Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 999K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 31 άτομα (0 μέλη και 31 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Οι Ισπανοι ειναι υπεροπτες και μονιμως σε ισπανικες κλικες.

Οσο για τους Ιταλους, αναφορικα με δουλεια τουλαχιστον, τους θεωρω τελειως μπλαμπλαδες μηδεν παραγωγικοτητα και ολο φουμαρα

ναι και κλικες οι Ισπανοι. Για Ιταλους σε θεμα εργασιας νομιζω η του υψους η του βαθους.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Η φωτογραφία είναι απο αρχές Ιουνίου πριν ανοίξει το νησί! Ούτε καν εσωτερικός τουρισμός δεν υπήρχε!
Τον χειμώνα προβληματίζομαι αν θα πάω Ασία ή Κολομβία..  :think:

Ασια να πας.
Η κοπελιά του δημητρακη θα σου γνωρισει καμμια ρωσιδα ξαδελφη της
 

Συνημμένα

  • 20200712_161200.jpg
    20200712_161200.jpg
    19,4 KB · Εμφανίσεις: 16

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Καλα αυτη η κινεζα σαβουρα τελειως.

Βεβαια δεν ειμαι αντικειμενικος ,δε γουσταρω καθολου ασιατισες
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
ναι και κλικες οι Ισπανοι. Για Ιταλους σε θεμα εργασιας νομιζω η του υψους η του βαθους.

Αυτο που μου τη δινει με τους Ιταλους ειναι οτι στη δουλεα τους κανεις μια ερωτηση, μπορει να μη ξερουν Χριστο και αντι να πουν δε ξερω, αρχιζουν πενταλεπτα λογυδρια περι ανεμων,

Συνηθως αυτοι βεβαια ειναι Μιλανεζοι και κατα καποιο περιεργο τροπο αποφοιτοι η του Κατολικα η του Μποκονι.

Γιατι οταν ειπες η του υψους η του βαθους σκεφτηκα κανα δυο καλες περιπτωσεις που δεν πεφτουν σε αυτη τη κατηγορια
 

fontas.dimi

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2014
Μηνύματα
585
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
6
ναι και κλικες οι Ισπανοι. Για Ιταλους σε θεμα εργασιας νομιζω η του υψους η του βαθους.

Μου λεγε ένας Έλληνας με δυο Κυπραίους ότι έμενε σε σπίτι που το μοιράζεσαι με άλλους,και του ήρθε ένας Ισπανός συγκάτοικος ο οποίος στην αρχή όλα καλα,και μόρφωμένος και καλή δουλειά.Επειδή αυτός είχε κολλήματα και δεν συμπαθούσε τον Έλληνα ένα πρωινό που πάει ο άλλος κουζίνα άρχισε να του φωνάζει να βγει έξω μην τον βλέπει και ότι θα τον χτυπήσει και τον είπε πουτάνας γιο στα ισπανικά κάνοντας σαν τρελός.Πάει ο άλλος να αγνοήσει να ηρεμήσει λίγο η κατάσταση κάνοντας να φύγει και τον χτύπησε από πίσω μπουνιά..Χτυπήθηκαν άσχημα και του Ισπανού του έσπασε κομμάτι από το μπροστινό δόντι και ματωσαν και οι δύο.Ο Ισπανός πήγε και έκανε μήνυση ότι λέει ο Έληνας του επιτέθηκε χωρίς λόγο,ότι του είπε ρατσιστικά και εκείνος αμύνθηκε και παρίστανε την πουτάνα..Σώθηκε ο Έλληνας στο δικαστήριο από γείτονα που κατέθεσε ότι άκουσε να φωνάζει σαν υστερικός και να απειλεί ο Ισπανός όπως και ο ιδιοκτήτης ότι τον ήξερε τον Έλληνα 2 χρόνια και εγγυόταν για το ποιόν του...

Άλλος μου είπε για δουλειά ότι δούλευε σε μαγαζί και πήγε Ισπανός όλο ευγένεια ότι μόλι ήρθε από Ισπανία και παρακάλεσε αν υπάρχει κάποια δουλειά.Αν και το βιογραφικό χάλια και χάλια αγγλικά γενικά επειδή άρεσε ο ευγενικός του τρόπους έκαναν απανωτές νύξεις στον υπεύθυνο να τον πάρει.Και αν και εργατικός άρχισε περίεργες συμπεριφορές και στο τέλος πήρε προαγωγή και αλλαξε εντελώς.Ειρωνίες για Έλληνες και χρεός,πήγε μια φορά γνωστός παιδιού να του δώσει κάτι και του είπε με ύφος όχι επιδκέψεις σε ώρα δουλειάς,και ρουφιανιές χωρίς τέλος..

Μερικά από αυτά που άκουσα και έπαθα
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Κωλοπαιδα τελειως οι Ισπανοι μια μυτη μεχρι πανω και παντα μιλανε ισπανικα ακομα και αν ειναι και ξενοι στην παρεα τους.

Πραγμα σπανιο, γιατι ακομα και σε γκομενοδουλειες μου φαινονται εθνικιστες.

Να πω και του στραβου το δικιο, οι καταλανοι ειναι πολυ χειροτεροι των υπολοιπων.

@ΚΜΑΝ, συμφωνω σιγουρα καλυτερη.

 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Γαμαει σοβαρά μουνια ο Μητσακος, δεν αστειεύεται   :2funny: :2funny: :2funny:

Μήτσο από το ίδιο μαγαζί ψωνίζετε περουκινια?

Υ.Γ. Έχεις και καλοριφέρ με ροδάκια ρε Γίγαντα?
μεστην τεχνολογία ειναι αφου
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Καλα αυτη η κινεζα σαβουρα τελειως.

Βεβαια δεν ειμαι αντικειμενικος ,δε γουσταρω καθολου ασιατισες
Εγώ την κάρφωνα άνετα!

Μπορεί να φαίνεται παράξενο, όμως τώρα τελευταία με ερεθίζουν αρκετά οι ασχημομούρες...
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Καλα κοινοι θνητοι ειμαστε, δεν μπορουμε να ειμαστε σαν το σαββιδη ολοι
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.046
Πόντοι
216
Κωλοπαιδα τελειως οι Ισπανοι μια μυτη μεχρι πανω και παντα μιλανε ισπανικα ακομα και αν ειναι και ξενοι στην παρεα τους.

Πραγμα σπανιο, γιατι ακομα και σε γκομενοδουλειες μου φαινονται εθνικιστες.

Να πω και του στραβου το δικιο, οι καταλανοι ειναι πολυ χειροτεροι των υπολοιπων.

@ΚΜΑΝ, συμφωνω σιγουρα καλυτερη.

Mιλανε ισπανικα, γιατι κατα κυριο λογο δεν ξερουν αγγλικα .
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Οχι μιλαω για μορφωμενους τυπους, που δουλευουν στα αγγλικα σε εταιριες. Μια χαρα τα μιλανε, απλα ειναι στα αρχιδια τους
 

fontas.dimi

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2014
Μηνύματα
585
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
6
Οχι μιλαω για μορφωμενους τυπους, που δουλευουν στα αγγλικα σε εταιριες. Μια χαρα τα μιλανε, απλα ειναι στα αρχιδια τους

Και εσύ απλά μην κάνεις παρέα μαζί τους και αγνοησε τους.Άλλοι μεσογειακοί που είναι γενικά εντάξει όπως μου λένε είναι οι Γάλλοι
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Δεν κανω παρεα τυπε, μια παρατηρηση κανω.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.318
Like
1.833
Πόντοι
216
Φιλε οκ δεν θελω να στο χαλασω ,αφου γουσταρεις τοσο την Ισπανια μια χαρα
απλα για να ζησεις εκει καλα και να κανεις αυτα που λες δεν χρειαζονται μυρια ...

Χοντρο πακετο θελει η Αμερικη που ομως ειναι αλλο επιπεδο σε ολα (μην τα ξαναγραφω)

υγ. ρουμανες ,σλαβες ,γυφτορομα ειναι γεματο και το Βουκουρεστι που επισης εχει καλη κουζινα


Οταν λες οτι η Αμερικη ειναι αλλο επιπεδο σε ολα τι ακριβως θελεις να μας πεις?Η Αμερικη ειναι ολοκληρη ηπειρος.Εχει καλα μερη  και πολυ κακα μερη.Το επιπεδο ζωης της Αμερικης δεν συγκρινεται με αυτο της Ευρωπης σε οποια κοινωνικη ταξη και να ανηκεις.Η Αμερικη ειναι δουλεια,δουλεια,δουλεια και παλι δουλεια.Ακομα και οι millionares εκει δουλεουν σαν τα σκυλια για να βγαλουν ακομα περισσοτερα.Γενικοτερα η κουλτουρα τους εχει το προτεσταντικο αγγλο-καπιταλιστικο μοτιβο του οτι ζω για να δουλευω.Οι τυποι εχουν δουλομαγνια και για τα φραγκα σφαζουν και την μανα τους.Τα ξερω γιατι εχω παει αρκετες φορες και εχω και δικους μου εκει.Μην συγκρινεις μεσογειακες χωρες σε τροπο ζωης οπως Ελλαδα,Ιταλια,Ισπανια με την Αμερικη.Η Αμερικη εχει 2 μεγαλες πολεις Νεα Υορκη,LA που ειναι ναι μεν τα επικεντρα του πλανητη αλλα απο θεμα ζωης ειναι νορμαλ.Περισσοτερα πραγματα θα βρεις να κανεις στο Λονδινο παρα στη Νεα Υορκη που μετα της 9 ολα ειναι κλειστα.LA ακριβως το ιδιο.Η Αμερικη ειναι καλη αν θες να δουλεψεις και να καινοτομησεις η να πας σε ενα δυνατο uni να μαθεις 5 γραμματα παραπανω.Ως εκει!Δεν ειναι χωρα για να βγαλεις γουστα εκτος αν αγοραζεις ολη μερα πουτανες σαν τον Dan Blizerian τις γεμιζεις στο γιοτ και πηγαινεις Μιαμι πραγμα το οποιο θελει να εισαι famous και να εχεις οχι απλα λεφτα αλλα πολλα,πολλα λεφτα.Εδω τωρα μιλαμε για φυσιολογικες καταστασεις και οχι αν ημασταν ο Dan Blizerian.Στην Αμερικη επισης δεν υπαρχει το λεγομενο nightlife.Ξεχνα το αυτο.Οι περισσοτεροι την βγαζουν σπιτι σε καφε-pub μεχρι βαρια βαρια τις 8-9 μετα ολα κλεινουν και μενουν μερικα after τα οποια επισης ειναι για τον πουτσο.Ναι εχει κατι κοκτειλαδικα σε ουρανοξυστες πανω στο Μανχαταν αλλα αυτα ειναι για να παρεις το μωρακι και να κανετε γουτσου γουτσου.Γενικα ξεχνα ποτα και τσιγαρα εξω.Οι Αμερικανοι παρταρουν στα σπιτια η σε  κολλεγιακες δεξιωσεις κλπ μαλακιες.Στο μονο στο οποιο η Αμερικη ειναι πιο πανω απο την Ευρωπη στο θεμα του αν εισαι οικονομικα απλας ειναι η υγεια.Εκει περα αν εχεις λεφτα οτι αρρωστια και να εχεις θα γινεις καλα.Και δεν κανω καθολου πλακα.Εχουν τα καλυτερα νοσοκομεια τα οποια φυσικα θα τα σκασεις για να μπεις μεσα αλλα θα γινεις καλα και μαλιστα πολυ καλα,οτι και να κουβαλας οτι και να εχεις παθει.Απο κει και περα δεν βλεπω καποιο τρομερο λογο για να θες να ζησεις στην Αμερικη.Ισα ισα που η Αμερικη ήδη εχει γινει ενα κρατος καρα-liberal και αριστερο το οποιο εναν Αρσενικο,straight λευκο ανδρα τον απωθει.Στην Αμερικη πλεον παντου κυριαρχει το νεοταξιτικο μοντελο ιδιως στις μεγαλες πολεις.Παντου πουσταρια,τραβελια,vegan,φεμινιστριες,λοατκι,φιλοζωοι,ΜΚΟ,κλπ αριστερολιμπεραλ φρικια οι οποιοι κανουν κουμαντο στα περισσοτερα ποστα.Ιδιως NY,LA και γενικοτερα δυτικη ακτη και ανατολικη ακτη θα εχεις να κανεις με τετοια ατομα στην μεγαλη πλειοψηφια.Φυσικα δεν λεω οτι δεν υπαρχουν τετοια και στην Ευρωπη.Περα απο τον Αμερικανικο νοτο το υπολοιπο κομματι της Αμερικης εχει εκφυλιστεί σε μεγαλο βαθμο.
 

fontas.dimi

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2014
Μηνύματα
585
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
6
Νέα Υόρκη πάντως θέλεις κάπου 5000 ευρώ το μήνα για ενοίκιο..Αν δεν βγάζεις πάνω από 7000 δολλάρια το μήνα δεν ζεις εκεί..
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Νέα Υόρκη πάντως θέλεις κάπου 5000 ευρώ το μήνα για ενοίκιο..Αν δεν βγάζεις πάνω από 7000 δολλάρια το μήνα δεν ζεις εκεί..
κατουρα κ λιγο ρε φιλε σιγα μην θες και 15000 το μηνα
Δηλ σε πεντχαουζ μονο μπορεις να ζησεις εσυ;;;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Δημητρακη τι θα γινει ρε φιλε.

Φωτος το μπανιο εσυ για να βαλω εγω ενοικιαστηριο συμβολαιο δεν δεχεσαι
Φωτος της κουζινας για να βαλω εγω μισθοδοσια δεν δεχεσαι
Κοντρα λεφτα μετρητα ,εγω εριξα μια φορα 5 χιλιαρικα , εσυ τιποτα ,παλι δεν δεχεσαι
Κοντρα τα διαβατηρια ,σφραγιδες απο τάξιδια δεν δεχεσαι
Τι δεχεσαι ρε φιλε....
Αντε να μου την πεις μια φορα με αποδειξεις να τελειωνουμε .....


Το βρηκα !!!!

Για να σε διευκολυνω....εσυ τσαρος λεφτας εχεις περιουσια, μαγκας χωρις να χρειαστει να δουλεψεις.
Εγω φτωχος μεροκαματιαρης μεταναστης ολο χρεη ,κουπι σε γαλερα, δουλευω 14ωρα, τωρα γραφω με την γλωσσα γιατι στα χερια εχω τα κουπια....

Μια κοντρα στο πιστωτικο οριο της πιστωτικης καρτας ρε φιλε.
Αντε ,ελπιζω να με κατατροπωσεις .

Παει??   Χαχχαχαχχχχα

Γιατι πιστευω πως παλι θα κανεις την κοτα?? Χαχχαχαχαχαχχα

Φοβασαι τον φουκαρα ,τον κακομοιρη? Χαχχαχαχχαχα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom