Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
για support που σημαίνει ανθρωπο με ελάχιστες τεχνικές γνώσεις και εκπαίδευση από τον εργοδότη (συνήθως φρέσκο από το αυγό) καλά λεφτά ... το ελάχιστο ωρομίσθιο είναι 7.5 λίρες...

ακόμη και για το Λονδίνο δεν είναι άσχημα...

7,83 λεει ενας παραπανω το ανεβασαν
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Εντάξει ρε τύποι. Πάτε τότε στην πολυεθνική για 380... Είναι καλύτερα!
Έχεις και το σκ ελεύθερο να τρως πασατεπο στο παγκάκι της γειτονιάς!
Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.
Δεν έχω σουβλατζίδικο για να προμοταρω το ντιλιβερι.
Ένα παράδειγμα ήταν για να δείξω ότι η Ελλάδα δεν έχει μόνο θεσεις των 380 όπως κάποιοι πιστευετε.
Κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν κουνήσει κωλο και πιστεύουν ότι τα είδαν όλα.
Εγώ φιλαράκια δουλεύω από τα 12 και κοντεύω 40. 380 το μήνα δεν επερνα ούτε όταν ήμουν 12.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Αυτο με τα ντελιβερι φαγαδικα ακομα και καφε μου κανει οντως εντυπωση. Καθε φορα που ερχομαι στην Ελλαδα βλεπω ν΄ανοιγουν καινουργια. Και μιλω για επαρχια. Πως διαολο συντηρουνται  :think:
Τωρα για τα μεροκαματα που γραφεις, μπορει ο ηλεκτρολογος ή ο υδραυλικος να ερθουν για μια-δυο ωρες δουλεια και να σου παρουν το 50ρικο, αλλα δεν το εχουν καθε μερα αφου η οικοδομη εχει κλατατρει.
Εχω γνωστο μαγειρα που δουλευει καλοκαιρινη σεζον σε ξονοδοχειο στην Κω για 1300 ευρω το μηνα, 11 ωρες τη μερα 6 μερες τη βδομαδα. Το μονο θετικο οτι πηδαει καμια τουριστρια.

Μπορεί όντως η οικοδομή να έχει πέσει αλλά υπάρχουν ειδικότητες που έχουν δουλειά ανεξαρτήτου οικοδομικής δραστηριότητας.
οι μπετατζήδες οκ πινάνε αυτή την περίοδο.

Τράβα όμως να βρείς καυστηρατζή για την τρέχουσα βδομάδα και τα ξαναλέμε.
Και αν ακούσεις τι κονομάνε την μέρα, οχι το μήνα, θα κλαίς κι εσύ και όλο το bou μαζί με μαυρο δάκρυ...

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Ενδιαφέρει τον εργαζόμενο από πού προέρχεται ο μισθός του??
Άσε που μια χαρά βάθος εχουν. Βλέπεις δηλαδή τα ταχυφαγεία να κλεινουν? Γιατί εγώ τα βλέπω να αυξάνονται.
Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι κάποιος που έχει σπουδάσει και θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα που σπούδασε είναι ανώφελο να δουλέψει κάπου αλλού γιατί έτσι δεν αποκτά εμπειρία.
Αν όμως η σχολή που διάλεξε είναι γτπ ή τεσπά το επάγγελμα του δεν έχει ψωμί δεν πρέπει να δει και τις εναλλακτικές?
Κατά τ'αλλα υπάρχουν μια χαρά δουλειές στην Ελλάδα της κρίσης που μπορείς να πάρεις άνετα ένα χιλιάρικο χωρίς πολλά πολλα, έναντι των 300-400-500 ευρώ που δίνουν οι πολυεθνικές και τα λοιπά αρπαχτικα
Επειδή είσαι έξω απο τον χορό πχ για τα φαγάδικα:ξέρεις ότι βάζουν τους υπαλλήλους να αγοράζουν  τα απούλητα κοτόπουλα κλπ;Γαμισε τα ,σε πατάνε όπου σε βρούνε επειδή υπάρχει πρόβλημα.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
Τύπε η πικρή αλήθεια είναι ότι πρέπει να φύγουμε αφού για σκατατζήδες το δημόσιο προσέλαβε αλλοδαπούς μόνιμους.
Μη μου πεις ότι δεν υπήρχαν Έλληνες ενδιαφερόμενοι!

:zombie: :shit: :zombie: :shit:
 

Συνημμένα

  • υε  3Κ.JPG
    υε 3Κ.JPG
    109,3 KB · Εμφανίσεις: 9

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Εντάξει ρε τύποι. Πάτε τότε στην πολυεθνική για 380... Είναι καλύτερα!
Έχεις και το σκ ελεύθερο να τρως πασατεπο στο παγκάκι της γειτονιάς!
Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.
Δεν έχω σουβλατζίδικο για να προμοταρω το ντιλιβερι.
Ένα παράδειγμα ήταν για να δείξω ότι η Ελλάδα δεν έχει μόνο θεσεις των 380 όπως κάποιοι πιστευετε.
Κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν κουνήσει κωλο και πιστεύουν ότι τα είδαν όλα.
Εγώ φιλαράκια δουλεύω από τα 12 και κοντεύω 40. 380 το μήνα δεν επερνα ούτε όταν ήμουν 12.
τυπε δεν μιλαμε για πολυεθνικη η οχι!μιλαμε για 8 ωρες 40 την εβδομαδα...προσωπικα οτι εψαξα τελευταια ηταν στα 500 καθαρα!μιλαμε για οτι νανε...αν εσυ αντεχεις να δουλευεις 7/7 60 ωρες την εδβομαδα μαγκια σου...δεν ειμαστε ολοι το ιδιο ομως..
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Τύπε η πικρή αλήθεια είναι ότι πρέπει να φύγουμε αφού για σκατατζήδες το δημόσιο προσέλαβε αλλοδαπούς μόνιμους.
Μη μου πεις ότι δεν υπήρχαν Έλληνες ενδιαφερόμενοι!

:zombie: :shit: :zombie: :shit:

το καραβι βουλιαζει ο σοζων εαυτο σωθητο
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
τυπε δεν μιλαμε για πολυεθνικη η οχι!μιλαμε για 8 ωρες 40 την εβδομαδα...προσωπικα οτι εψαξα τελευταια ηταν στα 500 καθαρα!μιλαμε για οτι νανε...αν εσυ αντεχεις να δουλευεις 7/7 60 ωρες την εδβομαδα μαγκια σου...δεν ειμαστε ολοι το ιδιο ομως..

ok. Δεν διαφωνώ
Ακου όμως και αυτό.
Είμαι μηχανικός.
Ξέρεις πιο είναι το χαμηλοτερο μεροκάματο που έχω δώσει ever?
25 euro σε μαυρο ανειδικευτο. Ο οποίος ναι, επειδή ήταν ξεφτέρι είχε κάθε μέρα δουλειά.
Ξέρεις πόσο κάνει αυτό? 550 ευρώ το μήνα για 40 ώρες την βδομάδα.
Μιλάμε για τυπο ο οποίος δεν είχε χαρτία. Ηταν μαυρος στην ελλάδα και δεν ήξερε να καρφώσει μια πρόκα.
Η δουλεια του ήταν να καθαρίζει την οικοδομή και να κουβαλάει υλικά.

Υπάρχουν και αυτά.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
ok. Δεν διαφωνώ
Ακου όμως και αυτό.
Είμαι μηχανικός.
Ξέρεις πιο είναι το χαμηλοτερο μεροκάματο που έχω δώσει ever?
25 euro σε μαυρο ανειδικευτο. Ο οποίος ναι, επειδή ήταν ξεφτέρι είχε κάθε μέρα δουλειά.
Ξέρεις πόσο κάνει αυτό? 550 ευρώ το μήνα για 40 ώρες την βδομάδα.
Μιλάμε για τυπο ο οποίος δεν είχε χαρτία. Ηταν μαυρος στην ελλάδα και δεν ήξερε να καρφώσει μια πρόκα.
Η δουλεια του ήταν να καθαρίζει την οικοδομή και να κουβαλάει υλικά.

Υπάρχουν και αυτά.
[/quote τυπε μηχανικος σε τι?πολιτικος μηχανικος ας πουμε?
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Αγγλία πας αν ξέρεις αγγλικά αλλιώς τράβα Γερμανία που η αγοραστική δύναμη είναι καλύτερη αφού μάθεις πρώτα γερμανικά.
εγω πχ ξερω μετρια αγγλικα...μου ειναι ποιο ευκολο να μαθω Αγγλικα παρα γερμανικα!
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Σε  πολύ γενικές γραμμές
Φθηνότερα από Ελλάδα: Σουπερμαρκετ, Ένδυση/Υπόδυση
Ακριβότερα από Ελλάδα: Νοίκι, Μεταφορές, Φαγητο έξω
+νω ειδικα τα ρουχα εξω σε σχεση με ελλαδα- μισθο καμια σχεση...μια μπλουζα superdry εχει 15 ευρω με την εκπτωση, εδω εχει 30...εκει δουλευεις στην χειροτερη δυο ωρες για να την παρεις ενω εδω 1,5 μερα!
ακριβα ειναι τα τσιγγαρα και οτι αλλο ειπες
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
44
Πόντοι
16
Παιδιά, γαμείστε τήν Εύρώπη καί τραβάτε σέ τριτοκοσμικές χώρες...

1. Πάμφηνα φαγιά κλπ...
2. Τά περισσότερα συμβόλαια δίνουν τζάμπα καί σπίτι καί άμάξι...
3. Σέ βλέπουν σάν Θεό...
4. Σέ πληρώνουν ΠΟΛΛΑ άφορολόγητα φράγκα...
5. Έχεις δυνατότητα νά βάζεις ΠΟΛΛΑ στήν άκρη (δέν είναι αύτός ό #1 λόγος τής ξενητειάς;)...

Άπό ζωή ΜΗΔΕΝ, άλλά άμα έχεις TV καί καλό internet δέν τρέχει τίποτα, όλα καλά...

Οί συνθήκες μπορεί νά είναι ΠΟΛΥ άσχημες άλλά άπό τό νά βλέπω τίς ξυνισμένες μούρες τών εύρωπαίων καλύτερα μερικές άμμοθύελλες κλπ κλπ. έτσι τουλάχιστον τό βλέπω έγώ...
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Παιδιά, γαμείστε τήν Εύρώπη καί τραβάτε σέ τριτοκοσμικές χώρες...

1. Πάμφηνα φαγιά κλπ...
2. Τά περισσότερα συμβόλαια δίνουν τζάμπα καί σπίτι καί άμάξι...
3. Σέ βλέπουν σάν Θεό...
4. Σέ πληρώνουν ΠΟΛΛΑ άφορολόγητα φράγκα...
5. Έχεις δυνατότητα νά βάζεις ΠΟΛΛΑ στήν άκρη (δέν είναι αύτός ό #1 λόγος τής ξενητειάς;)...

Άπό ζωή ΜΗΔΕΝ, άλλά άμα έχεις TV καί καλό internet δέν τρέχει τίποτα, όλα καλά...

Οί συνθήκες μπορεί νά είναι ΠΟΛΥ άσχημες άλλά άπό τό νά βλέπω τίς ξυνισμένες μούρες τών εύρωπαίων καλύτερα μερικές άμμοθύελλες κλπ κλπ. έτσι τουλάχιστον τό βλέπω έγώ...
εχεις να κανεις καμια προταση?που και γιατι?τι δουλειες κ γιατι λεφτα μιλαμε?
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Παιδιά, γαμείστε τήν Εύρώπη καί τραβάτε σέ τριτοκοσμικές χώρες...

1. Πάμφηνα φαγιά κλπ...
2. Τά περισσότερα συμβόλαια δίνουν τζάμπα καί σπίτι καί άμάξι...
3. Σέ βλέπουν σάν Θεό...
4. Σέ πληρώνουν ΠΟΛΛΑ άφορολόγητα φράγκα...
5. Έχεις δυνατότητα νά βάζεις ΠΟΛΛΑ στήν άκρη (δέν είναι αύτός ό #1 λόγος τής ξενητειάς;)...

Άπό ζωή ΜΗΔΕΝ, άλλά άμα έχεις TV καί καλό internet δέν τρέχει τίποτα, όλα καλά...

Οί συνθήκες μπορεί νά είναι ΠΟΛΥ άσχημες άλλά άπό τό νά βλέπω τίς ξυνισμένες μούρες τών εύρωπαίων καλύτερα μερικές άμμοθύελλες κλπ κλπ. έτσι τουλάχιστον τό βλέπω έγώ...

Ποιες χώρες εννοείς τύπε;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom