας των σχετικών εμβολίων.

Πηγη  
Καληνυχτα και σε σενα  ;)
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Φιλε, εχεις μεινει στο 1976, λες και η ιατρικη τεχνολογια δεν εχει αλλαξει απο τοτε. Θα δουμε στις επομενες εβδομαδες αν θα υπαρχουν εξελιξεις με παρενεργειες!

Κοιταξε και τι γινεται τωρα! Μην φοβιζεις τα παιδια εδω.

Το συγκεκριμένο διάστημα εκτιμάται ότι περίπου 30.000.000 άτομα παγκοσμίως θα έχουν ήδη εμβολιαστεί έναντι της νέας γρίπης, γεγονός που για τους ειδικούς αποτελεί ένδειξη περί της ασφάλειας των σχετικών εμβολίων.

Πηγη  
Καληνυχτα και σε σενα  ;)
Δεν φοβίζω κανένα φίλε μου και ούτε έχω τέτοια πρόθεση...απλά είμαι πολύ καχύποπτος...
Αν είσαι απολύτως υγιής(όπως θέλω να πιστεύω και σου εύχομαι να είσαι μέχρι τα βαθιά γεράματα)δεν υπάρχει λόγος να μπεις σ'αυτή τη διαδικασία...όλα τα θύματα της γρίπης των χοίρων είχαν παράλληλα σοβαρότατα προβλήματα υγείας...

Αυτό που παρέθεσες μόλις τώρα και αν είναι αερολογία...
Γενικά όπου βλέπω  "εκτιμάται","προσδοκάται" και άλλα τέτοια καλούδια γίνομαι 100 φορές πιο επιφυλακτικός...
Πάντα φιλικά... ;)

 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Δεν φοβίζω κανένα φίλε μου και ούτε έχω τέτοια πρόθεση...απλά είμαι πολύ καχύποπτος...
Αν είσαι απολύτως υγιής(όπως θέλω να πιστεύω και σου εύχομαι να είσαι μέχρι τα βαθιά γεράματα)δεν υπάρχει λόγος να μπεις σ'αυτή τη διαδικασία...όλα τα θύματα της γρίπης των χοίρων είχαν παράλληλα σοβαρότατα προβλήματα υγείας...

Αυτό που παρέθεσες μόλις τώρα και αν είναι αερολογία...
Γενικά όπου βλέπω  "εκτιμάται","προσδοκάται" και άλλα τέτοια καλούδια γίνομαι 100 φορές πιο επιφυλακτικός...
Πάντα φιλικά... ;)

Στην κριση του καθενος!

Παντα φιλικα  ;)
 

Bull_

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
9.887
Like
3
Πόντοι
66
Με δήλωση συναίνεσης το εμβόλιο

Με δήλωση συναίνεσης θα γίνεται το εμβόλιο κατά της νέας γρίπης, και προτεραιότητα στον εμβολιασμό θα έχουν όλα τα άτομα με χρόνια προβλήματα υγείας, ηλικίας άνω των 6 μηνών, οι έγκυες 2ου και 3ου τριμήνου, όσοι προσέχουν παιδιά κάτω των 6 μηνών και οι επαγγελματίες υγείας, όπως αποφασίστηκε στη συνεδρίαση της Εθνικής Επιτροπής Πανδημίας Γρίπης, υπό τον Υπουργό Υγείας, Δημήτρη Αβραμόπουλο


Και αφού είναι στην τελική τόσο ασφαλές το νέο εμβόλιο,για ποιο λόγο να γίνεται με δήλωση συναίνεσης??? :think:

Όπως είπες αγαπητέ πολύ σωστά,στην κρίση του καθενός...
 

Επισκέπτης
Επειδή έχω μικρά παιδιά το έψαξα αρκετά το θέμα με 3 παιδίατρους συγκεκριμένα.
Και οι 3 μου απαγόρευσαν  να κάνουμε το εμβόλιο στα παιδιά.Αντίθετα μου είπαν οτι θα πρέπει να εμβολιαστώ εγώ και ο μπαμπάς τους.Είναι πολύ επιφυλακτικοί στο θέμα των παρενεργειών του συγκεκριμένου εμβολίου που ακούγεται οτι θα είναι πολλές.Τα παιδιά λοιπόν το μόνο εμβόλιο που κάνουν είναι το κλασσικό της γρίππης που κάνουν κάθε χρόνο και όχι το συγκεκριμένο που θα κυκλοφορήσει.Αντίθετα οι γονείς είμαστε υποχρεωμένοι να εμβολιαστούμε.
Επίσης μου είπαν όλοι τα ίδια ρε παιδιά..φρίκαρα!Προς τι τόσος ντόρος μου λένε???Ηρεμήστε επιτέλους μια συνηθισμένη γρίππη είναι που κι εμείς οι ίδιοι δεν την ξεχωρίζουμε απο την κανονική.Τα συμπτώματα με μια απλή εξέταση είναι ολόιδια με μια συνηθισμένη ίωση μου είπαν.Δεν πίστευα στα αυτιά μου όταν ο ένας απο αυτούς μου είπε οτι απο τα 100 παιδιά που είδα αυτές τις μέρες ,τα μισά νοσούσαν απο την γρίππη των χοιρων.Τα έστειλα στο σπίτι τους μου λέει..δεν υπάρχει κανένας λόγος για πανικό.Πάνω απο την μισή Ελλάδα σύμφωνα με τα λεγόμενα τους νοσεί απο την συγκεκριμένη γρίππη αλλά δεν τους φαινόταν  ΚΑΘΟΛΟΥ τραγικό.
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
Επειδή έχω μικρά παιδιά το έψαξα αρκετά το θέμα με 3 παιδίατρους συγκεκριμένα.
Και οι 3 μου απαγόρευσαν  να κάνουμε το εμβόλιο στα παιδιά.Αντίθετα μου είπαν οτι θα πρέπει να εμβολιαστώ εγώ και ο μπαμπάς τους.Είναι πολύ επιφυλακτικοί στο θέμα των παρενεργειών του συγκεκριμένου εμβολίου που ακούγεται οτι θα είναι πολλές.Τα παιδιά λοιπόν το μόνο εμβόλιο που κάνουν είναι το κλασσικό της γρίππης που κάνουν κάθε χρόνο και όχι το συγκεκριμένο που θα κυκλοφορήσει.Αντίθετα οι γονείς είμαστε υποχρεωμένοι να εμβολιαστούμε.
Επίσης μου είπαν όλοι τα ίδια ρε παιδιά..φρίκαρα!Προς τι τόσος ντόρος μου λένε???Ηρεμήστε επιτέλους μια συνηθισμένη γρίππη είναι που κι εμείς οι ίδιοι δεν την ξεχωρίζουμε απο την κανονική.Τα συμπτώματα με μια απλή εξέταση είναι ολόιδια με μια συνηθισμένη ίωση μου είπαν.Δεν πίστευα στα αυτιά μου όταν ο ένας απο αυτούς μου είπε οτι απο τα 100 παιδιά που είδα αυτές τις μέρες ,τα μισά νοσούσαν απο την γρίππη των χοιρων.Τα έστειλα στο σπίτι τους μου λέει..δεν υπάρχει κανένας λόγος για πανικό.Πάνω απο την μισή Ελλάδα σύμφωνα με τα λεγόμενα τους νοσεί απο την συγκεκριμένη γρίππη αλλά δεν τους φαινόταν  ΚΑΘΟΛΟΥ τραγικό.
ακριβως αυτο μου επιαν και μενα!!και 2 παιδιατροι που ρωτησα σε Ικα και ιδιωτικα αλαλ και παθολογοι....ακριβως αυτα!!!! :)
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Επειδή έχω μικρά παιδιά το έψαξα αρκετά το θέμα με 3 παιδίατρους συγκεκριμένα.
Και οι 3 μου απαγόρευσαν  να κάνουμε το εμβόλιο στα παιδιά.Αντίθετα μου είπαν οτι θα πρέπει να εμβολιαστώ εγώ και ο μπαμπάς τους.Είναι πολύ επιφυλακτικοί στο θέμα των παρενεργειών του συγκεκριμένου εμβολίου που ακούγεται οτι θα είναι πολλές.Τα παιδιά λοιπόν το μόνο εμβόλιο που κάνουν είναι το κλασσικό της γρίππης που κάνουν κάθε χρόνο και όχι το συγκεκριμένο που θα κυκλοφορήσει.[size=16pt]Αντίθετα οι γονείς είμαστε υποχρεωμένοι να εμβολιαστούμε.[/size]
Επίσης μου είπαν όλοι τα ίδια ρε παιδιά..φρίκαρα!Προς τι τόσος ντόρος μου λένε???Ηρεμήστε επιτέλους μια συνηθισμένη γρίππη είναι που κι εμείς οι ίδιοι δεν την ξεχωρίζουμε απο την κανονική.Τα συμπτώματα με μια απλή εξέταση είναι ολόιδια με μια συνηθισμένη ίωση μου είπαν.Δεν πίστευα στα αυτιά μου όταν ο ένας απο αυτούς μου είπε οτι απο τα 100 παιδιά που είδα αυτές τις μέρες ,τα μισά νοσούσαν απο την γρίππη των χοιρων.Τα έστειλα στο σπίτι τους μου λέει..δεν υπάρχει κανένας λόγος για πανικό.Πάνω απο την μισή Ελλάδα σύμφωνα με τα λεγόμενα τους νοσεί απο την συγκεκριμένη γρίππη αλλά δεν τους φαινόταν  ΚΑΘΟΛΟΥ τραγικό.

ΠΟΙΟΣ σε υποχρεώνει? Οταν μάθεις πραγματικά το ποιος, μπορείς και να «εμβολιαστείς». Αλλά δεν θα μάθεις ποτέ...

 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
παντως φιλοι μου γινεται ενας χαμος απο γριππη..και δεν θελει πολυ να σου βγει σε μετεξελιξη της απο κανονικη σ αυτη των χοιρων (δηλ σε ποιο βαρια)...σε ταξιδι μου ενα ολοκληρο αεροπλανο εβηχε οικτρα...ειχα κολλησει παραθυρο λεμε...σκεφτομαι πλεον σοβαρα την μασκα στα μεσα μεταφορας... :'(
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Εγω εμβολιαστικα και δεν ειχα παρενεργειες! Οι μασκες δεν κανουν τιποτα για να σταματησουν την μεταδωση. Ιος ειναι αυτος οχι βακτηριδια.
 

prowler7

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.630
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
2.007
Εγω εμβολιαστικα και δεν ειχα παρενεργειες! Οι μασκες δεν κανουν τιποτα για να σταματησουν την μεταδωση. Ιος ειναι αυτος οχι βακτηριδια.
οι παρενεργειες φιλε μου φαινονται σε βαθος χρονου..επισης ενα εμβολιο θελει 15 μερες μ ενα μηνα για να δρασει..ποτε εμβολιαστηκες εσυ δηλ?αφου απο δευτερα βγαινει το εμβολιο ελλαδα...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Εγω εμβολιαστικα και δεν ειχα παρενεργειες! Οι μασκες δεν κανουν τιποτα για να σταματησουν την μεταδωση. Ιος ειναι αυτος οχι βακτηριδια.
και γω την περασα και δεν ειχα παρενεργειες... :dancing: :dancing: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom