Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
ο νεοέλληνας οδηγεί Γερμανικά αμάξια αγαπητέ γιατί τα κομμούνια κατέστρεψαν μαζί με τους συνδικαληστές κάθε σοβαρή ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ( ΒΛ. εργοστάσιο αυτοκινήτων στον Βόλο της δεκαετία του 80' )....

Η μάστιγα του νεοελληνικού κράτους ακούει προτευόντως στο όνομα ''κομμουνισμός'' και στα παραγωγά του πχ συνδικαλισμός, συνδικάτα, ενώσεις, συλλογικότητες, κλπ κλπ .
Και δευτερευόντως, στο ότι η κυρίαρχη αστική τάξη , με λίγες λαμπρές εξαιρέσεις ( βλ Σκλαβενίτης, εφοπλιστής Μαρτίνος και λίγοι ακόμα) ήταν ανήθικη, πομπώδης στα λούσια της, αποτελούμενη από λαμόγια και άρπαγες πρώην βλάχους που ανακάλυψαν το έυκολο χρήμα και την καλή ζωή μέσα σε μία δεκαετία ( 80-90 κατά βάση)....
( αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει πολλάκις και εδώ ...)

Για αυτό μάς γλεντάνε οι Βάρβαροι του Βορρα με τις βαριές βιομηχανίες.

Στο θέμα μας, εντύπωση μού κάνει το μίσος που λές πως έχεις νιώσει από τους Β. Ευρωπαίους ( τους γερμανικούς λαούς δηλ.).

Διερωτώμαι, οφείλεται σε κόμπλεξ που έχουν κατά της χώρας μας, ή απλά και μίσος λόγω της οικονομικής κρίσης που μάς χτυπά και επομένως της ιδέας που τούς έχουν περάσει ότι  οι Λαμογιοέλληνες τους έφαγαν τα λεφτα που τα σκορπάνε στο αλκοόλ και τις γυναίκες κατά Νταϊσελμπλούμ...;;

Εγώ στην Αγγλία 1 χρόνο δεν ένιωσα κάποιο μίσος από Αγγλους κατά των ελλήνων, ίσα ίσα δηλαδή, κάποιοι ήταν και sympathetic που θα λέγαμε στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η χώρα μας. . Σε μια παρέα Γερμανών υψηλά μορφωμένων που είχα γνωρίσει, για παράδιεγμα , μόυ έκανε εντύπωση ο άκρατος φιλλεληνισμός τους, και η γνώση τους περί των ελληνικών πραγμάτων, αλλα και η εκτίμηση που έτρεφαν προς τον ελληνικό λαό.
Θα λεγα μάλιστα, ότι με τους Γερμανούς ίσως να χουμε περισσότερα κοινά, αν θεωρήσουμε ότι και οι 2 λαοί είναι κατά βάση νοικοκύριδες και κολλάνε στις οικογενειακές παραδόσεις και έθιμα. .
ΟΙ Ολλανδοί δεν μάς συμπαθούν , οκ, το έχω δει αυτό, αλλά οι Ολλανδοί δεν συμπαθούν τα άντερά τους, όχι μόνο εμάς...

Οι Γάλλοι είναι ψωνισμένοι με την κουλτούρα τους, και αναγκαστικά μάς αποδέχονται ως πηγή αρχαίου πολιτισμού.

Οι Άραβες μά συμπαθούν , οι Πέρσες περισσότερο.
Οι Αλβανοί θεωρούν ότι τους κλέψαμε τον Μεγαλέξανδρο που ήταν Αλβανός, αλλά και το ....1821 που ήταν αλβανικό έπος ( με δαύτους δε βγάζεις άκρη).
Οι Σκοπιανοί το ίδιο και χειρότερα.

Πάντως, εκεί την δεκαετία του 1820- 1830 που καιγόταν ο κώλος μας, αυτοί που μάς βοήθησαν και θυσίασαν και τις ζωές τους για εμάς ήταν Ευρωπαίοι κατά βάση , Βαυαροί, Άγγλοι, Γάλλοι, Ιταλοί, λίγοι Ελβετοί και Αυστριακοί κλπ. Δεν ήταν ουτε οι Άραβες, ούτε άλλοι.. ...

Οπότε γιατί τώρα τέτοιο μίσος κατά της Ελλάδος ;

απο που κιως που αλβανος ο μεγαλεξαντρος?
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Έχω περάσει άπό Σαουδική (1999-2003), Κονγκό (2008-2010), Κουβέϊτ (2011), ΗΠΑ (2011-2015), Ίαπωνία (2015-2018) καί πρίν λίγες μέρες έφθασα Αίθιοπία γιά 2 χρόννια.

Κονγκό ήμουν βασιλιάς, Σαουδική καί Κουβέϊτ ήμουν πρίγκηπας, Ίαπωνία μέ σεβόντουσαν καί οί πέτρες, καί ΗΠΑ ήμουν nigger.

Κατάλαβες πώς πάει τό πράμα;

Καπετάνιος στά άεροπλάνα είμαι καί μιλάμε γιά 5ψήφιους μηνιαίους μισθούς μέ ΟΛΑ τά έξοδα πληρωμένα έκτός άπό ΗΠΑ.

μετα απο τοσο σκατο π εχεις φαει και τοσο καλους μισθους δεν εχεις βαλει στην ακρη να αποσυρθεισ ακομα βολοδερνεις?
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.013
Κριτικές
4
Like
851
Πόντοι
376
μετα απο τοσο σκατο π εχεις φαει και τοσο καλους μισθους δεν εχεις βαλει στην ακρη να αποσυρθεισ ακομα βολοδερνεις?
αν πραγματικά τον πιστεύεις

Καλημέρα φίλε μου. Ήμουν Ίαπωνία, τελείωσε τό συμβόλαιο καί τώρα είμαι άλλού. Άπό τό 1993 είμαι μέ μιά βαλίτσα στό χέρι καί κάνω διάφορα συμβόλαια 6 μήνες μέ 2 χρόννια σέ όλο τόν πλανήτη.
Έφυγα άπό Έλλάδα τό 2012.
Τό Dubai ήταν κάποτε καλό (1993-1995).έχουν πέσει οί μισθοί πάρα πολύ άπό τό 19931995 πού ήμουν έγώ έκεί κάτω,
Δέν είμαι πιά στήν χώρα τού Άνατέλλοντος Ήλίου. Πήρα μετάθεση καί είμαι Η.Π.Α.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
μαγκες για να μαθαινετε οσοι ειστε ελλαδα και δεν την εκτιματε στην ευρωπη δεν παλευετε το καλοκαιρι δηλαδη τωρα αν ημουν ελλαδα θα εφευγα για παραλια ηλιος θαλασσα κολαρες εδω το πολυ πολυ να βγεις σε κανενα παρκο να λιαστεις
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
μαγκες για να μαθαινετε οσοι ειστε ελλαδα και δεν την εκτιματε στην ευρωπη δεν παλευετε το καλοκαιρι δηλαδη τωρα αν ημουν ελλαδα θα εφευγα για παραλια ηλιος θαλασσα κολαρες εδω το πολυ πολυ να βγεις σε κανενα παρκο να λιαστεις
ρε φιλε τι να λεει ο ηλιος χωρις φραγκα, και τι να λενε οι δυσπροσιτες κολαρες ..να τις βλεπεις για να τραβας μαλακια μετα?..μονο εξωτερικο και ελλαδα 3 βδομαδες διακοπες με γκοφρα μια χαρα απολαμβανεις και ηλιο και κολαθρεξ
 

Jepp

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2018
Μηνύματα
356
Like
19
Πόντοι
1
ρε φιλε τι να λεει ο ηλιος χωρις φραγκα, και τι να λενε οι δυσπροσιτες κολαρες ..να τις βλεπεις για να τραβας μαλακια μετα?..μονο εξωτερικο και ελλαδα 3 βδομαδες διακοπες με γκοφρα μια χαρα απολαμβανεις και ηλιο και κολαθρεξ

Σωστός
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
31351289_2207667312796394_8836431032929484800_n.png
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Αρκετά λιγότερη ανεργία στην Τουρκία από εμάς ?
Ωραία πράματα.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Αρκετά λιγότερη ανεργία στην Τουρκία από εμάς ?
Ωραία πράματα.

φιλε η τουρκια διαθτει βαρια βιομηχανια φτιαχνει πολεμικα αεροσκαφη κτλ σε λιγο θα εχει πυρηνικα εργοστασια τι συγκρινεις?
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
ρε φιλε τι να λεει ο ηλιος χωρις φραγκα, και τι να λενε οι δυσπροσιτες κολαρες ..να τις βλεπεις για να τραβας μαλακια μετα?..μονο εξωτερικο και ελλαδα 3 βδομαδες διακοπες με γκοφρα μια χαρα απολαμβανεις και ηλιο και κολαθρεξ

φιλε εχεις παει καθολου δυτικη κεντρικη βορια ευρωπη να δεις τι καιρος παιζει? που μαιο μηνα μπορει να σου ριξει χαλαζι η ακομα και χιονι?
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
φιλε εχεις παει καθολου δυτικη κεντρικη βορια ευρωπη να δεις τι καιρος παιζει? που μαιο μηνα μπορει να σου ριξει χαλαζι η ακομα και χιονι?
γερμανια μενω.σχεδον ολος ο απριλης ηλιοφανεια και 25 βαθμοι και μουνακια διπλα στο γρασιδι του ελβα να τα εχουν πεταξει ολα
 

Λάχης

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2018
Μηνύματα
66
Like
0
Πόντοι
0
ρε φιλε τι να λεει ο ηλιος χωρις φραγκα, και τι να λενε οι δυσπροσιτες κολαρες ..να τις βλεπεις για να τραβας μαλακια μετα?..μονο εξωτερικο και ελλαδα 3 βδομαδες διακοπες με γκοφρα μια χαρα απολαμβανεις και ηλιο και κολαθρεξ

και παλι όμως εκει αυτοκτονουνε περισσότερο απο Ελλάδα,αν και έχουν λεφτά, γιατι έτσι; (μιλώ για δυτικη βορεια ευρωπη) αφήστε ρωσιες κτλ
URL]]
 

Jepp

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2018
Μηνύματα
356
Like
19
Πόντοι
1
Ας αφήσουνε τις κλάψες ορισμένοι. Αν θέλουν να ζουν στην τσιπροχώρα, μονο και μόνο για να πινουν φραπέ ας μείνουν. Οποιος θέλει να δουλέψει και να προκόψει, και μπορεί να φύγει, καλά θα κάνει να φύγει.

Αρκετά με τις κλάψες, μαμάκηδες
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
γερμανια μενω.σχεδον ολος ο απριλης ηλιοφανεια και 25 βαθμοι και μουνακια διπλα στο γρασιδι του ελβα να τα εχουν πεταξει ολα

Έτσι είναι,απλά οι περισσότεροι εδώ γράφουν βάση των ιστοριών που τους έλεγε ο θείος τους το 1980.

Αν και παίζει ρόλο που μένεις στη Γερμανία,υπάρχει μεγάλη αλλαγή του καιρού τις τελευταίες δεκαετίες και αυτό δεν είναι κάτι που λέω εγώ.

Όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα που ήρθανε υποσαχάρια καιρικά φαινόμενα,κ.λ.π. αντίστοιχα έχει επηρεαστεί καιρικά και η υπόλοιπη Ευρώπη.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Ας αφήσουνε τις κλάψες ορισμένοι. Αν θέλουν να ζουν στην τσιπροχώρα, μονο και μόνο για να πινουν φραπέ ας μείνουν. Οποιος θέλει να δουλέψει και να προκόψει, και μπορεί να φύγει, καλά θα κάνει να φύγει.

Έτσι λέω και εγώ για ορισμένους είναι μονόδρομος.

Για τις αυτοκτονίες ευθύνονται πολλά αλλά εγώ απορώ πως τώρα με την οικονομική δυσκολία που έχουμε δεν έχει εκτοξευτεί το ποσοστό της Ελλάδας 3-4 φορές πάνω.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Έτσι είναι,απλά οι περισσότεροι εδώ γράφουν βάση των ιστοριών που τους έλεγε ο θείος τους το 1980.

Αν και παίζει ρόλο που μένεις στη Γερμανία,υπάρχει μεγάλη αλλαγή του καιρού τις τελευταίες δεκαετίες και αυτό δεν είναι κάτι που λέω εγώ.

Όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα που ήρθανε υποσαχάρια καιρικά φαινόμενα,κ.λ.π. αντίστοιχα έχει επηρεαστεί καιρικά και η υπόλοιπη Ευρώπη.

φρανκφουρτη ειμαι πες μας τωρα και πως εχει καλυτερο καιρο ξ γερμανια απο την ελλαδα να μας αποτρελανεις σημερα ολη μερα συνεφια και βροχη και χθες μεχρι και χαλαζι ειχε
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
και παλι όμως εκει αυτοκτονουνε περισσότερο απο Ελλάδα,αν και έχουν λεφτά, γιατι έτσι; (μιλώ για δυτικη βορεια ευρωπη) αφήστε ρωσιες κτλ
http://[URL unfurl="true"]www.news247.gr/img/5684/6585998/332000/o/660/0/suicide_inside.jpg[/img[/URL]]


[/quote]

φιλε τα λεφτα δεν ειναι το παν δες την τζαμαικα που δεν εχουν να φανε και εχουν το χαμηλοτερο ποσοστο αυτοκτονιων
 

Επισκέπτης
μαγκες για να μαθαινετε οσοι ειστε ελλαδα και δεν την εκτιματε στην ευρωπη δεν παλευετε το καλοκαιρι δηλαδη τωρα αν ημουν ελλαδα θα εφευγα για παραλια ηλιος θαλασσα κολαρες εδω το πολυ πολυ να βγεις σε κανενα παρκο να λιαστεις
Αμα δεν εχεις αυτοκινητο θα στιβαχτεις μιαμιση ωρα στο λεωφορειο για να πας στο βοθροαλιμο. Τι να εκτιμησουν οι φτωχοι απο καλοκαιρι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom