Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 273K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

paladin852

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2006
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
επισης ενα αλλο  κειμενο απο το ιδιο site


Όταν κάνετε στοματικό έρωτα σε μια γυναίκα ο κίνδυνος είναι σχετικά μικρός. Η πιθανότητα μόλυνσης είναι μεγαλύτερη αν υπάρξει αίμα περιόδου ή αν η γυναίκα πάσχει από κάποιο άλλο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα.
 

greekandhorny

Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2007
Μηνύματα
61
Like
0
Πόντοι
0


ΤΥΠΟΣ ΕΚΘΕΣΗΣ
(Από γνωστό HIV+ άτομο) ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ
Τυχαίο τρύπημα βελόνας 0,20% - 0,40%
Εκθεση βλενογγόνου (μάτι, μύτη, κ.λ.π.) 0,10%
Παθητική στοματική σεξουαλική επαφή 0,10% - 6,60%  <<<  ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ
Ενεργητική κολπική σεξουαλική επαφή 0,10%
Ενεργητική πρωκτική σεξουαλική επαφή 0,10%
Παθητική κολπική σεξουαλική επαφή 0,01% - 0,15%
Παθητική πρωκτική σεξουαλική επαφή 0,30%
Κοινή χρήση βελονών από χρήστες ενδοφλέβιων ναρκωτικών 0,70%
Μετάγγιση 90% - 100%
Αυτό είναι το σωστό με το μόνο λάθος οτι από στοματική επαφή είναι αμελητέο το ποσοστό και όχι αυτό που αναφέρεις.
Κάτι ακόμα ,
αν κανείς ΣΕΞ και σπάσει η καπότα η χωρίς καπότα , υπάρχει το PEP ( post exposure prevention)  δηλ σου δίνουν εντος 48-72 COMBIVIR (AZT) για ένα μήνα , έτσι ώστε αν ήταν να κολίσεις από την επαφή , έχεις 81% λιγότερες πιθανότητες να γίνεις φορέας.
 

megasakis

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
211
Κριτικές
4
Like
112
Πόντοι
1
Δεν ειναι τιποτα φιλαρακι....
Εγω παντως χτες βραδυ εγλυφα την Larisa απο το cesar. μεγαλη καυλα....
 

gkavliaris

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2007
Μηνύματα
276
Like
0
Πόντοι
1
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την συμπαράσταση.

Το ξέρω ότι έκανα μεγάλη μ@λκια που την έγλειψα αλλά δυστυχώς τώρα αυτο έγινε και να το αλλαξω δν μπορώ..

Τώρα όμως είμαι λίγο μπερδεμένος με το τι ειναι καλύτερα να κανω.Να ενημερώσω πρώτα εναν γιατρό,να πάω σε καποιο νοσοκομείο το συντομότερο δυνατό ή να περίμενω να περάσουν 2-3 μήνες κ ύστερα να κάνω τις εξετάσεις αφού ετσι κιαλλιώς δν φαίνεται τπτ νωρίτερα?

ΥΓ Σημερα ο λαιμός μου είναι κάπως καλύτερα.Μπας κ έφταιγε οτι  κάπνισα 3 διαφορετικές μαρκες εκείνο το βράδυ?

Φιλαράκι χαλάρωσε , εκτός από τα τσιγάρα που κάπνισες εσύ σκέφτηκες πότε ήταν η τελευταία φορά που είχε πλύνει το πράμα της αυτή ??? . Ακόμα σκέφτηκες τι "κατάλοιπα" μπορεί να υπήρχαν εκεί που έβαλες το στοματάκι σου ??? . Για να κολλήσεις από ένα απλό γλυψιματάκι και να έχεις και άμεσα συμπτώματα είναι αδύνατο !!!
 

ShowLover

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
327
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
1
Φιλε vasos, υποστηριξες σε καποια προηγούμενη σελίδα ότι δεν υπάρχει το AIDS και οτι ειναι μύθευμα των φαρμακοεταιριών. Τέτοια να λες για να παρακινείς κάποιους αφελείς ίσως ανθρώπους να μην προσέχουν. Δυστυχώς όλα τα στοιχεία μέχρι τώρα δείχνουν ότι υπάρχει το AIDS. Αντίθετα, κανένα στοιχείο δεν δείχνει ότο δεν υπάρχει. Εκτός κι αν υπαινίσσεσαι ότι οι φαρμακ.εταιρίες δολοφόνησαν όσους πίστευαν ότι είχαν κολλήσει κάτι! Λίγη υπευθυνότητα σ αυτά που λέμε και λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει.Φιλικά
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
πηγαινε σε ενα γιατρο να σου φυγει η αγωνια,αλλα τιποτα δεν εχεις
 

{{{wizard}}}

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2006
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Λόγο της επίθεσης του server το προηγούμενο topic σβήστηκε.

Λοιπόν το ξαναγράφω απλός για να καθυσηχάσω όποιους ανησυχούν.

Οι ακάποτες πίπες δεν αποτελούν κίνδυνο μόλυνσης απο το HIV για τον άντρα που του γλύφουν το πεός.
Κίνδυνος και μάλιστα πολύ μικρός υπάρχει μόνο για το άτομο που δέχεται το πέος στο στώμα και μόνο αν υπάρχει εξπερμάτωση.

Παρ' όλα αυτά, οι ακάποτες είναι μεγάλος κίνδυνος για όλες τις υπόλοιπες αφροδίσιες παθήσεις, όπως βλενόρια, χλαμίδα, ιός του έρπητα, κονδυλώματα και ιππατίτιδα.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν για όλες τις αφροδίσες αρρώστιες εκτός απο το HIV.

Περισσότερες πληροφορίες για αυτό το θέμα: , , ,
Στα 25 χρόνια της πανδημίας δεν έχει αναφερθεί ούτε μια περίπτωση παγκοσμίος, μόλυνσης με αυτό τον ιο απο την πράξη που ανάφερα παραπανω. Εκτος αυτού έχουν γίνει έρευνες με την μεγαλύτερη στην Ισπανία, μεταξύ ζευγαριων, ομοσεξουαλικών και ετεροσεξουαλικών εκ των οποίων ο ένας είχε HIV και ο άλλος όχι, στα 19.000 άτομα ούτε ένα δεν προσβλήθηκε με αυτό τον τρόπο.

Ξαναλέω όμως πως με τα ακάποτα μπορείς να κολήσεις όλες τις άλλες αφροδίσιες εκτός απο το HIV.

Ελπίζω να βοήθησα όσους ανησυχούν για το HIV με αυτό τον τρόπο μετάδοσης (που στην ουσία δεν υφίσταται).

Δεκτά κάθε σχόλια.
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Ο κίνδυνος μετάδοσης υφίσταται.Απλώς είναι πολύ σπάνιος.Αν κάποιος θέλει να παίξει με τις πιθανότητες,υπάρχει το τζόκερ.Όχι η ζωή του...ΠΟΤΕ ΜΕ ΠΟΡΝΕΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΣΕΞ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ
 

{{{wizard}}}

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2006
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Ο κίνδυνος υπάρχει μόνο αν το πέος σου έχει μεγάλη πληγή που έγινε εκείνη την ώρα και το στώμα του ανθρώπου που σε γλύφει είναι γεμάτο αίμα. Μηλάμε όμως για τέτοια ποσότητα αίματος που είναι αδύνατο να κάνει πίπα.

Γι' αυτό δημιούργησα αυτό το τόπικ για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση. Ο κίνδυνος είναι μόνο θεωριτικός ακόμα και στη περίπτωση που ανέφερε παραπάνω και μάλιστα σε πόσοστό μικρότερο απο το να σε χτυπήσει μετεωρήτης στο κεφάλι ενώ περπατάς στον δρόμο.

Ξαναλέω ότι στα 25 χρόνια της πανδημίας δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση μετάδωσης με αυτό τον τρόπο.

Ο κίνδυνος είναι μικρός μόνο για τον άνθρωπο που ρουφάει το πέος. Μια μικρή έρευνα στα link που έδωσα θα λύσει κάθε απορεία.

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως γιατί υπάρχει κίνδυνος για όλες τις άλλες αφροδίσιες.

Ακόμα και το μεγαλύτερο ινστιτούτο ερευνών για ΗIV που υπάρχει στον κόσμο και΄είναι αυτό της California έχει αναρτήσει πίνακες με όλες τις σεξουαλικές πράξεις και τους κινδύνους που έχεις για να κολήσεις κάποια σεξουαλικά μεταδιδώμενη ασθένεια. Στους πίνακες αυτούς δεν αναφέρεται πουθενά οτι μπορεί να κολήσεις HIV αλλά μπορείς όλα τα υπόλοιπα.

Όχι στα ακάποτα για να μην κολήσουμε κάποια ασθένεια λοιπόν, πλήν του HIV που δεν υπάρχει περίπτωση.
 

kojak

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2006
Μηνύματα
229
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
Σέβομαι αυτά που γράφεις, αλλά θυμάμαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ γυναίκα γιατρό που είπε το αντίθετο στην tv (ήταν και όμορφη) και μάλιστα είπε ότι πολύ κακώς έχει περάσει στον κόσμο πως με το στοματικό δεν κολάς την θανατηφόρο ασθένεια.


Ο κίνδυνος υπάρχει μόνο αν το πέος σου έχει μεγάλη πληγή που έγινε εκείνη την ώρα και το στώμα του ανθρώπου που σε γλύφει είναι γεμάτο αίμα. Μηλάμε όμως για τέτοια ποσότητα αίματος που είναι αδύνατο να κάνει πίπα.

Γι' αυτό δημιούργησα αυτό το τόπικ για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση. Ο κίνδυνος είναι μόνο θεωριτικός ακόμα και στη περίπτωση που ανέφερε παραπάνω και μάλιστα σε πόσοστό μικρότερο απο το να σε χτυπήσει μετεωρήτης στο κεφάλι ενώ περπατάς στον δρόμο.

Ξαναλέω ότι στα 25 χρόνια της πανδημίας δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση μετάδωσης με αυτό τον τρόπο.

Ο κίνδυνος είναι μικρός μόνο για τον άνθρωπο που ρουφάει το πέος. Μια μικρή έρευνα στα link που έδωσα θα λύσει κάθε απορεία.

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως γιατί υπάρχει κίνδυνος για όλες τις άλλες αφροδίσιες.

Ακόμα και το μεγαλύτερο ινστιτούτο ερευνών για ΗIV που υπάρχει στον κόσμο και΄είναι αυτό της California έχει αναρτήσει πίνακες με όλες τις σεξουαλικές πράξεις και τους κινδύνους που έχεις για να κολήσεις κάποια σεξουαλικά μεταδιδώμενη ασθένεια. Στους πίνακες αυτούς δεν αναφέρεται πουθενά οτι μπορεί να κολήσεις HIV αλλά μπορείς όλα τα υπόλοιπα.

Όχι στα ακάποτα για να μην κολήσουμε κάποια ασθένεια λοιπόν, πλήν του HIV που δεν υπάρχει περίπτωση.
 

{{{wizard}}}

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2006
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Το πρόβλημα είναι πως δεν διευκρινίζουν με τι είδους στοματικό έρωτα κολάς.

Όπως είπα και εγώ πιο πάνω κολάει μόνο αυτή/αυτός που θα βάλει το πέος στο στώμα του.

Υπάρχουν πάνω απο 40.000.000 άτομα μολυσμένα παγκοσμίος και κανένας δεν έχει κολήσει άπο το άτομο που του ρούφηξε το πουλί.

Ο λόγος που τα αναφέρω όλα αυτά είναι για να μην χαραμήσει άλλος έξι μήνες απο την ζωή του (όπως και εγώ) με άγχος, εξετάσεις και ερωτήσεις σε γιατρούς για έναν κίνδυνο που δεν υπήρχε απο την αρχή.

Μια επίσκεψη στην επίσημη ελληνική σελίδα θα είναι ακόμα πιο κατατοπίστική.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
καλα αυτο το σαιτ,το Hivaids ποσο αξιοπιστο ειναι?
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Ισως σας ενδιαφέρει αυτό:

"Εγώ, η Mαρία Παπαγιαννίδου - Σεν Πιερ, οροθετική εδώ και είκοσι χρόνια και φρεσκοπαντρεμένη, ζήτησα από την εταιρεία Hazel Wood Productions τα δικαιώματα προβολής του βραβευμένου ντοκιμαντέρ
The other side of AIDS του Robin Scovill, Λος Αντζελες 2004, για δύο εβδομάδες -  από τις 18 Ιουνίου ως τις 2 Ιουλίου. Κατεβλήθη το σχετικό ποσό για να παιχθεί το ντοκιμαντέρ οπουδήποτε στην Ελλάδα, δόθηκε  για υποτιτλισμό και ήδη ανακοινώνουμε ότι θα παίζεται τις δύο τελευταίες βδομάδες του Ιουνίου στους κινηματογράφους Τριανόν (σταθμός μετρό Βικτορία, 7.20 μ.μ.) και Μικρόκοσμος (σταθμός μετρό Φιξ, 12.30 τα μεσάνυχτα) στην Αθήνα. Και στην Πάτρα, στον πολυχώρο Ιντεάλ (Αγ. Νικολάου 4), στις 27 Ιουνίου, στις 9 το βράδυ.

Εσείς γνωρίζετε την άλλη όψη για το AIDS;

«Νιώθω σαν να ξυπνάω από έναν πενταετή ύπνο όπου είχα συμφωνήσει σε κάτι που δεν πίστευα και δεν ήθελα να κάνω», Reggie, ένας οροθετικός.

Σημειωτέον: η μόνη αναφορά για μπουρδέλα στην ταινία είναι όταν ο dr. Peter Duesberg, υποψήφιος για Νόμπελ, λέει ότι ένα από τα παράδοξα της επίσημης θεωρίας για το AIDS είναι ότι οι πόρνες δεν βρίσκονται οροθετικές, ενώ θα περίμενε κανείς το αντίθετο: "Η πραγματικότητα με επιβεβαιώνει κάθε χρόνο. Δεν έχουμε θεραπεύσει ούτε ένα ασθενή του AIDS. Δεν μπορέσαμε να προβλέψουμε μια επιδημία που υποτίθεται ότι θα εξαπλωνόταν στον γενικό πληθυσμό. Αλλά δεν εξαπλώθηκε. Οι ιερόδουλες και  οι γιατροί υποτίθεται ότι θα κολλούσαν AIDS επειδή είναι στην πρώτη γραμμή της ιικής επίθεσης. Δεν κόλλησαν.  Οι επιστήμονες που δουλεύουν πάνω στο AIDS υποτίθεται ότι θα πέθαιναν από το AIDS. Αυτό δεν έγινε. Υποτίθεται ότι θα βρίσκαμε εμβόλιο. Δεν βρέθηκε. Τι άλλο θέλουμε από μια λαθεμένη υπόθεση; Αποτυγχάνει κάθε χρόνο. Αλλη υπόθεση είναι αδύνατο να υπάρξει σ' αυτή τη χώρα. Οι αποδείξεις που έχω δει μου δείχνουν ότι δεν υπάρχει τίποτα που να μοιάζει μ' επιστημονική βάση δεδομένων, δηλαδή να αποδεικνύει ότι αυτό που λέμε AIDS οφείλεται σε έναν ιό ή σ' έναν ρετροϊό, όπως και να 'ναι τ' αρχικά. HIV, IHV, VIH. Πείτε το όπως θέλετε.

Η αιτία και η θεραπεία του AIDS είναι τόσο κοντινά όσο το να δεχτούμε μια εναλλακτική υπόθεση".

Περισσότερα για το ντοκιμαντέρ "The other side of AIDS", που θα παίζεται στους κινηματογράφους μέχρι τις 2 Ιουλίου, στο
Φιλιά

Μαρία Παπαγιαννίδου


 

Επισκέπτης

Αλλα σε ενα θεμα σαν το AIDS που αφορα την δημοσια υγεια να βγαινεις και να το χρησιμοποιεις με ανακριβειες και σοφιστειες για να διαδωσεις και υποστηριξεις τα δικα σου πιστευω περι υγιεινης ζωης κλπ ειναι απαραδεκτο και επικινδυνο.Και σου ειπα οσον αφορα εσενα δεν με ενδιαφερει ,αλλα εστω και ενας που διαβαζει το φορουμ να πιστει απο αυτα που λες και να "ξεθαρεψει" και τελικα να κολλησει AIDS αυξανει δραματικα τις πιθανοτητες να κολλησω και εγω ή τα παιδια μου στο μελλον!

Αλλα εχω μπερδευτει με το τι υποστηριζετε!Πιστευετε οτι τελικα υαρχει ιος του AIDS ή οχι?Και αν δεν υπαρχει πως αρρωσταινουν ολοι αυτοι οι υποτιθεμενοι φορεις?Γιατι οι φαρμακοβιομηχανιες να χορηγουν το υποτιθεμενο φαρμακο μονο στους υποτιθεμενους ασθενεις και να μην χορηγησει ενα υποτιθεμενο εμβολιο ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους?Ετσι δεν θα υπαρχει μεγαλυτερο κερδος γι'αυτην?
Και αν τελικα υπαρχει και κολλανε μονο οι ομοφυλοφιλοι (λογω πρωκτικου) αυτο εμενα πως με προστατευει απο την στιγμη που με τις συντροφους μου κανω και  πρωκτικο ,οπως σιγα-σιγα και η πλειοψηφια της νεολαιας???

Και τελικα πες οτι πειθομαι και επαναστατω , πιστευω τις αποκαλυψεις για την "αληθεια" του AIDS και γινομαι "ελευθερος" χωρις προφυλακτικο σαν και εσας!Μετα τι θα με προστατεψει απο τον ερπη ,τα χλαμυδια ,τα κονδυλωματα ,την συφιλη , την ηπατιτιδα και μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη???
Ή μηπως δεν υπαρχουν και ολα αυτα???
[/quote]

Έχω τις ίδιες απορίες ακριβώς!
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Ισως σας ενδιαφέρει αυτό:

"Εγώ, η Mαρία Παπαγιαννίδου - Σεν Πιερ, οροθετική εδώ και είκοσι χρόνια και φρεσκοπαντρεμένη, ζήτησα από την εταιρεία Hazel Wood Productions τα δικαιώματα προβολής του βραβευμένου ντοκιμαντέρ
The other side of AIDS του Robin Scovill, Λος Αντζελες 2004, για δύο εβδομάδες -  από τις 18 Ιουνίου ως τις 2 Ιουλίου. Κατεβλήθη το σχετικό ποσό για να παιχθεί το ντοκιμαντέρ οπουδήποτε στην Ελλάδα, δόθηκε  για υποτιτλισμό και ήδη ανακοινώνουμε ότι θα παίζεται τις δύο τελευταίες βδομάδες του Ιουνίου στους κινηματογράφους Τριανόν (σταθμός μετρό Βικτορία, 7.20 μ.μ.) και Μικρόκοσμος (σταθμός μετρό Φιξ, 12.30 τα μεσάνυχτα) στην Αθήνα. Και στην Πάτρα, στον πολυχώρο Ιντεάλ (Αγ. Νικολάου 4), στις 27 Ιουνίου, στις 9 το βράδυ.

Εσείς γνωρίζετε την άλλη όψη για το AIDS;

«Νιώθω σαν να ξυπνάω από έναν πενταετή ύπνο όπου είχα συμφωνήσει σε κάτι που δεν πίστευα και δεν ήθελα να κάνω», Reggie, ένας οροθετικός.

Σημειωτέον: η μόνη αναφορά για μπουρδέλα στην ταινία είναι όταν ο dr. Peter Duesberg, υποψήφιος για Νόμπελ, λέει ότι ένα από τα παράδοξα της επίσημης θεωρίας για το AIDS είναι ότι οι πόρνες δεν βρίσκονται οροθετικές, ενώ θα περίμενε κανείς το αντίθετο: "Η πραγματικότητα με επιβεβαιώνει κάθε χρόνο. Δεν έχουμε θεραπεύσει ούτε ένα ασθενή του AIDS. Δεν μπορέσαμε να προβλέψουμε μια επιδημία που υποτίθεται ότι θα εξαπλωνόταν στον γενικό πληθυσμό. Αλλά δεν εξαπλώθηκε. Οι ιερόδουλες και  οι γιατροί υποτίθεται ότι θα κολλούσαν AIDS επειδή είναι στην πρώτη γραμμή της ιικής επίθεσης. Δεν κόλλησαν.  Οι επιστήμονες που δουλεύουν πάνω στο AIDS υποτίθεται ότι θα πέθαιναν από το AIDS. Αυτό δεν έγινε. Υποτίθεται ότι θα βρίσκαμε εμβόλιο. Δεν βρέθηκε. Τι άλλο θέλουμε από μια λαθεμένη υπόθεση; Αποτυγχάνει κάθε χρόνο. Αλλη υπόθεση είναι αδύνατο να υπάρξει σ' αυτή τη χώρα. Οι αποδείξεις που έχω δει μου δείχνουν ότι δεν υπάρχει τίποτα που να μοιάζει μ' επιστημονική βάση δεδομένων, δηλαδή να αποδεικνύει ότι αυτό που λέμε AIDS οφείλεται σε έναν ιό ή σ' έναν ρετροϊό, όπως και να 'ναι τ' αρχικά. HIV, IHV, VIH. Πείτε το όπως θέλετε.

Η αιτία και η θεραπεία του AIDS είναι τόσο κοντινά όσο το να δεχτούμε μια εναλλακτική υπόθεση".

Περισσότερα για το ντοκιμαντέρ "The other side of AIDS", που θα παίζεται στους κινηματογράφους μέχρι τις 2 Ιουλίου, στο
Φιλιά

Μαρία Παπαγιαννίδου


Αγαπητή κ. Παπαγιαννίδου,

Διάβασα με προσοχή όσα αναφέρετε στο ποστ σας.
Έχει τύχει να διαβάσω και κάποια παλιότερα δημοσιεύματα σας.

Θέλω να σας διαβεβαιώσω κατ'αρχάς ότι έχετε την συμπάθεια και συμπαράσταση μου στο πρόβλημα που σας ταλαιπωρεί.
Παραδέχομαι ότι τουλάχιστον το παλέυετε γενναία.
Όμως:
Το θέμα που θίγετε είναι πολύ σοβαρό....
ʼπτεται της ζωής και υγείας εκατομμυρίων ανθρώπων.
Από τα μέχρι τώρα γραφόμενα σας γύρω απο την εμπειρία σας με το AIDS, δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ισχυρίζεστε.
Ότι είναι μια Παγκόσμια συνομωσία ; Ότι είναι απάτη ;
Υπάρχει ή δεν υπάρχει ;
Υπάρχει και έχει τελέιως άλλα συμπτώματα από αυτά μου μας λένε ;
Θέλει άλλη αγωγή , απο αυτή που συνήθως προτείνεται στον ασθενή ;
Είναι απλά ένας μύθος για να πουλάνε κάποιοι τα φάρμακα τους ;
Τι ακριβώς λέτε ότι συμβαίνει ;
Ρωτάω γιατί ειλικρινά δεν έχω καταλάβει....
Θα εκτιμούσα κάποιες διευκρινήσεις εκ μέρους σας.


 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Η μόνη αναντίρρητη αλήθεια είναι ότι υπάρχουν 4.000 επιστήμονες, γιατροί και ερευνητές του AIDS σε όλο τον κόσμο που εκφράζουν αντιρρήσεις στην επίσημη άποψη εδώ και 25 χρόνια, και δεν ακούγονται παραέξω. Αυτοί συνιστούν την "άλλη πλευρά του AIDS" η οποία αλλάζει άρδην τη ζωή και τις αποφάσεις σας.

Αν είστε ευχαριστημένοι με όσα έχετε, μην έρθετε. Αλλά μην αποφασίζετε για τους άλλους. Πιστεύω ότι όλοι έχουμε το δικαίωμα να γνωρίζουμε ποιά είναι αυτή η "άλλη πλευρά του AIDS". Κάποιοι μπορούν να σωθούν μέσα από αυτή.

Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε από τo εικοσάλεπτο τρέιλερ υποτιτλισμένο: υποτιτλισμένο. Αλλιώς μπορείτε να  διαβάσετε αποσπάσματα λόγου:

Αν θέλετε να ξέρετε τι λέω εγώ, εκ πείρας βρίσκω όλα όσα λέγονται σε αυτό το ντοκιμαντέρ αληθινά. Γι' αυτό και πλήρωσα 2000 δολάρια ΗΠΑ για το δικαίωμα προβολής στην Ελλάδα για 15 μέρες. Γιατί ξέρω ότι αξίζει τον κόπο. Ακόμη και για τους δύο που θα έρθουν.

Μαρία Παπαγιαννίδου
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Παρακολούθησα το απόσπασμα από το ντοκυμαντέρ.
Αυτό που κατάλαβα με δυό λόγια, είναι πως τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα έχουν πεί...
Αυτό δεν λέτε ;
Αν ισχύουν τα όσα αναφέρονται, δηλαδή πως δεν υπάρχει κανένα τεστ που να ανιχνεύει τον ιό HIV, αλλά ανιχνεύονται μόνο κάποια αντισώματα που δεν είναι σίγουρο πως είναι για τον ιό αυτό....τότε έχουμε  ένα ΤΕΡʼΣΤΙΟ θέμα.
Επίσης αν κατάλαβα καλά, μετά από χρόνια ερευνών, και δις δολλάρια σε έρευνα, κανείς δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το πώς ο HIV προκάλεί το AIDS στον άνθρωπο....
Όντως είναι παράξενο....
Και όλη αυτή η μυστικοπάθεια.....
Για το θέμα της "ενταξης" του "ασθενή" σε μια ψυχολογική κατάσταση στην οποία περιμένει κάθε μέρα το θανατό του, δεν μου φαίνεται απίστευτο....το έχω δει να συμβαίνει.
Τα αισθήματα μας παίζουν τεράστιο ρόλο στη λειτουργία του οργανισμού .
Ξέρω καρκινοπαθή με 3 μεταστάσεις, ο οποίος ζει και βασιλεύει, και ξέρω πως το κύριο όπλο του είναι Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ. Έχει αποφασίσει ότι δεν έχει τίποτα, και ζεί τη ζωή του έτσι.
Και κατά παράδοξο τρόπο....ζεί.
Αντιθέτως ξέρω άλλη περίπτωση,(ο παππούς μου) ο οποίος ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΧΡΟΝΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. Από ότι μας είπαν, στα έντερα.
Το ανακάλυψε ως μετάσταση στα πνευμόνια, κάνοντας μια νοσηλεία για πνευμονικό οίδημα που του παρουσιάστηκε....ΠΕΘΑΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ.
Αν δεν το μάθαινε , πιστεύω πως θα ζούσε σήμερα.

Όλα αυτά που ισχυρίζεστε, ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ, τι να πω.....δε θέλω να το σκέφτομαι.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιοι ΘΑ ΕΦΤΑΝΑΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.....
θα παρακαλέσω αν υπάρχει στο φόρουμ κάποιος με πιο ειδικές γνώσεις, ας μας δώσει τη γνώμη του.....

Και πάλι εύχομαι καλή συνέχεια στον αγώνα που κάνετε.
Και μακάρι να βγείτε μιά και καλή ΝΙΚΗΤΡΙΑ.

 

nik6367

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
128
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Μαγκες Γεια σας..
Θελω να ρωτησω κατι. Το Υπουργειο υγειας φωναζει και λεει οτι το aids μεταδιδεται και με την ελευερη στοματικη επαφη.
Ισχυει αυτο? Και αν ναι γιατι τόσα studio το παρεχουν χωρις φοβο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom