Νέα

Γιατί είμαστε μαλάκες και πληρώνουμε για να γαμήσουμε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 201520
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 47K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 202461

Επισκέπτης
Πολύ απλό.
Κλασσικός μαλακας που θαρρεί πως η γυναίκα είναι υποτελής του,αυτός μπορεί να κάνει ότι γουστάρει ιδίως σεξουαλικά ενώ η γυναίκα απαγορεύεται να έχει καυλες,φετίχ και όλα τα συναφή.
Συγχρόνως είναι πιεστικός και χειριστικος όσο δεν φαντάζεται ο ανθρώπινος νους.
Ήθελε να χωρίσει γιατί κατάλαβε πως δεν έχει να κάνει με άβουλο κοριτσάκι,αλλά γυναίκα.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η δημιουργία σχέσης θέλει αμοιβαίες υποχωρήσεις,ισότητα και αλληλοσεβασμό.
Το κυριοτερο:Ευτυχώς που Γλύτωσες από τέτοιον μαλακα.
Τα φετίχ και οι καύλες ήταν καλοδεχούμενα - εξηγώ, το σεξ ήταν άψογο. Στην ισότητα περί δεσμεύσεων τα χαλάσαμε. Δεν αντέχετε να ξέρετε πως η γυναίκα που γουστάρετε σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και ζητάει να συμπεριφέρεται όπως της συμπεριφέρονται.
 

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.194
Κριτικές
62
Like
20.277
Πόντοι
14.936
Ήμουν αρραβωνιασμένη με έναν μεγαλύτερο άνδρα για περίπου 3 χρόνια - εγώ είμαι 28 σήμερα, αυτός 42-43. Δε ζήτησα ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δέσμευση, γιατί μεγάλωσα σε οικογένεια που μου αποδόμησε την έννοιά της από πολύ μικρή. Μεγάλωσα με 0 προσδοκίες ως προς τις σχέσεις, την αποκλειστικότητα, το γάμο κλπ.
Η σχέση λοιπόν δημιουργήθηκε από μόνη της με τον τύπο να ζητάει κυρίως την αποκλειστικότητα. Ο τύπος έδωσε το δαχτυλίδι, ο τύπος έκανε που και που ζήλιες, μικρή εγώ, εμφανίσιμη, το σεξ άψογο, ανοιχτή σεξουαλικά εκ φύσεως και φυσικά μαζί του, δεν τον περιόρισα ποτέ.
Ο τύπος λοιπόν ήταν αυτός που ξέκανε εντελώς την κατάσταση - για την ακρίβεια οι κακές συνήθειές του δεν είχαν σταματήσει ποτέ. Ο τύπος που ζητούσε την αποκλειστικότητα, ο τύπος που έβαλε τη λέξη «δέσμευση» πρώτος στο τραπέζι. Αυτός ο τύπος ζήλευε και εκνευριζόταν που ήμουν ποθητή και όταν του είπα πολύ όμορφα και πολιτισμένα «αφού θες να παίζεις, θα παίζω κι εγώ, σύμφωνοι;» ήθελε να χωρίσει.
ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΤΟ.
οι αρχαιοι ελεγαν οτι "κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια" θελοντας να πουνε οτι οι ανθρωποι γενικοτερα με οχι και τοσο μεγαλη εγκεφαλικη και κατ 'επεκταση' πνευματικη διαυγεια πιστευουν οτι ολοι συμπεριφερονται σαν και αυτους.ειναι η λεγομενη προβολη που λενε οι ψυχολογοι.βλεπεις σε ολους τη μαλακια που δερνει τον δικο σου εγκεφαλο.οι ανθρωποι που κανουν ζηλιες ειναι οι ιδιοι που κανουν τα χειροτερα αποδεδειγμενο οχι 100%
αλλα 1000%.οποτε φιλεναδα συνεχισε οπως θελει η καρδουλα σου γιατι εχουμε ολοι μας ειλικρινα αρκετες απο τετοιες ιστοριες και ειναι πραγματικα πολυ κριμα να βαζουμε εξτρα προβληματα διχως λογο.
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.429
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Τα φετίχ και οι καύλες ήταν καλοδεχούμενα - εξηγώ, το σεξ ήταν άψογο. Στην ισότητα περί δεσμεύσεων τα χαλάσαμε. Δεν αντέχετε να ξέρετε πως η γυναίκα που γουστάρετε σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και ζητάει να συμπεριφέρεται όπως της συμπεριφέρονται.
Εκεί μαλακία του (περί ισότητας δεσμεύσεων εννοώ).
Πολλοί δυστυχώς δεν θέλουν ούτε καν να σκέφτεται η γυναίκα,αλλά να εκτελεί εντολές απλώς...
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.874
Πόντοι
5.406
Τα φετίχ και οι καύλες ήταν καλοδεχούμενα - εξηγώ, το σεξ ήταν άψογο. Στην ισότητα περί δεσμεύσεων τα χαλάσαμε. Δεν αντέχετε να ξέρετε πως η γυναίκα που γουστάρετε σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και ζητάει να συμπεριφέρεται όπως της συμπεριφέρονται.
Κοριτσι μου,εμεις ειμαστε οι γαμιαδες. Το να θελετε να γαμιεστε με την ιδια συχνοτητα με διαφορετικους ,οπως εμεις γαμαμε διαφορετικες μας χαλαει. Λογικο δεν ειναι?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 202461

Επισκέπτης
Τι κακές συνήθειες είχε;
Διάφορες - δε με απασχολεί αυτό, τέτοιες συνήθειες έχω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζετε ότι είμαστε όλες μονογαμικές και ψοφάμε μόνο για το δικό σας πουλί..
Το θέμα είναι, αν θέλεις να γαμάς εδώ κι εκεί, κοπέλες ζευγαράκια κλπ., όχι μόνο ευκαιριακά όμως αλλά κατ’ επανάληψη, θα άντεχες η κοπέλα σου να κάνει το ίδιο; Χωρίς να σε συγκαταλέγει. Να θέλει να το κάνει μόνη της όπως το κάνεις κι εσύ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κοριτσι μου,εμεις ειμαστε οι γαμιαδες. Το να θελετε να γαμιεστε με την ιδια συχνοτητα με διαφορετικους ,οπως εμεις γαμαμε διαφορετικες μας χαλαει. Λογικο δεν ειναι?
Τρολλ.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 202461

Επισκέπτης
οι αρχαιοι ελεγαν οτι "κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια" θελοντας να πουνε οτι οι ανθρωποι γενικοτερα με οχι και τοσο μεγαλη εγκεφαλικη και κατ 'επεκταση' πνευματικη διαυγεια πιστευουν οτι ολοι συμπεριφερονται σαν και αυτους.ειναι η λεγομενη προβολη που λενε οι ψυχολογοι.βλεπεις σε ολους τη μαλακια που δερνει τον δικο σου εγκεφαλο.οι ανθρωποι που κανουν ζηλιες ειναι οι ιδιοι που κανουν τα χειροτερα αποδεδειγμενο οχι 100%
αλλα 1000%.οποτε φιλεναδα συνεχισε οπως θελει η καρδουλα σου γιατι εχουμε ολοι μας ειλικρινα αρκετες απο τετοιες ιστοριες και ειναι πραγματικα πολυ κριμα να βαζουμε εξτρα προβληματα διχως λογο.
Το εξηγώ για να δώσω απάντηση στο ερώτημα που έκανα πριν. Αυτό ήταν όλο. Συνεχίστε.
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.874
Πόντοι
5.406
Διάφορες - δε με απασχολεί αυτό, τέτοιες συνήθειες έχω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζετε ότι είμαστε όλες μονογαμικές και ψοφάμε μόνο για το δικό σας πουλί..
Το θέμα είναι, αν θέλεις να γαμάς εδώ κι εκεί, κοπέλες ζευγαράκια κλπ., όχι μόνο ευκαιριακά όμως αλλά κατ’ επανάληψη, θα άντεχες η κοπέλα σου να κάνει το ίδιο; Χωρίς να σε συγκαταλέγει. Να θέλει να το κάνει μόνη της όπως το κάνεις κι εσύ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τρολλ.
Γιατι τρολλ? Τι να την κανω μια που γαμιεται απο δω κι απο κει? Θα την γαμησω και θα παω στην επομενη.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Πολύ απλό.
Κλασσικός μαλακας που θαρρεί πως η γυναίκα είναι υποτελής του,αυτός μπορεί να κάνει ότι γουστάρει ιδίως σεξουαλικά ενώ η γυναίκα απαγορεύεται να έχει καυλες,φετίχ και όλα τα συναφή.
Συγχρόνως είναι πιεστικός και χειριστικος όσο δεν φαντάζεται ο ανθρώπινος νους.
Ήθελε να χωρίσει γιατί κατάλαβε πως δεν έχει να κάνει με άβουλο κοριτσάκι,αλλά γυναίκα.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η δημιουργία σχέσης θέλει αμοιβαίες υποχωρήσεις,ισότητα και αλληλοσεβασμό.
Το κυριοτερο:Ευτυχώς που Γλύτωσες από τέτοιον μαλακα.


Εκεί μαλακία του (περί ισότητας δεσμεύσεων εννοώ).
Πολλοί δυστυχώς δεν θέλουν ούτε καν να σκέφτεται η γυναίκα,αλλά να εκτελεί εντολές απλώς...

Ρε τρελολοθρλομπλοκ εσύ πούστης ή γυναίκα είσαι τελικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: The1
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.429
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Ρε τρελολοθρλομπλοκ εσύ πούστης ή γυναίκα είσαι τελικά;
Την μια έχεις πει ότι είμαι ο Μουνοκωλαρακης,την άλλη ο Μπουρδελιαρης.Τα επιχειρήματα σου με πεθαίνουν στα γέλια κάθε φορά που γράφω κάτι που σε ενοχλεί

Εσύ που είσαι και πουστης και άσχημος,τι να πεις δηλαδή?
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.429
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Το εξηγώ για να δώσω απάντηση στο ερώτημα που έκανα πριν. Αυτό ήταν όλο. Συνεχίστε.
Μια (ακόμη) συμπλήρωση:
Όταν πολλοί άντρες αλλάξουν νοοτροπία,ίσως δουν με καλύτερο κάτι και περισσότερη εκτίμηση τις γυναίκες
 

Ntarntalover

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2021
Μηνύματα
158
Κριτικές
7
Like
283
Πόντοι
21
Διάφορες - δε με απασχολεί αυτό, τέτοιες συνήθειες έχω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζετε ότι είμαστε όλες μονογαμικές και ψοφάμε μόνο για το δικό σας πουλί..
Το θέμα είναι, αν θέλεις να γαμάς εδώ κι εκεί, κοπέλες ζευγαράκια κλπ., όχι μόνο ευκαιριακά όμως αλλά κατ’ επανάληψη, θα άντεχες η κοπέλα σου να κάνει το ίδιο; Χωρίς να σε συγκαταλέγει. Να θέλει να το κάνει μόνη της όπως το κάνεις κι εσύ.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τρολλ.


Ναι κατάλαβα το ερώτημα. Μονογαμικός δεν είναι κανένας, το θέμα είναι να είσαι και χαρούμενος όμως με τη ζωή σου. Το να γαμιεσα απο δω και από κει περιπλεκει τα πράματα για τις γυναίκες(και για τους αντρες). Το θέμα είναι τι θες, θέλεις να εχεις ευχαριστηση η θέλεις να είσαι χαρούμενη.

Ετσι όπως ακουω την ιστορία σου αυτη η σχέση δεν θα πηγαινε μακριά. Τα πολλά φετιχ και οι συνεχης αναζητηση των απολάυσεων είναι πρόβλημα επειδη σημαίνει οτι κανεις από τους δυο δεν ειναι υγιης.

Το θέμα δεν είναι δηλαδη να βρεθει να μια συνολική λύση για όλους . Τεσπα μεγαλο θέμα.
 

The1

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.464
Κριτικές
15
Like
4.663
Πόντοι
1.446
Ρε μαγκες δεν το πιασατε το υπονοουμενο ...

Ο τυπος ηταν "δικο μας παιδι" και ηρθε τωρα η πρωην του να μας πριξει τα αρχιδια ...?
 

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.194
Κριτικές
62
Like
20.277
Πόντοι
14.936
Το εξηγώ για να δώσω απάντηση στο ερώτημα που έκανα πριν. Αυτό ήταν όλο. Συνεχίστε.
και πολυ καλα εκανες.ειναι πολυ ωραιο να γινονται τετοιες συζητησεις.απλως μην μαυριζεις και μαθε εκπαιδευσε τον εαυτο σου να γινει
ατσαλι σε τετοιες καταστασεις και να τις αντιμετωπιζει τερμα χαλαρα.μαθε να εισαι αταραχη.δεν υπαρχει χειροτερη τιμωρια για τον τρελο
απο το να τον γραφεις στα αρχιδια σου.απαντα στις προδοσιες οχι με προδοσια αλλα απορριψη.οχι αλλες γδαρμενες καρδιες.ελπιζω να μην κουρασα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 202461

Επισκέπτης
Ναι κατάλαβα το ερώτημα. Μονογαμικός δεν είναι κανένας, το θέμα είναι να είσαι και χαρούμενος όμως με τη ζωή σου. Το να γαμιεσα απο δω και από κει περιπλεκει τα πράματα για τις γυναίκες(και για τους αντρες). Το θέμα είναι τι θες, θέλεις να εχεις ευχαριστηση η θέλεις να είσαι χαρούμενη.

Ετσι όπως ακουω την ιστορία σου αυτη η σχέση δεν θα πηγαινε μακριά. Τα πολλά φετιχ και οι συνεχης αναζητηση των απολάυσεων είναι πρόβλημα επειδη σημαίνει οτι κανεις από τους δυο δεν ειναι υγιης.

Το θέμα δεν είναι δηλαδη να βρεθει να μια συνολική λύση για όλους . Τεσπα μεγαλο θέμα.
Προφανώς δε θα πήγαινε - αλλά το θλιβερό είναι πως πολλές πηγαίνουν επειδή οι γυναίκες δε μιλούν. Δε βάζουν τους δικούς τους κανόνες. Έχουν εσωτερικεύσει τον κοινωνικό άγραφο κανόνα που λέει ότι οι άντρες πρέπει να μαλακιστούν και λιγάκι, ενώ οι ίδιες δεν έχουν αυτό το δικαίωμα ή δε θέλουν. Το δε θέλουν είναι το απόλυτο ψέμα!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 202461

Επισκέπτης
Ρε μαγκες δεν το πιασατε το υπονοουμενο ...

Ο τυπος ηταν "δικο μας παιδι" και ηρθε τωρα η πρωην του να μας πριξει τα αρχιδια ...?
Έκανα μια ερώτηση αλλά είσαι τόσο κομπλεξικός που δε θα την απαντήσεις ποτέ ειλικρινά!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom