Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.950
Κριτικές
27
Like
2.391
Πόντοι
6.955
Αυτό που συμβαίνει στην αγορά είναι πως έχει περάσει η νοοτροπία στους εργοδότες οτι δεν πρέπει να πληρώνουν καλά τον εργαζόμενο, οτι πρέπει να του πίνουν το αίμα για ενα κομμάτι μισθό. Το κοινωνικό αποτέλεσμα θα είναι να μείνουν με τους λιγότερο έξυπνους υπαλλήλους, αυτή όμως η κοινωνική αλλαγή όπως κι όλες οι άλλες κοινωνικές αλλαγές γίνεται αργά αργά. Συμφωνώ με αυτόν που αναρωτήθηκε γιατι πάνε να εργαστούν για 400 €. Δείτε το εκπαιδευικό τους προφίλ και την ευστροφία του μυαλού όσων εργάζονται για 400 € και θα βγάλετε τα συμπεράσματα σας.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Μυστη αυτές οι δουλειές του ποδαριού όντως δίνουν ψωμί αλλά αυτό προέρχεται από εσωτερική κατανάλωση τι βάθος λεει
Ενδιαφέρει τον εργαζόμενο από πού προέρχεται ο μισθός του??
Άσε που μια χαρά βάθος εχουν. Βλέπεις δηλαδή τα ταχυφαγεία να κλεινουν? Γιατί εγώ τα βλέπω να αυξάνονται.
Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι κάποιος που έχει σπουδάσει και θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα που σπούδασε είναι ανώφελο να δουλέψει κάπου αλλού γιατί έτσι δεν αποκτά εμπειρία.
Αν όμως η σχολή που διάλεξε είναι γτπ ή τεσπά το επάγγελμα του δεν έχει ψωμί δεν πρέπει να δει και τις εναλλακτικές?
Κατά τ'αλλα υπάρχουν μια χαρά δουλειές στην Ελλάδα της κρίσης που μπορείς να πάρεις άνετα ένα χιλιάρικο χωρίς πολλά πολλα, έναντι των 300-400-500 ευρώ που δίνουν οι πολυεθνικές και τα λοιπά αρπαχτικα
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Κατά τ'αλλα υπάρχουν μια χαρά δουλειές στην Ελλάδα της κρίσης που μπορείς να πάρεις άνετα ένα χιλιάρικο χωρίς πολλά πολλα, έναντι των 300-400-500 ευρώ που δίνουν οι πολυεθνικές και τα λοιπά αρπαχτικα

Για 1000ρικο λίγο δύσκολα ειδικά για κάποιον χωρίς πτυχία, αλλά 600-800 ναι μπορεί
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Κατά τ'αλλα υπάρχουν μια χαρά δουλειές στην Ελλάδα της κρίσης που μπορείς να πάρεις άνετα ένα χιλιάρικο χωρίς πολλά πολλα, έναντι των 300-400-500 ευρώ που δίνουν οι πολυεθνικές και τα λοιπά αρπαχτικα

Πού το βρίσκεις το χιλιάρικο ρε φίλε στην Ελλάδα;Μόνο δ.υ παίρνουν τόσα
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Πού το βρίσκεις το χιλιάρικο ρε φίλε στην Ελλάδα;Μόνο δ.υ παίρνουν τόσα
γκαρσονα 14 ωρες την μερα η σεκιουριτυ 16 ωρες τηην μερα,30 μερες τον μηνα
εκει τα βρισκει
αν πουλησει κ κανα νεφρο αγοραζει κ κανα σμαρτ AMG  καινουριο
Not bad at all..... :jerking:
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Θες να μου πεις δηλαδή ότι δεν υπάρχουν τέτοιες δουλειές?
Εγώ βλέπω ότι τα ντιλιβερι δεν προλαβαίνουν. Παίρνεις τηλ να παραγγείλεις και σου ερχετε μετά από 45'.
Επίσης τα μαστοριά στην οικοδομή βγάζουν μια χαρά μεροκάματο. Λόγω επαγγέλματος ψάχνω υδραυλικό, ηλεκτρολόγο και δεν ερχετε κανένας με λιγότερο από 70 ευρώ μεροκάματο.
Τώρα αν ψάχνεις δουλειά ως αστροναύτης ή it speciallist ξέρω εγώ, οκ είσαι στην λάθος χώρα, προφανώς!
εισαι επαγγελματιας χαζος τυπε?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εκεί όμως δεν στα παίρνουν με φόρους;

Ναι,αυτό είναι αλήθεια.Εγώ πληρώνω 35000 ευρώ φόρους το χρόνο.Είναι και ενοχλητικό αφού πληρώνεις μαξ για παροχές που δεν έχεις π.χ. σχολεία κτλ ενώ ο άλλος που τα παιδιά του πάνε σχολείο πληρώνει λιγότερο φόρο επειδή έχει παιδιά.
Αλλά είναι αυτό το ημισοσιαλιστικό σύστημα,το αποδεχόμαστε.
Αμερική πληρώνεις λίγους φόρους για αυτό και αυτή η μπαζοκατάσταση στις υποδομές,ΜΜΜ κτλ.
Φυσικά θα προτιμούσα αμερικάνικο σύστημα αλλά πρέπει να αποδεχτώ την ευρωπαική ιδέα της αλληλεγγύης.Να δίνουμε λίγα λεφτά στους άπορους μη μας κόψουν το λαρύγγι.
Εχει και σχέση με την ιστορία εδώ,δε θέλουν μεγάλες ανισότητες,πληθωρισμό,συγκρούσεις,οικονομία καζίνο κτλ.Θέλουν σταθερότητα,μικρό ρίσκο,σίγουρες απολαβές κτλ.
Επίσης το συνταξιοδοτικό είναι πολύ άδικο αφού αν κάνεις ιδιωτική ασφάλιση παίρνεις πολύ περισσότερα και πιο γρήγορα για τις ίδιες παροχές.Η ιδέα της αλληλεγγύης των γενεών είναι προβληματική.Αν δηλαδή τα σκατώσει η επόμενη γενιά,εγώ την πούτσισα ενώ τώρα πληρώνω συντάξεις ατόμων της προηγούμενης γενιάς που δεν κατέβαλαν τόσες εισφορές.
 

Επισκέπτης
Θες να μου πεις δηλαδή ότι δεν υπάρχουν τέτοιες δουλειές?
Εγώ βλέπω ότι τα ντιλιβερι δεν προλαβαίνουν. Παίρνεις τηλ να παραγγείλεις και σου ερχετε μετά από 45'.
Επίσης τα μαστοριά στην οικοδομή βγάζουν μια χαρά μεροκάματο. Λόγω επαγγέλματος ψάχνω υδραυλικό, ηλεκτρολόγο και δεν ερχετε κανένας με λιγότερο από 70 ευρώ μεροκάματο.
Τώρα αν ψάχνεις δουλειά ως αστροναύτης ή it speciallist ξέρω εγώ, οκ είσαι στην λάθος χώρα, προφανώς!

Αυτο με τα ντελιβερι φαγαδικα ακομα και καφε μου κανει οντως εντυπωση. Καθε φορα που ερχομαι στην Ελλαδα βλεπω ν΄ανοιγουν καινουργια. Και μιλω για επαρχια. Πως διαολο συντηρουνται  :think:
Τωρα για τα μεροκαματα που γραφεις, μπορει ο ηλεκτρολογος ή ο υδραυλικος να ερθουν για μια-δυο ωρες δουλεια και να σου παρουν το 50ρικο, αλλα δεν το εχουν καθε μερα αφου η οικοδομη εχει κλατατρει.
Εχω γνωστο μαγειρα που δουλευει καλοκαιρινη σεζον σε ξονοδοχειο στην Κω για 1300 ευρω το μηνα, 11 ωρες τη μερα 6 μερες τη βδομαδα. Το μονο θετικο οτι πηδαει καμια τουριστρια.

 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Αυτο με τα ντελιβερι φαγαδικα ακομα και καφε μου κανει οντως εντυπωση. Καθε φορα που ερχομαι στην Ελλαδα βλεπω ν΄ανοιγουν καινουργια. Και μιλω για επαρχια. Πως διαολο συντηρουνται  :think:
Τωρα για τα μεροκαματα που γραφεις, μπορει ο ηλεκτρολογος ή ο υδραυλικος να ερθουν για μια-δυο ωρες δουλεια και να σου παρουν το 50ρικο, αλλα δεν το εχουν καθε μερα αφου η οικοδομη εχει κλατατρει.
Εχω γνωστο μαγειρα που δουλευει καλοκαιρινη σεζον σε ξονοδοχειο στην Κω για 1300 ευρω το μηνα, 11 ωρες τη μερα 6 μερες τη βδομαδα. Το μονο θετικο οτι πηδαει καμια τουριστρια.
ανοιγουν με 10-20 χιλ απο γονεις ,χρεωνονται 30-100χιλ σε δυο τρια χρονια κ μετα κλεινουν....
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
Ρε μάγκες να πώ κι εγώ την αρλούμπα μου.
Μιλάτε κάποιοι για μισθούς 400 και 500 ευρώ στην ελλάδα.
Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν αλλά σας υποχρέωσε κανείς να πάτε σε τέτοιες δουλειες?

Ντιλίβερι να πάς σε ένα σουβλατζίδικο θα πάρεις τα διπλά...
δεν ξερω αν εχεις παει ποτε σπυ για ντελιβερι..στην καλυτερη 3 ευρω την ωρα,δικες σ βενζινες και το βασικοτερο ΔΙΚΟ σου μηχανακι με οτι συνεπαγεται αυτο απο ζημιες κτλ
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
δεν ξερω αν εχεις παει ποτε σπυ για ντελιβερι..στην καλυτερη 3 ευρω την ωρα,δικες σ βενζινες και το βασικοτερο ΔΙΚΟ σου μηχανακι με οτι συνεπαγεται αυτο απο ζημιες κτλ

25-30 καθαρα μεροκοματο με δικο σου μηχανακι σε επαρχια
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.936
Like
343
Πόντοι
36
Αυτο με τα ντελιβερι φαγαδικα ακομα και καφε μου κανει οντως εντυπωση. Καθε φορα που ερχομαι στην Ελλαδα βλεπω ν΄ανοιγουν καινουργια. Και μιλω για επαρχια. Πως διαολο συντηρουνται  :think:

Πολύ χαμηλά ενοίκια + πολύ χαμηλοί μισθοί ή πολλή προσωπική δουλειά + όλα σχεδόν μαύρα + χαμηλότερο κόστος προμηθειών

Δεν δικαιολογούν πλήρως αυτό που λες, αλλά είναι κάποιοι λόγοι που βοηθούν να κρατηθεί ένα μαγαζί σήμερα, παρά τον μειωμένο τζίρο

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. Όπως ανέφερε κάποιος νωρίτερα, οι περισσότεροι τα ανοίγουν με ίδια κεφάλαια, που σημαίνει ότι γλυτώνουν και τυχόν τόκους δανείων, όπως γίνονταν παλαιότερα.
Με ένα 30000 δάνειο και 10-11% επιτόκιο,η μηναία επιβάρυνση θα ήταν περίπου 300 ευρώ το μήνα. Τέλος η έλλειψη τραπεζικού δανεισμού μειώνει γενικότερα τον ανταγωνισμό, που και αυτ΄λειτουργεί τελικά υπέρ σε όσους ανοίγουν με ίδια κεφάλαια
 

The Third Man

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2015
Μηνύματα
889
Like
132
Πόντοι
6
Αν ήμουν 20+ θα πήγαινα εξωτερικό.
Για όλους εσάς που αναρωτιέστε τι να κάνετε.
Το εκανα σε τέτοια ηλικία και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Έμεινα 17 χρόνια έξω.
 

xenitemenipsixi

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
831
Like
58
Πόντοι
6
Αν ήμουν 20+ θα πήγαινα εξωτερικό.
Για όλους εσάς που αναρωτιέστε τι να κάνετε.
Το εκανα σε τέτοια ηλικία και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Έμεινα 17 χρόνια έξω.

που εμεινες φιλε?
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
Αν ήμουν 20+ θα πήγαινα εξωτερικό.
Για όλους εσάς που αναρωτιέστε τι να κάνετε.
Το εκανα σε τέτοια ηλικία και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Έμεινα 17 χρόνια έξω.

που εμενες τυπε?χωρα?πολη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom