Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Εξαρταται τι εννοεις "πρωτη δυσκολια"
Εγω πχ μπορω να δουλευω 16 ωρες καθημερινα, αν τυχω σε περιβαλλον οπου απαιτειται πολλη δουλεια ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
Ομως αν τυχω σε περιβαλλον οπου εγω θα κληθω να δουλευω πχ για 100 και να εχω διπλα μου 2-3 λεσια, γλυφτες, ψευτομανατζερ, κλπ να δουλευουν για 20 λαμβανοντας περισσοτερα λεφτα απο μενα, και αισθανομενος οτι με δουλευουν πισω απο την πλατη μου, ειναι λογος αμεσης φυγης απο την εταιρια, ακομα και αν μπορω απο φυσικης αποψεως να δουλευω για το δεκαπλασιο.
Αν σου τυχουν 1-2 τετοιες εταιριες, εχεις γυρισει Ελλαδα με τη μια.
Και η αληθεια ειναι πως το παιχνιδι στο εξωτερικο ειναι στημενο ακριβως ετσι, ωστε εσυ ο "Πακιστανος" της Γερμανιας να δουλευεις για 100 και διπλα σου τα γλυφτρακια κυριως Γερμανοι να δουλευουν για 20 και να σου κανουν και μικρομανατζμεντ
Οσοι ειναι τυχεροι εννοειται συνεχιζουν. Οσοι ειναι πονηροι και διπλωματες συνεχιζουν και αυτοι. Οσοι ειναι εργασιακες μηχανες και ταυτοχρονα και γουμαρια-απαθεις και παλι συνεχιζουν για οσο παει. Και πολυ καλα κανουν βεβαια, ο καθενας ο,τι γουσταρει.
Εξαρταται και απο τις αναγκες του καθενος αλλα και το συνολικο βιογραφικο του.
Με κάλυψες. Γενικά η φάση στο εξωτερικό είναι σκάκι. το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις με ποιον παίκτη θα παίξεις..
 

Xwristaboo

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
498
Πόντοι
21
Καλησπέρα και από εμένα. Δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το θέμα και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάει κάποιος ανειδίκευτος (έχω πτυχίο αλλά ουσιαστικά δε θα έλεγα ότι είναι χρήσιμο) να ζήσει και να εργαστεί στο εξωτερικό π.χ Γερμανία μιας και έχω κάποιες μικρές βάσεις όσον αφορά τη γλώσσα αλλά προσπαθώ πλέον να τη μάθω και μόνος μου.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Αν έχεις σκοπό να σκύψεις το κεφάλι και να δουλέψεις ναι αξίζει.
Σε καμία περίπτωση ως ανειδίκευτος σε κάποιο τομέα δεν θα πάρεις πάνω από το βασικό μισθό.
Μία δουλειά την οποία μπορείς σίγουρα να κάνεις και θα πληρωθείς και σχετικά καλά είναι οδηγός φορτηγού.
Και αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο στείλε μου μήνυμα γιατί εκεί που δουλεύω εγώ υπάρχουν θέσεις.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ας πούμε η Κυανή Ακτή φαντάζει ως ο τέλειος συνδιασμός: οργανωμένο κράτος, καλοί μισθοί, ήλιος και θάλασσα κλπ. Αν θέλεις όμως να ριζώσεις (να αφήσεις απογόνους) δεν κάνει, γιατί η Γαλλία σιγά σιγά ισλαμοποιείται.
Η Κυανη Ακτη ειναι παραδεισος επι γης. Η Γαλλια ισως ειναι η πιο ευλογημενη χωρα στον πλανητη, απο πολλες αποψεις. Απλα για μας ειναι το προβλημα της γλωσσας
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Για οσους πιστευουν πως στο εξωτερικο ολα λειτουργουν ροδινα:
 

Xwristaboo

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2022
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
498
Πόντοι
21
Για οσους πιστευουν πως στο εξωτερικο ολα λειτουργουν ροδινα:
Δυστυχώς φίλε μου όσοι δεν έχουν ζήσει στο εξωτερικό ή το έχουν επισκεφθεί απλά ως τουρίστες δεν μπορούν να ξέρουν.
Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω σε κάποιο ποστ μου έγραψα ότι όταν ήρθα Γερμανία πολλά πράγματα απομυθοποιήθηκαν.
Σε πολλά πράγματα είναι πολύ μπροστά και σε πολλά πολύ πίσω.
Από που να ξεκινήσω??
Έλα να δεις τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στη χώρα της τεχνολογίας... μόλις βγεις λίγο έξω από τα κέντρα πόλεων κάνεις αμάν για να πιάσεις σήμα.
Έλα να δεις το ιντερνετ στα χωριά... πληρώνεις 50αρα γραμμή και κατεβάζεις με 12.... και για να είναι καλυμμένα τα κωλαράκια τους σου γράφουν στην σύμβαση ότι η περιοχή σου έχει μάξιμουμ αυτή την ταχύτητα.
Εχουν όμως και πολύ θετικά όπως το ότι για ρεύμα πληρώνεις πολύ λίγα χρήματα (για λογική κατανάλωση πάντα).
Οι δρόμοι τους είναι σχετικά καλοί από ποιότητα οδοστρώματος αλλά οι οδηγοί χειρότεροι από τους Έλληνες που στο χωριό τους έχουν προτεραιότητα...
Για την φοροδιαφυγή δεν σχολιάζω... ο παράδεισος του φοροφυγά (αρκεί βέβαια να μη τον πιάσουν)
Για λάδωμα για να πάρεις χαρτιά κλπ δε σχολιάζω επίσης....
Μπορώ να γράφω ώρες αλλά δε θέλω να κουράσω, απλά για να δεις την ταχύτητα στο ίντερνετ σου βάζω τωρινή φωτό από το δικό μου ίντερνετ
 

Συνημμένα

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    30,2 KB · Εμφανίσεις: 28
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Για οσους πιστευουν πως στο εξωτερικο ολα λειτουργουν ροδινα:
Άλλος μύθος που πιστεύουν πολλοί...
Όταν κατεβαίνω Ελλάδα, μου περιγράφουν για διάφορες καταστάσεις που "δε θα συνέβαιναν στο εξωτερικό", αλλά που να 'ξεραν....

Η Κυανη Ακτη ειναι παραδεισος επι γης. Η Γαλλια ισως ειναι η πιο ευλογημενη χωρα στον πλανητη, απο πολλες αποψεις. Απλα για μας ειναι το προβλημα της γλωσσας

Για πολλούς, ακόμη και Γάλλους, είναι και το πρόβλημα της παρουσίας πολλών ξένων συγκεκριμένων προελεύσεων.
Και ναι, δεν είναι σε όλη τη Γαλλία το ίδιο,αλλά παίζουν πόλεις και συνοικίες που είναι καμμένη γη..

Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω σε κάποιο ποστ μου έγραψα ότι όταν ήρθα Γερμανία πολλά πράγματα απομυθοποιήθηκαν.
Σε πολλά πράγματα είναι πολύ μπροστά και σε πολλά πολύ πίσω.
Ισχύει, αλλά επειδή την ξέρω τη χώρα από παιδί, να ξέρεις ότι δεν ίσχυε πάντα.
Το επίπεδό τους μετά την επανοικοδόμηση και μέχρι αρχές 2000,
ήταν υψηλότατο.
Άλλωστε στο προσκήνιο ήταν πλέον τα παιδιά που μεγάλωσαν στον/μετά τον Β' ΠΠ,
μια γενιά με πολύ υψηλό μορφωτικό επίπεδο και ήθος.

Εμείς τώρα ζούμε την παρακμή της Γερμανίας, που δε θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση σε μία συνολικά παρηκμασμένη Ευρώπη.
Απλά επειδή η Γερμανία ήταν πολύ ψηλά, κάνει αίσθηση η πτώση της.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Ποσοι ειναι οι μανατζερς δηλαδη σε καθε μεγαλη εταιρια στην Ελλαδα; 10; 20; Και ποσες ειναι αυτες οι μεγαλες εταιριες στην Ελλαδα; 30; 50; Μιλαμε δηλαδη για 1000 μανατζερς σε ολοκληρη την χωρα;

Μην ξεχναμε επισης οτι για να κυνηγησεις τετοιες θεσεις στην Ελλαδα, πρεπει να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεις και 30% ανεργια. Εκτός αν εισαι δημοσιος υπαλληλος οποτε εχεις 0% ανεργια για παντα.

Το developping ειναι οντως κλαδος που πληρωνει αρκετα καλυτερα απο το μεσο ελληνικό μισθό και τυχαινει να ειναι σε εξαρση τωρα. Αν ημουν νεος θα ασχολιομουν σιγουρα με αυτο.
Μ΄ένεις Α΄θήνα;
Αυτά που περιγράφεις δείχνουν άγνοια της πραγματικότητας.
Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες εταιρείες μόνο στην Αθήνα με αυτούς τους μισθούς.
Αλλά σίγουρα είπαμε αυτοί οι μισθοί είναι για λίγους.

Αντίθετα, κάποιος εξειδικευμένος στο εξωτερικό, που πουλάει σωστά τον εαυτό του θα πάρει τα 3-4 χιλιάρικα πιο εύκολα και χωρίς τις ευθύνες ενός μάνατζερ.
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Δυστυχώς φίλε μου όσοι δεν έχουν ζήσει στο εξωτερικό ή το έχουν επισκεφθεί απλά ως τουρίστες δεν μπορούν να ξέρουν.
Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω σε κάποιο ποστ μου έγραψα ότι όταν ήρθα Γερμανία πολλά πράγματα απομυθοποιήθηκαν.
Σε πολλά πράγματα είναι πολύ μπροστά και σε πολλά πολύ πίσω.
Από που να ξεκινήσω??
Έλα να δεις τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας στη χώρα της τεχνολογίας... μόλις βγεις λίγο έξω από τα κέντρα πόλεων κάνεις αμάν για να πιάσεις σήμα.
Έλα να δεις το ιντερνετ στα χωριά... πληρώνεις 50αρα γραμμή και κατεβάζεις με 12.... και για να είναι καλυμμένα τα κωλαράκια τους σου γράφουν στην σύμβαση ότι η περιοχή σου έχει μάξιμουμ αυτή την ταχύτητα.
Εχουν όμως και πολύ θετικά όπως το ότι για ρεύμα πληρώνεις πολύ λίγα χρήματα (για λογική κατανάλωση πάντα).
Οι δρόμοι τους είναι σχετικά καλοί από ποιότητα οδοστρώματος αλλά οι οδηγοί χειρότεροι από τους Έλληνες που στο χωριό τους έχουν προτεραιότητα...
Για την φοροδιαφυγή δεν σχολιάζω... ο παράδεισος του φοροφυγά (αρκεί βέβαια να μη τον πιάσουν)
Για λάδωμα για να πάρεις χαρτιά κλπ δε σχολιάζω επίσης....
Μπορώ να γράφω ώρες αλλά δε θέλω να κουράσω, απλά για να δεις την ταχύτητα στο ίντερνετ σου βάζω τωρινή φωτό από το δικό μου ίντερνετ
Γι αυτό προτίμησα Ολλανδία. Είναι αρκετά πιο συγκεντρωμένοι αν και έχουν και αυτοί τα θέματα τους όπως κάθε λαός.
Είναι όμως high tech και γενικά αρκετά μπροστά απο αρκετά κράτη.
Μην μιλήσω για Βέλγιο...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.789
Πόντοι
3.656
Η ομορφια της Ελλαδας ειναι στην επαρχια. Φυση, απλα, ανεση, μεγαλα σπιτια, αραιοκατοικηση, μπαξεδες, κοτες, χωραφια, βολτες με το αμαξι χωρις φαναρια και κινηση, βουνα, θαλασσες, πρασινο, δαση, ηλιος, καθαρος αερας, κλπ
Οι πολεις της Ελλαδας και κυριως οι μεγαλουπολεις ειναι ανθρωπινα κολαστηρια

Η ομορφιά στην επαρχία αλλά η ζωή,οι επιλογές,οι γκόμενες,τα πάντα είναι στις μεγαλουπόλεις.

Αν είσαι γέρος ή παντρεμένος με παιδιά,είναι ωραία η επαρχία.Αν δεν είσαι,κόβεις φλέβες
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Γι αυτό προτίμησα Ολλανδία. Είναι αρκετά πιο συγκεντρωμένοι αν και έχουν και αυτοί τα θέματα τους όπως κάθε λαός.
Είναι όμως high tech και γενικά αρκετά μπροστά απο αρκετά κράτη.
Μην μιλήσω για Βέλγιο...
Εννοεις ειναι για τον πεουλα το Βελγιο; Για πες εμπειριες
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.681
Like
2.357
Πόντοι
456
Εννοεις ειναι για τον πεουλα το Βελγιο; Για πες εμπειριες
Η Ελλάδα είναι 100 χρόνια πιο μπροστά απο το Βέλγιο.
Η χώρα είναι χάλια, πολυ υπερεκτιμημένη σε σχέση με αυτό που δείχνουν προς τα έξω.
Οργάνωση υπο το μηδέν και υπηρεσίες επιπέδου ισλαμαμπάτ.
Μακριά απο εμάς.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.789
Πόντοι
3.656
Η Ελλάδα είναι 100 χρόνια πιο μπροστά απο το Βέλγιο.
Η χώρα είναι χάλια, πολυ υπερεκτιμημένη σε σχέση με αυτό που δείχνουν προς τα έξω.
Οργάνωση υπο το μηδέν και υπηρεσίες επιπέδου ισλαμαμπάτ.
Μακριά απο εμάς.

Βέλγιο πρέπει να'ναι shithole όπως έλεγε κι ο Τραμπ
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Για την φοροδιαφυγή δεν σχολιάζω... ο παράδεισος του φοροφυγά (αρκεί βέβαια να μη τον πιάσουν)
Για λάδωμα για να πάρεις χαρτιά κλπ δε σχολιάζω επίσης....
What the fuck? Στη Γερμανία αυτά; Μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω....
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.214
Like
3.488
Πόντοι
1.706
Και όμως! ΄Ασε που πουλάνε μούρη προς τα έξω. Εσσωτερικά εχουν τεράστια προβλήματα!
Μαν, όταν περιγράφεις μία χώρα, περιγράφεις την κανονικότητα, όχι τις εξαιρέσεις. Εξαιρέσεις και περίεργα συμβαίνουν παντού.

Σε ό,τι αφορά τη φοροδιαφυγή (για τον απλό πολίτη λέμε, κι όχι για τα μεγάλα ψάρια που φοροδιαφεύγουν κατά κανόνα), καταλαβαίνω ότι ο λαός όλο και κάτι θα ήθελε να κρύψει, πόσο μάλλον όταν δεν τα βγάζει εύκολα πέρα, αλλά το πέρασμα στην πράξη δεν μπορεί να είναι και τόσο εύκολο σε κράτη με ισχυρή οργάνωση, όπου ο νόμος είναι καταπέλτης για όσους το κάνουν.
Αμ, το άλλο με το λάδωμα για να πάρεις χαρτιά με άφησε ... Παυλόπουλο.
Εγώ αυτά τα δύο μόνο σχολίασα.
Αν η Γερμανία χάλασε τόσο πολύ, πέφτω πράγματι από τα σύννεφα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Αφηνω αυτο εδω.
Ειναι ακριβως αυτο που μου συνεβη. Αυτο που ενοιωσα και υπαρχει τελικα στην πραγματικοτητα σαν μια καινουργια τάση.


Η «Μεγάλη Παραίτηση» έρχεται και στην Ελλάδα το 2023 – Τι είναι το ρεύμα που γιγαντώθηκε εν μέσω πανδημίαςΠοιες είναι οι τάσεις στην αγορά εργασίας


Το φαινόμενο που εν μέσω πανδημίας έγινε διεθνώς γνωστό ως «Η Μεγάλη Παραίτηση» αναμένεται να εξελιχθεί και στην ελληνική αγορά εργασίας εντός του 2023, σύμφωνα με τον Γιάννη Στεργή, αρχιτέκτονας του οικοσυστήματος «The αriston Project» (Ηνωμένο Βασίλειο), ιδρυτής και πρόεδρος της εταιρείας «Hyphen SA» και συγγραφέας του κώδικα «The αriston CODEX».

Ο κ. Στεργής μίλησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ενόψει της δημιουργίας νέου δείκτη, που στόχο έχει να μετράει και να αξιολογεί τις τάσεις που διαμορφώνονται στις αγορές εργασίας αρχικά της Ελλάδας και της Κύπρου και μετέπειτα ολόκληρης της Ευρώπης.

Όπως λέει, το κύμα της Μεγάλης Παραίτησης, που έχει γίνει την τελευταία διετία έντονα εμφανές σε Ευρώπη και ΗΠΑ, με χιλιάδες ανθρώπους να εγκαταλείπουν «σίγουρες» θέσεις εργασίας και να αλλάζουν βιοποριστικό αντικείμενο, επιδιώκοντας μια πιο δημιουργική πορεία, έχει αρχίσει να εκδηλώνεται και στην Ελλάδα: «Ήδη γνωρίζω πολλούς εξαιρετικούς επιστήμονες και επαγγελματίες, οι οποίοι όχι μόνο εγκαταλείπουν τις μεγάλες πόλεις -άρα και τις έδρες των μεγάλων εργοδοτών- αλλά αλλάζουν και βιοποριστικό αντικείμενο, φέρνοντάς το πιο κοντά σε ασχολίες πιο δημιουργικές, που τους δίνουν χαρά. Η μετακίνησή τους αυτή μειώνει και το κόστος ζωής και εδώ πρέπει να προσθέσουμε και πιο ψυχολογικές και φιλοσοφικές προσεγγίσεις, καθώς η ανάδειξη της ανθρώπινης φθαρτότητας μέσα από την πανδημία, έκανε τους ανθρώπους να εστιάσουν περισσότερο στην αξία του “εδώ και τώρα”, με περισσότερη ενσυνειδητότητα. Αυτό αφορά ακόμα περισσότερο τις νεότερες γενιές» σημειώνει.



Την καλημερα μου απο βραζιλια που βρισκομαι εδω κ δυο μηνες
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.770
Πόντοι
21.896
Αφηνω αυτο εδω.
Ειναι ακριβως αυτο που μου συνεβη. Αυτο που ενοιωσα και υπαρχει τελικα στην πραγματικοτητα σαν μια καινουργια τάση.


Η «Μεγάλη Παραίτηση» έρχεται και στην Ελλάδα το 2023 – Τι είναι το ρεύμα που γιγαντώθηκε εν μέσω πανδημίαςΠοιες είναι οι τάσεις στην αγορά εργασίας


Το φαινόμενο που εν μέσω πανδημίας έγινε διεθνώς γνωστό ως «Η Μεγάλη Παραίτηση» αναμένεται να εξελιχθεί και στην ελληνική αγορά εργασίας εντός του 2023, σύμφωνα με τον Γιάννη Στεργή, αρχιτέκτονας του οικοσυστήματος «The αriston Project» (Ηνωμένο Βασίλειο), ιδρυτής και πρόεδρος της εταιρείας «Hyphen SA» και συγγραφέας του κώδικα «The αriston CODEX».

Ο κ. Στεργής μίλησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, ενόψει της δημιουργίας νέου δείκτη, που στόχο έχει να μετράει και να αξιολογεί τις τάσεις που διαμορφώνονται στις αγορές εργασίας αρχικά της Ελλάδας και της Κύπρου και μετέπειτα ολόκληρης της Ευρώπης.

Όπως λέει, το κύμα της Μεγάλης Παραίτησης, που έχει γίνει την τελευταία διετία έντονα εμφανές σε Ευρώπη και ΗΠΑ, με χιλιάδες ανθρώπους να εγκαταλείπουν «σίγουρες» θέσεις εργασίας και να αλλάζουν βιοποριστικό αντικείμενο, επιδιώκοντας μια πιο δημιουργική πορεία, έχει αρχίσει να εκδηλώνεται και στην Ελλάδα: «Ήδη γνωρίζω πολλούς εξαιρετικούς επιστήμονες και επαγγελματίες, οι οποίοι όχι μόνο εγκαταλείπουν τις μεγάλες πόλεις -άρα και τις έδρες των μεγάλων εργοδοτών- αλλά αλλάζουν και βιοποριστικό αντικείμενο, φέρνοντάς το πιο κοντά σε ασχολίες πιο δημιουργικές, που τους δίνουν χαρά. Η μετακίνησή τους αυτή μειώνει και το κόστος ζωής και εδώ πρέπει να προσθέσουμε και πιο ψυχολογικές και φιλοσοφικές προσεγγίσεις, καθώς η ανάδειξη της ανθρώπινης φθαρτότητας μέσα από την πανδημία, έκανε τους ανθρώπους να εστιάσουν περισσότερο στην αξία του “εδώ και τώρα”, με περισσότερη ενσυνειδητότητα. Αυτό αφορά ακόμα περισσότερο τις νεότερες γενιές» σημειώνει.



Την καλημερα μου απο βραζιλια που βρισκομαι εδω κ δυο μηνες
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.258
Like
1.630
Πόντοι
216
Εχω ακούσει η Γερμανία έχει την τριπλάσια γραφειοκρατία απ' την Ελλάδα, πολύ χαρτούρα (όπως και οι ΗΠΑ), είναι μια χώρα που ενώ είναι η ατμομηχανή της ευρώπης έχει μείνει πίσω τεχνολογικά (σε σχέση με μεγαθήρια όπως ΗΠΑ-Νότια Κορέα-Κίνα), οι πόλεις είναι λίγο μουντές αν και δεν λείπουν και εκεί τα μεγάλα πάρκα, οι καλοί δρόμοι κλπ.
Μεγάλα ατού η παραδοσιακή γερμανική βιομηχανία η οποία εξελίσσεται ταχύτατα, το κοινωνικό κράτος με την πολύ μικρή διαφθορά κλπ.
Εν αντιθέσει με την Ολλανδία που αν και νάνος οικονομικά μπροστά στην Γερμανία, η τεχνολογία είναι σε καλύτερο επίπεδο, σχεδόν μηδενική γραφειοκρατία, όλο το κράτος ψηφιοποιημένο, με ένα τεράστιο hub από τεχνολογικές start-ups, με ίσως καλύτερο τελικό σκορ στο HDI απ' ότι η γερμανία.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Εχω ακούσει η Γερμανία έχει την τριπλάσια γραφειοκρατία απ' την Ελλάδα, πολύ χαρτούρα (όπως και οι ΗΠΑ), είναι μια χώρα που ενώ είναι η ατμομηχανή της ευρώπης έχει μείνει πίσω τεχνολογικά (σε σχέση με μεγαθήρια όπως ΗΠΑ-Νότια Κορέα-Κίνα), οι πόλεις είναι λίγο μουντές αν και δεν λείπουν και εκεί τα μεγάλα πάρκα, οι καλοί δρόμοι κλπ.
Όπως έχω ξαναγράψει, όσο αφορά τη Γερμανία όπως και άλλες τόσο μεγάλες χώρες δεν μπορούν να περιγραφούν οι πόλεις τους
συνολικά ως μουντές ή να αποδωθεί οποιοσδήποτε άλλος γενικός χαρακτηρισμός.
Όταν για παράδειγμα για να πας από το Passau στο Sylt πρέπει να οδηγήσεις πάνω από 1000 χιλιόμετρα,
μιλάμε για άλλο κλίμα,άλλη αρχιτεκτονική,άλλη διάλεκτο,κ.λ.π.

Μιας και γράφει ο kalogero για Γαλλία, είχα συνεργαστεί με ένα ζευγάρι Γάλλων που γνωρίστηκαν στο Πανεπιστήμιο,
η γυναίκα από χωριό στην πλευρά της Μάγχης και ο άντρας από το Μονπελιέ.
Και οι ίδιοι μου λέγανε ότι το μόνο τους κοινό όταν γνωρίστηκαν ήταν η γλώσσα και ότι μεγάλωσαν υπό τελείως διαφορετικές συνθήκες.

Εμένα μου είχαν προσφέρει την ίδια θέση στο Αμβούργο και το Μόναχο.
Ξέρω ότι αν επέλεγα το πρώτο, τίποτα στην καθημερινότητά μου πέρα της γλώσσας δε θα ήταν ίδιο με ότι ζω τώρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom