Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

Hanzo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2023
Μηνύματα
16
Κριτικές
3
Like
196
Πόντοι
280
Διαβάζω στο FB και αλλού για τις τιμές των γυμναστηρίων και κάποιες είναι πολύ τσουχτερές, για μήνα/χρόνο.
Πολλοί το δικαιολογούν ότι σε κάποια έχεις... πέρσοναλ τρέινερ... και για αυτό βλέπεις διαφορά.

προσωπικά, θεωρώ ΑΣΧΕΤΟ όποιον χρειάζεται πέρσοναλ τρέινερ για να δει βελτίωση και δεν θεωρείται αρχάριος στην προπόνηση. Το αστείο είναι ότι αυτοί οι τύποι, δεν αναφέρουν ΠΟΤΕ κάτι ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ στην αύξηση της απόδοσή τους, ώστε να βοηθηθούν και οι ίδιοι αλλά και να μπορέσουν άλλοι να τους βοηθήσουν. Αυξήθηκε το 1RM σου, το 80% του 1RM, κάτι άλλο; Όχι; Τότε πώς στα κομμάτια λες ότι βλέπεις βελτίωση ρε τύπε, αύξηση απόδοσης πού, στην στύση του πουλιού;

Υ.γ.: δεν αναφέρομαι φυσικά στις εξαιρέσεις που κάνουν πρωταθλητισμό και χρειάζονται εξειδικευμένα προγράμματα, προπονητές και φυσιοθεραπευτές/μασέζ.
Οτιναναι
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Μονόκιλα, 10-15 αλματάκια.
 

NickGeek

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2005
Μηνύματα
1.370
Κριτικές
6
Like
668
Πόντοι
96
Πληρώνεις πολλά περισσότερα απλά για να κάνεις ένα μπάνιο και να σου δίνει καθαρές πετσέτες ;

εγω δινω 150 ευρω το χρόνο σε ενα συνοικιακό που πάω και ειναι μια χαρά.

Δεν χρειάζεσαι πολλά για να κάνεις δουλειά.
Αυτό χρειάζομαι για αυτό το πληρώνω. Για παράδειγμα θα φύγς πρωί από το σπίτι, θα πάω γυμναστήριο ενα 2ωρο, θα κάνω το μπάνιο μου σε καθαρά αποδυτήρια με φρέσκιες πετσέτες, θα τις πετάξω στο καλάθι φεύγοντας και θα πάω σε συνάντηση για δουλειά ή στο γραφέιο ή κάποιες φορές στο αεροδρόμιο για πτήση. Επίσης θέλω να είναι δίκτυο το γυμναστήριο ώστε να μπορώ να γυμναστώ μέσα στην μέρα χωρίς να χρειάζεται να κάνω τη βόλτα του σκύλου.
Απλά εξηγώ γιατί πληρώνω ακριβή συνδρομή αυτή την περίοδο. Παλιότερα είχα κάνει μερικά χρόνια στο Πλάνετ γιατί είχα άλλο πρόγραμμα τότε και με βόλευε. Απο το φθινότερο πήγα στο ακριβότερο καθαρά λόγο ανάγκης και τίποτα άλλο.
 

Hanzo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2023
Μηνύματα
16
Κριτικές
3
Like
196
Πόντοι
280
Διαφωνείς κάπου, τύπε ότιναναι;
Πες μας την εμπειρία σου, μήπως και βοηθηθεί κανένας χριστιανός. Δεν είναι κακό να ανταλλάσουμε ιδέες.
Ναι διαφωνώ σε ότι γράφεις γιατί τσουβαλιάζεις όλες τς περιπτώσεις τν ανθρώπων,
Ποιος είναι άσχετος αν χρειάζεται περσοναλ τρεινερ;

Κάποιος που δν έχει ιδέα από γυμναστική, δν ξέρει καθόλου την τεχνική και την μηχανική της άσκησης; Που δεν ξέρει πως να προσαρμόσει το προγραμμα του το εβδομαδιαίο και πως να χωρίσει τις μυϊκές ομάδες για συγκεκριμένο λόγο,σκοπό η στόχο που έχει βάλει;

η μήπως είναι άσχετος κάποιος που χρειάζεται να κάνει περσοναλ τρεινινγκ επειδή έχει κηλες στην σπονδυλική στήλη και πρέπει να δουλέψει εξειδικευμένα;

ακόμα και μπόντι μπιλντερς έχουν προπονητές, δεν μιλάω καν για επαγγελματίες.

Φυσικα ο κάθε ένας μπορεί να δουλέψει μόνος του στο γυμναστήριο και να μην χρειάζεται κάποια καθοδήγηση, όπως κάνω και εγώ.

Ομως θέλω να σου πω το εξής. Είμαι γυμναστής, τελείωσα τς σπουδές μου 10 χρόνια πριν, τελείωσα γυμναστική ακαδημία.

Ακόμα και εγώ κάποια διαστήματα από 2-3 χρόνια , μιλάω με κάποιον μπόντι μπιλντερ του χώρου για να πάρω τς γνώσεις του, πάνω στο φαγητό , πάνω στην γυμναστική.

Πληρώνω συνδρομή για αυτό, πληρώνω την εμπειρία τους,
Πρόσεξε , δν είμαι καθόλου φαν του μποντι μπιλντινγκ, όμως ακόμα κ αυτοί έχουν προπονητές και συλλέγουν πληροφορίες.
Το φιτνες έχει μια σταθερή βάση όλα τα χρόνια, όμως
Η επιστήμη αλλάζει και πρέπει να ενημερώνεσαι συνέχεια!

Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις κανένα περσοναλ τρεινερ, αλλά καλό είναι όταν λες την γνώμη σου σε κάτι κ ιδιαίτερα όταν μηδενίζεις την φάση της δουλειάς ενός γυμναστή, καλό θα είναι να έχεις εικόνα για το τι συμβαίνει εκεί έξω στον κόσμο!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.400
Κριτικές
18
Like
20.462
Πόντοι
4.546
Ναι διαφωνώ σε ότι γράφεις γιατί τσουβαλιάζεις όλες τς περιπτώσεις τν ανθρώπων,
Ποιος είναι άσχετος αν χρειάζεται περσοναλ τρεινερ;

Κάποιος που δν έχει ιδέα από γυμναστική, δν ξέρει καθόλου την τεχνική και την μηχανική της άσκησης; Που δεν ξέρει πως να προσαρμόσει το προγραμμα του το εβδομαδιαίο και πως να χωρίσει τις μυϊκές ομάδες για συγκεκριμένο λόγο,σκοπό η στόχο που έχει βάλει;

η μήπως είναι άσχετος κάποιος που χρειάζεται να κάνει περσοναλ τρεινινγκ επειδή έχει κηλες στην σπονδυλική στήλη και πρέπει να δουλέψει εξειδικευμένα;

ακόμα και μπόντι μπιλντερς έχουν προπονητές, δεν μιλάω καν για επαγγελματίες.

Φυσικα ο κάθε ένας μπορεί να δουλέψει μόνος του στο γυμναστήριο και να μην χρειάζεται κάποια καθοδήγηση, όπως κάνω και εγώ.

Ομως θέλω να σου πω το εξής. Είμαι γυμναστής, τελείωσα τς σπουδές μου 10 χρόνια πριν, τελείωσα γυμναστική ακαδημία.

Ακόμα και εγώ κάποια διαστήματα από 2-3 χρόνια , μιλάω με κάποιον μπόντι μπιλντερ του χώρου για να πάρω τς γνώσεις του, πάνω στο φαγητό , πάνω στην γυμναστική.

Πληρώνω συνδρομή για αυτό, πληρώνω την εμπειρία τους,
Πρόσεξε , δν είμαι καθόλου φαν του μποντι μπιλντινγκ, όμως ακόμα κ αυτοί έχουν προπονητές και συλλέγουν πληροφορίες.
Το φιτνες έχει μια σταθερή βάση όλα τα χρόνια, όμως
Η επιστήμη αλλάζει και πρέπει να ενημερώνεσαι συνέχεια!

Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις κανένα περσοναλ τρεινερ, αλλά καλό είναι όταν λες την γνώμη σου σε κάτι κ ιδιαίτερα όταν μηδενίζεις την φάση της δουλειάς ενός γυμναστή, καλό θα είναι να έχεις εικόνα για το τι συμβαίνει εκεί έξω στον κόσμο!
Για αυτό έδωσα και τις προηγούμενες απαντήσεις και συμπλήρωσα πάνω στην αρχική τοποθέτηση. Για να γίνω καλύτερα κατανοητός, όσο μπορώ βέβαια μέσα από τον γραπτό λόγο ενός φόρουμ.. γιατί αν δεν δω τον άλλο από κοντά, τι και πώς, ή επί τω έργω, πάντα θα υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Θα μπορούσες να τα πεις αυτά από την αρχή. Ο καθένας συνεισφέρει και όλοι "παίρνουμε" κάτι από όλους.
 

Hanzo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2023
Μηνύματα
16
Κριτικές
3
Like
196
Πόντοι
280
Αυτό χρειάζομαι για αυτό το πληρώνω. Για παράδειγμα θα φύγς πρωί από το σπίτι, θα πάω γυμναστήριο ενα 2ωρο, θα κάνω το μπάνιο μου σε καθαρά αποδυτήρια με φρέσκιες πετσέτες, θα τις πετάξω στο καλάθι φεύγοντας και θα πάω σε συνάντηση για δουλειά ή στο γραφέιο ή κάποιες φορές στο αεροδρόμιο για πτήση. Επίσης θέλω να είναι δίκτυο το γυμναστήριο ώστε να μπορώ να γυμναστώ μέσα στην μέρα χωρίς να χρειάζεται να κάνω τη βόλτα του σκύλου.
Απλά εξηγώ γιατί πληρώνω ακριβή συνδρομή αυτή την περίοδο. Παλιότερα είχα κάνει μερικά χρόνια στο Πλάνετ γιατί είχα άλλο πρόγραμμα τότε και με βόλευε. Απο το φθινότερο πήγα στο ακριβότερο καθαρά λόγο ανάγκης και τίποτα άλλο.
Στο τέλος της ημέρας το σώμα σου θα πάρει την προπόνηση που έκανες πραγματικά, είτε είσαι σε ένα σιδεραδικο είτε σε κάποιο κυριλέ.
Δεν έχει σημασία αυτό.
Σημασία έχει
Φαγητό.
Ξεκουραση.
Προπόνηση.
 

Hanzo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2023
Μηνύματα
16
Κριτικές
3
Like
196
Πόντοι
280
Για αυτό έδωσα και τις προηγούμενες απαντήσεις και συμπλήρωσα πάνω στην αρχική τοποθέτηση. Για να γίνω καλύτερα κατανοητός, όσο μπορώ βέβαια μέσα από τον γραπτό λόγο ενός φόρουμ.. γιατί αν δεν δω τον άλλο από κοντά, τι και πώς, ή επί τω έργω, πάντα θα υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Θα μπορούσες να τα πεις αυτά από την αρχή. Ο καθένας συνεισφέρει και όλοι "παίρνουμε" κάτι από όλους.
Έγινε φίλε μου!
Εξ αρχής μπήκα σε αυτό το τοπικ για να διαβάσω και να δώσω αν μπορέσω κάποια χρήσιμη πληροφορία, διάβασα κάποια σχόλια και έτυχε και πήρε η μπάλα εσένα με το οτιναναι, με συγχωρείς.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.400
Κριτικές
18
Like
20.462
Πόντοι
4.546
Έγινε φίλε μου!
Εξ αρχής μπήκα σε αυτό το τοπικ για να διαβάσω και να δώσω αν μπορέσω κάποια χρήσιμη πληροφορία, διάβασα κάποια σχόλια και έτυχε και πήρε η μπάλα εσένα με το οτιναναι, με συγχωρείς.
¨Ολα καλά φίλε μου. Πάντα είναι ενδιαφέρον να μαθαίνω πράγματα από άλλη οπτική, ενός επαγγελματία(εγώ ένας χομπίστας είμαι, φανατικός χομπίστας βέβαια.. )
Ακόμα και διαφορετικά αθλήματα και τρόποι προπόνησης, έχουν χρησιμότητα να δεις και να καταλάβεις τι και πώς και αν θα χρησίμευε κάτι πάνω στη δική μας προπόνηση και στο δικό μας νομαδικό σωματότυπο.
Συμφωνώ με την οπτική σου και τα παραδείγματα σου.
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Hanzo

NickGeek

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2005
Μηνύματα
1.370
Κριτικές
6
Like
668
Πόντοι
96
Στο τέλος της ημέρας το σώμα σου θα πάρει την προπόνηση που έκανες πραγματικά, είτε είσαι σε ένα σιδεραδικο είτε σε κάποιο κυριλέ.
Δεν έχει σημασία αυτό.
Σημασία έχει
Φαγητό.
Ξεκουραση.
Προπόνηση.
Ακριβός αυτό. Διαφορά στην προπόνηση δεν έχει. Η διαφορά για μένα είναι οτι με αυτές τις συνθήκες παρότι τις πληρώνω ακριβά δεν χάνω προπονήσεις με το πρόγραμμα που έχω. Μόλις χαλαρώσω από δουλειά θα ξαναγραφτώ σε συνοικιακό γυμναστήριο κόντά στο σπίτι να πετάγομαι με την ανεσή μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Hanzo

Hanzo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2023
Μηνύματα
16
Κριτικές
3
Like
196
Πόντοι
280
¨Ολα καλά φίλε μου. Πάντα είναι ενδιαφέρον να μαθαίνω πράγματα από άλλη οπτική, ενός επαγγελματία(εγώ ένας χομπίστας είμαι, φανατικός χομπίστας βέβαια.. )
Ακόμα και διαφορετικά αθλήματα και τρόποι προπόνησης, έχουν χρησιμότητα να δεις και να καταλάβεις τι και πώς και αν θα χρησίμευε κάτι πάνω στη δική μας προπόνηση και στο δικό μας νομαδικό σωματότυπο.
Συμφωνώ με την οπτική σου και τα παραδείγματα σου.
Είμαι της άποψης ότι πολλοί άνθρωποι που αγαπούν να κάνουν γυμναστική,είτε αυτό λέγεται γυμναστική με αντιστάσεις,κρος φιτ, καλλισθενικη ή οτιδηποτε άλλο σε αυτό το κομμάτι, έχουν περισσότερες γνώσεις από άλλους που το έχουν σπουδάσει!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom