Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Η Γερμανία ήταν στο μυαλό μου επί 20ετιας, είχα όμως δουλειά στην Ελλάδα μιας που ήμουν αυτεπαγγελτος και εξελισσομουν. Δεν θα ξεχάσω το 2010 όταν άλλαξε ο μάστορας το ΦΠΑ στη ταμειακή μηχανή του νέου μου καταστήματος τρείς φορές (γαμώ το μουνάκι του ΓΑΠ)

Κλείνοντας το κατάστημα, τα μάζεψα ολομόναχος και διέσχισα με την μηχανή μου την Ευρώπη, χειμώνα καιρό, για να μείνω σε χοστελ στο Βερολίνο. Το πρώτο πράγμα, άρχισα να ψάχνω φροντιστήριο για γλώσσα. Αργότερα μέσω FB βρήκα δωμάτιο.

Η ιδιοκτήτρια του δωματίου με σύστησε σ ένα εστιατόριο γερμανών να δουλεύω σκ που δεν είχα σχολείο, για να βγάζω κάνα έξοδο ως λατζερης.

Στη Γερμανία ήμουν ολομόναχος και προχωραγα όπως μ ερχόταν στο μυαλό. Φίλοι, οικογένεια εκεί, ένας άνθρωπος ένα μουνι, δεν υπήρχε τίποτα για μένα. Ενοιωθα ότι ήμουν στο άγιο όρος υπό μία άλλη μορφή.

Τελικά, μετά από ένα χρόνο, παίρνοντας το πτυχίο Β1 άρχισα να δουλεύω ως τεχνικός σε οικοδομές που είναι και το επάγγελμα μου. Ολο το περιβάλλον ήταν απίστευτη εμπειρία. Πρώτο όμως μηνιάτικο; 1000€ Ρε γαμώ το μουνί σας που είναι τα φράγκα που λεν ότι δίνουν οι γερμανοί για ειδικευόμενους τεχνίτες;

Αλλαξα εταιρεία στο δίμηνο και πήγα στα 1300€ .Μέσα στο εξάμηνο ακούω για μία εταιρεία νότια Γερμανία που δίνει 2000€ μήνα καθαρά. Συζήτησα με τον Arbeitgeber και έψαχνε έναν ακριβώς όπως εγώ. Γερμανός αυτός, γερμανική εταιρεία, να προσλαμβάνει έλληνες (και άλλες φυλές)  χωρίς να έχει άτομα όμως που γνώριζαν την γλώσσα και τεχνικούς.

Ο τύπος μας πλήρωνε μισθό, φαγητά και διαμονή, με τους ελληνάρες και αλβαναραιους έπαθαν τ αρχιδια μου ελεφαντιαση. Στο δίμηνο παραιτήθηκα και το μουνί δεν με πλήρωσε επειδή επένδυσε είπε σε μένα και τελικά έχασε.

Χωρίς σπίτι εγώ επέστρεψα Ελλάδα. Μετά μόλις βρήκα ευκαιρία ξανανεβηκα Γερμανία και τον πήγα στο Arbeitsgericht. Εκεί το μουνί έκανε την κότα, άφησε τις επενδύσεις, έσκυψε το κεφάλι και πλήρωσε.

Τα αρνητικά στη Γερμανία. Ανέβηκα φέτες με κορμάρα και κατέβηκα με μπακα, ξαναπαλευω να ρθω στα ίσα μου. Οι τεχνικές δουλειές δεν πληρώνονται όσο ακούτε. Η εκμετάλλευση είναι δεδομένη. Το σπίτι όταν είστε σε φάση όπως ήμουν εγώ απλά είναι άπιαστο όνειρο. Στα 40 κάποιος νεομεταναστης δεν πρόκειται να κάνει ποτέ παρέες-κυκλο εκτός ελλήνων.

Αυτό που κατάλαβα; Παλεύεις στη Γερμανία για χρήματα αλλά κάποια στιγμή θα παλεύεις μ αυτά τα χρήματα να επαναφέρεις την υγεία που έχασες για να βγάλεις τα χρήματα. Αυτά μόνο για τεχνικά οικοδομικά επαγγέλματα όπως το δικό μου.

 
Εγγρ.
17 Αυγ 2017
Μηνύματα
104
Like
296
Πόντοι
21
Τελικά, μετά από ένα χρόνο, παίρνοντας το πτυχίο Β1 άρχισα να δουλεύω ως τεχνικός σε οικοδομές που είναι και το επάγγελμα μου. Ολο το περιβάλλον ήταν απίστευτη εμπειρία. Πρώτο όμως μηνιάτικο; 1000€ Ρε γαμώ το μουνί σας που είναι τα φράγκα που λεν ότι δίνουν οι γερμανοί για ειδικευόμενους τεχνίτες;

Για όλους ισχύει αυτό. Ο Γερμανός θα έπαιρνε +20% περισσότερο. Οι εργοδότες δεν θελαν να τα δώσουν και φέρνουν ξένους.
Είτε ειδικευμένους είτε ανειδίκευτους.
Όπως πάνε οι δικοί μας Γερμανία έτσι πάνε και Γερμανοί σε Σκανδιναβία και ΗΠΑ.
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Για όλους ισχύει αυτό. Ο Γερμανός θα έπαιρνε +20% περισσότερο. Οι εργοδότες δεν θελαν να τα δώσουν και φέρνουν ξένους.
Είτε ειδικευμένους είτε ανειδίκευτους.
Όπως πάνε οι δικοί μας Γερμανία έτσι πάνε και Γερμανοί σε Σκανδιναβία και ΗΠΑ.
σκανδιναβια ηπα ειναι χειροτερα εκτος αν εισαι σκανδιναβος στην πρωτη περιπτωση η αν εισαι πολυ εξειδικευμενος στη δευτερη
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
σκανδιναβια ηπα ειναι χειροτερα εκτος αν εισαι σκανδιναβος στην πρωτη περιπτωση η αν εισαι πολυ εξειδικευμενος στη δευτερη

στις ηπα κινδινευεις να μενεις στους δρομους πολυ ευκολα και να ψοφησεις σαν το σκυλι γεματο αστεγους ειναι
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Η Γερμανία ήταν στο μυαλό μου επί 20ετιας, είχα όμως δουλειά στην Ελλάδα μιας που ήμουν αυτεπαγγελτος και εξελισσομουν. Δεν θα ξεχάσω το 2010 όταν άλλαξε ο μάστορας το ΦΠΑ στη ταμειακή μηχανή του νέου μου καταστήματος τρείς φορές (γαμώ το μουνάκι του ΓΑΠ)

Κλείνοντας το κατάστημα, τα μάζεψα ολομόναχος και διέσχισα με την μηχανή μου την Ευρώπη, χειμώνα καιρό, για να μείνω σε χοστελ στο Βερολίνο. Το πρώτο πράγμα, άρχισα να ψάχνω φροντιστήριο για γλώσσα. Αργότερα μέσω FB βρήκα δωμάτιο.

Η ιδιοκτήτρια του δωματίου με σύστησε σ ένα εστιατόριο γερμανών να δουλεύω σκ που δεν είχα σχολείο, για να βγάζω κάνα έξοδο ως λατζερης.

Στη Γερμανία ήμουν ολομόναχος και προχωραγα όπως μ ερχόταν στο μυαλό. Φίλοι, οικογένεια εκεί, ένας άνθρωπος ένα μουνι, δεν υπήρχε τίποτα για μένα. Ενοιωθα ότι ήμουν στο άγιο όρος υπό μία άλλη μορφή.

Τελικά, μετά από ένα χρόνο, παίρνοντας το πτυχίο Β1 άρχισα να δουλεύω ως τεχνικός σε οικοδομές που είναι και το επάγγελμα μου. Ολο το περιβάλλον ήταν απίστευτη εμπειρία. Πρώτο όμως μηνιάτικο; 1000€ Ρε γαμώ το μουνί σας που είναι τα φράγκα που λεν ότι δίνουν οι γερμανοί για ειδικευόμενους τεχνίτες;

Αλλαξα εταιρεία στο δίμηνο και πήγα στα 1300€ .Μέσα στο εξάμηνο ακούω για μία εταιρεία νότια Γερμανία που δίνει 2000€ μήνα καθαρά. Συζήτησα με τον Arbeitgeber και έψαχνε έναν ακριβώς όπως εγώ. Γερμανός αυτός, γερμανική εταιρεία, να προσλαμβάνει έλληνες (και άλλες φυλές)  χωρίς να έχει άτομα όμως που γνώριζαν την γλώσσα και τεχνικούς.

Ο τύπος μας πλήρωνε μισθό, φαγητά και διαμονή, με τους ελληνάρες και αλβαναραιους έπαθαν τ αρχιδια μου ελεφαντιαση. Στο δίμηνο παραιτήθηκα και το μουνί δεν με πλήρωσε επειδή επένδυσε είπε σε μένα και τελικά έχασε.

Χωρίς σπίτι εγώ επέστρεψα Ελλάδα. Μετά μόλις βρήκα ευκαιρία ξανανεβηκα Γερμανία και τον πήγα στο Arbeitsgericht. Εκεί το μουνί έκανε την κότα, άφησε τις επενδύσεις, έσκυψε το κεφάλι και πλήρωσε.

Τα αρνητικά στη Γερμανία. Ανέβηκα φέτες με κορμάρα και κατέβηκα με μπακα, ξαναπαλευω να ρθω στα ίσα μου. Οι τεχνικές δουλειές δεν πληρώνονται όσο ακούτε. Η εκμετάλλευση είναι δεδομένη. Το σπίτι όταν είστε σε φάση όπως ήμουν εγώ απλά είναι άπιαστο όνειρο. Στα 40 κάποιος νεομεταναστης δεν πρόκειται να κάνει ποτέ παρέες-κυκλο εκτός ελλήνων.

Αυτό που κατάλαβα; Παλεύεις στη Γερμανία για χρήματα αλλά κάποια στιγμή θα παλεύεις μ αυτά τα χρήματα να επαναφέρεις την υγεία που έχασες για να βγάλεις τα χρήματα. Αυτά μόνο για τεχνικά οικοδομικά επαγγέλματα όπως το δικό μου.

Μόλις περιέγραψες την πραγματικότητα για τον μέσο όρο των Ελλήνων  που ανεβαίνουν Ευρώπη. Στις περισσότερες περιπτώσεις το σενάριο περιλαμβάνει:

Εκμετάλλευση και χαμηλοί μισθοί
Αδικίες (μη πληρωμή, καθυστερημένη πληρωμή, παράλογες κρατήσεις για διαμονή, κλπ)
Περιπετειώδη αναζήτηση σπιτιού
Κούραση
Μονοτονία
Μοναξιά
Σιχαμάρα απ τον καιρό
Απογοήτευση από τη διαπίστωση ότι τελικά δε γίνεται χαϊρι ούτε εκεί
Αισθήματα μειονεκτικότητας και αίσθηση ότι οι ντόπιοι σε βλέπουν σαν παρακατιανό
Απογοήτευση από Έλληνες
Έντονα γλωσσικά προβλήματα με σοβαρές συναισθηματικές επιπτώσεις
Νοσταλγία
Απογοήτευση από το γεγονός ότι ούτε στην πατρίδα έχει βελτιωθεί κάτι, ώστε να επιστρέψει
Αγαμία
Γενικότερο συναίσθημα απογοήτευσης και βίωμα μέχρι το πετσί των επιπτώσεων της Ελληνικής Κρίσης, ακόμα και 5000 μίλια μακριά
Ξεκίνημα να τραγουδάει από μέσα του γνωστά τραγούδια του Καζαντζίδη όπως: "Στα ξένα είμαι Έλληνας και στην Ελλάδα ξένος"



 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Μόλις περιέγραψες την πραγματικότητα για τον μέσο όρο των Ελλήνων  που ανεβαίνουν Ευρώπη. Στις περισσότερες περιπτώσεις το σενάριο περιλαμβάνει:

Εκμετάλλευση και χαμηλοί μισθοί
Αδικίες (μη πληρωμή, καθυστερημένη πληρωμή, παράλογες κρατήσεις για διαμονή, κλπ)
Περιπετειώδη αναζήτηση σπιτιού
Κούραση
Μονοτονία
Μοναξιά
Σιχαμάρα απ τον καιρό
Απογοήτευση από τη διαπίστωση ότι τελικά δε γίνεται χαϊρι ούτε εκεί
Αισθήματα μειονεκτικότητας και αίσθηση ότι οι ντόπιοι σε βλέπουν σαν παρακατιανό
Απογοήτευση από Έλληνες
Έντονα γλωσσικά προβλήματα με σοβαρές συναισθηματικές επιπτώσεις
Νοσταλγία
Απογοήτευση από το γεγονός ότι ούτε στην πατρίδα έχει βελτιωθεί κάτι, ώστε να επιστρέψει
Αγαμία
Γενικότερο συναίσθημα απογοήτευσης και βίωμα μέχρι το πετσί των επιπτώσεων της Ελληνικής Κρίσης, ακόμα και 5000 μίλια μακριά
Ξεκίνημα να τραγουδάει από μέσα του γνωστά τραγούδια του Καζαντζίδη όπως: "Στα ξένα είμαι Έλληνας και στην Ελλάδα ξένος"

Συμφωνω 100%
 

leggoro

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
2.777
Like
64
Πόντοι
16
Μόλις περιέγραψες την πραγματικότητα για τον μέσο όρο των Ελλήνων  που ανεβαίνουν Ευρώπη. Στις περισσότερες περιπτώσεις το σενάριο περιλαμβάνει:

Εκμετάλλευση και χαμηλοί μισθοί
Αδικίες (μη πληρωμή, καθυστερημένη πληρωμή, παράλογες κρατήσεις για διαμονή, κλπ)
Περιπετειώδη αναζήτηση σπιτιού
Κούραση
Μονοτονία
Μοναξιά
Σιχαμάρα απ τον καιρό
Απογοήτευση από τη διαπίστωση ότι τελικά δε γίνεται χαϊρι ούτε εκεί
Αισθήματα μειονεκτικότητας και αίσθηση ότι οι ντόπιοι σε βλέπουν σαν παρακατιανό
Απογοήτευση από Έλληνες
Έντονα γλωσσικά προβλήματα με σοβαρές συναισθηματικές επιπτώσεις
Νοσταλγία
Απογοήτευση από το γεγονός ότι ούτε στην πατρίδα έχει βελτιωθεί κάτι, ώστε να επιστρέψει
Αγαμία
Γενικότερο συναίσθημα απογοήτευσης και βίωμα μέχρι το πετσί των επιπτώσεων της Ελληνικής Κρίσης, ακόμα και 5000 μίλια μακριά
Ξεκίνημα να τραγουδάει από μέσα του γνωστά τραγούδια του Καζαντζίδη όπως: "Στα ξένα είμαι Έλληνας και στην Ελλάδα ξένος"
αυτα ισχυουν αμα εισαι υπερευαισθητος. μενω εξωτερικο χρονια και ξερω ενα σωρο ελληνες απο διαφορα μερη της χωρας που μενω. εκτος της νοσταλγιας που ειναι προφανες και λογικο (και ο καιρος αλλα ξερεις που πηγαινεις, αν πας βορεια ευρωπη και γκρινιαζεις για τον καιρο σορρυ φιλε μου εισαι βλακας) δεν εχω αισθανθει αυτα που λες ουτε στο ελαχιστο και ουτε τα ατομα που γνωριζω και τα συζηταμε. αναλογως βεβαια το που θα πας και σε ποιον θα πετυχεις και με τι ικανοτητες θα πας.
π.χ. ο βασιοκς μισθος εδω ακομα και ως ανειδικευτος εργατης ειναι μεγαλυτερος απο μισθο πτυχιουχου στην ελλαδα.
αδικιες, δεν εχω ακουσει για κανεναν να μην τον πληρωσανε ηνα του κανανε καποια πουστια και να μην εβγαλε ακρη θετικη υπερ του.
περιπετειωδη αναζητηση σπιτιου? μπορει να μην ειανι τοσο ευκολο να βρεις σπιτι οπως στην ελλαδα της κρισης (που παπαρια βρισκεις πλεον, αθηνα και σαλονικη δεν βρισκεις διαμερισμα ουτε με ταμα στην παναγια της τηνου πλεον) αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως το παρουσιαζεις. αν ξερεις που να ψαξεις, ακομα και στο fb εχει γκρουπακια για αυτο το σκοπο και μπορεις να βρεις μερος να μεινεις παρα πολυ γρηγορα.
κουραση? αν δουλευεις κουραζεσαι , αλλιως πανε σε μια παραλια αραζε ολη μερα και τρωε αμμο και φυκια.
Μονοτονια? παλι αναλογως που θα βρεθεις αλλα απο συναυλιες και event σιγουρα γινονται πολλα περισσοτερα εξω αποτι στην ελλαδα και με φτηνα εισητιρια (φεστιβαλ μουσικης, κινηματογραφικα, συναυλιες, διαφορα καλλιτεχνικα και πολιτιστικα events)
μοναξια σιγουρα μεχρι να βρεις ατομα αλλα αυτο μπορεις να το νιωσεις ακομα και στην ελλαδα αν αλλαξεις πολη και αν εισαι "δυσκολος" στο να κοινωνικοποιηθεις.
εντονα γλωσσικα προβληματα προφανως αν πας χωρις να γνωριζεις τα βασιακ της γλωσσας. τι περιμενες?
αγαμια?!?!?!?! πραγματικα πρεπει να προσπαθησεις για να μεινεις αγαμητος εξω. ειναι απο τα πιο ευκολα πραγματα για να κανεις ΟΠΟΥ και αν εισαι στην ευρωπη.
Απογοήτευση από το γεγονός ότι ούτε στην πατρίδα έχει βελτιωθεί κάτι, ώστε να επιστρέψεις. σε αυτο συμφωνω 10000% δυστυχως.
λιγο καζαντζιδικη προσεγγιση στο θεμα του εξωτερικου παντως. σιγουρα κοκκινο χαλι δεν θα σου στρωσουν αλλα ακρη θα βγαλεις στα παντα και καλυτερη και γρηγοροτερα δυστυχως αποτι στην ελλαδα
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
αυτα ισχυουν αμα εισαι υπερευαισθητος. μενω εξωτερικο χρονια και ξερω ενα σωρο ελληνες απο διαφορα μερη της χωρας που μενω. εκτος της νοσταλγιας που ειναι προφανες και λογικο (και ο καιρος αλλα ξερεις που πηγαινεις, αν πας βορεια ευρωπη και γκρινιαζεις για τον καιρο σορρυ φιλε μου εισαι βλακας) δεν εχω αισθανθει αυτα που λες ουτε στο ελαχιστο και ουτε τα ατομα που γνωριζω και τα συζηταμε. αναλογως βεβαια το που θα πας και σε ποιον θα πετυχεις και με τι ικανοτητες θα πας.
π.χ. ο βασιοκς μισθος εδω ακομα και ως ανειδικευτος εργατης ειναι μεγαλυτερος απο μισθο πτυχιουχου στην ελλαδα.
αδικιες, δεν εχω ακουσει για κανεναν να μην τον πληρωσανε ηνα του κανανε καποια πουστια και να μην εβγαλε ακρη θετικη υπερ του.
περιπετειωδη αναζητηση σπιτιου? μπορει να μην ειανι τοσο ευκολο να βρεις σπιτι οπως στην ελλαδα της κρισης (που παπαρια βρισκεις πλεον, αθηνα και σαλονικη δεν βρισκεις διαμερισμα ουτε με ταμα στην παναγια της τηνου πλεον) αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως το παρουσιαζεις. αν ξερεις που να ψαξεις, ακομα και στο fb εχει γκρουπακια για αυτο το σκοπο και μπορεις να βρεις μερος να μεινεις παρα πολυ γρηγορα.
κουραση? αν δουλευεις κουραζεσαι , αλλιως πανε σε μια παραλια αραζε ολη μερα και τρωε αμμο και φυκια.
Μονοτονια? παλι αναλογως που θα βρεθεις αλλα απο συναυλιες και event σιγουρα γινονται πολλα περισσοτερα εξω αποτι στην ελλαδα και με φτηνα εισητιρια (φεστιβαλ μουσικης, κινηματογραφικα, συναυλιες, διαφορα καλλιτεχνικα και πολιτιστικα events)
μοναξια σιγουρα μεχρι να βρεις ατομα αλλα αυτο μπορεις να το νιωσεις ακομα και στην ελλαδα αν αλλαξεις πολη και αν εισαι "δυσκολος" στο να κοινωνικοποιηθεις.
εντονα γλωσσικα προβληματα προφανως αν πας χωρις να γνωριζεις τα βασιακ της γλωσσας. τι περιμενες?
αγαμια?!?!?!?! πραγματικα πρεπει να προσπαθησεις για να μεινεις αγαμητος εξω. ειναι απο τα πιο ευκολα πραγματα για να κανεις ΟΠΟΥ και αν εισαι στην ευρωπη.
Απογοήτευση από το γεγονός ότι ούτε στην πατρίδα έχει βελτιωθεί κάτι, ώστε να επιστρέψεις. σε αυτο συμφωνω 10000% δυστυχως.
λιγο καζαντζιδικη προσεγγιση στο θεμα του εξωτερικου παντως. σιγουρα κοκκινο χαλι δεν θα σου στρωσουν αλλα ακρη θα βγαλεις στα παντα και καλυτερη και γρηγοροτερα δυστυχως αποτι στην ελλαδα
Τυπε αναφερετε στον μεσο ορο των ελληνων που ανεβαινουν τωρα.
Αν ηταν ετσι για παντα κ για ολους τοτε ελαχιστοι θα ειχαν μεινει
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τύποι, εγώ αναφέρθηκα σε προσωπικά βιώματα. Εξω οι περισσότεροι που μένουν και την παλεύουν, απ τους νεομεταναστες, στον ελεύθερο τους χρόνο δύο πράγματα άντε τρία θέλουν. Καφέ, τσιγάρο και αλκοόλ. Αυτά τα τρία δεν με καλύπτουν καν. Εγώ ζοριζομουν που δεν είχα Lust να βγω να τρέξω μετά την δουλειά, που δεν μπορούσα να μασω τα πόδια μου να πάω ένα γυμναστήριο. Που στο σούπερ μάρκετ είχε όλο μαλακίες 3,5€ για 75 gr αμύγδαλα. 3€ η ντομάτα το κιλό, γαμώ τα σκατοφαγητα τους. Εκεί που ήμουν φέτες το 2015 όταν ανέβηκα, πέρυσι είχα χοληστερίνη. Ποιός εγώ?

Να πάω σ έναν αγώνα τρεξίματος που ήθελα έπρεπε να δήλωση συμμετοχή κάνα εξάμηνο πριν.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Τυπε αναφερετε στον μεσο ορο των ελληνων που ανεβαινουν τωρα.
Αν ηταν ετσι για παντα κ για ολους τοτε ελαχιστοι θα ειχαν μεινει

απλα τα παρουσιαζει πολυ μονοπαντα η αληθεια ειναι καπου στην μεση
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Τύποι, εγώ αναφέρθηκα σε προσωπικά βιώματα. Εξω οι περισσότεροι που μένουν και την παλεύουν, απ τους νεομεταναστες, στον ελεύθερο τους χρόνο δύο πράγματα άντε τρία θέλουν. Καφέ, τσιγάρο και αλκοόλ. Αυτά τα τρία δεν με καλύπτουν καν. Εγώ ζοριζομουν που δεν είχα Lust να βγω να τρέξω μετά την δουλειά, που δεν μπορούσα να μασω τα πόδια μου να πάω ένα γυμναστήριο. Που στο σούπερ μάρκετ είχε όλο μαλακίες 3,5€ για 75 gr αμύγδαλα. 3€ η ντομάτα το κιλό, γαμώ τα σκατοφαγητα τους. Εκεί που ήμουν φέτες το 2015 όταν ανέβηκα, πέρυσι είχα χοληστερίνη. Ποιός εγώ?

Να πάω σ έναν αγώνα τρεξίματος που ήθελα έπρεπε να δήλωση συμμετοχή κάνα εξάμηνο πριν.

φρουτα και λαχανικα ειναι οντως πιο ακριβα και αγευστα αλλα ειναι και οι μισθοι πιο ψηλα μην το ξεχναμε
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
φρανκφουρτη ειμαι πες μας τωρα και πως εχει καλυτερο καιρο ξ γερμανια απο την ελλαδα να μας αποτρελανεις σημερα ολη μερα συνεφια και βροχη και χθες μεχρι και χαλαζι ειχε

Έγραψα κάπου ότι η Γερμανία έχει καλύτερο καιρό από Ελλάδα;
Αυτό που έγραψα είναι ότι ο καιρός είναι πλεον πολύ πιο θερμός από προηγούμενες δεκαετίες.
Τα 2 μου πρώτα χρόνια στην Κολωνία,δεν είχε πέσει ποτέ ούτε μία νιφάδα χιόνι.

Επίσης άλλο Φρανκφούρτη,άλλο Βερολίνο,άλλο Μόναχο..

Έλα Μόναχο το καλοκαίρι και θα νομίζεις ότι είσαι σε κανά θέρετρο.

Όσο για το μακροσκελές post του KristoferG,ισχύει μόνο στην περίπτωση του ανειδίκευτου,χωρίς γλώσσα,εσωστρεφή ελληνοθρεμμένου μετανάστη.

Η Γερμανία δεν είναι ΟΑΕΔ να δίνει 2 χιλιάρικα σε ανειδίκευτους,φυσικά και ο ανιδίκευτος καταλήγει σε γτπ δουλειες
Όμως και πάλι,παίρνει περισσότερα από ότι σήμερα ένας πτυχιούχος στην Ελλάδα.

Όσο για τη γλώσσα και τη μοναξιά..
Για ποιον γαμημένο λόγο να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου αν δεν μιλάς τη γλώσσα του;Ή βλεπει ότι δεν προσπαθείς καν να τη μάθεις;
Υπάρχουν Έλληνες και άλλοι μετανάστες,που είναι χρόνια εδώ και δεν έχουν μάθει τη γλώσσα.
Κανείς δεν ασχολείται σοβαρά μαζί τους και δεν θα πρέπει να σας κάνει εντύπωση.

Και οι Γερμανίδες,που η φάση τους είναι 100% εγκεφαλική,αν δεν μπορείς να τους μιλήσεις στη γλώσσα που τους είναι οικεία και όχι αγγλικά,
γιατί να κάτσουν να ασχοληθούν;

Υ.Γ.Τα supermarket όσο αφορά τα βασικά είδη είναι φθηνότερα σε σχεση με Ελλάδα
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Έγραψα κάπου ότι η Γερμανία έχει καλύτερο καιρό από Ελλάδα;
Αυτό που έγραψα είναι ότι ο καιρός είναι πλεον πολύ πιο θερμός από προηγούμενες δεκαετίες.
Τα 2 μου πρώτα χρόνια στην Κολωνία,δεν είχε πέσει ποτέ ούτε μία νιφάδα χιόνι.

Επίσης άλλο Φρανκφούρτη,άλλο Βερολίνο,άλλο Μόναχο..

Έλα Μόναχο το καλοκαίρι και θα νομίζεις ότι είσαι σε κανά θέρετρο.

Όσο για το μακροσκελές post του KristoferG,ισχύει μόνο στην περίπτωση του ανειδίκευτου,χωρίς γλώσσα,εσωστρεφή ελληνοθρεμμένου μετανάστη.

Η Γερμανία δεν είναι ΟΑΕΔ να δίνει 2 χιλιάρικα σε ανειδίκευτους,φυσικά και ο ανιδίκευτος καταλήγει σε γτπ δουλειες
Όμως και πάλι,παίρνει περισσότερα από ότι σήμερα ένας πτυχιούχος στην Ελλάδα.

Όσο για τη γλώσσα και τη μοναξιά..
Για ποιον γαμημένο λόγο να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου αν δεν μιλάς τη γλώσσα του;Ή βλεπει ότι δεν προσπαθείς καν να τη μάθεις;
Υπάρχουν Έλληνες και άλλοι μετανάστες,που είναι χρόνια εδώ και δεν έχουν μάθει τη γλώσσα.
Κανείς δεν ασχολείται σοβαρά μαζί τους και δεν θα πρέπει να σας κάνει εντύπωση.

Και οι Γερμανίδες,που η φάση τους είναι 100% εγκεφαλική,αν δεν μπορείς να τους μιλήσεις στη γλώσσα που τους είναι οικεία και όχι αγγλικά,
γιατί να κάτσουν να ασχοληθούν;

Υ.Γ.Τα supermarket όσο αφορά τα βασικά είδη είναι φθηνότερα σε σχεση με Ελλάδα

επισης πολλοι γερμανοι δεν ξερουν καν να μιλισουν αγγλικα μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο οταν πρωτοπηγα
 

leggoro

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
2.777
Like
64
Πόντοι
16
Τυπε αναφερετε στον μεσο ορο των ελληνων που ανεβαινουν τωρα.
Αν ηταν ετσι για παντα κ για ολους τοτε ελαχιστοι θα ειχαν μεινει
ο λογος που πολλοι δεν φευγουν εχει να κανει με τον φοβο οτι θα συναντησεις ολα αυτα που περιεγραψε ο κριστοφερ πιο πανω,που,ομως, οπως ειπε πολυ ευστοχα ο βαλκανιος πουτσαρας  "ισχύει μόνο στην περίπτωση του ανειδίκευτου,χωρίς γλώσσα,εσωστρεφή ελληνοθρεμμένου μετανάστη." και πιστεψε με ειναι πααααρα πολλοι τετοιοι. εχω συναντησει λογιων και λογιων ελληνες. και της προηγουμενης γενιας και της νεας. ακομα και στης νεας γενιας θα συναντησεις τετοια ατομα που ειναι μερικα χρονια εξω και δεν εχουμε μαθει αγγλικα για να κανουν τα κουμαντα τους. αυτοι μονο σωματικα φυγανε απο την ελλαδα και γιαυτο δεν βγαζουν ποτε ακρη και μιζεριαζουν. σαφως εχει μερη που ειναι για τον πουτσο αλλα και μερη φανταστικα. αλλος λογος ειναι οτι χεζονται να αφησουνε την οποια βολεμενη τους ζωη π.χ. ξερω 35ρηδες που ενω μπορουν να βρουν ευκολα δουλεια εξω και με καλα φταλε προτιμουν να μενουνε με τη μανα τους και να ψευτοδουλευουν οπου βρουν.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
επισης πολλοι γερμανοι δεν ξερουν καν να μιλισουν αγγλικα μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο οταν πρωτοπηγα

Έχει να κάνει κυρίως ποιους έχεις γύρω σου.
Υπάρχουν και Γερμανοί που δεν ξέρουν να γράψουν σωστά γερμανικά.

Καλά Αγγλικά ξέρουν όλοι όσοι έχουν πάει ένα πανεπιστήμιο και Αγγλικά να συννενοηθείς ένα μεγάλο κομμάτι της νεολαίας.

Μπορεί να σαν ακούγονται λίγο σκληρά αυτά που γράφουμε κάποιοι που μένουμε Γερμανία.
Αλλά καλύτερα να τα διαβάσετε από μας,παρά να έρθετε ακούγοντας ΠΑΠΑΡΙΕΣ τύπου:
"Είμαι οδηγός λεωφορείων και καθαρίζω 4 χιλιάρικα καθαρά"
"Δεν ξέρω γερμανικά,αλλά γαμάω κάθε μέρα επειδή Γερμανίδες γουστάρουν Greek Lover"
Όποιος τα πιστεύει αυτά,φεύγει νύχτα με δανεικό εισιτήριο..

Όποιος θέλει να έρθει,ας προετοιμαστεί τουλάχιστον σε επίπεδο Β1-Β2 και να αν δεν έχει εξειδικευτεί σε κάτι ΠΟΥ ΕΔΩ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ,ας βρει πρώτα μια δουλειά της πούτσας,να δουλεψει κάποιους μήνες,να εμπλακεί με το JobCenter και να τον στείλουν για κανά Ausbildung με μέλλον.



 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
η διαγνωση της ασθενειας της ελλαδας απο το 74 μεχρι σημερα λεγεται ΚΑΡΚΙΝΟΚΟΜΟΥΝΙΣΜΟΣ!
αν δεν ξεριζωσουμε την κοκκινη πανουκλα την κομουνιστικη λεπρα εχουμε ξοφλησει!
η διαγνωση της παθησης της σουηδιας λεγεται καρκινολιμπεραλισμος που ειναι η αλλη οψη του πολιτισμικου μαρξισμου....

πες τα. Συμφωνω με τα 1000.  Αυτος ο ψευτοκουμονισμος ειναι η μεγαλυτερη μαλακια. Εχει πραγματικα καταστρεψη την Ελλαδα.
Ψαξε στο youtube  και βρες βιντεο με ειδησεις του 2004-2010 να δεις πως μιλουσανε στα καναλια.
Η γενια των 700 ευρω. ολο γκρινια
παρε μερικα και δες πως μαλωνανε σαν τα σκυλια




με το που ειχε γινει η στραβη στο αμερικα

το καλυτερο απο ολα

φρανκφουρτη ειμαι πες μας τωρα και πως εχει καλυτερο καιρο ξ γερμανια απο την ελλαδα να μας αποτρελανεις σημερα ολη μερα συνεφια και βροχη και χθες μεχρι και χαλαζι ειχε

σημερα φρανκφουρτηη δεν βρεχει εχει λιακαδα. Τουλαχιστον τωρα που κοιταω εξω απο το παραθυρο.

ο νεοέλληνας οδηγεί Γερμανικά αμάξια αγαπητέ γιατί τα κομμούνια κατέστρεψαν μαζί με τους συνδικαληστές κάθε σοβαρή ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΣΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ( ΒΛ. εργοστάσιο αυτοκινήτων στον Βόλο της δεκαετία του 80' )....

Η μάστιγα του νεοελληνικού κράτους ακούει προτευόντως στο όνομα ''κομμουνισμός'' και στα παραγωγά του πχ συνδικαλισμός, συνδικάτα, ενώσεις, συλλογικότητες, κλπ κλπ .
Και δευτερευόντως, στο ότι η κυρίαρχη αστική τάξη , με λίγες λαμπρές εξαιρέσεις ( βλ Σκλαβενίτης, εφοπλιστής Μαρτίνος και λίγοι ακόμα) ήταν ανήθικη, πομπώδης στα λούσια της, αποτελούμενη από λαμόγια και άρπαγες πρώην βλάχους που ανακάλυψαν το έυκολο χρήμα και την καλή ζωή μέσα σε μία δεκαετία ( 80-90 κατά βάση)....
( αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα που έχει γίνει πολλάκις και εδώ ...)

Για αυτό μάς γλεντάνε οι Βάρβαροι του Βορρα με τις βαριές βιομηχανίες.

Στο θέμα μας, εντύπωση μού κάνει το μίσος που λές πως έχεις νιώσει από τους Β. Ευρωπαίους ( τους γερμανικούς λαούς δηλ.).

Διερωτώμαι, οφείλεται σε κόμπλεξ που έχουν κατά της χώρας μας, ή απλά και μίσος λόγω της οικονομικής κρίσης που μάς χτυπά και επομένως της ιδέας που τούς έχουν περάσει ότι  οι Λαμογιοέλληνες τους έφαγαν τα λεφτα που τα σκορπάνε στο αλκοόλ και τις γυναίκες κατά Νταϊσελμπλούμ...;;

Εγώ στην Αγγλία 1 χρόνο δεν ένιωσα κάποιο μίσος από Αγγλους κατά των ελλήνων, ίσα ίσα δηλαδή, κάποιοι ήταν και sympathetic που θα λέγαμε στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η χώρα μας. . Σε μια παρέα Γερμανών υψηλά μορφωμένων που είχα γνωρίσει, για παράδιεγμα , μόυ έκανε εντύπωση ο άκρατος φιλλεληνισμός τους, και η γνώση τους περί των ελληνικών πραγμάτων, αλλα και η εκτίμηση που έτρεφαν προς τον ελληνικό λαό.
Θα λεγα μάλιστα, ότι με τους Γερμανούς ίσως να χουμε περισσότερα κοινά, αν θεωρήσουμε ότι και οι 2 λαοί είναι κατά βάση νοικοκύριδες και κολλάνε στις οικογενειακές παραδόσεις και έθιμα. .
ΟΙ Ολλανδοί δεν μάς συμπαθούν , οκ, το έχω δει αυτό, αλλά οι Ολλανδοί δεν συμπαθούν τα άντερά τους, όχι μόνο εμάς...

Οι Γάλλοι είναι ψωνισμένοι με την κουλτούρα τους, και αναγκαστικά μάς αποδέχονται ως πηγή αρχαίου πολιτισμού.

Οι Άραβες μά συμπαθούν , οι Πέρσες περισσότερο.
Οι Αλβανοί θεωρούν ότι τους κλέψαμε τον Μεγαλέξανδρο που ήταν Αλβανός, αλλά και το ....1821 που ήταν αλβανικό έπος ( με δαύτους δε βγάζεις άκρη).
Οι Σκοπιανοί το ίδιο και χειρότερα.

Πάντως, εκεί την δεκαετία του 1820- 1830 που καιγόταν ο κώλος μας, αυτοί που μάς βοήθησαν και θυσίασαν και τις ζωές τους για εμάς ήταν Ευρωπαίοι κατά βάση , Βαυαροί, Άγγλοι, Γάλλοι, Ιταλοί, λίγοι Ελβετοί και Αυστριακοί κλπ. Δεν ήταν ουτε οι Άραβες, ούτε άλλοι.. ...

Οπότε γιατί τώρα τέτοιο μίσος κατά της Ελλάδος ;
Στο μονο που συμφωνο ειναι οτι  οι Βαυβαροι ,Αγγλοι Γαλλοι Ιταλοι μας βοηθουσανε .Και βεβαια γιατι ειχαν συμφερον.

γραφεις """"
Σε μια παρέα Γερμανών υψηλά μορφωμένων που είχα γνωρίσει, για παράδιεγμα , μόυ έκανε εντύπωση ο άκρατος φιλλεληνισμός τους, και η γνώση τους περί των ελληνικών πραγμάτων, αλλα και η εκτίμηση που έτρεφαν προς τον ελληνικό λαό.
""""

ετυχε εγω εχω στην δουλεια μου αρκετους Γερμανους για τον ΠΟΥΤΣΟ.Που υποτυθεται οτι ειναι μορφωμενοι. Παραμορφωμενοι ειναι.

Εχουν τελειωσει ενα FH  και δεν ξερουν τι τους γινεται. Οτι θεση εχουν την εχουν μεσο γιατι ειναι Γερμανοι. Ειναι ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ.



Θα σου το εξηγήσω μέσα από τη δική μου εμπειρία από Αγγλία, που πιστεύω είναι το ίδιο και στις ΗΠΑ. Η εταιρία μου είχε καμιά 50 άτομα, εκ των οποίων οι 20 ήταν γνωστοί-φίλοι του αφεντικού ή ιδρυτικά μέλη της εταιρίας. Οι υπόλοιποι ήμασταν είτε μετανάστες από Βραζιλία, Ελλάδα, Πολωνια, κλπ είτε Αγγλάκια χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση.
Στην εταιρεία υπήρχαν περίπου 20 θέσεις με μανατζεριλίκι, αραλίκι και γενικά καλό νταλαβέρι. Οι υπόλοιπες ήταν κανονικό κουπί, ασχέτως αντικειμένου (από sales και cs, έως IT). Ποια πιστεύεις οτι θα ήταν η θέση οποιουδήποτε Έλληνα θα πήγαινε στην εταιρία αυτή, ανεξαρτήτως προσόντων;
τα ειπες ολα



Κοίτα νά δείς... σέ γενικές γραμμές πέρασα καλά...

Δέν συνάντησα πολλούς ξένους, άλλά κανένα πρόβλημα μέ τούς λίγους πού συνάντησα...

Τό ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ήταν μέ τούς άγγλοσάξωνες. Ξένους καί Άμερικάνους μέ άγγλικές καί γερμανικές ρίζες. Μέσα βάζω όλλανδούς, σκανδιναυούς, αύστριακούς καί έλβετούς...

Μιλάμε γιά ΠΟΛΥ μεγάλο μίσος γιά ότιδήποτε Έλληνικό. Άν δέν μέ προστάτευε ή πολύ καλή νομοθεσία θά μέ είχαν πετάξει στούς καρχαρίες...

Είλικρινά δέν μπορώ νά καταλάβω πώς ό ΜΑΛΑΚΑΣ νεο-Έλληνας όδηγεί γερμανικά άμάξια, καί πληρώνει στό ΑΒ νά τρώει έλβετικά καί όλλανδικά τυριά καί ότι άλλα σκατά παράγουν στίς μουχλιασμένες κωλοχώρες τους έκεί πάνω...

Μισώ τούς τούρκους μέ όλη μου τήν δύναμη, άλλά τούς δυτικο-βορειο-εύρωπαίους τούς μισώ άκόμα πιό πολύ καί τούς καταριέμαι κάθε μέρα.

Κάποτε τά έβλεπα διαφορετικά τά πράματα, άλλά μέ τήν άκαδημαϊκή μου κατάρτηση, τίς έργασιακές έμπειρίες μου, τά ταξείδια μου κλπ., ΜΙΣΗΣΑ τούς εύρωπαίους, έβγαλα τρομερό σεβασμό γιά τούς Έβραίους ( :hi: ) , καί έγινα Έθνικιστής...
Αυτο το βλεπω στην Γερμανια που ειμαι



Kαλησπερα Μυστη.
Ισημερινη Γουινέα είναι η βάση μου.
Εδώ έχω πολλούς southafricans συναδέλφους γερμανικής ολλανδικής και αγγλικής καταγωγής. Έχω γίνει ένα μαζί τους τόσο στην δουλειά όσο κ στα μπυρονια. Φοβεροί τύποι.
Αμα δεν ησουνα στην Ισημερηνη Γουινεα θα σου ελεγα αν θα μιλουσατε. ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΝΑΖΙΣΤΕΣ αμα ησουνα στην Γερμανια ουτε που θα σου μιλουσανε και θα σε βλεπανε με μισο ματι.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΝΑΖΙΣΤΕΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ


σε ποια πολη της γερμανιας εισαι?
το οτι εσυ κονομας δεν σημαινει οτι ολοι οσοι πανε εκει θα πετυχουν.
οι περισσοτεροι θα αποτυχουν οι λιγοι θα πετυχουν
Αυτο ειναι σχετικο γιατι το να πετυχεις ειναι αναλογο με το τι θελει ο καθενας. Αλλος θελει τα λεφτα αλλοσ θελει γκομενες αλλοσ κατι αλλο.
Και εξαρταται το επαγγελμα



Έχω περάσει άπό Σαουδική (1999-2003), Κονγκό (2008-2010), Κουβέϊτ (2011), ΗΠΑ (2011-2015), Ίαπωνία (2015-2018) καί πρίν λίγες μέρες έφθασα Αίθιοπία γιά 2 χρόννια.

Κονγκό ήμουν βασιλιάς, Σαουδική καί Κουβέϊτ ήμουν πρίγκηπας, Ίαπωνία μέ σεβόντουσαν καί οί πέτρες, καί ΗΠΑ ήμουν nigger.

Κατάλαβες πώς πάει τό πράμα;
/Δεν μας λες πως βρισκεις τα  project?




Αυτο που παρατηρω εδω στην Γερμανια σχετικα με τους λαους που εχω να κανω καθε μερα.

ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΙ  === ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ ... ΜΑΚΡΥΑ ΜΕ ΤΑ 1000  Βλακες μεγαλοι μην ακους οτι λενε γιατι λενε μαλακιες. Ειναι μακραν απο τους πιο μεγαλους Ρουφιανους που θα δεις. Απο τους χειροτερους να δουλευεις μαζι. Σου λενε οτι θες να ακουσεις και σε εχουν γραμμενο.ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ  ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ

ΠΟΛΩΝΟΙ ===  Το μονο καλο με την  πολωνια ειναι οι γκομενες στο γαμιση και μονο για γαμιση οχι γαμοι και μαλακιες.γαμιση και φυγε. Οι αντρες ειναι για τον πουτσο δεν θα πιστευψεις ποτε οτι σου λενε γιατι λενε μαλακιες. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΟΙ ==== Μερικοι ειναι καλοι μπορεις να συνενωηθεις. Θελει πολλη προσοχη .

ΙΣΠΑΝΟΙ ===ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥς ΚΑΛΟΥΣ.

ΤΟΥΡΚΟΙ ===εχει καλους αλλα μονο που εχουν μεγαλωσει στην Γερμανια. ολοι οι αλλοι δε.

ΚΟΥΒΑΝΟΙ ==== Ακριβως τα ιδια με τους ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΥΣ Γενικος εκτος Ευρωπης ειναι πολλη προβληματικοι.

ΙΝΔΟΙ ==== Δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να δουλεψεις μαζι τους. Αυτοι δουλευουν μονο μεταξυ τους.

ΡΩΣΣΟΙ === Τα ιδια με τους πολωνους.

ΡΟΥΜΑΝΟΙ === Στα ιδια λιγο πιο κατω απο οτι οσο εχεις να κανεις με πολωνους.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ==== Σε λιγο καλυτερο επιπεδο απο τους υπολοιπους εκτος Ευρωπης μιας και ειναι Ξενοι στην Ευρωποι.

ΑΥΣΤΡΑΛΟΙ === Εχω ενα στο ιδιο Project δεν μπορω να πω ακομα δεν τον ξερω δεν τον εχω κοψει.Ελλαδα παντως που δουλεψα μαζι τους ηταν μια απο τα ιδια για εκτος Ευρωπης.

ΚΙΝΕΖΟΙ === ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΥΣ

ΙΤΑΛΟΙ === εχει μερικους καλους ναι εχω πετυχει και καναμε και καλο χαβαλε.

ΑΓΓΛΟΙ ===Επειδη κανανε μαλακια με το Ευρω τωρα τον πινουνε Εχω ενα στο project  και πηγενοερχεται καθε εβδομαδα Αγγλια Γερμανια.

ΠΟΛΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΣΤΟΥΣ ΙΣΠΑΝΟΦΩΝΟΥΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΘΩς ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΣΙΑΤΕΣ ΙΝΔΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΚΤΛ.
Δεν ξερω εαν εχει να κανει οτι ολοι αυτοι οι λαοι εχουν χαλια μισθους στην χωρα τους αλλα δεν ταιριαζουν στο στυλ που εχει η Ευρωπη. Δεν εχουν την Ευρωπαικη κουλτουρα.Δυστηχως. Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα μερικες αληθεις πρεπει να λεγονται. Επειδη οιεταριες θελουν να βγαλουν κερδος δεν θα γινουμε χαλια.


 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εξωτερικο δεν ειναι οπως Ελλαδα αν μιλαμε φυσικα για χωρες της Ευρωπης
Η Ελλαδα ειχε μεχρι την κριση σαν βασικο οπλο αναπτυξης και εφημεριας την οικοδομη και γενικα τα εργα σε δρομους κτλπ και ειχαν αρχισει και οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειες να μπαινουν στον χωρο

Ευρωπη απ την αλλη για ολα αυτα δεν εχει αναγκη να πληρωσει εχει με το τσουβαλι Πολωνους και Σλαβους για αυτα τα εργα για αυτο δεν πληρωνει

Τρεις φορες πηγα εξωτερικο μια για εργα σε οπτινες ινες και δυο για φωτοβολταικα

Παπαρια λεφτα παιρνεις εξω αν υπολογισεις οτι δουλευεις 14ωρα 7/7..Εγω επαιρνα 1200 συν φαι και σπιτι αλλα ειναι πολυ λιγοτερα απ οτι φαινονται οταν πρεπει να αγορασεις ρουχα,ειδικα της δουλειας που λογω συνθηκων χαλανε ευκολα,φαι θες να φας κατι καλυτερο οποτε πρεπει να κολλησεις φραγκα,εξοδοι ειναι απιστευτα ακριβοι

Την εβγαζα βεβαια με μπυρα στο ψωλοκρυο χαχα αλλα δεν μασουσα και μαζεψα λεφτα

Δηλαδη εξω να πας σαν ανειδεικευτος η σαν ειδηκευμενος εργατης παλι ουσιαστικα σαν ανειδικευτος πας και δεν παιζουν λεφτα


Μονο Αγγλια παιζουν καλες δουλειες στα χειρωνακτικα


Χιλιες φορες απ το να παει καποιος Γερμανια και λοιπες χωρες σαν εργατης να παει Κυπρο το καλοκαιρι μεχρι και σε λατζα πιο πολλα θα του μενουν,απ οσο εμαθα...



Εξωτερικο και ειδικα Ευρωπη ειναι να πας
ΜΟΝΟ εαν ασχολεισαι με τεχνολογια οπου θελουν δυναμικο και δεν βρισκουν

Πχ απ οσο κοιταω καλα λεφτα παιζουν σε
Προγραμματιστες-Δικτυαδες και οτι εχει να κανει με υπολογιστες για να το πω απλοικα
Μηχανικοι σε drones,οπτικες ινες αντε και ανεμογγενητριες


Απλα ειλικρινα ποιος ΕΛληνας να μπορεσει να παει με ανταγωνιστικο πακετο να χτυπησει θεση οταν εδω δουλευει delivery γιατι δεν βρισκει θεση στον τομεα του?


Εγω που ασχολουμε με προγραμματισμο μιλαω συνεχεια με εταιριες απ εξω και μου λενε Προυπηρεσια?Αντε να τους εξηγησεις οτι εδω κανεις απο delivery μεχρι οικοδομη
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Θελω να τονισω οτι ειναι και αλλες ειδικοτητες που πληρωνουν

Πχ Νορβηγια εχω φιλικο ζευγαρι οπου ο φιλος μαγειρας παιρνει πανω απο 45000 το μηνα και δεν ειναι και κανας κορυφαιος σεφ τουλαχιστον απ οσο τον θυμαμαι εδω

Βεβαια αν καποιος παει ψηστης παλι τα @@ του θα παρει σαν λεφτα γιατι ψηστη θα χουν και κανα Ινδο


Γενικα ειναι να χεις ειδικοτητα καλη

Το επομενο μεγαλο μπαμ θα ειναι η ρομποτικη,ai systems κτλπ οσοι μπουνε στον χωρο θα φανε πολυυυυ καλα
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
341
Πόντοι
36
Όσο για το μακροσκελές post του KristoferG,ισχύει μόνο στην περίπτωση του ανειδίκευτου,χωρίς γλώσσα,εσωστρεφή ελληνοθρεμμένου μετανάστη.

Το ίδιο πίστευα κι εγώ όταν ανέβηκα, αλλά δυστυχώς διαψεύστηκα.
Αυτά που είδα να γίνονται σε πόστα υψηλής υποτίθεται ειδίκευσης, όπου περιμένει κανείς πολύ υψηλό επαγγελματικό φρόνημα και αντίστοιχη αντιμετώπιση, με έκαναν να ξεράσω.
Επαγγελματίες με τεράστιο βιογραφικό, να γίνονται στόχοι εργασιακού μπουλινγκ από παλιούς απόφοιτους λυκείου, μανατζεράκια 30 χρονων χωρίς εμπειρία, αλλά πρόθυμα σκυλάκια του αφεντικού, να καβαλάνε επαγγελματίες με 20 χρόνια εμπειρία, ρουφιανιές, ριξίματα, αδικίες, παραγκωνισμοί, στεγανά, κ.ο.κ.
Και το χειρότερο ειναι ότι πρέπει να τα βλέπεις/δέχεσαι ολα αυτά με ψεύτικο χαμόγελο, αντί να αρχίσεις τα μπινελίκια και τις σφαλιάρες απ το πρώτο λεπτό

 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Μετά από 12 χρόνια εργασίας και ζωής στο εξωτερικό, κατά τη δική μου εμπειρία, η εργασία στο εξωτερικό διαφέρει ελαφρά με την εργασία στην Ελλάδα. Η έλλειψη του φιλότιμου είναι εμφανής. Το να είμαι στη ώρα μου στο γραφείο και να φύγω στην ώρα μου, είναι κάτι που χαρακτηρίζει την πλειονότητα των εργαζομένων. Χωρίς να τους βλέπεις να που ενδιαφέρονται για το καλό της εταιρείας.

Σίγουρα η ζωή δεν είναι εύκολη, αλλά από ένα σημείο και μετά, πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις για τη ζωή σου, για την οικογένειά σου και κυρίως για τα παιδιά σου. Στην Ελλάδα, το να μην τελειώσεις πανεπιστήμιο θεωρείται ως μειονέκτημα, στην δυτική Ευρώπη δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Σίγουρα βοηθάει το πανεπιστήμιο αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ανεβείς το "corporate ladder" μιας και πολλές εταιρείες προσφέρουν θέσεις εργασίας σε τελειόφοιτους με δυνατότητα να σπουδάσουν αργότερα και με συνδρομή της εταιρείας. Βέβαια σε δένουν χειροπόδαρα, αλλά από τη στιγμή που κάποιος επενδύει πάνω σου, δεν το θεωρώ ως κάτι κακό, ή αθέμιτο. Στο κάτω κάτω, συμφωνείς κι εσύ στους όρους της συμφωνίας.

Το πρόβλημα εστιάζεται στο τι κάνεις μετά που φεύγεις από τη δουλειά σου. Το κλίμα δε βοηθάει σε δραστηριότητες εκτός και αναγκαστικά πρέπει να προσαρμοστείς σε μια ζω η οποία κατά το μεγαλύτερο μέρος της θα βρίσκεσαι σε εσωτερικούς χώρους.

Τα χρήματα ποτέ δε σε φτάνουν, μιας και ο καταναλωτισμός υπερισχύει…

Εάν δε μιλάς τη γλώσσα, τότε τίθεσαι στο περιθώριο από μόνος σου. Εάν κάνουμε την αναλογία στον Ελλαδικό χώρο, κάποιος ο οποίος δε μιλά τη γλώσσα μας, δε θα είναι το άτομο που θα αποταθούμε για να πάμε έξω ή να τον καλέσουμε σπίτι μας.

Αυτά και καλή συνέχεια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom