Νέα

Γιωργάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα palermo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30K
  • Εμφανίσεις 742K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Θα οδηγηθει η ελλαδα σε προωρες εκλογες το 2011?

  • Ναι

    Ψήφοι: 165 36,7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 108 24,0%
  • Θα χρεωκοπήσουμε

    Ψήφοι: 177 39,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    450

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.116
Κριτικές
491
Like
37.356
Πόντοι
41.447
Τσου.

Έχω ουσιαστικά προβλήματα με την λίστα.

Ας πάρουμε για παράδειγμα τον δείκτη International Staff Score που δείχνει το πόσο ελκυστικό είναι το συγκεκριμένο ίδρυμα για το διεθνές διδακτικό προσωπικό ή με άλλα λόγια αν θα ήθελε κάποιος να δίδασκε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.

Για αυτόν τον δείκτη βλέπω ότι το MIT, ένα από τα διασημοτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σκοράρει μόνον 33, και το Stanford 29. Για τον ίδιο δείκτη το University of Ηοng Kong σκοράρει 100 και το Bristol 85. Δηλαδή υπάρχουν κάποιοι πανεπιστημιακοί που θα προτιμούσαν να είχαν θέση στο Bristol πολύ περισσότερο από το Stanford.

Εεεεεεε, τι να πω μετά από αυτό;;;;;

Άσε και που τα νούμερα του συνολικού σκορ δεν μου βγαίνουν σύμφωνα με την μεθοδολογία.
Εσένα σου βγαίνουν;;

όχι δεν έκατσα να το ψάξω περισσότερο να σου πώ την αλήθεια...
οπως τα λές έχεις δίκιο.
και μην ξεχνάμε οτι οι λίστες  και αυτές λιγο πολύ υποκειμενικές είναι...
υπάρχει μια νομίζω των |Times που είναι σχετικά εγκυρότερη, αλλά δεν την βρήκα...
ξέρω οτι είσαι ψείρας και ψάχνεις τα πάντα, επίσης φάινεται οτι έχεις κριτική σκέψη και ευρύτερες γνώσεις.
μου την έδωσες όμως γιατί απλά πετάχτηκες να σχολιάσεις, χωρίς να γράψεις επιχειρήματα και ακόμα περισσότερο χωρίς να προτείνεις μια εγκυρότερη λίστα..
αυτά
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μου την έδωσες όμως γιατί απλά πετάχτηκες να σχολιάσεις, χωρίς να γράψεις επιχειρήματα και ακόμα περισσότερο χωρίς να προτείνεις μια εγκυρότερη λίστα..
αυτά

ναι ΟΚ ο βολταίρος σχολιάζει χωρίς επιχειρήματα.......
αυτός είναι το πρόβλημά σου στο σάιτ.....
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.116
Κριτικές
491
Like
37.356
Πόντοι
41.447
ναι ΟΚ ο βολταίρος σχολιάζει χωρίς επιχειρήματα.......
αυτός είναι το πρόβλημά σου στο σάιτ.....
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
1. επέιδη ΄σεβομαι τον βολτάιρο και επειδή "πάντα ψάχνει" έχω απιτήσεις απο αυτόν όταν αμβισβητεί κάτι...
2. δεν είπα πουθενά οτι έχω πρόβλημα με τον βολτάιρο.
3 μην μου τά πρήζεις
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Πάντως η έννοια του καλού πανεπιστημίου και το τι ακριβώς σημαίνει η αποφοίτηση από αυτό είναι απολύτως σχετικά.

Υπάρχουν πανεπιστήμια με εξαιρετικό προπτυχιακό διδακτικό έργο και με πενιχρό ερευνητικό έργο – όπως και το αντίστροφο.

Υπάρχουν πανεπιστήμια με μέτριο συνολικά ερευνητικό έργο και εξαιρετικές ερευνητικές επιδόσεις σε κάποια συγκεκριμένα γνωστικά αντικείμενα.

Υπάρχουν πανεπιστήμια όπου για λόγους lifestyle, δημοσιογραφικής προβολής, επιδότησης εδρών από συγκεκριμένα λόμπυ ή προσωπικές προσβάσεις μπορούν να κάνουν δεκτούς μετριότατους από πλευράς IQ και επιδόσεων φοιτητές σε προπτυχιακά ή βασικά μεταπτυχιακά προγράμματα ενώ δεν θα δέχονταν ούτε κατά διάνοια τους ίδιους ανθρώπους σε οποιοδήποτε ερευνητικό πρόγραμμα (“επί διδακτορία”).

Για τα ποσοστά των ΝΔ/ΠΑΣΟΚ κομμάτων – μην γράφετε για 36% ή 32% - τα πραγματικά τους ποσοστά επί των εγγεγραμμένων είναι πολύ διαφορετικά:
 

Συνημμένα

  • realresults.JPG
    realresults.JPG
    49,2 KB · Εμφανίσεις: 10

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
1. επέιδη ΄σεβομαι τον βολτάιρο και επειδή "πάντα ψάχνει" έχω απιτήσεις απο αυτόν όταν αμβισβητεί κάτι...
2. δεν είπα πουθενά οτι έχω πρόβλημα με τον βολτάιρο.
3 μην μου τά πρήζεις

4 δεν έχει
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
όχι δεν έκατσα να το ψάξω περισσότερο να σου πώ την αλήθεια...
οπως τα λές έχεις δίκιο.
και μην ξεχνάμε οτι οι λίστες  και αυτές λιγο πολύ υποκειμενικές είναι...
υπάρχει μια νομίζω των |Times που είναι σχετικά εγκυρότερη, αλλά δεν την βρήκα...
ξέρω οτι είσαι ψείρας και ψάχνεις τα πάντα, επίσης φάινεται οτι έχεις κριτική σκέψη και ευρύτερες γνώσεις.
μου την έδωσες όμως γιατί απλά πετάχτηκες να σχολιάσεις, χωρίς να γράψεις επιχειρήματα και ακόμα περισσότερο χωρίς να προτείνεις μια εγκυρότερη λίστα..
αυτά

Η κλασσική κατάταξη για τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι αυτή του περιοδικού US News of the World:
η οποία όμως δεν είναι διεθνής.

Και αυτή η κατάταξη όμως δέχεται αμφισβήτηση από πολλά πανεπιστημία και μικρότερα κολλέγια στις ΗΠΑ:
www.ucsdguardian.org/opinion/top-college-rankings-oversimplify-research-1.1482054]Top-College Rankings Oversimplify Research[/url]
www.time.com/time/nation/article/0,8599,1601485,00.html]The College Rankings Revolt[/url]

Η λίστα που έβαλες παρουσιάζει μεθοδολογικές ομοιότητες με αυτήν του US News.

Η λίστα της Σανγκάης που "φοριέται" πολύ τελευταία είναι εδώ:
www.arwu.org/rank2008/EN2008.htm]http://www.arwu.org/rank2008/EN2008.htm[/url]

Ακόμη υπάρχει και αυτό εδώ αλλά χρειάζεται να κατανοήσει κανένας το τι σημαίνει: www.webometrics.info/]http://www.webometrics.info/[/url]

Είναι δύσκολο να πει κανένας ποιά είναι η καλλίτερη κατάταξη.
Απλά εμένα "χτύπησαν" στο μάτι μου κάποιες κραυγαλέες διαφορές: δεν μπορεί ένα πανεπιστήμιο να είναι 3ο στην μία κατάταξη, 25ο στην άλλη και 56ο στην τρίτη.
Κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.116
Κριτικές
491
Like
37.356
Πόντοι
41.447
Η κλασσική κατάταξη για τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι αυτή του περιοδικού US News of the World:
η οποία όμως δεν είναι διεθνής.

Και αυτή η κατάταξη όμως δέχεται αμφισβήτηση από πολλά πανεπιστημία και μικρότερα κολλέγια στις ΗΠΑ:
www.ucsdguardian.org/opinion/top-college-rankings-oversimplify-research-1.1482054]Top-College Rankings Oversimplify Research[/url]
www.time.com/time/nation/article/0,8599,1601485,00.html]The College Rankings Revolt[/url]

Η λίστα που έβαλες παρουσιάζει μεθοδολογικές ομοιότητες με αυτήν του US News.

Η λίστα της Σανγκάης που "φοριέται" πολύ τελευταία είναι εδώ:
www.arwu.org/rank2008/EN2008.htm]http://www.arwu.org/rank2008/EN2008.htm[/url]

Ακόμη υπάρχει και αυτό εδώ αλλά χρειάζεται να κατανοήσει κανένας το τι σημαίνει: www.webometrics.info/]http://www.webometrics.info/[/url]

Είναι δύσκολο να πει κανένας ποιά είναι η καλλίτερη κατάταξη.
Απλά εμένα "χτύπησαν" στο μάτι μου κάποιες κραυγαλέες διαφορές: δεν μπορεί ένα πανεπιστήμιο να είναι 3ο στην μία κατάταξη, 25ο στην άλλη και 56ο στην τρίτη.
Κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει.

έτσι ντέ!
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Αυτό με τις κατατάξεις των πανεπιστημίων μου θυμίζει λίγο τις αντίστοιχες που βγαίνουν για τις ποδοσφαιρικές ομάδες! :grin:
Από εκεί και πέρα το ότι κάποιος αποφοίτησε από ένα καλό πανεπιστήμιο δεν λέει πάντα και πολλά πράγματα!Και σε αυτούς τους χώρους υπάρχουν ντουβάρια , αποστειρωμένα μυαλά , μπόλικο κόμπλεξ κλπ κλπ
Δεν σημαίνει ότι όποιος τελείωσε το καλύτερο πανεπιστήμιο είναι και ο πιο έξυπνος και ικανός...μην λέμε τα αυτονόητα! :sunglasses:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.394
Κριτικές
61
Like
42.477
Πόντοι
22.785
Βγάζουν γέλιο τα πασοκάκια.
Ταυτίστηκαν με τους  μικρομεσαίους που δηλώνουν 5-6 χιλιάδες ευρώ εισόδημα και κυκλοφορούν με τζιπ.  :helpplea: :tickedoff: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Υπερασπίζονται τα κλειστά επαγγέλματα τις κάστες των προνομιούχων  για να πάρουν καμιά ψήφο............ :bigdick: :bigdick:
Επιδίδονται σε καρχιδακισμούς και προσπαθούν να μας πείσουν ότι η συκοφαντία είναι κυβερνητικό πρόγραμμα. :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1:
Το μόνο κόμμα με κορυφαίο στέλεχος καταδικασμένο τελεσίδικα για συκοφαντική δυσφήμηση.............
Ρε ουστ από δω πέρα.
Ζήτω ή άναρχια...................
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Αμτζικάκι με εκπλήσσεις!Σωστά τα λες...στην Ελλάδα το μόνο κόμμα που έχει μείνει αμετακίνητο (έως και σκουριασμένο) όλα αυτά τα χρόνια είναι το ΚΚΕ!Όλοι οι άλλοι την μιά πάνε λίγο πιο κέντρο,την άλλη λίγο πιο αριστερά και μετά ξανά όλο δεξιά!Λες και παρκάρουν... :2funny:
 

Επισκέπτης
Βγάζουν γέλιο τα πασοκάκια.
Ταυτίστηκαν με τους  μικρομεσαίους που δηλώνουν 5-6 χιλιάδες ευρώ εισόδημα και κυκλοφορούν με τζιπ.  :helpplea: :tickedoff: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Υπερασπίζονται τα κλειστά επαγγέλματα τις κάστες των προνομιούχων  για να πάρουν καμιά ψήφο............ :bigdick: :bigdick:
Επιδίδονται σε καρχιδακισμούς και προσπαθούν να μας πείσουν ότι η συκοφαντία είναι κυβερνητικό πρόγραμμα. :fuck1: :fuck1: :fuck1: :fuck1:
Το μόνο κόμμα με κορυφαίο στέλεχος καταδικασμένο τελεσίδικα για συκοφαντική δυσφήμηση.............
Ρε ουστ από δω πέρα.
Ζήτω ή άναρχια...................

Κια πάνω απ'όλα όσοι δεν ψήφισαν είναι ρεμάλια!

Τάδε έφη Θ.Πάγκαλος (έτσι για να μην ξεχνιόμαστε)!
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.394
Κριτικές
61
Like
42.477
Πόντοι
22.785
Αμτζικάκι με εκπλήσσεις!Σωστά τα λες...στην Ελλάδα το μόνο κόμμα που έχει μείνει αμετακίνητο (έως και σκουριασμένο) όλα αυτά τα χρόνια είναι το ΚΚΕ!Όλοι οι άλλοι την μιά πάνε λίγο πιο κέντρο,την άλλη λίγο πιο αριστερά και μετά ξανά όλο δεξιά!Λες και παρκάρουν... :2funny:
τωρα θα βαλουνε partronic για να μήν τρακάρουνε............
320 ευρω κάνη. :headbang: :headbang: :headbang:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Τελικά χτύπησε νεύρο ο Πάγκαλος.
Αλλίώς δε θα έσκουζαν έτσι όλοι οι επαναστάτες της παραλίας τύπου Λαζόπουλου.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου και το είπα κι εδώ αρκετές φορές αλλά ο Πάγκαλος είναι ο τελευταίος που έχει δικαίωμα να μιλάει έτσι!Ας κοιτάξει πρώτα τον εαυτό του , τους άλλους 299 , τους μεγαλοκαρχαρίες που υπηρετεί και ας αφήσει τις κρίσεις και τις βρισιές εναντίον του κοσμάκη!
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Για πολλά μπορεί να κατηγορήσει κανείς τον Πάγκαλο, άλλα όχι και τον βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με λαμόγια τύπου Ρουσόπουλου, Βουλγαράκη, Παυλίδη.

Και καλά έκανε και έβρισε όλους αυτούς που δεν πήγαν να ψηφίσουν άλλα προτίμησαν τη Μύκονο επειδή είναι in! Κάτι ήξεραν οι αρχαίοι Έλληνες που είχαν αποδώσει στη λέξη ιδιώτες τόσο κακή έννοια. Βαρέθηκα ν'ακούω για το πόσο υπέροχος λαός είμαστε. Δε με πειράζει καθόλου αν κάποιος πολτικός μιλήσει χωρίς να χαϊδεύει αυτιά.
Αν υποθέσουμε ότι αυτός είναι καθαρός και υπηρέτης του λαού...δεν τον άκουσα ποτέ να μιλάει έτσι για τα λαμόγια του κόμματος του εκτός από περιπτώσεις στις οποίες είχε προσωπικό κομματικό συμφέρον!
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Σχετικα με την αποχη αφενος δεν ειναι 47% αλλα γυρω στο 33% (εκτος αν δεχθουμε οτι 1 στους 4 δεν πηγε να ψηφισει  στις εκλογες του 2007).
 Απο την αλλη δεν ακουσα ΚΑΝΕΝΑΝ να πει "οχι ρε δεν πηγα για μπανιο , σπιτι καθησα αλλα δεν πηγα να ψηφισω" το οποιο θα ηταν μια πολιτικη σταση !!!
 Το να πας για μπανιο και να μην ψηφισεις (το οποιο το εχω κανει επειδη νομιζα οτι οι καλπες κλεινουν στις 9) δειχνει γενικη αδιαφορια !!
Οταν για παραδειγμα εισαι ανεργος και πας για μπανιο αντι για καλπη δεν αποτυπωνει την δυσφορια σου !! Αντιθετα θα σε κατηγορησουν για αδιαφορο!!
  Ενω αν ΠΑΣ και ψηφισεις μπαρμπουτσαλα και μειωσεις τα ποσοστα των 2 μεγαλων αλλα ΚΑΙ των μικροτερων κομματων δειχνει την δυσφορια σου προς το πολιτικο συστημα !! Το να πηγαινεις για μπανιο το καλοκαιρι και Παρνασσο το χειμωνα  δειχνει οτι καλοπερνας αρα αδικως παραπονιεσαι !!!

 οσον αφορα τον Παγκαλο και ΜΟΝΟ το γεγονος οτι μενει στην ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ -δλδ την ακριβοτερη περιοχη της Αττικης- και ειναι παντρεμενος με μια γυναικα με τα μισα του χρονια θα επρεπε να αρκει για να καταδικαστει πολιτικα σε ΜΗΔΕΝ ψηφους .

 Τελος σχετικα με τα πτυχια , ναι ειναι χρησιμα ΑΛΛΑ οι κατοχοι τους (Σαμαρας , Κυριακος, ΓΑΠ, ΠΑπακωνσταντινου , Μπουλης κλπ) ξαναερχονται στην Ελλαδα για να μας ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ και οχι για να ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ .

Πχ ο Σαμαρας οταν εκλεισε το κομμα τι κοινωνικο εργο προσεφερε?  Ολοι οι αλλοι τι κανανε πριν γινουν βουλευτες ??  :jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom