Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
:rockon:
+νω ειδικα τα ρουχα εξω σε σχεση με ελλαδα- μισθο καμια σχεση...μια μπλουζα superdry εχει 15 ευρω με την εκπτωση, εδω εχει 30...εκει δουλευεις στην χειροτερη δυο ωρες για να την παρεις ενω εδω 1,5 μερα!
ακριβα ειναι τα τσιγγαρα και οτι αλλο ειπες

Και η βραδινή έξοδος για ποτό, αρκετά φθηνότερη. Σε παμπ μπορείς να πιείς 6-7 μισόλιτρες μπύρες με ένα 20-25ρικο, Έχω δει παμπ με 1 ευρώ είσοδο και 2 ευρώ όλες οι δίλιτρες μπύρες.
Και τα άλλα ποτά (ουίσκυ, βότκες, κλπ) φθηνότερα, κλαμπ πολύ φθηνά σε σχέση με αυτό που λαμβάνεις.
Ελλάδα αν πας μπουζούκια με ταξί, πατσά μετά κλπ μπορεί να σου φύγει ένα 100ρικο για πλάκα. Έξω όλο το πακέτο (παμπ, μετά κλαμπ, μετά αφτερ και μετά φαί) μέσο όρο θα σου βγει ένα 30-40ρι που το βγαζεις με 3-4 ώρες δουλειάς. Εδώ το κατοστάρικο θες 4 μέρες να το βγάλεις  :'(
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
:rockon:
Και η βραδινή έξοδος για ποτό, αρκετά φθηνότερη. Σε παμπ μπορείς να πιείς 6-7 μισόλιτρες μπύρες με ένα 20-25ρικο, Έχω δει παμπ με 1 ευρώ είσοδο και 2 ευρώ όλες οι δίλιτρες μπύρες.
Και τα άλλα ποτά (ουίσκυ, βότκες, κλπ) φθηνότερα, κλαμπ πολύ φθηνά σε σχέση με αυτό που λαμβάνεις.
Ελλάδα αν πας μπουζούκια με ταξί, πατσά μετά κλπ μπορεί να σου φύγει ένα 100ρικο για πλάκα. Έξω όλο το πακέτο (παμπ, μετά κλαμπ, μετά αφτερ και μετά φαί) μέσο όρο θα σου βγει ένα 30-40ρι που το βγαζεις με 3-4 ώρες δουλειάς. Εδώ το κατοστάρικο θες 4 μέρες να το βγάλεις  :'(

που τις βρισκεις αυτες τις παρακμιακες παμπ ρε φιλε? και στην ελλαδα αμα πιεις μπυρα απο περιπτερο πανω στην πλατεια εξαρχειων φτηνα θα σου βγει
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Παιδιά, γαμείστε τήν Εύρώπη καί τραβάτε σέ τριτοκοσμικές χώρες...

1. Πάμφηνα φαγιά κλπ...
2. Τά περισσότερα συμβόλαια δίνουν τζάμπα καί σπίτι καί άμάξι...
3. Σέ βλέπουν σάν Θεό...
4. Σέ πληρώνουν ΠΟΛΛΑ άφορολόγητα φράγκα...
5. Έχεις δυνατότητα νά βάζεις ΠΟΛΛΑ στήν άκρη (δέν είναι αύτός ό #1 λόγος τής ξενητειάς;)...

Άπό ζωή ΜΗΔΕΝ, άλλά άμα έχεις TV καί καλό internet δέν τρέχει τίποτα, όλα καλά...

Οί συνθήκες μπορεί νά είναι ΠΟΛΥ άσχημες άλλά άπό τό νά βλέπω τίς ξυνισμένες μούρες τών εύρωπαίων καλύτερα μερικές άμμοθύελλες κλπ κλπ. έτσι τουλάχιστον τό βλέπω έγώ...

μας δουλευεις? τι να τα κανεις δηλαδη τα πολλα λεφτα στην ακρη αν ειναι να μην περνας καλα για να τα τρωνε στην υγεια σ οι κληρονομοι σου?
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
που τις βρισκεις αυτες τις παρακμιακες παμπ ρε φιλε? και στην ελλαδα αμα πιεις μπυρα απο περιπτερο πανω στην πλατεια εξαρχειων φτηνα θα σου βγει

Αγγλία, κεντρική παμπ, μπροστά στην προκυμαία της πόλης, με πολύ κόσμο, οθόνες για ματσ, μπιλάρδα, βελάκια, κλπ. Στις άλλες παμπ, οι μπύρες παίζουν από 3.50-4.00 (οι μισόλιτρες), πάλι φθηνότερα από εδώ. Παλιά θυμάμαι μπύρα στο Μπουρνάζι 330ml, με 7 ευρώ...
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Αγγλία, κεντρική παμπ, μπροστά στην προκυμαία της πόλης, με πολύ κόσμο, οθόνες για ματσ, μπιλάρδα, βελάκια, κλπ. Στις άλλες παμπ, οι μπύρες παίζουν από 3.50-4.00 (οι μισόλιτρες), πάλι φθηνότερα από εδώ. Παλιά θυμάμαι μπύρα στο Μπουρνάζι 330ml, με 7 ευρώ...

μπυρα με 7 ευρω στην ελλαδα μετα ρην κριση δεν θυμαμαι να εχω δει
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
μπυρα με 7 ευρω στην ελλαδα μετα ρην κριση δεν θυμαμαι να εχω δει

Μιλάω για πριν την κρίση. Ακόμα και τότε όμως οι μισθοί ήταν μικρότεροι της Αγγλίας. Εσύ πιστεύεις ότι η διασκέδαση στην Ελλάδα είναι φθηνότερη απ το εξωτερικό;
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Μιλάω για πριν την κρίση. Ακόμα και τότε όμως οι μισθοί ήταν μικρότεροι της Αγγλίας. Εσύ πιστεύεις ότι η διασκέδαση στην Ελλάδα είναι φθηνότερη απ το εξωτερικό;

ναι ακριβοτερη και καλυτερη τις επιλογες τις ελλαδας δεν τις βρισκεις γερμανια
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
μια στιγμη ρε παιδια τι εννοείτε τις επιλογες τις ελλαδας??? που πατε σε ένα κλαμπακι και οι γκομενες εχουν υφος 1000 καρδιναλιων και ριχνουν αβερτα χυλοπιτα. εγω όταν πηγα πχ γενευη διαβαζα πριν δεν εχει διασκεδαση η πολη, πηγα σε μια ντισκο της και γινοταν χαμος από καμακι, ακομη και όταν πηγε η γκομενα μου τουαλετα μου μιλησε μια ξανθια μουναρα, στην  δε γκομενα μου που ηταν χοντρη στο δρομο για την τουαλετα της την επεσαν. δηλαδή το ελληνικο κλαμπ και το μπουζουξιδικο που δεν μιλαει κανεις σε αγνωστους και αν μιλησει τρωει χυλοπιτα το θεωρείτε καλυτερη διασκεδαση???
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
μια στιγμη ρε παιδια τι εννοείτε τις επιλογες τις ελλαδας??? που πατε σε ένα κλαμπακι και οι γκομενες εχουν υφος 1000 καρδιναλιων και ριχνουν αβερτα χυλοπιτα. εγω όταν πηγα πχ γενευη διαβαζα πριν δεν εχει διασκεδαση η πολη, πηγα σε μια ντισκο της και γινοταν χαμος από καμακι, ακομη και όταν πηγε η γκομενα μου τουαλετα μου μιλησε μια ξανθια μουναρα, στην  δε γκομενα μου που ηταν χοντρη στο δρομο για την τουαλετα της την επεσαν. δηλαδή το ελληνικο κλαμπ και το μπουζουξιδικο που δεν μιλαει κανεις σε αγνωστους και αν μιλησει τρωει χυλοπιτα το θεωρείτε καλυτερη διασκεδαση???

Συν το ότι έξω οι γυναίκες πίνουν πολύ, σε αντίθεση που εδώ τη βγάζουν με έναν χυμό ή ένα κοκτεηλ όλο το βράδυ
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.467
Πόντοι
216
Ότι και να γράφετε εδώ για μένα δεν ισχύει.Δεν παίρνουν καν ουτε για εργάτη ούτε για μουνόδουλο στο εξωτερικό, άρα το θέμα είναι άσχετο
 

loutsos21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2016
Μηνύματα
693
Κριτικές
11
Like
394
Πόντοι
296
Αγγλία πας αν ξέρεις αγγλικά αλλιώς τράβα Γερμανία που η αγοραστική δύναμη είναι καλύτερη αφού μάθεις πρώτα γερμανικά.

Ρητορική ερώτηση φίλε. 10 χρόνια Αγγλία, Σκωτία, Γαλλία και Γερμανία.... τώρα δουλεύω και Ιταλία. Έχω άποψη πίστεψε με.
 

Kavlarxis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
2.366
Κριτικές
4
Like
1.326
Πόντοι
216
Παιδιά, γαμείστε τήν Εύρώπη καί τραβάτε σέ τριτοκοσμικές χώρες...

1. Πάμφηνα φαγιά κλπ...
2. Τά περισσότερα συμβόλαια δίνουν τζάμπα καί σπίτι καί άμάξι...
3. Σέ βλέπουν σάν Θεό...
4. Σέ πληρώνουν ΠΟΛΛΑ άφορολόγητα φράγκα...
5. Έχεις δυνατότητα νά βάζεις ΠΟΛΛΑ στήν άκρη (δέν είναι αύτός ό #1 λόγος τής ξενητειάς;)...

Άπό ζωή ΜΗΔΕΝ, άλλά άμα έχεις TV καί καλό internet δέν τρέχει τίποτα, όλα καλά...

Οί συνθήκες μπορεί νά είναι ΠΟΛΥ άσχημες άλλά άπό τό νά βλέπω τίς ξυνισμένες μούρες τών εύρωπαίων καλύτερα μερικές άμμοθύελλες κλπ κλπ. έτσι τουλάχιστον τό βλέπω έγώ...

Tα είπες όλα τύπε, σωστός!!! :respect:
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Όταν είδα το ποστ του T.Lee αναρωτήθηκα τι να εννοεί ο ποιητής ? Ν.Αφρική? φρικαλέο έγκλημα και Αραβικές? μια μαλακία να κάνεις χωρίς να ξέρεις πόσο άσχημο είναι για αυτούς την γάμησες δεν συγχωρούν.
Αν υπάρχουν αξιόλογες τέτοιες χώρες ας τις γράψει να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας  :huh:
Από την άλλη αν δεν έχεις πρόσβασή σε γυναίκες εκεί τι να λέει εκτός και κάτσεις για σχετικά μικρό διάστημα για το 5.


 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Παιδιά, γαμείστε τήν Εύρώπη καί τραβάτε σέ τριτοκοσμικές χώρες...

1. Πάμφηνα φαγιά κλπ...
2. Τά περισσότερα συμβόλαια δίνουν τζάμπα καί σπίτι καί άμάξι...
3. Σέ βλέπουν σάν Θεό...
4. Σέ πληρώνουν ΠΟΛΛΑ άφορολόγητα φράγκα...
5. Έχεις δυνατότητα νά βάζεις ΠΟΛΛΑ στήν άκρη (δέν είναι αύτός ό #1 λόγος τής ξενητειάς;)...

Άπό ζωή ΜΗΔΕΝ, άλλά άμα έχεις TV καί καλό internet δέν τρέχει τίποτα, όλα καλά...

Οί συνθήκες μπορεί νά είναι ΠΟΛΥ άσχημες άλλά άπό τό νά βλέπω τίς ξυνισμένες μούρες τών εύρωπαίων καλύτερα μερικές άμμοθύελλες κλπ κλπ. έτσι τουλάχιστον τό βλέπω έγώ...
Άσε μυστη Αφρική δουλευω..
Δεν παλεύεται για πολύ, ειδικά αν δεν γαμας μαύρες..
Σε λίγο καιρό έρχομαι για δουλειά Ευρώπη με λιγότερα λεφτά, αλλά και μόνο ότι θα γαμαω ξανθά μουνακια συνέχεια, να πάνα γαμηθουν τα έξτρα φράγκα.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Άσε μυστη Αφρική δουλευω..
Δεν παλεύεται για πολύ, ειδικά αν δεν γαμας μαύρες..
Σε λίγο καιρό έρχομαι για δουλειά Ευρώπη με λιγότερα λεφτά, αλλά και μόνο ότι θα γαμαω ξανθά μουνακια συνέχεια, να πάνα γαμηθουν τα έξτρα φράγκα.
εκτος απο Νορβηγία που αλλου θα βρεις κ θα γαμησεις κιολας ξανθα μουνακια τυπε? Ολο μαυροι ειναι στην... Ευρωπη...
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Ποια χώρα αν επιτρέπεται; Είναι χαώδης η Αφρική
Είσαι σε μεγάλη πόλη;Αν θες πες μας δυο κουβεντες για τη ζωή εκεί

Κεντροδυτικα, Καμερούν, Γκαμπόν Νιγηρία Μαλαμπο,Γκογκο δεν διαφέρουν κ πολύ μεταξύ τους.. Πιλότος είμαι εκεί. Έξω κυκλοφορεί μόνο μαύρο μουνι οπότε δεν υπάρχει λόγος να βγω από το compound..
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
εκτος απο Νορβηγία που αλλου θα βρεις κ θα γαμησεις κιολας ξανθα μουνακια τυπε? Ολο μαυροι ειναι στην... Ευρωπη...
Έλα ρε μυστη η Ζυρίχη μια χαρά είναι. Τελευταία φορά που πήγα γνώρισα ένα φοβερό Ρωσίδι στα Luis Vuitton.. Τα πεζοδρόμια προς το δάσος είναι γεμάτα από ξανθές μουνιτσες που κάνουν το τζοκινγκ τους
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
711
Πόντοι
96
Παιδεια η δικη μου αποψη μακρυα απο το εξωτερικο .
Ειδικά  από βόρειο  ευρωπαϊκές χώρες, ακούς ότι μπορεί να παίρνεις δίπλα και τριπλά  λεφτά αλλά στα παίρνουν από χίλιες μεριές , πολύ βαριές φορολογιες και πολύ ακριβώ κόστος ζωής ενοίκια  και συναφή.
Οπότε μια απ τα ίδια

Ειπες μαλακια μορτη! Ναι ειναι αληθεια οτι στα παιρνουν απο παντου και τα ενοικια ειναι γαμησε τα! Αλλα και παλι στο τελος σου περισσευουν περισσοτερα! Μην ξεχνας οτι δεν ειναι τα παντα πανακριβα στο εξωτερικο, η βενζινη και το σουπερ μαρκετ στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες ειναι λιγο φθηνοτερα απο οτι στην ελλαδα!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom