Νέα

Εθνικισμός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 413
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Γιατί τώρα η εκπαίδευση είναι δωρεάν ?
Λιγότερα σου στοιχίζει αν κάνεις έναν κύκλο στο Deree παρά να πάρεις πτυχίο απο ένα δημόσιο πανεπιστήμιο (αν μάλιστα υπολογίσεις και τα προκαταρκτικά έξοδα για φροντιστήρια κτλ. μπορείς να πείς οτι το κόστος στο Deree είναι ακριβώς το μισό απο ότι το "δωρεαν δημόσιο πανεπιστήμιο")

Για την απόλυτη ιδιωτική υγεία είμαι 100% κάθετος οτι συμφωνώ απόλυτα με αυτήν.
Προσωπικά πληρώνω κάθε μήνα παραπάνω απο 650€ για το ΙΚΑ (συμπεριλαμβανομένων και των εργοδοτικών εισφορών) δηλαδή πάνω απο 9000€ τον χρόνο (14 μισθοί) και απολαμβάνω εξυπηρέτηση του πούτσου τα εννιάμερα. Ο θεός να φυλάξει να μην πέσω στην ανάγκη των δημοσίων νοσοκομείων...
Επιπλέον πληρώνω 1000€ τον χρόνο για ιδιωτική ασφάλιση και απολαμβάνω εξυπηρέτηση άψογη σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία, δωρεάν εξετάσεις, κάλυψη στο εξωτερικό, μονόκλινο κρεβάτι κτλ. κτλ.
Νομίζω οτι κάθε σύγκριση είναι άστοχη... Για τον λόγο αυτό και αν υπήρχε δυνατότητα να επιλέξεις μεταξύ δωρεάν "δημόσιας" υγείας (που στοιχίζει 9000€ τον χρόνο) ή ιδιωτικής (που στοιχίζει 1000€) η συντριπτική πλειοφηφία των εργαζομένων θα επέλεγε Interamerican, Εθνική Ασφαλιστική, κτλ. κτλ. και όχι ΙΚΑ...

Όσο για τα χρέη στις τράπεζες, πως να μην υφίστανται όταν η μαλακισμένη η γραμματέας που παίρνει 700€ τον μήνα θέλει να ψωνίζει Burberry και Prada ?
Όλα τα μαλακισμένα ψώνια που βλέπεις στο Κολωνάκι και στο Mall φορτωμένα με τσάντες τι νομίζεις οτι είναι ? Κόρες εφοπλιστών ?? Μαλακισμένες γραμματείς των 700€ που αγοράζουν με 48άτοκες δόσεις. Σε λίγο θα πίνουμε καφέ με 5 άτοκες δόσεις στην Visa.
Εδώ τι φταίει ο καπιταλισμός ?

Ομοίως και για τα αυτοκίνητα. Τι φταίει ο καπιταλισμός αν η ψωνάρα με τα 1000€ μισθού θέλει να πουλήσει μούρη με Cherokee ??
Έχεις δει να κατάσχουν κανένα Fiat, Renault, Ford, Peugeot ?? Είναι τυχαίο που κατάσχουν αποκλειστικά BMW, Jeep, Mercedes ?

Μα αυτό ακριβώς είναι η επιτομή του καπιταλισμού! Αφ ενός τα προιόντα πρέπει να πουλιούνται ,αφ εταίρου πρέπει να σε έχει δεμένο με τον δανεισμό και την κατανάλωση! Εκεί όμως είναι και το αδιέξοδο του! Οτι αυτός ο κύκλος δεν μπορεί να διατηρείται για πάντα. Δεν γίνεται να πωλούνται τα προιόντα με κέρδος αφού οι μισθοί πάντα είναι μικρότεροι από την υπεραξία της εργασίας αυτών που λαμβάνουν τους μισθούς. Ο καπιταλισμός είναι σαν την μονόπολη. Οταν το κεφάλαιο συσσωρεύεται σε όλο και λιγότερους αρχίζει η αντίστροφη πορεία. Η προσφορά γίνεται μεγαλύτερη από την ζήτηση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την συρρίκνωση της επιχειρηματικότητας (απολύσεις κλπ) που φέρνει ακόμη μεγαλύτερη πτώση στη ζήτηση. Και τι έχουμε στο τέλος? Κραχ! Πώς αντιμετωπίζονταν ως τώρα τα κραχ? Με τον ιμπεριαλισμό. (Νέες αγορές ,νέες φτηνές πηγές πρώτων υλών ,εργατικών χεριών κλπ). Ο ιμπεριαλισμός όμως μας τελείωσε παγκοσμιοποίηση). Οταν ξαναπέσει το σύστημα (νομοτελειακά) που θα επεκταθεί ο καπιταλισμός για να ανατροφοδοτηθεί? Εδώ είναι ακριβώς το σημείο 0.

Nα πως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα :


"Στο 43% του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος της χώρας (ΑΕΠ) ή 89,3 δισ. ευρώ έφθασε το χρέος των νοικοκυριών προς τις Τράπεζες στο τέλος του επταμήνου Ιανουαρίου - Ιουλίου 2007.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, το χρέος επιχειρήσεων και νοικοκυριών προς τις τράπεζες, συμπεριλαμβανομένων και των εταιρικών ομολόγων που έχουν εκδόσει οι επιχειρήσεις, έφθασε το παραπάνω διάστημα στα 189,9 δισ. ευρώ ή 91% του ΑΕΠ, εμφανίζοντας αύξηση κατά 20,6% σε σύγκριση με το αντίστοιχο διάστημα του 2006. "

20,6% το χρόνο αυξάνεται ο δανεισμός ,4% το πολύ το ΑΕΠ.

Στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα. Εσεις πόσα χρόνια πιστεύετε ότι μπορεί να συνεχιστεί αυτός ο ρυθμός χωρίς να καταρρεύσει το σύστημα?
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
ΝΑι ρε συ τζιμάκο καλά τα λες. Εγώ απο την άλλη ρωτώ κάτι το πολύ απλό:

Αφού βγάζω σαν ιδιώτης ένα Χ ποσό το μήνα δε θα πρέπει -απλά και λογικά- να ισχύει το εξής: Αν πάγια έξοδα Υ, έκτακτα/διασκέδαση Ζ, τότε Χ>Υ+Ζ?????

Αν βγάζω χ και ξοδεύω 2χ σαν ιδιώτης, ΕΓΩ είμαι που συντηρώ τον άκρατο καπιταλισμό.

Αν δεν έχω να πάω διακοπές θα πρέπει ΣΩΝΕΙ και καλά να "δανειστω" 3000 για διακοποδοδάνειο;;; ΜΕ 36 "συμφέρουσες" δόσεις; Και μετά από 12 δόσεις που θα θέλω να ξαναπάω διακοπές τι θα κάνω; Θα ξαναδανειστώ;;; Δηλαδή πέρα από όλες αυτές τις "ευκολίες" (δάνεια/πιστωτικές κάρτες) να βάζουμε και λίγο το μυαλό να σκεφτεί όχι μόνο τι θέλουμε, αλλά και τι μπορούμε να έχουμε...
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Προς eskiya:

Μ΄αρέσει ρε φίλε που λες ότι δεν είσαι κουκουές.
Τόσο πολύ ντρέπεσαι?
:think: :think: :think: :think: :think: Είσαι παντελώς άσχετος και σε λυπάμαι βαθιά. Έχω δηλώσει τι ψηφισα, ψάξε τα παλιά ποστ μου αν δεν μπορείς να κοιμηθεις και σε βασανίζει το τι είμαι. Αλήθεια με ποιο νικ είσαι  σημερα;
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Καταρχήν το threat λέγεται "εθνικισμός".
Μια λέξη που εσείς οι κομμουνιστές σιχένεστε.
Τη συνδέετε με τη δεξιά.
Τι να κάνουμε ρε φίλε.
Μόνο οι δεξιοί όπως φαίνεται και απ το αντιεθνικό σου ξεφτύλισμα περί Μέγα Αλέξανδρου, αγαπούν την πατρίδα τους και την ιστορία τους.
Και επίσης τη θρησκεία τους που απ΄όσο καταλαβαίνω και απ΄ το θρησκευτικό σου ατόπημα περί παπάδων,Χριστού και γκέι ούτε και εκεί συμφωνείς.(Μ΄αρέσει που τον αποκάλεσες Ιησού, αποφεύγοντας το "Χριστός").

Όσο για προτάσεις καλύτερα να ανοίξεις ένα αντίστοιχο threat όπου θα ζητάς "καλύτερο πολίτευμα από τον κομμουνισμό.Υπάρχει?"

Και θά ΄θελα να απαντήσουν και αλλοδαποί που τον έζησαν από κοντά και ήταν "με τους άλλους", να δεις (?) τι καλά που πέρασαν.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Ναι ρε Τζιμάκο ο καπιταλισμός στα παρέχει τα ρημάδια τα όπλα !

Και να μερικές αποδείξεις: Πόσοι Πακιστανοί/Αιθίοπες/Αιγύπτιοι έχεις δει να ανοίγουν και να τρέχουν δικά τους μαγαζιά ? Προσωπικά έχω δει παρά πολλούς ! Σχεδόν σε κάθε γειτονιά υπάρχει και ένα τουλάχιστον μαγαζί που το έχει αλλοδαπός. Αυτό σημαίνει ότι ο τύπος ήρθε σε μια καπιταλιστική χώρα, είχε το θράσος και το θάρρος να προσπαθήσει να ξεχωρίσει από το τσούρμο των υπόλοιπων αλλοδαπών που προτιμούν την «ασφάλεία» να δουλεύουν σαν εργάτες, σαν υπηρέτες ή σαν κλέφτες και πρόκοψε !!
Τουλάχιστον στον καπιταλισμό υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να βάλεις φράγκα στην τσέπη σου.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να είσαι και λίγο τεμπελάκος για να συμβιβάζεσαι με τον βασικό μισθό των 600€. Γιατί αυτό σημαίνει πως όταν έπρεπε όλοι αυτοί που τώρα παίρνουν 600€, βαρέθηκαν να σπουδάσουν ή να τσαλακώσουν τον εγωισμό τους ή να ξυπνήσουν νωρίς το πρωί και τώρα κάθονται στον άξονα.
Το βλέπω και από τον δικό μου μικρόκοσμο πως όποιος παλεύει, κουράζεται,  ξενυχτά, διαβάζει, ενημερώνεται για τις εξελίξεις του αντικειμένου του είτε πρόκειται για γιατρό είτε για μπογιατζή ξεκολλάει από τα 600€.

Φυσικά στον κομμουνισμό δεν πρέπει να παλέψεις για τίποτα. Γιατί εκεί τρωνε με χρυσά κουτάλια, κάνουν μπάνιο σε χρυσές πισίνες, χέζουν σε χρυσές χέστρες μόνο ο Γ.Γ. του κυβερνώντος κομμουνιστικού κόμματος, γλύφουν κανένα κοκαλάκι τα μέλη του πολιτ μπιρό και το υπόλοιπο 99.9999999 του κόσμου έχει εξασφαλισμένο το πιάτο με το ρύζι και that’s all !!

Δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα σύγκρισης του καπιταλισμού με τον κομμουνισμό ! Και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από τον συντριπτικά μεγάλο αριθμό από καθεστώτα που έχουν υιοθετήσει τον καπιταλισμό, τον εξίσου μεγάλο αριθμό καθεστώτων που είχαν και πέταξαν από πάνω τους τον κομμουνισμό και τέλος τον διακαή πόθο όσων ζουν στα υπάρχοντα καθεστώτα κομμουνισμού να φύγουν και να γλιτώσουν.
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Χωρίς να είμαι ΚΚΕ έχω να παρατηρήσω ότι κάποιες απορίες σου είναι ευλογες....Τα κομμουνιστικά καθεστώτα ήταν πολιτικοί σχηματισμοί ανελεύθεροι, συμφωνώ. Όπως ανελεύθερα είναι και τα καπιταλιστικά καθεστώτα, ωστόσο ο καπιταλισμός σου παρέχει μια επίφαση ελευθερίας.
Μάλλον τον εαύτό σου πρέπει να λυπάσαι...
Το... ξέχασες κι αυτό που μόλις πριν λίγη ώρα έγραψες?
Εκτός αν εννοείς ότι δεν είσαι του ΚΚΕ αλλά του ΚΚΕ μ-λ πχ ή του ΣΥΝ ή κάποια άλλη π@π@ριά κομμουνιστική
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Αφού εσύ είσαι δημοκράτης, δε δέχεσαι τον αντεθνισμό μου; Και στο κάτω κάτω τί είπα; Μεγάλη Αλεξία τον είπα, αν με άκουγε ο ίδιος θα την έβρισκε άγρια. Πάντως αυτό το νικ σου είναι το πιο γαμάτο από όλα.
 
OP
OP
T

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Ναι ρε Τζιμάκο ο καπιταλισμός στα παρέχει τα ρημάδια τα όπλα !

Και να μερικές αποδείξεις: Πόσοι Πακιστανοί/Αιθίοπες/Αιγύπτιοι έχεις δει να ανοίγουν και να τρέχουν δικά τους μαγαζιά ? Προσωπικά έχω δει παρά πολλούς ! Σχεδόν σε κάθε γειτονιά υπάρχει και ένα τουλάχιστον μαγαζί που το έχει αλλοδαπός. Αυτό σημαίνει ότι ο τύπος ήρθε σε μια καπιταλιστική χώρα, είχε το θράσος και το θάρρος να προσπαθήσει να ξεχωρίσει από το τσούρμο των υπόλοιπων αλλοδαπών που προτιμούν την «ασφάλεία» να δουλεύουν σαν εργάτες, σαν υπηρέτες ή σαν κλέφτες και πρόκοψε !!
Τουλάχιστον στον καπιταλισμό υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να βάλεις φράγκα στην τσέπη σου.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να είσαι και λίγο τεμπελάκος για να συμβιβάζεσαι με τον βασικό μισθό των 600€. Γιατί αυτό σημαίνει πως όταν έπρεπε όλοι αυτοί που τώρα παίρνουν 600€, βαρέθηκαν να σπουδάσουν ή να τσαλακώσουν τον εγωισμό τους ή να ξυπνήσουν νωρίς το πρωί και τώρα κάθονται στον άξονα.
Το βλέπω και από τον δικό μου μικρόκοσμο πως όποιος παλεύει, κουράζεται,  ξενυχτά, διαβάζει, ενημερώνεται για τις εξελίξεις του αντικειμένου του είτε πρόκειται για γιατρό είτε για μπογιατζή ξεκολλάει από τα 600€.

Aν νομίζεις ότι όσοι βγάζουν 600€ είναι τεμπέληδες τότε είσαι πολύ λάθος. Γιατί το να είσαι ενημερωμένος και να διαβάζεις κλπ κλπ δε σε οδηγεί πουθενά αν δεν υπάρχει μέσο.

Επιπλέον, από που προκύπτει ότι "βαρέθηκαν να σπουδάσουν"; Εκτός αν εννοείς ότι βαρέθηκαν να σπουδάσουν για να πάνε πωλητές και υπάλληλοι με 12ωρα και 600€.

Και ακόμα και στον κομμουνισμό κάποιοι περνάνε καλά, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (τη λαμογιά).
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Mιλατε για τον "καλο" καπιταλισμο και τον "κακο" Κομμουνισμο
και ξεχνατε οτι στην καπιταλιστικη Ελλαδα του 2007!!!!! ο κατωτατος μισθος ειναι 660 ευρω!!!!(πολυ πλουσιος) και οτι το καθε παιδι που γενιεται αυτη την στιγμη ειναι χρεωμενο 20.000!!!! με βαση επισημα του στοιχεια του Υπουργειου Οικονομιας ....
ξεχνατε επισης οτι 35 % των Ελληνων ζουν ΚΑΤΩ απο το οριο της φτωχιας επισης με στοιχεια που δινει το Υπουργειο οικονομιας....(700-850 ευρω)!!!!!
οπως επισης οτι το 85%(!!!!)(Ακινητα-Οικοπεδα-Αγροι-Αγροτεμαχια-Μηχανηματα-Αυτοκινητα) της Ελληνικης Ιδιοκτησιας ειναι ΥΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ σε ΤΡΑΠΕΖΕΣ΅!!!!!
οπως επισης Απαντηστε στα Ακολουθα Ερωτηματα...
Γιατι Η Αμερικη οπως κανει Εισβολες και ΚΑτοχες και καλα για την "Δημοκρατια" δεν κανει και στα Εργοστασια ΗΡΩΗΝΗΣ????
ποτε οι θανατοι απο ναρκωτικα ηταν περισσοτεροι τωρα η πριν απο 20 χρονια???
ποτε φτωχια ηταν μεγαλυτερη τωρα η πριν απο 20 χρονια???
Ποιος ειναι "Ελευθερος" λοιπον???
Ποιος εχει "δημοκρατια"?????
Ποιος εχει "Πλουτο"????
Εμεις η οι Ανατολικοι????
 
OP
OP
T

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Από την άλλη βέβαια επειδή ιδιωτική εκπαίδευση=επιχείρηση (αναγκαστικά αυτό) κάτι 19αρια και κάτι 20ρια που παίρνουν οι διάφοροι κανακάρηδες είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ (μη χάσουμε και τον πελάτη...).

Δηλαδή στη δημόσια εκπαίδευση δεν υπάρχουν κανακάρηδες που παίρνουν πλασματικά βαθμούς και τους γίνονται τα χατήρια;

Η διαφορά είναι ότι στην ιδιωτική ο καθένας πληρώνει και του γίνονται τα χατήρια, ενώ στη δημόσια γίνονται στα παιδιά των εκπαιδευτικών και άλλων παραγόντων.
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Αφού εσύ είσαι δημοκράτης, δε δέχεσαι τον αντεθνισμό μου; Και στο κάτω κάτω τί είπα; Μεγάλη Αλεξία τον είπα, αν με άκουγε ο ίδιος θα την έβρισκε άγρια. Πάντως αυτό το νικ σου είναι το πιο γαμάτο από όλα.
Μάλλον έχεις μπερδέψει άγρια τις έννοιες!   :jerking:
Έχει ποστάρει ήδη άλλος συναγωνιστής για αυτά.
Διάβασε τι έχει γράψει περί δημοκρατίας,εθνικισμού κτλ.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το να ρίχνεις λάσπη σε ένα ιστορικό πρόσωπο όπως κάνουν σκόπιμα κάποιοι ανθέλληνες (του εξωτερικού) δε σε τιμά ιδιαίτερα!
Αλλά ξέχασα. :think:
Κρύβεσαι πίσω απ τον υπερεθνικισμό του κομμουνισμού (που εφαρμόζει βέβαια σε όσες χώρες δεν έχει σκλαβώσει).

Για πες κάτι αντίστοιχο στους δικούς σου δημοκράτες Κάστρο και Τσάβες και θα δεις τι σημαίνει κομμουνιστική δημοκρατία    :knockinb:

Όσο για το νικ χρησιμοποιώ πάντα αυτό εδώ και τουλάχιστον 8 χρόνια.
Αλλά άμα κολλήσει ο άνθρωπος... :uglystupid:
...και δεν έχει και επιχειρήματα, αρχίζει την γνωστή τακτική:λάσπη!
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Σε τσούζουνε ρε τα ποσοστά των αριστερών κομμάτων; Τρομαζετε που ξυπνάει ο κόσμος; Ε Ηφαιστίωνά μου;  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
ΝΑι ρε συ τζιμάκο καλά τα λες. Εγώ απο την άλλη ρωτώ κάτι το πολύ απλό:

Αφού βγάζω σαν ιδιώτης ένα Χ ποσό το μήνα δε θα πρέπει -απλά και λογικά- να ισχύει το εξής: Αν πάγια έξοδα Υ, έκτακτα/διασκέδαση Ζ, τότε Χ>Υ+Ζ?????

Αν βγάζω χ και ξοδεύω 2χ σαν ιδιώτης, ΕΓΩ είμαι που συντηρώ τον άκρατο καπιταλισμό.

Αν δεν έχω να πάω διακοπές θα πρέπει ΣΩΝΕΙ και καλά να "δανειστω" 3000 για διακοποδοδάνειο;;; ΜΕ 36 "συμφέρουσες" δόσεις; Και μετά από 12 δόσεις που θα θέλω να ξαναπάω διακοπές τι θα κάνω; Θα ξαναδανειστώ;;; Δηλαδή πέρα από όλες αυτές τις "ευκολίες" (δάνεια/πιστωτικές κάρτες) να βάζουμε και λίγο το μυαλό να σκεφτεί όχι μόνο τι θέλουμε, αλλά και τι μπορούμε να έχουμε...

Κοίτα είναι πολύ απλό. Οι επιχειρήσεις λειτουργούν με σκοπό το κέρδος.Ας βάλω ένα πολύ απλοποιημένο παράδειγμα. Αν εσύ βγάζεις έστω 1000 ευρώ παρέχοντας την εργασία σου ,αυτός που ελέγχει τα μέσα παραγωγής για να σου δώσει τα 1000 πρέπει να λάβει 2000.η διαφορά είναι η υπεραξία. Για να αγοραστεί όμως όλο το προιόν της παραγωγής ο εργαζόμενος δεν του φτάνουν τα χίλια. Φτάνουν να καλύψει ίσως τις βασικές του ανάγκες αλλά όχι να απορροφήσει όλη την παραγωγή. Που για να συνεχίσει να παίρνει 1000 πρέπει να πωληθεί όλη. Για να πωληθεί το λοιπόν όλη δημιουργούνται ανάγκες τεχνητές (τον τρόπο τον βλέπουμε γύρω μας) και οι τράπεζες πρόθυμα σου λένε πάρε χρήμα το οποίο θα το πληρώσεις βέβαια διπλό από τον ήδη ψαλιδισμένο μισθό σου. Και δεν μπορείς να πεις ότι εσύ συντηρείς τον άκρατο καπιταλισμό γιατί είσαι κομμάτι του συστήματος. Πχ η γραμματέας των 700 ευρώ είναι το τάργκετ γκρουπ. Είναι η πλειοψηφία.Το ρούχο ,το σπίτι ,το αυτοκίνητο,οι διακοπές  και όλα τα συναφή είναι αυτά που θα σε φέρουν κοντά κακά τα ψέματα.Κι έτσι όλοι λίγο πολύ τσιμπάνε. Αλλά τελικά αυτή η λογική οδηγεί σε αδιέξοδο.
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Καταρχήν το threat λέγεται "εθνικισμός".
Μια λέξη που εσείς οι κομμουνιστές σιχένεστε.
Τη συνδέετε με τη δεξιά.
Τι να κάνουμε ρε φίλε.
Μόνο οι δεξιοί όπως φαίνεται και απ το αντιεθνικό σου ξεφτύλισμα περί Μέγα Αλέξανδρου, αγαπούν την πατρίδα τους και την ιστορία τους.
Και επίσης τη θρησκεία τους που απ΄όσο καταλαβαίνω και απ΄ το θρησκευτικό σου ατόπημα περί παπάδων,Χριστού και γκέι ούτε και εκεί συμφωνείς.(Μ΄αρέσει που τον αποκάλεσες Ιησού, αποφεύγοντας το "Χριστός").
Όσο για προτάσεις καλύτερα να ανοίξεις ένα αντίστοιχο threat όπου θα ζητάς "καλύτερο πολίτευμα από τον κομμουνισμό.Υπάρχει?"
Και θά ΄θελα να απαντήσουν και αλλοδαποί που τον έζησαν από κοντά και ήταν "με τους άλλους", να δεις (?) τι καλά που πέρασαν.
Βεβαια ξεχνας σκοπιμα να Αναφερεις οτι ΜΟΝΟ δεξιοι εχουν ΧΑΣΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΔΑΦΗ !!!!
και ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ οπως στην περιπτωση της Κυπρου οπου οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ-χουντικοι ξεπουλησαν στους Τουρκους????
οποτε αφηστε τον εθνικισμο του κωλου
Οι δεξιοι στην Ιστορια τους εχουν ΜΟΝΟ προδοσια της Ελλαδος
ταγματασφαλιτες-χιτες-γερμανοτσολιαδες συνεργατες των γερμανων κατακτητων
χουντικοι-συνεταιροι των αμερικανων και των  τουρκων....
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ!!!!!
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Καταρχήν το threat λέγεται "εθνικισμός".
Μια λέξη που εσείς οι κομμουνιστές σιχένεστε.
Τη συνδέετε με τη δεξιά.
Τι να κάνουμε ρε φίλε.
Μόνο οι δεξιοί όπως φαίνεται και απ το αντιεθνικό σου ξεφτύλισμα περί Μέγα Αλέξανδρου, αγαπούν την πατρίδα τους και την ιστορία τους.
Και επίσης τη θρησκεία τους που απ΄όσο καταλαβαίνω και απ΄ το θρησκευτικό σου ατόπημα περί παπάδων,Χριστού και γκέι ούτε και εκεί συμφωνείς.(Μ΄αρέσει που τον αποκάλεσες Ιησού, αποφεύγοντας το "Χριστός").

Όσο για προτάσεις καλύτερα να ανοίξεις ένα αντίστοιχο threat όπου θα ζητάς "καλύτερο πολίτευμα από τον κομμουνισμό.Υπάρχει?"

Και θά ΄θελα να απαντήσουν και αλλοδαποί που τον έζησαν από κοντά και ήταν "με τους άλλους", να δεις (?) τι καλά που πέρασαν.

Φυσικά συχαινόμαστε τον εθνικισμό. Πώς να μην συχαίνεται ένας φυσιολογός άνθρωπος κάτι που βάζει μια ομάδα ανθρώπων πιο πάνω από τους υπόλοιπους ανθρώπους? Αλήθεια σε τί διαφέρεις εσύ από τον τύπο που γράφει αυτή την στιγμή στο bourdela.tur από την Αγκυρα?
Το θρηκσευτικό μου ατόπημα ποιό είναι? Είναι οι παπάδες η θρησκεία μου?
Η σε πείραξε που είπα τον Ιησού...Ιησού?
Γιατί προσπαθείς να κρύψεις την ένδεια επιχειρημάτων σου με το να μου ζητάς να ανοίξω άλλο νήμα? Και αυτό εξ άλλου όπως είπες λέγεται εθνικισμός ενώ όσα γράφεις θα ταίριαζαν σε νήμα "Δεν γουστάρω τον κομμουνισμό γιατί έτσι".
Απλά θα πρέπει να έχεις υπ όψην σου ότι η αντικομμουνιστική υστερία κενή επιχειρημάτων απλά στέλνει περισσότερο κόσμο προς την αριστερά.
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Κοίτα είναι πολύ απλό. Οι επιχειρήσεις λειτουργούν με σκοπό το κέρδος.Ας βάλω ένα πολύ απλοποιημένο παράδειγμα. Αν εσύ βγάζεις έστω 1000 ευρώ παρέχοντας την εργασία σου ,αυτός που ελέγχει τα μέσα παραγωγής για να σου δώσει τα 1000 πρέπει να λάβει 2000.η διαφορά είναι η υπεραξία. Για να αγοραστεί όμως όλο το προιόν της παραγωγής ο εργαζόμενος δεν του φτάνουν τα χίλια. Φτάνουν να καλύψει ίσως τις βασικές του ανάγκες αλλά όχι να απορροφήσει όλη την παραγωγή. Που για να συνεχίσει να παίρνει 1000 πρέπει να πωληθεί όλη. Για να πωληθεί το λοιπόν όλη δημιουργούνται ανάγκες τεχνητές (τον τρόπο τον βλέπουμε γύρω μας) και οι τράπεζες πρόθυμα σου λένε πάρε χρήμα το οποίο θα το πληρώσεις βέβαια διπλό από τον ήδη ψαλιδισμένο μισθό σου. Και δεν μπορείς να πεις ότι εσύ συντηρείς τον άκρατο καπιταλισμό γιατί είσαι κομμάτι του συστήματος. Πχ η γραμματέας των 700 ευρώ είναι το τάργκετ γκρουπ. Είναι η πλειοψηφία.Το ρούχο ,το σπίτι ,το αυτοκίνητο,οι διακοπές  και όλα τα συναφή είναι αυτά που θα σε φέρουν κοντά κακά τα ψέματα.Κι έτσι όλοι λίγο πολύ τσιμπάνε. Αλλά τελικά αυτή η λογική οδηγεί σε αδιέξοδο.

Αυτό λέω και εγώ. Γιατί η κάθε γραμματέας των 700 ευρώ να "τσιμπήσει" στο σύστημα και να αγοράσει μια τσάντα λουι βιτον με κόστος όσο ο μισθός της;

Η τσάντα θα την προσδιορίσει ως άτομο/επαγγελματία/γυναίκα/γκόμενα;

Τώρα για ένα δάνειο για να πάρει κανείς σπίτι,ή κάτι αντίστοιχο, το πράγμα αλλάζει. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που πήγε η λογική μας και το γεγονός πως πρέπει "να απλώνουμε τα πόδια μας μέχρι εκεί που φτάνει το σεντόνι μας..."

Τόσο πια το πλαστικό χρήμα και το δάνειο και το όλο μάρκετινγκ μας έχει κάνει τα μυαλά ζελέ;
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Βεβαια ξεχνας σκοπιμα να Αναφερεις οτι ΜΟΝΟ δεξιοι εχουν ΧΑΣΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΔΑΦΗ !!!!
και ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ οπως στην περιπτωση της Κυπρου οπου οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ-χουντικοι ξεπουλησαν στους Τουρκους????
οποτε αφηστε τον εθνικισμο του κωλου
Οι δεξιοι στην Ιστορια τους εχουν ΜΟΝΟ προδοσια της Ελλαδος
ταγματασφαλιτες-χιτες-γερμανοτσολιαδες συνεργατες των γερμανων κατακτητων
χουντικοι-συνεταιροι των αμερικανων και των  τουρκων....
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ!!!!!
Ναι το βλέπω και από΄δω μέσα ποιοι είναι οι προδότες της Ελλάδας και της ιστορίας της.

Με το που θα διαβάσει κάποιος τις 2-3 τελευταίες σελίδες μόνο περί μεγάλης Αλεξίας και Χριστού, φαίνεται ποιοι προδίδουν καθημερινά!
Δε χρειάζεται καν να πάμε σε ιστορία.
Άλλωστε δε θα βγάλουμε άκρη!
Τα ξαναείπαμε πολλές φορές.
Οι κουκουέδες χωρίς να έχουν την εξουσία, κατέσφαξαν τον ελληνικό λαό μόνο και μόνο γιατί τους το υπαγόρευε ο Στάλιν και σε όποια κράτη την είχαν ή την έχουν κάνανε όργια!!! εναντίον των συμπατριωτών τους!

Αν όμως όπως λες μας κατάλαβε, τότε δε θα μας έδεινε ξεκάθαρη πλειοψηφία να κυβερνήσουμε! :dancing: :dancing: :dancing:

Και αν αθροίσεις και τα ποσοστά του ΛΑΟΣ που ανέφερε και ο συναγωνιστής! :dancing:
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Όποιος μιλάει για «καλό» καπιταλισμό και «κακό» κομμουνισμό φοράει παρωπίδες και δεν μπορείς να συζητήσεις σοβαρά μαζί του.

Και τα δύο συστήματα (όπως όλες οι εκφάνσεις της ζωής άλλωστε) έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.

Το θέμα είναι σε πιο περιβάλλον σου δίνονται οι δυνατότητες να περάσεις καλά και να βελτιώσεις το βιοτικό και πνευματικό σου επίπεδο.
Υπό αυτό το πρίσμα ο καπιταλισμός πιστεύω ότι είναι καλύτερος από τον κομμουνισμό.

Στον καπιταλισμό υπάρχει (ας πιάσουμε μόνο την Ελλάδα) η Εθνική Τράπεζα, η Eurobank, η Intracom, η Motor Oil, η Marfin, η Petrola, ο Βασιλόπουλος, ο Σκλαβενίτης, ο Καίσαρης, ο Παζαρόπουλος, η Blue Star Ferries κτλ. κτλ.

Από μόνοι τους οι «κεφαλαιοκράτες» ιδιοκτήτες αποτελούν σίγουρα ένα μικρό μονοψήφιο ποσοστό του πληθυσμού της χώρας.
Αυτοί από κάτω τους έχουν ένα άλλο πάλι μικρό ποσοστό ανωτάτων στελεχών που ζουν σίγουρα όχι σαν τα αφεντικά τους, αλλα πάαααααααρα πολύ καλά.
Αυτοί με την σειρά τους από κάτω τους έχουν ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό «μέσων» στελεχών που επίσης ζουν ικανοποιητικά με 2000 - 3000€ τον μήνα.
Πιο κάτω είναι το μεγαλύτερο ποσοστό που αφορά «κατώτερα» στελέχη που ζουν οριακά καλά με 1200-1500€ τον μήνα.
Τέλος είναι τα «κατώτατα» στελέχη γραμματείς, παιδιά για εξωτερικές δουλειές κτλ. που ζουν με 600-700€ τον μήνα.

Σίγουρα κάποιος που θα βάλει τον γκώλο του κάτω να παλέψει, δεν του παρέχεται η δυνατότητα να ανέβει από την 5ή στην 4ή βαθμίδα ? Ή ακόμα καλύτερα στην 3ή βαθμίδα ??? Σίγουρα δεν θα φτάσει στην 1ή ή στην 2ή αλλά οι υπόλοιπες βαθμίδες δεν του είναι εντελώς απρόσιτες !!

Στον κομμουνισμό πάλι πόσες πιθανότητες έχεις να γίνεις Γ.Γ. του κυβερνώντος Κ.Κ. ή μέλος του Πολίτ Μπιρό ???

Υ.Γ. ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΣΤΙΣ «ΧΑΖΕΣ» ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ??????

Έστω απαντήστε μου αυτήν: Γιατί αν ο Κομμουνισμός είναι καλό πολιτικό-κοινωνικό σύστημα, κρατάει φυλακισμένους τους «υπηκόους» του ? Γιατί φοβάται να τους δώσει διαβατήρια ? Γιατί τους κρατά φυλακισμένους ??

Και κάτι ακόμα: Στον καπιταλισμό εσείς βρίσκετε το βήμα και λετε τις απόψεις σας ελεύθερα.
Στον κομμουνισμό θα μπορούσε π.χ. να βγει κάποιος και να πει ότι ο κομμουνισμός είναι κωλο-σύστημα και να πάτε να γαμηθείτε όλοι σας ?? Τι θα τον περίμενε μετά ???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom