Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 174 άτομα (0 μέλη και 174 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

fontas.dimi

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2014
Μηνύματα
585
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
6
κατουρα κ λιγο ρε φιλε σιγα μην θες και 15000 το μηνα
Δηλ σε πεντχαουζ μονο μπορεις να ζησεις εσυ;;;

Και εγώ από εμπειρίες άλλων όπως μου τα περιγράφουν λέω.Αμερική και Νέα Υόρκη μόνο απο την τηλεόραση και καρτ ποστάλ εγώ.Αν πάντως μπορείς να μου πεις γενικά το κόστος ζωής και όντως ξέρεςι σε παρακαλώ πες να μάθω και εγω.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.318
Like
1.833
Πόντοι
216
Και εγω εχω σχηματισει αρνητικη αποψη για Ισπανους, σε αντιθεση με Ιταλους η Πορτογαλους π.χ ( πολη καλη). Αλαζονες, υπεροπτες, κλικαδοροι, ψευτογοηδες. Μη τσουβαλιαζουμε ομως. Εχω γνωρισει και πολυ καλα παιδια. Απλα 1. η αρνητικη εικονα που εχουν λιγοι, κανει τη μεγαλη εντυπωση και δε βλεπεις τη θετικη εικονα των υπολοιπων ( περισσοτερων) και 2. Προφανως ειναι μια συγκεκριμενη κατηγορια καποιοι που πανε στο εξωτερικο .
Την ιδια η χειροτερη εικονα μαλλον μπορει να εχουν καποιοι αλλοι ξενοι για τους Ελληνες π.χ.
Στην ιδια τη χωρα, νομιζω θα εχουν πολλες διαφορες ανα περιφερεια.


Φιλε ολοι οι λαοι εχουν καλους και εχουν και κακους.Εγω στο εξωτερικο ειδα οτι οι γερμανικοι λαοι ειναι κρυοι και απομακροι.Μην περιμενεις να σε βοηθησει ολλανδος,γερμανος,σουηδηος κλπ.Θα σε γραψουν στα παπαριδια τους.Τους μεσογειακους τους βλεπω ως κουτοπονηρους και συμφεροντολογους.Ελληνες,Ισπανοι,Ιταλοι ειναι ολοι παρτακιδες,πεφτουλες,κοιτανε σε υπερβολικο βαθμο μονο το συμφερον τους.Ακριβως το αντιθετο απο τους βορειους οι οποιοι στη δουλεια πανω ειναι ομαδικοι.Ο Ιταλος,ο Ελληνας και ο Ισπανος θα σε κανουν και πουστια και αμα μπορουν θα σου φανε και τη θεση ακομα και την γκομενα.Οι Τουρκοι ειναι παρομοια φαρα και υπερβολικα τεμπελχαναδες.Μακρια απο Τουρκους οι περισσοτεροι ειναι μπουνταλαδες.Οι Αγγλοι ειναι εξισου λαος κανιβαλων.Αλκοολικοι,φασαριοζοι,εκφυλοι και γενικοτερα κουλτουρα χοολιγκανων.Οσους αγγλους εχω γνωρισει εχω την χειροτερη γνωμη το ιδιο και για τις γυναικες τους που ειναι με διαφορα οι μεγαλυτερες πορνες.Οι Ανατολικοι ειναι καλοι αλλα αρκετα ρατσιστες(ισως λογο κομμουνισμου).
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.318
Like
1.833
Πόντοι
216
Μια χαρα τα γραφει ο Fontas.Στη Νεα Υορκη αν δεν βγαζεις 3 με 5 χιλ εισαι με το πιστολι στον κροταφο.Εχει τρομερες ανισοτητες και πολυ φτωχεια για τα δεδομενα του 2020 που δεν βλεπεις ουτε σε Ινδια.Καλα για LA αστο.Εχει κοσμο και κοσμο που ζει σε βανακια...
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Έλεος ρε τύπε, ακριβά είναι, όχι έτσι.
ενταξει ξ ζυριχη εχει σπιτια με 7000 το μηνα τριαρια στο κεντρο αλλα εχει κ με 1500 δυαρια στα 7χλμ απο το κρντρο
Φιλος μενει μανχαταν χρονια
Δυαρι πολυ καλο 3000 το μηνα
Σιγουρα οι τιμες ειναι εξωφρενικες και οι αμοιβες οχι αναλογες
Αλλα τοχουν αποδεχτει κ κονομανε οι εβραιοι τα κεραταψτπυς απο τα ενοικια
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Καλα μιλάμε για κανονικη καθυστερηση!
Τι συνωμοσιολογος!
Πιστεύεις και τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών?
  :2funny:

Τα έχεις διαβάσει ;;;
Ξέρεις το πότε εμφανίστηκαν ;;;
Να βάλουμε το κείμενο να δούμε αν μετά από 100+ χρόνια, έχουν γίνει όλα όσα έλεγαν ;;;



 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
 

Συνημμένα

  • elv4.jpg
    elv4.jpg
    40,5 KB · Εμφανίσεις: 21
  • elv5.jpg
    elv5.jpg
    220,5 KB · Εμφανίσεις: 46
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=192757.0;attach=1255768;image[/img[/URL]]
:respect: :respect: :respect:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ο Χιτλερ ειναι μια μυθικη φιγουρα.
δεν μπορουμε να τον εξετασουμε απογυμνωμενο μετα απο τα οσα εκανε,ειτε καποιος ειναι μικροτσουτσουνος κομπλεξικος και το θαυμαζει,ειτε το σιχαινεται.
Αν ο Χιτλερ ζουσε σημερα θα ηταν ειτε κλεισμενος στο αντιστοιχο γερμανικο δρομοκαιτειο ειτε θα ηταν μια γραφικη ακροδεξια φιγουρα του διαδικτυου,πηγη εμπνευσης για εκατονταδες memes.
Το τρομακτικο μαθημα απο την ιστορια του Χιτλερ ειναι οτι ο λαουτζικος σε στιγμες απογνωσης πιανεται απο τον οποιον του πουλησει τα περισσοτερα φουμαρα,οσο επικινδυνα και τρελα και αν ειναι

Ενώ ο ελληνάρας σήμερα του αμαρουσίου ... έχει τη διαμερισματάρα των 90τμ με τους κλεισμένους ημιυπαίθριους .... το tiguan του .... πάει για σούσι 3-4 φορές το μήνα ...

για ποτάκι στο χαλάνδρι .... 1-2 ΣΚ το χειμώνα πάει αράχωβα ....
καλοκαίρι πάει μύκονο σαντορίνι ....

αλφαδιασμένα πράγματα .... δεν πιστεύει σε ακραίες ιδεολογίες ...
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΟΡΘΟΣ ...

Επίσης δεν είναι και ομοφοβικός !
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δημητρακη τι θα γινει ρε φιλε.

Φωτος το μπανιο εσυ για να βαλω εγω ενοικιαστηριο συμβολαιο δεν δεχεσαι
Φωτος της κουζινας για να βαλω εγω μισθοδοσια δεν δεχεσαι
Κοντρα λεφτα μετρητα ,εγω εριξα μια φορα 5 χιλιαρικα , εσυ τιποτα ,παλι δεν δεχεσαι
Κοντρα τα διαβατηρια ,σφραγιδες απο τάξιδια δεν δεχεσαι
Τι δεχεσαι ρε φιλε....
Αντε να μου την πεις μια φορα με αποδειξεις να τελειωνουμε .....


Το βρηκα !!!!

Για να σε διευκολυνω....εσυ τσαρος λεφτας εχεις περιουσια, μαγκας χωρις να χρειαστει να δουλεψεις.
Εγω φτωχος μεροκαματιαρης μεταναστης ολο χρεη ,κουπι σε γαλερα, δουλευω 14ωρα, τωρα γραφω με την γλωσσα γιατι στα χερια εχω τα κουπια....

Μια κοντρα στο πιστωτικο οριο της πιστωτικης καρτας ρε φιλε.
Αντε ,ελπιζω να με κατατροπωσεις .

Παει??   Χαχχαχαχχχχα

Γιατι πιστευω πως παλι θα κανεις την κοτα?? Χαχχαχαχαχαχχα

Φοβασαι τον φουκαρα ,τον κακομοιρη? Χαχχαχαχχαχα
Καλά και μπάνιο σου έβαλα και τουαλέτα  :jerking: :2funny:εσύ καμιά γκόμενα δεν έχεις να μας βάλεις εκτός από της μούφα φωτογραφίες  :2funny:εμένα τουλάχιστον είναι πραγματική  :2funny:
  Εσύ και μούφα φωτογραφίες μας έβαλες και αποδείχτηκε ότι δεν έχεις ούτε αμάξι  :2funny:

Καλα αυτη η κινεζα σαβουρα τελειως.

Βεβαια δεν ειμαι αντικειμενικος ,δε γουσταρω καθολου ασιατισες
Εγώ τουλάχιστον σας έβαλα πραγματική γκόμενα,ο νυχτοφύλακας έβαλε αυτή εδώ γιά γκόμενα του  :2funny:έκλεψε της φωτογραφίες από αυτό το Web μοντέλο που δουλεύει στο Λονδίνο και έγραψε ότι είναι γκόμενα του  :2funny: :2funny: :2funny:.
 Βάλτε μας εσείς της γκόμενες σας να της θαυμάσουμε  :2funny:όχι μούφα όπως αυτός αλλά πραγματικές γκόμενες  :2funny:που δε νομίζω ότι έχετε  :2funny: :2funny: :2funny:
 
ξεροχυνω με μεγα μυστη δημητρακη :wanker:
Ο Βλάκμαν από μόνος του ρεζιλεύητκε  :2funny:είδες που έβαλε ότι γιά να μη γαμάει αυτός θα πάρει στην Πολωνέζα ένα Λαμπραντόρ γιά να την γαμάει ο σκύλος αντί γ'αυτόν  :2funny: :2funny: :2funny:
  Ο Νυχτοφύλακας έχει μεγαλύτερο γέλιο  :2funny: χρωστάει 80.000 ευρώ στην τράπεζα  :2funny:τον πέταξε έξω η γυναίκα του  :2funny:και πληρώνει τα δάνεια γιά το σπίτι της γυναίκας του και της δίνει και διατροφή 500 ευρώ το μήνα  :2funny: :headbang:είδες ότι μένει σε ένα μικρό δωμάτιο που δε χωράει ούτε να σηκωθεί από το κρεβάτι ? :headbang: :2funny: :2funny: :2funny:
  Αυτόν δεν τον κράζουν γιατί τον λυπούνται  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200629-224201_Gallery (1).jpg
    Screenshot_20200629-224201_Gallery (1).jpg
    250,1 KB · Εμφανίσεις: 48
  • moufa (2).jpg
    moufa (2).jpg
    18 KB · Εμφανίσεις: 56

fontas.dimi

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2014
Μηνύματα
585
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
6
Αν κάθεσαι όλη νύχτα μόνος σου και φυλάς τα γραφεία σίγουρα θα δεις φαντάσματα  :2funny: :2funny:Την φωτογραφία από το Web μοντελο που μας εβαλε ότι είναι γκόμενα του  :2funny:μπορεί στο παραλήρημα του να πιστεύει ότι την  :knockinb: :2funny:Πριν μίλησες γιά αγαμία  :jerking: :2funny:και βάζεις γκόμενα μου φωτογραφία  :jerking: :2funny:
  Πάρε κ'άλλες φώτο από πραγματική γκόμενα όχι κλεμένες φωτογραφίες από το ιντερνέτ και διαλόγους με τον εαυτό σου  :jerking: :2funny:όπως μας βάζεις εσύ  :2funny: :2funny: :2funny:
  Και της τα'ι'ζω και λουκανόπιτες  :2funny:Άντε κακομοίρη γκαστερμπά'ι'τερ  :2funny:.
  Ο αναγνώστης καταλαβε ότι γυναίκες δεν έχεις,χρωστάς παντού λεφτά η γυναίκα σου σε έχει διώξει και της δίνεις διατροφή και τελικά μετά την ασχετοσύνη σου με της τιμές των ελαστικών καταλάβαμε ότι ούτε αμάξι έχεις  :2funny: :2funny: :2funny:

Τι τύπος είναι αυτός ρε;;;Χαχαχαχαχαχα!!!!!

Με πόνεσαν τα αυτιά από το γέλιο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ο μεσος μισθος για εναν Java Developer σε Νεα Υορκη, Λονδινο (για συγκριση μεταξυ δυο μεγαλουπολεων) και Αριζονα, Ισπανια (για συγκριση μεταξη δυο πιο φθηνων περιοχων

Αριζονα 78.000 δολλαρια Ισπανια 27.000 ευρω (περιπου 30.000 δολλαρια)
με ιδιο περιπου κοστος ζωης και κυριως φθηνοτερη εφορια

Και ακομα συζηταμε γιατι η Αμερικη ειναι καλυτερη;




 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ρε τρόμπες που την πέφτετε στο μητσάρα ...

Καμιά αλητεία παίζει ρε μαλάκες ;;;
Έχετε κανένα ξέκωλο ;;;;;;
Γαμάτε καθόλου ρε μαλάκες ;;;;
Γαμάτε κανά μουνάκι ;;;
Κανά κωλαράκι γαμάτε ρε ;;;;;


 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Ενώ ο ελληνάρας σήμερα του αμαρουσίου ... έχει τη διαμερισματάρα των 90τμ με τους κλεισμένους ημιυπαίθριους .... το tiguan του .... πάει για σούσι 3-4 φορές το μήνα ...

για ποτάκι στο χαλάνδρι .... 1-2 ΣΚ το χειμώνα πάει αράχωβα ....
καλοκαίρι πάει μύκονο σαντορίνι ....

αλφαδιασμένα πράγματα .... δεν πιστεύει σε ακραίες ιδεολογίες ...
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΟΡΘΟΣ ...

Επίσης δεν είναι και ομοφοβικός !
Λάκη θυμάσαι μια εικοσαετία και βάλε  πριν που τα κανάλια πλάσαραν έναν απίστευτο απατεώνα που τον ονόμαζαν "μένταλιστ" και παραμύθιαζε τον κόσμο? Παίζει το 90% της χώρας να έβαλε ένα ρολόι πάνω από τη τηλεόραση και να πίστευε πως ο φιδεμπορας με το μυαλό του λυγίζει κουτάλια!  :headbang: :headbang: :headbang:
Η χώρα είχε μάλιστα τόσο πρόθυμους να πιστέψουν τη παπάτζα που λίγο αργότερα πήραν και κάτι παιδάκια(που μάλλον τώρα είναι σερβιτόροι με μούσια στα αζήτητα) και τους έβαλαν να κάνουν ταχυδακτυλουργικά τρικ και τους παρουσίαζαν ως διεθνούς φήμης μένταλιστ!  :jerking: :jerking: :jerking:
Και τα πίστευε ο περισσότερος κόσμος αυτά! Ήταν το καλύτερο τεστ για το τι πολιτικοί θα αναλάμβαναν μετά και μέχρι τώρα!

Βέβαια αν πεις για ισχυρές ομάδες συμφερόντων που χειραγωγούν τις εξελίξεις κατά το δοκούν οι παραπάνω θα σε βγάλουν συνομοσιολόγο!
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
Οταν λες οτι η Αμερικη ειναι αλλο επιπεδο σε ολα τι ακριβως θελεις να μας πεις?Η Αμερικη ειναι ολοκληρη ηπειρος.Εχει καλα μερη  και πολυ κακα μερη.Το επιπεδο ζωης της Αμερικης δεν συγκρινεται με αυτο της Ευρωπης σε οποια κοινωνικη ταξη και να ανηκεις.Η Αμερικη ειναι δουλεια,δουλεια,δουλεια και παλι δουλεια.Ακομα και οι millionares εκει δουλεουν σαν τα σκυλια για να βγαλουν ακομα περισσοτερα.Γενικοτερα η κουλτουρα τους εχει το προτεσταντικο αγγλο-καπιταλιστικο μοτιβο του οτι ζω για να δουλευω.Οι τυποι εχουν δουλομαγνια και για τα φραγκα σφαζουν και την μανα τους.Τα ξερω γιατι εχω παει αρκετες φορες και εχω και δικους μου εκει.Μην συγκρινεις μεσογειακες χωρες σε τροπο ζωης οπως Ελλαδα,Ιταλια,Ισπανια με την Αμερικη.Η Αμερικη εχει 2 μεγαλες πολεις Νεα Υορκη,LA που ειναι ναι μεν τα επικεντρα του πλανητη αλλα απο θεμα ζωης ειναι νορμαλ.Περισσοτερα πραγματα θα βρεις να κανεις στο Λονδινο παρα στη Νεα Υορκη που μετα της 9 ολα ειναι κλειστα.LA ακριβως το ιδιο.Η Αμερικη ειναι καλη αν θες να δουλεψεις και να καινοτομησεις η να πας σε ενα δυνατο uni να μαθεις 5 γραμματα παραπανω.Ως εκει!Δεν ειναι χωρα για να βγαλεις γουστα εκτος αν αγοραζεις ολη μερα πουτανες σαν τον Dan Blizerian τις γεμιζεις στο γιοτ και πηγαινεις Μιαμι πραγμα το οποιο θελει να εισαι famous και να εχεις οχι απλα λεφτα αλλα πολλα,πολλα λεφτα.Εδω τωρα μιλαμε για φυσιολογικες καταστασεις και οχι αν ημασταν ο Dan Blizerian.Στην Αμερικη επισης δεν υπαρχει το λεγομενο nightlife.Ξεχνα το αυτο.Οι περισσοτεροι την βγαζουν σπιτι σε καφε-pub μεχρι βαρια βαρια τις 8-9 μετα ολα κλεινουν και μενουν μερικα after τα οποια επισης ειναι για τον πουτσο.Ναι εχει κατι κοκτειλαδικα σε ουρανοξυστες πανω στο Μανχαταν αλλα αυτα ειναι για να παρεις το μωρακι και να κανετε γουτσου γουτσου.Γενικα ξεχνα ποτα και τσιγαρα εξω.Οι Αμερικανοι παρταρουν στα σπιτια η σε  κολλεγιακες δεξιωσεις κλπ μαλακιες.Στο μονο στο οποιο η Αμερικη ειναι πιο πανω απο την Ευρωπη στο θεμα του αν εισαι οικονομικα απλας ειναι η υγεια.Εκει περα αν εχεις λεφτα οτι αρρωστια και να εχεις θα γινεις καλα.Και δεν κανω καθολου πλακα.Εχουν τα καλυτερα νοσοκομεια τα οποια φυσικα θα τα σκασεις για να μπεις μεσα αλλα θα γινεις καλα και μαλιστα πολυ καλα,οτι και να κουβαλας οτι και να εχεις παθει.Απο κει και περα δεν βλεπω καποιο τρομερο λογο για να θες να ζησεις στην Αμερικη.Ισα ισα που η Αμερικη ήδη εχει γινει ενα κρατος καρα-liberal και αριστερο το οποιο εναν Αρσενικο,straight λευκο ανδρα τον απωθει.Στην Αμερικη πλεον παντου κυριαρχει το νεοταξιτικο μοντελο ιδιως στις μεγαλες πολεις.Παντου πουσταρια,τραβελια,vegan,φεμινιστριες,λοατκι,φιλοζωοι,ΜΚΟ,κλπ αριστερολιμπεραλ φρικια οι οποιοι κανουν κουμαντο στα περισσοτερα ποστα.Ιδιως NY,LA και γενικοτερα δυτικη ακτη και ανατολικη ακτη θα εχεις να κανεις με τετοια ατομα στην μεγαλη πλειοψηφια.Φυσικα δεν λεω οτι δεν υπαρχουν τετοια και στην Ευρωπη.Περα απο τον Αμερικανικο νοτο το υπολοιπο κομματι της Αμερικης εχει εκφυλιστεί σε μεγαλο βαθμο.
Ετυχε να περασω και εγω μια βολτα ,επισης φιλους και συγγενεις που εμεναν/μενουν εκει ...
Νεα Υορκη/Μανχαταν δεν ειδα να κλεινει τιποτα στις 9 το βραδυ οπως λες ,καλοκαιρι ηταν. Το Λονδινο πολυ καλο για νυχτερινη ζωη δεν λεω αλλα δεν συγκρινεται επ ουδενι. Δεν νιωθεις ξενος επισης ,ωραιο συναισθημα.
Λας Βεγκας αλλη φαση φυσικα ,κλαμπ με ποταρες/μουναρες μεχρι πρωινες ωρες ... καπνιζεις κιολας μεσα (μονο εκει συμβαινει βεβαια αυτο σε ολη την Αμερικη) :grin: το σπαστικο ειναι που πρεπει να εχεις ταυτοτητα η διαβατηριο για να μπεις.
καλα το τσιγαρο στα μαγαζια (μεσα-εξω) απαογορευεται(ακομα και σε rooftop) και στην Ρωσια ,δεν ειναι επιχειρημα αυτο.
Νυχτερινη ζωη οπως την εννοουμε στην Ελλαδα δεν υπαρχει οπως ομως συμβαινει και σε ολη σχεδον την Δυτικη Ευρωπη ακομα στην Ανατολικη ... ολοι εξω καθε μερα χωρις ομως καμια ουσια ,απλα να κοιταει ο ενας τον αλλον και κουτσομπολιο.

Αν ειχα τα 20 δεν θα το σκεφτομουνα καθολου παντως ... οπως την βρισκει ο καθενας.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ετυχε να περασω και εγω μια βολτα ,επισης φιλους και συγγενεις που εμεναν/μενουν εκει ...
Νεα Υορκη/Μανχαταν δεν ειδα να κλεινει τιποτα στις 9 το βραδυ οπως λες ,καλοκαιρι ηταν. Το Λονδινο πολυ καλο για νυχτερινη ζωη δεν λεω αλλα δεν συγκρινεται επ ουδενι. Δεν νιωθεις ξενος επισης ,ωραιο συναισθημα.
Λας Βεγκας αλλη φαση φυσικα ,κλαμπ με ποταρες/μουναρες μεχρι πρωινες ωρες ... καπνιζεις κιολας μεσα (μονο εκει συμβαινει βεβαια αυτο σε ολη την Αμερικη) :grin: το σπαστικο ειναι που πρεπει να εχεις ταυτοτητα η διαβατηριο για να μπεις.
καλα το τσιγαρο στα μαγαζια (μεσα-εξω) απαογορευεται(ακομα και σε rooftop) και στην Ρωσια ,δεν ειναι επιχειρημα αυτο.
Νυχτερινη ζωη οπως την εννοουμε στην Ελλαδα δεν υπαρχει οπως ομως συμβαινει και σε ολη σχεδον την Δυτικη Ευρωπη ακομα στην Ανατολικη ... ολοι εξω καθε μερα χωρις ομως καμια ουσια ,απλα να κοιταει ο ενας τον αλλον και κουτσομπολιο.

Αν ειχα τα 20 δεν θα το σκεφτομουνα καθολου παντως ... οπως την βρισκει ο καθενας.

Μα αν εχεις 20 μυρια, δε σε νοιαζει μονο το τι μαγαζια και τι διασκεδαση θα βρεις εξω στα μαγαζια. Εξ αλλου οτι ωρα θελεις διοργανωνεις εσυ μια μαζωξη-παρτυ και περνατε γαματα. Αυτο που σε νοιαζει κυριως ειναι να βγαινεις και να τα λετε με αλλους μπιζνεςμεν, για δουλειες, επιχειρησεις, ακινητα, χρηματιστηρια, bitcoin, πετρελαια, σιταρια, χρυσο, ξεπλυμα, εμποριο, κλπ

Σιγα μην εχεις 20 μυρια και να εχεις γκιντερι αν τα μαγαζια της πολης σου κλεινουν στις 9 η στις 12 η στις 3:00

Μαζευεις 3-4 αλλους πλουσιους σπιτι σου, φορτωνεις και 5-6 θεομουνα απο κανα γραφειο (αν και αν εισαι πλουσιος κανουν ουρα οι κανονικες γκομενες) και περνατε μια ωραια βραδια με κρασια των 800 ευρω και πουρα των 500

Αμερικη παιζουν πολυ αυτα. Αντιθετα Βορεια Ευρωπη ειναι πιο πολυ του "πηγε 10:00 η ωρα, αντε για υπνο γιατι αυριο εχει δουλεια" ακομη και αν εισαι ο ιδιοκτητης της εταιριας

Μονο μεσογειο ειμαστε διαφορετικοι. Μπορει να εισαι σε ταβερνα η στην πλατεια ενος χωριου 300 κατοικων, 3 η ωρα το πρωι και να σας γκαυλωσει και να παρεις τηλεφωνο κλαριντζη και να ερθει και να τα κανετε ολα ανταρα ακοθγοντας κλαρινα, χορευοντας και κατεβαζοντας-σπαζοντας μπυρονια μεχρι τις 10.00 το πρωι

Ακομα και ο Τομ Χανκς που τα χει δει ολα, τα επαιξε με τους ρυθμους των Ελληνων
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.318
Like
1.833
Πόντοι
216
Ετυχε να περασω και εγω μια βολτα ,επισης φιλους και συγγενεις που εμεναν/μενουν εκει ...
Νεα Υορκη/Μανχαταν δεν ειδα να κλεινει τιποτα στις 9 το βραδυ οπως λες ,καλοκαιρι ηταν. Το Λονδινο πολυ καλο για νυχτερινη ζωη δεν λεω αλλα δεν συγκρινεται επ ουδενι. Δεν νιωθεις ξενος επισης ,ωραιο συναισθημα.
Λας Βεγκας αλλη φαση φυσικα ,κλαμπ με ποταρες/μουναρες μεχρι πρωινες ωρες ... καπνιζεις κιολας μεσα (μονο εκει συμβαινει βεβαια αυτο σε ολη την Αμερικη) :grin: το σπαστικο ειναι που πρεπει να εχεις ταυτοτητα η διαβατηριο για να μπεις.
καλα το τσιγαρο στα μαγαζια (μεσα-εξω) απαογορευεται(ακομα και σε rooftop) και στην Ρωσια ,δεν ειναι επιχειρημα αυτο.
Νυχτερινη ζωη οπως την εννοουμε στην Ελλαδα δεν υπαρχει οπως ομως συμβαινει και σε ολη σχεδον την Δυτικη Ευρωπη ακομα στην Ανατολικη ... ολοι εξω καθε μερα χωρις ομως καμια ουσια ,απλα να κοιταει ο ενας τον αλλον και κουτσομπολιο.

Αν ειχα τα 20 δεν θα το σκεφτομουνα καθολου παντως ... οπως την βρισκει ο καθενας.


Στο κεντρο του Μανχαταν εχει κοκτειλαδικα,καποιες παμπ και τα λεγομενα after που πανε και πιο αργα αλλα αυτα ολα ειναι με VIP και πρεπει να τα σκασεις.Εννοειται οτι αν εχεις 20 μυρια κανεις οτι θελεις.Εγω μιλαω για εναν ο οποιος εχει καλη δουλεια,ενα σοβαρο κεφαλαιο στην ακρη απο 500χιλ ας πουμε και ζει σαν εργενης.Αλλα και παλι η Αμερικη δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη για να ζησω για πολλους και διαφορους λογους.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.318
Like
1.833
Πόντοι
216
Μα αν εχεις 20 μυρια, δε σε νοιαζει μονο το τι μαγαζια και τι διασκεδαση θα βρεις εξω στα μαγαζια. Εξ αλλου οτι ωρα θελεις διοργανωνεις εσυ μια μαζωξη-παρτυ και περνατε γαματα. Αυτο που σε νοιαζει κυριως ειναι να βγαινεις και να τα λετε με αλλους μπιζνεςμεν, για δουλειες, επιχειρησεις, ακινητα, χρηματιστηρια, bitcoin, πετρελαια, σιταρια, χρυσο, ξεπλυμα, εμποριο, κλπ

Σιγα μην εχεις 20 μυρια και να εχεις γκιντερι αν τα μαγαζια της πολης σου κλεινουν στις 9 η στις 12 η στις 3:00

Μαζευεις 3-4 αλλους πλουσιους σπιτι σου, φορτωνεις και 5-6 θεομουνα απο κανα γραφειο (αν και αν εισαι πλουσιος κανουν ουρα οι κανονικες γκομενες) και περνατε μια ωραια βραδια με κρασια των 800 ευρω και πουρα των 500

Αμερικη παιζουν πολυ αυτα. Αντιθετα Βορεια Ευρωπη ειναι πιο πολυ του "πηγε 10:00 η ωρα, αντε για υπνο γιατι αυριο εχει δουλεια" ακομη και αν εισαι ο ιδιοκτητης της εταιριας

Μονο μεσογειο ειμαστε διαφορετικοι. Μπορει να εισαι σε ταβερνα η στην πλατεια ενος χωριου 300 κατοικων, 3 η ωρα το πρωι και να σας γκαυλωσει και να παρεις τηλεφωνο κλαριντζη και να ερθει και να τα κανετε ολα ανταρα ακοθγοντας κλαρινα, χορευοντας και κατεβαζοντας-σπαζοντας μπυρονια μεχρι τις 10.00 το πρωι

Ακομα και ο Τομ Χανκς που τα χει δει ολα, τα επαιξε με τους ρυθμους των Ελληνων


Σωστος.Ο Θωμας επαθε την πλακα του με το Ελλαδισταν.Ειδικα εκει στα νησακια που παει...ολοι αραχτοι,καφεδακι,ταβερνα,υπνο και αγιος ο θεος.Που αλλου θα το βρεις αυτο?
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Ολες αυτες οι φωτο του Δημητρακη πως εχουν κυκλοφορησει προς τα εξω? Να πω να ειχε και κανα ανακοντα να ηταν περηφανος να το δειχνει να παει στο διαολο........
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
Στο κεντρο του Μανχαταν εχει κοκτειλαδικα,καποιες παμπ και τα λεγομενα after που πανε και πιο αργα αλλα αυτα ολα ειναι με VIP και πρεπει να τα σκασεις.Εννοειται οτι αν εχεις 20 μυρια κανεις οτι θελεις.Εγω μιλαω για εναν ο οποιος εχει καλη δουλεια,ενα σοβαρο κεφαλαιο στην ακρη απο 500χιλ ας πουμε και ζει σαν εργενης.Αλλα και παλι η Αμερικη δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη για να ζησω για πολλους και διαφορους λογους.
Οπως νομιζεις

αυτο που λες οτι ολα τα νυχτερινα μαγαζια στο Μανχαταν ειναι VIP δεν το καταλαβα ...
στο συγκεκριμενο ειχα παει κανονικα μετα τις 10 το βραδυ
35$ το ουισκι αν θυμαμαι καλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom