Νέα

Εργένης ψάχνει πόλη να ζήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 679
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tasos.p

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.365
Κριτικές
5
Like
2.174
Πόντοι
496
ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ!!!
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Έχω άποψη μόνο για Βουκουρέστι που έχω πάει 3 φόρες και χειμώνα και άνοιξη και καλοκαίρι και την μια φορά είχα μείνει σχεδόν 20 μέρες,οπότε το γύρισα όλα ποδαράτο!!!!! Για Τιμισοάρα έχω ακούσει, αλλά δεν έχει απευθείας πτήση, όποτε μπλέκει το πράγμα. Η εμπόλεμη κατάσταση δε νομίζω να φτάσει εκεί, γιατί αν συμβεί αυτό, θα εμπλακεί ανοιχτά το ΝΆΤΟ και θα γίνει της κακομοίρας από τα πυρηνικά, όποτε οπού και να είσαι....... άστο.
Ναι, η Τιμισοάρα είναι εκτός.
Και δυστυχώς θα βγάλω έξω και Βουκουρέστι (καθώς και Βουδαπέστη) λόγω της εμπόλεμης κατάστασης. Άμα πέσουν πυρηνικά τοπικής ισχύος κοντά στα σύνορα της ΕΕ από ουκρανικής πλευράς, το ΝΑΤΟ δεν μπορεί να επέμβει, ενώ ταυτόχρονα η ευρύτερη περιοχή θα βρίσκεται σε αναστάτωση.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ναι, η Τιμισοάρα είναι εκτός.
Και δυστυχώς θα βγάλω έξω και Βουκουρέστι (καθώς και Βουδαπέστη) λόγω της εμπόλεμης κατάστασης. Άμα πέσουν πυρηνικά τοπικής ισχύος κοντά στα σύνορα της ΕΕ από ουκρανικής πλευράς, το ΝΑΤΟ δεν μπορεί να επέμβει, ενώ ταυτόχρονα η ευρύτερη περιοχή θα βρίσκεται σε αναστάτωση.
Για μεγαλη Ισπανικη πολη δε σκεφτεσαι; Ιδιο κλιμα, νοοτροπια, ωραιες και ευκολες σπανιολες, και πολλα αλλα καλα. Και ευκολη προσβαση.
Αληθεια το τωρινο συνταξιοδοτικο των 62 ετων στη Γαλλια σε πιανει;
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Update (ζητείται feedback):

-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Παρίσι (αυτό το ξέρω)
-Mulhouse (στο τριεθνές Γαλλία-Ελβετία-Γερμανία)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη) Προσθήκη: Bologna
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Update (ζητείται feedback):

-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Παρίσι (αυτό το ξέρω)
-Mulhouse (στο τριεθνές Γαλλία-Ελβετία-Γερμανία)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη) Προσθήκη: Bologna
Δεν ξερω αν ηταν εντυπωση μου, αλλα οταν ειχα παει Μιλανο που ειχε κακοφανει πολυ η ατμοσφαιρα. Βρωμαγε σα να εισαι σε βιομηχανικη ζωνη, Ελευσινα, Σινδο, κλπ
Δε θα μπορουσα να μεινω μονιμα με τιποτα.
Περαν αυτου η πολη ειναι σε γαματο σημειο, με πολυ ευκολη προσβαση σε πολλες κατευθυνσεις, καλη νυχτερινη ζωη και απειρα μασατζιδικα.
Και ωραια φυση και βουνα κοντα προς στα βορεια
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Για μεγαλη Ισπανικη πολη δε σκεφτεσαι; Ιδιο κλιμα, νοοτροπια, ωραιες και ευκολες σπανιολες, και πολλα αλλα καλα. Και ευκολη προσβαση.
Αληθεια το τωρινο συνταξιοδοτικο των 62 ετων στη Γαλλια σε πιανει;
Το ζητούμενο είναι απευθείας πτήση από/προς Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρει τίποτα για Ισπανία. Διαφορετικά θα επέλεγα Μαγιόρκα, γιατί πήγαινα εκεί συχνά πριν τον κορονοιό και γνωρίζω πολύ κόσμο. Για Βαρκελώνη δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί έχει ανέβει η εγκληματικότητα. Πιο κάτω Βαλένσια είναι καλά. Μαδρίτη είναι ανάλογα την περιοχή. Κάτω Ανδαλουσία δεν γνωρίζω. Επίσης Λισαβώνα Πορτογαλλία είναι πολύ καλά.

ΥΓ Το συνταξιοδοτικό είναι πολύ περίπλοκο, γιατί υπολογίζονται πολλοί παράγοντες, αλλά όπως και να τα υπολογίσω δεν με πιάνει.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.680
Like
2.357
Πόντοι
456
Το ζητούμενο είναι απευθείας πτήση από/προς Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρει τίποτα για Ισπανία. Διαφορετικά θα επέλεγα Μαγιόρκα, γιατί πήγαινα εκεί συχνά πριν τον κορονοιό και γνωρίζω πολύ κόσμο. Για Βαρκελώνη δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί έχει ανέβει η εγκληματικότητα. Πιο κάτω Βαλένσια είναι καλά. Μαδρίτη είναι ανάλογα την περιοχή. Κάτω Ανδαλουσία δεν γνωρίζω. Επίσης Λισαβώνα Πορτογαλλία είναι πολύ καλά.

ΥΓ Το συνταξιοδοτικό είναι πολύ περίπλοκο, γιατί υπολογίζονται πολλοί παράγοντες, αλλά όπως και να τα υπολογίσω δεν με πιάνει.
Αφού ξέρεις που θα πας :sunglasses:
:hi:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Αφού ξέρεις που θα πας :sunglasses:
:hi:
Δεδομένων των συνθηκών η Κύπρος είναι ο πιο πιθανός προορισμός. Όμως ποτέ δεν ξέρεις, γιατί εδώ μιλάμε με βάση κάποια γενικά κριτήρια. Από κοντά, δεν ξέρω ποιες θα είναι οι εντυπώσεις μου. Για αυτό εξετάζω κι άλλες πόλεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.369
Πόντοι
736
Κύπρος είναι σοβαρή επιλογή. Πάφος φαίνεται να έχει cool κλίμα, από ό,τι φαίνεται εδώ: Climate_of_Cyprus
Και σίγουρα η Κύπρος έχει και καλή ζωή.
Βουκουρέστι και Βουδαπέστη πρέπει να ληφθεί υπόψιν και η παρούσα εμπόλεμη κατάσταση που μπορεί να ξεφύγει.
Βρυξελλες τυπε... Και εχει και απευθειας πτηση
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.888
Κριτικές
3
Like
4.493
Πόντοι
456
Update (ζητείται feedback):

-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Παρίσι (αυτό το ξέρω)
-Mulhouse (στο τριεθνές Γαλλία-Ελβετία-Γερμανία)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη) Προσθήκη: Bologna
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη
Κύπρο Λάρνακα που έχω πάει 5-6 φορές για δουλειές βέβαια 3-4 ημέρες.Εμένα παρακμή μου φάνηκε θυμίζει Ελλάδα 70'ς-80'ς ας έχει ανάπτυξη και να παίζει χρήμα.
Μπολόνια πάλι που έχω πάει με τη σχέση που σπούδαζε εκει εγώ ξετρελάθηκα.Ωραία πόλη με ζωή ωραία ατμόσφαιρα είχε τρομερή αύρα καλό σημείο για να πηγαίνεις σε διάφορους προορισμούς αλλά αεροπλάνο θυμάμαι πήγα από Αθήνα Μπολόνια μέσω Κωνσταντιμούπολης και γύρισα μέσω Ρώμης.Αλλά και πάλι πήγα σαν τουρίστας.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Βρυξελλες τυπε... Και εχει και απευθειας πτηση
Είναι πολύ ψηλά. Αν είναι να ανέβω τόσο πάνω με βολεύει καλύτερα το Παρίσι.

Μπολόνια πάλι που έχω πάει με τη σχέση που σπούδαζε εκει εγώ ξετρελάθηκα.Ωραία πόλη με ζωή ωραία ατμόσφαιρα είχε τρομερή αύρα καλό σημείο για να πηγαίνεις σε διάφορους προορισμούς αλλά αεροπλάνο θυμάμαι πήγα από Αθήνα Μπολόνια μέσω Κωνσταντιμούπολης και γύρισα μέσω Ρώμης.Αλλά και πάλι πήγα σαν τουρίστας.
Έχει κατευθείαν από/προς Θεσσαλονίκη που με ενδιαφέρει και φαίνεται καλός προορισμός.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.888
Κριτικές
3
Like
4.493
Πόντοι
456
Είναι πολύ ψηλά. Αν είναι να ανέβω τόσο πάνω με βολεύει καλύτερα το Παρίσι.


Έχει κατευθείαν από/προς Θεσσαλονίκη που με ενδιαφέρει και φαίνεται καλός προορισμός.
Εγώ ξετρελάθηκα.Εγώ Μπολόνια θα ζούσα άνετα.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.827
Κριτικές
90
Like
36.930
Πόντοι
25.467
Ταγγέρη να πάτε. Όλοι οι εκκεντρικοί μεγιστάνες εκεί μαζεύονται. Κρίμα να λείπετε εσείς.

Πάρτε μαζί σας και το Μπουρδογιώργη. Φέρονται πολύ αγαπησιάρικα οι μουσουλμάνοι Μαροκινοί στους φυλομεταβατικούς. Ζάχαρη θα περάσει.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεδομένων των συνθηκών η Κύπρος είναι ο πιο πιθανός προορισμός. Όμως ποτέ δεν ξέρεις, γιατί εδώ μιλάμε με βάση κάποια γενικά κριτήρια. Από κοντά, δεν ξέρω ποιες θα είναι οι εντυπώσεις μου. Για αυτό εξετάζω κι άλλες πόλεις.
Τυπε βλεπω στο τελος να κανετε μπιζνες μαζι με τον ξενιτεμενο, οπως ο Αλεξανδρακης με την Φαρλακαινα :headbaning1: στο Ξυπνα Βασιλη και να μας στειλετε ολο το σαιτ στην...Αργεντινη :tooth::tooth::tooth:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.942
Like
18.261
Πόντοι
3.656
Οι παλιές γαλλικές αποικίες στη βορειοδυτική αφρική πρέπει να είναι όλες σούπερ.
Για χοντρά πορτοφόλια όμως.

Αν μιλάμε και για ομορφάντες όπως εμείς και ο Πέπε (λε μόκο)

μπορεί να βγάλουμε εκεί και γαλλίδες ντίβες. Μπουρζουά φυσικά , όχι ταγάρια για άπλυτους ........

charles-boyer-as-pepe-le-moko-cheek-to-cheek-with-hedy-lamarr-as-gaby-in-a-scene-from-algiers.jpg
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.229
Like
13.394
Πόντοι
2.606
Το ζητούμενο είναι απευθείας πτήση από/προς Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρει τίποτα για Ισπανία. Διαφορετικά θα επέλεγα Μαγιόρκα, γιατί πήγαινα εκεί συχνά πριν τον κορονοιό και γνωρίζω πολύ κόσμο. Για Βαρκελώνη δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί έχει ανέβει η εγκληματικότητα. Πιο κάτω Βαλένσια είναι καλά. Μαδρίτη είναι ανάλογα την περιοχή. Κάτω Ανδαλουσία δεν γνωρίζω. Επίσης Λισαβώνα Πορτογαλλία είναι πολύ καλά.

ΥΓ Το συνταξιοδοτικό είναι πολύ περίπλοκο, γιατί υπολογίζονται πολλοί παράγοντες, αλλά όπως και να τα υπολογίσω δεν με πιάνει.
Τυπε Μαγιόρκα είναι για γέλια το καλοκαίρι λούτσα είναι καλύτερη το 70 τις εκατό ιδιοκτησίας το έχουν γερμανοι μόνο η χώρα λίγο αξίζει Πάλμα ντε Μαγιόρκα αν θυμάμαι Ισπανία τραβά κάνα σαν Σεμπάστιαν στη χώρα των Βάσκων είχα πάει με τον πουστη τον κοβασεβιτσ μ άρεσε μεγκλα
 

Pookierock

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2023
Μηνύματα
127
Like
225
Πόντοι
21
βοθκουρεστη είναι η καλύτερη επιλογή..

Έχει όλα όσα ζητάς..και γυναικάρες 2 μέτρα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom