Νέα

Greek school...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα DIKY
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 263
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Mπραβο Θανο!
Δειξε μας τι παιδεια εχουμε!!!
Πρεπει στο bourdela.com να αποκτησουμε ΚΑΙ παιδεια!
φιλε πραγματικα μπορει να μην σε ξερω αλλα σε παω!!γιατι δεν μιλας απλα για να αποκτησεις ποστ αλλα εκει που χρειαζεται!!
σεν τα λεω για να σε γλυψω αλλα ρε παιδια εδω μεσα το χαβαλε μας κανουμε και ανταλαζουμε αποψεις!!!τωρα αν δεν συμφωνουμε ολοι τι να κανουμε!!
αυτο το πραγμα ρε παιδι μου να δειχτουνε ολοι με τα αμαξια τους με τα λεφτα τους την δουλεια τους και τις γνωριμιες τους
η το αλλο το κλασικο!!!!
Ρεε ξερεις ποιος ειμαι εγω??? (ανθρωπος 50+χρονων πανεπιστημιακος καθηγητης Ιατρικης με 2 ειδεικοτητες)
ποοοοο τρελενομαι!! τι λε ρε γαμω το μουνι που σε ξερασε! εγω ξερεις ποιος ειμαι και μου το λες?? αισιχτιρ!!
ολοι να δειχτουμε εστω και απροσωπα!
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
τωρα αν δεν συμφωνουμε ολοι τι να κανουμε!!
Δε μπορω ρε θανο,οταν βλεπω να γραφονται βλακειες και να προσπαθει καποιος να φανει υπερανω
ειτε με τους τροπους που λες,
ειτε με το να δειξει οτι ειναι πιο εξυπνος με πιανει κατι..
Θα παω σε γιατρο και θα μαθω τι ειναι,παντως! :2funny: :2funny: :2funny:
Μη με παρεξηγησεις με το υφος που χρησιμοποιω,ειμαι καλος ανθρωπος κατα βαθος!
Οτι γραφω ειναι καλοπροαιρετο!
 

taz1975

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
587
Like
4
Πόντοι
6
Oποιος πιστευει οτι οι επομενες γενιες ειναι κατωτερες των προηγουμενων ειναι αξιος της μοιρας του..
Αν τα μυαλα αυτα υπερισχυαν και οντως συνεβαινε αυτο τοτε χιλιαδες χρονια τωρα η ανθρωποτητα θα ηταν στο 0
και χωρις εξελιξη.
Η μεγαλυτερη μαλακια που ακουω συνηθως απο αλαζονες και εγωκεντρικους ανθρωπους ειναι αυτη,
οτι ΔΕΝ υπαρχει καλυτερη εξελιξη μετα απο αυτους.

Ελεος,το οτι φτιαξαμε ενα μελλον ΣΚΑΤΑ για τη γενια που ερχεται
δεν παει να πει οτι ειναι κατωτερη απο αυτην
που τα καταφερε να τα κανει πουτανα!

Οσο για τα ελληνικα σχολεια,καλο ειναι οι ευθυνες να πεφτουν στους αρμοδιους και οχι στους μαθητες.

Η μεγαλυτερη μαλακια ειναι να κατηγορεις το ιδιο σου το προιον οταν εισαι αποτυχημενος μανατζερ.

Προτου λοιπον αρχισουν καποιοι και λενε ΠΟΣΟ ανωτερες ηταν οι προηγουμενες γενιες στα σχολεια και στις σπουδες
καλο ειναι
να κοιταμε το που εχουμε φτασει σημερα να εχουμε 40αρηδες δημοσιουπαλληλιτες καθηγητες,ενα σαπιο συστημα που δεν
παραγει γνωση και ορεξη για μαθηση,την παραπαιδεια που ακμαζει
και μια πλανη οτι τα πτυχια στην Μπανανια και οι γνωσεις σημερα θα σε κανουν να εξελιχθεις.

Το οτι η κατασταση στα σχολεια ειναι μπουρδελο,ευθυνη μονη εχουν αυτοι που τα εκαναν ετσι.
Ανεκαθεν ηταν βεβαια,αλλα δε μπορουμε να κρινουμε τις νεες γενιες για την "εξυπναδα" και το αν θα ειναι "πονηροι"
οταν σαφως
οι τελευταιες γενιες (και η δικη μου) ΑΠΕΤΥΧΑΝ παταγωδως να δωσουν εξελιξη στην παιδεια σημερα.

Ελεος,ας σταματησουμε να κρινουμε τους μη εχωντες την ευκαιρια και τη δυνατοτητα να εξελιχθουν στο
Σαπιο Κατεστημενο που Φτιαξαμε.

Ελεος να συνεχιζουμε να βαζουμε ταμπελες σε νεες γενιες επειδη θα μας κανει να νιωθουμε καλυτερο αλλοθι
για την αποτυχια μας να αλλαξουμε τα πραγματα προς το καλυτερο.

Η νεα γενια,εχει να κολυμπησει σε βαθυτερα σκατα και λουκια απο οτι ΟΛΕΣ οι προηγουμενες
γιαυτο καλο ειναι να κρινουμε αφου πρωτα παραδεχτουμε οτι ΕΜΕΙΣ τα καναμε ετσι..
Οι γενιες των 1000 ευρω!
σωστος για αλλη μια φορα. :thumbsup: :thumbsup:
 

Kofala

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
21
Like
0
Πόντοι
0
+1000 gammaomanoules πες τα αδερφε.. αν και λιγο έντονο το ύφος σου έχεις απόλτο δίκιο..
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
για αυτο να επανελθουμε στο θεμα μας!!
το σχολειο δεν φταιει για ολα!!! το οτι παει μια κοπελα η ενα αγορακι και κανει μαλακιες στο σχολειο για αυτο δεν φταιει παντα το σχολειο αλλα η οικογενεια!!!ολα απο κει ξεκινανε μεχρι να πανε στο σχολειο!!!
οι ποιο τελευτες φουρνιες συνδιασανε λιγο και την αλανα και το mp3!!(pc κλπ) ολη μερα πισω απο ενα υπολογιστη δεν ειναι και υγιεινο!!
τωρα ετσι οπως εχει γινει το συστημα στα σχολεια!! πρσωπικη μου αποψη.....για τον πεο!!!!απο το δημοτικο μεχρι τις πανελληνιες!!
αλλα και παλι αν καποιος θελει να μαθει θα μαθει!!!αν οχι δεν φταει κανενα συστημα!!!
το οτι υπαρχουνε τα φροντιστηρια!!!!και αυτα μες στο κολπο ειναι!!γιατι αν κανουνε την παιδια τοσο σουπερ ουαου!!που θα πανε τοσοι καθηγητες!!?????θα ξεσηκωθουνε και θα γινει της πουτανας!!
δεν ξερω εγω τις επιλογες μου τις εκανα μεχι στιγμης συνειδειτα!!αν εκανα λαθη στην πορεια θα κοιταξω να μην τα ξαναεπαναλαβω και να μαθω!!
το οτι πανε κατα διαολου τα νεα παιδια που πηδιουνται σαν τα σκυλια!!!εγω απο οτι ξερω απο παλιοτερα και απο τον αδερφο/ξαδερφια μου παντα ετσι ειτανε!!απλα τοτε δεν ειτανε τοσο free και δεν υπηρχε το διαδυκτιο/κινητα να κυκλοφορησουνε να γινει αυτος ο χαμος!
απλα οι παλιοτερες γενιες ειτανε φουρνιες της γειτονειας της αλανας του κρυφτου κτλπ...!
και μην ακουσω μαλακιες του στυλ οτι καποτε εγω πηγαινα σχολειο και εβλεπες μονο τυροπιτες ενω τωρα ολες ειναι με στριγκ!!!
η γιαγια μου το καλοκαιρι που καθομασταν οικογενειακα για κρασακι μας ελεγε για το πως πανε κατα διαολου τα πραγματα και της ελεγε και η μανα μου γιατι οσο να ναι σαν γιαγια δεν τα ξερει και ολα!!
και η απαντηση ποια ειταν???(εμεινα μαλακας)
ε τι νομιζεις παιδακι μου οτι τοτε δεν γινοντουσαν???δεν πηδιοντουσαν σαν τα σκυλια???μεσα σε σταβλους στα χωρια στα χωραφια στα καρα!παντρευοτουσαν απο τα 19-20 (γυναικες) δεν ανακαλυψαν ολες τοτε τι κρυβουνε στο βρακι τους!!δεν μου μεινε αντερο απο τα γελια!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
το οτι θα ειναι πιο εξυπνα για αυτο δεν αντιλεγει κανεις!!
αλλα δεν σημαινει οτι και οι παλιοτερες φουρνιες δεν ειτανε το ιδιο εξυπνες με την αντιστοιχη τοτε μορφωση και τεχνολογια!!
τοσες ανακαλυψεις και εφευρεσεις γινανε!!
αν ειταν θα περιμεναμε τις νεες φουρνιες για ανακαλυψεις!!
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Διάβασα όλο το thread. Δυστυχώς, σε κάποιο σημείο ξέφυγε και έγινε ρινγκ.
Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που ήμουν μαθητής. Είναι αλήθεια επίσης ότι πέρασα και από άθλια σχολεία ως μαθητής. Βέβαια, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι φταίω εγώ για τα όποια χάλια του τότε εκπαιδευτικού συστήματος. Το ελληνικό σχολείο αυτήν τη στιγμή, δεν ξέρω αν είναι χειρότερο από παλιότερα αλλά κι αν είναι, δεν ευθύνονται οι μαθητές. Από συζητήσεις με γνωστούς, μου λένε ότι το "επίπεδο έχει πέσει". Όταν πήγαινα λύκειο, θυμάμαι τους καθηγητές (όχι όλους, ευτυχώς) που έλεγαν ακριβώς το ίδιο για εμάς. Βασικά, κάθε γενιά θέλει να πιστεύει ότι είναι καλύτερη από την επόμενη.
Πάντως, δεν θα συμφωνήσω με την απαξίωση του ελληνικού σχολείου. Υπάρχουν και καλοί καθηγητές, που το κράτος τους έχει απαξιωμένους, που προσπαθούν όσο μπορούν να παράγουν έργο. Δεν είναι σωστό να τα ισοπεδώνουμε όλα. Είναι επίσης γεγονός ότι ο καλός μαθητής του ελληνικού σχολείου έχει περισσότερες γνώσεις από τον αντίστοιχο μαθητή πολλών δυτικοευρωπαϊκών χωρών και της Αμερικής.
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
...Είναι επίσης γεγονός ότι ο καλός μαθητής του ελληνικού σχολείου έχει περισσότερες γνώσεις από τον αντίστοιχο μαθητή πολλών δυτικοευρωπαϊκών χωρών και της Αμερικής.

επισης ειναι γεγονος οτι 1 ελληνας φανταρος αντιστοιχει με 7 τουρκους. (κατα ιστοριες απο φανταρους 50 ετων)
επισης ειναι γεγονος οτι σε διαγωνισμους ειδικων δυναμεων οι ελληνες παντα βγαινουνε πρωτοι.  (κατα ραδιο αρβιλα)
επισης ειναι γεγονος οτι εμεις οι ελληνες εχουμε υψηλο IQ κ θελουν να μας φανε. (κατα Makedonia tv)
επισης ειναι γεγονος οτι στη ΝΑΣΑ ο διευθηντης ειναι ελληνας. (αλλα ποσοι διευθηντες υπαρχουνε σε μια ΝΑΣΑ, κ απο ποσες χωρες ειναι)

Φιλε Grams,

τα ποστ σου ειναι πολυ σοβαρα κ συμφωνω πολλες φορες με αυτα. Αλλα τετοια δεν μπορω να τα δεχτω. Σορρυ για την ειρωνια αλλα πρεπει εδω. Δεν υπαρχει αυτο που λες ομως... Τοτε πως γινεται καθε 25 Μαρτιου κ 28 Οκτοβριου να μας πριζουνε τα media τα παπαρια με το ΠΑΝΤΑ Αλβανακι που ειναι σημαιοφορος. Με την λογικη αυτη, εμεις ημαστε εξυπνοι, αλλα οι Αλβανοι πιο εξυπνοι απο εμας. Παντου υπαρχουνε πλεον εξυπνα παιδια, κ πλεον οι νεες γενιες ειναι πιο σπιρτα απο τις παλιες. Θα μου πεις βεβαια οτι εγραψες για σχολειο κ οχι για εθνικοτητα. Τοτε σου λεω να ψαξεις στο Ιντερνετ πανεπηστιμια στο εξωτερικο, μεγαλες εταιρεις, κλπ κλπ κ θα δεις πως υπαρχοουνε κ αλλοι εξυπνοι εκτος τους σουπερ ελληνες απο τα σουπερ ελληνικα σχολεια. Να μου ελεγες στη αρχαια Ελλαδα ναι, συμφωνω εκει με 1000, αλλα οχι τωρα. Δεν μπορω να δεχτω οτι ο ελληνας εχει πιο δυνατη υλη απο ολα τα αλλα Σχολεια στην Ευρωπη κ την Αμερικη. Κ αμα την εχει, οπως συγουρα θα μου απαντησεις, τοτε δεν την εκμεταλευετε σωστα.

Φιλικα παντα
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
18
Πόντοι
16
επισης ειναι γεγονος οτι 1 ελληνας φανταρος αντιστοιχει με 7 τουρκους. (κατα ιστοριες απο φανταρους 50 ετων)
επισης ειναι γεγονος οτι σε διαγωνισμους ειδικων δυναμεων οι ελληνες παντα βγαινουνε πρωτοι.  (κατα ραδιο αρβιλα)
επισης ειναι γεγονος οτι εμεις οι ελληνες εχουμε υψηλο IQ κ θελουν να μας φανε. (κατα Makedonia tv)
επισης ειναι γεγονος οτι στη ΝΑΣΑ ο διευθηντης ειναι ελληνας. (αλλα ποσοι διευθηντες υπαρχουνε σε μια ΝΑΣΑ, κ απο ποσες χωρες ειναι)


χαχαχα ΘΕΟΣ..urban legends με λιγα λογια..
 

titus2006

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
25
Like
0
Πόντοι
0
Να ρωτήσω κάτι και εγώ?
Define νέα γενιά...Δηλαδή η νέα γενιά είναι τα παιδιά που τώρα είναι σχολείο?Φοιτητές?Μέχρι τη ηλικία δηλαδή?
Και αν στην πλειοψηφία τους είναι οι παραπάνω πως μπορούμε να ξέρουμε ότι είναι πιο έξυπνη από τις προηγούμενες,καλύτερη η ότι άλλο τέλος πάντων από τη στιγμή που δεν την έχουμε δει εν δράση?Δεν πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα?
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
επισης ειναι γεγονος οτι 1 ελληνας φανταρος αντιστοιχει με 7 τουρκους. (κατα ιστοριες απο φανταρους 50 ετων)
επισης ειναι γεγονος οτι σε διαγωνισμους ειδικων δυναμεων οι ελληνες παντα βγαινουνε πρωτοι.  (κατα ραδιο αρβιλα)
επισης ειναι γεγονος οτι εμεις οι ελληνες εχουμε υψηλο IQ κ θελουν να μας φανε. (κατα Makedonia tv)
επισης ειναι γεγονος οτι στη ΝΑΣΑ ο διευθηντης ειναι ελληνας. (αλλα ποσοι διευθηντες υπαρχουνε σε μια ΝΑΣΑ, κ απο ποσες χωρες ειναι)

Φίλε punter,
αυτά που έγραψες είναι υπερβολές που τις ακούμε συνήθως από τον Λιακόπουλο. Εγώ λέω να μην πυροβολούμε τον Έλληνα μαθητή. Ούτε τον Αλβανό, βέβαια. Κανέναν μαθητή.
Είναι λογικό, όταν υπάρχουν τόσοι Αλβανοί στην Ελλάδα, κάποιοι από αυτούς να είναι έξυπνοι και καλοί μαθητές και να ξεπερνούν τους δικούς μας. Αυτό είναι αναμενόμενο.
Όμως, υπάρχει ένα γεγονός που δεν αμφισβητείται. Όσοι από τους πτυχιούχους μας, ένα σχετικά μικρό αλλά υπαρκτό ποσοστό, πάνε για μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια της δυτικής Ευρώπης και των ΗΠΑ, τα πηγαίνουν πολύ καλά. Αυτό συμβαίνει για δεκαετίες τώρα κι έχει ως αποτέλεσμα οι Έλληνες πτυχιούχοι να αναγνωρίζονται ως ικανοί και να γίνονται δεκτοί σε καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ποια σχολεία και στη συνέχεια, ποια πανεπιστήμια τελείωσαν αυτοί οι πτυχιούχοι; Προφανώς, τα ελληνικά. Ένα ποσοστό τελειώνει ιδιωτικά σχολεία αλλά το μεγαλύτερο τελειώνει το δημόσιο σχολείο και περνά στα ελληνικά πανεπιστήμια. Αν δεις την ύλη κάποιων μαθημάτων της β και της γ λυκείου στην Ελλάδα και την αντίστοιχη ύλη
σε χώρες της δυτικής Ευρώπης και κυρίως στις ΗΠΑ θα καταλάβεις ότι εδώ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
32
Πόντοι
16
Βλέποντας αυτήν την κατάσταση εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι ότι ΙΣΩΣ στο μέλλον αντί οι γονείς να πληρώνουν φροντηστίρια και σπουδές που ίσως (και με σπουδές) καταντήσεις ένας επιστήμονας που θα δουλεύεις 10-12 ώρες και θα παίρνεις 900 € (στην καλύτερη) θα αρχίσουν να σκέφτονται πως όλα αυτά τα ΛΕΦΤΑ που έχουν σπαταλήσει για τα φροντηστίρια και τις σπουδές θα ήταν καλύτερα να τα κρατήσουν ώστε το παιδί τους να ανοίξει μία επιχείρηση ή τέλος πάντων ένα μαγαζάκι που ΙΣΩΣ θα τα κονομάει καλύτερα!!! εεεεε ???
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Ορθον..
Συμπληρωνω επισης πως αντι να σπουδαζεις 5-6 χρονια για να πιασεις μια δουλεια με 800 ευρω,
εξισου στο μελλον καλο ειναι να πιανεις καπακι δουλεια μετα την υποχρεωτικη εκπαιδευση
ουτως ωστε να εχεις εργασιακη εμπειρια και 3 ετιες στο μισθο σου..
Γιατι ετσι οπως τα ΚΑΝΑΜΕ ο καθε νεος που θα εχει αποκτησει ικανοτητες για κατι καλυτερο,
στη ζωη του
μολις αντιληφθει οτι τον ΕΓΚΛΩΒΙΣΑΜΕ στο καλουπι που θελουμε ισως του την βαρεσει περισσοτερο
και τοτε μαλλον ισως φυγει απο την απαθεια του σημερα και
αρχισει να ενδιαφερεται για αλλαγες (οχι με τοσο ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ τροπο.. :cool2:)
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Βλέποντας αυτήν την κατάσταση εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι ότι ΙΣΩΣ στο μέλλον αντί οι γονείς να πληρώνουν φροντηστίρια και σπουδές που ίσως (και με σπουδές) καταντήσεις ένας επιστήμονας που θα δουλεύεις 10-12 ώρες και θα παίρνεις 900 € (στην καλύτερη) θα αρχίσουν να σκέφτονται πως όλα αυτά τα ΛΕΦΤΑ που έχουν σπαταλήσει για τα φροντηστίρια και τις σπουδές θα ήταν καλύτερα να τα κρατήσουν ώστε το παιδί τους να ανοίξει μία επιχείρηση ή τέλος πάντων ένα μαγαζάκι που ΙΣΩΣ θα τα κονομάει καλύτερα!!! εεεεε ???

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν βλάπτουν οι σπουδές.Αντιθέτως, βοηθούν σε διάφορα επίπεδα. Το πρόβλημα είναι οι παρατεταμένες σπουδές. Σπουδές, μεταπτυχιακά, άλλα μεταπτυχιακά κ.λπ. μέχρι τα 30+ χωρίς εργασιακή εμπειρία.
Πάντως, αυτό με το μαγαζάκι / επιχείρηση που λες είναι καλή ιδέα αλλά αν συνοδεύεται κι από ένα πτυχιάκι ακόμα καλύτερα.
 

discrete666

Νέο Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2008
Μηνύματα
4
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
    Όταν λέει ένας επιστήμονας που απασχολείται στην εκπαίδευση ότι το επίπεδο των Μαθητών/Φοιτητών του έχει πέσει ενίοτε μιλάει με συγκεκριμένα στοιχεία... Υπάρχουν οι μερτήσεις του attention span, υπάρχει η μέση βαθμολογία της τάξης (απο όλους τους καθηγητές νέους και παλιούς), και υπάρχει και στο εμπειρικό επίπεδο το γεγονός ότι έδινες την ίδια δύσκολή άσκηση πρίν απο 5 χρόνια σε μια τάξη των 30 και την έλυναν οι 7 και τώρα την λύνουν οι 2. Η πτώση του επιπέδου (όχι μόνο του ελληνικού) είναι ένα θέμα που απασχολεί την παιδαγωγική κοινότητα αρκετό καιρό τώρα και συνδέεται και με την απαξίωση της εκπαίδευσης. Κάποτε ο άνθρωπος που έβλεπε το παιδί με το καλύτερο πχ αυτοκίνητο ήταν γιατρός, τώρα με την τηλεόραση οι 7 στους 10 πιο επιτυχημένοι που βλέπει είναι αθλητές και τραγουδιστές (που μπορεί να έχουν δουλέψει πολύ στην ζωή τους αλλά απο μέση μόρφωση αφήστε το καλύτερα).
    Πιο έξυπνη ή λιγότερο έξυπνη γενιά δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί, η βάση των σοβαρών μετρήσεων ευφυίας είναι ότι σε συγκρίνουν με ανθρώπους που μπορείς να συγκριθείς.
    Το ελληνικό σχολείο τι εξυπηρετεί είναι μεγάλη κουβέντα, πάντως για οποιαδήποτε χώρα ένα απο τα βασικά ζητούμενα του σχολείο είναι αυτός που μπορεί να αποδώσει σε κάποια πράγματα να ενθαρρύνεται και να διευκολύνεται στην εξέλιξη του, κάτι για το οποίο το ελληνικό σχολείο δεν με έπεισε ποτέ.(Δηλαδή αν τα παίρνεις και σκίζεσαι αλλά δεν έχεις μία για φροντιστήριο τι πιθανότητες έχεις?)
    Να μήν ξεχνάμε και εμείς που τελειώσαμε το σχολείο όσο περνάει απο το χέρι μας να βοηθάμε και όχι να ισωπεδώνουμε με ένα "Πάλι φασαρίες κάνουν για να κάαααθονται". Είδα κάποτε τα σχολικά βιβλία του 60 και έπαθα πλάκα απο το τί όγκο πληροφοριών ζητούσαν απο τους τότε μαθητές. Εδώ μπάινει και το θέμα του ποιός δίνει τις γενικές κατευθύνσεις αλλά να μή σας κουράζω τόσο.
    Και ένα τελειταίο... Ελπίζω ότι οι σημερινοί γονείς δεν θα κάνουν το λάθος να προσπαθούν να μορφώσουν ανθρώπους με το ζόρι και να ζητάνε χαρτιά χωρίς καμμία αξία πουθενά αλλού εκτός απο το γραφείο του βουλευτή της προτίμησης τους....


 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Ωραιος.
Welcome στο site discrete666.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
discrete666.
καλα τα λες!!
αλλα μην ξεχναμε και κτι βασικο!!! ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τις ιδιες δυνατοτητες και δεν εινα υποχρεωτικο να γινουν ολοι γιατροι!!! το σχολειο δεν βγαζει μονο επιστημονες αλλα και σωστους ανθρωπους στην κοινωνια!!
 

stype

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
104
Like
0
Πόντοι
1
discrete666.
καλα τα λες!!
αλλα μην ξεχναμε και κτι βασικο!!! ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τις ιδιες δυνατοτητες και δεν εινα υποχρεωτικο να γινουν ολοι γιατροι!!! το σχολειο δεν βγαζει μονο επιστημονες αλλα και σωστους ανθρωπους στην κοινωνια!!
+1000
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
    Όταν λέει ένας επιστήμονας που απασχολείται στην εκπαίδευση ότι το επίπεδο των Μαθητών/Φοιτητών του έχει πέσει ενίοτε μιλάει με συγκεκριμένα στοιχεία... Υπάρχουν οι μερτήσεις του attention span, υπάρχει η μέση βαθμολογία της τάξης (απο όλους τους καθηγητές νέους και παλιούς), και υπάρχει και στο εμπειρικό επίπεδο το γεγονός ότι έδινες την ίδια δύσκολή άσκηση πρίν απο 5 χρόνια σε μια τάξη των 30 και την έλυναν οι 7 και τώρα την λύνουν οι 2. Η πτώση του επιπέδου (όχι μόνο του ελληνικού) είναι ένα θέμα που απασχολεί την παιδαγωγική κοινότητα αρκετό καιρό τώρα και συνδέεται και με την απαξίωση της εκπαίδευσης.  
  Το ελληνικό σχολείο τι εξυπηρετεί είναι μεγάλη κουβέντα, πάντως για οποιαδήποτε χώρα ένα απο τα βασικά ζητούμενα του σχολείο είναι αυτός που μπορεί να αποδώσει σε κάποια πράγματα να ενθαρρύνεται και να διευκολύνεται στην εξέλιξη του, κάτι για το οποίο το ελληνικό σχολείο δεν με έπεισε ποτέ.(Δηλαδή αν τα παίρνεις και σκίζεσαι αλλά δεν έχεις μία για φροντιστήριο τι πιθανότητες έχεις?)
   

επιβεβαίωση των ισχυρισμών μου απο καποιον σχετικό με το εκπαιδευτικό αντικέιμενο ...

αλλά φυσικά ο νεοέλληνας έχει την ιδιότητα να διαστρεβλώνει και παρερμηνευει κατα το δοκούν τα λεγόμενα των τριτων .... τ'ακούς mr. pierre ?  bien compris ou pas ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom