Νέα

Η Ένωση Αθέων ζητά την κατάργηση της μεταφοράς του Αγίου Φωτός ΕΛΛΑΔΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα international player
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 216
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ναι η οχι η δεν

  • συμφωνω ,τα παντα ολα για την θρησκεια

    Ψήφοι: 17 30,9%
  • διαφωνω καθετα

    Ψήφοι: 20 36,4%
  • αδιαφορος κ ουδετερος

    Ψήφοι: 4 7,3%
  • ε τι να πω ,ας κανουν οτι θελουν ,δεν ξερω

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • φοβαμαι να διαφωνησω ,φοβαμαι το αγιον πνευμα μερες που ειναι

    Ψήφοι: 5 9,1%
  • ε τοσες κ τοσες μαλακιες πληρωνω, ετσι κ αλλιως δεν εχω μια ,ας παει κ το παλιαμπελο, θα ειναι περηφ

    Ψήφοι: 9 16,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    55

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Δεν νομιζω οτι σε διορισε καποιος θυρωρο της χωρας, για να μου υποδεικνυεις, που να παω.
Αλλωστε το Πακισταν ομοιαζει με τους πιστους που υπαρχουν και εδω, απλα εκει τον Μανωλη τον ονομαζουν Αλλαχ.
Μηπως σε εσενα θα ταιριαζε καλυτερα ?

+

τ εξηγεις ρε μπρο...Βαλκανικο κανταχαρ η ρατσα τ μπατιρηδων
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.141
Κριτικές
166
Like
26.981
Πόντοι
34.538
Δεν νομιζω οτι σε διορισε καποιος θυρωρο της χωρας, για να μου υποδεικνυεις, που να παω.
Αλλωστε το Πακισταν ομοιαζει με τους πιστους που υπαρχουν και εδω, απλα εκει τον Μανωλη τον ονομαζουν Αλλαχ.
Μηπως σε εσενα θα ταιριαζε καλυτερα ?
ΕΛΑ διαβασε...

Η Εκκλησία της Ελλάδος, μέλος της Ανατολικών Ορθόδοξων Εκκλησιών, αποτελεί την "επικρατούσα θρησκεία" σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδας, καθιστώντας την Ελλάδα την μόνη χώρα στον κόσμο όπου μία Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία αναγνωρίζεται ως επίσημη θρησκεία. Στατιστικά, τα μέλη της αποτελούν περίπου το 95% με 98%[1] του πληθυσμού.

Εκτός από τις διάφορες ειδικές ρυθμίσεις του Συντάγματος (βλ. Σύνταγμα και θρησκευτικά θέματα) η Εκκλησία της Ελλάδος χαίρει ιδιαίτερης μεταχείρισης από το κράτος. Συγκεκριμένα, η μισθοδοσία και οι συντάξεις των κληρικών χρηματοδοτούνται εξ' ολοκλήρου από το κράτος, η Εκκλησία φορολογείται ελάχιστα συγκριτικά με άλλους θρησκευτικούς οργανισμούς, και το μάθημα των Θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, με το σύστημα των απαλλαγών να παραμένει ασαφές, λόγω των αντιφατικών εγκυκλίων του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.[10]
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
+

τ εξηγεις ρε μπρο...Βαλκανικο κανταχαρ η ρατσα τ μπατιρηδων
Τι ακριβως να σου εξηγησω φιλε μου ? Ηταν απαντηση στον εκνευρισμο καποιου φιλου που μας προτεινε εδω να φυγουμε απο την χωρα, επειδη δεν συμφωνουμε μαζι του.  Απλα του επισημανα οτι πιο πολλες ομοιοτητες εχει ενας πιστος με εναν αλλο πιστο διαφορετικης θρησκειας, απο εναν αθρησκο.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
βασικος λογος καταντιας τ Βαλκανικου ντελου - νεραιδες, Εβραιοι κοπερφιλντ κ φονταμενταλιστικα deus ex machina  :2funny: :2funny:
σιγα ευρωπαιε λαμογιο μη σου χαλασει η ορεξη για στραπονιασμα  :jerking:
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.141
Κριτικές
166
Like
26.981
Πόντοι
34.538
Δεν νομιζω οτι σε διορισε καποιος θυρωρο της χωρας, για να μου υποδεικνυεις, που να παω.
Αλλωστε το Πακισταν ομοιαζει με τους πιστους που υπαρχουν και εδω, απλα εκει τον Μανωλη τον ονομαζουν Αλλαχ.
Μηπως σε εσενα θα ταιριαζε καλυτερα ?
Και δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα  με τους ΑΛΛΑΧ....
Η ορθοδοξια είναι το πρόβλημα για σενα και τους αθεους...

Δεν ακουσα τους αθεους να διαμαρτύρονται που το κρατος θα ξοδεψει εκατομμύρια για το τζαμι...
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Και μια συγκινητική προσπάθεια ενός συνανθρώπου μας να γράψει, να βάλει σε σειρά λέξεις, να διατυπώσει επιχείρημα...
για να καταλαβει καποιος τι εγραψα χρειαζεται και μυαλο μαν, μη το παλευεις αδικα λοιπον  :)
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
Και δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα  με τους ΑΛΛΑΧ....
Η ορθοδοξια είναι το πρόβλημα για σενα και τους αθεους...

Δεν ακουσα τους αθεους να διαμαρτύρονται που το κρατος θα ξοδεψει εκατομμύρια για το τζαμι...
Νομιζεις οτι μπορεις να ξερεις εσυ για μενα καλυτερα απο οτι εγω για μενα ? Αν θες να μαθεις την αποψη μου, ισως θα ηταν πιο φρονιμο να ρωτησεις πρωτου αποφασισεις εσυ για μενα. Χαλαρωσε λιγο. Δεν θα παθεις και τιποτα αν το κρατος δεν πληρωνει μια φωτια που αναψαν με αναπτηρα.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Νομιζεις οτι μπορεις να ξερεις εσυ για μενα καλυτερα απο οτι εγω για μενα ? Αν θες να μαθεις την αποψη μου, ισως θα ηταν πιο φρονιμο να ρωτησεις πρωτου αποφασισεις εσυ για μενα. Χαλαρωσε λιγο. Δεν θα παθεις και τιποτα αν το κρατος δεν πληρωνει μια φωτια που αναψαν με αναπτηρα.
τα σπασμενα μαρμαρα γιατι να τα πληρωνει τυπε?
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Και δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα  με τους ΑΛΛΑΧ....
Η ορθοδοξια είναι το πρόβλημα για σενα και τους αθεους...

Δεν ακουσα τους αθεους να διαμαρτύρονται που το κρατος θα ξοδεψει εκατομμύρια για το τζαμι...
σιγα μην σου απαντησουνε στα ισια τυπε, παντα κανουν οτι δεν καταλαβαινουν οταν βγαινει στην επιφανεια ο ρατσισμος τους
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
αυτα που φυλανε σε κατι πανακριβα κτηρια που τα λενε μουσεια και δουλευουνε και μερικες χιλιαδες κομματοσκυλα εκει μεσα
Την αποψη μου περι των δημοσιων και λοιπων παιδιων του κρατους, την εχω ξαναπει.
Να εχουν τις ιδιες αποδοχες - παροχες και με τους υπολοιπους συνανθρωπους του ιδιωτικου τομεα, αλλα και να μην ειναι μονιμοι στις θεσεις τους, οπου αυτο ειναι εφικτο,  αλλα να εχουν ολοι οι πολιτες την δυνατοτητα να διοριζονται για καποια χρονια σαν παιδια του κρατους σε διοφορετικες θεσεις καθε φορα, με βαση την ηλικια τους και οχι κομματικα κριτηρια.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.287
Like
2.326
Πόντοι
456
Τετοια συμπτωση παντως να γινεται τοσος ντορος για την μεταφορα του Αγιου φωτος  φετος που ειναι ο συριζα κυβερνηση....
Παντως ελευθερια <<εχουμε>> ο καθενας μπορει να απαιτει οτι βλακεια θελει.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Την αποψη μου περι των δημοσιων και λοιπων παιδιων του κρατους, την εχω ξαναπει.
Να εχουν τις ιδιες αποδοχες - παροχες και με τους υπολοιπους συναθρωπους του ιδιωτικου τομεα, αλλα και να μην ειναι μονιμοι στις θεσεις τους, οπου αυτο ειναι εφικτο,  αλλα να εχουν ολοι οι πολιτες την δυνατοτητα να διοριζονται για καποια χρονια σαν παιδια του κρατους σε διοφορετικες θεσεις καθε φορα, με βαση την ηλικια τους και οχι κομματικα κριτηρια.
αλλο ειναι το θεμα τυπε,

συμφωνεις σε μια πολιπολιτισμικη κοινωνια να δαπανωνται εκατομμυρια ευρω για μουσεια και αρχ.χωρους ενω υπαρχουν μεταναστες που πεινανε και δεν εχουνε τζαμι?
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
αφου ειναι θεϊκο, γιατι δεν ερχεται μονο του και πρεπει να το μεταφερουν με αεροπλανο  :idiot:
 

nostre999

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
965
Like
0
Πόντοι
6
αλλο ειναι το θεμα τυπε,

συμφωνεις σε μια πολιπολιτισμικη κοινωνια να δαπανωνται εκατομμυρια ευρω για μουσεια και αρχ.χωρους ενω υπαρχουν μεταναστες που πεινανε και δεν εχουνε τζαμι?
Συγκρινεις ανομοια πραγματα. Δεν μπορουμε να προσθεσουμε 2 μηλα και 3 πορτοκαλια. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Αν βολιδοσκοπεις να μαθεις την αποψη μου για τους μουσουλμανους, θεωρω οτι και αυτοι οπως και οι χριστιανοι ειναι θυματα της θρησκειας, αλλα και υπευθυνοι για την επιλογη τους.
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
Συγκρινεις ανομοια πραγματα. Δεν μπορουμε να προσθεσουμε 2 μηλα και 3 πορτοκαλια. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Αν βολιδοσκοπεις να μαθεις την αποψη μου για τους μουσουλμανους, θεωρω οτι και αυτοι οπως και οι χριστιανοι ειναι θυματα της θρησκειας, αλλα και υπευθυνοι για την επιλογη τους.
καθολου ανομοια, ο ελληνισμός έχει επιλέξει μονος του να συνδεσει την ιστορια και τον πολιτιμο του με τον χριστιανισμό εδω και μερικές χιλιάδες χρόνια. Αν αυτό ενοχλεί ορισμένους που νιώθουν αλλόθρησκοι , άθρησκοι ή αλλοεθνείς στα @@ μας. Η κάθε χώρα λειτουργεί με βάση την ιστορία και τον πολιτισμό της, αμα δε τους αρέσει να φύγουνε και να πανε αλλού, αρκετά ανεχτήκαμε τον φασισμό των μειοψηφιών.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
καθολου ανομοια, ο ελληνισμός έχει επιλέξει μονος του να συνδεσει την ιστορια και τον πολιτιμο του με τον χριστιανισμό εδω και μερικές χιλιάδες χρόνια. Αν αυτό ενοχλεί ορισμένους που νιώθουν αλλόθρησκοι , άθρησκοι ή αλλοεθνείς στα @@ μας. Η κάθε χώρα λειτουργεί με βάση την ιστορία και τον πολιτισμό της, αμα δε τους αρέσει να φύγουνε και να πανε αλλού, αρκετά ανεχτήκαμε τον φασισμό των μειοψηφιών.
Στο θέμα της θρησκειας εισαι συντηρητικος ε?
Κάπου το ψιλο-περίμενα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom