Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Έχω περάσει άπό Σαουδική (1999-2003), Κονγκό (2008-2010), Κουβέϊτ (2011), ΗΠΑ (2011-2015), Ίαπωνία (2015-2018) καί πρίν λίγες μέρες έφθασα Αίθιοπία γιά 2 χρόννια.

Κονγκό ήμουν βασιλιάς, Σαουδική καί Κουβέϊτ ήμουν πρίγκηπας, Ίαπωνία μέ σεβόντουσαν καί οί πέτρες, καί ΗΠΑ ήμουν nigger.

Κατάλαβες πώς πάει τό πράμα;

Καπετάνιος στά άεροπλάνα είμαι καί μιλάμε γιά 5ψήφιους μηνιαίους μισθούς μέ ΟΛΑ τά έξοδα πληρωμένα έκτός άπό ΗΠΑ.
δεν καταλαβαίνω γιατί έτσι στις ΗΠΑ !! ;  Λόγω οικονομικής κρίσης;; Πρώτη φορά ακούω γαι αυτού του είδους την αντιμετώπιση Ελληνα σε μία χώρα που φιλοξενεί 2 εκ έλληνες από το 1850 κιόλας... και μού προξενεί εντύπωση.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
δεν καταλαβαίνω γιατί έτσι στις ΗΠΑ !! ;  Λόγω οικονομικής κρίσης;; Πρώτη φορά ακούω γαι αυτού του είδους την αντιμετώπιση Ελληνα σε μία χώρα που φιλοξενεί 2 εκ έλληνες από το 1850 κιόλας... και μού προξενεί εντύπωση.

Αντίθετα, πριν το 1950, οι Ελληνες θεωρούνταν οι "Πακιστανοί" της Αμερικής  :-
Διάβασε εδώ να πάρεις μια ιδέα:

 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Αντίθετα, πριν το 1950, οι Ελληνες θεωρούνταν οι "Πακιστανοί" της Αμερικής  :-
Διάβασε εδώ να πάρεις μια ιδέα:


τα γνωρίζω καλά αυτά. Άλλο σού λέω όμως.

Πώς γίνεται εν έτει 2011 που ήταν ο φίλος στις ΗΠΑ να μάς θεωρούν -- ακόμα χειρότερα-- ''nigger'' ??

Τί εμπειρίες είχε και το γράφει αυτό ;;
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
τα γνωρίζω καλά αυτά. Άλλο σού λέω όμως.

Πώς γίνεται εν έτει 2011 που ήταν ο φίλος στις ΗΠΑ να μάς θεωρούν -- ακόμα χειρότερα-- ''nigger'' ??

Τί εμπειρίες είχε και το γράφει αυτό ;;

Θα σου το εξηγήσω μέσα από τη δική μου εμπειρία από Αγγλία, που πιστεύω είναι το ίδιο και στις ΗΠΑ. Η εταιρία μου είχε καμιά 50 άτομα, εκ των οποίων οι 20 ήταν γνωστοί-φίλοι του αφεντικού ή ιδρυτικά μέλη της εταιρίας. Οι υπόλοιποι ήμασταν είτε μετανάστες από Βραζιλία, Ελλάδα, Πολωνια, κλπ είτε Αγγλάκια χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση.
Στην εταιρεία υπήρχαν περίπου 20 θέσεις με μανατζεριλίκι, αραλίκι και γενικά καλό νταλαβέρι. Οι υπόλοιπες ήταν κανονικό κουπί, ασχέτως αντικειμένου (από sales και cs, έως IT). Ποια πιστεύεις οτι θα ήταν η θέση οποιουδήποτε Έλληνα θα πήγαινε στην εταιρία αυτή, ανεξαρτήτως προσόντων;
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
δεν καταλαβαίνω γιατί έτσι στις ΗΠΑ !! ;  Λόγω οικονομικής κρίσης;; Πρώτη φορά ακούω γαι αυτού του είδους την αντιμετώπιση Ελληνα σε μία χώρα που φιλοξενεί 2 εκ έλληνες από το 1850 κιόλας... και μού προξενεί εντύπωση.

Ύπάρχει ένας μεγάλος πόλεμος έναντίον τών ξένων στίς ΗΠΑ έδώ καί άρκετά χρόννια πλήν έλαχίστων έξαιρέσεων σέ μερικές μεγάλες πόλεις άλλά καί έκεί θέλει προσοχή.

Στό έπάγγελμα μου είδικά 99% τών τύπων γύρω μου ήταν άγγλοσάξωνες καί αύτοί ποτέ δέν μάς πήγαιναν.

Ήμουν κάτι παραπάνω άπό τέλειος καί τυπικός καί πάλι μέ κοιτάζανε μέ μισό μάτι μέχρι τήν τελευταία μέρα μου έκεί.

Όσο γιά τά 2 εκ Έλληνες στίς ΗΠΑ, είναι άστικός μύθος. Έλληνικής καταγωγής πιθανό άλλά καμμία σχέση μέ Έλλάδα.  Βάσει τής άπογραφής τού 2010, 1.1 εκ. Άμερικανοί είναι Έλληνικής καταγωγής, άλλά σέ γενικές γραμμές χύμα ή όμογένεια.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Ήμουν κάτι παραπάνω άπό τέλειος καί τυπικός καί πάλι μέ κοιτάζανε μέ μισό μάτι μέχρι τήν τελευταία μέρα μου έκεί.

Οι άλλοι ξένοι (όχι Αμερικάνοι) πως ήταν απέναντί σου τύπε;
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Οι άλλοι ξένοι (όχι Αμερικάνοι) πως ήταν απέναντί σου τύπε;

Κοίτα νά δείς... σέ γενικές γραμμές πέρασα καλά...

Δέν συνάντησα πολλούς ξένους, άλλά κανένα πρόβλημα μέ τούς λίγους πού συνάντησα...

Τό ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ήταν μέ τούς άγγλοσάξωνες. Ξένους καί Άμερικάνους μέ άγγλικές καί γερμανικές ρίζες. Μέσα βάζω όλλανδούς, σκανδιναυούς, αύστριακούς καί έλβετούς...

Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ μεγάλο μίσος γιά ότιδήποτε Έλληνικό. Άν δέν μέ προστάτευε ή πολύ καλή νομοθεσία θά μέ είχαν πετάξει στούς καρχαρίες...

Είλικρινά δέν μπορώ νά καταλάβω πώς ό ΜΑΛΑΚΑΣ νεο-Έλληνας όδηγεί γερμανικά άμάξια, καί πληρώνει στό ΑΒ νά τρώει έλβετικά καί όλλανδικά τυριά καί ότι άλλα σκατά παράγουν στίς μουχλιασμένες κωλοχώρες τους έκεί πάνω...

Μισώ τούς τούρκους μέ όλη μου τήν δύναμη, άλλά τούς δυτικο-βορειο-εύρωπαίους τούς μισώ άκόμα πιό πολύ καί τούς καταριέμαι κάθε μέρα.

Κάποτε τά έβλεπα διαφορετικά τά πράματα, άλλά μέ τήν άκαδημαϊκή μου κατάρτηση, τίς έργασιακές έμπειρίες μου, τά ταξείδια μου κλπ., ΜΙΣΗΣΑ τούς εύρωπαίους, έβγαλα τρομερό σεβασμό γιά τούς Έβραίους ( :hi: ) , καί έγινα Έθνικιστής...
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Κοίτα νά δείς... σέ γενικές γραμμές πέρασα καλά...

Δέν συνάντησα πολλούς ξένους, άλλά κανένα πρόβλημα μέ τούς λίγους πού συνάντησα...

Τό ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ήταν μέ τούς άγγλοσάξωνες. Ξένους καί Άμερικάνους μέ άγγλικές καί γερμανικές ρίζες. Μέσα βάζω όλλανδούς, σκανδιναυούς, αύστριακούς καί έλβετούς...

Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ μεγάλο μίσος γιά ότιδήποτε Έλληνικό. Άν δέν μέ προστάτευε ή πολύ καλή νομοθεσία θά μέ είχαν πετάξει στούς καρχαρίες...

Είλικρινά δέν μπορώ νά καταλάβω πώς ό ΜΑΛΑΚΑΣ νεο-Έλληνας όδηγεί γερμανικά άμάξια, καί πληρώνει στό ΑΒ νά τρώει έλβετικά καί όλλανδικά τυριά καί ότι άλλα σκατά παράγουν στίς μουχλιασμένες κωλοχώρες τους έκεί πάνω...

Μισώ τούς τούρκους μέ όλη μου τήν δύναμη, άλλά τούς δυτικο-βορειο-εύρωπαίους τούς μισώ άκόμα πιό πολύ καί τούς καταριέμαι κάθε μέρα.

Κάποτε τά έβλεπα διαφορετικά τά πράματα, άλλά μέ τήν άκαδημαϊκή μου κατάρτηση, τίς έργασιακές έμπειρίες μου, τά ταξείδια μου κλπ., ΜΙΣΗΣΑ τούς εύρωπαίους, έβγαλα τρομερό σεβασμό γιά τούς Έβραίους ( :hi: ) , καί έγινα Έθνικιστής...

Kαλησπερα Μυστη.
Ισημερινη Γουινέα είναι η βάση μου.
Εδώ έχω πολλούς southafricans συναδέλφους γερμανικής ολλανδικής και αγγλικής καταγωγής. Έχω γίνει ένα μαζί τους τόσο στην δουλειά όσο κ στα μπυρονια. Φοβεροί τύποι.
 

Kavlarxis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
2.366
Κριτικές
4
Like
1.326
Πόντοι
216
Κοίτα νά δείς... σέ γενικές γραμμές πέρασα καλά...

Δέν συνάντησα πολλούς ξένους, άλλά κανένα πρόβλημα μέ τούς λίγους πού συνάντησα...

Τό ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ήταν μέ τούς άγγλοσάξωνες. Ξένους καί Άμερικάνους μέ άγγλικές καί γερμανικές ρίζες. Μέσα βάζω όλλανδούς, σκανδιναυούς, αύστριακούς καί έλβετούς...

Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ μεγάλο μίσος γιά ότιδήποτε Έλληνικό. Άν δέν μέ προστάτευε ή πολύ καλή νομοθεσία θά μέ είχαν πετάξει στούς καρχαρίες...

Είλικρινά δέν μπορώ νά καταλάβω πώς ό ΜΑΛΑΚΑΣ νεο-Έλληνας όδηγεί γερμανικά άμάξια, καί πληρώνει στό ΑΒ νά τρώει έλβετικά καί όλλανδικά τυριά καί ότι άλλα σκατά παράγουν στίς μουχλιασμένες κωλοχώρες τους έκεί πάνω...

Μισώ τούς τούρκους μέ όλη μου τήν δύναμη, άλλά τούς δυτικο-βορειο-εύρωπαίους τούς μισώ άκόμα πιό πολύ καί τούς καταριέμαι κάθε μέρα.

Κάποτε τά έβλεπα διαφορετικά τά πράματα, άλλά μέ τήν άκαδημαϊκή μου κατάρτηση, τίς έργασιακές έμπειρίες μου, τά ταξείδια μου κλπ., ΜΙΣΗΣΑ τούς εύρωπαίους, έβγαλα τρομερό σεβασμό γιά τούς Έβραίους ( :hi: ) , καί έγινα Έθνικιστής...


Tύπε τα είπες ΟΛΑ στην τελευταία σου πρόταση ένα τεράστιο  :respect: από εμένα!!!!

Να προσθέσω επίσης, στο εξωτερικό μακρυά από την μεγαλύτερη ρουφιανοφάρα που υπάρχει στον γαλαξία και δεν είναι άλλη από την Νεο-Ελλεεινική νοοτροπία!!! Μια ζωή στη ρουφιανιά στο χώσιμο και στην πουστιά!!!

Χρόνια πολλά και Καλό Πάσχα!!!!
 

Kavlarxis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
2.366
Κριτικές
4
Like
1.326
Πόντοι
216
Kαλησπερα Μυστη.
Ισημερινη Γουινέα είναι η βάση μου.
Εδώ έχω πολλούς southafricans συναδέλφους γερμανικής ολλανδικής και αγγλικής καταγωγής. Έχω γίνει ένα μαζί τους τόσο στην δουλειά όσο κ στα μπυρονια. Φοβεροί τύποι.

Τύπε Νοτιοαφρικανοί και Αυστραλοί είναι ωραίοι τύποι , δεν έχουν σχέση με τους βρωμοΟλλανδούς κι Αγγλοσάξωνες τουλάχιστον τους σημερινούς!!!
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Tύπε τα είπες ΟΛΑ στην τελευταία σου πρόταση ένα τεράστιο  :respect: από εμένα!!!!

Να προσθέσω επίσης, στο εξωτερικό μακρυά από την μεγαλύτερη ρουφιανοφάρα που υπάρχει στον γαλαξία και δεν είναι άλλη από την Νεο-Ελλεεινική νοοτροπία!!! Μια ζωή στη ρουφιανιά στο χώσιμο και στην πουστιά!!!

Χρόνια πολλά και Καλό Πάσχα!!!!

Εύχαριστώ πολύ, ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ καί ΚΑΛΗ έπΑΝΑΣΤΑΣΗ!
 

karadeniz111

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2018
Μηνύματα
168
Like
2
Πόντοι
1
Τυπε με το συμπαθιο αλλα γραφεις μαλακιες. Εγω που ειμαι 50ρης τα γερμανικα μου ειναι ΓΤΠ, δουλευω ψηστης σε ελληνικο εστιατοριο με καθαρα 60 ευρω μεροκαματο χωρις να τα δηλωνω ολα, τσιμπαω και hartz 4, πληρωνω 320 ευρω για WG και κανω και μεροκαματα μαυρα σε Γερμανο καποια πρωινα περναω τα 2000 το μηνα. Οχι μονο για μπαφους μου μενουν αλλα και για να τρωω εξω οποτε γουσταρω (σπανια, γιατι τρωω στο εστιατοριο) και να γαμαω πουτανες και να στελνω στην Ελλαδα.
Ενας με καποια ειδικοτητα σιγουρα θα βρει πολυ καλυτερους μισθους απο την Ελλαδα. Εγω παντως δεν το μετανοιωσα που εφυγα.

σε ποια πολη της γερμανιας εισαι?
το οτι εσυ κονομας δεν σημαινει οτι ολοι οσοι πανε εκει θα πετυχουν.
οι περισσοτεροι θα αποτυχουν οι λιγοι θα πετυχουν
 

karadeniz111

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2018
Μηνύματα
168
Like
2
Πόντοι
1
Κοίτα νά δείς... σέ γενικές γραμμές πέρασα καλά...

Δέν συνάντησα πολλούς ξένους, άλλά κανένα πρόβλημα μέ τούς λίγους πού συνάντησα...

Τό ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ήταν μέ τούς άγγλοσάξωνες. Ξένους καί Άμερικάνους μέ άγγλικές καί γερμανικές ρίζες. Μέσα βάζω όλλανδούς, σκανδιναυούς, αύστριακούς καί έλβετούς...

Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ μεγάλο μίσος γιά ότιδήποτε Έλληνικό. Άν δέν μέ προστάτευε ή πολύ καλή νομοθεσία θά μέ είχαν πετάξει στούς καρχαρίες...

Είλικρινά δέν μπορώ νά καταλάβω πώς ό ΜΑΛΑΚΑΣ νεο-Έλληνας όδηγεί γερμανικά άμάξια, καί πληρώνει στό ΑΒ νά τρώει έλβετικά καί όλλανδικά τυριά καί ότι άλλα σκατά παράγουν στίς μουχλιασμένες κωλοχώρες τους έκεί πάνω...

Μισώ τούς τούρκους μέ όλη μου τήν δύναμη, άλλά τούς δυτικο-βορειο-εύρωπαίους τούς μισώ άκόμα πιό πολύ καί τούς καταριέμαι κάθε μέρα.

Κάποτε τά έβλεπα διαφορετικά τά πράματα, άλλά μέ τήν άκαδημαϊκή μου κατάρτηση, τίς έργασιακές έμπειρίες μου, τά ταξείδια μου κλπ., ΜΙΣΗΣΑ τούς εύρωπαίους, έβγαλα τρομερό σεβασμό γιά τούς Έβραίους ( :hi: ) , καί έγινα Έθνικιστής...

σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!
καθε συνηδητοπιημενος ελληνας οφειλει να γινει εθνικιστης μολις ερθει σε επαφη με τα τουβλα του βορα και της δυσης.
για μενα που ειμαι χρονια στα εξωτερικα ειναι κατωτερα οντα δεν τους θεωρω καν ανθρωπους και θα τους εκανα ειλωτες και δουλοπαροικους του θεικου γενους των ελληνων αν μπορουσα...για τιποταλλο δεν αξιζουν τα νορδικα τουβλα...
βεβαια οι περισσοτεροι ελληνες σημερα ειναι γραικυλοι χωρις καμια εκτιμηση στον εαυτο τους και χωρις ισχυρη εθνικη και πολιτισμικη ταυτοτητα οπως ειχαν οι πατεραδες και οι παπουδες μας που πηγαν εξω.
τους βλεπεις και εδω μεσα αλλωστε πως χαιζονται για ευρωπες και οτιδηποτε ξενο οι ξεφτιλες...
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Καλημέρα καί ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ στό ΕΘΝΟΣ τών Έλλήνων...

Δείτε τό παρακάτω βίντεο καί νά έλπίζετε ότι έτσι θά σκέφτωνται ΟΛΟΙ οί Έλληνες γιά τήν Έλλάδα μιά μέρα σύντομα...

 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
την επομένη της επίθεσης της τουρκικής ακταιωρού κατά του δικού μας σκάφους στο Ανατολικού Αιγαίο, ο μοναδικός πρωθυπουργός ξένου κράτους που τηλεφώνησε στον Αλέξη Τσίπρα και τόν συμβούλευσε αναλυτικά τί να κάνει και πως να χειριστεί την κατάσταση, ήταν ο Βενιαμίν Νετανιάχου.

Κακά τα ψέματα, οι συμμαχοί μας είναι στην περιοχή μόνο το Ισραήλ, η Κύπρος και τα χριστιανορθόδοξα βαλκανικά κράτη λόγω κυρίως φιλικών συναισθημάτων των λαών τους, οι τελευταίοι. Οι άλλοι είναι σκυλιά αδυσώπητα..

Θεωρώ μάλιστα, ότι το κράτος του Ισραήλ αλλά και οι απανταχού Εβραίοι θα έπρεπε να είναι φύσει σύμμαχοι της Ελλάδος, και όχι απλά ευκαιριακοί σύμμαχοι της λόγω της στροφής Ερντογάν.
Αλλά και εμάς τόσα χρόνια μάς τύφλωνε η λάμψη και η γοητεία του Αραφάτ και όλων των άλλων λαϊκιστών αράβων ηγετών που θεωρούσαμε το Ισραήλ την υπέρτατη πηγή κακού, σε αυτό συνεπικουρούσαν και οι ανόητες δεισιδαιμονίες των αμόρφωτων παππάδων μας, και οι τηλεπωλητές της δεκάρας, όπως μεγάλο κακό έκανε και γνωστός δικηγόρος με σειρά άρθρων του και βιβλίων του για τους ....Εβραίους ( αν είσαι αρχιμασόνος , τελικά γίνεσαι και αντισημίτης βλέπω ) ....

Ελπίζω πραγματικά, να μήν έχουμε κάποια στιγμή στροφή της ηγεσίας του Ισραήλ και πάλι προς επαναπροσέγγιση της Τουρκίας, με την μελλοντική πτώση Ερντογάν. ΟΙ ΗΠΑ και το Ισραήλ πρέπει οριστικά να ξεκόψουν από τους Τούρκους. Και σε αυτό θα βοηθούσε καταλυτικά ένα Κουρδικό κράτος, με ένα κοσμικό Ισλάμ, ως δεύτερο Ισραήλ στην περιοχή...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Τι έγινε τύπε;Τώρα δεν βασιζόμαστε στο ξύπνημα του ξανθού γένους και του Πούτιν;Το γυρίσαμε στους Εβραίους;
 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Κοίτα νά δείς... σέ γενικές γραμμές πέρασα καλά...

Δέν συνάντησα πολλούς ξένους, άλλά κανένα πρόβλημα μέ τούς λίγους πού συνάντησα...

Τό ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ήταν μέ τούς άγγλοσάξωνες. Ξένους καί Άμερικάνους μέ άγγλικές καί γερμανικές ρίζες. Μέσα βάζω όλλανδούς, σκανδιναυούς, αύστριακούς καί έλβετούς...

Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ μεγάλο μίσος γιά ότιδήποτε Έλληνικό. Άν δέν μέ προστάτευε ή πολύ καλή νομοθεσία θά μέ είχαν πετάξει στούς καρχαρίες...

Είλικρινά δέν μπορώ νά καταλάβω πώς ό ΜΑΛΑΚΑΣ νεο-Έλληνας όδηγεί γερμανικά άμάξια, καί πληρώνει στό ΑΒ νά τρώει έλβετικά καί όλλανδικά τυριά καί ότι άλλα σκατά παράγουν στίς μουχλιασμένες κωλοχώρες τους έκεί πάνω...

Μισώ τούς τούρκους μέ όλη μου τήν δύναμη, άλλά τούς δυτικο-βορειο-εύρωπαίους τούς μισώ άκόμα πιό πολύ καί τούς καταριέμαι κάθε μέρα.

Κάποτε τά έβλεπα διαφορετικά τά πράματα, άλλά μέ τήν άκαδημαϊκή μου κατάρτηση, τίς έργασιακές έμπειρίες μου, τά ταξείδια μου κλπ., ΜΙΣΗΣΑ τούς εύρωπαίους, έβγαλα τρομερό σεβασμό γιά τούς Έβραίους ( :hi: ) , καί έγινα Έθνικιστής...

ο νεοέλληνας οδηγεί Γερμανικά αμάξια αγαπητέ γιατί τα κομμούνια κατέστρεψαν μαζί με τους συνδικαληστές κάθε σοβαρή ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ( ΒΛ. εργοστάσιο αυτοκινήτων στον Βόλο της δεκαετία του 80' )....

Η μάστιγα του νεοελληνικού κράτους ακούει προτευόντως στο όνομα ''κομμουνισμός'' και στα παραγωγά του πχ συνδικαλισμός, συνδικάτα, ενώσεις, συλλογικότητες, κλπ κλπ .
Και δευτερευόντως, στο ότι η κυρίαρχη αστική τάξη , με λίγες λαμπρές εξαιρέσεις ( βλ Σκλαβενίτης, εφοπλιστής Μαρτίνος και λίγοι ακόμα) ήταν ανήθικη, πομπώδης στα λούσια της, αποτελούμενη από λαμόγια και άρπαγες πρώην βλάχους που ανακάλυψαν το έυκολο χρήμα και την καλή ζωή μέσα σε μία δεκαετία ( 80-90 κατά βάση)....
( αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει πολλάκις και εδώ ...)

Για αυτό μάς γλεντάνε οι Βάρβαροι του Βορρα με τις βαριές βιομηχανίες.

Στο θέμα μας, εντύπωση μού κάνει το μίσος που λές πως έχεις νιώσει από τους Β. Ευρωπαίους ( τους γερμανικούς λαούς δηλ.).

Διερωτώμαι, οφείλεται σε κόμπλεξ που έχουν κατά της χώρας μας, ή απλά και μίσος λόγω της οικονομικής κρίσης που μάς χτυπά και επομένως της ιδέας που τούς έχουν περάσει ότι  οι Λαμογιοέλληνες τους έφαγαν τα λεφτα που τα σκορπάνε στο αλκοόλ και τις γυναίκες κατά Νταϊσελμπλούμ...;;

Εγώ στην Αγγλία 1 χρόνο δεν ένιωσα κάποιο μίσος από Αγγλους κατά των ελλήνων, ίσα ίσα δηλαδή, κάποιοι ήταν και sympathetic που θα λέγαμε στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η χώρα μας. . Σε μια παρέα Γερμανών υψηλά μορφωμένων που είχα γνωρίσει, για παράδιεγμα , μόυ έκανε εντύπωση ο άκρατος φιλλεληνισμός τους, και η γνώση τους περί των ελληνικών πραγμάτων, αλλα και η εκτίμηση που έτρεφαν προς τον ελληνικό λαό.
Θα λεγα μάλιστα, ότι με τους Γερμανούς ίσως να χουμε περισσότερα κοινά, αν θεωρήσουμε ότι και οι 2 λαοί είναι κατά βάση νοικοκύριδες και κολλάνε στις οικογενειακές παραδόσεις και έθιμα. .
ΟΙ Ολλανδοί δεν μάς συμπαθούν , οκ, το έχω δει αυτό, αλλά οι Ολλανδοί δεν συμπαθούν τα άντερά τους, όχι μόνο εμάς...

Οι Γάλλοι είναι ψωνισμένοι με την κουλτούρα τους, και αναγκαστικά μάς αποδέχονται ως πηγή αρχαίου πολιτισμού.

Οι Άραβες μά συμπαθούν , οι Πέρσες περισσότερο.
Οι Αλβανοί θεωρούν ότι τους κλέψαμε τον Μεγαλέξανδρο που ήταν Αλβανός, αλλά και το ....1821 που ήταν αλβανικό έπος ( με δαύτους δε βγάζεις άκρη).
Οι Σκοπιανοί το ίδιο και χειρότερα.

Πάντως, εκεί την δεκαετία του 1820- 1830 που καιγόταν ο κώλος μας, αυτοί που μάς βοήθησαν και θυσίασαν και τις ζωές τους για εμάς ήταν Ευρωπαίοι κατά βάση , Βαυαροί, Άγγλοι, Γάλλοι, Ιταλοί, λίγοι Ελβετοί και Αυστριακοί κλπ. Δεν ήταν ουτε οι Άραβες, ούτε άλλοι.. ...

Οπότε γιατί τώρα τέτοιο μίσος κατά της Ελλάδος ;
 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Τι έγινε τύπε;Τώρα δεν βασιζόμαστε στο ξύπνημα του ξανθού γένους και του Πούτιν;Το γυρίσαμε στους Εβραίους;

φαντάζομαι δεν το γράφεις για μένα ... ( θεωρώ μόνο η επίκληση στα Ορλωφικά αλλά και στην Μικρασιατική καταστροφή και τον βρώμικο ρόλο των ρώσων τότε, είναι υπεραρκετή για να διαλύσει τον πλέον διάσημο και κυρίαρχο αστικό μύθο του ξανθού γένους).
 

karadeniz111

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2018
Μηνύματα
168
Like
2
Πόντοι
1
ο νεοέλληνας οδηγεί Γερμανικά αμάξια αγαπητέ γιατί τα κομμούνια κατέστρεψαν μαζί με τους συνδικαληστές κάθε σοβαρή ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ( ΒΛ. εργοστάσιο αυτοκινήτων στον Βόλο της δεκαετία του 80' )....

Η μάστιγα του νεοελληνικού κράτους ακούει προτευόντως στο όνομα ''κομμουνισμός'' και στα παραγωγά του πχ συνδικαλισμός, συνδικάτα, ενώσεις, συλλογικότητες, κλπ κλπ .
Και δευτερευόντως, στο ότι η κυρίαρχη αστική τάξη , με λίγες λαμπρές εξαιρέσεις ( βλ Σκλαβενίτης, εφοπλιστής Μαρτίνος και λίγοι ακόμα) ήταν ανήθικη, πομπώδης στα λούσια της, αποτελούμενη από λαμόγια και άρπαγες πρώην βλάχους που ανακάλυψαν το έυκολο χρήμα και την καλή ζωή μέσα σε μία δεκαετία ( 80-90 κατά βάση)....
( αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει πολλάκις και εδώ ...)

Για αυτό μάς γλεντάνε οι Βάρβαροι του Βορρα με τις βαριές βιομηχανίες.

Στο θέμα μας, εντύπωση μού κάνει το μίσος που λές πως έχεις νιώσει από τους Β. Ευρωπαίους ( τους γερμανικούς λαούς δηλ.).

Διερωτώμαι, οφείλεται σε κόμπλεξ που έχουν κατά της χώρας μας, ή απλά και μίσος λόγω της οικονομικής κρίσης που μάς χτυπά και επομένως της ιδέας που τούς έχουν περάσει ότι  οι Λαμογιοέλληνες τους έφαγαν τα λεφτα που τα σκορπάνε στο αλκοόλ και τις γυναίκες κατά Νταϊσελμπλούμ...;;

Εγώ στην Αγγλία 1 χρόνο δεν ένιωσα κάποιο μίσος από Αγγλους κατά των ελλήνων, ίσα ίσα δηλαδή, κάποιοι ήταν και sympathetic που θα λέγαμε στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η χώρα μας. . Σε μια παρέα Γερμανών υψηλά μορφωμένων που είχα γνωρίσει, για παράδιεγμα , μόυ έκανε εντύπωση ο άκρατος φιλλεληνισμός τους, και η γνώση τους περί των ελληνικών πραγμάτων, αλλα και η εκτίμηση που έτρεφαν προς τον ελληνικό λαό.
Θα λεγα μάλιστα, ότι με τους Γερμανούς ίσως να χουμε περισσότερα κοινά, αν θεωρήσουμε ότι και οι 2 λαοί είναι κατά βάση νοικοκύριδες και κολλάνε στις οικογενειακές παραδόσεις και έθιμα. .
ΟΙ Ολλανδοί δεν μάς συμπαθούν , οκ, το έχω δει αυτό, αλλά οι Ολλανδοί δεν συμπαθούν τα άντερά τους, όχι μόνο εμάς...

Οι Γάλλοι είναι ψωνισμένοι με την κουλτούρα τους, και αναγκαστικά μάς αποδέχονται ως πηγή αρχαίου πολιτισμού.

Οι Άραβες μά συμπαθούν , οι Πέρσες περισσότερο.
Οι Αλβανοί θεωρούν ότι τους κλέψαμε τον Μεγαλέξανδρο που ήταν Αλβανός, αλλά και το ....1821 που ήταν αλβανικό έπος ( με δαύτους δε βγάζεις άκρη).
Οι Σκοπιανοί το ίδιο και χειρότερα.

Πάντως, εκεί την δεκαετία του 1820- 1830 που καιγόταν ο κώλος μας, αυτοί που μάς βοήθησαν και θυσίασαν και τις ζωές τους για εμάς ήταν Ευρωπαίοι κατά βάση , Βαυαροί, Άγγλοι, Γάλλοι, Ιταλοί, λίγοι Ελβετοί και Αυστριακοί κλπ. Δεν ήταν ουτε οι Άραβες, ούτε άλλοι.. ...

Οπότε γιατί τώρα τέτοιο μίσος κατά της Ελλάδος ;

η διαγνωση της ασθενειας της ελλαδας απο το 74 μεχρι σημερα λεγεται ΚΑΡΚΙΝΟΚΟΜΟΥΝΙΣΜΟΣ!
αν δεν ξεριζωσουμε την κοκκινη πανουκλα την κομουνιστικη λεπρα εχουμε ξοφλησει!
η διαγνωση της παθησης της σουηδιας λεγεται καρκινολιμπεραλισμος που ειναι η αλλη οψη του πολιτισμικου μαρξισμου....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom