Νέα

Εργένης ψάχνει πόλη να ζήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 679
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mikch65

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
14
Like
18
Πόντοι
0
Εγώ θα έβαζα στην εξίσωση και την Κωνσταντινούπολη
 

thodorio

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
2.779
Κριτικές
4
Like
1.811
Πόντοι
216
καλαματα, θα τα πινεις κ με τον cr7
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Βρήκα δύο κύπριους εδώ στην ελληνική κοινότητα και μου είπαν για Λεμεσό. Γιατί εκεί, λένε, είναι η ζωή. Η Πάφος είναι ωραία, αλλά μικρή πόλη.
 

Dimi_

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
15
Like
11
Πόντοι
0
Αν ξεκινάς με κριτήριο τις πτήσεις και την ταλαιπωρία μην κανείς καν τον κόπο. Το πρώτο κριτήριο πρέπει να είναι που μπορώ να πάω. Μπορώ Αμερική - Αυστραλία - Καναδά; Μπορώ Αγγλία; Μπορώ μέση Ανατολή; Μπορώ Ευρώπη; Μετά συνεχίζεις.
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.628
Like
68.295
Πόντοι
11.956
Άλλη ωραία πόλη και αυτή την εποχή είναι ότι πρέπει είναι το Χάρκοβο
 

t0nic

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2021
Μηνύματα
56
Like
51
Πόντοι
0
πανε προς Πυργο αδερφε.θα βρεις την υγεια σου
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Αν ξεκινάς με κριτήριο τις πτήσεις και την ταλαιπωρία μην κανείς καν τον κόπο. Το πρώτο κριτήριο πρέπει να είναι που μπορώ να πάω. Μπορώ Αμερική - Αυστραλία - Καναδά; Μπορώ Αγγλία; Μπορώ μέση Ανατολή; Μπορώ Ευρώπη; Μετά συνεχίζεις.
Δεν μιλάμε γενικώς για τη μετανάστευση σε τούτο το νήμα, τύπε μου (ίδε πρώτο ποστ).

Είμαι ήδη έξω (Montpellier, Γαλλία) και για να πάω Θεσσαλονίκη θέλει πάντα σκάλα και η ταλαιπωρία μπορεί να πάει και μιάμιση μέρα. Αυτά τα υπέμενα όσο ήμουν νέος και είχα επαγγελματικές υποχρεώσεις. Τώρα είμαι 60+ και χωρίς επαγγελματικές υποχρεώσεις. Δεν επιθυμώ να επιστρέψω Ελλάδα, απλά ψάχνω μία ευρωπαική πόλη με καλή ζωή και με απευθείας πτήση από/προς Θεσσαλονίκη για να μην ταλαιπωρούμαι ούτε εγώ ούτε οι δικοί μου που θα έρχονται να με βλέπουν.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Βρήκα δύο κύπριους εδώ στην ελληνική κοινότητα και μου είπαν για Λεμεσό. Γιατί εκεί, λένε, είναι η ζωή. Η Πάφος είναι ωραία, αλλά μικρή πόλη.
αν είναι να ρθεις Κύπρο,μόνο για Λεμεσό είναι..
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
αν είναι να ρθεις Κύπρο,μόνο για Λεμεσό είναι..
Εκεί κατέληξα κι εγώ με βάση τις πληροφορίες που έχω. Παραμένει βέβαια ένας αρνητικός παράγοντας η πολλή ζέστη. Δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστικό τα καλοκαίρια να ανεβαίνω πιο ψηλά προς το βουνό. Είναι μικρές οι αποστάσεις.
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Εκεί κατέληξα κι εγώ με βάση τις πληροφορίες που έχω. Παραμένει βέβαια ένας αρνητικός παράγοντας η πολλή ζέστη. Δεν ξέρω αν είναι ρεαλιστικό τα καλοκαίρια να ανεβαίνω πιο ψηλά προς το βουνό. Είναι μικρές οι αποστάσεις.
ναι έχει το τρόοδος που είναι βούνο.μικρό νησί,μικρές αποστάσεις..η ζέστη δε σε πειράζει, αν δεν κάνεις εξωτερική δουλειά.για εισοδηματία(που είσαι απότι κατάλαβα),είναι πολύ καλή επιλογή.για σπίτι πέριξ λεμεσού γτ μέσα γαμάνε οι τιμές.αυτοκίνητα φτήνα και με λίγα χλμ.αεροδρόμιο πετάς όπου θέλεις.με κύπριους δε σε υποχρεώνει κανείς να χεις πάρε δώσε.δε βλέπω κάτι αρνητικό
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Είμαι ήδη έξω (Montpellier, Γαλλία) και για να πάω Θεσσαλονίκη θέλει πάντα σκάλα και η ταλαιπωρία μπορεί να πάει και μιάμιση μέρα. Αυτά τα υπέμενα όσο ήμουν νέος και είχα επαγγελματικές υποχρεώσεις. Τώρα είμαι 60+ και χωρίς επαγγελματικές υποχρεώσεις. Δεν επιθυμώ να επιστρέψω Ελλάδα, απλά ψάχνω μία ευρωπαική πόλη με καλή ζωή και με απευθείας πτήση από/προς Θεσσαλονίκη για να μην ταλαιπωρούμαι ούτε εγώ ούτε οι δικοί μου που θα έρχονται να με βλέπουν.
Σκεφτηκες να γυρισεις Ελλαδα; Αν εφυγες οσο ειχες επαγγελματικες υποχρεωσεις, σκεψου αν οι λογοι που σε κρατανε μακρια οντως υπαρχουν τωρα που εισαι πλεον μη ενεργος επαγγελματικα. Η Ελλαδα ειναι παραδεισος για οσους εχουν εισοδηματα χωρις να δουλευουν, ειδικα με οσα εχει κανει ο Πιερακακης και η τεχνολογια που μπορει να περασεις 10+ χρονια χωρις να πατησεις σε δημοσια υπηρεσια.
Η Κυπρος θα σου φανει χωριο μετα την Κυανη Ακτη, για σενα θα ειναι μεγαλο demotion, σκεψου το καλα πριν κανεις κινηση
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
@Kalogero ψαξε πολεις με πληθυσμο 500.000 - 1.000.000 κατοικους. Συνδυαζουν τα καλα των μεγαλων (κινηση, επιλογες, σχετικη ανωνυμια, κλπ) αλλα και των μικρων πολεων (κοντα στη φυση, ευκολες μετακινησεις, κοντα ολα, κοντα οι φιλοι, μικρο κομιουτινγκ, κλπ)
Ευτυχως η Ευρωπη ειναι γεματη με τετοιες πολεις.
Μακρια απο μεγαλουπολεις τυπου Βερολινο, Παρισι, κλπ αλλα και απο χωρια κατω των 100.000 κατοικων
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Επισης, κατι που θα εκανα στη θεση σου, εφοσον η ευκολη προσβαση ειναι πρωτη προτεραιοτητα, ειναι να στειλω email στην skyscanner με το ερωτημα:
Με βαση τα στατιστικα τους, την τελευταια διετια, ποιες ητανε οι 10 φθηνοτερες πτησεις απο-προς την Αθηνα-Θεσσαλονικη (βαλε οποια πολη ταιριαζει στην περιπτωση σου);
Για αυτους ειναι πανευκολο να το αντλησουν, ενα απλο query ειναι, στην τελικη δωσε τους ενα 100ευρο προμηθεια ad-hoc αιτηματος.
Καποια ιδεα μπορεις και μονος σου να αποκτησεις αν πχ ριχνεις μια ματια στο σαιτ τους καθημερινα για εναν μηνα, αλλα σιγουρα τα νουμερα απο τη βαση δεδομενων τους ειναι αναντικαταστατα. Καποιες πολεις που εχω δει να ειναι μονιμως σε προσφορα ειναι πχ η Βιεννη, το Μιλανο, οι Πολωνικες, οι Βρυξελλες, κλπ
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Σκεφτηκες να γυρισεις Ελλαδα; Αν εφυγες οσο ειχες επαγγελματικες υποχρεωσεις, σκεψου αν οι λογοι που σε κρατανε μακρια οντως υπαρχουν τωρα που εισαι πλεον μη ενεργος επαγγελματικα. Η Ελλαδα ειναι παραδεισος για οσους εχουν εισοδηματα χωρις να δουλευουν, ειδικα με οσα εχει κανει ο Πιερακακης και η τεχνολογια που μπορει να περασεις 10+ χρονια χωρις να πατησεις σε δημοσια υπηρεσια.
Η Κυπρος θα σου φανει χωριο μετα την Κυανη Ακτη, για σενα θα ειναι μεγαλο demotion, σκεψου το καλα πριν κανεις κινηση
Δεν εννοούσα ότι οι επαγγελματικές υποχρεώσεις με κρατούσαν στο εξωτερικό, αλλά στη συγκεκριμένη πόλη. Δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψω Ελλάδα. Δεν είναι μόνο το κράτος, αλλά και οι νοοτροπίες. Με τα δικά μου κριτήρια δεν βλέπω κανέναν παράδεισο.

Αν δεν μου κάνει η Κύπρος, πάω αλλού. Απλά πράγματα.

Επισης, κατι που θα εκανα στη θεση σου, εφοσον η ευκολη προσβαση ειναι πρωτη προτεραιοτητα, ειναι να στειλω email στην skyscanner με το ερωτημα:
Με βαση τα στατιστικα τους, την τελευταια διετια, ποιες ητανε οι 10 φθηνοτερες πτησεις απο-προς την Αθηνα-Θεσσαλονικη (βαλε οποια πολη ταιριαζει στην περιπτωση σου);
Για αυτους ειναι πανευκολο να το αντλησουν, ενα απλο query ειναι, στην τελικη δωσε τους ενα 100ευρο προμηθεια ad-hoc αιτηματος.
Καποια ιδεα μπορεις και μονος σου να αποκτησεις αν πχ ριχνεις μια ματια στο σαιτ τους καθημερινα για εναν μηνα, αλλα σιγουρα τα νουμερα απο τη βαση δεδομενων τους ειναι αναντικαταστατα. Καποιες πολεις που εχω δει να ειναι μονιμως σε προσφορα ειναι πχ η Βιεννη, το Μιλανο, οι Πολωνικες, οι Βρυξελλες, κλπ
Σωστό, αλλά δευτερεύον κριτήριο.
 

Dimi_

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
15
Like
11
Πόντοι
0
Δεν μιλάμε γενικώς για τη μετανάστευση σε τούτο το νήμα, τύπε μου (ίδε πρώτο ποστ).

Είμαι ήδη έξω (Montpellier, Γαλλία) και για να πάω Θεσσαλονίκη θέλει πάντα σκάλα και η ταλαιπωρία μπορεί να πάει και μιάμιση μέρα. Αυτά τα υπέμενα όσο ήμουν νέος και είχα επαγγελματικές υποχρεώσεις. Τώρα είμαι 60+ και χωρίς επαγγελματικές υποχρεώσεις. Δεν επιθυμώ να επιστρέψω Ελλάδα, απλά ψάχνω μία ευρωπαική πόλη με καλή ζωή και με απευθείας πτήση από/προς Θεσσαλονίκη για να μην ταλαιπωρούμαι ούτε εγώ ούτε οι δικοί μου που θα έρχονται να με βλέπουν.
Το ίδιο είναι. Δες που σου προσφέρεται καλύτερη ποιότητα ζωής. Αν εσυ κολλάς στις 3 ώρες παραπάνω πτηση άστο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom