Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 298
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.391
Κριτικές
1
Like
899
Πόντοι
96
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.

Εγω περασα προβλημα υγειας παντρεμενος με 2 ανηλικα . Η ταφοπλακα στον γαμο μου ηταν αυτο . Ισως επρεπε να πιεσω την μανα μου να με εχει σπιτι αλλα απο την αλλη η πρωην πια συζυγος μου απλα με αφησε στην ησυχια μου και στην μοναξια μου και συνηλθα καποια στιγμη , η μακαριτισσα η μανα μου θα με ειχε ζαλισει χωρις να βοηθησει καπου .

Τωρα θα περασω χειρουργειο μονος και ερημος . Αν την βγαλουμε την βγαλαμε , τουλαχιστον δεν θα νομιζει ο κοσμος οτι βοηθηθηκα απο την συζυγο .

Γενικα για να σε βοηθησει η συζυγος πρεπει να ειστε ανω των 55 χωρις γονεις . Τωρα που παω συχνα στο νοσοκομειο οι 40-50ρηδες μονοι και ερημοι περνανε τα χειρουργεια . Μονο οι 70+ εχουν την συζυγο στο πλαι τους
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.723
Like
2.012
Πόντοι
456
Εγω περασα προβλημα υγειας παντρεμενος με 2 ανηλικα . Η ταφοπλακα στον γαμο μου ηταν αυτο . Ισως επρεπε να πιεσω την μανα μου να με εχει σπιτι αλλα απο την αλλη η πρωην πια συζυγος μου απλα με αφησε στην ησυχια μου και στην μοναξια μου και
τι εννοείς, είχες πρόβλημα υγείας και σε παράτησε?
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.391
Κριτικές
1
Like
899
Πόντοι
96
τι εννοείς, είχες πρόβλημα υγείας και σε παράτησε?

με παρατησε αλλα εντος γαμου . Κατι σαν την χρεοκοπια εντος ευρω που λεγαμε το 2015(?)

εδιτ : αν με ειχε διωξει τοτε θα ηταν κυρια και τιμια . Απλα οι γυναικες θελουν να αναλαβεις εσυ την ευθυνη της διαλυσης του γάμου
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.379
Like
2.141
Πόντοι
456
Τα 40 είναι το όριο για μένα, αν μιλάμε και για παιδιά.
Αν τα παιδιά δεν είναι στο πλάνο, δεν υπάρχει όριο.
Προσωπικά, θεωρώ πιο υγιές αν φτάσεις σε αυτή την ηλικία να βρεις κάποια σοβαρή και να περάσεις καλή ζωή, παρά να ξεκινήσεις τη διαδικασία για παιδί.
 

Istioploos

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
311
Πόντοι
21
Ένας άντρας στα 40 μπορεί να είναι στα καλύτερα του.

Μια γυναίκα από τα 35 και μετά παίρνει την κάτω βόλτα. Είναι καθαρά θέμα βιολογίας. Ξέρει ότι μετά τα 37 οι πιθανότητες να μείνει έγκυος φθίνουν δραματικά. Και ξεκινάνε τα ψυχολογικά. Ακόμα αν βγάλουμε τα παιδιά από την εξίσωση και δούμε μόνο το κομμάτι εξωτερική εμφάνιση όσο καλοδιατηρημένη και να είναι μια 40άρα, όσο γυμναστική και πιλάτες και να κάνει, δεν μπορεί να συγκριθεί με την φρεσκάδα, την ζωντάνια, την θετική αύρα μιας τυπικής 27άρας...
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
961
Κριτικές
18
Like
3.477
Πόντοι
5.585
Σε σχέση με τις γυναίκες,είναι πολύ λιγότεροι οι χορτασμένοι άντρες.Μόνο όσοι δούλευαν νύχτα ίσως τις φτάνουν σε εμπειρίες.Οι γυναίκες ουσιαστικά απ'τα 18 και μετά,βρίσκονται μπροστά σ'εναν τεράστιο μπουφέ και απλά διαλέγουν.Και το 18 το λεω συμβολικά,απ'τα 14-15 αρχίζει αυτό που θέλουν να τις πηδήξουν όλα τα αγοράκια που έχουν γύρω τους.

Είναι απίθανο σε κάποιο ζευγάρι 30ρηδων ας πούμε,η γυναίκα να μην έχει πολλαπλάσιες εμπειρίες.Μην ξεχνάς ότι και κάποιοι άντρες,ψάχνουν το γάμο...για να εχουν γυναίκα

Παιδιά σταματήστε να νομίζετε οτι ολες οι γυναικες εχουν τις ιδιες ευκαιριες και προσφορες με αυτό που νομιζετε εσεις.
Εσεις βλεπετε καποιες ωραιες (απο 6αρια και πανω πχ) και νομιζετε οτι ετσι ειναι ολες. Οχι.

Ενω για τους αντρες λετε οτι μονο ενα μικρο ποσοστο γαμαει πολυ.
Ε στις γυναικες μια μουναρα του 8 και του 9 πχ πιο πιθανο ειναι να εχει παει με λιγοτερους απο οτι ενας αντιστοιχου κυβισμου αντρα.

Ο αντρας που ειναι ωραιος και μετραει και εχει αυτοπεποιθηση και δουλευει και νυχτα στα φοιτητικα του χρονου θα γαμησει δεκαδες μουνακια. Η γυναικα μουναρα πχ που δουλευει υποδοχη και βαρανε μαλακια οσοι την βλεπουν θα γαμηθει μεχρι τα 27-28 της με μονοψηφιο αριθμο.
Λεμε για τον κανονα. Φυσικα υπαρχει και η μειοψηφια/εξαιρεσεις που γαμιουνται αβερτα.
 
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
976
Κριτικές
21
Like
6.213
Πόντοι
2.836
Μετα λυπης μου διαβαζω διαφορες αποψεις εδω.Εγω στο σημερα,κριτικαρω μονο συμπεριφορες κ οχι επιλογες.Σεβομαι κ αυτον που θα παντρευτει στα 30 αλλα κ στα 70.Κ αυτον που γουσταρει να αραζει για παρτη του.Ο καθενας δεν εχει να δωσει λογο στο πως νιωθει τι θελει να κανει στο περασμα του χρονου.Κ ας κοιταξει λιγο το τι κανει ο ιδιος παρα τι κανουν οι αλλοι.
Το πιο σωστό από όλα ειπες ...απλά έχει γίνει τόσο μίζερη η ζωή ,που ζει ο κόσμος μέσα από την ζωή των άλλων..
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.511
Like
17.627
Πόντοι
3.656
Ο αντρας εχει 2 πραγματα στο μυαλο του: Δουλεια και γυναικα για να ανοιξει σπιτι.
Αν βρει δουλεια και γυναικα στα 25 θα ανοιξει σπιτι, για οσο δε βρισκει θα συνεχισει να ψαχνει και τα χρονια θα περνανε.

Το ιδιο και οι γυναικες
Οι γυναίκες από μία ηλικία και μετά , σαραντακάτι το αργότερο κάποιες και νωρίτερα
αρχίζουν τα μουρλόχαπα και να μαζεύουν σκυλιά και γατιά.
Βλέπεις τα προφίλ τους και στα σόσιαλ .
Μάντρες με γατιά, κουτιά με σκυλιά .... ψάχνουν ... θετούς γονείς και καλά σπίτια για τα γατόσκυλα ......


Αντί να ψάχνουν κανά ανακόντα για την .... τσέπη τους , τη μεσαία ....
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
πρόσφατη συζήτηση στην οποία συμμετείχαν και γυναίκες (28+).
Και κάνω κατευθείαν την ερώτηση. Πιστεύετε ότι ο γάμος μετά τα 40++ είναι απλά συμβιβασμός;
Τι θέλω να πω. Αν κάποιος (η και κάποια) δεν έχει παντρευτεί μέχρι τα 40+ και παντρευτεί εκεί γύρω, πιστεύετε ότι το κάνει επειδή το γουστάρει ή είναι σε μια φάση .. .
τρέχω και δε φτάνω οπότε ό,τι μου κάτσει τώρα θα συμβιβαστώ με αυτό για να μη μείνω στο ράφι;

Λαμβάνοντας υπόψην κάποιες περιπτώσεις γνωστών που οι επιλογές τους ήταν λίγο ό,τι να ναι τείνω να πιστεύω ότι όντως ισχύει.
Δε λέμε να έχεις σχέση για χρόνια και να παντρευτείς τότε. Μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να είχες ή και όχι σχέσεις πριν, να φτάνεις στα 40+ να γνωρίζεις κάποια και σε 1 χρόνο να βάζεις κουλούρα.

Οι περισσότεροι στη συζήτηση είχαν αυτή την άποψη. Ότι αν παντρευτείς σε αυτή την ηλικία και μετά απλά το κάνεις με ό,τι βρεις για να λες ότι παντρεύτηκες.
Επίσης φίλος σε αυτή την ηλικία (δε συμμετείχε στην κουβέντα) μου το έχει παραδεχτεί ότι όντως αρχίζει να σκέφτεται έτσι. πχ βγαίνει τελευταία με μια γυναίκα (λίγες φορές έχει βγει) και κάνει σκέψεις ακόμα και για γάμο αν πάει καλά η ιστορία (που απ ότι φαίνεται δε θα πάει). Συμπαθητική η συγκεκριμένη αλλά άλλες εποχές ούτε θα γυρνούσε να την κοιτάξει και το παραδέχεται και ο ίδιος. Κοινώς επιβεβαιώνει αυτά που λέγανε στην κουβέντα
Μπορεί ο γάμος μετά τα 40 για τον άνδρα να είναι λίγο συμβιβαστικός αλλά έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι καλύτερα σε σχέση με αν τον έκανε σε πιο μικρή ηλικία (καλύτερη δουλειά και οικονομικά παίζουν κάποιον ρόλο).
Επίσης στην εποχή μας, ένας άνδρας 40-50 δεν είναι τόσο μεγάλος όσο τις περασμένες δεκαετίες, ξεκολλάτε!
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.379
Like
2.141
Πόντοι
456
Και οι άνδρες κοιτάνε κάποια πράγματα στην γυναίκα. Μπορεί να μην είναι η σταθερότητα που λες , αλλά η νοικοκυροσύνη. Πόσες φορές έχει ειπωθεί "αυτή δεν ξέρει να κάνει ένα αβγό". Οτι κάνουν , κάνουμε και ανάποδα .
Καλό είναι να τα ζυγίζεις σωστά όλα.
Η γυναίκα πρέπει πρώτα να είναι φίλη, μετά σύντροφος για σεξ, μετά νοικοκυρά.
Όσο νοικοκυρά και να είναι, αν δε γουστάρεις το μυαλό της, όταν το μυαλό θα είναι αυτό που μετράει, τότε θα μετράς αντίστροφα για το διαζύγιο.
Άσε τη νοικοκυροσύνη τελευταία, δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάς.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Καλό είναι να τα ζυγίζεις σωστά όλα.
Η γυναίκα πρέπει πρώτα να είναι σωστη συνεταιρος, μετα φίλη, μετά σύντροφος για σεξ, μετά νοικοκυρά.
Όσο νοικοκυρά και να είναι, αν δε γουστάρεις το μυαλό της, όταν το μυαλό θα είναι αυτό που μετράει, τότε θα μετράς αντίστροφα για το διαζύγιο.
Άσε τη νοικοκυροσύνη τελευταία, δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάς.

Μια μικρη προσθηκη
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.923
Like
8.698
Πόντοι
1.056
Καλό είναι να τα ζυγίζεις σωστά όλα.
Η γυναίκα πρέπει πρώτα να είναι φίλη, μετά σύντροφος για σεξ, μετά νοικοκυρά.
Όσο νοικοκυρά και να είναι, αν δε γουστάρεις το μυαλό της, όταν το μυαλό θα είναι αυτό που μετράει, τότε θα μετράς αντίστροφα για το διαζύγιο.
Άσε τη νοικοκυροσύνη τελευταία, δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάς.
Δεν διαφωνώ. Προφανώς δεν αγοράζεις νοικοκυρά όπως και εκείνη δεν αγοράζει χρηματοδότη. Αυτές για μένα είναι λίγες περιπτώσεις. Απο εκεί και πέρα τα κοιτάς και τα κοιτάνε όλα, τα ζυγίζεις και ανάλογα με τα θέλω σου προχωράς.
Και τα 2 φύλα το ίδιο κάνουμε . Κάτι ζητάμε , το κοιτάμε και ανάλογα προχωρούμε. Και πάντα να κρίνουμε χωρίς να πιστεύουμε οτι θα αλλάξουμε τον άλλον. Αυτά δεν γίνονται. Ή σου κάνει ή δεν σου κάνει.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Magi

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.379
Like
2.141
Πόντοι
456
Δεν διαφωνώ. Προφανώς δεν αγοράζεις νοικοκυρά όπως και εκείνη δεν αγοράζει χρηματοδότη. Αυτές για μένα είναι λίγες περιπτώσεις. Απο εκεί και πέρα τα κοιτάς και τα κοιτάνε όλα, τα ζυγίζεις και ανάλογα με τα θέλω σου προχωράς.
Και τα 2 φύλα το ίδιο κάνουμε . Κάτι ζητάμε , το κοιτάμε και ανάλογα προχωρούμε. Και πάντα να κρίνουμε χωρίς να πιστεύουμε οτι θα αλλάξουμε τον άλλον. Αυτά δεν γίνονται. Ή σου κάνει ή δεν σου κάνει.....
Αν μία γυναίκα σε γουστάρει πραγματικά, θα γίνει και νοικοκυρά...Ίσως όχι τέλεια, αλλά θα το παλέψει.
Το αντίστροφο, όχι.
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.923
Like
8.698
Πόντοι
1.056
Αν μία γυναίκα σε γουστάρει πραγματικά, θα γίνει και νοικοκυρά...Ίσως όχι τέλεια, αλλά θα το παλέψει.
Το αντίστροφο, όχι.
Καλά, κάτσε να καίγεσαι εσύ , να σου πω πόσα κάνεις.... Πόσοι και πόσοι έκαναν στην ζωή τους άλλα απο αυτά που διαλλαλο΄σαν λόγω καψούρας....
Ατέρμονη η συζήτηση. ΑΠλά γενικά πιστεύω στην ειλικρίνια , στην ισότητα και στην συντροφικότητα, αλλιώς κάπου θα σκάσει η σχέση. Αλλη κουβέντα αν θα συμβιβαστείς ή θα χωρίσεις.
Θεωρώ οτι η στιγνή εκμετάλευση είναι πολύ μικρό ποσοστό...που πάντα υπήρχε
 

assofmaria

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2023
Μηνύματα
62
Like
197
Πόντοι
0
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
2.923
Like
8.698
Πόντοι
1.056
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
Αν θυμάμαι καλά, το χάσμα γεννεών ορίζεται στα 30 χρόνια. Σωστά αυτά που αναφέρεις για την τεκνοποίηση.
Αν θέλεις να είσαι κοντά στο παιδί πρέπει και η γυναίκα και ο α΄νδρας να είναι max γύρω στα 35 ώστε να μπορούν να τρέχουν (ψυχικά και σωματικά) με τα παιδιά και τα παιδιά να τους αισθάνονται κοντά και οχι σαν παπούδες
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.379
Like
2.141
Πόντοι
456
Καλά, κάτσε να καίγεσαι εσύ , να σου πω πόσα κάνεις.... Πόσοι και πόσοι έκαναν στην ζωή τους άλλα απο αυτά που διαλλαλο΄σαν λόγω καψούρας....
Η εμπειρία στον πρότερο βίο, βοηθά να αποφύγεις τέτοιες μαλακίες.
Και πολλές ακόμη...
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
701
Κριτικές
26
Like
1.922
Πόντοι
1.196
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
Πολλοί που κάνουν παιδιά μεγάλοι αδιαφορούν για την παράμετρο του χρόνου που θεωρητικά πρέπει να αφιερώσουν.
Σήμερα για να είσαι π.χ. 50 χρονών και να είσαι με 30ρες ή 35ρες που μπορούν να τεκνοποιήσουν είσαι ή επιτυχημένος πολυάσχολος τύπος (επιχειρηματίας, ΕΕ, διευθυντικό στέλεχος κλπ.) ή bon-viveur rentier ή κανένα celebrity (καλλιτέχνης κλπ).
Επειδή έχω γνωρίσει μερικούς της 1ης κατηγορίας, συνήθως τα παιδιά τα μεγαλώνει η μαμά τους με καμιά domestic και αυτοί τα κάνουν καμιά βόλτα το ΣΚ και τα πάνε διακοπές. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα παιδιά αυτό, αλλά δεν τους πολυνοιάζει.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα παιδιά αυτό

Υπαρχει καποια επισημη ερευνα για αυτο; Οτι πχ τα παιδια με γονεις μεγαλυτερους ειναι πιο δυστυχισμενα; Η ειναι απλες εικασιες; Γιατι υπαρχουν και (πολυ) μεγαλυτερες δυστυχιες απο το να ειναι μεγαλος ο γονιος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom