Νέα

Greek school...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DIKY
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 263
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Ότι η ελληνική παιδεία περνάει κρίση είναι γεγονός. Το θέμα είναι γιατί; Τι φταίει; Είναι εύκολο να το αναλύσουμε με μερικά μηνύματα στο φόρουμ αυτό; Και αν ακόμα βρούμε τις πραγματικές αιτίες -πράγμα αδύνατο χωρίς πραγματική έρευνα- τι θα γίνει; θα αλλάξει τίποτα από αυτό εδώ το φόρουμ; Αν καταλαβαίνετε, στην πολιτική βούληση και τον σωστό σχεδιασμό το πηγαίνω. Γιατί το να βάλεις ένα θέμα τόσο τεράστιο και πολύπλευρο στις διαστάσεις του με τον γενικό τίτλο greek school και μετά να αφορίζει γενικόλογα ο καθένας το σύστημα, δε λέει και τίποτα. Μπορώ να πω διάφορα για το θέμα, αλλά αλήθεια είναι τόσο πολύπλευρο που και μόνο που σκέφτομαι να αρχίσουμε σοβαρή συζήτηση, νομίζω ότι θα χρειαστεί να κολλήσουμε στο πληκτρολόγιο και δεν θα το ήθελα, τουλάχιστον τώρα. Μπορεί αυτά που λέω να ακούγονται ως υπεκφυγές, αλλά σίγουρα δεν είναι.
Εμένα όμως με πείραξε αυτό το ύφος και τα στερεότυπα του τύπου "η νέα γενιά είναι άχρηστη", το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι άχρηστο, η χώρα είναι άχρηστη, οι Έλληνες είναι άχρηστοι κλπ. Αυτά βέβαια τα ξέρω και τα ζω. Είναι πολύ συνηθισμένα στους μετανάστες και όχι μόνο τους Έλληνες. Όπως πολύ συνηθισμένα είναι και τα αντίστροφα. Όταν βρίσκονται μεταξύ τους οι μετανάστες, από τη μια να διαμαρτύρονται για τη χώρα τους και αμετά από λίγο να λένε για το πόσο μαλάκες είναι οι Γερμανοί, ας πούμε και πόσο πιο έξυπνοι είναι αυτοί, αλλά η άτιμη η τύχη και οι άχρηστοι που έμειναν στην Ελλάδα πίσω και κατάντησαν τη χώρα έτσι, τους κόβουν τα φτερά. Φυσικό είναι αυτό βέβαια, γιατί στην ουσία είναι έξω και από τις δύο χώρες και βλέπουν τα πράγματα απ' έξω. Το ίδιο κάνει και η κάθε γενιά που βλέπει απ' έξω την επόμενη και κάνει μια "ελαφρά τη καρδία" κριτική γι' αυτήν.
Οπότε, για να ολοκληρώσω, μήπως παρουσιάζετε και τα δύο συμπτώματα των μεσήλικων Ελλήνων μεταναστών κύριε Athens, με αποτέλεσμα να θυμώνω μαζί σας, μιας και τα ζω δίπλα μου όλα αυτά που σας περιγράφω;

ίσως ... αλλά συνεχίζω να επιμένω στους αρχικούς ισχυρισμούς μου ...
και πραγματικά δεν πιστευω οτι μέσα απο μια τοσο επιφανειακή και ανώνυμη συζήτηση μπορεί να προκύψει κατι ευρύτερα θετικό. Απλες διαπιστωσεις γίνονται αποδεκτές η μη απο την ομήγυρη ...
Ακόμη να προσθέσω οτι δεν είμαι αισιόδοξος οτι κατι μπορεί να αλλάξει προς το θετικότερο  στο προσεχές μέλλον.
Το παγκόσμιο οικονομικό τσουνάμι που πλησιάζει θα νεκρώσει τα πάντα. Απο την άλλη ισως μια τετοια εκρηκτικά αρνητική κατάσταση ισως ανατρέψει απροσδόκητα την κρατούσα πραγματικότητα σε πολλους τομεις .... ίσως ...
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Discreet, μια χαρά τα λες. Άλλωστε περιμένεις ακόμα 3 πηγές που θα αποδεικνύουν με επιστημονικό τρόπο τα λεγόμενα αυτά. Να είσαι σίγουρος ότι θα είναι πραγματικά υψηλού επιπέδου, αν έρθουν. Θα σου αποδεικνύουν επίσης γιατί οι Εβραίοι έχουν στα γονίδιά τους την πονηριά και γιατί πρέπει να εξοντωθούν, όπως και το γιατί οι αλλοδαποί έχουν στα γονίδιά τους την βρώμα και δεν πρέπει να μπαίνουν στα μπουρδέλα των γονιδιακά καθαρότερων αλλά πνευματικά υποδεέστερων Ελλήνων.

Τα γραπτά χαρακτηρίζουν τον πνευματικο κηδεμόνα τους ....
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
άστους ... νεο-ελληνάρες είναι ...
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
         Όπως είπα είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει. Δεν υποστηρίζω ότι έχω τις ανάλογες σπουδές. Παρόλα αυτά το πόσο αξιόπιστη είναι μια πηγή είναι κάτι που με προσωπικά κριτήρια είναι υποκειμενικό, αλλά με ακαδημαικά κριτήρια νομίζω ότι μία διατριβή με τέτοιες πηγές θα αντιμετωπιζόταν με ιλαρότητα από τον επιβλέποντα καθηγητή. Για την σύγκριση με το ύψος θα πώ απλά όποιος έχει το ενδιαφέρον ας κοιτάξει τι απόκλιση είναι το 59 απο το 100 και τί απόκλιση είναι το 1.61 απο το 1.70
ή και το 1.80 αν έχεις πηγή που να λέει ότι αυτό είναι το μέσο ύψος στον πλανήτη ... Επίσης δεν έχω ακούσει ποτέ άνθρωπο που ασχολείται με το θέμα να λέει ότι ο δείκτης νοημοσύνης καθορίζεται απο γονίδια με τρόπο που να έχει την παραμικρή σχέση με τον τρόπο που καθορίζεαι το ύψος!


Φυσικά και ο δείκτης νοημοσύνης είναι γενετικά καθορισμένος.Για παράδειγμα δίδυμοι που μεγάλωσαν σε τελείως διαφορετικά περιβάλλοντα από άποψη ερεθισμάτων(ο ένας σε πλούσια οικογένεια με πολλά ερεθίσματα και πολλές εκπαιδευτικές ευκαιρίες και οάλλος σε φτωχή οικογένεια με λίγα ερεθίσματα και ελάχιστες μορφωτικές ευκαιρίες) εμφανίζουν παρόμοιους δείκτες νοημοσύνης σε όλες τις ηλικίες και μετά τα 16 έτη(στη συνέχεια ο Δ.Ν. πέφτει και δεν ανεβαίνει).

Κάποιοι οπαδοί της περιβαλλοντικής επίδρασης μέτρησαν το IQ σε μαύρους,οι οποίοι είχαν υιοθετηθεί από λευκές,ευκατάστατες οικογένειες από νεογέννητα.Οι μετρήσεις έδειξαν οτι το IQ των μαύρων υιοθετημένων παιδιών από λευκές οικογένειες(85) ήταν ελάχιστα μεγαλύτερο από αυτό των μαύρων παιδιών που μεγάλωσαν σε οικογένειες μαύρων(80).
Τα αποτελέσματα ήταν απροσδόκητα και απογοήτευσαν τους οπαδούς της περιβαλλοντικής θεωρίας στον καθορισμό του δείκτη νοημοσύνης.


 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Πιστεύω οτι οι γλωσσικές μου ικανότητες στα της ελληνικής ικανοποιούν την συγκεκριμένη παρατήρηση,
Σταρχιδια μας τι πιστευεις,κανενας δε σε ρωτησε εξαλλου.

κατ'εμέ αλλά και σύμφωνα με στελέχη του ελληνικου και ευρωπαικού εκπαιδευτικού κλάδου, βρίσκεται σε άθλιο επίπεδο
Τι κατ΄εμε ρε ΒΛΑΚΑ?Ποιος εισαι ΕΣΥ?
Η μηπως νομιζεις οτι ΕΣΥ φαινεσαι και ξεχωριζεις απο ενα νικνεημ?

Ταρχιδια μου κατ εμε πιανουν φαγουρα συνεχως,συνεπως σύμφωνα με στελέχη του ελληνικου και ευρωπαικού εκπαιδευτικού κλάδου πρεπει να σταματησεις να γραφεις τις μαλακιες ξανα και ξανα γιατι εχει πεσει πολλη φαγουρα.


πλήρη υποβάθμιση τη χώρα, το μέλλον και την τυχη των υπηκόων της ...
παρατήρηση επι των ανωτέρω ?
Ναι μαλακα ανθελληνα μια και μονο,
υπαρχουν χιλιαδες ξενα site που θα γουσταραν να εβλεπαν αποψεις σα τις δικιες σου,
μαλιστα εκτος απο ψωλοτριχες θα παιρνες αυτοματως και τιμητικη διακριση στο ποσο
γουσταρεις να θαβεις τη νεα γενια και να εκθειαζεις τις οποιες αλλες
σουχει διδαξει το ιντερνετ στο εξωτερικο.
Κανε λοιπον την καλη και κατσε να γραφεις ξανα τις ιδιες μαλακιες και σαυτους
που θα σε παρουν σιγουρα στα σοβαρα.
Ξυπνα βλακα,εχεις γεμισει τοσες σελιδες και λες τα ιδια και τα ιδια.

Τα γραπτά χαρακτηρίζουν τον πνευματικο κηδεμόνα τους ....
Τις ψωλοτριχες τις ευρωπαικες στις απονειμανε τελικα?
άστους ... νεο-ελληνάρες είναι ...
Ρε μπας και θες να φτιαξεις τοπικ
"γραφω οτι μαλακια θελω εχω αναγκη το δουλεμα"
και ντρεπεσαι να το δημιουργησεις?
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Σταρχιδια μας τι πιστευεις,κανενας δε σε ρωτησε εξαλλου.
Τι κατ΄εμε ρε ΒΛΑΚΑ?Ποιος εισαι ΕΣΥ?
Η μηπως νομιζεις οτι ΕΣΥ φαινεσαι και ξεχωριζεις απο ενα νικνεημ?

Ταρχιδια μου κατ εμε πιανουν φαγουρα συνεχως,συνεπως σύμφωνα με στελέχη του ελληνικου και ευρωπαικού εκπαιδευτικού κλάδου πρεπει να σταματησεις να γραφεις τις μαλακιες ξανα και ξανα γιατι εχει πεσει πολλη φαγουρα.

Ναι μαλακα ανθελληνα μια και μονο,
υπαρχουν χιλιαδες ξενα site που θα γουσταραν να εβλεπαν αποψεις σα τις δικιες σου,
μαλιστα εκτος απο ψωλοτριχες θα παιρνες αυτοματως και τιμητικη διακριση στο ποσο
γουσταρεις να θαβεις τη νεα γενια και να εκθειαζεις τις οποιες αλλες
σουχει διδαξει το ιντερνετ στο εξωτερικο.
Κανε λοιπον την καλη και κατσε να γραφεις ξανα τις ιδιες μαλακιες και σαυτους
που θα σε παρουν σιγουρα στα σοβαρα.
Ξυπνα βλακα,εχεις γεμισει τοσες σελιδες και λες τα ιδια και τα ιδια.
Τις ψωλοτριχες τις ευρωπαικες στις απονειμανε τελικα?Ρε μπας και θες να φτιαξεις τοπικ
"γραφω οτι μαλακια θελω εχω αναγκη το δουλεμα"
και ντρεπεσαι να το δημιουργησεις?

Mod έχεις την καλωσύνη να παρεμβεις ?
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
Ρε παιδια δεν χρειαζεται αυτη η αντιπαραθεση ο καθενας εχει τις αποψεις του.
 

paterjohn

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
603
Like
0
Πόντοι
6
Ρε μπας και θες να φτιαξεις τοπικ
"γραφω οτι μαλακια θελω εχω αναγκη το δουλεμα"
και ντρεπεσαι να το δημιουργησεις?
"ειμαι εβραιος ανθελληνας και γραφω οτι μαλακια θελω στο χωραφι σας " θα ηθελες να πεις
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Ρε παιδια δεν χρειαζεται αυτη η αντιπαραθεση ο καθενας εχει τις αποψεις του.

εγω δεν βλέπω ανατιπαράθεση .... βρίσιμο βλέπω που αν ειχα τα στοιχεία του συγκεκριμένου θα τον οδηγούσαν στο αυτόφωρο ...
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
Σε αυτόν που είπε για τους Εβραίους.
1.Οι Ashkenazi Εβραίοι(Εβραίοι Ανατολικής Ευρώπης,Γερμανίας) έχουν IQ 105,δηλαδή όσο οι γειτονικοί τους λαοί.
2.Οι Εβραίοι αραβικής προέλευσης(Εβραίοι Ισπανίας,εδώ υπάγονται και οι Ελληνες Εβραίοι,Εβραίοι Λιβάνου) έχουν IQ 95,δηλαδή όσο οι γειτονικοί τους λαοί.
3.Οι Εβραίοι αφρικανικής προέλευσης(Αιθιοπίας,Κένυας) έχουν IQ 80,παραπλήσιο με τους αφρικανικούς λαούς.

Τα αποτελέσματα των ερευνών έχουν προκαλέσει την αντίδραση της εβραικής κοινότητας που ζητά να επαναληφθούν οι μετρήσεις υποστηρίζοντας οτι το εβραικό IQ είναι το υψηλότερο στον κόσμο.Οι μετρήσεις ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη για τους Εβραίους.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
βρίσιμο βλέπω που αν ειχα τα στοιχεία του συγκεκριμένου θα τον οδηγούσαν στο αυτόφωρο ...
Που να τα βρεις ρε κλαψομουνη?Εχεις ταρχιδια να δωσεις τα δικα σου μηπως?
Θελεις και αυτοφωρο μαλακοκαβλη,ου ρε λακη..
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Σταρχιδια μας τι πιστευεις,κανενας δε σε ρωτησε εξαλλου.
Τι κατ΄εμε ρε ΒΛΑΚΑ?Ποιος εισαι ΕΣΥ?
Η μηπως νομιζεις οτι ΕΣΥ φαινεσαι και ξεχωριζεις απο ενα νικνεημ?

Ταρχιδια μου κατ εμε πιανουν φαγουρα συνεχως,συνεπως σύμφωνα με στελέχη του ελληνικου και ευρωπαικού εκπαιδευτικού κλάδου πρεπει να σταματησεις να γραφεις τις μαλακιες ξανα και ξανα γιατι εχει πεσει πολλη φαγουρα.

Ναι μαλακα ανθελληνα μια και μονο,
υπαρχουν χιλιαδες ξενα site που θα γουσταραν να εβλεπαν αποψεις σα τις δικιες σου,
μαλιστα εκτος απο ψωλοτριχες θα παιρνες αυτοματως και τιμητικη διακριση στο ποσο
γουσταρεις να θαβεις τη νεα γενια και να εκθειαζεις τις οποιες αλλες
σουχει διδαξει το ιντερνετ στο εξωτερικο.
Κανε λοιπον την καλη και κατσε να γραφεις ξανα τις ιδιες μαλακιες και σαυτους
που θα σε παρουν σιγουρα στα σοβαρα.
Ξυπνα βλακα,εχεις γεμισει τοσες σελιδες και λες τα ιδια και τα ιδια.
Τις ψωλοτριχες τις ευρωπαικες στις απονειμανε τελικα?Ρε μπας και θες να φτιαξεις τοπικ
"γραφω οτι μαλακια θελω εχω αναγκη το δουλεμα"
και ντρεπεσαι να το δημιουργησεις?

πάντως τα λεγομενα επιστρέφουν στα μούτρα σου .... χρησιμοποιώντας το nickname σου στα καθ'υμας ...
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
εγω δεν βλέπω ανατιπαράθεση .... βρίσιμο βλέπω που αν ειχα τα στοιχεία του συγκεκριμένου θα τον οδηγούσαν στο αυτόφωρο ...
Η αληθεια ειναι οτι δεν πρεπει να βριζουμε αλλα μην τα παιρνεις κι εσυ ετσι στραβα.Ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει εδω μεσα αλλα στην πραγματικοτητα μπορει να μην τα πιστευει κιολας.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Η αληθεια ειναι οτι δεν πρεπει να βριζουμε αλλα μην τα παιρνεις κι εσυ ετσι στραβα.Ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει εδω μεσα αλλα στην πραγματικοτητα μπορει να μην τα πιστευει κιολας.
Αστο ρε προτο να σπασουμε λιγο πλακα με το βλακα που θελει ΜΟΝΤ και ΑΥΤΟΦΟΡΟ! :2funny: :2funny: :2funny:
Μη τον κοβεις τωρα που αρχισαμε..
warnwarn.gif
 προσβλητικές[/URL] εκφρασεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom