Νέα

Εθνικισμός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 413
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DUGUJAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2006
Μηνύματα
280
Like
3
Πόντοι
1
Φίλτατε DUGUJAU περιμένω έναν σχολιασμό των θέσεων που παραθέτω! Πιστεύω ότι θα σε εκφράσουν απόλυτα!
Τι να πώ φίλε ΝΚΤ,συμφωνώ στα περισσότερα θέματα που θίγει το blog...
Ειδικά για το τελευταίο με το '' σπρώξιμο'' στον Παπαθεμελή,πιστεύω ότι η προπαγάνδα των ΜΜΕ άγγιξε τα όρια της γελοιότητας...Μέχρι και στο debate τον είχαν, για να πάρει μετα ενα ξεγυρισμένο μηδενικό ποσοστό,κάτω ακόμα και από τους οικολόγους,τους οποίους δεν επαιξε κανένα καναλι...Υπήρχε και ένα ενσυνείδητος ένας στους 100 έλληνες που ψήφισε με βάση το κοινό όφελος του τόπου και όχι την πάρτη του,οικολόγους πράσινους...Μπράβο τους!
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Eγώ φίλε απλά δηλώνω έλληνας εθνικιστής,που σημαίνει ότι γουστάρω πολύ το έθνος στο οποίο ανήκω και τυχαίνει να είναι το ελληνικό,τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο...Το υπερέλληνας δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει.Όλοι οι Ελληνες είμαστε ισότιμοι,ανεξάρτητα σε τι ιδεολογία πιστεύουμε (εξαιρούνται αυτοί που προδίδουν την πατρίδα στους ξένους).
Αφού επιμένεις να μάθεις,το εικονίδιο που έχω δεν εκφράζει σε καμιά περίπτωση ιδεολογία,απλά μια μορφή αντίδρασης στη ''μόδα'' του παναριστερισμού που έχει σαρώσει κυρίως τα ελληνικά ΜΜΕ και όχι μόνο ...
Έχεις τη σβάστιγγα για λόγους αντίδρασης; Παρόλο που δεν είναι στην ιδεολογία σου; Οκκκκ. Με την απορία θα μείνω...
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
17
Πόντοι
5.775
Eγώ φίλε απλά δηλώνω έλληνας εθνικιστής,που σημαίνει ότι γουστάρω πολύ το έθνος στο οποίο ανήκω και τυχαίνει να είναι το ελληνικό,τ

Οπως και με τη θρησκεια, υπερασπιζεστε κατι επειδη απλα τυχαινει να ειναι το Α και οχι το Β...

Ωραιες επιλογες κανουν αυτοι οι εθνικιστες.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Τι να πώ φίλε ΝΚΤ,συμφωνώ στα περισσότερα θέματα που θίγει το blog...
Ειδικά για το τελευταίο με το '' σπρώξιμο'' στον Παπαθεμελή,πιστεύω ότι η προπαγάνδα των ΜΜΕ άγγιξε τα όρια της γελοιότητας...Μέχρι και στο debate τον είχαν, για να πάρει μετα ενα ξεγυρισμένο μηδενικό ποσοστό,κάτω ακόμα και από τους οικολόγους,τους οποίους δεν επαιξε κανένα καναλι...Υπήρχε και ένα ενσυνείδητος ένας στους 100 έλληνες που ψήφισε με βάση το κοινό όφελος του τόπου και όχι την πάρτη του,οικολόγους πράσινους...Μπράβο τους!

Ωραία όλα αυτά, ωραία και η Ιστορία/Φιλοσοφία του πατέρα Πλεύρη και του Άδωνι, ωραίες και οι πιο "εθνικές"  φωνές στη βουλή. Δεν καταλαβαίνεις όμως ότι με σβάστικα προσβάλεις τη μνήμη χιλιάδων Ελλήνων, θυμάτων του Ναζισμού;
 

nelson

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2005
Μηνύματα
74
Like
2
Πόντοι
0
Κύριοι, δηλώνω παλιός και γνήσιος ακροδεξιός. Υπήρξα μέλος της 4ης Αυγούστου και της ΕΝΕΠ. Λέω λοιπόν, για τους νεότερους, ότι οι άνθρωποι της εποχής μου θα έπρεπε όπου σταθεί οποισδήποτε Πλεύρης να τον παίρνουν με τις ντομάτες. Ο πατήρ Πλεύρης, ο οποίος τότε άκουγε στο ψευδώνυμο "φαμόζο", πούλησε κυριολεκτικά την 4η Αυγούστου στην ασφάλεια (έτος 1976) με αποτέλεσμα να τραβιούνται αθώοι άνθρωποι μόνο και μόνο για να εξασφαλίσει ο ίδιος την εύνοια της εξουσίας. Ο πεθερός του ονόματι Λύτρας ήταν κατά την κατοχή μέλος της βλαχικής κυβερνήσεως, ενός μορφώματος που είχαν φτιάξει οι Ιταλοί στη Σαμαρίνα, ως δήθεν βλαχικό κράτος (ένα είδος "μακεδονικού" της εποχής). Επικεφαλής της "κυβερνήσεως" αυτής ο "κόντε Ντιαμάντε"!!!
Ο νεοεκλεγείς λοιπόν βουλευτής είναι γιός προδότη της παρατάξεώς του και εγγονός συνεργάτη των Ιταλών κατακτητών.
Ντρέπομαι αν η ακροδεξιά στην Ελλάδα εκπροσωπείται από κάτι τέτοιους.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Κύριοι, δηλώνω παλιός και γνήσιος ακροδεξιός. Υπήρξα μέλος της 4ης Αυγούστου και της ΕΝΕΠ. Λέω λοιπόν, για τους νεότερους, ότι οι άνθρωποι της εποχής μου θα έπρεπε όπου σταθεί οποισδήποτε Πλεύρης να τον παίρνουν με τις ντομάτες. Ο πατήρ Πλεύρης, ο οποίος τότε άκουγε στο ψευδώνυμο "φαμόζο", πούλησε κυριολεκτικά την 4η Αυγούστου στην ασφάλεια (έτος 1976) με αποτέλεσμα να τραβιούνται αθώοι άνθρωποι μόνο και μόνο για να εξασφαλίσει ο ίδιος την εύνοια της εξουσίας. Ο πεθερός του ονόματι Λύτρας ήταν κατά την κατοχή μέλος της βλαχικής κυβερνήσεως, ενός μορφώματος που είχαν φτιάξει οι Ιταλοί στη Σαμαρίνα, ως δήθεν βλαχικό κράτος (ένα είδος "μακεδονικού" της εποχής). Επικεφαλής της "κυβερνήσεως" αυτής ο "κόντε Ντιαμάντε"!!!
Ο νεοεκλεγείς λοιπόν βουλευτής είναι γιός προδότη της παρατάξεώς του και εγγονός συνεργάτη των Ιταλών κατακτητών.
Ντρέπομαι αν η ακροδεξιά στην Ελλάδα εκπροσωπείται από κάτι τέτοιους.
Ρε φίλε, επειδή φαίνεσαι πιο σοβαρός. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως οι έλληνες εθνικιστές υιοθετούν τη σβάστιγγα και άλλα ναζιστικά σύμβολα (χαιρετισμους κτλπ). Πως τα "παντρεύουν" με το ελληνικό έθνος; Είναι σαν να παίρνω εγώ την ημισέληνο με το αστέρι και να παίζω εθνικιστής. Πραγματικά το χα πάντα απορία. Επειδή ο προηγούμενος δε με κάλυψε, μπορεις να μου πεις εσυ; Αλήθεια απορώ.
 

ΒΡΑΣΙΔΑΣ2

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2006
Μηνύματα
4.150
Like
1
Πόντοι
16
Λεμε ολοι για την σβαστικα οτι εκρφραζει το απολυτο κακο για εμενα προσωπικα εκφραζει μια ιδεολογια οπως και το σφυροδρεπανο.
Οσο για εγληματα που λενε ορισμενη ας μας πουνε ποσα εγγληματα και ποσοι Ελληνες(και οχι μονο) εχουν υποφερη και εχουν χασει την ζωη τους απο αυτους που εσφαζαν εχοντας σαν εμβλημα το σφυροδρεπανο το οποιο σε αντιθεσει με την σβαστικα ειναι απολυτος αποδεκτο σαν εμβλημα.
Η απολυτη υποκρισια για εμενα.
 

ΒΡΑΣΙΔΑΣ2

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2006
Μηνύματα
4.150
Like
1
Πόντοι
16
Ρε φίλε, επειδή φαίνεσαι πιο σοβαρός. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως οι έλληνες εθνικιστές υιοθετούν τη σβάστιγγα και άλλα ναζιστικά σύμβολα (χαιρετισμους κτλπ). Πως τα "παντρεύουν" με το ελληνικό έθνος; Είναι σαν να παίρνω εγώ την ημισέληνο με το αστέρι και να παίζω εθνικιστής. Πραγματικά το χα πάντα απορία. Επειδή ο προηγούμενος δε με κάλυψε, μπορεις να μου πεις εσυ; Αλήθεια απορώ.
Φιλε αν διαβασεις για την ιστορια και της σβαστικας αλλα και του ναζιστικου χαιρετισμου θα δεις οτι δεν ειναι καθολου ξενα προς την αρχαια ελλαδα.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Φιλε αν διαβασεις για την ιστορια και της σβαστικας αλλα και του ναζιστικου χαιρετισμου θα δεις οτι δεν ειναι καθολου ξενα προς την αρχαια ελλαδα.
Τώρα προφανώς αστειεύεσαι. Ρε παιδια εκτίθεστε με αυτά που λέτε δεν το καταλαβαίνετε; Προσβάλεις τη νοημοσύνη μου ρε βρασίδα. Δηλαδή η σβάστιγγα έχει υιοθετηθεί ως σύμβολο της αρχαίας ελλάδας; Μήπως ο Σωκράτης χαιρετούσε με το χέρι σηκωμένο όπως τα πρωτοπαλίκαρα του Καρατζαφέρη; Μήπως οι αρχαίοι ξύριζαν και το κεφάλι τους και είχαν κοκκινόμαυρες σημαίες;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τώρα προφανώς αστειεύεσαι. Ρε παιδια εκτίθεστε με αυτά που λέτε δεν το καταλαβαίνετε; Προσβάλεις τη νοημοσύνη μου ρε βρασίδα. Δηλαδή η σβάστιγγα έχει υιοθετηθεί ως σύμβολο της αρχαίας ελλάδας; Μήπως ο Σωκράτης χαιρετούσε με το χέρι σηκωμένο όπως τα πρωτοπαλίκαρα του Καρατζαφέρη; Μήπως οι αρχαίοι ξύριζαν και το κεφάλι τους και είχαν κοκκινόμαυρες σημαίες;

΄Χωρίς να μπαίνω στην ουσία της διαφωνίας σας, από το νομισματικό μουσείο στην πανεπιστημίου έχεις περάσει απέξω;
Τα κάγκελα τί σύμβολο έχουν επάνω τους;
Και για να σε βοηθήσω, το κτίριο δεν φτιάχθηκε από τους Ναζί κατακτητές- είναι προπολεμικό...

Η σβάστικα είναι αρχαίο σύμβολο και χρησιμοποιήθηκε όχι μόνο από τους Έλληνες αλλά και από Ινδούς και άλλους ασιάτες (και ως ινδοευρωπαϊκό σύμβολο ταίριαζε γάντι στη ναζιστική νεομυθολογία της αρείας φυλής)...

Δυστυχώς όμως σήμερα η σβάστικα έχει στιγματιστεί ανεπανόρθωτα από τους προηγούμενους χρήστες της και κάθε άλλο παρά σύμβολο καλής τύχης μπορεί να θεωρηθεί, όπως την είχαν οι πρώτοι χρήστες της χιλιάδες χρόνια πριν...
 

piko

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.010
Like
1.452
Πόντοι
96
΄Χωρίς να μπαίνω στην ουσία της διαφωνίας σας, από το νομισματικό μουσείο στην πανεπιστημίου έχεις περάσει απέξω;
Τα κάγκελα τί σύμβολο έχουν επάνω τους;
Και για να σε βοηθήσω, το κτίριο δεν φτιάχθηκε από τους Ναζί κατακτητές- είναι προπολεμικό...

Η σβάστικα είναι αρχαίο σύμβολο και χρησιμοποιήθηκε όχι μόνο από τους Έλληνες αλλά και από Ινδούς και άλλους ασιάτες (και ως ινδοευρωπαϊκό σύμβολο ταίριαζε γάντι στη ναζιστική νεομυθολογία της αρείας φυλής)...

Δυστυχώς όμως σήμερα η σβάστικα έχει στιγματιστεί ανεπανόρθωτα από τους προηγούμενους χρήστες της και κάθε άλλο παρά σύμβολο καλής τύχης μπορεί να θεωρηθεί, όπως την είχαν οι πρώτοι χρήστες της χιλιάδες χρόνια πριν...

Πολύ σωστός και σοφός ο str81977.
Ένα link που ίσως βοηθήσει για την ιστορία του συμβόλου
 

nelson

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2005
Μηνύματα
74
Like
2
Πόντοι
0
Ρε φίλε, επειδή φαίνεσαι πιο σοβαρός. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως οι έλληνες εθνικιστές υιοθετούν τη σβάστιγγα και άλλα ναζιστικά σύμβολα (χαιρετισμους κτλπ). Πως τα "παντρεύουν" με το ελληνικό έθνος; Είναι σαν να παίρνω εγώ την ημισέληνο με το αστέρι και να παίζω εθνικιστής. Πραγματικά το χα πάντα απορία. Επειδή ο προηγούμενος δε με κάλυψε, μπορεις να μου πεις εσυ; Αλήθεια απορώ.

Πριν βιαστείς να απορρίψεις την ημισέληνο, σε πληροφορώ ότι η κόκκινη σημαία με τη λευκή ημισέληνο ήταν η πολεμική σημαία των βυζαντινών. Ο χρυσός δικέφαλος αετός σε βυσινί φόντο ήταν η αυτοκρατορική σημαία. Οι Τούρκοι, ή μάλλον οι Οθωμανοί, την υιοθέτησαν κατά τη συνήθεια της εποχής ο νικητής να παίρνει τα σύμβολα του ηττημένου.
Τώρα για τη σβάστικα, είναι αρχαίο ηλιακό σύμβολο, αλλά δεν τη χρησιμοποιούμε επειδή είναι τέτοιο.
Πέρα από σύμβολο της ναζιστικής Γερμανίας εναντίον της οποίας πολέμησαν οι πατέρες μας και οι παππούδες μας, δεν παύει να είναι ένα σύμβολο που εκφράζει μια πολιτική θέση. Κατά τον ίδιο τρόπο το σφυροδρέπανο συμβολίζει τον κομμουνισμό αλλά υπήρξε και σημαία της ΕΣΣΔ. Η διαφορά είναι ότι ως χώρα δεν πολεμήσαμε την ΕΣΣΔ ούτε είχαμε θύματα από αυτήν. Είχαμε όμως πολλά, ίσως περισσότερα από όσα είχαμε από τους Γερμανούς, από Έλληνες κομμουνιστές, οι οποίοι χρησιμοποιούν το σφυροδρέπανο χωρίς να αντιδρά κανείς.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Πριν βιαστείς να απορρίψεις την ημισέληνο, σε πληροφορώ ότι η κόκκινη σημαία με τη λευκή ημισέληνο ήταν η πολεμική σημαία των βυζαντινών. Ο χρυσός δικέφαλος αετός σε βυσινί φόντο ήταν η αυτοκρατορική σημαία. Οι Τούρκοι, ή μάλλον οι Οθωμανοί, την υιοθέτησαν κατά τη συνήθεια της εποχής ο νικητής να παίρνει τα σύμβολα του ηττημένου.
Τώρα για τη σβάστικα, είναι αρχαίο ηλιακό σύμβολο, αλλά δεν τη χρησιμοποιούμε επειδή είναι τέτοιο.
Πέρα από σύμβολο της ναζιστικής Γερμανίας εναντίον της οποίας πολέμησαν οι πατέρες μας και οι παππούδες μας, δεν παύει να είναι ένα σύμβολο που εκφράζει μια πολιτική θέση. Κατά τον ίδιο τρόπο το σφυροδρέπανο συμβολίζει τον κομμουνισμό αλλά υπήρξε και σημαία της ΕΣΣΔ. Η διαφορά είναι ότι ως χώρα δεν πολεμήσαμε την ΕΣΣΔ ούτε είχαμε θύματα από αυτήν. Είχαμε όμως πολλά, ίσως περισσότερα από όσα είχαμε από τους Γερμανούς, από Έλληνες κομμουνιστές, οι οποίοι χρησιμοποιούν το σφυροδρέπανο χωρίς να αντιδρά κανείς.
Δεν με καλύπτει η απάντησή σου. Μιλάς για τις ρίζες των συμβόλων και εγώ για τους συνειρμούς που αυτά κάνουν σήμερα. Γνωρίζω την καταγωγή και της ημισεληνου και της σβάστιγγας. Ωστόσο η χρήση τους σήμερα από ακροδεξιές ομάδες, δεν νομιζω να έχει αυτόν τον χαρακτήρα. Προσωπικά το θεωρώ προκλητικό και απαράδεκτο. Θα μου πεις εδώ ο νούμερο ένα τβ-σταρ εθνοσωτήρας είναι ο Πλεύρης, θαυμαστης του ιταλικού φασισμού και ναζιστων στρατηγών που αν ζούσε το 1940 θα φορούσε κοκουκουλα και θα έτρωγε με χρυσα κουτάλια, κατηγορώντας "συμμορίτες" που πάθαιναν γάγγραινα πολεμώντας (οι ηλίθιοι) τους κατακτητές. Υ.Γ Ακροδεξιμαγνήτη έχει αυτό το σάιτ ή είστε πέντε νοματαίοι με άλλα νικ; Μια ματιά στα θρεντς έριξα και έφριξα. Απορεί κανείς σε τι σάιτ έχει γραφτεί κανεις 
 

nelson

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2005
Μηνύματα
74
Like
2
Πόντοι
0
Δεν με καλύπτει η απάντησή σου. Μιλάς για τις ρίζες των συμβόλων και εγώ για τους συνειρμούς που αυτά κάνουν σήμερα. Γνωρίζω την καταγωγή και της ημισεληνου και της σβάστιγγας. Ωστόσο η χρήση τους σήμερα από ακροδεξιές ομάδες, δεν νομιζω να έχει αυτόν τον χαρακτήρα. Προσωπικά το θεωρώ προκλητικό και απαράδεκτο. Θα μου πεις εδώ ο νούμερο ένα τβ-σταρ εθνοσωτήρας είναι ο Πλεύρης, θαυμαστης του ιταλικού φασισμού και ναζιστων στρατηγών που αν ζούσε το 1940 θα φορούσε κοκουκουλα και θα έτρωγε με χρυσα κουτάλια, κατηγορώντας "συμμορίτες" που πάθαιναν γάγγραινα πολεμώντας (οι ηλίθιοι) τους κατακτητές. Υ.Γ Ακροδεξιμαγνήτη έχει αυτό το σάιτ ή είστε πέντε νοματαίοι με άλλα νικ; Μια ματιά στα θρεντς έριξα και έφριξα. Απορεί κανείς σε τι σάιτ έχει γραφτεί κανεις 

Κι εσυ αντιπαρέρχεσαι ότι γράφω για το σφυροδρέπανο, χωρίς να το σχολιάσεις κάν.
Όσο για τους κουκουλοφόρους, αυτούς να τους αναζητήσετε στις τάξεις του ΕΑΜ. Κάποιους τους βρήκαν και τους καθάρισαν αργότερα.
Αν σε ενοχλεί η παρουσία των απόψεων μας, προσπάθησε να μας απαντήσεις. Ή τουλάχιστον να τις καταλάβεις.
 

vakis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.092
Κριτικές
8
Like
20
Πόντοι
16
Λοιπον εχουμε και λεμε
Α. Κοκκινη σημαια με χρυσο δικεφαλο = Αυτοκρατορικη + φρουρα κλπ
Β. Κιτρινη σημαια με μαυρο δικεφαλο = Αυτοκρατορια σε ειρηνη
Γ. Κοκκινη σημαια με μαυρο δικεφαλο = Αυτοκρατορια σε πολεμο
Δ. Λευκη σημαια με μαυρο δικεφαλο = Σχολη Αξιωματικων (καταφρακτων ιπποτων) κλπ με εδρα την Νικαια της Βιθυνιας την δευτερη πιο ιστορικη πολη μετα την Κωνσταντινουπολη
Ε. Τα ταγματα ειχαν συνηθως λευκες σημαιες με καποιο εμβλημα τωρα για ημισεληνο το ψαχνω
Ζ. Οι μισθοφοροι συνηθως ειχαν πρασινα εμβληματα
 

mikeget1

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2007
Μηνύματα
270
Like
0
Πόντοι
1
Να πω και γω την άποψή μου ως δεξιός και όχι ακροδεξιός.
Το σύνθημα Πατρίς-Θρησκεία-Οικογέννεια που είχε ως έμβλημά της η χούντα, με εκφράζει απόλυτα (παρότι μπουρδελιάρης...)
Οι αριστεροί βέβαια διαφωνούν με την τριπλέττα αυτή και επί της ουσίας αλλά και για κομματικούς λόγους.
Το να διαφωνούν για κομματικούς λόγους (αφού το λέει δεξιός, εγώ θα διαφωνήσω και ας είναι σωστό) με τη δικαιολογία ότι "αυτά που λέγανε οι χουντικοί δεν είχαν κανένα νόημα στην πράξη και τα λέγανε μόνο για τις εντυπώσεις", μπορώ να τους δικαιολογήσω.
Το κακό όμως με τους αριστερούς είναι ότι (η ιστορία το έχει αποδείξει) διαφωνούν και επί της ουσίας!
Πάρτε την άκρα αριστερά (αναρχικοί) οι οποίοι έχουν σημαία τους την τριπλέττα (για να έρθει σε αντιπαράθεση):κάτω το κράτος, κάτω η θρησκεία, κάτω η οικογέννεια!
Οι όχι τόσο ακραίοι αριστεροί, αυτοί που σήμερα αντιπροσωπεύονται από ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ (μην ξεχνάτε τι πολεμιστής της αριστεράς καυχιόταν ότι ήταν ο ιδρυτής του ΚΚΕ εσ Λ.Κύρκος) με πρόσχημα ότι έχουμε (εμφύλιο) πόλεμο σφάξανε χιλ. έλληνες.
Έτσι λοιπόν φτάνουμε στο 2007 όπου την υπεράσπιση της τριπλέττας Πατρίδα-Θρησκεία-Οικογέννεια αναλαμβάνει πλέον η ακροδεξιά, και τις ύποπτες αντιεθνικές πάντα θέσεις η αριστερά (με μπροστάρη κατά τη γνώμη μου τον Αλαβάνο και κατά 2ο λόγο το ΚΚΕ, που διαθέτει 2-3 ονόματα με ελληνικές θέσεις)

Και σαν απλός πολίτης λοιπόν αναρωτιέμαι:
Μα αν αγαπάς την πατρίδα σου, τα ιδανικά σου κτλ κτλ κτλ, σου βάζουν την ταμπέλα του ακροδεξιού? Και ποιοί? Αυτοί που κατ εντολή του Στάλιν όρμηξαν στην Ελλάδα σκοτώνοντας τα αδέρφια τους για να γίνει η πατρίδα μας άλλο ένα φέουδο της ΕΣΣΔ?
Πόσο πλανεμένοι μπορεί  να είναι οι απλοί άνθρωποι-έλληνες που ψηφίζουν σήμερα αριστερά κόμματα χωρίς να έχουν ιδέα τι αυτά πρεσβεύουν?
Και από την άλλη, να υπάρχουν άτομα που με το πρόσχημα του πατριώτη να θεωρούν κατώτερους όλους τους άλλους ανθρώπους-φυλές του πλανήτη που ο Θεός έπλασε!
Δε διαφωνώ ότι σαν λαός οι έλληνες κάναμε τον μεγαλύτερο πολιτισμό που είχε ποτέ η ανθρωπότητα και που μπορεί ποτέ να μην τον ξεπεράσει κανείς.
Όμως δεν καταλαβαίνετε ότι βάζοντας ως έμβλημα ναζιστικά σύμβολα (έστω κι αν έχουν ελληνική προέλευση) εξισώνουμε το ελληνικό μεγαλείο με τους "βάρβαρους" (αν μου επιτρέπεται την έκφραση) Γερμανούς, Γάλλους, Αυστριακούς κτλ ακροδεξιούς πατριώτες?
Δεν μπορώ δηλ να φανταστώ γιατί έλληνες αριστεροί πρέπει να ντρέπονται να υποστηρίξουν την Ελλάδα επειδή έτσι προστάζει η γραμμή του κόμματος! και απ την άλλη έλληνες ακροδεξιοί να εκθέτουν τον ελληνικό πολιτισμό με σύμβολα και θέσεις που κάθε άλλο παρά ελληνικά είναι πλέον!
 

agnostos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
ρε μάγκες τα πράγματα είναι απλά, το να δηλώνει κάποιος πατριώτης ή εθνικιστής το καταλαβαίνω

αλλά το να δηλώνει κάποιος νεοναζί δεν μπορώ να το καταλάβω, πως μπορεί κάποιος να σηκώνει τη σβάστικα και να χαιρετάει χιτλερικά όταν οι παππούδες μας πέρασαν τόσα πολλά από τον χίτλερ και την παρέα του?
όταν δηλαδή Έλληνες Πατριώτες πολέμαγαν τους γερμανούς άλλοι γίνοταν ταγματασφαλίτες και δοσίλογοι για να περνάνε καλά...
όταν είχαμε κατοχή και πέθαιναν Έλληνες αγωνιστές άλλοι έφτιαχναν φασιστικά κινήματα και έδιναν λόγο στον πατέρα φύρερ

ντροπή ρε παιδιά

Ελλάδα και σβάστικα δεν πάνε μαζί
 

DUGUJAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2006
Μηνύματα
280
Like
3
Πόντοι
1
Eπειδή η όλη συζήτηση έχει ξεκινήσει από το εικονίδιο μου,να πω ότι σαν έλληνας δεν υιοθετώ σαν έμβλημα τη σβάστικα και τον γερμανικό εθνικοσοσιαλισμό,αλλά ούτε θα πέσω και στο τρυπάκι να τα δαιμονοποίησω... Αυτό που μου τη δίνει πραγματικά είναι ο παναριστερισμός που έχει διαβρώσει τα πάντα στην Ελλάδα ,γι αυτό και μου αρέσει να αντιδρώ σε κάποια πράγματα και καταστάσεις...Αν περπατήσετε στο κέντρο της Αθήνας θα δείτε γεμάτα τα περίπτερα με περιοδικά γεμάτα θέματα από β' παγκοσμιο πόλεμο,ναζιστική γερμανία και κάθε εβδομάδα όλο και ξεπροβάλλουν καινούρια...Για να γίνεται αυτό,πάει να πει ότι υπάρχει πάρα πολύ κόσμος που τα αγοράζει,στους οποίους ασκείται μια κρυφή γοητεία από τον Ναζισμό,αλλά ελάχιστοι θα το παραδεχτούν ανοιχτά γιατί έχουμε Δημοκρατία...Ο Ναζισμός όταν επικρατεί δεν δέχεται αλλους ανθρώπους πέρα από τους ναζιστές,ο κουμμουνισμός θέλει μόνο κουμμουνιστές και όταν επικρατεί η κοινοβουλευτική Δημοκρατία οποιαδήποτε άλλη γνώμη πέρα από τη ''Δημοκρατική'' τη πνίγει.Αυτή είναι η αλήθεια...

Οτι ο ναζισμός άφησε πολλά θύματα στην Ελλάδα το ξέρουμε,αλλά και ο κουμμουνισμός ερήμωσε όλη την ελληνική ύπαιθρο...Αλλά και οι Αγγλοι όταν κρέμαγαν δεκάδες αγωνιστές έλληνες κυπρίους τι πολίτευμα είχαν?Ναζίσμό η Κουμμουνισμό?Οχι, Δημοκρατία είχαν!Γιατί δεν δαιμονοποίησε κανένας την Αγγλική Δημοκρατία???
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom